DrakX - en to ja translation catalogue (1920 entries)

en: 		 user name: %s
    		 on path: %s
ja: 		 ユーザ名: %s
    		 パス: %s

en: 	-Hard drive.
ja: 	-ハードドライブ。

en: 	-Network by FTP.
ja: 	-ネットワークで FTP.

en: 	-Network by SSH.
ja: 	-ネットワークで SSH.

en: 	-Network by rsync.
ja: 	-ネットワークで rsync.

en: 	-Network by webdav.
ja: 	-ネットワークで webdav.

en: 	-Tape
ja: 	-テープ

en: 	Backups use tar and bzip2
ja: 	バックアップで tar と bzip2を使用

en: 	Backups use tar and gzip
ja: 	バックアップで tar と gzipを使用

en: 	Do not include System Files
ja: 	システムファイルは含めない

en: 
    
    
    We are now going to configure the %s connection.
    
    
    Press OK to continue.
ja: 
    
    
    では %s 接続を設定しましょう。
    
    
    「OK」を押して始めましょう。

en: 
    
    (WARNING! You're using XFS for your root partition,
    creating a bootdisk on a 1.44 Mb floppy will probably fail,
    because XFS needs a very large driver).
ja: 
    
    (警告！　root パーティションに XFS を使っていますね。
    1.44 Mb フロッピーで起動ディスクを作るのはたぶん無理です。
    XFS はとても大きなドライバが必要だからです).

en: 
    
    To submit a bug report, click on the button report.
    This will open  a web browser window  on https://drakbug.mandrakesoft.com
     where you'll find a form to fill in.The information displayed above will be 
    transferred to that server
ja: 
    
    バグ報告の提出には、「報告」ボタンをクリックしてください。
    するとwebブラウザが開いて https://drakbug.mandrakesoft.com が出ます。
    そこに報告書があるので、記入してください。上記の情報はそのサーバ
    に転送されます

en: 
                          DrakBackup Daemon Report
ja: 
                          DrakBackup デーモン報告

en: 
                          DrakBackup Report
ja: 
                          DrakBackup 報告

en: 
                        DrakBackup Report Details
ja: 
                        DrakBackup 詳細報告

en: 
     FTP connection problem: It was not possible to send your backup files by FTP.
ja: 
    (!) FTP 接続のトラブル: FTPでバックアップファイルを送れませんでした。

en: 
     Some errors during sendmail are caused by 
     a bad configuration of postfix. To solve it you have to
     set myhostname or mydomain in /etc/postfix/main.cf
ja: 
     メール送信中の一部のエラーは、postfixの設定が
     まちがっているせいです。これを直すには、
     /etc/postfix/main.cfの myhostname か mydomain を設定します。

en: 
    - Burn to CD
ja: 
    - CDに焼く

en: 
    - Daemon (%s) include:
ja: 
    - デーモン (%s) が含むもの :

en: 
    - Delete hard drive tar files after backup.
ja: 
    - バックアップ後にハードドライブのtarファイル削除

en: 
    - Options:
ja: 
    - オプション:

en: 
    - Other Files:
ja: 
    - その他ファイル:

en: 
    - Save on Hard drive on path: %s
ja: 
    - ハードドライブ上の保存パス: %s

en: 
    - Save to Tape on device: %s
ja: 
    - 以下のデバイスのテープに保存: %s

en: 
    - Save via %s on host: %s
ja: 
    - 以下のホスト上の%sに保存: %s

en: 
    - System Files:
ja: 
    - システムファイル:

en: 
    - User Files:
ja: 
    - ユーザファイル:

en: 
    Also printers configured with the PPD files provided by their manufacturers or with native CUPS drivers cannot be transferred.
ja: 
    またメーカー提供の PPD ファイルやネイティブの CUPS ドライバで設定されたプリンタは移動できません。

en: 
    Backup Sources:
ja: 
    バックアップ元:

en: 
    Congratulations, your printer is now installed and configured!
    
    You can print using the "Print" command of your application (usually in the "File" menu).
    
    If you want to add, remove, or rename a printer, or if you want to change the default option settings (paper input tray, printout quality, ...), select "Printer" in the "Hardware" section of the Mandrake Control Center.
ja: 
    おめでとうございます。プリンタのインストールと設定が完了しました！
    
    アプリケーションの「印刷」コマンド（ふつうは「ファイル」メニューの）
    から印刷できます。
    
    プリンタの追加、削除、名称変更、デフォルト設定（用紙トレイ、印字品質など）が
    したければ、Mandrake コントロールセンターの「ハードウェア」の中の
    「プリンタ」を選んでください。

en: 
    Drakbackup activities via %s:
ja: 
    %s 経由のDrakbackup:

en: 
    Drakbackup activities via CD:
ja: 
    CD 経由のDrakbackup:
    :

en: 
    Drakbackup activities via tape:
ja: 
    テープ 経由のDrakbackup:
    :

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the "irq" and "io" of your card.
ja: 
    もしISAカードを持っていたら、次の画面の値が適切でしょう。
    
    もしPCMCIAカードを持っていたら、カードのirqとioを知る必要があります。

en: 
    Mark the printers which you want to transfer and click 
    "Transfer".
ja: 
    移動したいプリンタを選んで "T移動"をクリックしてください。

en: 
    Please check all options that you need.
ja: 
    必要なオプションにチェックをつけてください。

en: 
    Restore Backup Problems:
    
    During the restore step, Drakbackup will verify all your
    backup files before restoring them.
    Before the restore, Drakbackup will remove 
    your original directory, and you will loose all your 
    data. It is important to be careful and not modify the 
    backup data files by hand.
ja: 
    バックアップ復元の問題:
    
    復元ステップ中に、Drakbackup は復元に先立ってすべての
    バックアップファイルをチェックします。
    復元を始める前に、Drakbackup は今のディレクトリを削除
    するので、いまのデータは全部消えます。ですから、バック
    アップデータのファイルは手で改変しないほうが賢明です。

en: 
    Select the theme for
    lilo and bootsplash,
    you can choose
    them separately
ja: 
    liloと起動スプラッシュの
    テーマを選びましょう。
    両者は別々に選べます

en: 
    The "%s" and "%s" commands also allow to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
ja: 
    「%s」と「%s」コマンドはまた、印刷ジョブごとにオプション設定を
    変えさせてくれます。コマンドラインに希望の設定を追加するだけです。
    たとえば「%s <file>」という具合です。

en: 
    The "%s" command also allows to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
ja: 
    「%s」コマンドはまた、印刷ジョブごとにオプション設定を変えさせてくれます。
    コマンドラインに希望の設定を追加するだけです。
    たとえば「%s <file>」という具合です。

en: 
    There are %d unknown printers directly connected to your system
ja: 
    %d 台の未知のプリンタがマシンに直結しています

en: 
    There is one unknown printer directly connected to your system
ja: 
    未知のプリンタが一台マシンに直結しています

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
ja: 
    この特別な Bootstrap
    パーティションは、
    デュアルブートシステム用です。

en: 
    Warning
    
    Please read carefully the terms below. If you disagree with any
    portion, you are not allowed to install the next CD media. Press 'Refuse' 
    to continue the installation without using these media.
    
    
    Some components contained in the next CD media are not governed
    by the GPL License or similar agreements. Each such component is then
    governed by the terms and conditions of its own specific license. 
    Please read carefully and comply with such specific licenses before 
    you use or redistribute the said components. 
    Such licenses will in general prevent the transfer,  duplication 
    (except for backup purposes), redistribution, reverse engineering, 
    de-assembly, de-compilation or modification of the component. 
    Any breach of agreement will immediately terminate your rights under 
    the specific license. Unless the specific license terms grant you such
    rights, you usually cannot install the programs on more than one
    system, or adapt it to be used on a network. In doubt, please contact 
    directly the distributor or editor of the component. 
    Transfer to third parties or copying of such components including the 
    documentation is usually forbidden.
    
    
    All rights to the components of the next CD media belong to their 
    respective authors and are protected by intellectual property and 
    copyright laws applicable to software programs.
ja: 
    警告
    
    以下の条項をしっかり読んでください。少しでも同意できない部分が
    あれば次の CD メディアのインストールは認められません。このメディアを
    使わずインストールを続けるには「拒否」を押してください。
    
    
    次の CD メディアに含まれるコンポーネントの一部は、GPLや類似ライセンス
    が適用されません。その場合、それぞれが独自のライセンス条項や条件で
    カバーされることになります。
    該当するコンポーネントを使用したり再配布したりする場合には、そうした
    個別ライセンスを読んでそれにしたがうようにしてください。
    そうしたライセンスはおおむね、当該コンポーネントの移転、複製（バック
    アップ目的のものを除く）、再配布、リバースエンジニアリング、分解、
    逆コンパイル、変更などを禁じているのがふつうです。
    合意に対する違反はただちに、その当該ライセンス下でのあなたの権利を
    消失させます。当該ライセンスの条項がそうした権利を認めていない限り
    複数のシステムにそのプログラムをインストールしたり、ネットワーク上
    で使うようにしたりはできません。不明点があるときには、そのコンポー
    ネントの配布者か編集者に直接問い合わせてください。
    そうしたコンポーネントの、第三者への移転や複製は、ドキュメンテーション
    も含め通常は禁止されています。
    
    
    次のCD メディアのコンポーネントに関する権利のすべては、それぞれの
    作者に属し、ソフトウェアプログラムに適用される知的財産と著作権法に
    よって保護されています。

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard allows you to install local or remote printers to be used from this machine and also from other machines in the network.
    
    It asks you for all necessary information to set up the printer and gives you access to all available printer drivers, driver options, and printer connection types.
ja: 
    プリンタ設定ウィザードへいらっしゃ〜い
    
    このウィザードでは、このマシンやネットワーク上の他のマシンで使う
    ローカルプリンタやリモートプリンタをインストールします。
    
    プリンタ設定に必要な各種情報を訪ねて、各種プリンタドライバや
    そのオプション、プリンタ接続方式を選べるようにします。

en: 
    Welcome.
    
    The parameters of the auto-install are available in the sections on the left
ja: 
    いらっしゃいませ〜
    
    自動インストールのパラメータが左に表示されています

en: 
    You can connect to the Internet or reconfigure your connection.
ja: 
    インターネットへ接続するか接続を再設定してください

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
ja: 
    接続を切るか、あるいは再設定してください。

en: 
    You can reconfigure your connection.
ja: 
    インターネット接続を再設定できます。

en:           All of your selected data have been
ja:           選択したデータはすべて

en:           Successfuly Restored on %s
ja:           %s 上に復元されました

en:          Restore Configuration
ja:          設定復元

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
ja:   <Tab>/<Alt-Tab> 要素間の移動  | <Space> 選択 | <F12> 次の画面

en:   Transfer  
    Now
ja:   今すぐ  
    転送

en:  (Default)
ja:  (デフォルト)

en:  (Make sure that all your printers are connected and turned on).
ja: (すべてのプリンタを接続して電源を入れてください)。

en:  (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
ja: (パラレルポートなら: /dev/lp0, /dev/lp1,... が LPT1:, LPT2:, ..., に対応、1番目の USB プリンタ: /dev/usb/lp0, 2番目の USB プリンタ: /dev/usb/lp1, ...).

en:  (driver %s)
ja:  (ドライバ %s)

en:  (multi-session)
ja:  (マルチセッション)

en:  Erase Now
ja: 今すぐ消去

en:  Error while sending mail.
ja: メール送信中にエラー。

en:  If the desired printer was auto-detected, simply choose it from the list and then add user name, password, and/or workgroup if needed.
ja: 希望のプリンタが自動検出されたら、それを一覧から選んで、必要に応じてユーザ名、パスワード、ワークグループなどを入力してください。

en:  enter `void' for void entry
ja: 無効なエントリには「void」と入力してください

en:  on LPD server "%s", printer "%s"
ja: LPD サーバ 「%s」上の, プリンタ「%s」

en:  on Novell server "%s", printer "%s"
ja: Novell サーバ 「%s」上の, プリンタ「%s」

en:  on SMB/Windows server "%s", share "%s"
ja: ウィンドウズサーバ 「%s」上の, 共有「%s」

en:  on device: %s
ja: 以下のデバイス上: %s

en: "Menu" key
ja: 「メニュー」キー

en: %d comma separated numbers
ja: %d コンマ区切りの数字

en: %d comma separated strings
ja: %d コンマ区切りの文字列

en: %d minutes
ja: あと %d 分

en: %d packages
ja: %d パッケージ

en: %d seconds
ja: あと %d 秒

en: %s exists, delete?
    
    Warning: If you've already done this process you'll probably
     need to purge the entry from authorized_keys on the server.
ja: %s はすでに存在します。削除しますか?
    
    警告：このプロセスを前にやったことがあれば、たぶんサーバ上の
    authorized_keys からエントリを削除したほうがいいですよ。

en: %s formatting of %s failed
ja: %s フォーマット, %s 失敗

en: %s is not in the scanner database, configure it manually?
ja: %sはスキャナデータベースにありません。手動で設定しますか?

en: %s not responding
ja: %s が応答しません

en: (This) DHCP Server IP
ja: （この）DHCP サーバの IP

en: (already added %s)
ja: (%s は追加済み)

en: (module %s)
ja: (モジュール %s)

en: (on %s)
ja: (%s上で)

en: (on this machine)
ja: （このマシン上で）

en: , %s sectors
ja: , %s セクタ

en: , TCP/IP host "%s", port %s
ja: , TCP/IP ホスト「%s」, ポート %s

en: , host "%s", port %s
ja: , ホスト「%s」, ポート %s

en: , multi-function device
ja: , 多機能デバイス

en: , multi-function device on HP JetDirect
ja: , HP JetDirect上の多機能デバイス

en: , multi-function device on USB
ja: USB 上の多機能デバイス

en: , network printer "%s", port %s
ja: , ネットワークプリンタ「%s」, ポート %s

en: , printer "%s" on SMB/Windows server "%s"
ja: , プリンタ「%s」、SMB/ウィンドウズ 95/98/NTサーバ「%s」上

en: , printer "%s" on server "%s"
ja: , プリンタ%s, サーバ「%s」上

en: , printing to %s
ja: %s へ印刷出力中

en: , using command %s
ja: , コマンド「%s」を使用

en: - pci devices: this gives the PCI slot, device and function of this card
    - eide devices: the device is either a slave or a master device
    - scsi devices: the scsi bus and the scsi device ids
ja: - pci デバイス: このカードのPCIスロット、デバイスと機能
    - eide デバイス: スレーブかマスターのデバイス
    - scsi デバイス: scsi バスとscsi デバイスのid

en: -adobe-times-bold-r-normal--17-*-100-100-p-*-iso8859-*,*-r-*
ja: adobe-times-bold-r-normal--17-*-100-100-p-*-iso8859-1,-*-fixed-medium-r-normal--24-*-100-100-c-*-jisx0208.1983-0,*

en: -adobe-utopia-regular-r-*-*-25-*-*-*-p-*-iso8859-*,*-r-*
ja: adobe-times-bold-r-normal--17-*-100-100-p-*-iso8859-1,-*-fixed-medium-r-normal--24-*-100-100-c-*-jisx0208.1983-0,*

en: -misc-Fixed-Medium-r-*-*-*-140-*-*-*-*-*-*,*
ja: -misc-Fixed-Medium-r-*-*-*-140-*-*-*-*-*-*,-misc-fixed-medium-r-normal--14-*-75-75-c-*-jisx0208.1983-0,*

en: /File/-
ja: /ファイル(F)/-

en: /File/Save _As
ja: /ファイル(F)/名前をつけて保存(_A)

en: /File/_New
ja: /ファイル(F)/新規(_N)

en: /File/_Open
ja: /ファイル(F)/開く(_O)

en: /File/_Quit
ja: /ファイル(F)/終了(_Q)

en: /File/_Save
ja: /ファイル(F)/保存(_S)

en: /Help/_About...
ja: /ヘルプ(H)/情報(_A)...

en: /Options/Test
ja: /オプション(O)/テスト

en: /_About...
ja: /情報(_A)...

en: /_File
ja: /ファイル(_F)

en: /_Help
ja: /ヘルプ(_H)

en: /_Options
ja: /オプション(_O)

en: /_Quit
ja: /終了(_Q)

en: /_Report Bug
ja: /バグ報告(_R)

en: 1 button
ja: 1 ボタン

en: 1 minute
ja: あと 1 分

en: 16 million colors (24 bits)
ja: 1600万色 (24 bits)

en: 2 buttons
ja: 2ボタン

en: 256 colors (8 bits)
ja: 256 色(8 bits)

en: 256 kB
ja: 256 KB

en: 3 buttons
ja: 3ボタン

en: 32 thousand colors (15 bits)
ja: 3万2千色 (15 bits)

en: 4 billion colors (32 bits)
ja: 40億色 (32 bits)

en: 512 kB
ja: 512 KB

en: 64 MB or more
ja: 64 MB 以上

en: 65 thousand colors (16 bits)
ja: 6万5千色 (16 bits)

en: <- Previous
ja: <- もどる

en: <-- Del User
ja: <-- ユーザ削除

en: <-- Delete
ja: <-- 削除

en: => Notice, a label changed:
    %s
ja: => 注意、ラベルが変わりました:
    %s

en: => There are many things to choose from (%s).
ja: => 選択肢はいろいろあります (%s).

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
    %s
ja: カスタムブートディスクがあると、通常のブートローダを使わずに Linux を
    起動できます。LILO (またはGRUB)をインストールしたくない場合や、他の OS が
     LILO を削除する場合、またはハードウェア設定のため LILO がうまく作動
    しない場合に使用できます。
    カスタムブートディスクは、Mandrake のシステム復旧用のレスキューイメージ
    としても使用できます。これがあればシステムが危機におちいったときに
    復旧するのが楽になります。ブートディスクを作りますか？
    %s

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    SILO on your system, or another operating system removes SILO, or SILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures.
    
    If you want to create a bootdisk for your system, insert a floppy in the first
    drive and press "Ok".
ja: カスタムブートディスクがあると、通常のブートローダを使わずに Linux を
    起動できます。SILO をインストールしたくない場合や、他の OS が
     SILO を削除する場合、またはハードウェア設定のため SILO がうまく作動
    しない場合に使用できます。
    カスタムブートディスクは、Mandrake のシステム復旧用のレスキューイメージ
    としても使用できます。これがあればシステムが危機におちいったときに
    復旧するのが楽になります。
    ブートディスクを作るならば、フロッピィディスクをドライブに挿入し、
    「OK」を押してください。

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
ja: 使いやすいアプリケーションやデスクトップツールを持つ、グラフィクス環境

en: A library which defends against buffer overflow and format string attacks.
ja: バッファオーバーフローやフォーマットストリング攻撃を防御するライブラリ。

en: A printer named "%s" already exists under %s. 
    Click "Transfer" to overwrite it.
    You can also type a new name or skip this printer.
ja: "%s" というプリンタはすでに %s の下に存在します。
    上書きするには "移動" を押してください。
    新しい名前をタイプするか、このプリンタをとばすこともできます。

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
ja: ネットワークを再起動時にエラー発生: 
    
    %s

en: A tool to monitor your logs
ja: ログをモニタするためのツール

en: A valid URI must be entered!
ja: 有効なURIを入力してください！

en: ADSL connection
ja: ADSL 接続

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
ja: ドライブ %s 上のパーティションおよびデータは全部失われます

en: Abort
ja: 中断

en: About Harddrake
ja: Harddrakeについて

en: Accept
ja: 認める

en: Accept user
ja: ユーザを受け付ける

en: Account Login (user name)
ja: アカウントログイン（ユーザ名）

en: Account Password
ja: アカウントパスワード

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
ja: 起動時に有効にする設定のネットワークインターフェースをすべて、
    有効・無効にします。

en: Adapter %s: %s
ja: アダプタ %s: %s

en: Add
ja: 追加

en: Add Client -->
ja: クライアント追加 -->

en: Add User -->
ja: ユーザ追加 -->

en: Add a module
ja: モジュール追加

en: Add a new printer
ja: プリンタ追加

en: Add a new rule at the end
ja: 新しいルールを追加

en: Add a user
ja: ユーザの登録

en: Add an item
ja: アイテム追加

en: Add this printer to Star Office/OpenOffice.org/GIMP
ja: このプリンタを Star Office/OpenOffice.org/GIMP に追加

en: Add to LVM
ja: LVM に加える

en: Add to RAID
ja: RAID に加える

en: Add user
ja: ユーザを追加

en: Add/Del Clients
ja: クライアント追加/削除

en: Add/Del Users
ja: ユーザを追加/削除

en: Adding printer to Star Office/OpenOffice.org/GIMP
ja: プリンタを Star Office/OpenOffice.org/GIMP に追加中

en: Advanced
ja: 高度な選択

en: Advanced Configuration
ja: 上級設定

en: Advanced Options
ja: 上級オプション

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
ja: パーティションの型を %s に変更した後、このパーティション上のデータは失われます

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
ja: フォーマットしたら、パーティション %s 上のデータは失われます。

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
ja: リサイズ後には、パーティション %s 上のデータは失われます

en: After this is done, we recommend that you restart your X environment to avoid any hostname-related problems.
ja: これが終わったら、X ウィンドウ環境を再起動させて、ホスト名変更に伴う
    問題を回避してください。

en: Albanian
ja: アルバニア

en: All
ja: ぜんぶ

en: All data on this partition should be backed-up
ja: このパーティション上のデータはバックアップするべきです

en: All incidents will be followed up by a single qualified MandrakeSoft technical expert.
ja: すべての事象が一人の高技能MandrakeSoft技術専門家によって追跡されます。

en: All primary partitions are used
ja: 全てのプライマリパーティションが使われています

en: Allow all users
ja: すべてのユーザを認める

en: Alt and Shift keys simultaneously
ja: Alt とシフトキーを同時に

en: Alternative drivers
ja: 代替ドライバ

en: Alternative test page (A4)
ja: 別のテストページ (A4)

en: Alternative test page (Letter)
ja: 別のテストページ (レター)

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
ja: 娯楽ソフト：テレビゲーム、ボードゲーム、戦略ゲームなど

en: An error occurred
ja: エラー発生

en: An error occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
ja: エラー発生 - 新しいファイルシステムを構築できるようなデバイスが
    見付かりません。なにが原因か、ハードウェアをチェックしてください

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
ja: エラー発生，うまく処理する方法がわかりません。
    自分の責任で続けて下さい。

en: An online platform to respond to company's specific support needs
ja: 企業固有のサポートニーズに応えるオンラインプラットホーム

en: Anacron is a periodic command scheduler.
ja: Anacron は定期的なコマンドスケジューラです。

en: Another one
ja: もう一つ

en: Apache World Wide Web Server
ja: Apache World Wide Webサーバ

en: Apache is a World Wide Web server. It is used to serve HTML files and CGI.
ja: ApacheはWorld Wide Webサーバで、HTML ファイルやCGIの公開に使います。

en: Apache, Pro-ftpd
ja: Apache と Pro-ftpd

en: Append
ja: 追加

en: Application:
ja: アプリケーション:

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure that you want to set up printing on this machine?
ja: このマシンで本当に印刷の設定をしますか？

en: Area:
ja: 地域：

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenian (old)
ja: アルメニア（古い）

en: Armenian (phonetic)
ja: アルメニア（発音記号）

en: Armenian (typewriter)
ja: アルメニア（タイプライター）

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
ja: オーディオ関連ツール：mp3, midi, ミキサーなど

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Australian Optus cable TV
ja: オーストラリアOptusケーブルテレビ

en: Austria
ja: オーストリア

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication LDAP
ja: 認証LDAP

en: Authentication NIS
ja: 認証NIS

en: Authentication Windows Domain
ja: ウィンドウズドメイン認証

en: Author:
ja: 作者:

en: Auto Install
ja: 自動インストール

en: Auto Install Configurator
ja: 自動インストール設定

en: Auto allocate
ja: 自動割り当て

en: Auto-detect
ja: 自動検出

en: Auto-detect printers connected directly to the local network
ja: ローカルネットワーク接続のプリンタ検出

en: Auto-detect printers connected to machines running Microsoft Windows
ja: マイクロソフトウィンドウズ上のプリンタ自動検出

en: Auto-detect printers connected to this machine
ja: マシン直結プリンタ自動検出

en: Auto-detected
ja: 自動検出されたもの

en: Autologin
ja: 自動ログイン

en: Automated
ja: 全自動

en: Automatic IP
ja: IP の自動設定

en: Automatic Steps Configuration
ja: 起動ステップ設定

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
ja: 起動時にハードウェアの自動検出と設定をする。

en: Automatic reconfiguration
ja: 自動再設定

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
ja: /usr/include/linux/{autoconf,version}.h 用に
    /boot のカーネルヘッダを再生成します

en: Automatic time synchronization (using NTP)
ja: 自動時間あわせ（NTPを使う）

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
ja: 起動時にコンソールと XFree で自動的に numlock を有効にする。

en: Autoprobe
ja: オートプローブ

en: Available printers
ja: 使えるプリンタ

en: Azerbaidjani (latin)
ja: アゼルバイジャン(ラテン)

en: Backup %s to %s.old
ja: %s を %s.old にバックアップ

en: Backup Now
ja: 今すぐパックアップ

en: Backup Now from configuration file
ja: 設定ファイルから今すぐバックアップ

en: Backup Other files...
ja: 他のファイルをバックアップ...

en: Backup User files...
ja: ユーザファイルのバックアップ...

en: Backup Users
ja: ユーザをバックアップ

en: Backup files are corrupted
ja: バックアップファイルが壊れています

en: Backup files not found at %s.
ja: %sにバックアップファイルがありません

en: Backup other files
ja: その他ファイルをバックアップ

en: Backup system
ja: システムをバックアップ

en: Backup system files
ja: システムファイルをバックアップ

en: Backup system files...
ja: システムファイルのバックアップ...

en: Backup the system files before:
ja: システムファイルのバックアップ期限:

en: Backup user files
ja: ユーザファイルをバックアップ

en: Backup your System files. (/etc directory)
ja: システムファイルのバックアップ（/etcディレクトリ)

en: Bad backup file
ja: バックアップファイルが壊れています

en: Bad choice, try again
ja: 不正な選択，もう一度試して下さい

en: Bad package
ja: パッケージが壊れています

en: Bad password on %s
ja: %s のパスワード不良

en: Basic
ja: 基本

en: Be careful: this operation is dangerous.
ja: 注意: この操作は危険です。

en: Be sure a media is present for the device %s
ja: デバイス %s にメディアは入っていますか？

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
ja: ネットワークインストールをしているので、ネットワークは設定済みです。
    いまの設定をそのまま使うには OK をクリックしてください。ネットワーク/インターネットを再設定するにはキャンセルを押します。

en: Become a MandrakeExpert
ja: Mandrakeエキスパートになろう

en: Before installing any fonts, be sure that you have the right to use and install them on your system.
    
    -You can install the fonts the normal way. In rare cases, bogus fonts may hang up your X Server.
ja: フォントインストールに先立って、それらのフォントを使う権利やインストールする権利があることを確認してください。
    
    -フォントを通常のやり方でインストールできます。ときどき、おかしなフォントで X サーバがハングする場合があります。

en: Belarusian
ja: ベラルーシ

en: Belgian
ja: ベルギー

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Bengali
ja: ベンガル

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
ja: Linux やフリーソフト関連の本やハウツー文書

en: Boot Floppy
ja: 起動フロッピー

en: Boot ISO
ja: 起動 ISO

en: Boot Protocol
ja: ブートプロトコル

en: Boot Style Configuration
ja: 起動方式の設定

en: Boot device
ja: ブートデバイス

en: Bootloader installation
ja: ブートローダのインストール

en: Bootloader main options
ja: ブートローダのメインオプション

en: Bootloader to use
ja: 使用するブートローダ

en: Bootsplash
ja: 起動スプラッシュ

en: Bosnian
ja: ボスニア

en: Both Shift keys simultaneously
ja: 左右のシフトキーを同時に

en: Brazilian (ABNT-2)
ja: ブラジル

en: Bringing down the network
ja: ネットワークを停止する

en: Bringing up the network
ja: ネットワークをたちあげる

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Browse to new restore repository.
ja: 新しい復元repositoryを見る

en: Build All Kernels -->
ja: 全カーネル構築 -->

en: Build Backup
ja: バックアップ構築

en: Build Single NIC -->
ja: 単一NICを構築 -->

en: Build Whole Kernel -->
ja: カーネル全体を構築 -->

en: Build the disk
ja: ディスクを作成

en: Bulgarian (BDS)
ja: ブルガリア (BDS)

en: Bulgarian (phonetic)
ja: アルメニア（発音記号）

en: Bus
ja: バス

en: Bus identification
ja: バスの同定

en: Button 2 Emulation
ja: ボタン2のエミュレーション

en: Button 3 Emulation
ja: ボタン3のエミュレーション

en: Button `%s': %s
ja: ボタン「%s」: %s

en: Buttons emulation
ja: ボタンエミュレーション

en: C and C++ development libraries, programs and include files
ja: C と C++ 開発ライブラリ、プログラムや include ファイル

en: CD in place - continue.
ja: CDがセット- 続ける

en: CUPS - Common Unix Printing System
ja: CUPS - 共通 Unix 印刷システム

en: CUPS configuration
ja: CUPS 設定

en: CUPS does not support printers on Novell servers or printers sending the data into a free-formed command.
ja: CUPS は Novell サーバのプリンタや、自由形式のコマンドにデータを送るプリンタはサポートしません。

en: Cable connection
ja: ケーブル接続

en: Calendar
ja: カレンダ

en: Can't access kernel modules corresponding to your kernel (file %s is missing), this generally means your boot floppy in not in sync with the Installation medium (please create a newer boot floppy)
ja: あなたのカーネルに対応したカーネルモジュールにアクセスできません(ファイル%sがありません)。これは普通、起動フロッピーがインストールメディアと対応していないということです（新しい起動フロッピーを作りなおしましょう)

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
ja: フォーマット済みの RAID md%d にはパーティションを追加できません

en: Can't create catalog!
ja: カタログが作れません!

en: Can't find %s on %s
ja: %s が %s上で見つかりません

en: Can't launch mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s.
ja: mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %sを起動できません。

en: Can't login using username %s (bad password?)
ja: ユーザ名 %s でログインできません（パスワードのまちがい？

en: Can't make screenshots before partitioning
ja: パーティションを追加するまでスクリーンショットは撮れません

en: Can't relaunch LiLo!
    Launch "lilo" as root in command line to complete LiLo theme installation.
ja: LiLoを再実行できません！
    Liloテーマのインストールを完了するにはrootになって「lilo」を実行します。

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
ja: このパーティションはループバックで使われているので、
    マウントポイントから取り就くことが出来ません。
    まずループバックを解除してください。

en: Can't use broadcast with no NIS domain
ja: NIS ドメインがないのでブロードキャストが使えません

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash
    File not found.
ja: /etc/sysconfig/bootsplashが書き込めません
    ファイルが見つかりません。

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash.
ja: /etc/sysconfig/bootsplashが書けません

en: Canada (cable)
ja: カナダ（ケーブル）

en: Canadian (Quebec)
ja: カナダ（ケベック）

en: Cancel
ja: キャンセル

en: CapsLock key
ja: CapsLock キー

en: Card IO
ja: カード IO

en: Card IO_0
ja: カード IO_0

en: Card IO_1
ja: カード IO_1

en: Card IRQ
ja: カード IRQ

en: Card mem (DMA)
ja: カード mem (DMA)

en: Card model:
ja: カードモデル:

en: Cd-Rom labeled "%s"
ja: 「 %s 」というCd-Rom

en: Certify yourself on Linux
ja: Linuxの技能認定を得よう

en: Change
    Restore Path
ja: 復元パスを
    変更

en: Change Cd-Rom
ja: CD-ROMを入れ替えてください

en: Change partition type
ja: パーティションタイプの変更

en: Change the printing system
ja: 印刷システムを変更

en: Change type
ja: タイプの変更

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
ja: Cd-Rom を交換してください！
    「 %s 」という Cd-Rom をドライブにいれて、 Ok を押してください。
    CDがなければ、Cancel を押してこの Cd-Rom からのインストールを回避して下さい。

en: Channel
ja: チャンネル

en: Check bad blocks?
ja: 不良ブロックを検査しますか？

en: Checking installed software...
ja: インストール済みソフトをチェック中……

en: Checking your system...
ja: システム調査中...

en: China (broadcast)
ja: 中国 (放送)

en: Choose a file
ja: ファイルを選択

en: Choose a mirror from which to get the packages
ja: どのサイトからパッケージを持ってくるかを選択

en: Choose a monitor
ja: モニタを選んで下さい

en: Choose a partition
ja: パーティションを選択

en: Choose action
ja: 動作を選択

en: Choose an existing LVM to add to
ja: 追加する既存の LVM を選んで下さい

en: Choose an existing RAID to add to
ja: 追加する既存の RAID を選んで下さい

en: Choose another partition
ja: 別のパーティションを選ぶ

en: Choose color
ja: 色を選んで下さい

en: Choose file
ja: ファイルを選択

en: Choose one of the auto-detected printers from the list or enter the hostname or IP and the optional port number (default is 9100) in the input fields.
ja: 一覧から自動検出プリンタをどれか選ぶか、入力フィールドにホスト名かIP とオプションでポート番号（デフォルトは9100）を入力する。

en: Choose packages to install
ja: パッケージの選択

en: Choose the applications that will support the fonts:
ja: このフォントをサポートするアプリケーションを選んでください:

en: Choose the connection you want to configure
ja: 設定したい接続を選んで下さい

en: Choose the default user:
ja: デフォルトユーザの選択:

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
ja: ブートディスクを作りたいフロッピィドライブを選択

en: Choose the hard drive you want to erase in order to install your new
    Mandrake Linux partition. Be careful, all data present on it will be lost
    and will not be recoverable!
ja: 新しい Mandrake Linux パーティションのインストール用に消去したい
    ハードディスクを選んでください。そのハードディスク上のデータは全部
    消えて回復できません。注意してください。

en: Choose the mount points
ja: マウントポイントの選択

en: Choose the network interface
ja: ネットワークインターフェイスの選択

en: Choose the new size
ja: 新しいサイズを選択

en: Choose the packages you want to install
ja: インストールしたいパッケージを選んで下さい

en: Choose the partitions you want to format
ja: フォーマットするパーティションを選んでください

en: Choose the profile to configure
ja: 設定するプロフィールの選択

en: Choose the resolution and the color depth
ja: 解像度と色深度

en: Choose the sizes
ja: サイズを選択

en: Choose the window manager to run:
ja: 使うウィンドウマネージャを選んで下さい：

en: Choose which services should be automatically started at boot time
ja: 起動時に自動的にたちあげるサービスを選んでください

en: Choose your country
ja: 国の選択

en: Choose your filesystem encryption key
ja: ファイルシステム暗号化用の鍵を選んでください

en: Choose your keyboard
ja: キーボードの選択

en: Chunk size %s
ja: チャンクサイズ %s

en: Circular mounts %s
ja: 巡回マウント %s

en: Clean /tmp at each boot
ja: 各ブート時に /tmp 以下を消す

en: Clear all
ja: 全てをクリア

en: Click here to launch the wizard ->
ja: ウィザードの起動にはこちらをクリック -->

en: Clients for different protocols including ssh
ja: ssh など各種プロトコル用クライアント

en: Close
ja: 閉じる

en: Collapse Tree
ja: ツリーを縮める

en: Color depth: %s
ja: 色深度: %s

en: Compact
ja: コンパクト

en: Computing FAT filesystem bounds
ja: fat ファイルシステムの境界を計算

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration Wizards
ja: 設定ウィザード

en: Configuration of a remote printer
ja: リモートプリンタの設定

en: Configure
ja: 設定

en: Configure Internet Access...
ja: インターネットアクセスの設定

en: Configure Local Area Network...
ja: LAN 設定……

en: Configure X
ja: X の設定

en: Configure all heads independently
ja: ヘッドをそれぞれ独立に設定

en: Configure bootsplash picture
ja: 起動スプラッシュ画像の設定

en: Configure module
ja: モジュール設定

en: Configure mouse
ja: マウスの設定

en: Configure networking
ja: ネットワーク設定

en: Configure only card "%s"%s
ja: 以下のカードだけを設定："%s"%s

en: Configure services
ja: サービスの設定

en: Configure the connection
ja: 接続の設定

en: Configure the network now
ja: 今すぐネットワーク設定をする

en: Configuring IDE
ja: IDE の設定

en: Configuring PCMCIA cards...
ja: PCMCIAカードの設定中...

en: Configuring applications...
ja: アプリケーションの設定中...

en: Configuring network
ja: ネットワークの設定

en: Configuring network device %s
ja: ネットワークデバイス %s の設定

en: Configuring printer "%s"...
ja: プリンタ "%s" の設定中...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
ja: スクリプトの設定、ソフトウェアのインストール、サーバの起動...

en: Configuring...
ja: 設定中...

en: Congratulations!
ja: おめでとうございます！

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    
    For information on fixes which are available for this release of Mandrake Linux,
    consult the Errata available from:
    
    
    %s
    
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Mandrake Linux User's Guide.
ja: おめでとうございます!　インストール完了です。
    ブート用メディアを抜いて、リターンを押して再起動して下さい。
    
    
    このバージョンの Mandrake Linux のバグ修正情報は、
    
    
    %s で調べられます。
    
    
    インストール後の設定についてはユーザガイドの「インストールした後」の
    章を参照して下さい。

en: Congratulations, the network and Internet configuration is finished.
    The configuration will now be applied to your system.
ja: おめでとうございます。ネットワークとインターネット接続が完了です。
    
    設定をこれからシステムに反映させます。

en: Connect
ja: 接続

en: Connect to the Internet
ja: インターネットへ接続

en: Connect your printer to a Linux server and let your Windows machine(s) connect to it as a client.
    
    Do you really want to continue setting up this printer as you are doing now?
ja: プリンタをLinuxサーバに接続して、ウィンドウズマシンをそのクライアントとして接続するようにする。
    
    いまの状態でプリンタの設定を続けますか?

en: Connect...
ja: 接続……

en: Connected
ja: 接続完了

en: Connection Configuration
ja: 接続の設定

en: Connection name
ja: 接続名

en: Connection speed
ja: 接続の速度:

en: Connection timeout (in sec)
ja: 接続のタイムアウト（秒）

en: Connection type:
ja: 接続の種類:

en: Console Tools
ja: コンソールツール

en: Contacting Mandrake Linux web site to get the list of available mirrors...
ja: Mandrake Linux サイトに接続してミラー一覧を取得しています

en: Contacting the mirror to get the list of available packages...
ja: サイトに接続してパッケージ一覧を取得しています

en: Content of the file
ja: ファイルの内容

en: Continue
ja: 続ける

en: Continue anyway?
ja: それでも続けますか？

en: Control and Shift keys simultaneously
ja: Control とシフトを同時に

en: Copy %s to %s
ja: %s を%sにコピー中

en: Copy fonts on your system
ja: システム上のフォントをコピー

en: Copying %s
ja: %s コピー中

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Couldn't access the floppy!
ja: フロッピーにアクセスできません!

en: Create
ja: 作成

en: Create a bootdisk
ja: 起動ディスク作成

en: Create a new partition
ja: 新しいパーティションを作成

en: Create new theme
ja: 新しいテーマを作成

en: Create/Transfer
    backup keys for SSH
ja: SSHバックアップ鍵の
    作成/転送

en: Creating and formatting file %s
ja: ファイル %s の作成とフォーマット

en: Creating auto install floppy
ja: 自動インストールフロッピーの作成

en: Creating auto install floppy...
ja: インストールフロッピーの自動作成

en: Creating bootdisk...
ja: ブートディスクの作成

en: Croatian
ja: クロアチア

en: Cron not available yet as non-root
ja: Cron はまだroot以外では使えません

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
ja: Ctrl と Alt キーを同時に

en: Current configuration of `%s':
    
    Network: %s
    IP address: %s
    IP attribution: %s
    Driver: %s
ja: C「%s」の現状の設定:
    
    ネットワーク: %s
    IP アドレス: %s
    IP 属性: %s
    ドライバ: %s

en: Current user
ja: 現在のユーザ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Restore
ja: カスタム復元

en: Custom disk partitioning
ja: パーティションを自分で指定

en: Cylinder %d to %d
ja: シリンダ %d からシリンダ %d

en: Czech (QWERTY)
ja: チェコ (QWERTY)

en: Czech (QWERTZ)
ja: チェコ (QWERTZ)

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: DHCP Client
ja: DHCP クライアント

en: DHCP client
ja: DHCP クライアント

en: DNS server
ja: DNS サーバ

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
ja: DOS デバイスレター: %s (推定)

en: Danish
ja: デンマーク

en: Database
ja: データベース

en: Database Server
ja: データベースサーバ

en: Default
ja: デフォルト

en: Default OS?
ja: デフォルトの OS は？

en: Default printer
ja: デフォルトプリンタ

en: Del profile...
ja: プロフィール削除……

en: Delay before booting default image
ja: デフォルトイメージ起動の待ち時間

en: Delete
ja: 削除

en: Delete All NBIs
ja: NBI すべて削除

en: Delete Hard Drive tar files after backup to other media.
ja: 他のメディアにバックアップしたらハードドライブのtarファイルを削除

en: Delete selected rule
ja: 選んだルールを削除

en: Description
ja: 説明

en: Description of the fields:
ja: フィールドの説明:

en: Detailed information
ja: 詳細な情報

en: Details
ja: 詳細

en: Detected %s
ja: %s を検出

en: Detected hardware
ja: 検出されたハードウェア

en: Detected model: %s %s
ja: 検出されたモデル: %s %s

en: Detecting devices...
ja: デバイスの検出中です……

en: Detection in progress
ja: ただいま検出中

en: Devanagari
ja: デヴァナガーリー

en: Development
ja: 開発用

en: Development simplified
ja: 開発も楽になりました

en: Device:
ja: デバイス:

en: Dialing mode
ja: ダイアルモード

en: Dialup options
ja: ダイアルアップオプション

en: Did it work properly?
ja: うまく動きましたか？

en: Directory %s already contains data
    (%s)
ja: ディレクトリ %s にはすでにデータがあります
    (%s)

en: Disable Server
ja: サーバを無効に

en: Disabling servers...
ja: サーバを無効にしています……

en: Disconnect
ja: 切断

en: Disconnect...
ja: 接続を切断……

en: Discover MandrakeClub and Mandrake Corporate Club
ja: MandrakeClub と Mandrake Corporate Club

en: Discover MandrakeSoft's training catalogue Linux-Campus
ja: MandrakeSoftの研修カタログLinux-Campusをどうぞ

en: Discover the most up-to-date graphical and multimedia tools!
ja: 最新のグラフィックやマルチメディアツールをどうぞ

en: Display logo on Console
ja: コンソールにロゴ表示

en: Display theme
    under console
ja: コンソールで
    テーマを表示

en: Do it!
ja: やれ！

en: Do new backup before restore (only for incremental backups.)
ja: 復元前に新規バックアップ（インクリメンタルバックアップのみ）

en: Do not include critical files (passwd, group, fstab)
ja: 重要ファイル (passwd, group, fstab) は含めない

en: Do not include the browser cache
ja: ブラウザのキャッシュは含めない

en: Do not print any test page
ja: テストページを印刷しない

en: Do not transfer printers
ja: プリンタを移動しない

en: Do you have an ISA sound card?
ja: ISA サウンドカードはありますか？

en: Do you have another one?
ja: 別のものはありますか？

en: Do you have any %s interfaces?
ja: %s インターフェースはありますか？

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
ja: プリンタ %s を本当に削除しますか？

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
ja: BackSpaceキーがコンソールで消去をするようにしますか？

en: Do you want to click on this button?
ja: このボタンをクリックしますか？

en: Do you want to enable printing on printers in the local network?
ja: ローカルネットワークのプリンタで印刷を可能にしますか？

en: Do you want to enable printing on the printers mentioned above or on printers in the local network?
ja: 上記のプリンタやローカルネットワーク上のプリンタでの印刷を可能にしますか？

en: Do you want to enable printing on the printers mentioned above?
ja: 上記のプリンタで印刷を可能にしますか？

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
ja:  /etc/fstab の変更を保存しますか？

en: Do you want to set this printer ("%s")
    as the default printer?
ja: このプリンタ ("%s") を
    デフォルトプリンタにしますか？

en: Do you want to start the connection at boot?
ja: ブート時に接続を開始しますか？

en: Do you want to test the configuration?
ja: この設定で試してみますか？

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
ja: 今インターネットに接続しますか？

en: Do you want to use aboot?
ja: aboot を使いますか？

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Does not appear to be recordable media!
ja: 記録可能メディアではないようです!

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain Admin Password
ja: ドメイン管理者パスワード

en: Domain Admin User Name
ja: ドメイン管理者名

en: Domain Authentication Required
ja: ドメイン認証が必要です

en: Domain Name Resolver
ja: ドメイン名解決

en: Domain Name Server
ja: ドメイン名サーバ

en: Domain Name and Network Information Server
ja: ドメイン名サーバ (DNS) とネットワーク情報サーバ（NIS)

en: Domain name
ja: ドメイン名

en: Done
ja: 終了

en: Down
ja: 下

en: DrakFloppy Error: %s
ja: DrakFloppyエラー： %s

en: DrakSec Basic Options
ja: DrakSec基本オプション

en: Drakbackup Configuration
ja: Drakbackup 設定

en: Drakperm is used to see files to use in order to fix permissions, owners, and groups via msec.
    You can also edit your own rules which will owerwrite the default rules.
ja: Drakperm は、パーミッションや所有者、グループを msecでいじるためのものです。
    またデフォルトを消して自分のルールを編集することもできます。

en: Driver
ja: ドライバ

en: Driver:
ja: ドライバ：

en: Duplicate mount point %s
ja: マウントポイント %s が重なっています

en: Dutch
ja: オランダ

en: Dvorak (Norwegian)
ja: Dvorak (ノルウェー)

en: Dvorak (Swedish)
ja: Dvorak (スウェーデン)

en: EIDE/SCSI channel
ja: EIDE/SCSI チャンネル

en: ERROR: Cannot spawn %s.
ja: エラー：%s を展開できません。

en: East Europe
ja: 東ヨーロッパ

en: Edit current rule
ja: 現在のルールを編集

en: Editors, shells, file tools, terminals
ja: エディタ、シェル、ファイル関連ツール、ターミナル

en: Either the server name or the server's IP must be given!
ja: サーバ名か、サーバのIPはどうしても要ります！

en: Empty
ja: 空

en: Empty label not allowed
ja: 空白のラベルは許されていません

en: Emulate third button?
ja: 真中ボタンをエミュレートしますか？

en: Enable CD Boot?
ja: CD からの起動を有効にしますか？

en: Enable OF Boot?
ja: OF からの起動を有効にしますか？

en: Enable Server
ja: サーバを有効に

en: Enable multiple profiles
ja: マルチプロファイルを有効に

en: Enabling servers...
ja: サーバを有効にしています……

en: Encryption key
ja: 暗号鍵

en: Encryption key (again)
ja: 暗号鍵（もう一度入力してください）

en: Enter a printer device URI
ja: プリンタデバイスのURIを入力

en: Enter a user
    %s
ja: ユーザ名を入力して下さい
    %s

en: Entering step `%s'
ja: ステップ 「%s」を始めます

en: Entries you'll have to fill:
    %s
ja: 以下のエントリも入力してください:
    %s

en: Erase entire disk
ja: 全ディスク消去

en: Error
ja: エラー

en: Error during sending file via FTP.
     Please correct your FTP configuration.
ja: FTPでのファイル転送中にエラー.
    FTP 設定をなおしてください.

en: Error during sendmail.
      Your report mail was not sent.
      Please configure sendmail
ja: メール送信エラー
      報告メールは送信できません
      sendmailを設定してください

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
ja: aboot インストール時にエラー発生。
    無理にインストールしてみますか？　ただし最初のパーティションが破壊されます。

en: Error opening %s for writing: %s
ja: 書き込みのため %s を開くときエラーが発生: %s

en: Error reading file %s
ja: ファイル %s の読みとりエラーです

en: Error writing to file %s
ja: ファイル %s への書き込みエラー

en: Error!
ja: エラー！

en: Estimating
ja: 試算しています

en: Estonian
ja: エストニア

en: Etherboot ISO image is %s
ja: Etherboot ISO イメージは %s

en: Ethernet Card
ja: イーサネットカード

en: European protocol (EDSS1)
ja: ヨーロッパプロトコル (EDSS1)

en: Every printer needs a name (for example "printer"). The Description and Location fields do not need to be filled in. They are comments for the users.
ja: プリンタはそれぞれ名前が必要です（たとえば「printer」。
    説明や場所の欄は空欄でもかまいません。
    これはユーザにわかりやすくするためのものです。

en: Everything (no firewall)
ja: 全部（ファイアーウォールなし）

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
ja: 設定がすべて終わりました。
    これで自動ネットワーク設定（dhcp) を使って、LAN 上の他のマシンとインターネット接続を共有できます。

en: Exit
ja: 終了

en: Exit install
ja: 導入作業を終了

en: Expand Tree
ja: ツリーをのばす

en: Expert Area
ja: エキスパート向け

en: Expert Mode
ja: エキスパートモード

en: Extended partition not supported on this platform
ja: このマシンでは、拡張パーティションはサポートされていません

en: External ISDN modem
ja: 外付 ISDN モデム

en: FAT resizing failed: %s
ja: FAT のリサイズに失敗: %s

en: FATAL
ja: *** 致命的 ***

en: Failed to add the printer "%s" to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
ja: プリンタ %s を Star Office/OpenOffice.org/GIMP に追加できませんでした。

en: Failed to check filesystem %s. Do you want to repair the errors? (beware, you can loose data)
ja: ファイルシステム %s のチェックに失敗。エラーを修復しますか？（ただしデータが一部消えるかもしれませんよ)

en: Failed to remove the printer "%s" from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
ja: プリンタ %s を Star Office/OpenOffice.org/GIMP から削除できませんでした。

en: File Selection
ja: ファイルを選択

en: File already exists. Use it?
ja: ファイルはすでに存在します。いまあるのを使いますか？

en: File sharing
ja: ファイル共有

en: Files Restored...
ja: 復元されたファイル...

en: Filesystem encryption key
ja: ファイル暗号化の鍵

en: Filesystem type:
ja: ファイルシステムタイプ:

en: Filesystem types:
ja: ファイルシステム タイプ:

en: Finally, you will be asked whether you want to see the graphical interface
    at boot. Note this question will be asked even if you chose not to test the
    configuration. Obviously, you want to answer "No" if your machine is to
    act as a server, or if you were not successful in getting the display
    configured.
ja: 最後に、起動時にグラフィックユーザインターフェースがほしいか聞かれます。
    設定を試していないときでも、この質問は出ます。マシンをサーバとして使うか
    ディスプレイの設定がうまくいかなかった時には、ここではもちろん「いいえ」
    と答えましょう。

en: Find the solutions of your problems via MandrakeSoft's online support platform
ja: MandrakeSoftのオンラインサポートプラットホームで問題解決

en: Finding packages to upgrade...
ja: アップグレードするパッケージをさがしています

en: Finish
ja: 完了

en: Finnish
ja: フィンランド

en: Firewall/Router
ja: サーバ、ファイアウォール/ルータ

en: Firewalling configuration detected!
ja: ファイアウォールの設定を検出！

en: First DNS Server (optional)
ja: DNS サーバ（オプション）

en: First floppy drive
ja: 最初のフロッピードライブ

en: First sector of boot partition
ja: ブートパーティションの最初のセクタ

en: First sector of drive (MBR)
ja: ドライブの最初のセクタ (MBR)

en: Floppy can be removed now
ja: フロッピーを取り除いても大丈夫です

en: Font List
ja: フォント一覧

en: Fonts conversion
ja: フォント変換

en: Fonts copy
ja: フォントをコピー

en: For most modern TV cards, the bttv module of the GNU/Linux kernel just auto-detect the rights parameters.
    If your card is misdetected, you can force the right tuner and card types here. Just select your tv card parameters if needed.
ja: 最近のテレビカードのほとんどではGNU/Linux カーネルのbttvモジュールが正しいパラメータを自動検出します。
    カードが正しく検出されなければ、手動で指定できます。必要に応じてテレビカードのパラメータを選んでください。

en: Format
ja: フォーマット

en: Format partitions
ja: フォーマット

en: Formatted
ja: フォーマット済み

en: Formatting partition %s
ja: パーティション %s をフォーマット中

en: Found %s %s interfaces
ja: %s %s インターフェースが見つかりました

en: France
ja: フランス

en: France [SECAM]
ja: フランス [SECAM]

en: French
ja: フランス

en: Ftp Server
ja: ftp サーバ

en: GDI Laser Printer using the Zenographics ZJ-Stream Format
ja: Zenographics ZJ-Stream形式のGDIレーザプリンタ

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
ja: GPM はMidnight CommanderなどテキストベースのLinuxソフトでマウスが
    使えるようにします。マウスによるコンソールでのカット・ペースト
    や、ポップアップメニューも使えます。

en: Game station
ja: ゲームステーション

en: Games
ja: ゲーム

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Gateway (e.g. %s)
ja: ゲートウェイ (例 %s)

en: Gateway device
ja: ゲートウェイデバイス

en: Gateway:
ja: ゲートウェイ:

en: General
ja: 一般

en: Generate auto install floppy
ja: インストールフロッピーの自動作成

en: Generating preview ...
ja: プレビュー生成中...

en: Generic
ja: 汎用

en: Generic 2 Button Mouse
ja: 汎用の2ボタンマウス

en: Generic 3 Button Mouse
ja: 汎用の3ボタンマウス

en: Generic PS2 Wheel Mouse
ja: 汎用 PS/2 ホイールマウス

en: Generic Printers
ja: 一般プリンタ

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
ja: ジオメトリ: %s シリンダ, %s ヘッド, %s セクタ

en: Georgian ("Latin" layout)
ja: グルジア（「ラテン」配列）

en: Georgian ("Russian" layout)
ja: グルジア（「ロシア式」配列）

en: German
ja: ドイツ

en: German (no dead keys)
ja: ドイツ（デッドキーなし）

en: Germany
ja: ドイツ

en: Get Windows Fonts
ja: ウィンドウズのフォントを取ってくる

en: Get involved in the Free Software world
ja: フリーソフトの世界に参加しましょう

en: Get the most from the Internet
ja: インターネットを最大限に活用

en: Ghostscript referencing
ja: Ghostscript 参照中

en: Give a file name
ja: ファイル名を入力

en: Give the ram size in MB
ja: RamサイズをMBで入力

en: Gnome Workstation
ja: Gnome ワークステーション

en: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
ja: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm など

en: Go on anyway?
ja: かまわず先に進みますか？

en: Go on without configuring the network
ja: ネットワークの設定をとばして先に進む

en: Graphic Card
ja: グラフィックカード

en: Graphical Environment
ja: グラフィック環境

en: Graphical interface at startup
ja: X の起動

en: Graphics card: %s
ja: グラフィックカード: %s

en: Graphics card: %s
ja: グラフィックカード: %s

en: Graphics memory: %s kB
ja: グラフィックメモリ: %s kB

en: Graphics programs such as The Gimp
ja: The Gimpなどの画像処理ソフト

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greek
ja: ギリシャ

en: Gujarati
ja: グジャラート

en: Gurmukhi
ja: グルムキ

en: Hard Disk Backup Progress...
ja: ハードディスクバックアップの進行...

en: Hard Disk Backup files...
ja: ハードディスクのバックアップファイル...

en: Hard drive detection
ja: ディスクの検出

en: Hard drive information
ja: ハードドライブの情報

en: HardDrake runs a hardware probe, and optionally configures
    new/changed hardware.
ja: HardDrake はハードウェアを探して、可能なら新しいハードウェアや変更した
    ハードウェアの設定をします。

en: HardDrive / NFS
ja: ハードドライブ / NFS

en: Harddrake help
ja: Harddrake ヘルプ

en: Harddrake2 version
ja: Harddrake2 バージョン

en: Hardware clock set to GMT
ja: ハードウェアクロックは GMT にセットしてあります

en: Have a nice day!
ja: お元気で！

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here are the entries on your boot menu so far.
    You can create additional entries or change the existing ones.
ja: エントリは以下のとおりです。
    追加・変更できます。

en: Here is a list of the available printing options for the current printer:
ja: いまのプリンタで使える印刷オプション一覧は以下の通りです:

en: Here is the full list of keyboards available
ja: 使えるキーボードレイアウトの一覧を表示します。

en: Here you can choose the key or key combination that will 
    allow switching between the different keyboard layouts
    (eg: latin and non latin)
ja: ここでは、各種のキーボード配列間（例：ラテンと非ラテン）を
    切り替えるキーの組み合わせを選べます。

en: Here you can select an alternative driver (either OSS or ALSA) for your sound card (%s).
ja: ここではサウンドカード (%s) 用に代替ドライバ（OSSかALSA) を選択できます

en: Hide files
ja: ファイルを隠す

en: High
ja: 高い

en: Higher
ja: もっと高い

en: Horizontal refresh rate
ja: 水平リフレッシュレート

en: Host "%s", port %s
ja: ホスト「%s」, ポート %s

en: Host Name
ja: ホスト名

en: Host Path or Module
ja: ホストのパスかモジュール

en: Host name
ja: ホスト名:

en: Hostname required
ja: ホスト名が要ります

en: Hostname:
ja: ホスト名:

en: How is the printer connected?
ja: プリンタはどうつながっていますか？

en: Hungarian
ja: ハンガリー

en: I can setup your computer to automatically start the graphical interface (XFree) upon booting.
    Would you like XFree to start when you reboot?
ja: コンピュータをブートした時，自動的に X が立ち上がる設定にできます。
    リブートした時 X を立ち上げますか？

en: I can't add any more partition
ja: これ以上のパーティションは追加できません

en: I can't find any room for installing
ja: インストール用の空きが見つかりませんが

en: I can't find needed image file `%s'.
ja: 必要な画像ファイル %s が見つかりません。

en: I don't know
ja: 分からない

en: I don't know how to format %s in type %s
ja: %s を タイプ %s でフォーマットする方法を知りません

en: I have detected an ISDN PCI card, but I don't know its type. Please select a PCI card on the next screen.
ja: ISDN カードを検出しましたが、タイプが分かりません。次の画面から PCI カードを選んでください。

en: INFO
ja: 情報

en: IP address
ja: IP アドレス:

en: IP address should be in format 1.2.3.4
ja: IP アドレスは 1.2.3.4 のように入力して下さい

en: ISDN Configuration
ja: ISDNの設定

en: ISDN connection
ja: ISDN 接続

en: Icelandic
ja: アイスランド

en: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
ja: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwmなど

en: Icon
ja: アイコン

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
ja: 上記の一覧のCDがすべてそろっていれば、Okをクリックしましょう。
    CDが一つもなければ、キャンセルをクリックしてください。
    手元にないCDがあれば、それを選択からはずしてからOkをクリックします。

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
ja: もし aboot を使うつもりなら、ディスクの先頭に空き領域 (2048セクタくらい)
    を残すよう気を付けて下さい。

en: If your printer is not listed, choose a compatible (see printer manual) or a similar one.
ja: あなたのプリンタがなければ、互換性のあるプリンタ（プリンタのマニュアルか
    類似プリンタを選んでください。

en: Image
ja: イメージ

en: Import Fonts
ja: フォント読み込み

en: Importance: %s
ja: 重要: %s

en: In addition, queues not created with this program or "foomatic-configure" cannot be transferred.
ja: さらにこのプログラムや"foomatic-configure" で作っていないキューは移動できません。

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without them. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
ja: %s ドライバは、正しく動作するのに特別な情報が要る場合があります。ただし
    ふつうは、なにもなしで正常に動く場合がほとんどです。特別なオプションを
    指定しますか？　それともドライバにマシンをプローブさせて必要情報を取得
    させてみますか？　プローブ中にコンピュータが停止するかも知れませんが，
    マシンがこわれたりすることはありません。

en: Individual package selection
ja: 個別パッケージの選択

en: Info
ja: 情報

en: Info:
ja: 情報:

en: Information
ja: 情報

en: Init Message
ja: 初期化メッセージ

en: Initial tests
ja: イニシャルテスト

en: Initrd-size
ja: Initrdサイズ

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
ja: FAT形式のフロッピーをドライブ %s に挿入

en: Insert a blank floppy in drive %s
ja: 空のフロッピーをドライブ %s に挿入して下さい

en: Insert a floppy containing package selection
ja: パッケージ選択の入ったフロッピーを挿入

en: Insert a floppy in %s
ja: フロッピーをドライブ %s に挿入

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
ja: フロッピーをドライブに挿入してください
    フロッピー上の全てのデータは失われます

en: Insert the CD with volume label %s
     in the CD drive under mount point /mnt/cdrom
ja: ボリュームラベル%sのCDを
    /mnt/cdrom下のCDドライブに入れてください

en: Insert the tape with volume label %s
     in the tape drive device %s
ja: ボリュームラベル%sのテープを
    %sのテープドライブに入れてください

en: Install
ja: インストール

en: Install & convert Fonts
ja: フォントのインストールと変換

en: Install List
ja: 一覧のインストール

en: Install bootloader
ja: ブートローダ設定

en: Install system
ja: システムの導入

en: Install themes
ja: テーマの導入

en: Installation of %s failed. The following error occured:
ja: %s のインストールに失敗しました。以下のエラーが発生:

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
ja: ブートローダのインストールに失敗しました。以下のエラーが発生:

en: Installing
ja: インストール中

en: Installing Foomatic...
ja: Foomatic のインストール中...

en: Installing a printing system in the %s security level
ja: 印刷システムをセキュリティ水準 %s でインストール中

en: Installing bootloader
ja: ブートローダインストール中

en: Installing driver for %s card %s
ja: %s カード %s のドライバインストール中

en: Installing package %s
ja: パッケージ %s のインストール

en: Installing package %s
    %d%%
ja: パッケージ %s をインストール
    %d%%

en: Installing packages...
ja: パッケージのインストール中...

en: Interface
ja: インターフェース

en: Interface %s
ja: インターフェース %s

en: Interface %s (using module %s)
ja: インターフェース %s (モジュール %s を使用)

en: Interface:
ja: インターフェース:

en: Internal ISDN card
ja: 内蔵ISDNカード

en: Internet
ja: インターネット

en: Internet Connection Configuration
ja: インターネット接続設定

en: Internet Connection Sharing
ja: インターネット接続の共有

en: Internet Connection Sharing configuration
ja: インターネット接続の設定

en: Internet Connection Sharing currently disabled
ja: インターネット接続共有は現在無効です

en: Internet Connection Sharing currently enabled
ja: インターネット接続共有は現在有効

en: Internet Connection Sharing is now disabled.
ja: インターネット接続共有は無効になりました。

en: Internet Connection Sharing is now enabled.
ja: インターネット接続共有が有効です。

en: Internet access
ja: インターネット

en: Internet configuration
ja: インターネットの設定

en: Internet connection
ja: インターネット接続

en: Internet connection & configuration
ja: インターネット接続と設定

en: Internet connection configuration
ja: インターネット接続設定

en: Internet gateway
ja: インターネットゲートウェイ

en: Internet station
ja: インターネット・ステーション

en: Introduction
    
    The operating system and the different components available in the Mandrake Linux distribution 
    shall be called the "Software Products" hereafter. The Software Products include, but are not 
    restricted to, the set of programs, methods, rules and documentation related to the operating 
    system and the different components of the Mandrake Linux distribution.
    
    
    1. License Agreement
    
    Please read this document carefully. This document is a license agreement between you and  
    MandrakeSoft S.A. which applies to the Software Products.
    By installing, duplicating or using the Software Products in any manner, you explicitly 
    accept and fully agree to conform to the terms and conditions of this License. 
    If you disagree with any portion of the License, you are not allowed to install, duplicate or use 
    the Software Products. 
    Any attempt to install, duplicate or use the Software Products in a manner which does not comply 
    with the terms and conditions of this License is void and will terminate your rights under this 
    License. Upon termination of the License,  you must immediately destroy all copies of the 
    Software Products.
    
    
    2. Limited Warranty
    
    The Software Products and attached documentation are provided "as is", with no warranty, to the 
    extent permitted by law.
    MandrakeSoft S.A. will, in no circumstances and to the extent permitted by law, be liable for any special,
    incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without limitation damages for loss of 
    business, interruption of business, financial loss, legal fees and penalties resulting from a court 
    judgment, or any other consequential loss) arising out of  the use or inability to use the Software 
    Products, even if MandrakeSoft S.A. has been advised of the possibility or occurence of such 
    damages.
    
    LIMITED LIABILITY LINKED TO POSSESSING OR USING PROHIBITED SOFTWARE IN SOME COUNTRIES
    
    To the extent permitted by law, MandrakeSoft S.A. or its distributors will, in no circumstances, be 
    liable for any special, incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without 
    limitation damages for loss of business, interruption of business, financial loss, legal fees 
    and penalties resulting from a court judgment, or any other consequential loss) arising out 
    of the possession and use of software components or arising out of  downloading software components 
    from one of Mandrake Linux sites  which are prohibited or restricted in some countries by local laws.
    This limited liability applies to, but is not restricted to, the strong cryptography components 
    included in the Software Products.
    
    
    3. The GPL License and Related Licenses
    
    The Software Products consist of components created by different persons or entities.  Most 
    of these components are governed under the terms and conditions of the GNU General Public 
    Licence, hereafter called "GPL", or of similar licenses. Most of these licenses allow you to use, 
    duplicate, adapt or redistribute the components which they cover. Please read carefully the terms 
    and conditions of the license agreement for each component before using any component. Any question 
    on a component license should be addressed to the component author and not to MandrakeSoft.
    The programs developed by MandrakeSoft S.A. are governed by the GPL License. Documentation written 
    by MandrakeSoft S.A. is governed by a specific license. Please refer to the documentation for 
    further details.
    
    
    4. Intellectual Property Rights
    
    All rights to the components of the Software Products belong to their respective authors and are 
    protected by intellectual property and copyright laws applicable to software programs.
    MandrakeSoft S.A. reserves its rights to modify or adapt the Software Products, as a whole or in 
    parts, by all means and for all purposes.
    "Mandrake", "Mandrake Linux" and associated logos are trademarks of MandrakeSoft S.A.  
    
    
    5. Governing Laws 
    
    If any portion of this agreement is held void, illegal or inapplicable by a court judgment, this 
    portion is excluded from this contract. You remain bound by the other applicable sections of the 
    agreement.
    The terms and conditions of this License are governed by the Laws of France.
    All disputes on the terms of this license will preferably be settled out of court. As a last 
    resort, the dispute will be referred to the appropriate Courts of Law of Paris - France.
    For any question on this document, please contact MandrakeSoft S.A.
ja: はじめに
    
    本オペレーティングシステムおよびMandrake Linuxディストリビューションで
    提供される各種のコンポーネントを、以下では「ソフトウェア製品」と呼ぶ。
    ソフトウェア製品は、オペレーティングシステムおよびMandrake Linuxディス
    トリビューションで提供される各種のコンポーネントに関連するプログラム群
    やメソッド、きそくやドキュメンテーションを含むが、それに限られるもので
    はない。
    
    
    1. ライセンス同意事項
    
    この文書を慎重に読んでください。本文書はあなたとMandrake S.A.との間で
    締結される、ソフトウェア製品に適用されるライセンス同意事項です。
    ソフトウェア製品をいかなる形であれインストール、複製、使用することで
    あなたは明示的に、本ライセンスの全条件や条項に従うことを受け入れ
    完全に同意したものとされます。
    本ライセンスのいかなる部分であれ同意できなければ、ソフトウェア製品の
    インストール、複製、使用は認められません。
    本ライセンスの条項や条件に適合しない形でソフトウェア製品をインストール
    複製、利用しようとする試みは無効であり、本ライセンス下でのあなたの権利
    を剥奪することとなります。ライセンスの破棄に伴い、あなたはソフトウェア
    製品の複製すべてを即座に破壊しなければなりません。
    
    
    2. Limited Warranty
    
    The Software Products and attached documentation are provided "as is", with no warranty, to the 
    extent permitted by law.
    MandrakeSoft S.A. will, in no circumstances and to the extent permitted by law, be liable for any special,
    incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without limitation damages for loss of 
    business, interruption of business, financial loss, legal fees and penalties resulting from a court 
    judgment, or any other consequential loss) arising out of  the use or inability to use the Software 
    Products, even if MandrakeSoft S.A. has been advised of the possibility or occurence of such 
    damages.
    
    LIMITED LIABILITY LINKED TO POSSESSING OR USING PROHIBITED SOFTWARE IN SOME COUNTRIES
    
    To the extent permitted by law, MandrakeSoft S.A. or its distributors will, in no circumstances, be 
    liable for any special, incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without 
    limitation damages for loss of business, interruption of business, financial loss, legal fees 
    and penalties resulting from a court judgment, or any other consequential loss) arising out 
    of the possession and use of software components or arising out of  downloading software components 
    from one of Mandrake Linux sites  which are prohibited or restricted in some countries by local laws.
    This limited liability applies to, but is not restricted to, the strong cryptography components 
    included in the Software Products.
    
    
    3. The GPL License and Related Licenses
    
    The Software Products consist of components created by different persons or entities.  Most 
    of these components are governed under the terms and conditions of the GNU General Public 
    Licence, hereafter called "GPL", or of similar licenses. Most of these licenses allow you to use, 
    duplicate, adapt or redistribute the components which they cover. Please read carefully the terms 
    and conditions of the license agreement for each component before using any component. Any question 
    on a component license should be addressed to the component author and not to MandrakeSoft.
    The programs developed by MandrakeSoft S.A. are governed by the GPL License. Documentation written 
    by MandrakeSoft S.A. is governed by a specific license. Please refer to the documentation for 
    further details.
    
    
    4. Intellectual Property Rights
    
    All rights to the components of the Software Products belong to their respective authors and are 
    protected by intellectual property and copyright laws applicable to software programs.
    MandrakeSoft S.A. reserves its rights to modify or adapt the Software Products, as a whole or in 
    parts, by all means and for all purposes.
    "Mandrake", "Mandrake Linux" and associated logos are trademarks of MandrakeSoft S.A.  
    
    
    5. Governing Laws 
    
    If any portion of this agreement is held void, illegal or inapplicable by a court judgment, this 
    portion is excluded from this contract. You remain bound by the other applicable sections of the 
    agreement.
    The terms and conditions of this License are governed by the Laws of France.
    All disputes on the terms of this license will preferably be settled out of court. As a last 
    resort, the dispute will be referred to the appropriate Courts of Law of Paris - France.
    For any question on this document, please contact MandrakeSoft S.A.

en: Inuktitut
ja: イヌクティトト

en: Invalid port given: %s.
    The proper format is "port/tcp" or "port/udp", 
    where port is between 1 and 65535.
ja: 無効なポートがあります: %s.
    正しい形式は "port/tcp" または "port/udp", 
    で、port は 1 から 65535の数字です。

en: Iranian
ja: イラン

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Is this correct?
ja: 正しく表示出来ましたか？

en: Israeli
ja: イスラエル

en: Israeli (Phonetic)
ja: イスラエル（発音記号）

en: Italian
ja: イタリア

en: Italy
ja: イタリア

en: Japan (broadcast)
ja: 日本 (放送)

en: Japan (cable)
ja: 日本 (ケーブル)

en: Japanese 106 keys
ja: 日本語106キーボード

en: Join the MandrakeSoft support teams and the Linux Community online to share your knowledge and help others by becoming a recognized Expert on the online technical support website:
ja: MandrakeSoft サポートチームとLinux コミュニティにオンラインで参加し、知識を共有して他の人を助けましょう。それには、オンライン技術サポートウェブサイト上で認知された専門家になりましょう:

en: Journalised FS
ja: ジャーナリングファイルシステム

en: KDE Workstation
ja: KDE ワークステーション

en: Keep the changes?
    The current configuration is:
    
    %s
ja: 変更を保存しますか?
    現在の設定は以下の通りです:
    
    %s

en: Kernel Boot Timeout
ja: カーネルブートのタイムアウト

en: Kernel:
ja: カーネル:

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard layout: %s
ja: キーボードレイアウト: %s

en: Korean keyboard
ja: 朝鮮式キーボード

en: LAN Configuration
ja: LANの設定

en: LAN configuration
ja: LANの設定

en: LAN connection
ja: LAN 接続

en: LDAP Base dn
ja: LDAPベースdn

en: LDAP Server
ja: LDAPサーバ

en: LILO with graphical menu
ja: グラフィックメニュー版 LILO

en: LILO with text menu
ja: テキストメニュー版 LILO

en: LILO/grub Installation
ja: LILO/grub のインストール

en: LPD - Line Printer Daemon
ja: LPD - ラインプリンタデーモン

en: LPD and LPRng do not support IPP printers.
ja: LPD と LPRng はIPP プリンタをサポートしません。

en: LPRng - LPR New Generation
ja: LPRng - LPR New Generation（新世代）

en: LVM name?
ja: LVM 名は？

en: LVM-disks %s
ja: LVMディスク %s

en: Label
ja: ラベル

en: Language
ja: 言語の選択

en: Laotian
ja: ラオス

en: Latin American
ja: ラテンアメリカ

en: Latvian
ja: ラトヴィア

en: Launch packet filtering for Linux kernel 2.2 series, to set
    up a firewall to protect your machine from network attacks.
ja: ネットワーク攻撃からマシンを守るためのファイアーウォールを
    設定するには、Linux カーネル2.2 のパケットフィルタを起動します。

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
ja: ALSA (先進Linux サウンドアーキテクチャ) サウンドシステム起動

en: Launch the graphical environment when your system starts
ja: 起動時に X ウィンドウを実行

en: Launch the sound system on your machine
ja: サウンドシステムを起動

en: Launch userdrake
ja: userdrake を起動

en: Left "Windows" key
ja: 左「ウィンドウズ」キー

en: Level %s
ja: レベル %s

en: Lexmark inkjet configuration
ja: Lexmarkインクジェットの設定

en: LiLo and Bootsplash themes installation successfull
ja: Liloと起動時スプラッシュテーマのインストール成功

en: License agreement
ja: ソフト使用ライセンス条項

en: Lilo message not found
ja: liloメッセージが見つかりません

en: Lilo screen
ja: lilo画面

en: Lilo/grub mode
ja: Lilo/grub モード

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
ja: Linux バーチャルサーバは、高性能でいつでも使えるサーバの
    構築に使います。

en: Linuxconf will sometimes arrange to perform various tasks
    at boot-time to maintain the system configuration.
ja: Linuxconf はときどき、システム設定維持のために起動時に
    各種作業をします。

en: List of data corrupted:
ja: 壊れているデータ一覧:

en: List of data to restore:
ja: 復元するデータの一覧:

en: Lithuanian "number row" QWERTY
ja: リトアニア 「数字列」 QWERTY

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
ja: リトアニア 「発音」 QWERTY

en: Lithuanian AZERTY (new)
ja: リトアニア AZERTY (新)

en: Lithuanian AZERTY (old)
ja: リトアニア AZERTY (旧)

en: Load from floppy
ja: フロッピーから読み込む

en: Load the drivers for your usb devices.
ja: usb デバイス用のドライバを読み込みましょう。

en: Load/Save on floppy
ja: フロッピーにセーブ/ロードする

en: Loading from floppy
ja: フロッピーから読み込み中

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
ja: モジュール %s のロードができませんでした。
    パラメータを変えてやりなおしてみますか？

en: Local Printer
ja: ローカルプリンタ

en: Local Printers
ja: ローカルプリンタ

en: Local files
ja: ローカルファイル

en: Local printer
ja: ローカルプリンタ

en: Location
ja: プリンタの場所

en: Location on the bus
ja: バス上の位置

en: Login ID
ja: ログイン ID

en: Logitech CC Series
ja: Logitech CC シリーズ (シリアル)

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
ja: Logitech Mouse (シリアル, 古い C7 タイプ)

en: Looking at packages already installed...
ja: インストール済みパッケージを調べています...

en: Looking for available packages and rebuilding rpm database...
ja: 手持ちのパッケージを探してrpmデータベース再構築中...

en: Looking for available packages...
ja: 手持ちのパッケージをさがしています

en: Loopback
ja: ループバック

en: Loopback file name:
ja: ループバックファイル名:

en: Loopback file name: %s
ja: ループバックファイル名: %s

en: Loopback file(s):
       %s
ja: ループバックファイル:
       %s

en: MOVE YOUR WHEEL!
ja: ホイールを動かしてください！

en: Macedonian
ja: マケドニア

en: Mail Server
ja: メールサーバ

en: Mail alert
ja: Mail 警告

en: Mail alert configuration
ja: Mail 警告の設定

en: Make initrd 'mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s'.
ja: mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %sをinitrdにする

en: Make kernel message quiet by default
ja: カーネルメッセージをデフォルトでは控えめに

en: Maltese (UK)
ja: マルタ (UK)

en: Maltese (US)
ja: マルタ (US)

en: Mandatory package %s is missing
ja: 必要パッケージ %s がありません

en: Mandrake Bug Report Tool
ja: Mandrake バグ報告ツール

en: Mandrake Control Center
ja: Mandrake コントロールセンター

en: Mandrake Linux 9.1 enables you to use the very latest software to play audio files, edit and handle your images or photos, and play videos
ja: Mandrake Linux 9.1 では、最新ソフトで音楽や音声ファイルの再生をしたり、画像や写真を管理したり、テレビを見たりできます。

en: Mandrake Linux 9.1 has selected the best software for you. Surf the Web and view animations with Mozilla and Konqueror, or read your mail and handle your personal information with Evolution and Kmail
ja: Mandrake Linux 9.1 は最高のソフトを取りそろえています。ウェブをサーフして、動画を見るならMozilla と Konqueror があるし、メールの送受信と個人情報管理はEvolution と Kmailが使えます。

en: Mandrake Linux 9.1 is the ultimate development platform
ja: Mandrake Linux 9.1は究極の開発用プラットホームです

en: Mandrake Linux 9.1 provides a powerful tool to fully customize and configure your machine
ja: Mandrake Linux 9.1 コントロールセンターは、Mandrake システムのカスタマイズと設定のためのワンストップパネル集です。

en: Mandrake Linux 9.1 provides the best Open Source games - arcade, action, strategy, ...
ja: Mandrake Linux 9.1 には、最高のオープンソースゲームがついてきます。アーケード型、アクション型、カードゲーム、スポーツ、戦略ゲーム...

en: Mandrake Linux 9.1 provides you with 11 user interfaces that can be fully modified: KDE 3, Gnome 2, WindowMaker, ...
ja: Mandrake Linux 9.1には11種類のユーザインターフェースがついてきて、どれも好きなように変更できます: KDE 3, Gnome 2, WindowMaker, ...

en: Mandrake Linux Installation %s
ja: Mandrake Linux インストール %s

en: Mandrake Linux can support multiple languages. Select
    the languages you would like to install. They will be available
    when your installation is complete and you restart your system.
ja: インストール後使用可能になるほかの言語を選択できます

en: Mandrake Online
ja: Mandrake オンライン

en: Mandrake Terminal Server Configuration
ja: Mandrakeターミナルサーバ設定

en: Mandrake Tools Explanation
ja: Mandrake ツールの説明

en: MandrakeClub and Mandrake Corporate Club were created for business and private users of Mandrake Linux who would like to directly support their favorite Linux distribution while also receiving special privileges. If you enjoy our products, if your company benefits from our products to gain a competititve edge, if you want to support Mandrake Linux development, join MandrakeClub!
ja: MandrakeClub と Mandrake Corporate Club は、Mandrake Linuxのビジネスや個人ユーザがお気に入りのLinuxディストリビューションをサポートしつつ、ちょっとしたメリットを手に入れるために作られました。弊社製品がお気に召したらあるいは御社が弊社製品で競争力を得ているなら、あるいはMandrake Linuxの開発をサポートしたければ、MandrakeClubに参加しましょう!

en: MandrakeExpert Corporate
ja: Mandrake企業エキスパート

en: MandrakeSoft works alongside a selection of companies offering professional solutions compatible with Mandrake Linux. A list of these partners is available on the MandrakeStore
ja: MandrakeSoft は各種の企業と提携してMandrake Linuxと互換性のある高度なソリューションを提供します。こうしたパートナーの一覧もMandrakeStoreにあります

en: Manual configuration
ja: マニュアル設定

en: Media class
ja: メディアクラス

en: Messages
ja: メッセージ

en: Microsoft Explorer
ja: マイクロソフトエクスプローラ

en: Microsoft IntelliMouse
ja: マイクロソフト・インテリマウス（PS/2）

en: Minimal install
ja: 最小インストール

en: Model
ja: モデル

en: Modify
ja: 変更

en: Modify RAID
ja: RAIDの変更

en: Modify printer configuration
ja: プリンタ設定の変更

en: Module
ja: モジュール

en: Module name
ja: モジュール名

en: Module options:
ja: モジュールのオプション

en: Mongolian (cyrillic)
ja: モンゴル(cyrillic)

en: Monitor
ja: モニタ

en: Monitor HorizSync: %s
ja: モニタ水平同期: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
ja: モニタ垂直リフレッシュ: %s

en: Monitor: %s
ja: モニタ: %s

en: More
ja: 次

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
ja: グラフィカルなデスクトップをもっと

en: More Options
ja: その他オプション

en: More than one Microsoft partition has been detected on your hard drive.
    Please choose the one you want to resize in order to install your new
    Mandrake Linux operating system.
    
    Each partition is listed as follows: "Linux name", "Windows name"
    "Capacity".
    
    "Linux name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard dive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". With IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
    
    "Windows name" is the letter of your hard drive under Windows (the first
    disk or partition is called "C:").
ja: ウィンドウズのパーティションがいくつかハードディスク上に見つかりました。
    Mandrake Linux OS のインストール用にリサイズしたいものを選んで
    ください。
    
    各パーティションは以下の書式です: 「Linux名」「ウィンドウズ名」「容量」
    
    「Linux 名」は次の書式です: 「ハードディスク種類」「ドライブ番号」
    「パーティション番号」（たとえば「hda1」)
    
    
    「ハードディスク種類」は、IDE ディスクなら「hd」で、SCSI なら「sd」
    です。
    
    
    「ドライブ番号」は、「hd」や「sd」の後につく文字です。IDEなら:
    
       * 「a」はプライマリコントローラ上のマスタディスク
    
       * 「b」はプライマリコントローラ上のスレーブディスク
    
       * 「c」はセカンダリIDEコントローラ上のマスタディスク
    
       * 「d」はセカンダリIDEコントローラ上のスレーブディスク
    
    
    SCSI ハードディスクの場合、「a」がSCSI ID番号最小のディスク、
    「b」はその次のID番号、という具合です
    「ウィンドウズ名」は、ウィンドウズでのドライブ文字です（最初のディスク
    やパーティションは「C:」ドライブです)。

en: Mount
ja: マウント

en: Mount options
ja: マウントオプション

en: Mount point
ja: マウントポイント

en: Mount point:
ja: マウントポイント:

en: Mount points must begin with a leading /
ja: マウントポイントは / で始まる必要があります

en: Mounted
ja: マウント済み

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
ja: ネットワークファイルシステム (NFS), SMB (LanManager/Windows),
    NCP (NetWare) マウントポイントをすべてマウント・アンマウントします。

en: Mouse
ja: マウス

en: Mouse Port
ja: マウスポート

en: Mouse device: %s
ja: マウスデバイス: %s

en: Mouse type: %s
ja: マウスの種類: %s

en: Move
ja: 移動

en: Move files to the new partition
ja: 新しいパーティションにファイルを移動

en: Move selected rule down one level
ja: 選んだルールを一段下げる

en: Move selected rule up one level
ja: 選んだルールを一段上げる

en: Moving
ja: 移動中

en: Moving files to the new partition
ja: 新しいパーティションにファイルを移動中

en: Moving partition...
ja: パーティションを移動中...

en: Multi-head configuration
ja: マルチヘッド設定

en: Multimedia - CD Burning
ja: マルチメディア　CD を焼く

en: Multimedia - Graphics
ja: マルチメディア　画像

en: Multimedia - Sound
ja: マルチメディア　サウンド

en: Multimedia - Video
ja: マルチメディア：ビデオ

en: Multimedia station
ja: マルチメディア・ステーション

en: Myanmar (Burmese)
ja: ミャンマー（ビルマ）

en: NCP queue name missing!
ja: NCP キュー名がありません！

en: NCP server name missing!
ja: NCP サーバ名がありません！

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
ja: NFS はTCP/IPネットワーク上でファイル共有をするのによく使うプロトコル
    です。このサービスは NFS ファイルロック機能を提供します。

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
ja: NFS はTCP/IPネットワーク上でファイル共有をするのによく使うプロトコル
    です。このサービスは NFS サーバ機能を提供します。設定には/etc/exports 
    ファイルを使います。

en: NFS server, SMB server, Proxy server, ssh server
ja: NFS サーバ, SMB サーバ, Proxy サーバ, SSH サーバ

en: NIS Domain
ja: NIS ドメイン

en: NIS Server
ja: NIS サーバ

en: NOTE: Depending on the printer model and the printing system up to %d MB of additional software will be installed.
ja: 注：プリンタの機種と印刷方式によっては、最大で %d MB の追加ソフトがインストールされます。

en: NTP Server
ja: NTP サーバ

en: Name of printer
ja: プリンタの名前

en: Name of printer should contain only letters, numbers and the underscore
ja: プリンタ名は、文字と数字とアンダースコア (_)しか使えません

en: Name of the profile to create (the new profile is created as a copy of the current one) :
ja: 作成するプロフィールの名前（新プロファイルは現在のもののコピーです）：

en: Name:
ja: 名前:

en: Name: %s
ja: 名前: %s

en: Need hostname, username and password!
ja: ホスト名、ユーザ名、パスワードが必須です!

en: Need to create /etc/dhcpd.conf first!
ja: 最初に /etc/dhcpd.conf を作ってください！

en: Net Boot Images
ja: ネットブートイメージ

en: Net Method:
ja: ネット方式:

en: NetWare Printer Options
ja: Netware プリンタのオプション

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netmask
ja: ネットマスク:

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Computer (client)
ja: ネットワークコンピュータ (クライアント)

en: Network Computer server
ja: ネットワークコンピュータ・サーバ

en: Network Configuration
ja: ネットワークの設定

en: Network Configuration Wizard
ja: ネットワーク設定ウィザード

en: Network configuration
ja: ネットワーク設定

en: Network configuration (%d adapters)
ja: ネットワーク設定 (%d アダプタ)

en: Network functionality not configured
ja: ネットワーク機能が設定されてません

en: Network interface
ja: ネットワークインターフェイス

en: Network interface already configured
ja: ネットワークインターフェースは設定済みです設定されてません

en: Network printer "%s", port %s
ja: ネットワークプリンタ %s, ポート %s

en: Network printer (TCP/Socket)
ja: ネットワークプリンタ（TCP/ソケット）

en: New
ja: 新規

en: New configuration (isdn-light)
ja: 新しい設定（isdn-light)

en: New devfs device
ja: 新しいdevfsデバイス

en: New printer name
ja: 新しいプリンタの名前

en: New profile...
ja: 新規プロフィール……

en: New size in MB:
ja: MB でのサイズ:

en: Newzealand
ja: ニュージーランド

en: Next
ja: 次

en: Next ->
ja: 次 ->

en: No
ja: いいえ

en: No CD device defined!
ja: CDデバイスが定義されていません!

en: No CDR/DVDR in drive!
ja: CDR/DVDR がドライブにありません!

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
ja: ISDN PCI カードは見付かりませんでした。次の画面から選んでください

en: No Internet Connection Sharing has ever been configured.
ja: インターネット接続共有はまったく設定されていません。

en: No Sound Card detected!
ja: サウンドカードが検出されませんでした!

en: No Sound Card has been detected on your machine. Please verify that a Linux-supported Sound Card is correctly plugged in.
    
    
    You can visit our hardware database at:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3
ja: サウンドカードが検出できませんでした。Linuxでサポートされているきちんと差し込まれているか確認してください。
    
    
    弊社のハードウェアデータベースも参照してください:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3

en: No TV Card detected!
ja: テレビカードが見つかりません

en: No TV Card has been detected on your machine. Please verify that a Linux-supported Video/TV Card is correctly plugged in.
    
    
    You can visit our hardware database at:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3
ja: TV カードが検出されませんでした。LinuxでサポートされたビデオTVカードがきちんと挿入されているか確かめましょう。
    
    
    弊社のハードウェアデータベースも参照してください:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3

en: No additional information
    about this service, sorry.
ja: このサービスについては、追加の
    情報はありません。ごめんなさい。

en: No alternative driver
ja: かわりのドライバがありません

en: No browser available! Please install one
ja: ブラウザがありません！　何かインストールしてください

en: No changes to backup!
ja: バックアップする変更がありません

en: No configuration file found 
    please click Wizard or Advanced.
ja: 設定ファイルが見つかりません
    ウィザードか上級をクリックしてください。

en: No configuration, please click Wizard or Advanced.
ja: 設定がありません。ウィザードか上級をクリックしてください

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
ja: システム上にイーサネットアダプタが見つかりません。この種類の
    接続は設定できません。

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
ja: システム上にイーサネットアダプタが見つかりません。 ハードウェア設定ツールを実行してください。

en: No floppy drive available
ja: 有効なフロッピードライブがありません

en: No floppy drive available!
ja: 有効なフロッピードライブがありません

en: No free space for 1MB bootstrap! Install will continue, but to boot your system, you'll need to create the bootstrap partition in DiskDrake
ja: 1MB ブートストラップ用の空きスペースがありません！　インストールは続けますが、システムの起動には DiskDrake でブーツストラップパーティションを作ってください.

en: No hard drives found
ja: ハードドライブが見つかりません

en: No kernel selected!
ja: カーネルが一つも選ばれていません！

en: No known driver
ja: 既知のドライバなし

en: No local printer found! To manually install a printer enter a device name/file name in the input line (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
ja: ローカルプリンタが見つかりません。手動でインストールするには、デバイス名か
    ファイル名を入力ラインに入れます (パラレルポートなら: /dev/lp0, /dev/lp1,... が LPT1:, LPT2:, ..., に対応して、1番目の USB プリンタ: /dev/usb/lp0, 2番目の USB プリンタ: /dev/usb/lp1, ...).

en: No mouse
ja: マウスなし

en: No network adapter on your system!
ja: ネットワークアダプタがありません！

en: No network card
ja: ネットワークカードが見付かりません

en: No partition available
ja: 使えるパーティションがありません

en: No password
ja: パスワードなし

en: No password prompt on %s at port %s
ja: %s がポート %sでパスワードプロンプトが出ません

en: No printer
ja: プリンタなし

en: No printer found!
ja: プリンタが見つかりません！

en: No sharing
ja: ファイル共有しない

en: No sound card detected. Try "harddrake" after installation
ja: サウンドカードが検出できませんでした。
    インストール後に「harddrake」を試してください

en: No tape in %s!
ja: %s にテープがありません

en: No test pages
ja: テストページなし

en: No, I don't want autologin
ja: 自動ログインはしない

en: NoVideo
ja: ビデオなし

en: Normal Mode
ja: ノーマルモード

en: Normal modem connection
ja: ふつうのモデム接続を設定

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Norwegian
ja: ノルウェー

en: Not connected
ja: 接続されていません

en: Not enough free space for auto-allocating
ja: 自動割り当てができるほど空き容量がありません

en: Not enough free space to allocate new partitions
ja: 新しいパーティションに割り当てる十分なフリースペースがありません

en: Not enough partitions for RAID level %d
ja: RAID レベル %d のためにはパーティションが不足です

en: Not enough swap space to fulfill installation, please add some
ja: インストールに十分なスワップがありません，スワップを加えて下さい

en: Not erasable media!
ja: 消去可能メディアではないようです!

en: Not formatted
ja: 未フォーマット

en: Not installed
ja: インストールされていません

en: Not the correct CD label. Disk is labelled %s.
ja: CDラベルがまちがっています。このディスクは%sです。

en: Not the correct tape label. Tape is labelled %s.
ja: テープのラベルがまちがっています。このテープは%sです。

en: Nothing to do
ja: することがありません

en: Notice
ja: 通知

en: Now, you can run xawtv (under X Window!) !
ja: これでxawtvをXウィンドウ上で使えます！

en: Number of buttons
ja: ボタン数

en: Number of capture buffers:
ja: キャプチャバッファの数:

en: OK to restore the other files.
ja: 他のファイル復元にはOKを

en: OKI winprinter configuration
ja: OKI winプリンタの設定

en: Office
ja: オフィス関連

en: Office Workstation
ja: オフィスワークステーション

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
ja: オフィス系ソフト: ワープロ (kword, abiword), 表計算 (kspread, gnumeric), pdfビューアなど

en: Ok
ja: OK

en: Old configuration (isdn4net)
ja: 古い設定 (isdn4net)

en: Old device file
ja: 古いデバイスファイル

en: On CUPS server "%s"
ja: CUPS サーバ「%s」上で

en: On boot
ja: 起動時の動作

en: Open Firmware Delay
ja: オープンファームウェアのディレイ

en: Optimize your security
ja: セキュリティの最適化

en: Option %s must be a number!
ja: オプション %s は数字です！

en: Option %s must be an integer number!
ja: オプション %s は整数です！

en: Option %s out of range!
ja: オプション %s 範囲外です!

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
ja: “コマンドラインオプションの制限”オプションはパスワードがないと
    役にたちません。

en: Options
ja: オプション

en: Options: %s
ja: オプション: %s

en: Other
ja: その他

en: Other Graphical Desktops
ja: その他グラフィックデスクトップ

en: Other Media
ja: その他メディア

en: Other OS (MacOS...)
ja: 他の OS (MacOSなど...)

en: Other OS (SunOS...)
ja: 他の OS (SunOSなど...)

en: Other OS (windows...)
ja: 他の OS (ウィンドウズなど...)

en: Other ports
ja: その他ポート

en: Our full range of Linux solutions, as well as special offers on products and other "goodies," are available online on our e-store:
ja: フルレンジのLinux ソリューションや、製品や各種アイテムの特価販売が、弊社のオンライン e-商店で手に入ります。

en: Output
ja: 出力

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
ja: PCMCIA サポートは、ラップトップコンピュータでEthernetやモデム
    などのPCカードを使えるようにするためのものです。設定するまで
    は起動しないので、必要ないマシンに入れてあっても安全です。

en: PCMCIA support no longer exists for 2.2 kernels. Please use a 2.4 kernel.
ja: 2.2カーネル用の PCMCIA サポートはもう含まれていません。
    2.4　カーネルを使ってください。

en: PDQ - Print, Don't Queue
ja: PDQ - Print, Don't Queue（キューなしで印刷）

en: PDQ only supports local printers, remote LPD printers, and Socket/TCP printers.
ja: PDQ はローカルプリンタとリモートの LPD プリンタ、ソケット/TCP プリンタしかサポートしません。

en: PLL setting:
ja: PLL 設定:

en: POP and IMAP Server
ja: POPとIMAPサーバ

en: Package Group Selection
ja: パッケージグループを選択

en: Package selection
ja: パッケージを選択

en: Package:
ja: パッケージ:

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Paranoid
ja: 神経質なほど高水準

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
ja: デフォルトでパーティションブート
        (MS-DOS のブート, lilo ではない)

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
ja: ドライブ %s のパーティションテーブルをディスクに書き込みます！

en: Partition table type: %s
ja: パーティションテーブルタイプ: %s

en: Partitioning failed: %s
ja: パーティショニングに失敗: %s

en: Password
ja: パスワード

en: Password (again)
ja: パスワード (もう一度)

en: Password required
ja: パスワードが要ります

en: Passwords are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
ja: パスワードが有効になりましたが、ネットワークにつなぐのはまだ
    お奨めできません。

en: Path
ja: パス

en: Path or Module required
ja: パスかモジュールが要ります

en: Path selection
ja: パス選択

en: Permission denied transferring %s to %s
ja: %s を %s に転送するのが認められませんでした

en: Permission problem accessing CD.
ja: CDアクセス権限の問題が発生しました。

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Personal Finance
ja: 個人の財務管理

en: Personal Information Management
ja: 個人情報管理

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Photo test page
ja: 写真テストページ

en: Pipe job into a command
ja: ジョブをコマンドへパイプ

en: Please Wait... Applying the configuration
ja: 少々お待ちを……設定を適用しています

en: Please be sure that the cron daemon is included in your services. 
    
    Note that currently all 'net' medias also use the hard drive.
ja: サービスに cron デーモンが含まれていることを確認してください.
    
    現在すべてのネットメディアは、ハードディスクも使います。

en: Please check all users that you want to include in your backup.
ja: バックアップに含めたいユーザを全員選んで下さい

en: Please check for multisession CD
ja: マルチセッションCDかどうかチェックしてください

en: Please check if you are using CDRW media
ja: CDRWを使っている場合はチェックしてください

en: Please check if you are using a DVDR device
ja: DVDRを使っている場合はチェックしてください

en: Please check if you are using a DVDRAM device
ja: DVDRAMを使っている場合はチェックしてください

en: Please check if you want to eject your tape after the backup.
ja: バックアップ後にテープをイジェクトするにはここをチェック

en: Please check if you want to erase your RW media (1st Session)
ja: RW メディア（最初のセッション) を消去するにはチェックしてください

en: Please check if you want to erase your tape before the backup.
ja: バックアップ前にテープを消去するにはここをチェック

en: Please check if you want to use the non-rewinding device.
ja: 巻き戻しなしのデバイスを使うにはここをチェック

en: Please choose a language to use.
ja: どの言語を使うか選んでくださいね。

en: Please choose for each step whether it will replay like your install, or it will be manual
ja: 各ステップで、あなたのインストールと同じにするか、手動設定するかを選びます。

en: Please choose load or save package selection on floppy.
    The format is the same as auto_install generated floppies.
ja: フロッピーへのパッケージ選択の保存か読み込みを選んでください。
    形式は auto_install で生成したフロッピーと同じです。

en: Please choose the
    media for backup.
ja: バックアップのメディアを
    選んでくださいね。

en: Please choose the desired security level
ja: セキュリティの水準を選んでください

en: Please choose the first number of the 10-range you wish to edit,
    or just hit Enter to proceed.
    Your choice?
ja: 10のなかでどれを編集したいか最初の数字を入れてください。
    あるいは単に Enter を押せば先に進みます。
    どれにしますか？

en: Please choose the port that your printer is connected to or enter a device name/file name in the input line
ja: プリンタが接続されているポートを選ぶか、入力行にデバイス名/ファイル名を
    入力してください

en: Please choose the port that your printer is connected to.
ja: モデムはどのシリアルポートにつながっていますか？

en: Please choose the time 
    interval between each backup
ja: バックアップの間隔を選んでください

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
ja: ローカルエリアネットワークにつながるネットワークアダプタを
    選んでください。

en: Please choose what you want to backup
ja: バックアップしたいものを選んで下さい

en: Please choose where you want to backup
ja: バックアップ先を選んで下さい

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet.
ja: インターネット接続に使うネットワークアダプタを選びましょう

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
ja: モデムはどのシリアルポートにつながっていますか？

en: Please choose which serial port your mouse is connected to.
ja: マウスはどのシリアルポートにつながっていますか？

en: Please choose your CD/DVD device
    (Press Enter to propogate settings to other fields.
    This field isn't necessary, only a tool to fill in the form.)
ja: CD/DVD デバイスを選んでください
    (他のフィールド自動入力には Enter を押してください。
    このフィールドは必須ではなく、フォーム入力のツールでしかありません)

en: Please choose your CD/DVD media size (Mb)
ja: CD/DVD メディアのサイズを選んでください

en: Please choose your keyboard layout.
ja: キーボードレイアウトは何ですか？

en: Please choose your mouse type.
ja: マウスの型はなんですか？

en: Please choose your type of mouse.
ja: マウスの型はなんですか？

en: Please click on a partition
ja: 変更するパーティションをクリックしてください

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
ja: このマシンの IP アドレスを入力して下さい。
    各々の項目にはドットで区切られた十進数(例，1.2.3.4)がIP アドレスとして入力されます。

en: Please enter the WebDAV server URL
ja: WavDAVサーバのURLを入力してください

en: Please enter the device name to use for backup
ja: バックアップ用デバイス名を入力してください

en: Please enter the directory (or module) to
     put the backup on this host.
ja: このホスト上でバックアップを保存する
    ディレクトリかモジュールを入力してください

en: Please enter the directory to save to:
ja: 保存先のディレクトリを入力してください:

en: Please enter the directory to save:
ja: 保存するディレクトリを入力してください:

en: Please enter the directory where backups are stored
ja: バックアップの保存ディレクトリを入力してください

en: Please enter the host name or IP.
ja: ホスト名か IP を入力してください。

en: Please enter the maximum size
     allowed for Drakbackup
ja: Drakbackupに許される最大サイズを
    入力してください

en: Please enter your CD Writer device name
     ex: 0,1,0
ja: CD ライターのデバイス名を入力してください
    例: 0,1,0

en: Please enter your email address below
ja: メールアドレスを入力してください

en: Please enter your host name if you know it.
    Some DHCP servers require the hostname to work.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
ja: ホスト名が分かるなら、それを入力して下さい。
    いくつかのDHCPサーバは動作するのにホスト名を必要とします。
    ホスト名は“mybox.mylab.myco.com”のように制限して下さい。

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one.
ja: ホスト名を入力して下さい。
    ホスト名は“mybox.mylab.myco.com”のようにして下さい。
    もしゲートウェイがあれば，その IP アドレスも入力して下さい。

en: Please enter your login
ja: ログイン名を入力してください

en: Please enter your password
ja: パスワードを入力してください

en: Please enter your username, password and domain name to access this host.
ja: このホストのアクセスにはユーザ名、パスワード、ドメイン名を入力してください

en: Please fill or check the field below
ja: 下のフィールドを埋めるかチェックしてください

en: Please give a user name
ja: ユーザ名を与えて下さい

en: Please insert floppy disk:
ja: フロッピーを挿入してください:

en: Please insert the Boot floppy used in drive %s
ja: 使った起動フロッピーをドライブ %s に挿入

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
ja: インストールCD をドライブにいれて、 Ok を押してください。
    CDがなければ、Cancel を押してライブアップグレードを回避して下さい。

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
ja: 更新モジュールフロッピーをドライブ %s に挿入して下さい

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
ja: ログアウトした上で Ctrl-Alt-BackSpace を押して下さい

en: Please make a backup of your data first
ja: データのバックアップを取って下さい

en: Please relog into %s to activate the changes
ja: 変更を有効にするには %s にログインしなおして下さい

en: Please select data to backup...
ja: バックアップするデータを選んでください...

en: Please select data to restore...
ja: 復元データを選んでくださいね。

en: Please select media for backup...
ja: バックアップ用メディアを選んでくださいね。

en: Please select the correct port. For example, the "COM1" port under
    Windows is named "ttyS0" under GNU/Linux.
ja: 正しいポートを選んでください。たとえば、MS ウィンドウズでの
    COM1ポートは、GNU/Linuxでは ttyS0 という名前になります。

en: Please select the test pages you want to print.
    Note: the photo test page can take a rather long time to get printed and on laser printers with too low memory it can even not come out. In most cases it is enough to print the standard test page.
ja: 印刷したいテストページを選んでください。
    注：写真テストページは、印刷にかなり時間がかかることがありますし、メモリの少ないレーザプリンタでは出力できないこともあります。多くの場合は標準ページが印刷できれば大丈夫です。

en: Please test the mouse
ja: マウスをテストしてみてください。

en: Please try again
ja: もう一度試して下さい

en: Please uncheck or remove it on next time.
ja: 次回にチェックをはずすか削除してください。

en: Please wait
ja: お待ち下さい

en: Please wait, preparing installation...
ja: インストールの準備中、少々お待ちを

en: Please,
    type in your tv norm and country
ja: では
    テレビ方式と国を入力してください

en: Please, choose your keyboard layout.
ja: キーボードレイアウトは何ですか？

en: Plug'n Play
ja: プラグ＆プレイ

en: Plug'n Play probing failed. Please select the correct monitor
ja: プラグ＆プレイのプローブ失敗。手動でモニタを選んでください

en: Polish
ja: ポーランド

en: Polish (qwerty layout)
ja: ポーランド（qwerty 配列）

en: Polish (qwertz layout)
ja: ポーランド（qwertz配列）

en: Poor
ja: きわめて低い

en: Port
ja: ポート

en: Portuguese
ja: ポルトガル

en: Post Install
ja: インストール後の作業

en: Post Uninstall
ja: アンインストール後の作業

en: Post-install configuration
ja: インストール設定を確定

en: Postfix Mail Server
ja: Postfix メールサーバ

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that moves mail from one machine to another.
ja: Postfix はメール転送エージェントです (MTA) です。これは、マシン間でメールをやりとりするプログラムです。

en: PostgreSQL or MySQL database server
ja: PostgreSQL か MySQL データベースサーバ

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
ja: 現在の %s の設定ではLANアドレスが衝突するかもしれません！

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
ja: 必要なら正確なRAMサイズを入れてください
    （%d MBが見つかりました）

en: Preference:
ja: プリファレンス:

en: Preparing bootloader...
ja: ブートローダの準備

en: Preparing installation
ja: インストールの準備

en: Preparing printer database...
ja: プリンタデータベースを準備中...

en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
ja: Kono OS wo kidou suru nara Enter, Kidou mae no jikkou command

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: もどる

en: Print
ja: 印刷

en: Print Queue Name
ja: 印刷キューの名前

en: Print option list
ja: プリンタオプション一覧

en: Print test pages
ja: テストページ印刷

en: Printer
ja: プリンタ

en: Printer "%s" on SMB/Windows server "%s"
ja: プリンタ %s, SMB/ウィンドウズ 95/98/NTサーバ%s上

en: Printer "%s" on server "%s"
ja: プリンタ%s, サーバ「%s」上

en: Printer %s
    What do you want to modify on this printer?
ja: プリンタ %s
    このプリンタの何を変更しますか？

en: Printer Device URI
ja: プリンタデバイスのURI

en: Printer Server
ja: プリンタサーバ

en: Printer auto-detection
ja: プリンタ自動検出をする

en: Printer auto-detection (Local, TCP/Socket, and SMB printers)
ja: プリンタ自動検出 (ローカル、TCP/Socket, SMBプリンタ)

en: Printer connection type
ja: プリンタ接続の種類

en: Printer default settings
    
    You should make sure that the page size and the ink type/printing mode (if available) and also the hardware configuration of laser printers (memory, duplex unit, extra trays) are set correctly. Note that with a very high printout quality/resolution printing can get substantially slower.
ja: プリンタのデフォルト設定
    
    ページの大きさとインクの種類（該当する場合のみ）が正しく設定されているかを確認しましょう。なお、超高品質印刷はすごく時間がかかることがあります。

en: Printer host name or IP
ja: プリンタホスト名かIP

en: Printer host name or IP missing!
ja: プリンタホスト名かIPがありません！

en: Printer manufacturer, model
ja: プリンタのメーカー、機種

en: Printer manufacturer, model, driver
ja: プリンタのメーカー、機種、ドライバ

en: Printer model selection
ja: プリンタの機種を選ぶ

en: Printer name, description, location
ja: プリンタの名前、説明、場所

en: Printer on NetWare server
ja: NetWare サーバ上のプリンタ

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
ja: SMB/ウィンドウズ 95/98/NTサーバ上のプリンタ

en: Printer on remote CUPS server
ja: リモートCUPS サーバ上のプリンタ

en: Printer on remote lpd server
ja: リモート lpdサーバ上のプリンタ

en: Printer options
ja: プリンタオプション

en: Printerdrake has compared the model name resulting from the printer auto-detection with the models listed in its printer database to find the best match. This choice can be wrong, especially when your printer is not listed at all in the database. So check whether the choice is correct and click "The model is correct" if so and if not, click "Select model manually" so that you can choose your printer model manually on the next screen.
    
    For your printer Printerdrake has found:
    
    %s
ja: Printerdrake は、プリンタの自動検出で得られた機種名と、プリンタの
    データベースとを比較して最適なものを選びました。でもこの選択はまちがって
    いるかもしれません。特にプリンタがデータベース内にまったくない場合には
    よくまちがいが怒ります。Printerdrake の選択が正しいかを確かめて、
    正しければ「このモデルを使う」をクリックします。まちがっていたら
    「手動で選ぶ」を選んで、次画面から手動でプリンタ機種名を選んでください。
    
    Printerdrake は以下のプリンタを見つけました:
    
    %s

en: Printing
ja: 印刷

en: Printing on the printer "%s"
ja: 以下のプリンタで印刷中： "%s"

en: Printing system:
ja: 印刷システム:

en: Printing test page(s)...
ja: テストページ印刷中……

en: Printing/Photo Card Access on "%s"
ja: 以下で印刷中/フォトカードアクセス： "%s"

en: Printing/Scanning on "%s"
ja: 以下で印刷中/スキャン： "%s"

en: Printing/Scanning/Photo Cards on "%s"
ja: 以下で印刷中/スキャン/フォトカード： "%s"

en: Problems installing package %s
ja: パッケージ %s のインストールで問題発生

en: Problems occured during configuration.
    Test your connection via net_monitor or mcc. If your connection doesn't work, you might want to relaunch the configuration.
ja: 設定中に問題が起きました。
    net_monitor か mccで接続をチェックしてください。接続ができていなければ設定を再起動したほうがいいかもしれません

en: Profile to delete:
ja: 削除したいプロフィール：

en: Profile:
ja: プロフィール:

en: Programs to manage your finances, such as gnucash
ja: gnucashなどの家計管理ソフト

en: ProgressBar color selection
ja: プログレスバーの色を選ぶ

en: Property
ja: プロパティ

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol for the rest of the world
ja: 世界のその他用プロトコル

en: Protocol for the rest of the world
    No D-Channel (leased lines)
ja: 世界のその他用プロトコル 
     D-Channel でない(リースされた回線)

en: Provider dns 1 (optional)
ja: プロバイダの dns 1 (オプション)

en: Provider dns 2 (optional)
ja: プロバイダの dns 2 (オプション)

en: Provider name (ex provider.net)
ja: プロバイダの名前 (例 provider.net)

en: Provider phone number
ja: プロバイダの電話番号

en: Proxies configuration
ja: プロキシの設定

en: Proxy should be http://...
ja: Proxy は http://... です

en: Push multimedia to its limits!
ja: マルチメディアを使い倒しましょう！

en: Quit
ja: 終了

en: Quit without saving
ja: セーブせず終了

en: Quit without writing the partition table?
ja: パーティションテーブルを更新せずに終了？

en: RAID-disks %s
ja: RAIDディスク %s

en: Radio support:
ja: ラジオサポート:

en: Raw printer
ja: 生のプリンタ

en: Raw printer (No driver)
ja: 生のプリンタ（ドライバなし）

en: Re-configure interface and DHCP server
ja: インターフェースとDHCPサーバの再設定

en: Re-submit
ja: 登録しなおし

en: Read carefully!
ja: よく読んで下さい！

en: Read-only
ja: 読みとり専用

en: Read-write
ja: 読み書き

en: Reading printer data...
ja: プリンタの情報を読んでいます...

en: Reading printer database...
ja: プリンタデータベースを読んでいます...

en: Real name
ja: 実際の氏名

en: Refresh printer list (to display all available remote CUPS printers)
ja: プリンタ一覧更新（リモート CUPSプリンタをすべて表示)

en: Refreshing printer data...
ja: プリンタデータ更新中...

en: Refuse
ja: 拒否

en: Relaunch 'lilo'
ja: liloを再実行します

en: Release:
ja: リリース:

en: Reload partition table
ja: パーティションテーブルを再読込

en: Remember this password
ja: このパスワードを記憶する

en: Remote Administration
ja: リモート管理

en: Remote CUPS server
ja: リモートCUPS サーバ

en: Remote Control
ja: リモートコントロール

en: Remote Printers
ja: リモートプリンタ

en: Remote host name
ja: リモートホスト名

en: Remote host name missing!
ja: リモートホスト名がありません！

en: Remote lpd Printer Options
ja: リモートlpdプリンタオプション

en: Remote printer
ja: リモートプリンタ

en: Remote printer name
ja: リモートプリンタ名

en: Remote printer name missing!
ja: リモートプリンタ名がありません！

en: Removable media automounting
ja: リムーバブルメディア自動再マウント中

en: Remove List
ja: 一覧を削除

en: Remove Selected
ja: 選んだものを削除

en: Remove Windows(TM)
ja: Windows(TM) を削除

en: Remove a module
ja: モジュールの削除

en: Remove fonts on your system
ja: システムからフォントを削除

en: Remove from LVM
ja: LVM から除く

en: Remove from RAID
ja: RAID から除く

en: Remove printer
ja: プリンタ削除

en: Remove the last item
ja: 最後のアイテムを削除

en: Remove the logical volumes first
ja: まず論理ボリュームを削除してください。

en: Remove the loopback file?
ja: ループバックファイルを削除しますか？

en: Remove this printer from Star Office/OpenOffice.org/GIMP
ja: このプリンタを Star Office/OpenOffice.org/GIMP から削除

en: Remove user directories before restore.
ja: 復元前にユーザディレクトリを削除

en: Removing %s
ja: %s 削除中

en: Removing old printer "%s"...
ja: 古いプリンタ "%s" を削除中...

en: Removing printer "%s"...
ja: プリンタ "%s" を削除中...

en: Removing printer from Star Office/OpenOffice.org/GIMP
ja: プリンタを Star Office/OpenOffice.org/GIMP から削除中

en: Replay
ja: 再生

en: Report
ja: 報告

en: Rescue partition table
ja: パーティションテーブルを残す

en: Reselect correct fonts
ja: 正しいフォントを選び直す

en: Resize
ja: リサイズ

en: Resizing
ja: リサイズ中

en: Resizing Windows partition
ja: ウィンドウズファイルシステムの境界を計算

en: Resolution
ja: 解像度

en: Resolution: %s
ja: 解像度: %s

en: Resolutions
ja: 解像度

en: Restart XFS
ja: XFS 再起動

en: Restarting printing system...
ja: プリンタシステム再起動中...

en: Restore
ja: 復元

en: Restore Failed...
ja: 復元失敗...

en: Restore From CD
ja: CDから復元する

en: Restore From Catalog
ja: カタログから復元

en: Restore From Tape
ja: テープから復元

en: Restore Other
ja: その他ファイルを復元

en: Restore Progress
ja: 復元進行中

en: Restore Selected
    Catalog Entry
ja: 選択したカタログエントリを
    復活

en: Restore Selected
    Files
ja: 選んだファイル
    を削除

en: Restore Users
ja: ユーザ復元

en: Restore Via Network
ja: ネットワークから復元

en: Restore Via Network Protocol: %s
ja: 以下のネットワークプロトコルで復元: %s

en: Restore all backups
ja: 全バックアップの復元

en: Restore from Hard Disk.
ja: ハードディスクから復元する

en: Restore partition table
ja: パーティションテーブルを再生

en: Restore system
ja: システム復元

en: Restoring from file %s failed: %s
ja: %s ファイルからの復元が失敗しました： %s

en: Restrict command line options
ja: コマンドラインオプションの制限

en: Right "Windows" key
ja: 右「ウィンドウズ」キー

en: Right Alt key
ja: 右 Alt キー

en: Romanian (qwerty)
ja: ルーマニア（qwerty）

en: Romanian (qwertz)
ja: ルーマニア（qwertz）

en: Root
ja: ルート

en: Root partition size in MB:
ja: ルートパーティションのサイズ (MB)

en: Run "sndconfig" after installation to configure your sound card
ja: インストール後に「sndconfig」を実行してサウンドカードを設定してください。

en: Run config tool
ja: 設定ツール実行

en: Running "%s" ...
ja: "%s" を実行中...

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
ja: atコマンドでスケジュールされたコマンドを、at実行時に指定した時間に
    実行して、平均負荷が低いときにバッチコマンドを実行します。

en: Russian
ja: ロシア

en: Russian (Yawerty)
ja: ロシア（Yawerty）

en: SECURITY WARNING!
ja: !!!セキュリティ警告!!!

en: SILO Installation
ja: SILO のインストール

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
ja: SMB (ウィンドウズ 9x/NT) プリンタのオプション

en: SMB server IP
ja: SMBサーバのIP

en: SMB server host
ja: SMBサーバホスト

en: SSH Server
ja: SSH サーバ

en: Samba Server
ja: samba サーバ

en: Samba share name missing!
ja: Sambaシェア名がありません！

en: Save
ja: 保存

en: Save as..
ja: 名前をつけて保存...

en: Save on floppy
ja: フロッピーにセーブする

en: Save packages selection
ja: パッケージ選択の保存

en: Save partition table
ja: パーティションテーブルを保存

en: Save theme
ja: テーマ保存

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
ja: 乱数発生の質を上げるために、システムのエントロピープールを保存・
    復活させます。

en: Scanning for TV channels
ja: テレビチャンネルを探しています

en: Scanning for TV channels in progress ...
ja: テレビチャンネルを探しています...

en: Scanning network...
ja: ネットワーク走査中...

en: Scanning partitions to find mount points
ja: パーティションをスキャンしてマウントポイントを探しています

en: Scientific Workstation
ja: 科学ワークステーション

en: Screenshots will be available after install in %s
ja: %s のインストール後にスクリーンショットが可能です

en: Script-based
ja: スクリプトを使う認証

en: Search for fonts in installed list
ja: インストール済み一覧からフォントを探す

en: Search installed fonts
ja: インストール済みフォントを検索

en: Search servers
ja: サーバを検索

en: Second DNS Server (optional)
ja: セカンド DNS サーバ（オプション）

en: Second floppy drive
ja: 二番目のフロッピードライブ

en: Sector
ja: セクタ

en: Security
ja: セキュリティ

en: Security Administrator (login or email)
ja: セキュリティ管理者（ログインか電子メール）

en: Security Level:
ja: セキュリティ水準:

en: Security level
ja: セキュリティ水準

en: See hardware info
ja: ハードウェアの情報を見て下さい

en: Select Printer Connection
ja: プリンタの接続を選んでください

en: Select Printer Spooler
ja: プリンタのスプーラを選んでください

en: Select another media to restore from
ja: 復元元のメディアを選びなおしてください

en: Select file
ja: ファイルを選択

en: Select installation class
ja: 導入クラスの選択

en: Select model manually
ja: 手動で選ぶ

en: Select the files or directories and click on 'Add'
ja: ファイルやディレクトリを選んで「追加」をクリックします

en: Select the font file or directory and click on 'Add'
ja: フォントファイルかディレクトリを選んで「追加」をクリック

en: Select the memory size of your graphics card
ja: グラフィックカードのメモリサイズを選択して下さい

en: Select user manually
ja: ユーザを手動で選ぶ

en: Select your provider.
    If it isn't listed, choose Unlisted.
ja: プロバイダを選んでください。
    もしリストになければ、Unlistedを選んでください。

en: Selected All
ja: すべてを選択

en: Selected size is larger than available space
ja: 選んだもののサイズは空きスペースを越えています

en: Send mail report after each backup to:
ja: バックアップ毎の報告メール送り先:

en: Sending files...
ja: ファイル送信中...

en: Serbian (cyrillic)
ja: セルビア(cyrillic)

en: Server
ja: サーバ

en: Server:
ja: サーバ:

en: Services
ja: サービス

en: Services and deamons
ja: サービスとデーモン

en: Services: %d activated for %d registered
ja: サービス: %d が %d 用に起動したのを登録

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
ja: メール、ニュース、web, ファイル転送、チャットなどのツール

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
ja: メールやニュースの送受信用ツール (pine, mutt, tin..) と、Webブラウズ用ツール

en: Set root password
ja: ルートパスワード

en: Set this printer as the default
ja: このプリンタをデフォルトにする

en: Set up your Windows server to make the printer available under the IPP protocol and set up printing from this machine with the "%s" connection type in Printerdrake.
ja: ウィンドウズサーバを設定してプリンタがIPPプロトコルで提供されるようにする。そしてこｎマシンからの印刷設定をPrinterdrakeの "%s" 接続タイプで行う。

en: Set-GID
ja: GID設定

en: Set-UID
ja: UID設定

en: Settings
ja: 設定

en: Share name
ja: シェア名

en: Shell
ja: シェル

en: Show automatically selected packages
ja: 自動選択されたパッケージを表示

en: Show current interface configuration
ja: 現在のインターフェース設定を表示

en: Show only for the selected day
ja: 選んだ日の分だけを表示

en: Size
ja: サイズ

en: Size in MB:
ja: MB でのサイズ:

en: Size: %d KB
ja: サイズ: %d KB

en: Size: %s
ja: サイズ: %s

en: Size: %s
ja: サイズ: %s

en: Skip
ja: スキップ

en: Slovakian (QWERTY)
ja: スロバキア (QWERTY)

en: Slovakian (QWERTZ)
ja: スロバキア (QWERTZ)

en: Slovenian
ja: スロベニア

en: Software Manager
ja: ソフトウェアマネージャ

en: Some devices in the "%s" hardware class were removed:
ja: %s ハードウェアクラスのデバイスの一部が削除されました:

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
ja: あなたのマシン上のハードの中には、「非公開の」ドライバが必要なものが
    あります。以下の情報を見てください: %s

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
ja: だいじなパッケージがいくつかきちんとインストールされませんでした。
    CD-ROMか、CD-ROMのドライブがおかしいようです。
    インストール済みのコンピュータで、以下のコマンドでCD-ROMをチェック
    してみてください：
    「 rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm 」

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
ja: いくつかのインストールステップが不完全です。
    
    本当に終了しますか？

en: Something went wrong! - Is mkisofs installed?
ja: 何か失敗しました！ -　mkisofs はインストールされていますか？

en: Sorry, no floppy drive available
ja: 有効なフロッピードライブがありません，ごめんなさい

en: Sorry, we support only 2.4 kernels.
ja: すみませんが、2.4カーネルしかサポートしません。

en: Sound and video playing/editing programs
ja: サウンドやビデオの再生編集ソフト

en: Sound card
ja: サウンドカード

en: Sound configuration
ja: サウンド設定

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: Spanish
ja: スペイン

en: Specify options
ja: オプション指定

en: Splash selection
ja: スプラッシュ選択

en: Standalone Tools
ja: 独立ツール

en: Standard
ja: 標準

en: Standard test page
ja: 標準テストページ

en: Start
ja: 開始

en: Start Server
ja: サーバ起動

en: Start at boot
ja: 起動時に開始

en: Start sector:
ja: 開始セクタ:

en: Start: sector %s
ja: 開始: セクタ %s

en: Started on boot
ja: 起動時に開始

en: Starting network...
ja: ネットワーク起動中...

en: Starting the printing system at boot time
ja: 起動時に印刷システムをスタート

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
ja: Xフォントサーバを開始します（XFree 使用には必須）。

en: State
ja: 状態

en: Status:
ja: ステータス:

en: Stop
ja: 停止

en: Stop Server
ja: サーバ停止

en: Strategic partners
ja: 戦略パートナー

en: Summary
ja: まとめ

en: Sun - Mouse
ja: Sun - マウス

en: Support the OKI 4w and compatible winprinters.
ja: OKI 4w 互換のwinプリンタをサポート

en: Suppress Fonts Files
ja: フォントファイルを作らない

en: Suppress Temporary Files
ja: 一時ファイルを作らない

en: Swap
ja: スワップ

en: Swap partition size in MB:
ja: スワップパーティションのサイズ (MB):

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Swedish
ja: スウェーデン

en: Swiss (French layout)
ja: スイス（フランス式配列）

en: Swiss (German layout)
ja: スイス（ドイツ式配列）

en: Switching from ext2 to ext3
ja: ext2 から ext3 に変更しています

en: Synchronization tool
ja: 同期ツール

en: Syslog
ja: シスログ

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
ja: Syslog は、各種のデーモンがいろんなログファイルにメッセージを記録
    するときに使います。ずっと起動しておくほうがいいでしょう。

en: System
ja: システム

en: System mode
ja: システムモード

en: TCP/Socket Printer Options
ja: TCP/ソケットプリンタのオプション

en: TV card
ja: テレビカード

en: TV norm:
ja: テレビ方式：

en: Table
ja: テーブル

en: Tajik keyboard
ja: タジク　キーボード

en: Tape
ja: テープ

en: Terminal-based
ja: ターミナルからの認証

en: Test
ja: テスト

en: Test of the configuration
ja: 設定を試します

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
ja: テストページをプリンタデーモンに送りました。
    プリンタが動き出すまで、ちょっと時間がかかります。

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
ja: テストページをプリンタデーモンに送りました。
    プリンタが動き出すまで、ちょっと時間がかかります。
    印刷のステータス：
    %s

en: Test pages
ja: テストページ

en: Testing your connection...
ja: 接続をテストしています...

en: Thai keyboard
ja: タイ　キーボード

en: Thank you for choosing Mandrake Linux 9.1
ja: Mandrake Linux 9.1をお選びいただきましてありがとうございます

en: The %s is not supported by this version of Mandrake Linux.
ja: %s は本バージョンのMandrake Linuxではサポートされていません

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
ja: DrakX パーティションウィザードは以下の解法を見付けました:

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
ja: FAT リサイザーはパーティション操作ができません。
    以下のエラーが発生: %s

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
ja: K デスクトップ環境。基本的なグラフィスク環境に、関連ツール詰め合わせ

en: The Local Network did not finish with `.0', bailing out.
ja: ローカルネットワークが「.0」で終わっていません。中断します。

en: The MandrakeSecurity range includes the Multi Network Firewall product (M.N.F.)
ja: MandrakeSecurity 製品には Multi Network Firewall 製品 (M.N.F.)もあります

en: The URL must begin with http:// or https://
ja: URL は http:// か https://で始まること！

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
ja: 自動インストールは、希望次第で徹底的に自動化できます。
    この場合、ハードディスクは完全に書き換えられますよ！
    (これは別のマシンへのインストール用のものです).

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
ja: バックアップするパーティションテーブルのサイズが違います
    続けますか？

en: The change is done, but to be effective you must logout
ja: 変更が完了しましたが、有効にするにはいったんログアウトしてください。

en: The encryption keys do not match
ja: 暗号鍵が一致しません

en: The floppy has been successfully generated.
    You may now replay your installation.
ja: フロッピーが正しく作られました。
    これでインストールが再現できます。

en: The following packages are going to be installed
ja: 以下のパッケージがインストールされます

en: The following packages are going to be removed
ja: 以下のパッケージが取り除かれます

en: The following packages will be removed to allow upgrading your system: %s
    
    
    Do you really want to remove these packages?
ja: システム更新を可能にするため、以下のパッケージを削除します: %s
    
    
    本当にこれらを削除していいですか?

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; or to view information about it.
ja: 以下のプリンタが設定されています。変更、デフォルト化、情報の参照には、
    そのプリンタをダブルクリックします。

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; to view information about it; or to make a printer on a remote CUPS server available for Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
ja: 以下のプリンタが設定されています。設定を変更したいプリンタをダブルクリックしてください。デフォルトプリンタにしたり、その情報を見たり、リモートのCUPS サーバ上のプリンタを Star Office/OpenOffice.org/GIMPで使えるようにする場合もそうです。

en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
ja: Sentaku shita OS ga %d byou de jidoutekini kidou shimasu.

en: The inkjet printer drivers provided by Lexmark only support local printers, no printers on remote machines or print server boxes. Please connect your printer to a local port or configure it on the machine where it is connected to.
ja: Lexmarkが提供するインクジェットプリンタドライバは、ローカルプリンタしか
    サポートしません。リモートマシンやプリンタサーバ上のプリンタは使えません。
    プリンタをローカルポートにつなぐか接続されているマシンで設定してください。

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
ja: インターネット・スーパーサーバ・デーモン (通称inetd) は、必要に
    応じてその他各種インターネットサービスを開始します。telnet、ftp、
    rsh、rloginなどのサービス開始を担当します。inetdを無効にすると、
    こうした各種サービスすべてが無効になります。

en: The model is correct
ja: このモデルを使う

en: The most common way to connect with adsl is pppoe.
    Some connections use pptp, a few use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
ja: adsl に接続するふつうのやり方は、pppoeです。
    でも、pptpや、dhcpしか使わない接続もあります。
    わからなければ、「pppoeを使う」を選んでください。

en: The network access was not running and could not be started. Please check your configuration and your hardware. Then try to configure your remote printer again.
ja: ネットワークアクセスが落ちていて、起動できませんでした。ハードウェアや設定をチェックしてください。それからリモートプリンタの設定をやりなおしてください。

en: The network configuration done during the installation cannot be started now. Please check whether the network is accessable after booting your system and correct the configuration using the Mandrake Control Center, section "Network & Internet"/"Connection", and afterwards set up the printer, also using the Mandrake Control Center, section "Hardware"/"Printer"
ja: インストール中にやったネットワーク設定が起動できません。起動時にネットワークが有効になっているか調べて、必要ならMandrakeコントロールセンタの「ネットワーク&インターネット/接続」の部分で設定をなおしてください。それが住んでから、同じくMandrakeコントロールセンタの「ハードウェア/プリンタ」の部分でプリンタの設定をしましょう。

en: The official MandrakeSoft store
ja: 公式MandrakeSoft商店

en: The package %s is needed. Install it?
ja: パッケージ %s が必要です。インストールしますか？

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
ja: パッケージ %s が必要です。インストールしますか？

en: The passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: The per-user sharing uses the group "fileshare". 
    You can use userdrake to add a user to this group.
ja: ユーザ毎の共有は、“fileshare”グループを使います。
    このグループにユーザを追加するには、userdrake が使えますよ。

en: The port number should be an integer!
ja: ポート番号は正数です！

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
ja: portmapper は RPC 接続を管理します。これはNFSやNISなどのプロトコルで
    使用されます。RPC機構を使うプロトコルのサーバとなるマシンでは、この
    portmap サーバが動いている必要があります。

en: The printer "%s" already exists,
    do you really want to overwrite its configuration?
ja: プリンタ "%s" はすでに存在します。
    いまの設定を上書きしてしまいますか？

en: The printer "%s" is set as the default printer now.
ja: プリンタ %s がデフォルトプリンタになりました。

en: The printer "%s" was successfully added to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
ja: プリンタ %s を Star Office/OpenOffice.org/GIMP に追加しました。

en: The printer "%s" was successfully removed from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
ja: プリンタ %s を Star Office/OpenOffice.org/GIMP から削除しました。

en: The printing system (%s) will not be started automatically when the machine is booted.
    
    It is possible that the automatic starting was turned off by changing to a higher security level, because the printing system is a potential point for attacks.
    
    Do you want to have the automatic starting of the printing system turned on again?
ja: 印刷システム (%s) は、マシン起動時に自動スタートしません。
    
    セキュリティ水準を上げたために、自動スタートが無効になったのかもしれません。印刷システムは、攻撃される可能性があるからです。
    
    印刷システムの自動スタートをもう一度有効にしますか？

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
ja: routed デーモンは、RIPプロトコルを使ってIPテーブルの自動更新を
    可能にします。RIP は小規模ネットワークでは便利でよく使われますが、
    ネットワークが複雑になってくると、これでは不十分です。

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
ja: rstatプロトコルを使うと、ネットワーク上のユーザが、そのネットワーク
    に接続したマシンのすべてについて、性能指標を得られるようになります。

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
ja: rusersプロトコルでは、ネットワーク上のユーザが、応答するほかのマシン
    にログインしている人たちを見ることができます。

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
ja: rwho デーモンが走っているマシンでは、そのマシンにログイン中の
    ユーザ一覧をrwhoプロトコル経由で見られます (fingerに似ています)。

en: The setup has already been done, and it's currently enabled.
ja: 設定はすんでいて、いまは有効になっています。

en: The setup has already been done, but it's currently disabled.
ja: 設定はすんでいますが、いまは無効になっています。

en: The setup of Internet Connection Sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
ja: インターネット接続共有のセットアップはすでに完了。
    有効になっています。
    
    どうしますか？

en: The success of MandrakeSoft is based upon the principle of Free Software. Your new operating system is the result of collaborative work on the part of the worldwide Linux Community
ja: MandrakeSoft の成功は、フリーソフトの原理に根ざしたものです。あなたの新オペレーティングシステムは、全世界の Linux コミュニティによる共同作業の成果なのです。

en: The training program has been created to respond to the needs of both end users and experts (Network and System administrators)
ja: 各種研修プログラムは、ユーザと専門家（ネットワークやシステム管理者）のニーズに合うように作られています

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
ja: 大事なパラメータが2つあります。垂直リフレッシュレート(スクリーン全体
    を再描画する周期)と水平リフレッシュレート(走査線の表示周期，もっとも
    重要)です。
    
    *重要* モニタの許容範囲内の垂直，水平同期範囲を指定しないと，
    モニタがダメージを受けるかも知れません。
    分からない場合は, 低めの設定にして下さい。

en: The user name is too long
ja: このユーザ名は長すぎます

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
ja: ユーザ名には英小文字，数字、「-」や「_」しか使えません。

en: Theme installation failed!
ja: テーマのインストール失敗！

en: Theme name
ja: テーマ名

en: Themes
ja: テーマ

en: There are already some restrictions, and more automatic checks are run every night.
ja: すでに制限がかかっていて、さらに毎晩自動チェックがもっとかかります。

en: There are no printers found which are directly connected to your machine
ja: マシンに直結したプリンタが見つかりません

en: There is already a partition with mount point %s
ja: パーティションはマウントポイント %s にマウント済み

en: There is no existing partition to use
ja: 存在しないパーティション

en: There is no medium or it is write-protected for device %s.
    Please insert one.
ja: デバイス %sのメディアがないか書き込み禁止です。
    セットしてください。

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
ja: システムには設定されたネットワークアダプタがひとつしかありません：
    
    %s
    
    このアダプタで LAN に接続しますね。

en: There was an error installing packages:
ja: パッケージのインストールでエラーが発生:

en: There was an error ordering packages:
ja: パッケージの整列でエラーが発生:

en: There was an error while scanning for TV channels
ja: テレビチャンネルの走査中にエラーが発生

en: There's no known driver for your sound card (%s)
ja: このサウンドカード (%s) 用の既知のドライバはありません

en: These commands you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications, but here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
ja: こうしたコマンドは、多くのアプリケーションの印刷ダイアログの中の
    「印刷コマンド」フィールドでも使えますが、その場合はファイル名は要りません。
    印刷するファイルはアプリケーションからくるからです。

en: These options can backup and restore all files in your /etc directory.
ja: このオプションは /etc ディレクトリのファイルをすべてバックアップ・復元できます。

en: This command you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications. But here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
ja: こうしたコマンドは、多くのアプリケーションの印刷ダイアログの中の
    「印刷コマンド」フィールドでも使えますが、その場合はファイル名は要りません。
    印刷するファイルはアプリケーションからくるからです。

en: This directory should remain within the root filesystem
ja: このディレクトリは root ファイルシステム内に残してください

en: This encryption key is too simple (must be at least %d characters long)
ja: この暗号鍵は簡単すぎます（最低でも %d 文字使ってください）

en: This firewall product includes network features that allow you to fulfill all your security needs
ja: このファイアーウォール製品を使えば、セキュリティニーズをすべて満たせるネットワーク機能が手に入ります。

en: This floppy is not FAT formatted
ja: このフロッピーは FATフォーマットじゃありません

en: This interface has not been configured yet.
    Launch the configuration wizard in the main window
ja: このインターフェースはまだ設定されていません。
    主ウィンドウで設定ウィザードを起動してください

en: This is HardDrake, a Mandrake hardware configuration tool.
    Version:
ja: このソフトはHardDrake, Mandrake のハードウェア設定ツールなり。
    バージョン:

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
ja: これは不可欠なパッケージです。非選択にはできません

en: This is similar to the previous level, but the system is entirely closed and security features are at their maximum.
ja: 前のレベルに基づいていますが、これでシステムは完全にとじた状態
    になっています。セキュリティは最大です。

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used to connect to the Internet as a client.
ja: これは標準のセキュリティで、クライアントとしてインターネット接続するマシンでの推奨レベルです。

en: This label is already used
ja: このラベルはすでに使われています

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive. It must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
ja: このレベルを使うなら注意が必要です。システムを使うのは簡単になりますが、
    だれにでもアクセスできてしまいます。他のマシンやインターネット
    につながったマシンでは使わないでください。パスワード制限もありません。

en: This may take a moment to erase the media.
ja: メディアの消去にはしばらくかかります。

en: This may take a moment to generate the keys.
ja: 鍵の生成にしばらくかかります。

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
ja: このパッケージは、/etc/sysconfig/keyboardから設定したキーボードマップを
    ロードします。これはkbdconfigユーティリティを使って設定します。通常は
    有効にしておきましょう。

en: This package must be upgraded.
    Are you sure you want to deselect it?
ja: このパッケージはアップグレードが必要です。
    本当に選択解除していいんですか？

en: This partition can't be used for loopback
ja: このパーティションはループバックには使えません

en: This partition is not resizeable
ja: このパーティションはリサイズできません

en: This password is too short (it must be at least %d characters long)
ja: このパスワードは簡単すぎます（最低でも %d 文字使ってください）

en: This password is too simple
ja: パスワードが簡単すぎます

en: This product is available on MandrakeStore website
ja: この製品はMandrakeStoreウェブサイト上にあります

en: This theme does not yet have a bootsplash in %s !
ja: このテーマはまだ起動スプラッシュが%sにありません!

en: This user name has already been added
ja: このユーザ名はすでに存在します

en: This will take a few minutes.
ja: これにはしばらくかかります。

en: Time remaining
ja: 残り時間

en: Timezone
ja: 時間帯

en: To activate the mouse,
ja: マウスを有効にするには、

en: To be able to print with your Lexmark inkjet and this configuration, you need the inkjet printer drivers provided by Lexmark (http://www.lexmark.com/). Click on the "Drivers" link. Then choose your model and afterwards "Linux" as operating system. The drivers come as RPM packages or shell scripts with interactive graphical installation. You do not need to do this configuration by the graphical frontends. Cancel directly after the license agreement. Then print printhead alignment pages with "lexmarkmaintain" and adjust the head alignment settings with this program.
ja: Lexmark インクジェットとこの設定で印刷するには、Lexmark(http://www.lexmark.com/) の提供するインクジェットプリンタドライバが必要です。アメリカサイトに行って、「ドライバ」をクリックしましょう。それから自分の機種を選んで、OSの欄で"Linux" を選びます。ドライバは RPM パッケージか、グラフィックインストール用のシェルスクリプトになっています。この設定はグラフィックフロントエンドを使わなくてもできます。ライセンス同意のあとですぐにキャンセルしてください。それから印刷ヘッドのアラインメントページを"lexmarkmaintain" で印刷して、このプログラムでヘッドのアラインメントを調整します。

en: To get a list of the options available for the current printer click on the "Print option list" button.
ja: いまのプリンタで使えるオプション一覧を見るには、「オプション一覧を印刷」ボタンをクリックしましょう。

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
ja: パーティションを増やしたいなら，拡張パーティションが
    作れるようにどこかのパーティションを消して下さい。

en: To know about the options available for the current printer read either the list shown below or click on the "Print option list" button.%s%s
ja: いまのプリンタで使えるオプション一覧を見るには、下の一覧を読むか、
    あるいは「オプション一覧を印刷」ボタンをクリックしましょう。%s%s

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>" or "%s <file>".
ja: コマンドライン（ターミナルウィンドウ）からファイルを印刷するには、
    コマンド「%s <file>」または「%s <file>」を使います。

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
ja: コマンドライン（ターミナルウィンドウ）からファイルを印刷するには、
    コマンド「%s <file>」を使います。

en: To print a file from the command line (terminal window) you can either use the command "%s <file>" or a graphical printing tool: "xpp <file>" or "kprinter <file>". The graphical tools allow you to choose the printer and to modify the option settings easily.
ja: コマンドライン（ターミナルウィンドウ）からファイルを印刷するには、
    コマンド「%s <file>」か、グラフィック印刷ツール: 「xpp <file>」か
    「kprinter <file>」を使います。グラフィックツールは、
    プリンタ選択とオプション設定を簡単にしてくれます。

en: To print on a NetWare printer, you need to provide the NetWare print server name (Note! it may be different from its TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you wish to access and any applicable user name and password.
ja: Netware プリンタを使うには，NetWare ホスト名(注！TCP/IP ホスト名とは違う！)
    と，アクセスしたいプリンタのプリントキュー名，適切なユーザ名および
    パスワードが必要になります。

en: To print to a SMB printer, you need to provide the SMB host name (Note! It may be different from its TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as well as the share name for the printer you wish to access and any applicable user name, password, and workgroup information.
ja: SMB プリンタを使うには，SMB ホスト名(注！TCP/IP ホスト名とは別！)と，
    多分プリントサーバの IP アドレス，アクセスしたいプリンタの共有名，
    適切なユーザ名，パスワードおよびワークグループの情報が必要になります。

en: To print to a TCP or socket printer, you need to provide the host name or IP of the printer and optionally the port number (default is 9100). On HP JetDirect servers the port number is usually 9100, on other servers it can vary. See the manual of your hardware.
ja: TCPまたはソケットプリンタで印刷するなら、プリンタのホスト名か、IP番号と時にはポート番号 (デフォルトは9100) が必要になります。HP JetDirect サーバでは、ポート番号は
    通常9100ですが、ほかのサーバだとまちまちです。ハードウェアのマニュアルを見ましょう。

en: To share your own knowledge and help build Linux tools, join the discussion forums you'll find on our "Community" webpages
ja: 自分の知識を共有してLinuxツールの構築を助けるには、「コミュニティ」ウェブページにあるフォーラムに参加しましょう。

en: To use a remote lpd printer, you need to supply the hostname of the printer server and the printer name on that server.
ja: リモートの lpd の プリンタを使うには，プリンタサーバの
    ホスト名とサーバ上のプリンタ名が必要になります。.

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
ja: この保存したパッケージ選択を使うには、インストールの起動時に「linux defcfg=floppy」と指定します。

en: Toggle between flat and group sorted
ja: そのままとグループ別を切り替え

en: Toggle to expert mode
ja: エキスパートモードに移る

en: Toggle to normal mode
ja: ノーマルモードに移る

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
ja: Palm Pilot や Visor用ツール

en: Tools to create and burn CD's
ja: CD をつくって焼くツール

en: Tools to ease the configuration of your computer
ja: マシンの設定を楽にするツール

en: Total Progress
ja: 全体の進行状況

en: Total progess
ja: 進行状況

en: Total size: %d / %d MB
ja: 合計サイズ: %d / %d MB

en: Track network card id (useful for laptops)
ja: ネットワークカードのidを追跡（ラップトップで便利）

en: Transfer
ja: 移動

en: Transfer printer configuration
ja: プリンタの設定を移動

en: Transfer successful
    You may want to verify you can login to the server with:
    
    ssh -i %s %s\@%s
    
    without being prompted for a password.
ja: 転送に成功しました。
    以下のコマンドで、サーバにログインできるか確認してみてください:
    
    ssh -i %s %s\@%s
    
    パスワードのプロンプトが出なければ成功です。

en: Transferring %s...
ja: %s 移動中……

en: Transform your machine into a powerful Linux server with a few clicks of your mouse: Web server, mail, firewall, router, file and print server, ...
ja: マウスをほんの数クリックするだけで、あなたのマシンは強力なサーバに早変わり！ウェブサーバ、メール、ファイアーウォール、ルータ、ファイルサーバに印刷サーバなどもろもろです。

en: True Type fonts installation
ja: True Type フォントのインストール

en: True Type install done
ja: True Type インストール完了

en: Truly minimal install (especially no urpmi)
ja: 本当に最低限のインストール（urpmi もなし）

en: Trying to rescue partition table
ja: パーティションテーブルを救出してみます

en: Tuner type:
ja: チューナの種類:

en: Turkish (modern "Q" model)
ja: トルコ（現代「Ｑ」モデル）

en: Turkish (traditional "F" model)
ja: トルコ（伝統的「Ｆ」モデル）

en: Turn your machine into a reliable server
ja: マシンを更新ライサーバに

en: Type
ja: タイプ

en: Type of install
ja: インストールの種類

en: Type:
ja: タイプ:

en: Type:
ja: タイプ:

en: UK keyboard
ja: イギリス式キーボード

en: URL should begin with 'ftp:' or 'http:'
ja: Url は ftp:かhttp: ではじまります

en: US keyboard
ja: アメリカ式キーボード

en: US keyboard (international)
ja: アメリカ式キーボード（国際式）

en: USA (broadcast)
ja: USA (放送)

en: USA (cable)
ja: USA (ケーブル)

en: USA (cable-hrc)
ja: USA (ケーブル-hrc)

en: Ukrainian
ja: ウクライナ

en: Unable to fork: %s
ja: %s をフォークできません

en: Unable to properly close mkbootdisk: 
     %s 
     %s
ja: 以下のmkbootdiskをきちんと閉じられません: 
     %s 
     %s

en: Unable to start live upgrade !!!
ja: ライブアップグレードを開始できません!!!

en: Under Devel ... please wait.
ja: まだ開発中...待っててください。

en: Undo
ja: もとに戻す

en: Uninstall Fonts
ja: フォントのアンインストール

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: Unknown Model
ja: 未知のモデル

en: Unknown model
ja: 未知のモデル

en: Unknown|CPH05X (bt878) [many vendors]
ja: 未知|CPH05X (bt878) [各種ベンダー]

en: Unknown|CPH06X (bt878) [many vendors]
ja: 未知|CPH06X (bt878) [各種ベンダー]

en: Unknown|Generic
ja: 未知|汎用

en: Unkown driver
ja: 未知のドライバ

en: Unmount
ja: アンマウント

en: Unsafe
ja: 危険

en: Unselect fonts installed
ja: インストール済みフォントを選択しない

en: Unselected All
ja: すべてを非選択に

en: Up
ja: 上

en: Updating package selection
ja: パッケージ選択の更新

en: Use CD/DVDROM to backup
ja: CD/DVDROM にバックアップ

en: Use Hard Disk to backup
ja: バックアップにハードディスクを使用

en: Use Incremental Backups  (do not replace old backups)
ja: インクリメンタルバックアップ（古いバックアップは残す)

en: Use Xinerama extension
ja: Xinerama 拡張を使う

en: Use ``%s'' instead
ja: 代わりに“%s”を使って下さい

en: Use ``Unmount'' first
ja: 最初に「アンマウント」を使って下さい

en: Use auto detection
ja: 自動検出を使う

en: Use daemon
ja: デーモンを使う

en: Use existing partitions
ja: 既存のパーティションを使用

en: Use fdisk
ja: fdiskを使う

en: Use for loopback
ja: ループバックの使用

en: Use free space
ja: フリースペースの使用

en: Use group id for execution
ja: 実行にグループidを使う

en: Use incremental backup  (do not replace old backups)
ja: インクリメンタルバックアップ（古いバックアップは残す)

en: Use libsafe for servers
ja: サーバにlibsafeを使う

en: Use network connection to backup
ja: バックアップにネットワーク接続を使用

en: Use owner id for execution
ja: 実行に所有者idを使う

en: Use quota for backup files.
ja: バックアップファイルのクォータを使う

en: Use tape to backup
ja: テープにバックアップ

en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
ja: %c, %c key wo tukatte entry wo shitei shite kudasai.

en: Use the Windows partition for loopback
ja: Windows パーティションをループバックに使用

en: Use the free space on the Windows partition
ja: ウィンドウズパーティション上のフリースペースを使用

en: Use the full power of the GNU gcc 3 compiler as well as the best Open Source development environments
ja: GNU gcc 3 コンパイラをはじめ、最高のオープンソース開発環境の威力を使いましょう。

en: Used for directory:
     only owner of directory or file in this directory can delete it
ja: ディレクトリ用:
     ディレクトリや、その中のファイルの所有者だけが削除できます

en: User
ja: ユーザ名

en: User interfaces
ja: ユーザインターフェイス

en: User list to restore (only the most recent date per user is important)
ja: 復元するユーザの一覧（各ユーザの最新の日付だけが重要です）

en: User name
ja: ユーザ名

en: Username
ja: ユーザ名

en: Username required
ja: ユーザ名が要ります

en: Users
ja: ユーザ名

en: Various
ja: その他

en: Vendor
ja: ベンダー

en: Version: %s
ja: バージョン: %s

en: Vertical refresh rate
ja: 垂直リフレッシュレート

en: Video mode
ja: ビデオモード

en: Video players and editors
ja: ビデオプレーヤや編集ソフト

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
ja: ベトナム 「数字列」 QWERTY

en: View Backup Configuration.
ja: バックアップ設定を見る

en: WARNING
ja: *** 警告 ***

en: WARNING!
    
    DrakX will now resize your Windows partition. Be careful:
    this operation is dangerous. If you have not already done
    so, you should first exit the installation, run scandisk
    under Windows (and optionally run defrag), then restart the
    installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
ja: 注意！
    
    DrakX はこれからウィンドウズのパーティションサイズを変更します。
    注意:この操作は危険です。もし事前に scandisk をかけていなければ、
    ここでインストールを中断し、scandiskをかけましょう（さらにdefrag
    もかけたほうがいいです)。
    データもバックアップしてありますか？　いまのうちにして
    おいてください。
    大丈夫なら Ok を押して下さい。

en: WARNING: this device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
ja: 警告！: このデバイスは、すでにインターネット接続用に設定されています。
    もとの設定を残したければ、このまま OK を押してください。
    以下のフィールドを変更すると、設定が変わってしまいます。

en: Wait please
ja: 少々お待ちを

en: Want to know more about the Open Source community?
ja: オープンソースコミュニティについてもっと詳しく知りたいですか？

en: Warning
ja: 警告

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fixes after installation.
ja: 警告！既存ファイヤウォールの設定を検出。
    インストール後に、手動で修正が要るか鞨しれません。

en: Warning, another Internet connection has been detected, maybe using your network
ja: 警告、別のインターネット接続が検出されました。ネットワークは使用中かもしれません

en: Warning, the network adapter (%s) is already configured.
    
    Do you want an automatic re-configuration?
    
    You can do it manually but you need to know what you're doing.
ja: 警告、ネットワークアダプタ (%s) は設定済みです。
    
    自動再設定をしますか？
    
    手動でやることもできますが、それなりの知識が必要ですよ。

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
ja: 警告：このグラフィックカードをテストするとマシンがフリーズするかもしれません

en: We are now going to configure the %s connection.
ja: では %s 接続を設定しましょう。

en: Web Server
ja: Web サーバ

en: Web/FTP
ja: サーバ、Web/FTP

en: WebDAV remote site already in sync!
ja: WebDAVリモートサイトとすでに同期済み!

en: WebDAV transfer failed!
ja: WebDAV転送失敗!

en: Webmin Service
ja: Webmin サービス

en: Welcome To Crackers
ja: 悪質なクラッカー様も侵入しほうだい

en: Welcome to %s
ja: %s へようこそ

en: Welcome to %s the operating system chooser!
    
    Choose an operating system from the list above or
    wait %d seconds for default boot.
ja: %s operating system chooser-he youkosou!
    
    Ichiran kara erande <ENTER> wo oshimasu. %d byou de Default ni narimasu.

en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
ja: GRUB operating system chooser-he youkosou!

en: Welcome to The Network Configuration Wizard.
    
    We are about to configure your internet/network connection.
    If you don't want to use the auto detection, deselect the checkbox.
ja: ネットワーク設定ウィザードへようこそ
    
    ここはインターネット/ネットワーク接続を設定するところです。
    自動検出を使いたくなければ、チェックをはずしてください。

en: Welcome to the Internet Connection Sharing utility!
    
    %s
    
    Click on Configure to launch the setup wizard.
ja: インターネット接続共有ユーティリティへようこそ！
    
    %s
    
    設定ウィザードを起動するには「設定」をクリックしましょう。

en: Welcome to the Open Source world
ja: オープンソースの世界へようこそ

en: Welcome to the mail configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up the alert system.
ja: Mail 設定ユーティリティへいらっしゃいませ〜。
    
    ここでは警告システムを設定します。

en: West Europe
ja: 西ヨーロッパ

en: What
ja: 何を

en: What kind is your ISDN connection?
ja: どの種類のISDN接続ですか？

en: What kind of card do you have?
ja: どんなカードを使っていますか？

en: What norm is your TV using?
ja: テレビの画像方式は何ですか？

en: What type of partitioning?
ja: どんなパーティションですか？

en: Wheel
ja: ホイール

en: When
ja: いつ

en: Where
ja: そこに

en: Where do you want to install the bootloader?
ja: ブートローダをどこにインストールしますか？

en: Where do you want to mount %s?
ja: %s をどこにマウントしますか？

en: Where do you want to mount device %s?
ja: デバイス %s をどこにマウントしますか？

en: Whether you choose to teach yourself online or via our network of training partners, the Linux-Campus catalogue prepares you for the acknowledged LPI certification program (worldwide professional technical certification)
ja: オンラインにせよネットワーク研修パートナーを通じてにせよ、Linux-Campus カタログは、認知度の高いLPI認定プログラム（世界的専門技術資格の取得準備の自習に最適です

en: Which %s driver should I try?
ja: どの %s ドライバを試しましょうか？

en: Which ISDN configuration do you prefer?
    
    * The Old configuration uses isdn4net. It contains powerful
      tools, but is tricky to configure, and not standard.
    
    * The New configuration is easier to understand, more
      standard, but with less tools.
    
    We recommand the light configuration.
ja: どのISDN 設定がいいですか?
    
    * 古い設定は isdn4net を使います。強力なツールがありますが、
      初心者には設定がむずかしいし、標準ではありません。
    
    * 新しい設定はわかりやすいし標準的ですが、ツールは少ないです。
    
    お勧めは、後者の軽い設定のほうです。

en: Which configuration of XFree do you want to have?
ja: どの構成のXFree にしますか

en: Which dhcp client do you want to use?
    Default is dhcp-client.
ja: どのdhcpクライアントを使いますか？
    デフォルトは dhcp-clientです

en: Which disk do you want to move it to?
ja: どのディスクに移動しますか?

en: Which filesystem do you want?
ja: どのファイルシステムにしますか？

en: Which is your timezone?
ja: あなたの時間帯はどれですか？

en: Which partition do you want to resize?
ja: どのパーティションをリサイズしますか？

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
ja: どのパーティションにLinux4Winを入れますか

en: Which printer model do you have?
ja: どの機種のプリンタを使っていますか？

en: Which printing system (spooler) do you want to use?
ja: どの印刷システム（スプーラ）を使いますか？

en: Which protocol do you want to use?
ja: どのプロトコルを使いますか？

en: Which sector do you want to move it to?
ja: どのセクタを移動しますか？

en: Which services would you like to allow the Internet to connect to?
ja: インターネットでどのサービスに接続を許可しますか？

en: Which size do you want to keep for Windows on
ja: ウィンドウズ用にどのくらいのサイズを残しておきますが

en: Which type of entry do you want to add?
ja: どのタイプを追加しますか

en: Which username
ja: どのユーザ名

en: Windows Domain
ja: ウィンドウズのドメイン

en: Windows Migration tool
ja: ウィンドウズ移行ツール

en: With X
ja: X を使う

en: With basic documentation (recommended!)
ja: 基本的なドキュメンテーションを入れる（推奨！）

en: With this option you will be able to restore any version
     of your /etc directory.
ja: このオプションでは、好きなバージョンの /etc ディレクトリを
    復元できます。

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which can accept
    connections from many clients. Note: if your machine is only a client on the Internet, you should choose a lower level.
ja: このセキュリティレベルだと、システムをサーバとして使えるようになります。
    多数のクライアントから接続を受けるサーバとしても使えるだけのセキュリティ
    水準になっています。註：あなたのマシンがインターネット上のクライアント専用なら、もっと低いレベルを選んだほうがいいですよ。

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Wizard Configuration
ja: ウィザード設定

en: Wizard...
ja: ウィザード...

en: Workgroup
ja: ワークグループ

en: Workstation
ja: ワークステーション

en: Would you like to allow users to share some of their directories?
    Allowing this will permit users to simply click on "Share" in konqueror and nautilus.
    
    "Custom" permit a per-user granularity.
ja: ユーザ同士がディレクトリの一部を共有できるようにしますか?
    こうすると、ユーザたちはkonquerorやnautilusで「共有」をクリックするだけですみます。
    
    「カスタム」はユーザごとに細かい設定ができます。

en: Write %s
ja: %sを書き込む

en: Write Config
ja: 設定書き込み

en: X server
ja: X サーバ

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
ja: ハードウェア3DアクセラレーションつきのXFree %s

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
ja: 実験段階のハードウェア3DアクセラレーションつきのXFree %s

en: XFree configuration
ja: XFreeの設定

en: XFree86 driver: %s
ja: XFree86 ドライバ: %s

en: XFree86 server: %s
ja: XFree86 サーバ: %s

en: XawTV isn't installed!
ja: XawTVがインストールされていません

en: XawTV isn't installed!
    
    
    If you do have a TV card but DrakX has neither detected it (no bttv nor saa7134
    module in "/etc/modules") nor installed xawtv, please send the
    results of "lspcidrake -v -f" to "install\@mandrakesoft.com"
    with subject "undetected TV card".
    
    
    You can install it by typing "urpmi xawtv" as root, in a console.
ja: XawTV がインストールされていません!
    
    
    TV カードがあるのに DrakX が検出せず ("/etc/modules"にbttv も saa7134
    モジュールもない) xawtvもインストールされなければ、
    "lspcidrake -v -f" の結果を "install\@mandrakesoft.com"
    にsubject "undetected TV card"でメールしてください。
    
    
    インストールにはrootになってコンソールで "urpmi xawtv" とタイプします。

en: Xinetd Service
ja: Xinetdサービス

en: Xpmac (installation display driver)
ja: Xpmac (インストールディスプレイドライバ)

en: Yaboot mode
ja: Yaboot モード

en: Yes
ja: はい

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
ja: この (ユーザ、デスクトップ）で自動ログインする

en: You are about to configure an Auto Install floppy. This feature is somewhat dangerous and must be used circumspectly.
    
    With that feature, you will be able to replay the installation you've performed on this computer, being interactively prompted for some steps, in order to change their values.
    
    For maximum safety, the partitioning and formatting will never be performed automatically, whatever you chose during the install of this computer.
    
    Do you want to continue?
ja: これから自動インストールフロッピーを設定します。この機能はいささか危険なので慎重に使ってください。
    
    この機能では、このコンピュータでやったインストールを別のマシンで再現できます。ただしときどきプロンプトが出て、値が変更できます。
    
    いちばん安全にやるには、パーティション切りとフォーマットは自動化してはいけません。どんなパーティション方式にした場合でもそうです。
    
    続けますか？

en: You are about to install the printing system %s on a system running in the %s security level.
    
    This printing system runs a daemon (background process) which waits for print jobs and handles them. This daemon is also accessable by remote machines through the network and so it is a possible point for attacks. Therefore only a few selected daemons are started by default in this security level.
    
    Do you really want to configure printing on this machine?
ja: これから、印刷システム %s をセキュリティ水準 %s のマシンにインストールします。
    
    この印刷システムは、デーモン（バックグラウンドのプロセス）を実行します。これは印刷ジョブを待って、それがきたら処理します。このデーモンはネットワーク経由で、リモートマシンからもアクセスできるので、攻撃される可能性があります。ですからこのセキュリティ水準では、デフォルトで起動するデーモンはごく少数です。
    
    このマシンで印刷の設定を本当にやっていいですね？

en: You are about to set up printing to a Windows account with password. Due to a fault in the architecture of the Samba client software the password is put in clear text into the command line of the Samba client used to transmit the print job to the Windows server. So it is possible for every user on this machine to display the password on the screen by issuing commands as "ps auxwww".
    
    We recommend to make use of one of the following alternatives (in all cases you have to make sure that only machines from your local network have access to your Windows server, for example by means of a firewall):
    
    Use a password-less account on your Windows server, as the "GUEST" account or a special account dedicated for printing. Do not remove the password protection from a personal account or the administrator account.
    
    Set up your Windows server to make the printer available under the LPD protocol. Then set up printing from this machine with the "%s" connection type in Printerdrake.
ja: これからパスワードつきのウィンドウズのアカウント上での印刷設定を行います。Sambaクライアントソフトウェアのアーキテクチャ上の欠陥のため、パスワードは印刷ジョブをウィンドウズサーバに送る時に使われるSambaクライアントのコマンドラインに平文のままで入ります。だからこのマシン上の全ユーザは、「ps auxwww」コマンドを実行すると、パスワードを表示できてしまいます。
    
    できれば以下の代替方式をおすすめします（いずれの場合にも、たとえばファイアーウォールなどを使ってウィンドウズサーバにアクセスできるのがローカルネットワーク上のマシンだけであることを確認しましょう):
    
    ウィンドウズサーバ上で「GUEST」などパスワードのないアカウントや、印刷専用のアカウントを使うこと。個人のアカウントや管理者アカウントからパスワード保護を取り除いてはいけません。
    
    ウィンドウズサーバの設定で、プリンタがLPDプロトコルで提供されるようにする。そしてこｎマシンからの印刷設定をPrinterdrakeの "%s" 接続タイプで行う。

en: You are configuring an OKI laser winprinter. These printers
    use a very special communication protocol and therefore they work only when connected to the first parallel port. When your printer is connected to another port or to a print server box please connect the printer to the first parallel port before you print a test page. Otherwise the printer will not work. Your connection type setting will be ignored by the driver.
ja: OKI のレーザwinプリンタを設定しようとしていますね。このプリンタは非常に特殊な
    プロトコルを使うので、最初のパラレルポートにつながないと機能しません。
    もし別のポートに接続されていたり、プリンタサーバにつながっていたりする場合には、
    テストページ印刷の前に、最初のパラレルポートにつなぎなおしてください。
    さもないと使えません。接続種類の設定は無視されます。

en: You are currently connected to the Internet.
ja: インターネットに接続されています。

en: You are currently using %s as your boot manager.
    Click on Configure to launch the setup wizard.
ja: いま、ブートマネージャには %s をお使いです。
    設定ウィザードを起動するには「設定」をクリックしましょう。

en: You are going to configure a remote printer. This needs working network access, but your network is not configured yet. If you go on without network configuration, you will not be able to use the printer which you are configuring now. How do you want to proceed?
ja: リモートプリンタの設定をします。これはネットワークアクセスの稼働が必須ですが、あなたのネットワーク設定はすんでいません。ネットワーク設定なしで進むと、いま設定中のプリンタは使えません。さてどう進めましょうか？

en: You are not currently connected to the Internet.
ja: 現在はインターネットに接続していません。

en: You can also use the graphical interface "xpdq" for setting options and handling printing jobs.
    If you are using KDE as desktop environment you have a "panic button", an icon on the desktop, labeled with "STOP Printer!", which stops all print jobs immediately when you click it. This is for example useful for paper jams.
ja: またオプション設定や印刷ジョブの処理にはグラフィックの「xpdq」も使えます。
    デスクトップ環境が KDE なら、「パニックボタン」というアイコンがデスクトップに
    あるでしょう。これをクリックすると、印刷ジョブが全部すぐに止まります。
    これはたとえば紙詰まりのときに便利です。

en: You can configure each parameter of the module here.
ja: モジュールの各パラメータをここで設定できます。

en: You can copy the printer configuration which you have done for the spooler %s to %s, your current spooler. All the configuration data (printer name, description, location, connection type, and default option settings) is overtaken, but jobs will not be transferred.
    Not all queues can be transferred due to the following reasons:
ja: スプーラ %s からいまのスプーラ %s へ、プリンタの設定をコピーできます。設定データすべて（プリンタ名、説明、場所、接続種類、デフォルトのオプション設定）はそちらに取られますが、ジョブは移動しません。以下の理由で、移動できないキューもあります：

en: You can enter miscellaneous ports. 
    Valid examples are: 139/tcp 139/udp.
    Have a look at /etc/services for information.
ja: その他各種ポートをここで入力できます。
    有効な入力例: 139/tcp 139/udp.
    詳しくは /etc/services を見てください。

en: You can export using NFS or Samba. Please select which you'd like to use.
ja: エクスポートには NFS か Samba が使えます。どちらにしますか？

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
ja: %s をパーティションできます。
    終わったら、必ず「w」を使って保存しましょう。

en: You can specify directly the URI to access the printer. The URI must fulfill either the CUPS or the Foomatic specifications. Note that not all URI types are supported by all the spoolers.
ja: プリンタをアクセスするのに直接 URI を指定することもできます。
    このURIはCUPS仕様かFoomatic仕様で指定してください。
    なお、すべてのURIタイプが全スプーラでサポートされているわけじゃないです。

en: You can't create a new partition
    (since you reached the maximal number of primary partitions).
    First remove a primary partition and create an extended partition.
ja: 新しいパーティションが作れません
    (基本パーティションの数が上限に達しているため)。
    どれか基本パーティションを削除し、拡張パーティションを作りましょう。

en: You can't install the bootloader on a %s partition
ja: ブートローダは %s パーティションにはインストールできません

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
ja: このパッケージは選択できません。ディスクの空き容量が不足です。

en: You can't select/unselect this package
ja: このパッケージは選択・非選択できません

en: You can't unselect this package. It is already installed
ja: このパッケージは非選択にできません。すでにインストール済みです

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
ja: このパッケージは選択解除できません。アップグレードが必要です

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
ja: 16MB以下のパーティションに JFS は使えません

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
ja: 32MB以下のパーティションに ReiserFS は使えません

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
ja: LVM 論理ボリュームはマウントポイント %s には使えません

en: You can't use an encrypted file system for mount point %s
ja: マウントポイント %s には暗号化ファイルシステムは使えません

en: You decided to install the bootloader on a partition.
    This implies you already have a bootloader on the hard drive you boot (eg: System Commander).
    
    On which drive are you booting?
ja: ブートローダをパーティションにインストールすることにしましたね。
    これは起動ハードディスクにすでにブートローダ（システムコマンダーなどがあるという意味だと理解します。
    
    どのドライブから起動しますか？

en: You don't have a swap partition.
    
    Continue anyway?
ja: スワップパーティションがありません
    
    構わずに続けますか？

en: You don't have an Internet connection.
    Create one first by clicking on 'Configure'
ja: インターネット接続がありません。
    「設定」をクリックして作成してください

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
ja: 設定済みのインターフェースがありません。
    「設定」をクリックしてまずそれらを設定してください。

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions.
ja: パーティションテーブルに未指定の穴がありますが、使えません。
    どうしても使いたければ、プライマリパーティションを移動して、未指定の穴を
    拡張パーティションの隣にもってきましょう。

en: You have configured multiple ways to connect to the Internet.
    Choose the one you want to use.
ja: インターネット接続方法を複数設定しましたね。
    どれを使うか選んでください。

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
ja: 複数のハードドライブを持っていますね、どれに linux をインストールしますか？

en: You have transferred your former default printer ("%s"), Should it be also the default printer under the new printing system %s?
ja: 前のデフォルトプリンタ ("%s")を移動しました。新しい印刷システム%sでもこれをデフォルトのプリンタにしますか？

en: You haven't selected any group of packages.
    Please choose the minimal installation you want:
ja: パッケージグループが選ばれていません。
    最低限欲しいインストールを選んでください:

en: You may need to change your Open Firmware boot-device to
     enable the bootloader.  If you don't see the bootloader prompt at
     reboot, hold down Command-Option-O-F at reboot and enter:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Then type: shut-down
    At your next boot you should see the bootloader prompt.
ja: オープンファームウェア起動デバイスを変更しないと、ブートローダが
    有効にならないかもしれません。再起動してブートローダのプロンプト
    が出なかったら、再起動時に Command-Option-O-F を押してこう入力します:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     それからこうタイプします: shut-down
    次の起動時にはブートローダのプロンプトが出るはずです。

en: You may now provide options to module %s.
    Note that any address should be entered with the prefix 0x like '0x123'
ja: ではモジュール %s のオプションを指定してください。
    なお、アドレスはすべて、頭に 0x をつけて入力すること。例： '0x123'

en: You may now provide options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
ja: モジュール %s へのオプションの指定。
    オプションのフォーマットは“名前=値 名前2=値2 ...”です。
    例: “io=0x300 irq=7”

en: You must also format %s
ja: %s もフォーマットしてください

en: You must choose an image file first!
ja: まず画像ファイルを選んでください!

en: You must choose/enter a printer/device!
ja: プリンタかデバイスを入力・選択

en: You must enter a device or file name!
ja: デバイスかファイル名を入力してください

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
ja: /boot/efi に FAT パーティションをマウントしてください

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
ja: root パーティションが見あたりませんね。これは絶対に必要です。
    新しくパーティションをつくるか、既存のものをクリックして選びます。
    そして“マウントポイント”アクションを選び、「/」にセットします

en: You must specify a kernel image
ja: カーネルイメージを指定してください

en: You must specify a root partition
ja: rootパーティションは必ず指定してください

en: You need a true filesystem (ext2/ext3, reiserfs, xfs, or jfs) for this mount point
ja: このマウントポイントには、実在するファイルシステム (ext2, reiserfs, xfs, jfs)が必要です。

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
ja: パーティションテーブルの変更を反映するにはリブートしてください

en: You will receive an alert if the load is higher than this value
ja: 負荷がこの値を上回ったら警報が出ます

en: You'll need to reboot before the modification can take place
ja: リブートしてパーティションテーブルの変更を反映させる必要があります

en: Your Windows partition is too fragmented. Please reboot your computer under Windows, run the ``defrag'' utility, then restart the Mandrake Linux installation.
ja: ウィンドウズパーティションが断片化しすぎです。“デフラグ”してください。

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
ja: このカードはハード3Dアクセラレーションが可能ですが、XFree %sが必要です。
    ただしあくまで、実験的なサポートで、マシンフリーズの可能性があります。
    XFree %s でのこのカードのサポートは、2D のほうがすぐれています。

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
ja: このカードはXFree %s でのみ3Dアクセラレーション可能です。
    XFree %s でのこのカードのサポートは、2D のほうがすぐれています。

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
ja: このカードはXFree %s で3Dアクセラレーション可能です。
    ただしあくまで、実験的なサポートで、マシンフリーズの可能性があります。

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
ja: このカードはXFree %s で3Dアクセラレーション可能です。

en: Your choice? (0/1, default `%s')
ja: どれにしますか？（0/1, デフォルトは %s）

en: Your choice? (default %s)
ja: どれにしますか？（デフォルトは %s）

en: Your choice? (default `%s'%s)
ja: どれにしますか？（デフォルトは `%s'%s）

en: Your graphic card seems to have a TV-OUT connector.
    It can be configured to work using frame-buffer.
    
    For this you have to plug your graphic card to your TV before booting your computer.
    Then choose the "TVout" entry in the bootloader
    
    Do you have this feature?
ja: あなたのビデオカードは、TV-OUT コネクタがついているようです。
    フレームバッファを使って動くように設定できますよ。
    
    これをやるには、コンピュータを起動する前にビデオカードをテレビにつないでください。
    それからブートローダで "TVout" を選んでください。
    
    この機能がありますか？

en: Your multi-function device was configured automatically to be able to scan. Now you can scan with "scanimage" ("scanimage -d hp:%s" to specify the scanner when you have more than one) from the command line or with the graphical interfaces "xscanimage" or "xsane". If you are using the GIMP, you can also scan by choosing the appropriate point in the "File"/"Acquire" menu. Call also "man scanimage" on the command line to get more information.
    
    Do not use "scannerdrake" for this device!
ja: HP 多機能デバイスを自動設定して、スキャナも使えるようにしました。これでコマンドラインから"scanimage"を入力するか (複数のスキャナがある場合は"scanimage -d hp:%s" でスキャナを指定)、グラフィックインターフェースの"xscanimage" か "xsane"を使ってスキャンができます。GIMPを使っているなら、"ファイル"/"読み込み"メニューで適切な部分を選んでも可能です。詳しくは、コマンドラインで "man scanimage" と "man sane-hp" を参照してください。
    
    このデバイスでは"scannerdrake" は使わないでください!

en: Your personal phone number
ja: あなたの電話番号

en: Your printer belongs to the group of GDI laser printers (winprinters) sold by different manufacturers which uses the Zenographics ZJ-stream raster format for the data sent to the printer. The driver for these printers is still in a very early development stage and so it will perhaps not always work properly. Especially it is possible that the printer only works when you choose the A4 paper size.
    
    Some of these printers, as the HP LaserJet 1000, for which this driver was originally created, need their firmware to be uploaded to them after they are turned on. In the case of the HP LaserJet 1000 you have to search the printer's Windows driver CD or your Windows partition for the file "sihp1000.img" and upload the file to the printer with one of the following commands:
    
         lpr -o raw sihp1000.img
         cat sihp1000.img > /dev/usb/lp0
    
    The first command can be given by any normal user, the second must be given as root. After having done so you can print normally.
ja: あなたのプリンタは、Zenographics ZJ-streamラスタ形式でプリンタにデータを送る、GDIレーザプリンタの一種です。このプリンタ用のドライバはまだ開発の初期なので、必ずしも正しく機能しないかもしれません。特に、A4以外の用紙では使えないかもしれません。
    
    もともとこのドライバを使うHP LaserJet 1000などでは、プリンタの電源を入れてからファームウェアの転送が必要になります。HP LaserJet1000 の場合にはプリンタのウィンドウズドライバCDを探すか、ウィンドウズパーティションを探して"sihp1000.img" というファイルを探し、以下のコマンドのいずれかでそのファイルをプリンタに送ります:
    
         lpr -o raw sihp1000.img
         cat sihp1000.img > /dev/usb/lp0
    
    最初のコマンドはだれでも実行できます。二番目はrootでないと実行できません。これが終わったら普通に印刷できます。

en: Your printer model
ja: プリンタの機種

en: Your printer was configured automatically to give you access to the photo card drives from your PC. Now you can access your photo cards using the graphical program "MtoolsFM" (Menu: "Applications" -> "File tools" -> "MTools File Manager") or the command line utilities "mtools" (enter "man mtools" on the command line for more info). You find the card's file system under the drive letter "p:", or subsequent drive letters when you have more than one HP printer with photo card drives. In "MtoolsFM" you can switch between drive letters with the field at the upper-right corners of the file lists.
ja: プリンタは、PCからフォトカードドライブにアクセスできるように自動設定されました。これでグラフィックプログラム"MtoolsFM" (Menu: "アプリケーション" -> "ファイルツール" -> "MTools ファイルマネージャ") か、コマンドラインのユーティリティ "mtools" (詳しくはコマンドラインで"man mtools" と入力) をｔかってフォトカードにアクセスできます。カードのファイルシステムは、ドライブ文字 "p:"以降となります。"MtoolsFM" ではファイル一覧の右上すみ のフィールドでドライブ文字を変えられます。

en: Your system does not have enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
ja: インストールやアップグレードに必要なディスクの空き容量が不足です。 (%d > %d)

en: Your system is low on resources. You may have some problem installing
    Mandrake Linux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
ja: システムリソースが足りません。 Mandrake Linux をインストールするには
    いくつか問題があります。
    この症状が起きたとき、かわりにテキストインストールを試せます。
    これをするには、CDROM からブートしたとき、「F1」を押し、「text」と入力して
    ください。

en: Yugoslavian (latin)
ja: ユーゴスラビア（ラテン）

en: a number
ja: 番号

en: access to X programs
ja: X プログラムへのアクセス

en: access to administrative files
ja: 管理ファイルへのアクセス

en: access to compilation tools
ja: コンパイルツールへのアクセス

en: access to network tools
ja: ネットワークツールへのアクセス

en: access to rpm tools
ja: rpm ツールへのアクセス

en: across Network
ja: ネットワーク経由で

en: activate now
ja: いますぐ有効に

en: add a rule
ja: ルール追加

en: alert configuration
ja: 警告の設定

en: allow "su"
ja: “su”を許す

en: apmd is used for monitoring battery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
ja: apmd はバッテリーの状態を調べてそれをsyslog経由で記録します。
    電池がなくなったときにマシンをシャットダウンするのにも使えます。

en: boot disk creation
ja: ブートディスク作成

en: browse
ja: ブラウズ

en: busmouse
ja: バスマウス

en: but not matching
ja: 以下には一致しない

en: cable connection detected
ja: ケーブル接続が検出されました

en: choose device
ja: デバイス選択

en: choose image file
ja: 画像ファイルを選択

en: chunk size
ja: チャンクサイズ

en: class of hardware device
ja: ハードウェアデバイスのクラス

en: click here if you are sure.
ja: まちがいなければクリックしてください

en: comma separated numbers
ja: コンマ区切りの数字

en: comma separated strings
ja: コンマ区切りの文字列

en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
ja: no henshuu niha 'e', command line nara 'c' wo oshi masu.

en: compact
ja: コンパクト

en: connecting to Bugzilla wizard ...
ja: Bugzillaウィザードに接続中...

en: consolehelper missing
ja: consolehelper がありません

en: could not find any font in your mounted partitions
ja: マウントされたパーティションにはフォントが見つかりません

en: could not find any font.
ja: フォントが見つかりません。

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
ja: cronはUNIX標準のプログラムで、ユーザ指定のプログラムを定期的に
    実行します。vixie cronは標準のUNIX cronに高度なセキュリティや
    強力な設定オプションなどの機能を追加しています。

en: daily
ja: 毎日

en: deactivate now
ja: いますぐ無効に

en: default
ja: デフォルト

en: delete
ja: 削除

en: detected %s
ja: %s を検出

en: detected on port %s
ja: ポート %s で検出しました

en: device
ja: デバイス

en: dhcpd Config...
ja: dhcpd 設定中...

en: disable
ja: 無効に

en: dismiss
ja: 無視

en: done
ja: 完了

en: drakfirewall configurator
    
    This configures a personal firewall for this Mandrake Linux machine.
    For a powerful and dedicated firewall solution, please look to the
    specialized MandrakeSecurity Firewall distribution.
ja: drakfirewall設定
    
    この Mandrake Linux マシン用の個人用ファイアーウォール設定をします。
    強力な専用ファイアーウォール向けには、専用の MandrakeSecurity
    ファイアーウォールパッケージを検討してください。

en: edit
ja: 編集

en: enable
ja: 有効に

en: enable radio support
ja: ラジオサポートを有効にする

en: error unmounting %s: %s
ja: %s をアンマウント中にエラー: %s

en: ethernet card(s) detected
ja: イーサネットカードが検出されました

en: file list sent by FTP: %s
ja: FTP で送ったファイル一覧: %s

en: files sending by FTP
ja: FTPでファイル送信中

en: final resolution
ja: 最終解像度

en: first step creation
ja: first step作成

en: force
ja: 強制

en: group
ja: グループ

en: group :
ja: グループ:

en: hard disk model
ja: ハードディスクのモデル

en: here if no.
ja: ダメならこちらを

en: high
ja: 高い

en: hourly
ja: 毎時間

en: if needed
ja: 必要な場合のみ

en: important
ja: 重要

en: kdesu missing
ja: kdesu がありません

en: kernel version
ja: カーネルバージョン

en: level
ja: レベル

en: load setting
ja: 設定の読み込み中

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
ja: lpd はプリンタデーモンで、lprの動作に必要です。基本的に
    はプリンタに印刷ジョブを振り分けるサーバです。

en: matching
ja: 一致するもの

en: maybe
ja: あってもいい

en: mkinitrd optional arguments
ja: mkinitrd 追加の引数

en: mkraid failed
ja: mkraid に失敗

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
ja: mkraid に失敗 (raidtools が入ってないのかも?)

en: monthly
ja: 毎月

en: mount failed:
ja: マウントに失敗:

en: mounting partition %s in directory %s failed
ja: パーティション %s をディレクトリ %s にマウントできませんでした

en: must have
ja: 必須

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve host names to IP addresses.
ja: named (BIND) は、IPアドレスとホスト名を結びつけるためのドメイン名サーバ（Domain Name Server, DNS) です。

en: new
ja: 新規

en: nice
ja: あるとうれしい

en: no fonts found
ja: フォントが見つかりません

en: no network card found
ja: ネットワークカードが見付かりません

en: none
ja: なし

en: not enough room in /boot
ja: /boot の容量不足です

en: number of capture buffers for mmap'ed capture
ja: mmapキャプチャ用のキャプチャバッファ数

en: old static device name used in dev package
ja: devパッケージで使われた古い静的デバイス名

en: omit raid modules
ja: raid モジュールは飛ばす

en: omit scsi modules
ja: scsi モジュールは飛ばす

en: on CDROM
ja: CDROM上に

en: on Hard Drive
ja: ハードドライブへ

en: on Tape Device
ja: テープデバイスに

en: on channel %d id %d
ja: チャンネル %d id %d上

en: options description:
    
     - Backup system files:
           
    	This option allows you to backup your /etc directory,
    	which contains all configuration files. Please be
    	careful during the restore step to not overwrite:
    		/etc/passwd 
    		/etc/group 
    		/etc/fstab
    
     - Backup User files: 
    
    	This option allows you select all users that you want 
    	to backup.
    	To preserve disk space, it is recommended that you 
    	do not include the web browser's cache.
    
     - Backup Other files: 
    
    	This option allows you to add more data to save.
    	With the other backup it's not possible at the 
    	moment to select incremental backup.		
     
     - Incremental Backups:
    
    	The incremental backup is the most powerful 
    	option for backup. This option allows you 
    	to backup all your data the first time, and 
    	only the changed data afterward.
    	Then you will be able, during the restore
    	step, to restore your data from a specified
    	date.
    	If you have not selected this option all
    	old backups are deleted before each backup.
ja: オプションの説明:
    
     - システムファイルのバックアップ:
           
    	このオプションは、設定ファイルが保存されている
    	 /etc ディレクトリをバックアップします。復元時には
    	以下のファイルを上書きしないように注意してください:
    		/etc/passwd 
    		/etc/group 
    		/etc/fstab
    
     - ユーザファイルのバックアップ: 
    
    	このオプションは、バックアップしたいユーザを選びます。
    	ディスク節約のため、ウェブブラウザのキャッシュは含めない
    	ようにしましょう。
    
     - その他ファイルをバックアップ: 
    
    	保存したいデータをさらに追加するオプションです。
    	これを選ぶと、インクリメンタルバックアップは
    	選べません。		
     
     - インクリメンタルバックアップ:
    
    	これはバックアップ最強のオプションです。
    	最初のバックアップでは全データがバックアップされ、
    	その後のバックアップでは変更されたものだけが
    	保存されます。
    	そして復元するときには、指定日時のデータが復元
    	できます。
    	このオプションを選ばないと、古いバックアップは
    	毎回削除されます。

en: options description:
    
    Please be careful when you are using ftp backup, because only 
    backups that are already built are sent to the server.
    So at the moment, you need to build the backup on your hard 
    drive before sending it to the server.
ja: オプション説明:
    
    ftp バックアップを使うときは注意しましょう。サーバに送られる
    のは構築済みのバックアップだけです。したがって、サーバに送る
    前に、まずハードドライブ上にバックアップ構築が必要になります。

en: paranoid
ja: 神経質なほど高水準

en: parse all fonts
ja: すべてのフォントをチェック

en: partition %s
ja: パーティション %s

en: partition %s is now known as %s
ja: パーティション %s はこれで %sになりました。

en: path
ja: パス

en: permissions
ja: パーミッション

en: pfm fonts conversion
ja: pfm フォント変換

en: please choose the date to restore
ja: 復元する日付を選択してください

en: please wait during ttmkfdir...
ja: ttmkfdir 中なので少々お待ちを...

en: please wait, parsing file: %s
ja: 少々お待ちを、ファイル %s を探しています。

en: primary
ja: 一次

en: reconfigure
ja: 再設定

en: restore description:
     
    Only the most recent date will be used, because with incremental 
    backups it is necessary to restore one by one each older backup.
    
    So if you don't want to restore a user please unselect all their
    check boxes.
    
    Otherwise, you are able to select only one of these.
    
     - Incremental Backups:
    
    	The incremental backup is the most powerful 
    	option to use. This option allows you to 
    	backup all of your data the first time, and 
    	only the changed data after.
    	So you will be able, during the restore
    	step, to restore your data from a specified
    	date.
    	If you have not selected this option all
    	old backups are deleted before each backup.
ja: 復元の説明:
     
    使われるのは最新データだけです。インクリメンタルバックアップでは
    新しいものから順に一つづつ復元しなければならないからです。
    
    したがって、特定ユーザを復元したくなければ、その人のチェック
    ボックスをすべてはずしてください。
    
    さもないとこの中の一つしかえらべません
    
     - インクリメンタルバックアップ:
    
    	これはバックアップ最強のオプションです。
    	最初のバックアップでは全データがバックアップされ、
    	その後のバックアップでは変更されたものだけが
    	保存されます。
    	そして復元するときには、指定日時のデータが復元
    	できます。
    	このオプションを選ばないと、古いバックアップは
    	毎回削除されます。

en: restrict
ja: 制限

en: running
ja: 実行中

en: saving Bootsplash theme...
ja: 起動スプラッシュテーマを保存中...

en: search
ja: 検索

en: secondary
ja: 二次

en: select path to restore (instead of /)
ja: 復元パスを選ぶ（/以外)

en: select perm file to see/edit
ja: 閲覧/編集するpermファイルを選択

en: serial
ja: マイクロソフト・インテリマウス（シリアル）

en: server
ja: サーバ

en: service setting
ja: サービス設定

en: simple
ja: 簡単に

en: stopped
ja: 停止中

en: text box height
ja: テキストボックスの高さ

en: text width
ja: テキストの幅

en: the color of the progress bar
ja: プログレスバーの色

en: the height of the progress bar
ja: プログレスバーの高さ

en: the list of alternative drivers for this sound card
ja: このサウンドカード用代替ドライバ一覧

en: the module of the GNU/Linux kernel that handles the device
ja: そのデバイスを扱うGNU/Linuxカーネルのモジュール

en: the progress bar x coordinate
    of its upper left corner
ja: プログレスバー左上角のx座標

en: the progress bar y coordinate
    of its upper left corner
ja: プログレスバー左上角のy座標

en: the vendor name of the device
ja: デバイスのベンダー名

en: the width of the progress bar
ja: プログレスバーの幅

en: this is the physical bus on which the device is plugged (eg: PCI, USB, ...)
ja: デバイスの接続された物理バスを選びます（PCI、USBなど)

en: ttf fonts conversion
ja: ttf フォント変換

en: type1inst building
ja: type1inst 構築中

en: use dhcp
ja: dhcpを使う

en: use pppoe
ja: pppoeを使う

en: use pptp
ja: pptpを使う

en: user
ja: ユーザ

en: user :
ja: ユーザ:

en: very nice
ja: あると最高

en: weekly
ja: 毎週

en: when checked, owner and group won't be changed
ja: チェックすると、所有者やグループは変更されません

en: with /usr
ja: /usr で

en: x coordinate of text box
    in number of characters
ja: テキストボックスのx座標を文字数で

en: xfs restart
ja: xfs 再起動

en: y coordinate of text box
    in number of characters
ja: テキストボックスのy座標を文字数で
