DrakX - en to it translation catalogue (1659 entries)

en: 		 user name: %s
    		 on path: %s
it: 		 nome utente: %s
    		 sul percorso: %s

en: 	-Hard drive.
it: 	-Disco rigido.

en: 	-Network by FTP.
it: 	-Rete via FTP.

en: 	-Network by SSH.
it: 	-Rete via SSH.

en: 	Backups use tar and bzip2
it: 	Effettua backup usando tar e bzip2

en: 	Backups use tar and gzip
it: 	I backup fanno uso di tar e gzip

en: 	Do not include System Files
it: 	Non includere file di sistema

en: 
    
    
    We are now going to configure the %s connection.
    
    
    Press OK to continue.
it: 
    
    
    Stiamo per configurare la connessione %s.
    
    
    Premi OK per cominciare.

en: 
    
    (WARNING! You're using XFS for your root partition,
    creating a bootdisk on a 1.44 Mb floppy will probably fail,
    because XFS needs a very large driver).
it: 
    
    (ATTENZIONE! State usando XFS per la vostra partizione root,
    molto probabilmente non sarà possibile creare un floppy di 1.44 MB
    perché XFS necessita di in driver molto grande).

en: 
    
    Please check whether Printerdrake did the auto-detection of your printer model correctly. Find the correct model in the list when a wrong model or "Raw printer" is highlighted.
it: 
    
    Per favore, controllate che Printerdrake abbia effettuato correttamente il riconoscimento automatico della vostra stampante. Se il cursore si trova su un modello errato o su "Stampante di tipo raw", cercate quello corretto nella lista.

en: 
    
    Your card currently use the %s"%s" driver (default driver for your card is "%s")
it: 
    
    La scheda ora utilizza il driver %s "%s" (il driver predefinitoera "%s")

en: 
     Some errors during sendmail are caused by 
     a bad configuration of postfix. To solve it you have to
     set myhostname or mydomain in /etc/postfix/main.cf
it: 
    Alcuni errori nell'invio della posta sono causati da
    un'errata configurazione di postfix. Per risolvere il problema
    dovete indicare ilmionomehost o ilmiodominio in /etc/postfix/main.cf

en: 
    - Options:
it: 
    -Opzioni:

en: 
    - Other Files:
it: 
    - Altri file:

en: 
    - Save on Hard drive on path: %s
it: 
    - Salva su disco rigido seguendo il percorso: %s

en: 
    - System Files:
it: 
    - File di sistema:

en: 
    - User Files:
it: 
    - File degli utenti:

en: 
    Backup Sources:
it: 
    Fonti del backup:

en: 
    Chances are, this partition is
    a Driver partition. You should
    probably leave it alone.
it: 
    Molto probabilmente questa partizione è
    una partizione Driver, è meglio
    non toccarla.

en: 
    Congratulations, your printer is now installed and configured!
    
    You can print using the "Print" command of your application (usually in the "File" menu).
    
    If you want to add, remove, or rename a printer, or if you want to change the default option settings (paper input tray, printout quality, ...), select "Printer" in the "Hardware" section of the Mandrake Control Center.
it: 
    Congratulazioni, adesso la vostra stampante è installata e configurata!
    
    Potete stampare usando il comando "Stampa" delle vostre applicazioni (in genere si trova nel menu File").
    
    Se desiderate aggiungere, rimuovere o rinominare una stampante, o se volete modificare la configurazione predefinita (cassetto della carta, qualità di stampa, ecc.), selezionate "Stampante" nella sezione "Hardware" del Centro di controllo Mandrake.

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the "irq" and "io" of your card.
it: 
    Se hai una scheda ISA, i valori nella prossima schermata dovrebbero essere giusti.
    
    Se hai una scheda PCMCIA, devi sapere IRQ e I/O della tua scheda.

en: 
    Please check all options that you need.
it: 
    Per favore abilitate tutte le opzioni necessarie

en: 
    Select the theme for
    lilo and bootsplash,
    you can choose
    them separately
it: 
    Selezione di un tema per lilo
    e bootsplash (sfondo del boot).
    Possono essere scelti
    separatamente

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
it: 
    Questa speciale partizione di boot
    viene utilizzata per effettuare
    il dual-boot del sistema.

en: 
    Warning
    
    Please read carefully the terms below. If you disagree with any
    portion, you are not allowed to install the next CD media. Press 'Refuse' 
    to continue the installation without using these media.
    
    
    Some components contained in the next CD media are not governed
    by the GPL License or similar agreements. Each such component is then
    governed by the terms and conditions of its own specific license. 
    Please read carefully and comply with such specific licenses before 
    you use or redistribute the said components. 
    Such licenses will in general prevent the transfer,  duplication 
    (except for backup purposes), redistribution, reverse engineering, 
    de-assembly, de-compilation or modification of the component. 
    Any breach of agreement will immediately terminate your rights under 
    the specific license. Unless the specific license terms grant you such
    rights, you usually cannot install the programs on more than one
    system, or adapt it to be used on a network. In doubt, please contact 
    directly the distributor or editor of the component. 
    Transfer to third parties or copying of such components including the 
    documentation is usually forbidden.
    
    
    All rights to the components of the next CD media belong to their 
    respective authors and are protected by intellectual property and 
    copyright laws applicable to software programs.
it: 
    Attenzione
    
    Per favore leggete con attenzione il documento che segue.
    Se non siete d'accordo con una qualsiasi parte, non potete installare il CD
    successivo. Premete "Rifiuta" per continuare l'installazione senza di esso.
    
    
    Alcune componenti software contenuti nel CD successivo non sono
    soggette alla licenza GPL o a licenze simili. Ciascuna di tali componenti
    è pertanto soggetta ai termini e alle condizioni della propria
    licenza specifica. Per favore leggete con attenzione e attenetevi a tali
    licenze specifiche prima di usare o ridistribuire tali
    componenti software. Tali licenze in genere proibiscono
    il trasferimento, la duplicazione (eccetto che per scopi di backup),
    la ridistribuzione, il reverse engineering, il deassemblaggio,
    la decompilazione o la modifica della componente in questione.
    Qualunque infrazione del contratto porterà alla immediata cancellazione dei vostri
    diritti per quanto riguarda la specifica licenza.
    A meno che la licenza specifica non vi accordi tali diritti,
    in genere non potete installare i programmi su più di un computer, o adattarlo in
    modo che possa essere usato su una rete. In caso di
    dubbio, per favore contattate direttamente il distributore
    o il curatore della componente. Il trasferimento a terzi o la copia di tali
    componenti, documentazione inclusa, è in genere proibito.
    
    
    Tutti i diritti relativi alle componenti del CD successivo appartengono ai
    loro rispettivi autori e sono protetti dalle leggi relative alla proprietà intellettuale
    e al copyright applicabili ai programmi software.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard allows you to install local or remote printers to be used from this machine and also from other machines in the network.
    
    It asks you for all necessary information to set up the printer and gives you access to all available printer drivers, driver options, and printer connection types.
it: 
    Benvenuti nell'assistente di configurazione delle stampanti
    
    Questo assistente vi permette di installare stampanti remote o locali che verranno usate da questa macchina e anche da altre macchine sulla rete.
    
    Vi chiederà tutte le informazioni necessarie per configurare la stampante, dandovi accesso a tutti i driver, opzioni dei driver e tipi di connessione disponibili.

en: 
    You can connect to the Internet or reconfigure your connection.
it: 
    Puoi connetterti ad Internet o configurare nuovamente la connessione.

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
it: 
    Puoi disconnetterti o riconfigurare la tua connessione.

en: 
    You can reconfigure your connection.
it: 
    Puoi configurare nuovamente la connessione.

en:           Successfuly Restored on %s
it:           Ripristinati con successo su %s

en:          Restore Configuration
it:          Ripristina configurazione

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
it:  <Tab>/<Alt-Tab> muove il cursore   | <Barra> seleziona | <F12> videata succ.

en:  (Default)
it:  (Predefinito)

en:  (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
it:  (Porte parallele: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalenti a LPT1:, LPT2:, ...; prima stampante USB: /dev/usb/lp0, seconda: /dev/usb/lp1, ...).

en:  Copyright (C) 2001-2002 MandrakeSoft by DUPONT Sebastien <dupont_s\@epita.fr>
it:  Copyright (C) 2001-2002 MandrakeSoft by DUPONT Sebastien <dupont_s\@epita.fr>

en:  Error while sending mail.
it: Errore durante l'invio della mail.

en:  on LPD server "%s", printer "%s"
it:  sul server LPD "%s", stampante "%s"

en:  on Novell server "%s", printer "%s"
it:  sul server Novell "%s", stampante "%s"

en:  on SMB/Windows server "%s", share "%s"
it:  sul server Windows/SMB "%s", condivisione "%s"

en:  on parallel port \#%s
it:  sulla porta parallela \#%s

en: "Menu" key
it: Tasto "Menu"

en: %d minutes
it: %d minuti

en: %d packages
it: %d pacchetti

en: %d seconds
it: %d secondi

en: %s (Port %s)
it: %s (Porta %s)

en: %s formatting of %s failed
it: formattazione %s di %s fallita

en: (This) DHCP Server IP
it: IP di (questo) server DHCP

en: (already added %s)
it: (%s già aggiunto)

en: (module %s)
it: (modulo %s)

en: (on %s)
it: (su %s)

en: (on this machine)
it: (su questa macchina)

en: , %s sectors
it: , %s settori

en: , TCP/IP host "%s", port %s
it: , host TCP/IP "%s", porta %s

en: , USB printer
it: , stampante USB

en: , USB printer \#%s
it: , stampante USB \#%s

en: , host "%s", port %s
it: , host "%s", porta %s

en: , multi-function device
it: , dispositivo multifunzione

en: , multi-function device on HP JetDirect
it: , dispositivo multifunzione su HP JetDirect

en: , multi-function device on USB
it: , dispositivo multifunzione su USB

en: , multi-function device on parallel port \#%s
it: , dispositivo multifunzione sulla porta parallela \#%s

en: , network printer "%s", port %s
it: , stampante di rete"%s", porta %s

en: , printing to %s
it: , sto stampando su %s

en: , using command %s
it: , uso il comando %s

en: - pci devices: this gives the PCI slot, device and function of this card
    - eide devices: the device is either a slave or a master device
    - scsi devices: the scsi bus and the scsi device ids
it: - dispositivi PCI: indica slot PCI, dispositivo e funzione della scheda
    - dispositivi EIDE: indica se il dispositivo è master o slave
    - dispositivi SCSI: indica bus e id del dispositivo SCSI

en: /File/Save _As
it: /File/Salva_Come

en: /File/_New
it: /File/_Nuovo

en: /File/_Open
it: /File/_Apri

en: /File/_Quit
it: /File/_Esci

en: /File/_Save
it: /File/_Salva

en: /Help/_About...
it: /Guida/_Informazioni su...

en: /Options/Test
it: /Opzioni/Prova

en: /_About...
it: /_Informazioni su...

en: /_Help
it: /_Guida

en: /_Options
it: /_Opzioni

en: /_Quit
it: /_Esci

en: /_Report Bug
it: /_Segnalazione bug

en: 1 button
it: 1 pulsante

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 16 million colors (24 bits)
it: 16 milioni di colori (24 bit)

en: 2 buttons
it: 2 pulsanti

en: 256 colors (8 bits)
it: 256 colori (8 bit)

en: 3 buttons
it: 3 pulsanti

en: 32 thousand colors (15 bits)
it: 32 mila colori (15 bit)

en: 4 billion colors (32 bits)
it: 4 miliardi di colori (32 bit)

en: 64 MB or more
it: 64 MB o più

en: 65 thousand colors (16 bits)
it: 65 mila colori (16 bit)

en: <- Previous
it: <- Indietro

en: <-- Del User
it: <-- Rimuovi utente

en: <-- Delete
it: <-- Cancella

en: => Notice, a label changed:
    %s
it: => Attenzione, un'etichetta è cambiata:
    %s

en: => There are many things to choose from (%s).
it: => Ci sono molte cose fra cui scegliere (%s)

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
    %s
it: Un disco di avvio personalizzato provvede un modo di accesso al tuo sistema
    Linux senza dipendere dal normale bootloader. Ciò è utile se non vuoi
    installare LILO (o Grub) sul tuo sistema, o un altro sistema operativo rimuove
    LILO o LILO non funziona con la tua configurazione hardware. Un disco di avvio
    personalizzato può anche essere usato con l'immagine di salvataggio di
    Mandrake, rendendo molto più facile il ripristino dopo gravi errori
    del sistema. Vuoi creare un disco di avvio per il tuo sistema?
    %s

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    SILO on your system, or another operating system removes SILO, or SILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures.
    
    If you want to create a bootdisk for your system, insert a floppy in the first
    drive and press "Ok".
it: Un disco di avvio personalizzato fornisce un modo di accesso al sistema
    Linux senza dipendere dal normale bootloader. Ciò è utile se non si vuole
    installare SILO sul sistema, o un altro sistema operativo rimuove SILO,
    o SILO non funziona con questa configurazione hardware.
    Un disco di avvio personalizzato può anche essere preparato con l'immagine
    di salvataggio di Mandrake, rendendo molto più facile il ripristino dopo gravi 
    malfunzionamenti del sistema.
    
    Se si vuole creare un disco di avvio per il sistema, inserire un floppy
    nella prima unità e premere "Ok".

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
it: Un ambiente grafico con un set di applicazioni user-friendly e utilità per il desktop

en: A library which defends against buffer overflow and format string attacks.
it: Una libreria che difende il sistema da attacchi del tipo "buffer overflow" e "format string".

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
it: Si è verificato un problema al momento di riavviare la rete: 
    
    %s

en: A tool to monitor your logs
it: Un tool per monitorare i tuoi file di Log

en: A valid URI must be entered!
it: Dev'essere inserito un URI valido!

en: ADSL connection
it: Connessione ADSL

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
it: Verranno perse TUTTE le partizioni esistenti sul disco %s con i loro dati

en: Abort
it: Annulla

en: About Harddrake
it: Informazioni su harddrake

en: Accept
it: Accetta

en: Accept user
it: Accettare utente

en: Account Login (user name)
it: Login dell'account (nome utente)

en: Account Password
it: Password dell'account

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
it: Attiva/Disattiva tutte le interfacce di rete di cui è previsto l'avvio
    al momento del boot.

en: Adapter %s: %s
it: Adattatore %s: %s

en: Add
it: Aggiungere

en: Add Client -->
it: Aggiungi client -->

en: Add User -->
it: Aggiungi utente -->

en: Add a module
it: Aggiungi un modulo

en: Add a new printer
it: Aggiungi nuova stampante

en: Add a user
it: Aggiungi un utente

en: Add an item
it: Aggiungi una voce

en: Add to LVM
it: Aggiungi a LVM

en: Add to RAID
it: Aggiungi a RAID

en: Add user
it: Aggiungere un utente

en: Add/Del Clients
it: Aggiungi/Rimuovi client

en: Add/Del Users
it: Aggiungi/Rimuovi utenti

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Configuration
it: Configurazione avanzata

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
it: Dopo aver cambiato il tipo della partizione %s, tutti i dati su questa partizione saranno persi

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
it: Dopo aver formattato la partizione %s, tutti i dati su questa partizione saranno persi

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
it: Dopo aver ridimensionato la partizione %s, tutti i dati su questa partizione saranno persi

en: After this is done, we recommend that you restart your X environment to avoid any hostname-related problems.
it: Dopo che questo sarà stato fatto, vi raccomandiamo di riavviare il
    vostro ambiente X per evitare problemi relativi al cambio di hostname.

en: Albanian
it: Albanese

en: Alcatel speedtouch usb
it: Alcatel speedtouch USB

en: All
it: Tutto

en: All data on this partition should be backed-up
it: È meglio fare una copia di riserva di tutti i dati su questa partizione

en: All languages
it: Tutte le lingue

en: All primary partitions are used
it: Tutte le partizioni primarie sono in uso

en: Allow all users
it: Permetti a tutti gli utenti

en: Alt and Shift keys simultaneously
it: I tasti Alt e Shift allo stesso tempo

en: Alternative drivers
it: Driver alternativi

en: Alternative test page (A4)
it: Pagina di prova alternativa (A4)

en: American Samoa
it: Samoa Americana

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
it: Programmi di svago: azione, da tavolo, strategia, ecc.

en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: An error occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
it: Si è verificato un errore perché non è stata trovata alcuna unità valida su cui creare nuovi filesystem. Per favore controllare l'hardware per stabilire la causa di questo problema.

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
it: C'è stato un errore, ma non so come gestirlo correttamente.
    Continuare a proprio rischio e pericolo.

en: Anacron is a periodic command scheduler.
it: Anacron, un gestore di comandi periodici.

en: Another one
it: Un'altra

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Apache is a World Wide Web server. It is used to serve HTML files and CGI.
it: Apache è un server per World Wide Web. È usato per gestire files HTML
    e CGI.

en: Apache, Pro-ftpd
it: Apache e Pro-ftpd

en: Append
it: Opzioni per il kernel

en: Application:
it: Applicazione:

en: Apply
it: Applica

en: Armenian (old)
it: Armena (vecchia)

en: Armenian (phonetic)
it: Armena (fonetica)

en: Armenian (typewriter)
it: Armena (macchina da scrivere)

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
it: Utilità audio: riproduttori mp3 o midi, mixer, ecc.

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Authentication LDAP
it: Autenticazione LDAP

en: Authentication NIS
it: Autenticazione NIS

en: Authentication Windows Domain
it: Autenticazione sul dominio Windows

en: Author:
it: Autore:

en: Auto Install
it: Installazione automatica

en: Auto Install Configurator
it: Configurazione installazione automatica

en: Auto allocate
it: Partizionare automaticamente

en: Auto-detect
it: Riconoscimento automatico

en: Automated
it: Automatizzata

en: Automatic IP
it: IP automatico

en: Automatic Steps Configuration
it: Configurazione automatica fasi di installazione

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
it: Riconoscimento e configurazione automatica dell'hardware al boot.

en: Automatic reconfiguration
it: Riconfigurazione automatica

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
it: Rigenerazione automatica dell'intestazione del kernel /boot per
    /usr/include/linux/{autoconf,versione}.h

en: Automatic time synchronization (using NTP)
it: Sincronizzazione automatica dell'ora (usando NTP)

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
it: Attiva automaticamente il tasto relativo al tastierino numerico
    per la console e XFree al momento del boot.

en: Autoprobe
it: Rilevamento automatico

en: Azerbaidjani (latin)
it: Azera (latina)

en: Backup %s to %s.old
it: Copia di sicurezza di %s in %s.old

en: Backup Now
it: Effettua il backup adesso

en: Backup Now from configuration file
it: Effettua il backup adesso sulla base del file di configurazione

en: Backup Other files...
it: Backup di altri file

en: Backup User files...
it: Backup dei file dell'utente

en: Backup Users
it: Fai il backup degli utenti

en: Backup files are corrupted
it: I file di backup sono corrotti

en: Backup other files
it: Backup di altri file

en: Backup system
it: Sistema di backup

en: Backup system files
it: Backup dei file di sistema

en: Backup system files...
it: Backup dei file di sistema...

en: Backup the system files before:
it: Effettua il backup dei file di sistema prima di:

en: Backup user files
it: Backup dei file degli utenti

en: Bad backup file
it: File di backup errato

en: Bad choice, try again
it: Scelta errata, prova di nuovo

en: Bad package
it: Pacchetto errato

en: Bad password on %s
it: Password non valida su %s

en: Basic
it: Di base

en: Be careful: this operation is dangerous.
it: Attenzione: questa operazione è pericolosa.

en: Be sure a media is present for the device %s
it: Assicurati che un supporto sia inserito nel dispositivo %s

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
it: Dato che stai effettuando una installazione via rete, quest'ultima è già configurata.
    Clicca su Ok per mantenere questa configurazione, o su Annulla per riconfigurare la rete e la connessione ad Internet.

en: Before installing any fonts, be sure that you have the right to use and install them on your system.
    
    -You can install the fonts the normal way. In rare cases, bogus fonts may hang up your X Server.
it: Prima di installare qualsiasi font accertatevi di avere il permesso di installarli e usarli sul vostro sistema.
    
    -Potete installare i font nel modo normale. In casi piuttosto rari, dei font corrotti potrebbero bloccare il vostro server X.

en: Belarusian
it: Bielorussa

en: Belgian
it: Belga

en: Belgium
it: Belgio

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
it: Libri e Howto su Linux e il software libero

en: Boot Protocol
it: Protocollo di boot

en: Boot Style Configuration
it: Configurazione stile di avvio

en: Boot device
it: Dispositivo di boot

en: Bootloader installation
it: Installazione del bootloader

en: Bootloader main options
it: Opzioni principali del bootloader

en: Bootloader to use
it: Bootloader da usare

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia e Herzegovina

en: Both Shift keys simultaneously
it: Entrambi i tasti Shift allo stesso tempo

en: Bouvet Island
it: Isola di Bouvet

en: Brazil
it: Brasile

en: Brazilian (ABNT-2)
it: Brasiliana (ABNT-2)

en: Bringing down the network
it: Sto disattivando la rete

en: Bringing up the network
it: Sto attivando la rete

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio dell'Oceano Indiano Britannico

en: Build Backup
it: Costruisci backup

en: Build the disk
it: Crea il disco

en: Bulgarian (BDS)
it: Bulgara (BDS)

en: Bulgarian (phonetic)
it: Bulgara (fonetica)

en: Bus identification
it: Identificazione bus

en: Button 2 Emulation
it: Emulazione pulsante 2

en: Button 3 Emulation
it: Emulazione pulsante 3

en: Button `%s': %s
it: Pulsante "%s": %s

en: Buttons emulation
it: Emulazione pulsanti

en: C and C++ development libraries, programs and include files
it: Librerie di sviluppo, programmi e file include per C e C++

en: CUPS configuration
it: Configurazione di CUPS

en: Cable connection
it: Connessione via cavo

en: Calendar
it: calendario

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Can't access kernel modules corresponding to your kernel (file %s is missing), this generally means your boot floppy in not in sync with the Installation medium (please create a newer boot floppy)
it: Non riesco ad accedere ai moduli del kernel corrispondenti al kernel attuale(manca il file %s). Questo in genere significa che il dischetto di boot non è recente quanto il supporto di installazione. Si consiglia di creare un dischetto di boot aggiornato.

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
it: Non posso aggiungere una partizione a _RAID_ formattato md%d

en: Can't launch mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s.
it: Impossibile eseguire "mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s".

en: Can't login using username %s (bad password?)
it: Impossibile effettuare il login con il nome %s (password errata?)

en: Can't make screenshots before partitioning
it: Impossibile fare degli screenshot prima del partizionamento

en: Can't relaunch LiLo!
    Launch "lilo" as root in command line to complete LiLo theme installation.
it: Impossibile rilanciare LiLo!
    Per completare l'installazione del tema per LiLo, root dovrà lanciare "lilo" da riga di comando.

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
it: Non si può deselezionare questo punto di mount perché la partizione
    è usata per il loopback. Bisogna, prima, rimuovere il loopback

en: Can't use broadcast with no NIS domain
it: Non posso usare broadcast senza un dominio NIS

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash
    File not found.
it: Impossibile scrivere su /etc/sysconfig/bootsplash.
    Il file non si trova.

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash.
it: Impossibile scrivere su /etc/sysconfig/bootsplash.

en: Canada (cable)
it: Canada (cavo)

en: Canadian (Quebec)
it: Canadese (Quebec)

en: Cancel
it: Annulla

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: CapsLock key
it: Il tasto CapsLock

en: Card IO
it: IO della scheda

en: Card IO_0
it: IO_0 della scheda

en: Card IO_1
it: IO_1 della scheda

en: Card IRQ
it: IRQ della scheda

en: Card mem (DMA)
it: Memoria della scheda (DMA)

en: Card model:
it: Tipo di scheda:

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Cd-Rom labeled "%s"
it: Cd-Rom chiamato "%s"

en: Central African Republic
it: Repubblica Centro Africana

en: Change Cd-Rom
it: Cambia il CD-ROM

en: Change partition type
it: Cambia il tipo di partizione

en: Change the printing system
it: Cambia il sistema di stampa

en: Change type
it: Cambia tipo

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
it: Sostituire il Cd-Rom!
    
    Per favore inserire il Cd-Rom chiamato "%s" nel lettore e premere Ok quando
    è pronto. Se non è disponibile, premere Annulla per evitare l'installazione da quel Cd-Rom.

en: Channel
it: Canale

en: Check bad blocks?
it: Controllo blocchi danneggiati?

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: Choose a mirror from which to get the packages
it: Sceglire un mirror da cui prelevare i pacchetti

en: Choose a monitor
it: Scegliere un monitor

en: Choose a partition
it: Scegliere una partizione

en: Choose action
it: Scegliere un'azione

en: Choose an X server
it: Scegliere un server X

en: Choose an existing LVM to add to
it: Scegliere un LVM esistente a cui effettuare l'aggiunta

en: Choose an existing RAID to add to
it: Scegliere un RAID esistente a cui effettuare l'aggiunta

en: Choose another partition
it: Scegliere un'altra partizione

en: Choose file
it: Scegliete il file

en: Choose packages to install
it: Pacchetti da installare

en: Choose the applications that will support the fonts:
it: Scegliete le applicazioni che supporteranno i font:

en: Choose the connection you want to configure
it: Scegli il tipo di connessione che vuoi configurare

en: Choose the default user:
it: Scegliere l'utente predefinito

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
it: Scegli il drive floppy che vuoi utilizzare per creare il disco di avvio

en: Choose the hard drive you want to erase in order to install your new
    Mandrake Linux partition. Be careful, all data present on it will be lost
    and will not be recoverable!
it: Scegliete il disco rigido che volete cancellare per poter installare la
    nuova partizione per Mandrake Linux. Attenzione! tutti i dati presenti
    andranno perduti e non saranno più recuperabili!

en: Choose the mount points
it: Scegli i punti di mount

en: Choose the network interface
it: Scegli l'interfaccia di rete

en: Choose the new size
it: Scegliere la nuova dimensione

en: Choose the packages you want to install
it: Scegliere i pacchetti da installare

en: Choose the partitions you want to format
it: Scegliere le partizioni da formattare

en: Choose the profile to configure
it: Scegli il profilo da configurare

en: Choose the resolution and the color depth
it: Scelta di risoluzione e profondità di colore

en: Choose the sizes
it: Fissare le dimensioni

en: Choose the window manager to run:
it: Scegliere il window manager da usare:

en: Choose which services should be automatically started at boot time
it: Scegli quali servizi saranno lanciati automaticamente all'avvio.

en: Choose your country
it: Scegli la tua nazione

en: Choose your filesystem encryption key
it: Scegliere la chiave di crittazione del filesystem

en: Choose your keyboard
it: Scegli la tastiera

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: Chunk size %s
it: Dimensione del blocco %s

en: Circular mounts %s
it: Mount circolari %s

en: Clean /tmp at each boot
it: Svuota /tmp ad ogni avvio

en: Clear all
it: Azzerare tutto

en: Click here to launch the wizard ->
it: Cliccate qui per lanciare l'assistente ->

en: Click on "Next ->" if you want to delete all data and partitions present
    on this hard drive. Be careful, after clicking on "Next ->", you will not
    be able to recover any data and partitions present on this hard drive,
    including any Windows data.
    
    Click on "<- Previous" to stop this operation without losing any data and
    partitions present on this hard drive.
it: Cliccate sul pulsante "Successivo" se volete cancellare tutte le partizioni
    e i dati presenti su questo disco rigido. Prestate attenzione, dopo aver
    cliccato su "Successivo" non potrete più recuperare le partizioni e
    i dati presenti sul disco, compresi eventuali dati di Windows.
    
    Cliccate su "Precedente" per annullare questa operazione senza che venga
    perso nulla dei dati o partizioni presenti su questo disco rigido.

en: Clients for different protocols including ssh
it: Clienti per vari protocolli, incluso ssh

en: Close
it: Chiudi

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Collapse Tree
it: Raggruppa struttura

en: Color depth: %s
it: Profondità di colore: %s

en: Compact
it: Compatta

en: Computing FAT filesystem bounds
it: Calcolo dei limiti del filesystem FAT

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configuration Wizards
it: Assistenti di configurazione

en: Configuration of a remote printer
it: Configura di una stampante remota

en: Configure
it: Configura

en: Configure Internet Access...
it: Configura l'accesso ad Internet

en: Configure Local Area Network...
it: Configura rete locale (LAN)

en: Configure X
it: Configura X

en: Configure all heads independently
it: Configurare tutte le testine indipendentemente

en: Configure bootsplash picture
it: Scelta dell'immagine di bootsplash

en: Configure module
it: Configura modulo

en: Configure mouse
it: Configura mouse

en: Configure networking
it: Configura rete

en: Configure only card "%s"%s
it: Configurare solo la scheda "%s"%s

en: Configure services
it: Configura servizi

en: Configure the connection
it: Configura la connessione

en: Configure the network now
it: Configura la rete adesso

en: Configuring IDE
it: Sto configurando IDE

en: Configuring PCMCIA cards...
it: Configuro schede PCMCIA...

en: Configuring applications...
it: Configurazione applicazioni ...

en: Configuring network
it: Sto configurando la rete

en: Configuring network device %s
it: Sto configurando il dispositivo di rete %s

en: Configuring printer "%s"...
it: Sto configurando la stampante "%s" ...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
it: Sto configurando gli script, installando il software, avviando i server...

en: Configuring...
it: Sto configurando...

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    
    For information on fixes which are available for this release of Mandrake Linux,
    consult the Errata available from:
    
    
    %s
    
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Mandrake Linux User's Guide.
it: Congratulazioni, l'installazione è completa.
    Rimuovi il disco di avvio e premi Invio per riavviare il sistema.
    
    
    Per informazioni su aggiornamenti disponibili per questa release di Linux
    Mandrake, consulta l'Errata disponibile su
    
    
    %s
    
    
    Informazioni su come configurare il tuo sistema sono disponibili nel capitolo
    sulla post-installazione della Guida Ufficiale dell'Utente Mandrake Linux.

en: Congratulations, the network and Internet configuration is finished.
    The configuration will now be applied to your system.
it: Congratulazioni, la configurazione della rete e di Internet è finita.
    
    Adesso questa configurazione verrà applicata al vostro sistema.

en: Connect
it: Connetti

en: Connect to the Internet
it: Connetti ad Internet

en: Connect...
it: Connetti...

en: Connected
it: Connesso

en: Connection Configuration
it: Configurazione della Connessione

en: Connection name
it: Nome connessione

en: Connection speed
it: Velocità della connessione

en: Connection timeout (in sec)
it: Timeout della connessione (in secondi)

en: Connection type:
it: Tipo di connessione:

en: Console Tools
it: Programmi da linea di comando

en: Contacting Mandrake Linux web site to get the list of available mirrors...
it: Connessione con il sito Mandrake Linux per avere la lista dei mirror disponibili

en: Contacting the mirror to get the list of available packages...
it: Connessione al mirror per avere la lista dei pacchetti disponibili

en: Content of the file
it: Contenuto del file

en: Continue
it: Continua

en: Continue anyway?
it: Continuo comunque?

en: Control and Shift keys simultaneously
it: I tasti Ctrl e Shift allo stesso tempo

en: Cook Islands
it: Isole di Cook

en: Copy %s to %s
it: Copia di %s in %s

en: Copy fonts on your system
it: Copia i font sul tuo sistema

en: Copying %s
it: Sto copiando %s

en: Cote d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: Create
it: Creare

en: Create a bootdisk
it: Crea disco di boot

en: Create a new partition
it: Crea una nuova partizione

en: Create new theme
it: Creare un nuovo tema

en: Creating and formatting file %s
it: Sto creando e formattando il file %s

en: Creating auto install floppy
it: Sto creando il floppy di installazione automatica

en: Creating auto install floppy...
it: Sto creando il floppy di installazione automatica ...

en: Creating bootdisk...
it: Creazione disco di avvio

en: Croatia
it: Croazia

en: Croatian
it: Croata

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
it: Tasti Ctrl e Alt allo stesso tempo

en: Current configuration of `%s':
    
    Network: %s
    IP address: %s
    IP attribution: %s
    Driver: %s
it: Configurazione attuale di "%s":
    
    Rete: %s
    Indirizzo IP: %s
    Attribuzione IP: %s
    Driver: %s

en: Custom
it: Personalizzata

en: Custom Restore
it: Personalizza il ripristino

en: Custom disk partitioning
it: Partizionamento personalizzato del disco

en: Cylinder %d to %d
it: Da cilindro %d a %d

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech (QWERTY)
it: Ceca (QWERTY)

en: Czech (QWERTZ)
it: Ceca (QWERTZ)

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: DHCP Client
it: Cliente DHCP

en: DHCP client
it: Cliente DHCP

en: DNS server
it: Server DNS

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
it: Lettera di drive DOS: %s (solo una supposizione)

en: Danish
it: Danese

en: Database Server
it: Server di database

en: Default
it: Predefinito

en: Default OS?
it: Sistema operativo predefinito?

en: Default printer
it: Stampante predefinita

en: Del profile...
it: Cancella profilo...

en: Delay before booting default image
it: Ritardo prima di avviare con l'immagine predefinita

en: Delete
it: Cancellare

en: Delete All NBIs
it: Cancella tutti i NBI

en: Delete Client
it: Rimuovi client

en: Denmark
it: Danimarca

en: Description
it: Descrizione

en: Description of the fields:
it: Descrizione dei campi:

en: Detailed information
it: Informazioni dettagliate

en: Details
it: Dettagli

en: Detected %s
it: Rilevato %s

en: Detected hardware
it: Hardware identificato

en: Detecting devices...
it: Riconoscimento periferiche...

en: Detection in progress
it: Identificazione in corso

en: Development
it: Sviluppo

en: Device:
it: Dispositivo:

en: Dialing mode
it: Modalità di chiamata

en: Dialup options
it: Opzioni di chiamata

en: Directory %s already contains data
    (%s)
it: La directory %s contiene già dei dati
    (%s)

en: Disable Server
it: Disabilita il server

en: Disabling servers...
it: Sto disattivando i server...

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Disconnect...
it: Disconnetti...

en: Display theme
    under console
it: Mostra il tema
    sotto la console

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Do new backup before restore (only for incremental backups.)
it: Effettua nuovo backup prima del ripristino (solo per backup incrementali).

en: Do not include critical files (passwd, group, fstab)
it: Non includere file critici (passwd, group, fstab)

en: Do not include the browser cache
it: Non includere la cache del navigatore

en: Do not print any test page
it: Non stampare nessuna pagina di prova

en: Do you have an ISA sound card?
it: C'è una scheda audio ISA?

en: Do you have another one?
it: Ce ne sono altre?

en: Do you have any %s interfaces?
it: Ci sono delle interfacce %s?

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
it: Volete davvero rimuovere la stampante "%s"?

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
it: Vuoi che il tasto BackSpace funzioni come Canc nella console?

en: Do you want to click on this button?
it: Vuoi cliccare su questo pulsante?

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
it: Devo salvare le modifiche a /etc/fstab?

en: Do you want to set this printer ("%s")
    as the default printer?
it: Volete impostare questa stampante ("%s)
    come stampante predefinita?

en: Do you want to start the connection at boot?
it: Vuoi effettuare la connessione all'avvio?

en: Do you want to test the configuration?
it: Vuoi provare la configurazione?

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
it: Vuoi provare a connetterti ad Internet adesso?

en: Do you want to use aboot?
it: Vuoi usare aboot?

en: Documentation
it: Documentazione

en: Domain
it: Dominio

en: Domain Admin Password
it: Password dell'amministratore di dominio

en: Domain Admin User Name
it: Nome dell'amministratore di dominio

en: Domain Authentication Required
it: Richiesta autenticazione del dominio

en: Domain Name and Network Information Server
it: Server di nomi di dominio (DNS) e informazioni sulla rete

en: Domain Name:
it: Nome dominio:

en: Domain name
it: Nome dominio

en: Dominican Republic
it: Rebubblica Dominicana

en: Done
it: Fatto

en: DrakFloppy Error: %s
it: Errore DrakFloppy: %s

en: DrakSec Basic Options
it: Opzioni base per DrakSec

en: DrakX will first detect any IDE devices present in your computer. It will
    also scan for one or more PCI SCSI cards on your system. If a SCSI card is
    found, DrakX will automatically install the appropriate driver.
    
    Because hardware detection is not foolproof, DrakX will ask you if you have
    a PCI SCSI installed. Clicking " Yes" will display a list of SCSI cards
    to choose from. Click "No" if you know that you have no SCSI hardware in
    your machine. If you're not sure, you can check the list of hardware
    detected in your machine by selecting "See hardware info " and clicking
    the "Next ->". Examine the list of hardware and then click on the "Next
    ->" button to return to the SCSI interface question.
    
    If you had to manually specify your PCI SCSI adapter, DrakX will ask if you
    want to configure options for it. You should allow DrakX to probe the
    hardware for the card-specific options which are needed to initialize the
    adapter. Most of the time, DrakX will get through this step without any
    issues.
    
    If DrakX is not able to probe for the options to automatically determine
    which parameters need to be passed to the hardware, you'll need to manually
    configure the driver.
it: Ora DrakX procederà con il rilevamento di tutti i dischi rigidi e altri
    dispositivi IDE presenti sul vostro computer, e cercherà anche di stabilire
    se sul vostro sistema sono presenti una o più schede SCSI di tipo PCI. Se
    verrà individuato un dispositivo di questo tipo, DrakX installerà
    automaticamente il driver appropriato.
    
    Dato che il riconoscimento automatico in alcuni casi potrebbe non riuscire
    ad individuare una particolare periferica, vi verrà comunque chiesto se
    avete una scheda SCSI PCI diversa da quelle eventualmente identificate
    oppure no. Scegliete "Sì" se siete sicuri che nel vostro computer è
    presente un'altra scheda SCSI: potrete scegliere la vostra scheda da una
    lista. Scegliete "No" se non disponete di nessun tipo di hardware SCSI, o
    se siete soddisfatti del riconoscimento automatico. Se non siete sicuri,
    potete anche controllare la lista dell'hardware rilevato nella vostra
    macchina selezionando "Vedi informazioni hardware" e cliccando su
    "Successivo".
    Controllate l'elenco dell'hardware individuato e poi cliccate sul pulsante
    "Successivo" per ritornare alla domanda relativa alla scheda SCSI.
    
    Se sarete costretti a specificare manualmente il tipo di scheda in vostro
    possesso, DrakX vi chiederà se intendete indicare delle opzioni da usare
    con essa. Vi consigliamo di permettere a DrakX di esaminare l'hardware per
    stabilire le particolari opzioni della scheda che dovranno essere usate
    all'inizializzazione; questo metodo in genere permette di ottenere buoni
    risultati.
    
    Se DrakX non riesce a stabilire quali sono le opzioni da passare alla
    scheda, dovrete specificarle manualmente.

en: Drakbackup Configuration
it: Configurazione di Drakbackup

en: Duplicate mount point %s
it: Punto di mount doppio: %s

en: Dutch
it: Olandese

en: Dvorak (Norwegian)
it: Dvorak (Norvegese)

en: Dvorak (Swedish)
it: Dvorak (Svedese)

en: EIDE/SCSI channel
it: canale EIDE/SCSI

en: East Europe
it: Europa Orientale

en: East Timor
it: Timor Est

en: Editors, shells, file tools, terminals
it: Editor, shell, programmi di utilità riguardo i file, terminali

en: Egypt
it: Egitto

en: Either the server name or the server's IP must be given!
it: Devi indicare il nome del server o il numero IP dello stesso!

en: Empty
it: Vuoto

en: Empty label not allowed
it: Non sono ammesse etichette vuote

en: Emulate third button?
it: Emula il terzo pulsante?

en: Enable CD Boot?
it: Abilitare l'avvio da CD-ROM?

en: Enable OF Boot?
it: Abilitare boot OF?

en: Enable Server
it: Abilita il server

en: Enable multiple profiles
it: Abilitare profili multipli

en: Enabling servers...
it: Sto attivando i server...

en: Enabling swap partition %s
it: Sto attivando la partizione di swap %s

en: Encryption key
it: Chiave di crittazione

en: Encryption key (again)
it: Chiave di crittazione (conferma)

en: Enter a printer device URI
it: Indica l'URI di un dispositivo di stampa

en: Enter a user
    %s
it: Inserire un utente
    %s

en: Entering step `%s'
it: Inizio fase"%s"

en: Entries you'll have to fill:
    %s
it: Entrate che dovrete riempire:
    %s

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Erase entire disk
it: Cancella l'intero disco

en: Error
it: Errore

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
it: Errore installando aboot, 
    provo a forzare l'installazione anche se ciò distrugge la prima partizione?

en: Error opening %s for writing: %s
it: Errore aprendo %s in scrittura: %s

en: Error reading file %s
it: Errore nel leggere il file %s

en: Error writing to file %s
it: Errore scrivendo sul file %s

en: Error!
it: Errore!

en: Estimating
it: Sto valutando

en: Estonian
it: Estone

en: Ethernet Card
it: Scheda ethernet

en: Ethernetcard
it: Scheda ethernet

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: European protocol
it: Protocollo per l'Europa

en: European protocol (EDSS1)
it: Protocollo per l'Europa (EDSS1)

en: Every printer needs a name (for example "printer"). The Description and Location fields do not need to be filled in. They are comments for the users.
it: Ogni stampante deve avere un nome (ad esempio "stampante").
    Non è indispensabile riempire i campi Descrizione e 
    Posizione. Si tratta di commenti per gli utenti.

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
it: Ogni cosa è stata configurata.
    Ora puoi condividere la connessione ad Internet con altri computer sulla tua rete locale (LAN) usando la configurazione di rete automatica (DHCP).

en: Exit
it: Esci

en: Exit install
it: Termina installazione

en: Expand Tree
it: Espandi struttura

en: Expert Area
it: Area per esperti

en: Expert Mode
it: Modo Esperto

en: Extended partition not supported on this platform
it: Partizione estesa non supportata su questa piattaforma

en: External ISDN modem
it: Modem ISDN esterno

en: FAT resizing failed: %s
it: Ridimensionamento FAT fallito: %s

en: FTP proxy
it: Proxy FTP

en: Failed to check filesystem %s. Do you want to repair the errors? (beware, you can loose data)
it: Errori nella verifica del filesystem %s. Devo riparare gli errori? (attenzione, si potrebbero perdere dei dati)

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: File Selection
it: Selezione file

en: File already exists. Use it?
it: Il file esiste già. Lo uso?

en: File is already used by another loopback, choose another one
it: File già usato da un altro loopback, si deve selezionarne un altro

en: Filesystem encryption key
it: Chiave di crittazione del filesystem

en: Filesystem type:
it: Tipo di filesystem:

en: Filesystem types:
it: Tipi di filesystem:

en: Finally, you will be asked whether you want to see the graphical interface
    at boot. Note this question will be asked even if you chose not to test the
    configuration. Obviously, you want to answer "No" if your machine is to
    act as a server, or if you were not successful in getting the display
    configured.
it: Infine, DrakX chiederà se si desidera che appaia l'interfaccia grafica
    dopo l'avvio del sistema. È da notare che questa domanda
    verrà fatta anche si è deciso di non provare la configurazione.
    Ovviamente, è opportuno scegliere "No" se la  macchina dovrà funzionare
    da server, o se non si è riusciti a configurare la grafica.

en: Finding packages to upgrade...
it: Sto cercando i pacchetti da aggiornare

en: Finish
it: Finisci

en: Finland
it: Finlandia

en: Finnish
it: Finlandese

en: Firewalling configuration detected!
it: Rilevata configurazione di Firewall!

en: First DNS Server (optional)
it: Primo server DNS (opzionale)

en: First floppy drive
it: Prima unità floppy

en: First sector of boot partition
it: Primo settore della partizione di boot

en: First sector of drive (MBR)
it: Primo settore del disco rigido (MBR)

en: First sector of the root partition
it: Primo settore della partizione root

en: Font List
it: Lista font

en: Fonts conversion
it: Conversione font

en: Fonts copy
it: Copia i font

en: For most modern TV cards, the bttv module of the GNU/Linux kernel just auto-detect the rights parameters.
    If your card is misdetected, you can force the right tuner and card types here. Just select your tv card parameters if needed.
it: Per la maggior parte delle schede di sintonizzia TV recenti, il modulo bttv del kernel GNU/Linux si limita
    ad identificare automaticamente i parametri corretti. Se la vostra scheda non è stata identificata correttamente, potete indicare il tipo giusto di scheda e sintonizzatore qui. Dovete solo selezionare i parametri della vostra scheda TV se necessario.

en: For security reasons, it will be disconnected now.
it: Per ragioni di sicurezza, adesso verrà disconnesso.

en: Format
it: Formatta

en: Format partitions
it: Formatta partizioni

en: Formatted
it: Formattato

en: Formatting partition %s
it: Formattazione della partizione %s

en: Found "%s" interface do you want to use it ?
it: Trovata un'interfaccia "%s", si vuole utilizzarla?

en: Found %s %s interfaces
it: Trovate %s interfacce %s

en: France
it: Francia

en: France [SECAM]
it: Francia [SECAM]

en: French
it: Francese

en: French Guiana
it: Guiana Francese

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it: Territori Francesi del Sud

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
it: GPM aggiunge il supporto del mouse ad applicazioni Linux basate su testo come
    Midnight Commander. Permette anche operazioni taglia/incolla via mouse in 
    console e include supporto per dei menu a scomparsa in console.

en: Game station
it: Computer predisposto per i giochi

en: Games
it: Giochi

en: Gateway (e.g. %s)
it: Gateway (es. %s)

en: Gateway device
it: Dispositivo di gateway

en: General
it: Generale

en: Generate auto install floppy
it: Crea il floppy di installazione automatica

en: Generic
it: Generico

en: Generic 2 Button Mouse
it: Mouse generico a 2 Pulsanti

en: Generic 3 Button Mouse
it: Mouse generico a 3 Pulsanti

en: Generic PS2 Wheel Mouse
it: Mouse con rotellina su porta PS2 generico

en: Generic Printers
it: Stampanti generiche

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
it: Geometria: %s cilindri, %s testine, %s settori

en: Georgian ("Latin" layout)
it: Georgiana (mappa "Latina")

en: Georgian ("Russian" layout)
it: Georgiana (mappa "Russa")

en: German
it: Tedesca

en: German (no dead keys)
it: Tedesca (nessun tasto morto)

en: Germany
it: Germania

en: Get Windows Fonts
it: Prendi i font di Windows

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Give a file name
it: Assegna un nome di file

en: Give the ram size in MB
it: Specificare dimensione RAM in MB

en: Gnome Workstation
it: Workstation grafica con GNOME

en: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
it: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, ecc.

en: Go on anyway?
it: Vado avanti comunque?

en: Go on without configuring the network
it: Vai avanti senza configurare la rete

en: Graphic Card
it: Scheda grafica

en: Graphical Environment
it: Ambiente grafico

en: Graphical interface at startup
it: Avvio con interfaccia grafica

en: Graphics card: %s
it: Scheda grafica: %s

en: Graphics card: %s
it: Scheda grafica: %s

en: Graphics memory: %s kB
it: Memoria scheda grafica: %s KB

en: Graphics programs such as The Gimp
it: Programmi grafici come The Gimp

en: Greece
it: Grecia

en: Greek
it: Greca

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Guadeloupe
it: Guadalupe

en: HTTP proxy
it: Proxy HTTP

en: Hard Disk Backup Progress...
it: Progresso del backup del disco rigido...

en: Hard Disk Backup files...
it: File di backup su disco rigido...

en: Hard drive detection
it: Ricerca del disco fisso

en: Hard drive information
it: Informazioni sul disco fisso

en: HardDrake runs a hardware probe, and optionally configures
    new/changed hardware.
it: HardDrake esegue un'indagine riguardo l'hardware, e opzionalmente
    configura l'hardware nuovo/cambiato.

en: HardDrive / NFS
it: Disco rigido  / NFS

en: Harddrake help
it: Guida di harddrake

en: Harddrake2 version
it: Versione di Harddrake2

en: Hardware clock set to GMT
it: L'orologio dell'hardware è impostato su GMT

en: Heard and McDonald Islands
it: Isola di Heard e Isola di McDonald

en: Help
it: Aiuto

en: Here are Listed the existing Linux partitions detected on your hard drive.
    You can keep the choices made by the wizard, since they are good for most
    common installations. If you make any changes, you must at least define a
    root partition ("/"). Do not choose too small a partition or you will not
    be able to install enough software. If you want to store your data on a
    separate partition, you will also need to create a "/home" partition
    (only possible if you have more than one Linux partition available).
    
    Each partition is listed as follows: "Name", "Capacity".
    
    "Name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard drive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". For IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
it: In alto potete vedere l'elenco delle partizioni Linux individuate sul
    vostro disco rigido. Potete attenervi alle scelte fatte dall'assistente,
    vanno bene per la maggior parte delle installazioni. Se fate dei
    cambiamenti, ricordate che dovete definire per lo meno una partizione root
    ("radice") ("/"). Non scegliete una partizione troppo piccola,
    altrimenti non sarete in grado di installare parte del software. Se volete
    archiviare i vostri dati su una partizione separata, dovrete creare anche
    una partizione per "/home" (questo è possibile soltanto se avete a
    disposizione più di una partizione Linux).
    
    Ogni partizione è elencata in base a queste caratteristiche: "Nome",
    "Capacità".
    
    Il "Nome" è strutturato in: "tipo di disco rigido", "numero del
    disco", "numero della partizione" (ad esempio, "hda1").
    
    Il "tipo di disco rigido" è "hd" se il vostro disco è di tipo IDE, e
    "sd" se, invece, è un disco SCSI.
    
    Il "numero del disco" è sempre una lettera che segue "hd" o "sd". Per
    i dischi IDE:
    
     * "a" significa "disco rigido master sul controller IDE primario";
    
     * "b" significa "disco rigido slave sul controller IDE primario";
    
     * "c" significa "disco rigido master sul controller IDE secondario";
    
     * "d" significa "disco rigido slave sul controller IDE secondario".
    
    Per i dischi rigidi di tipo SCSI, invece, una "a" significa "ID SCSI
    più", una "b" significa "ID SCSI superiore ad a", ecc.

en: Here are the entries on your boot menu so far.
    You can create additional entries or change the existing ones.
it: Finora ci sono queste voci nel menu di boot.
    Se ne possono aggiungere altre o cambiare quelle esistenti.

en: Here is the full list of keyboards available
it: Ecco la lista completa delle tastiere disponibili

en: Here you can choose the key or key combination that will 
    allow switching between the different keyboard layouts
    (eg: latin and non latin)
it: Qui si può scegliere il tasto, o la combinazione di tasti, che
    permetterà di passare da una configurazione della tastiera
    ad un'altra (ad es. da latin a non-latin)

en: Here you can select an alternative driver (either OSS or ALSA) for your sound card (%s).
it: Qui è possibile scegliere un driver alternativo (OSS o ALSA) per la scheda audio (%s).

en: Hide files
it: Nascondi i file

en: High
it: Alto

en: Higher
it: Più alto

en: Horizontal refresh rate
it: Frequenza di refresh orizzontale

en: Host "%s", port %s
it: Host "%s", porta %s

en: Host name
it: Nome host

en: Hostname:
it: Nome host:

en: How is the printer connected?
it: Com'è collegata la stampante?

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hungary
it: Ungheria

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
it: Si può configurare il computer per fare automaticamente il login di un utente all'avvio.

en: I can setup your computer to automatically start the graphical interface (XFree) upon booting.
    Would you like XFree to start when you reboot?
it: Posso configurare il computer per avviarlo direttamente in modo grafico (XFree).
    Si vuole che XFree venga eseguito al riavvio?

en: I can't add any more partition
it: Non posso aggiungere altre partizioni

en: I can't find any room for installing
it: Non trovo lo spazio per installare Mandrake Linux

en: I can't read the partition table of device %s, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on, erasing over bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to not allow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to loose all the partitions?
it: La tabella delle partizioni del dispositivo %s è illeggibile, perché troppo corrotta :(
    Posso provare a continuare, svuotando le partizioni danneggiate
    (TUTTI I DATI verranno persi!). L'altra soluzione è di impedire a DrakX di
    modificare la tabella delle partizioni. (L'errore è %s)
    
    Si accetta di perdere tutte le partizioni?

en: I don't know
it: Non so

en: I don't know how to format %s in type %s
it: Non so come formattare %s in tipo %s

en: I have detected an ISDN PCI card, but I don't know its type. Please select a PCI card on the next screen.
it: Ho trovato una scheda ISDN PCI, ma non so di che tipo. Per favore seleziona una scheda PCI nella prossima schermata.

en: IP address
it: Indirizzo IP

en: IP address should be in format 1.2.3.4
it: L'indirizzo IP deve essere in formato 1.2.3.4

en: ISDN Configuration
it: Configurazione ISDN

en: ISDN connection
it: Connessione ISDN

en: Iceland
it: Islanda

en: Icelandic
it: Islandese

en: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
it: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, ecc.

en: Icon
it: Icona

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
it: Se si hanno tutti i CD della lista qui sopra, cliccare su Ok.
    Se non si ha nessuno di questi CD, cliccare su Annulla.
    Se ne mancano solo alcuni, deselezionarli e poi cliccare su Ok.

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
it: Se si intende usare aboot, stare attenti a lasciare uno spazio libero
     (2048 settori sono sufficienti) all'inizio del disco

en: If your printer is not listed, choose a compatible (see printer manual) or a similar one.
it: Se la vostra stampante non è presente nella lista, cercate un modello compatibile o simile (consultate il manuale della stampante).

en: Image
it: Immagine

en: Import Fonts
it: Importazione font

en: Importance: %s
it: Importanza: %s

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without them. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
it: Talvolta, il driver %s richiede informazioni extra per funzionare 
    correttamente, anche se normalmente può farne a meno. Si desidera
    fornire le opzioni extra o lasciare che il driver esamini la macchina per
    ottenere le informazioni di cui ha bisogno? In certi casi, la ricerca può
    bloccare il computer, ma non dovrebbe causare alcun danno.

en: Individual package selection
it: Selezione individuale dei pacchetti

en: Info:
it: Informazioni:

en: Information
it: Informazioni

en: Init Message
it: Messaggio di init

en: Initial tests
it: Test iniziali

en: Initrd-size
it: Dimensioni Initrd

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
it: Inserisci un floppy MS-DOS nel drive %s

en: Insert a blank floppy in drive %s
it: Inserisci un floppy vuoto nel drive %s

en: Insert a floppy containing package selection
it: Inserire un floppy contenente la scelta dei pacchetti

en: Insert a floppy in %s
it: Inserisci un floppy nel drive %s

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
it: Inserire un floppy nel drive
    Tutti i dati su questo floppy saranno persi

en: Install
it: Installa

en: Install & convert Fonts
it: Installa e converti i font

en: Install List
it: Lista di installazione

en: Install bootloader
it: Installa bootloader

en: Install rpm
it: Installa rpm

en: Install system
it: Installa sistema

en: Install themes
it: Installa i temi

en: Install updates
it: Installa aggiornamenti

en: Install/Upgrade
it: Installa/Aggiorna

en: Installation of %s failed. The following error occured:
it: Installazione di %s fallita. Si è verificato il seguente errore:

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
it: Installazione del bootloader fallita. Si è verificato il seguente errore:

en: Installing
it: Installazione

en: Installing Foomatic...
it: Installazione del pacchetto Foomatic

en: Installing bootloader
it: Sto installando il bootloader

en: Installing driver for %s card %s
it: Installazione driver per scheda %s %s

en: Installing package %s
it: Installazione del pacchetto %s

en: Installing package %s
    %d%%
it: Installazione del pacchetto %s
    %d%%

en: Installing packages...
it: Installazione dei pacchetti ...

en: Interface
it: Interfaccia

en: Interface "%s"
it: Interfaccia "%s"

en: Interface %s
it: Interfaccia %s

en: Interface %s (using module %s)
it: Interfaccia %s (usa il modulo %s)

en: Interface:
it: Interfaccia:

en: Internal ISDN card
it: Scheda ISDN interna

en: Internet Connection Configuration
it: Configurazione della connessione ad Internet

en: Internet Connection Sharing
it: Condivisione connessione Internet

en: Internet Connection Sharing configuration
it: Configurazione della connessione ad Internet

en: Internet Connection Sharing currently disabled
it: Condivisione connessione Internet attualmente disabilitata

en: Internet Connection Sharing currently enabled
it: Condivisione della connessione ad Internet attualmente abilitata

en: Internet Connection Sharing is now disabled.
it: La condivisione della connessione ad Internet ora è disabilitata.

en: Internet Connection Sharing is now enabled.
it: La condivisione della connessione ad Internet ora è abilitata.

en: Internet access
it: Accesso ad Internet

en: Internet configuration
it: Configurazione di internet

en: Internet connection
it: Connessione ad Internet

en: Internet connection & configuration
it: Connessione & configurazione Internet

en: Internet connection configuration
it: Configurazione della connessione ad Internet

en: Internet gateway
it: Gateway per Internet

en: Internet station
it: Computer con accesso ad Internet

en: Introduction
    
    The operating system and the different components available in the Mandrake Linux distribution 
    shall be called the "Software Products" hereafter. The Software Products include, but are not 
    restricted to, the set of programs, methods, rules and documentation related to the operating 
    system and the different components of the Mandrake Linux distribution.
    
    
    1. License Agreement
    
    Please read this document carefully. This document is a license agreement between you and  
    MandrakeSoft S.A. which applies to the Software Products.
    By installing, duplicating or using the Software Products in any manner, you explicitly 
    accept and fully agree to conform to the terms and conditions of this License. 
    If you disagree with any portion of the License, you are not allowed to install, duplicate or use 
    the Software Products. 
    Any attempt to install, duplicate or use the Software Products in a manner which does not comply 
    with the terms and conditions of this License is void and will terminate your rights under this 
    License. Upon termination of the License,  you must immediately destroy all copies of the 
    Software Products.
    
    
    2. Limited Warranty
    
    The Software Products and attached documentation are provided "as is", with no warranty, to the 
    extent permitted by law.
    MandrakeSoft S.A. will, in no circumstances and to the extent permitted by law, be liable for any special,
    incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without limitation damages for loss of 
    business, interruption of business, financial loss, legal fees and penalties resulting from a court 
    judgment, or any other consequential loss) arising out of  the use or inability to use the Software 
    Products, even if MandrakeSoft S.A. has been advised of the possibility or occurence of such 
    damages.
    
    LIMITED LIABILITY LINKED TO POSSESSING OR USING PROHIBITED SOFTWARE IN SOME COUNTRIES
    
    To the extent permitted by law, MandrakeSoft S.A. or its distributors will, in no circumstances, be 
    liable for any special, incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without 
    limitation damages for loss of business, interruption of business, financial loss, legal fees 
    and penalties resulting from a court judgment, or any other consequential loss) arising out 
    of the possession and use of software components or arising out of  downloading software components 
    from one of Mandrake Linux sites  which are prohibited or restricted in some countries by local laws.
    This limited liability applies to, but is not restricted to, the strong cryptography components 
    included in the Software Products.
    
    
    3. The GPL License and Related Licenses
    
    The Software Products consist of components created by different persons or entities.  Most 
    of these components are governed under the terms and conditions of the GNU General Public 
    Licence, hereafter called "GPL", or of similar licenses. Most of these licenses allow you to use, 
    duplicate, adapt or redistribute the components which they cover. Please read carefully the terms 
    and conditions of the license agreement for each component before using any component. Any question 
    on a component license should be addressed to the component author and not to MandrakeSoft.
    The programs developed by MandrakeSoft S.A. are governed by the GPL License. Documentation written 
    by MandrakeSoft S.A. is governed by a specific license. Please refer to the documentation for 
    further details.
    
    
    4. Intellectual Property Rights
    
    All rights to the components of the Software Products belong to their respective authors and are 
    protected by intellectual property and copyright laws applicable to software programs.
    MandrakeSoft S.A. reserves its rights to modify or adapt the Software Products, as a whole or in 
    parts, by all means and for all purposes.
    "Mandrake", "Mandrake Linux" and associated logos are trademarks of MandrakeSoft S.A.  
    
    
    5. Governing Laws 
    
    If any portion of this agreement is held void, illegal or inapplicable by a court judgment, this 
    portion is excluded from this contract. You remain bound by the other applicable sections of the 
    agreement.
    The terms and conditions of this License are governed by the Laws of France.
    All disputes on the terms of this license will preferably be settled out of court. As a last 
    resort, the dispute will be referred to the appropriate Courts of Law of Paris - France.
    For any question on this document, please contact MandrakeSoft S.A.
it: Introduzione
    
    Nel seguito intendiamo con "Software" il sistema operativo e le diverse componenti disponibili
    nella distribuzione Mandrake Linux. Il Software include, ma non è limitato a, l'insieme di
    programmi, metodi, regole e documentazione relativi al sistema operativo e alle diverse componenti
    della distribuzione Mandrake Linux.
    
    
    1. Licenza
    
    Per favore leggete con attenzione questo documento.
    Questo documento costituisce un contratto tra voi e la MandrakeSoft S.A. per quanto riguarda l'uso del Software. L'azione di installare, duplicare o usare in qualsiasi modo il Software implica l'esplicita accettazione e il pieno consenso ad adeguarsi ai termini e alle condizioni di questa Licenza. Se non siete d'accordo con uno o più punti della Licenza, non avete l'autorizzazione ad installare, duplicare o utilizzare il Software. Qualunque tentativo di installare, duplicare o utilizzare il Software in modi non conformi ai termini e alle condizioni della Licenza porterà automaticamente all'annullamento della licenza e alla revoca dei vostri diritti ai sensi della stessa. Una volta invalidata la Licenza, avete l'obbligo di distruggere immediatamente tutte le copie del Software in vostro possesso.
    
    
    2. Garanzia e limiti della garanzia
    
    Il Software e la documentazione allegata sono forniti "come sono", senza nessuna garanzia, nei limiti permessi dalla legge. In nessun caso, e nei limiti permessi dalla legge, la MandrakeSoft S.A. potrà essere ritenuta responsabile per un qualsiasi danno, speciale, accidentale, diretto o indiretto (inclusi, senza limitazioni, danni dovuti alla perdita di attività commerciali, interruzioni dell'attività commerciale, perdite finanziarie, oneri legali e sanzioni pecuniarie che derivino da sentenze giudiziarie, o qualsiasi altra perdita conseguente), dovuto all'utilizzo o all'impossibilità di utilizzo del Software, anche nel caso in cui MandrakeSoft S.A. sia stata avvertita della possibilità che si verificassero tali danni.
    
    RESPONSABILITÀ LIMITATA IN RELAZIONE AL POSSESSO O ALL'USO DI SOFTWARE PROIBITO IN ALCUNE NAZIONI
    
    Nei limiti di legge, in nessun caso MandrakeSoft S.A. o i suoi distributori potranno essere ritenuti responsabili per un qualsiasi danno, speciale, accidentale, diretto o indiretto (inclusi, senza limitazioni, danni dovuti alla perdita di attività commerciali, interruzioni dell'attività commerciale, perdite finanziarie, oneri legali e sanzioni pecuniarie che derivino da sentenze giudiziarie, o qualsiasi altra perdita conseguente), dovuto al possesso e all'uso di componenti software, o derivante dall'aver scaricato componenti software da uno dei siti di Mandrake Linux, che risultino proibiti o soggetti a limitazioni d'uso in alcune nazioni per effetto di leggi locali. Questa limitazione di responsabilità si applica, ma non è limitata, alle componenti di crittografia sicura incluse nel Software.
    
    
    3. La Licenza GPL ("General Public License") e altre Licenze collegate
    
    Il Software è costituito da componenti creati da persone ed enti diversi. La maggior parte di questi componenti sono soggetti ai termini e alle condizioni della GNU General Public License, d'ora in poi chiamata "GPL", o di licenze simili. La maggior parte di queste licenze vi consente di usare, duplicare, adattare o ridistribuire le componenti software che le adottano. Per favore leggete con attenzione i termini e le condizioni della licenza relativi a ciascun componente prima di utilizzarla. Qualsiasi domanda relativa alla licenza di una componente software dovrebbe essere indirizzata all'autore di tale componente, e non alla MandrakeSoft. I programmi sviluppati dalla MandrakeSoft S.A. sono soggetti alla licenza GPL.La documentazione scritta dalla MandrakeSoft S.A. è soggetta ad una licenza specifica. Per favore consultate la documentazione per ulteriori dettagli.
    
    
    4. Diritti di proprietà intellettuale
    
    Tutti i diritti relativi alle componenti del Software appartengono ai rispettivi autori e sono protetti dalle leggi che disciplinano la proprietà intellettuale e il copyright applicabili ai programmi software. La MandrakeSoft S.A. si riserva il diritto di modificare o adattare il Software, in parte o in tutto, con ogni mezzo e per qualsiasi scopo."Mandrake", "Mandrake Linux" e i relativi logo sono proprietà della MandrakeSoft S.A.
    
    
    5. Disposizioni diverse
    
    Se una qualsiasi parte di questo contratto è ritenuta non valida, illegale o non applicabile in seguito a sentenza giudiziaria in una determinata giurisdizione, tale parte è esclusa dal contratto. Rimangono vincolanti le altre parti applicabili del contratto. I termini e le condizioni di questa Licenza sono soggetti alle leggi vigenti in Francia. Qualsiasi disputa in merito ai termini di questa licenza verrà risolta preferibilmente per via extra-giudiziaria. Come ultima risorsa, la disputa verrà portata all'attenzione del Tribunale competente di Parigi - Francia. Per qualsiasi domanda riguardo questo documento, per favore contattate MandrakeSoft S.A.

en: Iranian
it: Iraniana

en: Ireland
it: Irlanda

en: Is this correct?
it: È corretto?

en: Israel
it: Israele

en: Israeli
it: Israeliana

en: Israeli (Phonetic)
it: Israeliana (Fonetica)

en: Italian
it: Italiana

en: Italy
it: Italia

en: Japan
it: Giappone

en: Japan (broadcast)
it: Giappone (broadcast)

en: Japan (cable)
it: Giappone (cavo)

en: Japanese 106 keys
it: Giapponese 106 tasti

en: Jordan
it: Giordania

en: Journalised FS
it: FS con journal

en: KDE Workstation
it: Workstation grafica con KDE

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Keep the changes?
    The current configuration is:
    
    %s
it: Conservo le modifiche apportate?
    La configurazione attuale è:
    
    %s

en: Kernel Boot Timeout
it: Attesa per il boot del kernel

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Keyboard layout: %s
it: Tipo di tastiera: %s

en: Korean keyboard
it: Tastiera coreana

en: LAN Configuration
it: Configurazione rete locale (LAN)

en: LAN configuration
it: Configurazione LAN (rete locale)

en: LAN connection
it: Connessione LAN

en: LDAP Server
it: Server LDAP

en: LILO with graphical menu
it: LILO con menu grafico

en: LILO with text menu
it: LILO con menu testuale

en: LILO/grub Installation
it: Installazione di LILO/grub

en: LVM name?
it: Nome LVM?

en: LVM-disks %s
it: Dischi LVM %s

en: Label
it: Etichetta

en: Language
it: Scegli la lingua

en: Latin American
it: Latino americana

en: Latvia
it: Lettonia

en: Latvian
it: Lettone

en: Launch packet filtering for Linux kernel 2.2 series, to set
    up a firewall to protect your machine from network attacks.
it: Lancio del filtro dei pacchetti per la serie di kernel 2.2, allo
    scopo di impostare un firewall che protegga la tua macchina da intrusioni.

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
it: Lancia il sistema audio ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)

en: Launch the graphical environment when your system starts
it: Lancia l'ambiente grafico XFree all'avvio del sistema

en: Launch the sound system on your machine
it: Lancia il sistema audio sulla tua macchina

en: Launch userdrake
it: Lancia userdrake

en: Lebanon
it: Libano

en: Left "Windows" key
it: Tasto "Windows" di sinistra

en: Level %s
it: Livello %s

en: Lexmark inkjet configuration
it: Configurazione di una stampante Lexmark a getto d'inchiostro

en: LiLo and Bootsplash themes installation successfull
it: L'installazione dei temi per LiLo e Bootsplash è riuscita

en: License agreement
it: Accordo di licenza

en: Lilo message not found
it: Non trovo il messaggio di lilo

en: Lilo screen
it: Schermata di Lilo

en: Lilo/grub mode
it: Configurazione di LILO/GRUB

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
it: Linux Virtual Server, usato per impostare un server ad alte prestazioni
    e alta disponibilità.

en: Linuxconf will sometimes arrange to perform various tasks
    at boot-time to maintain the system configuration.
it: Linuxconf talvolta deve eseguire alcune operazioni al momento
    del boot per gestire la configurazione del sistema.

en: List of data corrupted:
it: Lista di dati corrotti:

en: List of data to restore:
it: Lista di dati da ripristinare:

en: Lithuania
it: Lituania

en: Lithuanian "number row" QWERTY
it: Lituana "numero riga" QWERTY

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
it: Lituana "fonetica" QWERTY

en: Lithuanian AZERTY (new)
it: Lituana AZERTY (nuova)

en: Lithuanian AZERTY (old)
it: Lituana AZERTY (vecchia)

en: Load from floppy
it: Carica da floppy

en: Load the drivers for your usb devices.
it: Carica i driver per i tuoi dispositivi USB.

en: Load/Save on floppy
it: Carica/Salva su floppy

en: Loading from floppy
it: Caricamento da floppy

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
it: Caricamento del modulo %s fallito.
    Si vuole riprovare con altri parametri?

en: Local Printer
it: Stampante locale

en: Local Printers
it: Stampanti locali

en: Local files
it: File locali

en: Local printer
it: Stampante locale

en: Location
it: Posizione

en: Location on the bus
it: Posizione sul bus

en: Login ID
it: ID di accesso

en: Logitech CC Series
it: Logitech serie CC (seriale)

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
it: Mouse Logitech (seriale, vecchio tipo C7)

en: Looking at packages already installed...
it: Sto esaminando i pacchetti già installati ...

en: Looking for available packages and rebuilding rpm database...
it: Sto cercando i pacchetti disponibili e ricostruendo il database di rpm ...

en: Looking for available packages...
it: Sto cercando i pacchetti disponibili ...

en: Loopback file name:
it: Nome file loopback:

en: Loopback file name: %s
it: Nome file di loopback: %s

en: Loopback file(s):
       %s
it: File di loopback:
       %s

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: MM Series
it: Serie MM

en: MOVE YOUR WHEEL!
it: MUOVI LA RUOTA!

en: Macedonian
it: Macedone

en: Mail Server
it: Server di posta

en: Make initrd 'mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s'.
it: Eseguo initrd 'mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s'.

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Mandatory package %s is missing
it: Manca il pacchetto %s, che è indispensabile

en: Mandrake Control Center
it: Centro di Controllo Mandrake

en: Mandrake Linux Installation %s
it: Installazione Mandrake Linux %s

en: Mandrake Linux can support multiple languages. Select
    the languages you would like to install. They will be available
    when your installation is complete and you restart your system.
it: Mandrake Linux può gestire più di una lingua.
    Selezionare le lingue da installare. Esse saranno disponibili
    quando si riavverà il sistema dopo aver finito l'installazione.

en: Mandrake Terminal Server Configuration
it: Configurazione del Terminal Server Mandrake

en: Mandrake Tools Explanation
it: Spiegazioni relative agli strumenti Mandrake

en: Manual configuration
it: Configurazione manuale

en: Marshall Islands
it: Isole di Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Messages
it: Messaggi

en: Mexico
it: Messico

en: Minimal install
it: Installazione minima

en: Model
it: Modello

en: Modify
it: Modificare

en: Modify RAID
it: Modifica RAID

en: Modify printer configuration
it: Modifica configurazione stampante

en: Module
it: Modulo

en: Module name
it: Nome modulo

en: Module options:
it: Opzioni del modulo:

en: Moldova
it: Moldavia

en: Mongolian (cyrillic)
it: Mongola (cirillica)

en: Monitor HorizSync: %s
it: Frequenza orizzontale del monitor: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
it: Refresh verticale del monitor: %s

en: More
it: Ancora

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
it: Altri desktop grafici (Gnome, IceWM)

en: More Options
it: Altre opzioni

en: Morocco
it: Marocco

en: Mount
it: Esegui mount

en: Mount options
it: Opzioni di mount

en: Mount point
it: Punto di mount

en: Mount point:
it: Punto di mount:

en: Mount points must begin with a leading /
it: I punti di mount devono iniziare con /

en: Mount points should contain only alphanumerical characters
it: Il nome degli punti di mount dovrebbe contenere solo lettere e numeri

en: Mounted
it: Montato

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
it: Monta e smonta tutti i punti di mount di Network File System (NFS),
    SMB (Lan Manager/Windows), e NCP (Netware).

en: Mouse Port
it: Porta del mouse

en: Mouse device: %s
it: Dispositivo del mouse: %s

en: Mouse type: %s
it: Tipo di mouse: %s

en: Move
it: Sposta

en: Move files to the new partition
it: Sposta i file sulla nuova partizione

en: Moving
it: Spostamento

en: Moving files to the new partition
it: Sto spostando i file sulla nuova partizione

en: Moving partition...
it: Spostamento partizione...

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Multi-head configuration
it: Configurazione multi-testine

en: Multimedia - CD Burning
it: Multimedia - Masterizzazione CD

en: Multimedia - Graphics
it: Multimedia - Grafica

en: Multimedia - Sound
it: Multimedia - Suono

en: Multimedia station
it: Computer multimediale

en: NCP queue name missing!
it: Il nome della coda NCP è assente!

en: NCP server name missing!
it: Il nome del server NCP è assente

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
it: NFS è un popolare protocollo per la condivisione di file attraverso reti TCP/IP.
    Questo servizio consente funzionalità di blocco dei file NFS.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
it: NFS è un popolare protocollo per la condivisione di file attraverso reti
    TCP/IP. Questo servizio consente funzionalità di server NFS, che sono
    configurate tramite il file /etc/exports.

en: NFS server, SMB server, Proxy server, ssh server
it: Server NFS, server SMB, server proxy, server SSH

en: NIS Domain
it: Dominio NIS

en: NIS Server
it: Server NIS

en: NTP Server
it: Server NTP

en: Name
it: Nome

en: Name of printer
it: Nome della stampante

en: Name of printer should contain only letters, numbers and the underscore
it: Il nome della stampante dovrebbe contenere solo lettere, numeri e il trattino di sottolineatura

en: Name of the profile to create (the new profile is created as a copy of the current one) :
it: Nome del profilo da creare (il nuovo profilo verrà creato come copia di quello attuale):

en: Name:
it: Nome:

en: Name: %s
it: Nome: %s

en: NetWare Printer Options
it: Opzioni stampante NetWare

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: Netherlands Antilles
it: Antille dei Paesi Bassi

en: Network
it: Rete

en: Network %s
it: Rete %s

en: Network Computer (client)
it: Computer connesso alla rete (cliente)

en: Network Computer server
it: Server di rete

en: Network Configuration
it: Configurazione della rete

en: Network Configuration Wizard
it: Wizard della configurazione di rete

en: Network configuration
it: Configurazione della rete

en: Network configuration (%d adapters)
it: Configurazione della rete (%d adattatori)

en: Network functionality not configured
it: Funzionalità di rete non configurata

en: Network interface
it: Interfaccia di rete

en: Network interface already configured
it: Interfaccia di rete già configurata

en: Network printer (TCP/Socket)
it: Stampante di rete (TCP/Socket)

en: New
it: Nuovo

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: New configuration (isdn-light)
it: Nuova configurazione (isdn-light)

en: New devfs device
it: Nuovo dispositivo devfs

en: New printer name
it: Nuovo nome della stampante

en: New profile...
it: Nuovo profilo...

en: New size in MB:
it: Nuova dimensione in Mb:

en: Newzealand
it: Nuova Zelanda

en: Next
it: Successivo

en: Next ->
it: Avanti ->

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
it: Non trovo nessuna scheda ISDN PCI. Per favore selezionane una 
    nella prossima schermata.

en: No Internet Connection Sharing has ever been configured.
it: Nessuna condivisione della connessione ad Internet configurata in precedenza.

en: No additional information
    about this service, sorry.
it: Spiacente, ma non ci sono ulteriori
    informazioni riguardo questo servizio.

en: No alternative driver
it: Non c'è un driver alternativo

en: No configuration file found 
    please click Wizard or Advanced.
it: Nessun file di configurazione trovato
    per favore cliccate su Assistente o Avanzato

en: No configuration, please click Wizard or Advanced.
it: Nessun file di configurazione, per favore cliccate su Assistente o Avanzato.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
it: Nessun adattatore di rete ethernet è stato rilevato nel tuo sistema.
    Non posso configurare questo tipo di connessione.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
it: Nessun adattatore di rete ethernet è stato rilevato nel tuo sistema. Per favore lancia l'utilità di configurazione hardware.

en: No floppy drive available
it: Nessun lettore di floppy disponibile

en: No floppy drive available!
it: Nessun drive floppy disponibile!

en: No free space for 1MB bootstrap! Install will continue, but to boot your system, you'll need to create the bootstrap partition in DiskDrake
it: Non c'è spazio libero per un bootstrap di 1MB! L'installazione continua, ma per avviare il sistema si dovrà creare la partizione di bootstrap con DiskDrake

en: No hard drives found
it: Non ho trovato nessun disco fisso

en: No known driver
it: Nessun driver conosciuto

en: No local printer found! To manually install a printer enter a device name/file name in the input line (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
it: Non è stata trovata nessuna stampante locale! Per installare manualmente una stampante indicate il nome di un dispositivo o di un file nel campo di immissione (porte parallele: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalenti a LPT1:, LPT2:, ...; prima stampante USB: /dev/usb/lp0, seconda: /dev/usb/lp1, ...).

en: No mouse
it: Nessun mouse

en: No network adapter on your system!
it: Nessun adattatore di rete nel tuo sistema!

en: No network card
it: Nessuna scheda di rete

en: No partition available
it: Nessuna partizione disponibile

en: No password
it: Nessuna password

en: No printer
it: Nessuna stampante

en: No sharing
it: Nessuna condivisione

en: No sound card detected. Try "harddrake" after installation
it: Non è stata rilevata nessuna scheda audio. Provare con "harddrake"
    dopo l'installazione.

en: No test pages
it: Nessuna pagina di prova

en: No, I don't want autologin
it: No, non voglio il login automatico

en: NoVideo
it: No Video

en: Norfolk Island
it: Isole di Norfolk

en: Normal Mode
it: Modo Normale

en: Normal modem connection
it: Connessione normale via modem

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Mariana del Nord

en: Norway
it: Norvegia

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Not connected
it: Non connesso

en: Not enough free space for auto-allocating
it: Non c'è abbastanza spazio libero per l'allocazione automatica

en: Not enough free space to allocate new partitions
it: Non c'è abbastanza spazio libero per creare nuove partizioni

en: Not enough partitions for RAID level %d
it: Non ci sono abbastanza partizioni per RAID livello %d

en: Not enough swap space to fulfill installation, please add some
it: Swap insufficiente per completare l'installazione. Per favore, aumentarne le dimensioni

en: Not formatted
it: Non formattato

en: Not installed
it: Non installato

en: Nothing to do
it: Nulla da fare

en: Notice
it: Avvertenza

en: Now, it's time to select a printing system for your computer. Other OSs may
    offer you one, but Mandrake Linux offers two. Each of the printing systems
    is best for a particular type of configuration.
    
     * "pdq" -- which is an acronym for ``print, don't queue'', is the choice
    if you have a direct connection to your printer, you want to be able to
    panic out of printer jams, and you do not have networked printers. ("pdq
    " will handle only very simple network cases and is somewhat slow when
    used with networks.) It's recommended that you use "pdq " if this is your
    first experience with GNU/Linux.
    
     * "CUPS" - `` Common Unix Printing System'', is an excellent choice for
    printing to your local printer or to one halfway around the planet. It is
    simple to configure and can act as a server or a client for the ancient
    "lpd " printing system, so it compatible with older operating systems
    that may still need print services. While quite powerful, the basic setup
    is almost as easy as "pdq". If you need to emulate a "lpd" server, make
    sure to turn on the "cups-lpd " daemon. "CUPS" includes graphical
    front-ends for printing or choosing printer options and for managing the
    printer.
    
    If you make a choice now, and later find that you don't like your printing
    system you may change it by running PrinterDrake from the Mandrake Control
    Center and clicking the expert button.
it: Qui potrete scegliere il sistema di stampa da usare con questo computer.
    Altri sistemi operativi possono offrirvene uno, ma Mandrake Linux ve ne
    offre ben tre.
    
     * "pdq" - che sta per "print, don't queue" ("stampa, non mettere in
    coda"), è una buona scelta se avete una connessione diretta con la
    stampante e volete essere in grado di risolvere rapidamente eventuali
    inceppamenti della carta, e inoltre non avete altre stampanti connesse via
    rete. Infatti può gestire solo connessioni di rete molto semplici ed è
    comunque piuttosto lento in quest'ultimo caso. Scegliete "pdq" se questa
    è la vostra prima volta con GNU/Linux. Potrete cambiare la vostra scelta
    dopo aver terminato l'installazione lanciando PrinterDrake dal Centro di
    controllo Mandrake e cliccando sul pulsante Esperto.
    
     * "CUPS" - "Common Unix Printing System" ("Sistema di stampa
    unificato per Unix"), offre risultati eccellenti sia che dobbiate stampare
    sulla vostra stampante locale, sia nel caso che la stampa debba essere
    effettuata sull'altra faccia del pianeta. È semplice da usare e può agire
    come server o client per il vecchio sistema di stampa "lpd". Infatti è
    compatibile con i sistemi precedenti. Ha molte frecce al suo arco, ma la
    configurazione base è quasi altrettanto semplice di quella per "pdq".
    Se avete bisogno di emulare un server "lpd" dovete attivare il demone
    "cups-lpd". Dispone di interfaccia grafica per la stampa e per la
    configurazione delle opzioni della stampante.
    
     * "lprNG" - "line printer daemon New Generation" ("demone di stampa
    di nuova generazione". Questo sistema è approssimativamente equivalente
    agli altri, ma è anche in grado di stampare su dispositivi collegati per
    mezzo di una rete Novell, dato che supporta il protocollo IPX, e può
    stampare direttamente in base a comandi via shell. Se avete bisogno di una
    connessione di tipo Novell, o di stampare senza fare uso di pipe,
    utilizzate lprNG. In caso contrario, è preferibile usare CUPS dato che è
    più semplice e migliore nel gestire stampanti di rete.

en: Number of capture buffers:
it: Numero dei buffer di cattura:

en: OK to restore the other files.
it: OK al ripristino degli altri file

en: OKI winprinter configuration
it: Configurazione di una stampante OKI winprinter

en: OSS (Open Sound System) was the first sound API. It's an OS independant sound API (it's available on most unices systems) but it's a very basic and limited API.
    What's more, OSS drivers all reinvent the wheel.
    
    ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) is a modularized architecture which
    supports quite a large range of ISA, USB and PCI cards.
    
    It also provides a much higher API than OSS.
    
    To use alsa, one can either use:
    - the old compatibility OSS api
    - the new ALSA api that provides many enhanced features but requires using the ALSA library.
it: OSS (Open Sound System) è stata la prima API audio. È indipendente dal S.O. (è disponibile per la maggior parte degli Unix) ma è un'API molto elementare e limitata.
    Per sovrappiù, tutti i drivers OSS reinventano la ruota.
    
    ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) è un'architettura modularizzata
    che supporta un ampio spettro di schede ISA, USB e PCI.
    
    Inoltre, fornisce un'API di livello molto più alto rispetto a OSS.
    
    Per usare alsa, si può scegliere tra usare:
    - la vecchia API con compatibilità OSSi
    - la nuova API di ALSA che fornisce funzionalità molto più avanzate, ma che richiede l'utilizzo della libreria ALSA.

en: Office Workstation
it: Postazione di lavoro con programmi Office

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
it: Programmi Office: wordprocessor (kword, abiword), fogli elettronici (kspread, gnumeric), visualizzatori pdf, ecc.

en: Old configuration (isdn4net)
it: Vecchia configurazione (isdn4net)

en: Old device file
it: vecchio file di dispositivo

en: On CUPS server "%s"
it: Sul server CUPS "%s"

en: On Floppy
it: Su floppy

en: On boot
it: Al boot

en: Open Firmware Delay
it: Attesa dell'Open Firmware

en: Option %s must be a number!
it: L'opzione %s dev'essere un numero!

en: Option %s must be an integer number!
it: L'opzione %s dev'essere un numero intero!

en: Option %s out of range!
it: Opzione %s fuori scala!

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
it: L'opzione "Opzioni da riga di comando solo con password" 
     è inutile senza una password

en: Options
it: Opzioni

en: Options: %s
it: Opzioni: %s

en: Other
it: Altro

en: Other Graphical Desktops
it: Altri desktop grafici

en: Other Media
it: Altri supporti

en: Other OS (MacOS...)
it: Altro S.O. (MacOS...)

en: Other OS (SunOS...)
it: Altro S.O. (SunOS...)

en: Other OS (windows...)
it: Altro S.O. (windows...)

en: Other ports
it: Altre porte

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
it: Il supporto PCMCIA di solito serve per usare dispositivi di tipo ethernet e
    modem nei portatili. Non sarà lanciato se non è stato configurato, perciò è 
    sicuro da avere installato anche su macchine che non lo richiedono.

en: PCMCIA support no longer exists for 2.2 kernels. Please use a 2.4 kernel.
it: Il supporto PCMCIA non è più disponibile per i kernel 2.2, per favore usate un kernel 2.4.

en: PLL setting:
it: Impostazioni PLL:

en: POP and IMAP Server
it: Server POP e IMAP

en: Package Group Selection
it: Selezione per gruppi di pacchetti

en: Package selection
it: Selezione pacchetti

en: Package:
it: Pacchetto:

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Parameters
it: Parametri

en: Paranoid
it: Paranoico

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
it: Partizione di boot predefinita
        (per boot MS-DOS, non per lilo)

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
it: La tabella delle partizioni di %s sta per essere scritta su disco!

en: Partition table type: %s
it: Tipo tabella delle partizioni: %s

en: Partitioning failed: %s
it: Partizionamento fallito: %s

en: Password (again)
it: Password (ripeti)

en: Passwords are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
it: Ora le password sono abilitate, ma l'uso in rete è ancora sconsigliato.

en: Personal Finance
it: Finanza Personale

en: Personal Information Management
it: Gestione di informazioni personali

en: Philippines
it: Filippine

en: Phone number
it: Numero telefonico

en: Photo test page
it: Pagina di prova fotografica

en: Pipe job into a command
it: Invia tramite pipe al comando

en: Please Wait... Applying the configuration
it: Attendere, prego ... sto applicando la configurazione

en: Please check all users that you want to include in your backup.
it: Per favore scegli tutti gli utenti che vuoi includere nel backup

en: Please check if you are using CDRW media
it: Per favore, accertatevi di usare supporti CD-RW

en: Please choose a language to use.
it: Scegliere la lingua da utilizzare.

en: Please choose load or save package selection on floppy.
    The format is the same as auto_install generated floppies.
it: Per favore scegli di caricare o salvare la selezione pacchetti su floppy.
    Il formato è lo stesso dei floppy generati con auto_install.

en: Please choose the
    media for backup.
it: Per favore, scegli il supporto
    del backup

en: Please choose the desired security level
it: Scegliere livello di sicurezza desiderato

en: Please choose the first number of the 10-range you wish to edit,
    or just hit Enter to proceed.
    Your choice?
it: Per favore scegliete il primo numero dell'intervallo di 10 che desiderate
    modificare, oppure premete Invio per continuare.
    La vostra scelta?

en: Please choose the port that your printer is connected to or enter a device name/file name in the input line
it: Per favore scegliete la porta alla quale è connessa la vostra stampante, oppure inserite il nome di un dispositivo o di un file nel campo di immissione testo

en: Please choose the port that your printer is connected to.
it: Per favore scegliete la porta alla quale è connessa la vostra stampante.

en: Please choose the printer you want to set up. The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
it: Per favore scegliete la stampante che volete configurare, la configurazione verrà effettuata in modo del tutto automatico. Se la vostra stampante non è stata riconosciuta correttamente, o se preferite una configurazione personalizzata, cliccate su "Configurazione manuale".

en: Please choose the time 
    interval between each backup
it: Per favore, scegli la frequenza
    del backup

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
it: Per favore scegliete quale adattatore di rete sarà connesso alla vostra rete locale (LAN).

en: Please choose what you want to backup
it: Per favore scegliete i pacchetti che volete installare.

en: Please choose where you want to backup
it: Per favore scegliete dove volete effettuare il backup

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet.
it: Per favore scegli quale adattatore di rete vuoi usare per connetterti a Internet

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
it: Per favore scegli a che porta seriale è connesso il tuo modem.

en: Please choose which serial port your mouse is connected to.
it: Per favore indica a che porta seriale è connesso il mouse.

en: Please choose your keyboard layout.
it: Per favore, scegliere la mappa della tastiera.

en: Please choose your mouse type.
it: Per favore, scegliete il tipo del vostro mouse.

en: Please choose your type of mouse.
it: Per favore, scegliere il tipo di mouse.

en: Please click on a partition
it: Fare clic su una partizione

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
it: Per favore inserisci la configurazione IP per questa macchina.
    Ogni dato dovrebbe essere inserito come un indirizzo IP in notazione
    decimale puntata (ad esempio 1.2.3.4.).

en: Please enter the WebDAV server URL
it: Per favore, insersci l'URL del server WebDAV

en: Please enter the device name to use for backup
it: Per favore, inserite il nome del dispositivo da usare per il backup

en: Please enter the directory to save:
it: Per favore inserisci la directory da salvare:

en: Please enter the directory where backups are stored
it: Per favore, indicate la directory in cui sono archiviati i backup

en: Please enter the host name or IP.
it: Per favore inserisci il nome dell'host o l'IP

en: Please enter the maximum size
     allowed for Drakbackup
it: Per favore, indicate le dimensioni massime
    concesse a Drakbackup

en: Please enter your CD Writer device name
     ex: 0,1,0
it: Per favore, inserite il numero che identifica il vostro masterizzatore
    ad esempio: 0,1,0

en: Please enter your email address below
it: Per favore inserisci la tua password

en: Please enter your host name if you know it.
    Some DHCP servers require the hostname to work.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
it: Per favore inserisci il tuo nome host se lo conosci.
    Alcuni server DHCP richiedono il nome host per funzionare.
    Il tuo nome host dovrebbe essere un nome pienamente qualificato,
    come "mybox.mylab.myco.com".

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one.
it: Per favore inserisci il tuo nome host.
    Il tuo nome host dovrebbe essere uno pienamente qualificato,
    come "mybox.mylab.myco.com".
    Puoi anche inserire l'indirizzo IP del gateway se ne hai uno.

en: Please enter your login
it: Per favore inserisci il tuo nome di login

en: Please enter your password
it: Per favore inserisci la tua password

en: Please enter your username, password and domain name to access this host.
it: Per favore digitare il proprio nome utente, la password e il nome di dominio
    per poter accedere a questo host.

en: Please fill or check the field below
it: Per favore riempi o controlla il campo qui sotto

en: Please give a user name
it: Inserire il nome di un utente, grazie

en: Please insert floppy disk:
it: Per favore inserisci il floppy disk:

en: Please insert the Boot floppy used in drive %s
it: Per favore insere il floppy di avvio utilizzato nel drive %s

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
it: Per favore inserisci il Cd-Rom di installazione nel lettore e premi Ok quando
    pronto. Se non ce l'hai, premi Annulla per evitare l'aggiornamento diretto.

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
it: Per favore insere il floppy di aggiornamento moduli nel drive %s

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
it: Per favore esci e usa Ctrl-Alt-Backspace

en: Please make a backup of your data first
it: Si consiglia di effettuare prima un backup dei propri dati

en: Please relog into %s to activate the changes
it: Per favore rientra come %s per attivare le modifiche

en: Please select data to backup...
it: Per favore, scegliete il tipo del vostro mouse.

en: Please select data to restore...
it: Per favore, scegliete il tipo del vostro mouse.

en: Please select media for backup...
it: Per favore, scegliete il tipo del vostro mouse.

en: Please select the correct port. For example, the "COM1" port under
    Windows is named "ttyS0" under GNU/Linux.
it: Scegliere la porta appropriata. La porta "COM1" sotto Windows, ad
    esempio, è chiamata "ttyS0" sotto GNU/Linux.

en: Please test the mouse
it: Per favore prova il mouse

en: Please try again
it: Per favore, riprovare

en: Please uncheck or remove it on next time.
it: Per favore scegliete a che porta seriale è connesso il vostro modem.

en: Please wait
it: Attendere prego

en: Please wait, preparing installation...
it: Si prega di attendere, sto preparando l'installazione

en: Please,
    type in your tv norm and country
it: Per favore, digitate il vostro standard TV e la nazione

en: Please, choose your keyboard layout.
it: Per favore, scegliete l'impostazione della tastiera.

en: Plug'n Play probing failed. Please select the correct monitor
it: Il rilevamento Plug'n Play non è riuscito. Occorre scegliere un monitor preciso.

en: Poland
it: Polonia

en: Polish
it: Polacca

en: Polish (qwerty layout)
it: Polacca (mappa qwerty)

en: Polish (qwertz layout)
it: Polacca (mappa qwertz)

en: Poor
it: Debole

en: Port
it: Porta

en: Port: %s
it: Porta: %s

en: Portugal
it: Portogallo

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Post Install
it: Post-installazione

en: Post Uninstall
it: Post-disinstallazione

en: Post-install configuration
it: Configurazione post installazione

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that moves mail from one machine to another.
it: Postfix è un Agente di Trasporto di Posta, un programma che
    sposta messaggi da una macchina ad un'altra.

en: PostgreSQL or MySQL database server
it: Server di database PostgreSQL o MySQL

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
it: Trovato conflitto potenziale nell'indirizzo LAN nella configurazione corrente di %s!

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
it: Precisare la dimensione RAM se necessario (trovati %d MB)

en: Preference:
it: Preferenza:

en: Preparing bootloader...
it: Preparazione del bootloader

en: Preparing installation
it: Sto preparando l'installazione

en: Preparing printer database...
it: Sto preparando il database delle stampanti ...

en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
it: Premete Invio per avviare il sistema operativo selezionato, "e" per modificare

en: Previous
it: Precedente

en: Print
it: Stampa

en: Print Queue Name
it: Nome della coda di stampa

en: Print option list
it: Lista opzioni di stampa

en: Print test pages
it: Stampa della(e) pagina(e) di prova

en: Printer
it: Stampante

en: Printer %s
    What do you want to modify on this printer?
it: Stampante %s
    Cosa volete modificare riguardo questa stampante?

en: Printer Device URI
it: URI della stampante

en: Printer Server
it: Server della stampante

en: Printer connection type
it: Tipo di connessione della stampante

en: Printer default settings
    
    You should make sure that the page size and the ink type/printing mode (if available) and also the hardware configuration of laser printers (memory, duplex unit, extra trays) are set correctly. Note that with a very high printout quality/resolution printing can get substantially slower.
it: Impostazioni predefinite della stampante
    
    Dovreste accertarvi che le dimensioni della pagina e il tipo di inchiostro/modo di stampa (se disponibile) e anche la configurazione hardware delle stampanti laser (memoria, unità duplex, cassetti supplementari) siano impostati correttamente. Si noti che quando la qualità/risoluzione di stampa è molto alta, la durata della stampa può diventare sensibilmente più lenta.

en: Printer model selection
it: Scelta del modello della stampante

en: Printer name, description, location
it: Nome, descrizione, collocazione della stampante

en: Printer on NetWare server
it: Stampante su server NetWare

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
it: Stampante su server SMB/Windows95/98/NT

en: Printer on parallel port \#%s
it: Stampante sulla porta parallela \#%s

en: Printer on remote CUPS server
it: Stampante su server CUPS remoto

en: Printer on remote lpd server
it: Stampante su server lpd remoto

en: Printer options
it: Opzioni stampante

en: Printerdrake
it: PrinterDrake

en: Printing
it: Stampa

en: Printing on the printer "%s"
it: Sto stampando con la stampante "%s"

en: Printing test page(s)...
it: Stampa della(e) pagina(e) di prova...

en: Printing/Scanning on "%s"
it: Stampa/Scansione in corso su "%s"

en: Problems installing package %s
it: Problemi nell'installazione del pacchetto %s

en: Problems occured during configuration.
    Test your connection via net_monitor or mcc. If your connection doesn't work, you might want to relaunch the configuration.
it: Si sono verificati dei problemi durante la configurazione.
    Provate la connessione usando net_monitor o mcc. Se la connessione non funziona, dovreste ripetere la configurazione.

en: Processor ID
it: ID processore

en: Profile to delete:
it: Profilo da cancellare:

en: Profile:
it: Profilo:

en: Programs to manage your finances, such as gnucash
it: Programmi per gestire le tue finanze, come gnucash

en: Protocol
it: Protocollo

en: Protocol for the rest of the world
it: Protocollo per il resto del mondo

en: Protocol for the rest of the world
    No D-Channel (leased lines)
it: Protocollo per il resto del mondo 
     no D-Channel (linee in affitto)

en: Provider dns 1 (optional)
it: Dns 1 del provider (opzionale)

en: Provider dns 2 (optional)
it: Dns 2 del provider (opzionale)

en: Provider name (ex provider.net)
it: Nome del provider (es. provider.net)

en: Provider phone number
it: Numero telefonico del provider

en: Proxies configuration
it: Configurazione dei proxy

en: Proxy should be http://...
it: Il proxy dovrebbe essere http://...

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Quit
it: Esci

en: Quit without saving
it: Esci senza salvare

en: Quit without writing the partition table?
it: Devo uscire senza scrivere la tabella delle partizioni?

en: RAID-disks %s
it: Dischi RAID %s

en: Radio support:
it: Supporto radio:

en: Raw printer
it: Stampante in modo raw

en: Raw printer (No driver)
it: Stampante di tipo raw (nessun driver)

en: Re-configure interface and DHCP server
it: Riconfigurazione dell'interfaccia di rete e del server DHCP

en: Re-submit
it: Riproporre

en: Read carefully!
it: Leggere con attenzione!

en: Read-only
it: Solo lettura

en: Read-write
it: Lettura/scrittura

en: Reading printer data...
it: Sto leggendo i dati della stampante...

en: Reading printer database...
it: Sto leggendo il database delle stampanti

en: Real name
it: Vero nome

en: Refreshing printer data...
it: Sto aggiornando i dati della stampante ...

en: Refuse
it: Rifiuta

en: Relaunch 'lilo'
it: Rilancio di "lilo"

en: Release:
it: Versione:

en: Reload partition table
it: Ricarica tabella delle partizioni

en: Remember this password
it: Ricorda questa password

en: Remote Administration
it: Amministrazione remota

en: Remote CUPS server
it: Server CUPS remoto

en: Remote Control
it: Controllo remoto

en: Remote Printers
it: Stampanti remote

en: Remote host name
it: Nome host remoto

en: Remote host name missing!
it: Nome host remoto assente!

en: Remote lpd Printer Options
it: Opzioni stampante lpd remota

en: Remote printer
it: Stampante remota

en: Remote printer name
it: Nome della stampante remota

en: Remote printer name missing!
it: Nome della stampante remota assente!

en: Removable media automounting
it: Automounting di supporti rimovibili

en: Remove List
it: Rimuovi lista

en: Remove Selected
it: Rimuovi quelli selezionati

en: Remove Windows(TM)
it: Rimuovi Windows(TM)

en: Remove a module
it: Rimuovi un modulo

en: Remove fonts on your system
it: Rimuovi i font dal tuo sistema

en: Remove from LVM
it: Rimuovi da LVM

en: Remove from RAID
it: Rimuovi da RAID

en: Remove printer
it: Rimuovi stampante

en: Remove the last item
it: Rimuovi l'ultima voce

en: Remove the logical volumes first
it: Prima rimuovi i volumi logici

en: Remove the loopback file?
it: Rimuovo il file di loopback?

en: Remove user directories before restore.
it: Rimuovi le directory dell'utente prima del ripristino.

en: Removing %s
it: Sto cancellando: %s

en: Removing %s ...
it: Sto cancellando %s ...

en: Removing old printer "%s"...
it: Sto rimuovendo la vecchia stampante "%s" ...

en: Removing printer "%s"...
it: Sto rimuovendo la stampante "%s" ...

en: Replay
it: Ripeti

en: Rescue partition table
it: Recupera tabella delle partizioni

en: Reselect correct fonts
it: Ri-selezionate i font corretti

en: Resize
it: Ridimensiona

en: Resizing
it: Ridimensionamento

en: Resizing Windows partition
it: Sto ridimensionando la partizione Windows

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Resolution: %s
it: Risoluzione: %s

en: Resolutions
it: Risoluzioni

en: Restart XFS
it: Riavvia XFS

en: Restarting printing system...
it: Sto riavviando il sistema di stampa ...

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore Other
it: Ripristina altro

en: Restore Users
it: Ripristina utenti

en: Restore all backups
it: Ripristina tutti i backup

en: Restore from Hard Disk.
it: Ripristina da disco rigido

en: Restore partition table
it: Ripristina tabella delle partizioni

en: Restore system
it: Ripristina sistema

en: Restoring from file %s failed: %s
it: Ripristino da file %s fallito: %s

en: Restrict command line options
it: Opzioni da riga di comando solo con password

en: Right "Windows" key
it: Tasto "Windows" di destra

en: Right Alt key
it: Tasto Alt di destra

en: Romanian (qwerty)
it: Romena (qwerty)

en: Romanian (qwertz)
it: Romena (qwertz)

en: Root partition size in MB:
it: Dimensione partizione root in MB:

en: Run "sndconfig" after installation to configure your sound card
it: Lanciare "sndconfig" dopo l'installazione per configurare la scheda audio

en: Run config tool
it: Lancia il tool di configurazione

en: Running "%s" ...
it: Sto eseguendo "%s" ...

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
it: Lancia comandi programmati dal comando at al momento specificato quando
    at è stato lanciato, e lancia comandi batch quando il carico medio è
    sufficientemente basso.

en: Russian
it: Russa

en: Russian (Yawerty)
it: Russa (Yawerty)

en: Rwanda
it: Ruanda

en: SILO Installation
it: Installazione di SILO

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
it: Opzioni Stampante SMB (Windows9x/NT)

en: SMB server IP
it: IP del server SMB

en: SMB server host
it: Host del server SMB

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it: San Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
it: San Pietro e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: San Vincenzo e le Grenadine

en: Samba share name missing!
it: Il nome della condivisione Samba è assente!

en: Sao Tome and Principe
it: Sao Tome e Principe

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Save
it: Salva

en: Save as..
it: Salva con nome...

en: Save on floppy
it: Salva su floppy

en: Save packages selection
it: Salva scelta pacchetti

en: Save partition table
it: Salva la tabella delle partizioni

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
it: Salva e ripristina l'entropia del sistema per una generazione di numeri
    casuali di alta qualità.

en: Scanning for TV channels
it: Sto cercando canali TV

en: Scanning for TV channels in progress ...
it: Ricerca di canali TV in corso ...

en: Scanning partitions to find mount points
it: Controllo delle partizioni per trovare i punti di mount

en: Scientific Workstation
it: Workstation scientifica

en: Screenshots will be available after install in %s
it: Dopo l'installazione, in %s saranno disponibili degli screenshot

en: Script-based
it: Basata su script

en: Search for fonts in installed list
it: Cerca font nella lista installati

en: Search installed fonts
it: Cerca fonti installate

en: Search servers
it: Ricerca server

en: Second DNS Server (optional)
it: Secondo server DNS (opzionale)

en: Second floppy drive
it: Seconda unità floppy

en: Sector
it: Settore

en: Security
it: Sicurezza

en: Security Administrator (login or email)
it: Amministratore per la sicurezza (login o email)

en: Security Level
it: Livello di sicurezza

en: Security level
it: Livello di sicurezza

en: See hardware info
it: Vedere le informazioni hardware

en: Select Printer Connection
it: Scegli Connessione stampante

en: Select Printer Spooler
it: Scegli il sistema di stampa

en: Select another media to restore from
it: Scegliete un altro supporto dal quale effettuare il ripristino

en: Select file
it: Scegli file

en: Select installation class
it: Classe d'installazione

en: Select model manually
it: Selezionate il modello manualmente

en: Select the files or directories and click on 'Add'
it: Selezionate i file e le directory e cliccate su "Aggiungi"

en: Select the font file or directory and click on 'Add'
it: Selezionate il file o la directory del font e cliccate su "Aggiungi"

en: Select the memory size of your graphics card
it: Indica la quantità di memoria della scheda grafica

en: Select user manually
it: Seleziona l'utente manualmente

en: Select your provider.
    If it isn't listed, choose Unlisted.
it: Scegli il tuo provider.
     Se non è nella lista, scegli Fuori Lista

en: Selected All
it: Tutti selezionati

en: Selected size is larger than available space
it: Lo spazio indicato è maggiore dello spazio disponibile

en: Send mail report after each backup to:
it: Dopo ogni backup invia una mail rapporto a:

en: Sending files...
it: Sto inviando i file ...

en: Serbian (cyrillic)
it: Serba (cirillica)

en: Services
it: Servizi

en: Services and deamons
it: Servizi e demoni

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
it: Set di utilità per posta, news, web, file transfer, e chat

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
it: Gruppo di programmi per leggere e inviare posta e news (pine, mutt, tin..) e per navigare il Web

en: Set root password
it: Scegliere la password per root

en: Settings
it: Impostazioni

en: Share name
it: Nome di condivisione

en: Show automatically selected packages
it: Mostra i pacchetti selezionati automaticamente

en: Show current interface configuration
it: Mostra la configurazione dell'interfaccia corrente

en: Show only for the selected day
it: Mostralo solo per il giorno selezionato

en: Size
it: Dimensione

en: Size in MB:
it: Dimensione in Mb:

en: Size: %d KB
it: Dimensioni: %d KB

en: Size: %s
it: Dimensione: %s

en: Size: %s
it: Dimensione: %s

en: Skip
it: Salta

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Slovakian (QWERTY)
it: Slovacca (QWERTY)

en: Slovakian (QWERTZ)
it: Slovacca (QWERTZ)

en: Slovenian
it: Slovena

en: Solomon Islands
it: Isole Solomon

en: Some devices in the "%s" hardware class were removed:
it: Alcuni dispositivi della categoria hardware "%s" sono stati rimossi:

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
it: Parte dell'hardware del computer richiede driver "proprietari" per
    funzionare. Si possono trovare informazioni al riguardo presso: %s

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
it: Alcuni pacchetti importanti non sono stati installati correttamente.
    O il lettore di cdrom o il cdrom sono danneggiati.
    Controllare il cdrom su un sistema già installato digitando "rpm -qpl mandrake/RPMS/*.rpm"

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
it: Alcune fasi non sono completate.
    
    Vuoi veramente interrompere adesso?

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random, corrupted data.
it: Al tuo disco sta accadendo qualcosa di brutto. 
    Un test per verificare l'integrità dei dati è fallito. 
    Significa che scrivere qualsiasi cosa sul disco genererà solo spazzatura a caso

en: Sorry, no floppy drive available
it: Spiacente, nessun drive floppy disponibile

en: Sound and video playing/editing programs
it: Programmi di riproduzione/modifica audio e video

en: Sound card
it: Scheda audio

en: Sound configuration
it: Configurazione dell'audio

en: Soundcard
it: Scheda audio

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e le isole Sandwich meridionali

en: Spain
it: Spagna

en: Spanish
it: Spagnola

en: Specify options
it: Specificare opzioni

en: Splash selection
it: Selezione per Splash

en: Standard
it: Normale

en: Standard test page
it: Pagina di prova standard

en: Start
it: Avvia

en: Start Server
it: Avvia il server

en: Start at boot
it: Attiva al momento del boot

en: Start sector:
it: Settore iniziale:

en: Start: sector %s
it: Inizio: settore %s

en: Started on boot
it: Attivato/a al momento del boot

en: Starting network...
it: Sto attivando la connessione di rete ...

en: Starting the printing system at boot time
it: Avvio il sistema di stampa al momento del boot

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
it: Avvia il server di caratteri (indispensabile per eseguire XFree).

en: State
it: Stato

en: Stop Server
it: Ferma il server

en: Summary
it: Riepilogo

en: Support the OKI 4w and compatible winprinters.
it: Supporto per le stampanti Windows OKI 4w e compatibili.

en: Suppress Fonts Files
it: Soppressione file dei font

en: Suppress Temporary Files
it: Soppressione file temporanei

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
it: Svalbard e le isole Jan Mayen

en: Swap partition size in MB:
it: Dimensione partizione di swap in MB:

en: Sweden
it: Svezia

en: Swedish
it: Svedese

en: Swiss (French layout)
it: Svizzera (mappa francese)

en: Swiss (German layout)
it: Svizzera (mappa tedesca)

en: Switching from ext2 to ext3
it: Passo da ext2 a ext3

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
it: Syslog è una utilità che molti demoni usano per aggiungere messaggi
    in vari file di log di sistema. È una buona idea lanciare sempre syslog.

en: System
it: Sistema

en: System mode
it: Come avviare il sistema

en: TCP/Socket Printer Options
it: Opzioni della stampante TCP/Socket

en: TV card
it: Scheda TV

en: TV norm:
it: Standard TV:

en: Table
it: Tabella

en: Tajik keyboard
it: Tastiera Tajik

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Tamil (Typewriter-layout)
it: Tamil (macchina da scrivere)

en: Terminal-based
it: Basata su terminale

en: Test
it: Prova

en: Test of the configuration
it: Test della configurazione

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
it: La pagina(e) di prova è stata inviata alla stampante.
    potrebbe occorrere un po' di tempo prima che la stampa inizi.

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
it: La pagina(e) di prova è stata inviata alla stampante.
    Potrebbe occorrere un po' di tempo prima che la stampa inizi.
    Stato della stampa:
    %s

en: Test pages
it: Pagine di prova

en: Testing your connection...
it: Sto provando la tua connessione ...

en: Thai keyboard
it: Tastiera Thai

en: Thailand
it: Thailandia

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
it: Il wizard di partizionamento di DrakX ha trovato le seguenti soluzioni:

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
it: Il ridimensionatore della FAT non riesce a gestire la partizione, 
    si è verificato il seguente errore: %s

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
it: Il K Desktop Environment, l'ambiente grafico di base con una collezione di utilità che lo accompagnano

en: The Local Network did not finish with `.0', bailing out.
it: La rete locale non terminava con ".0", rinuncio.

en: The URL must begin with http:// or https://
it: L'URL deve iniziare con http:// o https://

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
it: L'installazione automatica può essere del tutto automatizzata se desiderate,
    ma in tal caso il programma partizionerà automaticamente il disco!!
    (questa opzione è pensata per l'installazione su un'altra macchina).
    
    Probabilmente preferirete ripetere l'installazione.

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
it: La tabella delle partizioni nella copia di sicurezza
    non ha la stessa dimensione del disco fisso.
    Continuo lo stesso?

en: The change is done, but to be effective you must logout
it: Il cambiamento è stato applicato, ma perché diventi effettivo dovete uscire dalla sessione

en: The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
it: La configurazione della stampante verrà effettuata automaticamente. Se la vostra stampante non è stata riconosciuta in modo corretto, o se preferite una configurazione personalizzata, cliccate su "Configurazione manuale".

en: The encryption keys do not match
it: Le chiavi di crittazione non corrispondono

en: The following packages are going to be installed
it: I seguenti pacchetti stanno per essere installati

en: The following packages are going to be removed
it: I seguenti pacchetti stanno per essere rimossi

en: The following packages will be removed to allow upgrading your system: %s
    
    
    Do you really want to remove these packages?
it: Per permettere l'aggiornamento del sistema si devono rimuovere i seguenti pacchetti: %s
    
    
    Devo davvero rimuoverli?

en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
it: La voce evidenziata verrà avviata automaticamente in %d secondi.

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
it: Il demone superserver di Internet (comunemente chiamato inetd) avvia una
    varietà di altri servizi Internet a richiesta. È responsabile per l'avvio
    di molti servizi, inclusi telnet, ftp, rsh, e rlogin. Disabilitando inetd
    si disabilitano tutti i servizi di cui è responsabile.

en: The model is correct
it: Il modello è corretto

en: The most common way to connect with adsl is pppoe.
    Some connections use pptp, a few use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
it: Il modo più comune per connettersi con adsl è pppoe.
    Alcune connessioni usano pptp, poche usano dhcp.
    Se non sai, scegli "usa pppoe".

en: The old "%s" driver is blacklisted.
    
    It has been reported to oops the kernel on unloading.
    
    The new "%s" driver'll only be used on next bootstrap.
it: Il vecchio driver "%s " è sulla lista nera.
    
    Sono stati riferiti dei problemi con il kernel quando viene fermato.
    
    Il nuovo driver "%s"sarà utilizzabile solo dopo il prossimo riavvio.

en: The package %s is needed. Install it?
it: Il pacchetto %s è necessario. Lo installo?

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
it: Il pacchetto %s deve essere installato. Lo installo?

en: The passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: The per-user sharing uses the group "fileshare". 
    You can use userdrake to add a user to this group.
it: Per autorizzare un utente a condividere le proprie directory, bisogna aggiungerlo al gruppo "fileshare".
    Questo può essere fatto usando "userdrake".

en: The port number should be an integer!
it: Il numero della porta dovrebbe essere un numero intero!

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
it: Il portmapper gestisce connessioni RPC, che sono usate da protocolli
    come NFS e NIS. Il server portmap deve essere in esecuzione su macchine che
    agiscono come server per protocolli che fanno uso di meccanismi RPC.

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
it: Il demone routed permette tabelle di router IP automatiche aggiornate per
    mezzo del protocollo RIP. Mentre RIP è largamente usato in piccole reti, 
    protocolli di routing più complessi sono necessari per reti più complesse.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
it: Il protocollo rstat permette agli utenti di una rete di recuperare
    misurazioni delle prestazioni per ogni macchina di quella rete.

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
it: Il protocollo rusers permette agli utenti di una rete di identificare
    chi è connesso su una macchina interrogata in proposito.

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
it: Il protocollo rwho permette ad utenti remoti di ottenere una lista di 
    tutti gli utenti connessi ad una macchina su cui gira il demone rwho
    (similarmente a finger).

en: The setup has already been done, and it's currently enabled.
it: Il setup è già stato fatto, ed è attualmente abilitato.

en: The setup has already been done, but it's currently disabled.
it: Il setup è già stato fatto, ma è attualmente disabilitato.

en: The setup of Internet Connection Sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
it: Il setup della condivisione della connessione Internet è già stato fatto.
    È attualmente abilitata.
    
    Cosa vorresti fare?

en: The system doesn't seem to be connected to the Internet.
    Try to reconfigure your connection.
it: Il sistema non sembra essere connesso ad Internet.
    Prova a configurare nuovamente la connessione.

en: The system is now connected to the Internet.
it: Adesso il sistema è connesso ad Internet

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
it: I due parametri critici sono la frequenza di refresh verticale, che è la frequenza
    con cui l'intero schermo è aggiornato, e ancora più importante la frequenza
    di sincronia orizzontale, che è la frequenza con cui le linee di scansione sono mostrate. 
    
    È MOLTO IMPORTANTE non indicare un tipo di monitor con una gamma di
    sincronia superiore alle capacità del monitor usato: lo si potrebbe danneggiare.
    Nel dubbio, occorre scegliere un'impostazione prudenziale.

en: The user name is too long
it: Questo nome utente è troppo lungo

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
it: Il nome utente deve contenere solo lettere minuscole, numeri, "-" e "_"

en: Theme installation failed!
it: L'installazione dei temi non è riuscita!

en: Themes
it: Temi

en: There are already some restrictions, and more automatic checks are run every night.
it: Esistono già alcuni limiti, e ogni notte vengono eseguiti ulteriori controlli automatici.

en: There is already a partition with mount point %s
it: C'è già una partizione con punto di mount %s

en: There is no FAT partition to resize (or not enough space left)
it: Non c'è una partizione FAT da ridimensionare (o non basta lo spazio disponibile)

en: There is no FAT partition to use as loopback (or not enough space left)
it: Non c'è una partizione FAT da usare come loopback (o non basta lo spazio disponibile)

en: There is no existing partition to use
it: Non c'è una partizione esistente da usare

en: There is no medium or it is write-protected for device %s.
    Please insert one.
it: Il dispositivo %s è vuoto o il supporto è protetto in scrittura.
    Per favore inserisci un supporto.

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
it: C'è un solo adattatore di rete configurato nel tuo sistema:
    
    %s
    
    Sto per configurare la tua rete locale (LAN) usando quell'adattatore.

en: There was an error installing packages:
it: C'è stato un errore installando i pacchetti:

en: There was an error ordering packages:
it: C'è stato un errore ordinando i pacchetti:

en: There was an error while scanning for TV channels
it: Si è verificato un errore nella ricerca dei canali TV

en: There's no known OSS/ALSA alternative driver for your sound card (%s) which currently uses "%s"
it: Non c'è nessun altro driver OSS/ALSA conosciuto per questa scheda audio(%s), che attualmente usa "%s"

en: There's no known driver for your sound card (%s)
it: Non esistono driver conosciuti per questa scheda audio (%s)

en: These options can backup and restore all files in your /etc directory.
it: Queste opzioni possono effettuare il backup e il ripristino di tutti i file nella
    vostra directory /etc.

en: This directory should remain within the root filesystem
it: Questa directory dovrebbe rimanere all'interno del filesystem root

en: This encryption key is too simple (must be at least %d characters long)
it: Questa chiave di crittazione è troppo semplice (deve essere lunga almeno %d caratteri)

en: This floppy is not FAT formatted
it: Questo floppy non è stato formattato usando MS DOS/Windows

en: This interface has not been configured yet.
    Launch the configuration wizard in the main window
it: Questa interfaccia non è stata ancora configurata.
    Lanciate l'assistente di configurazione nella finestra principale.

en: This is HardDrake, a Mandrake hardware configuration tool.
    Version:
it: Questo è harddrake, uno strumento Mandrake per configurare l'hardware.
    Versione:

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
it: Questo è un pacchetto obbligatorio, non può essere deselezionato

en: This is similar to the previous level, but the system is entirely closed and security features are at their maximum.
it: Basato sul livello precedente, ma ora il sistema è completamente
    chiuso. Le funzioni di sicurezza sono al massimo.

en: This is the most crucial decision point for the security of your GNU/Linux
    system: you have to enter the "root" password. "Root" is the system
    administrator and is the only one authorized to make updates, add users,
    change the overall system configuration, and so on. In short, "root" can
    do everything! That is why you must choose a password that is difficult to
    guess - DrakX will tell you if the password that you chose too easy. As you
    can see, you are not forced to enter a password, but we strongly advise you
    against. GNU/Linux is as prone to operator error as any other operating
    system. Since "root" can overcome all limitations and unintentionally
    erase all data on partitions by carelessly accessing the partitions
    themselves, it is important that it be difficult to become "root".
    
    The password should be a mixture of alphanumeric characters and at least 8
    characters long. Never write down the "root" password -- it makes it too
    easy to compromise a system.
    
    One caveat -- do not make the password too long or complicated because you
    must be able to remember it!
    
    The password will not be displayed on screen as you type it in. To reduce
    the chance of a blind typing error you will need to enter the password
    twice. If you do happen to make the same typing error twice, this
    ``incorrect'' password will have to be used the first time you connect.
    
    If you wish access to this computer to be controlled by an authentication
    server, click the "Advanced" button.
    
    If your network uses either LDAP, NIS, or PDC Windows Domain authentication
    services, select the appropriate one as "authentication". If you do not
    know which to use, ask your network administrator.
    
    If you happen to have problems with reminding passwords, you can choose to
    have "No password", if your computer won't be connected to the Internet,
    and if you trust anybody having access to it.
it: Questo è il punto più critico per la sicurezza del vostro sistema
    GNU/Linux: state per decidere la password di "root". "root" è
    l'amministratore del sistema, ed è l'unico utente autorizzato a compiere
    aggiornamenti, aggiungere altri utenti, cambiare la configurazione globale
    del sistema, ecc. In breve, può fare tutto ciò che vuole! Questo è il
    motivo per cui dovete scegliere una password che sia difficile da
    indovinare: DrakX vi dirà se è troppo facile. Potete anche scegliere di non
    digitare una password, ma vi consigliamo caldamente di farlo, almeno
    per un motivo: non pensate che, avviando il sistema con GNU/Linux, gli
    altri sistemi operativi che convivono con esso sulla stessa macchina siano
    al sicuro da errori; al contrario: "root" può scavalcare ogni limitazione
    e (magari involontariamente) cancellare tutti i dati presenti sulle
    partizioni accedendo in maniera scorretta a queste ultime! Quindi è molto
    importante che sia difficile per gli utenti normali diventare "root".
    
    La password ideale è costituita da un insieme di caratteri alfanumerici
    lungo almeno 8 caratteri. Non scrivete mai su qualche appunto la password
    di "root", renderebbe troppo facile l'accesso al sistema da parte da
    estranei.
    
    Prestate attenzione, tuttavia, a non scegliere una password troppo lunga o
    complicato, perché dovrete essere in grado di ricordarvelo senza troppo
    sforzo.
    
    La password non verrà mostrata mentre la digitate. Per questo motivo è
    necessario che venga inserita due volte, per ridurre il rischio di un
    errore di battitura. Se per caso commettete lo stesso errore due volte,
    questa password "scorretto" sarà quello che verrà richiesta la prima
    volta che vi connetterete al sistema.
    
    In modalità Esperto vi verrà chiesto se il vostro computer è connesso ad un
    server di autenticazione, secondo il protocollo NIS, LDAP o PDC.
    
    Se la vostra rete si basa sul protocollo LDAP, NIS o PDC per
    l'autenticazione, selezionate il pulsante appropriato per effettuare
    l'autenticazione. Se non siete sicuri, chiedete al vostro amministratore di
    rete.
    
    Se il vostro computer non è connesso ad una rete soggetta ad autenticazione,
    scegliete "File locali".

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used to connect to the Internet as a client.
it: Questo è il livello di sicurezza standard, raccomandato per un computer da usare per connettersi ad Internet come client.

en: This label is already used
it: Questa etichetta è già stata usata

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive. It must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
it: Questo livello va usato con cura. Rende il sistema più facile da usare,
    ma molto delicato: non deve essere usato per una macchina connessa
     ad altre o ad Internet. Gli accessi non sono regolati da password.

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
it: Questo pacchetto carica la mappa di tastiera selezionata come definito in
    /etc/sysconfig/keyboard, che può essere scelta usando l'utilità kdbconfig.
    Dovresti lasciarlo abilitato per la maggior parte delle macchine.

en: This package must be upgraded.
    Are you sure you want to deselect it?
it: Questo pacchetto deve essere aggiornato
    Si vuole veramente deselezionarlo?

en: This partition can't be used for loopback
it: Questa partizione non può essere usata per il loopback

en: This partition is not resizeable
it: Questa partizione non è ridimensionabile

en: This password is too short (it must be at least %d characters long)
it: Questa password è troppo semplice (deve essere almeno di %d caratteri)

en: This password is too simple
it: Questa password è troppo semplice

en: This user name has already been added
it: Questo nome utente è già stato inserito

en: Time remaining
it: Tempo restante

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: To activate the mouse,
it: Per attivare il mouse

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
it: Per avere altre partizioni, serve eliminarne una per essere in grado di crearne una estesa

en: To print on a NetWare printer, you need to provide the NetWare print server name (Note! it may be different from its TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you wish to access and any applicable user name and password.
it: Per stampare su una stampante NetWare, dovete fornire il nome
    del server di stampa NetWare (Attenzione! potrebbe essere diverso dal nome
    del suo host TCP/IP!) insieme al nome della coda di stampa per la
    stampante cui volete accedere e ogni nome utente e password applicabili.

en: To print to a SMB printer, you need to provide the SMB host name (Note! It may be different from its TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as well as the share name for the printer you wish to access and any applicable user name, password, and workgroup information.
it: Per stampare su una stampante SMB, dovete indicare il nome
    dell'host SMB (Attenzione! non sempre corrisponde al nome host TCP/IP
    della macchina!) e possibilmente l'indirizzo IP del server di stampa, come
    pure il nome di condivisione per la stampante cui volete accedere e ogni
    informazione utile riguardo nome dell'utente, password e gruppo di lavoro.

en: To use a remote lpd printer, you need to supply the hostname of the printer server and the printer name on that server.
it: Per usare una stampante lpd remota, dovete indicare
    il nome dell'host del server della stampante e il nome della stampante
    su quel server.

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
it: Per usare la selezione di pacchetti salvata sul floppy, occorre avviare l'installazione digitando "linux defcfg=floppy"

en: Toggle between flat and group sorted
it: Cambia tra ordinamento semplice o a gruppi

en: Toggle to expert mode
it: Passare a modo esperto

en: Toggle to normal mode
it: Passare a modo normale

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
it: Utilità per il tuo Palm Pilot o Visor

en: Tools to create and burn CD's
it: Utilità per creare e masterizzare CD

en: Tools to ease the configuration of your computer
it: Strumenti per semplificare la configurazione del computer

en: Total Progress
it: Progresso totale

en: Total size: %d / %d MB
it: Dimensione totale: %d / %d MB

en: Track network card id (useful for laptops)
it: Individua identità della scheda di rete (utile per i laptop)

en: Transfer printer configuration
it: Configurazione della stampante a trasferimento

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: True Type fonts installation
it: Installazione di font True Type

en: True Type install done
it: Installazione font True Type effettuata

en: Truly minimal install (especially no urpmi)
it: Installazione veramente minima (in particolare niente urpmi)

en: Trying to rescue partition table
it: Provo a recuperare la tabella delle partizioni

en: Tuner type:
it: Tipo di sintonizzatore:

en: Turkey
it: Turchia

en: Turkish (modern "Q" model)
it: Turca (modello "Q" moderno)

en: Turkish (traditional "F" model)
it: Turca (modulo "F" tradizionale)

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Tvcard
it: Scheda TV

en: Type
it: Tipo

en: Type of install
it: Tipo di installazione

en: Type:
it: Tipo:

en: Type:
it: Tipo:

en: UK keyboard
it: Tastiera UK

en: URL should begin with 'ftp:' or 'http:'
it: L'URL dovrebbe cominciare con "http:"

en: US keyboard
it: Tastiera US

en: US keyboard (international)
it: Tastiera US (internazionale)

en: USA (cable)
it: USA (cavo)

en: USA (cable-hrc)
it: USA (cavo-hrc)

en: USB printer \#%s
it: Stampante USB \#%s

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Ukrainian
it: Ucraina

en: Unable to fork: %s
it: Impossibile eseguire la chiamata fork: %s

en: Unable to properly close mkbootdisk: 
     %s 
     %s
it: Non è stato possibile chiudere normalmente mkbootdisk: 
     %s 
     %s

en: Unable to start live upgrade !!!
it: Non riesco ad avviare l'aggiornamento diretto !!!

en: Under Devel ... please wait.
it: Ancora in sviluppo ... attendere per favore.

en: Undo
it: Un passo indietro

en: Uninstall Fonts
it: Disintallazione font

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti d'America

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole Minori Esterne degli Stati Uniti

en: Unknown Model
it: Modello sconosciuto

en: Unknown model
it: Modello sconosciuto

en: Unknown|CPH05X (bt878) [many vendors]
it: Sconosciuto|CPH05X (bt878) [molte marche]

en: Unknown|CPH06X (bt878) [many vendors]
it: Sconosciuto|CPH05X (bt878) [molti produttori]

en: Unknown|Generic
it: Sconosciuto|Generico

en: Unkown driver
it: Driver sconosciuto

en: Unmount
it: Esegui unmount

en: Unsafe
it: Non sicuro

en: Unselect fonts installed
it: Deseleziona fonti installate

en: Unselected All
it: Deseleziona tutto

en: Updating package selection
it: Aggiornamento scelta pacchetti

en: Use Hard Disk to backup
it: Usa il disco rigido per effettuare il backup

en: Use Incremental Backups  (do not replace old backups)
it: Usa backup incrementali (non sostituire i vecchi backup)

en: Use Xinerama extension
it: Usare l'estensione Xinerama

en: Use ``%s'' instead
it: Usare, invece, "%s"

en: Use ``Unmount'' first
it: Prima usa "Unmount"

en: Use auto detection
it: Usa il riconoscimento automatico

en: Use daemon
it: Usa demone

en: Use existing partitions
it: Usa partizione esistente

en: Use fdisk
it: Usa fdisk

en: Use for loopback
it: Usa per loopback

en: Use free space
it: Usa lo spazio libero

en: Use incremental backup  (do not replace old backups)
it: Usa backup incrementali (non sostituire i vecchi backup)

en: Use libsafe for servers
it: Usare libsafe per i server

en: Use quota for backup files.
it: Usa una quota per i file di backup.

en: Use tape to backup
it: Usa unità a nastro per effettuare il backup

en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
it: Usate i tasti %c e %c per evidenziare la voce che interessa.

en: Use the Windows partition for loopback
it: Usa la partizione Windows per loopback

en: Use the free space on the Windows partition
it: Usa lo spazio libero della partizione Windows

en: User
it: Utente

en: User interfaces
it: Interfacce utente

en: User list to restore (only the most recent date per user is important)
it: Lista degli utenti da ripristinare (solo la data più recente per utente è importante)

en: User name
it: Nome come utente

en: Username
it: Nome utente

en: Users
it: Utenti

en: Various
it: Varie

en: Vatican
it: Vaticano

en: Vendor
it: Marca

en: Version: %s
it: Versione: %s

en: Vertical refresh rate
it: Frequenza di refresh verticale

en: Video mode
it: Modo video

en: Video players and editors
it: Riproduttori video e programmi di editing

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
it: Vietnamita "riga numerica" QWERTY

en: View Backup Configuration.
it: Vedi la configurazione di backup

en: Virgin Islands (British)
it: Isole Vergini (Britanniche)

en: Virgin Islands (U.S.)
it: Isole Vergini (U.S.A.)

en: WARNING!
    
    DrakX will now resize your Windows partition. Be careful:
    this operation is dangerous. If you have not already done
    so, you should first exit the installation, run scandisk
    under Windows (and optionally run defrag), then restart the
    installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
it: ATTENZIONE!
    
    DrakX ora ridimensionerà la partizione Windows. Attenzione: questa
    operazione è pericolosa. Se non lo si è già fatto, si deve prima uscire
    dall'installazione, lanciare scandisk sotto Windows (e, magari, defrag),
    e poi riavviare l'installazione. Servirebbe anche un backup dei dati.
    Quando si è sicuri, premere Ok.

en: WARNING: this device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
it: ATTENZIONE: questo dispositivo è stato precedentemente configurato per
    connettersi ad Internet.
    Devi solo cliccare su OK per mantenere la precedente configurazione.
    Modifiche ai campi qui sotto cambieranno questa configurazione.

en: Wait please
it: Attendere per favore

en: Wallis and Futuna
it: Isole Wallis e Futuna

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fixes after installation.
it: Attenzione! È stata rilevata una configurazione di firewall esistente. Potrebbe avere bisogno di alcuni aggiustamenti manuali dopo l'installazione.

en: Warning, another Internet connection has been detected, maybe using your network
it: Attenzione, è stata individuata un'altra connessione ad Internet, forse attraverso la vostra rete locale

en: Warning, the network adapter (%s) is already configured.
    
    Do you want an automatic re-configuration?
    
    You can do it manually but you need to know what you're doing.
it: Attenzione, la scheda di rete (%s) è già configurata.
    
    Desiderate una ri-configurazione automatica?
    
    Potete farlo manualmente se sapete quello che state facendo.

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
it: Attenzione: il test di questa scheda video può bloccare il computer

en: We are now going to configure the %s connection.
it: Adesso proseguiremo con la configurazione della connessione %s.

en: Web Server
it: Server web

en: WebDAV is a protocol that allows you to mount a web server's directory
    locally, and treat it like a local filesystem (provided the web server is
    configured as a WebDAV server). If you would like to add WebDAV mount
    points, select "New".
it: WebDAV è un protocollo che permette montare localmente una directory
    del server web, e di trattarla come un file system locale (purché il web
    server sia configurato come server WebDAV). Si si vuole aggiungere dei
    punti di mount WebDAV, basta selezionare  "Nuovo".

en: Welcome To Crackers
it: Benvenuto ai cracker

en: Welcome to %s
it: Benvenuto in %s

en: Welcome to %s the operating system chooser!
    
    Choose an operating system from the list above or
    wait %d seconds for default boot.
it: Benvenuti in %s, il selezionatore di sistemi operativi!
    
    Scegliere un sistema operativo nella lista qui sopra,
    o aspettare %d secondi per il boot predefinito.

en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
it: Benvenuti in GRUB, il selezionatore di sistemi operativi!

en: Welcome to The Network Configuration Wizard.
    
    We are about to configure your internet/network connection.
    If you don't want to use the auto detection, deselect the checkbox.
it: Benvenuti nel Wizard di configurazione della Rete!
    
    Stiamo per configurare la vostra connessione di rete/ad Internet.
    Se non volete usare il riconoscimento automatico, deselezionate il 
    pulsante dell'opzione.

en: Welcome to the Internet Connection Sharing utility!
    
    %s
    
    Click on Configure to launch the setup wizard.
it: Benvenuti nell'utilità di condivisione della connessione ad Internet!
    
    %s
    
    Cliccate su "Configura" se volete lanciare il Wizard di configurazione.

en: West Europe
it: Europa occidentale

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: What
it: Cosa

en: What kind is your ISDN connection?
it: Di che tipo è la tua connessione ISDN?

en: What kind of card do you have?
it: Che tipo di scheda hai?

en: What norm is your TV using?
it: Che normativa viene utilizzata per la TV?

en: What type of partitioning?
it: Che tipo di partizionamento?

en: Wheel
it: Ruota

en: When
it: Quando

en: Where
it: Dove

en: Where do you want to install the bootloader?
it: Dove vuoi installare il bootloader?

en: Where do you want to mount %s?
it: Dove devo montare  %s?

en: Where do you want to mount device %s?
it: Dove devo montare il dispositivo %s?

en: Where do you want to mount the loopback file %s?
it: Dove devo montare il file loopback %s?

en: Which %s driver should I try?
it: Quale driver %s deve essere provato?

en: Which ISDN configuration do you prefer?
    
    * The Old configuration uses isdn4net. It contains powerful
      tools, but is tricky to configure, and not standard.
    
    * The New configuration is easier to understand, more
      standard, but with less tools.
    
    We recommand the light configuration.
it: Che configurazione ISDN preferisci?
    
    * La Vecchia configurazione usa isdn4net. Contiene strumenti potenti,
      ma è difficile da configurare per un principiante, e non standard.
    
    * La Nuova configurazione è più facile da capire, più aderente allo
      standard, ma dispone di un numero di strumenti inferiore.
    
    Raccomandiamo la configurazione leggera.

en: Which configuration of XFree do you want to have?
it: Che configurazione di XFree si desidera avere?

en: Which dhcp client do you want to use?
    Default is dhcp-client.
it: Quale client dhcp devo usare?
    Quello predefinito è dhcp

en: Which disk do you want to move it to?
it: Su quale disco deve essere spostata?

en: Which filesystem do you want?
it: Che filesystem uso?

en: Which is your timezone?
it: Qual'è il fuso orario locale?

en: Which partition do you want to resize?
it: Quale partizione devo ridimensionare?

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
it: Che partizione devo usare per Linux4Win?

en: Which printer model do you have?
it: Che modello di stampante hai?

en: Which printing system (spooler) do you want to use?
it: Che sistema di stampa (spooler) vuoi usare?

en: Which protocol do you want to use?
it: Quale protocollo vuoi usare?

en: Which sector do you want to move it to?
it: Su quale settore va spostata?

en: Which size do you want to keep for Windows on
it: Quanto spazio devo lasciare per Windows sulla

en: Which type of entry do you want to add?
it: Che tipo di voce si vuole aggiungere?

en: Which username
it: Quale nome utente

en: Windows Domain
it: Dominio Windows

en: With X
it: Con X

en: With basic documentation (recommended!)
it: Con la documentazione essenziale (raccomandata!)

en: With this option you will be able to restore any version
     of your /etc directory.
it: Grazie a questa opzione sarete in grado di ripristinare ogni versione della
    vostra directory /etc.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which can accept
    connections from many clients. Note: if your machine is only a client on the Internet, you should choose a lower level.
it: Con questo livello di sicurezza, l'uso di questo sistema come server diventa
    possibile. La sicurezza è ora abbastanza alta per consentire l'utilizzo
    del sistema come server che accetta connessioni da molti clienti. Nota: se la vostra
    macchina è un semplice client su Internet, sarebbe meglio scegliere un livello più basso.

en: Wizard
it: Assistente

en: Wizard Configuration
it: Configurazione dell'assistente

en: Wizard...
it: Assistente...

en: Workgroup
it: Gruppo di lavoro

en: Would you like to allow users to share some of their directories?
    Allowing this will permit users to simply click on "Share" in konqueror and nautilus.
    
    "Custom" permit a per-user granularity.
it: Volete permettere agli utenti di condividere qualcuna delle loro directory?
    Se lo consentite gli utenti potranno semplicemente usare l'opzione "Condividi" 
    in Konqueror o Nautilus.
    
    "Personalizzata" permette un controllo più preciso per ogni utente.

en: Write %s
it: Scrivi %s

en: Write Config
it: Scrivi configurazione

en: X server
it: Server X

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
it: XFree %s con accelerazione 3D hardware

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
it: XFree %s con accelerazione 3D hardware SPERIMENTALE

en: XFree configuration
it: Configurazione di XFree

en: XFree86 driver: %s
it: Driver XFree86: %s

en: XFree86 server: %s
it: Server XFree86: %s

en: Xpmac (installation display driver)
it: Xpmac (installazione driver video)

en: Yaboot mode
it: Configurazione di Yaboot

en: Yes
it: Sì

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
it: Sì, voglio il login automatico con questo utente e desktop:

en: You appear to have an OldWorld or Unknown
     machine, the yaboot bootloader will not work for you.
    The install will continue, but you'll
     need to use BootX or some other means to boot your machine
it: Apparentemente disponi di una macchina OldWorld o
     sconosciuta, il bootloader yaboot non andrà bene per te.
    L'installazione continuerà, ma dovrai usare
     BootX per avviare il tuo computer

en: You are currently connected to the Internet.
it: Adesso sei connesso ad Internet

en: You are currently using %s as your boot manager.
    Click on Configure to launch the setup wizard.
it: Attualmente viene usato %s come boot-manager.
    Fare clic su Configura per lanciare l'assistente di configurazione.

en: You are not currently connected to the Internet.
it: In questo momento non sei connesso ad Internet

en: You can export using NFS or Samba. Please select which you'd like to use.
it: Si vuole esportare usando NFS (protocollo Unix) o SMB (protocollo Windows)?

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
it: Adesso si può partizionare %s
    Alla fine, ricordarsi di salvare usando"w"

en: You can specify directly the URI to access the printer. The URI must fulfill either the CUPS or the Foomatic specifications. Note that not all URI types are supported by all the spoolers.
it: Potete indicare direttamente l'URI di accesso alla stampante. Tale URI deve essere conforme alle specifiche CUPS o Foomatic. Notate che non tutti i i tipi di URI sono supportati da tutti gli spooler.

en: You can't create a new partition
    (since you reached the maximal number of primary partitions).
    First remove a primary partition and create an extended partition.
it: Non si può creare una nuova partizione
    (è stato raggiunto il numero massimo di partizioni primarie).
    Occorre prima eliminare una partizione primaria e crearne una estesa.

en: You can't install the bootloader on a %s partition
it: Non puoi installare il bootloader su una partizione %s

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
it: Non si può selezionare questo pacchetto perchè non è rimasto
    abbastanza spazio per installarlo

en: You can't select/unselect this package
it: Non si può selezionare/deselezionare questo pacchetto

en: You can't unselect this package. It is already installed
it: Non si può deselezionare questo pacchetto. È già installato

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
it: Non si può deselezionare questo pacchetto. Deve essere aggiornato

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
it: Non si può usare JFS per partizioni più piccole di 16 Mb

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
it: Non si può usare ReiserFS per partizioni più piccole di 32MB

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
it: Non puoi usare un Volume Logico LVM per il punto di mount %s

en: You can't use an encrypted file system for mount point %s
it: Non puoi usare un filesystem crittato per il punto di mount %s

en: You decided to install the bootloader on a partition.
    This implies you already have a bootloader on the hard drive you boot (eg: System Commander).
    
    On which drive are you booting?
it: Si è deciso di installare il bootloader su una partizione.
    Questo significa che esiste già un bootloader (ad es. System Commander)
    installato sul disco fisso dal quale viene effettuato il boot.
    
    Da quale disco viene effettuato il boot?

en: You don't have a swap partition.
    
    Continue anyway?
it: Manca una partizione di swap
    
    Continuo comunque?

en: You don't have an Internet connection.
    Create one first by clicking on 'Configure'
it: Non disponi di una connessione ad Internet.
    Creane una facendo clic su "Configura"

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
it: Non disponi di nessuna interfaccia configurata.
    Per prima cosa configurale facendo clic su "Configura"

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions.
it: Hai un buco nella tua tabella delle partizioni, ma io non posso usarlo.
    L'unica soluzione è di muovere le tue partizioni primarie per avere il buco vicino alle partizioni estese

en: You have configured multiple ways to connect to the Internet.
    Choose the one you want to use.
it: Hai configurato diversi tipi di connessione ad Internet.
    Scegli quello che vuoi usare.

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
it: Ci sono più dischi rigidi, su quale vuoi installare linux?

en: You have selected the following server(s): %s
    
    
    These servers are activated by default. They don't have any known security
    issues, but some new ones could be found. In that case, you must make sure
    to upgrade as soon as possible.
    
    
    Do you really want to install these servers?
it: Sono stati selezionati i seguenti server: %s
    
    
    Questi server verranno attivati automaticamente. Non presentano problemi di
    sicurezza conosciuti, ma potrebbero esserne scoperti di nuovi. In tal caso,
     bisogna preoccuparsi di aggiornarli non appena possibile.
    
    
    Devo davvero installare questi server?

en: You haven't selected any group of packages.
    Please choose the minimal installation you want:
it: Nessun gruppo di pacchetti risulta selezionato .
    Per favore scegliere il tipo di installazione minima desiderato:

en: You may need to change your Open Firmware boot-device to
     enable the bootloader.  If you don't see the bootloader prompt at
     reboot, hold down Command-Option-O-F at reboot and enter:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Then type: shut-down
    At your next boot you should see the bootloader prompt.
it: Potrebbe essere necessario cambiare il dispositivo di boot Open Firmware
     per abilitare il bootloader. Se non vedete il prompt del bootloader
     dopo il riavvio, premete Command-Option-O-F al riavvio e digitate:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Poi digitate: shut-down
    Al boot successivo dovreste vedere il prompt del bootloader.

en: You may now provide options to module %s.
    Note that any address should be entered with the prefix 0x like '0x123'
it: Adesso si possono fornire delle opzioni per il modulo %s.
    Si noti che ogni indirizzo dovrebbe essere inserito con il prefisso 0x (ad es."0x123").

en: You may now provide options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
it: Adesso si possono fornire delle opzioni per il modulo %s.
    Le opzioni sono nel formato "nome=valore nome2=valore2 ...".
    Per esempio, "io=0x300 irq=7"

en: You must also format %s
it: Si deve formattare anche %s

en: You must choose/enter a printer/device!
it: Dovete scegliere/indicare una stampante/un dispositivo!

en: You must enter a device or file name!
it: Devi indicare il nome di un dispositivo o di un file!

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
it: Occorre una partizione FAT montata su /boot/efi

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
it: Bisogna avere una partizione root.
    Per farla, basta creare una partizione (o cliccare su una già esistente)
    e poi cliccare su "Punto di mount" per assegnarle "/"

en: You must specify a kernel image
it: Bisogna indicare l'immagine di un kernel

en: You must specify a root partition
it: Bisogna specificare una partizione root

en: You need a true filesystem (ext2/ext3, reiserfs, xfs, or jfs) for this mount point
it: È richiesto un vero filesystem (ext2/ext3, reiserfs, xfs o jfs) per questo punto di mount

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
it: Bisogna riavviare il PC affinché le modifiche alla tabella delle partizioni
    abbiano effetto

en: You now have the opportunity to download updated packages. These packages
    have been updated after the distribution was released. They may
    contain security or bug fixes.
    
    To download these packages, you will need to have a working Internet 
    connection.
    
    Do you want to install the updates ?
it: Adesso c'è la possibilità di scaricare dei pacchetti aggiornati che sono
    stati distribuiti dopo l'uscita della distribuzione. I pacchetti possono contenere
    aggiornamenti di sicurezza o risoluzione di bug.
    
    Per scaricare questi pacchetti è necessario disporre di una connessione a
    Internet funzionante.
    
    Devo installare gli aggiornamenti?

en: You will receive an alert if the load is higher than this value
it: Riceverete una notifica se il carico eccede questo valore

en: You'll need to reboot before the modification can take place
it: Sarà necessario riavviare il sistema prima che le modifiche diventino effettive!

en: You've selected a software RAID partition as root (/).
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    Please be sure to add a /boot partition
it: È stata selezionata una partizione RAID software come root (/).
    Nessun bootloader può gestirla senza una partizione /boot.
    Accertatsi che venga aggiunta una partizione /boot.

en: Your Windows partition is too fragmented. Please reboot your computer under Windows, run the ``defrag'' utility, then restart the Mandrake Linux installation.
it: La partizione Windows è troppo frammentata. Bisogna riavviare il computer sotto Windows, lanciare "defrag" e poi ricominciare l'installazione di Mandrake Linux.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
it: Questa scheda ha il supporto per accelerazione 3D hardware, ma solo con XFree %s.
    NB: È UN SUPPORTO SPERIMENTALE E POTREBBE BLOCCARE IL COMPUTER.
    La scheda è supportata anche da XFree %s, che potrebbe gestire meglio il 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
it: Questa scheda ha il supporto per accelerazione 3D hardware, ma solo con XFree %s.
    La scheda è supportata anche da XFree %s, che potrebbe gestire meglio il 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
it: Questa scheda ha il supporto per accelerazione 3D hardware con XFree %s.
    NB: È UN SUPPORTO SPERIMENTALE E POTREBBE BLOCCARE IL COMPUTER.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
it: Questa scheda ha il supporto per accelerazione 3D hardware con XFree %s.

en: Your choice? (0/1, default `%s')
it: La tua scelta? (0/1, default "%s")

en: Your choice? (default %s)
it: La tua scelta? (default %s)

en: Your choice? (default `%s'%s)
it: La tua scelta? (default "%s"%s)

en: Your graphic card seems to have a TV-OUT connector.
    It can be configured to work using frame-buffer.
    
    For this you have to plug your graphic card to your TV before booting your computer.
    Then choose the "TVout" entry in the bootloader
    
    Do you have this feature?
it: La scheda grafica sembra disporre di un connettore TV-OUT.
    Può essere configurata per funzionare usando il frame-buffer.
    
    A tal fine occorre connettere la scheda grafica ad un televisore prima di avviare il computer.
    Poi si sceglie l'opzione "TVout" durante il caricamento del sistema.
    
    È attiva questa funzione?

en: Your personal phone number
it: Il tuo numero di telefono personale

en: Your printer model
it: Il modello della vostra stampante

en: Your system does not have enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
it: Sul sistema non è rimasto abbastanza spazio per l'installazione o
    l'aggiornamento (%d > %d)

en: Your system is low on resources. You may have some problem installing
    Mandrake Linux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
it: Il sistema ha poche risorse. Si potrebbero avere problemi installando
    Mandrake Linux. In tal caso, in alternativa si può tentare un'installazione 
    testuale. Per questo, premere "F1" all'avvio da CDROM e poi digitare "text".

en: Your system supports multiple head configuration.
    What do you want to do?
it: Il sistema supporta la configurazione di più testine.
    Cosa devo fare?

en: Yugoslavian (latin)
it: Yugoslava (latino)

en: [keyboard]
it: [tastiera]

en: a number
it: un numero

en: access to X programs
it: accesso ai programmi X

en: access to administrative files
it: accesso ai file di amministrazione del sistema

en: access to compilation tools
it: accesso agli strumenti di compilazione

en: access to network tools
it: accesso agli strumenti di rete

en: access to rpm tools
it: accesso agli strumenti RPM

en: across Network
it: sulla rete

en: activate now
it: attivare adesso

en: alert configuration
it: configurazione avvisi

en: allow "su"
it: permettere "su"

en: apmd is used for monitoring battery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
it: apmd è usato per monitorare lo stato delle batterie e fare il log tramite
    syslog. Può anche essere usato per spegnere la macchina quando la batteria
    è scarica.

en: boot disk creation
it: creazione disco di avvio

en: but not matching
it: ma non coincidono

en: cable connection detected
it: Rilevata connessione via cavo

en: choose device
it: seleziona il dispositivo

en: chunk size
it: dimensione del blocco

en: class of hardware device
it: classe del dispositivo hardware

en: click here if you are sure.
it: cliccate qui se ne siete sicuri.

en: comma separated strings
it: stringhe separate da virgole

en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
it: i comandi prima del boot, o "c" per dare una riga di comando.

en: compact
it: compatta

en: consolehelper missing
it: manca l'aiuto per la console

en: could not find any font in your mounted partitions
it: non ho trovato nessun font nelle partizioni montate

en: could not find any font.
it: non ho trovato nessun font.

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
it: cron è un programma UNIX standard che lancia programmi definiti dall'utente
    ad intervalli periodici programmati. vixie cron aggiunge un numero di funzioni
    al cron UNIX di base, inclusi maggior sicurezza e opzioni di configurazione 
    più potenti.

en: daily
it: ogni giorno

en: deactivate now
it: disattivare adesso

en: default
it: predefinito

en: detected
it: rilevato

en: detected %s
it: rilevato %s

en: detected on port %s
it: rilevato sulla porta: %s

en: device
it: dispositivo

en: dhcpd Config...
it: Configurazione dhcpd ...

en: disable
it: disabilita

en: dismiss
it: abbandona

en: done
it: fatto

en: enable
it: abilita

en: enable radio support
it: abilita il supporto radio

en: error unmounting %s: %s
it: errore in fase di unmount di %s: %s

en: ethernet card(s) detected
it: rilevata scheda(e) ethernet

en: files sending by FTP
it: trasmissione file via FTP

en: force
it: forza

en: hard disk model
it: modello del disco fisso

en: here if no.
it: qui in caso contrario.

en: high
it: alto

en: hourly
it: ogni ora

en: if needed
it: se necessario

en: important
it: importante

en: kdesu missing
it: kdesu manca

en: kernel version
it: versione del kernel

en: level
it: livello

en: load setting
it: carica configurazione

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
it: lpd è il demone di stampa richiesto perchè lpr funzioni propriamente. È
    fondamentalmente un server che distribuisce i job di stampa alle stampanti.

en: matching
it: coincidono

en: maybe
it: forse

en: mkinitrd optional arguments
it: Argomenti opzionali per mkinitrd

en: mkraid failed
it: mkraid fallito

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
it: mkraid fallito (forse manca raidtools?)

en: monthly
it: ogni mese

en: mount failed:
it: mount fallito:

en: mounting partition %s in directory %s failed
it: il mount della partizione %s sulla directory %s non è riuscito

en: must have
it: da avere

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve host names to IP addresses.
it: named (BIND) è un Domain Name Server (DNS) utilizzato per risolvere
    nomi host in indirizzi IP.

en: new
it: nuovo

en: nice
it: bello

en: no fonts found
it: nessun font trovato

en: no network card found
it: nessuna scheda di rete trovata

en: none
it: nessuno

en: not enough room in /boot
it: spazio insufficiente in /boot

en: number of capture buffers for mmap'ed capture
it: numero dei buffer di cattura per una cattura di tipo mmap

en: omit raid modules
it: ometti moduli raid

en: omit scsi modules
it: ometti moduli scsi

en: on Hard Drive
it: sul disco rigido

en: on channel %d id %d
it: sul canale %d id %d

en: paranoid
it: paranoico

en: parse all fonts
it: esamina tutti i font

en: partition %s
it: partizione %s

en: partition %s is now known as %s
it: la partizione %s adesso è nota come %s

en: pfm fonts conversion
it: conversione font pfm

en: please choose the date to restore
it: Per favore, scegliete la data da ripristinare

en: please wait during ttmkfdir...
it: per favore attendere mentre eseguo ttmkfdir...

en: please wait, parsing file: %s
it: aspetta, sto analizzando: %s

en: primary
it: primario

en: reconfigure
it: riconfigura

en: restrict
it: con password

en: running
it: in esecuzione

en: search
it: cerca

en: secondary
it: secondario

en: serial
it: seriale

en: service setting
it: configurazione servizio

en: simple
it: semplice

en: stopped
it: fermato

en: the list of alternative drivers for this sound card
it: lista dei driver alternativi per questa scheda audio

en: the module of the GNU/Linux kernel that handles the device
it: il modulo del kernel GNU/Linux che gestisce questo dispositivo

en: the number of the processor
it: il numero del processore

en: the vendor name of the device
it: marca del dispositivo

en: the vendor name of the processor
it: marca del processore

en: this is the physical bus on which the device is plugged (eg: PCI, USB, ...)
it: questo è il bus fisico a cui è collegato il dispositivo (ad es. PCI, USB, ...)

en: ttf fonts conversion
it: conversione font ttf

en: type1inst building
it: sto costruendo type1inst

en: type: %s
it: tipo: %s

en: use dhcp
it: usa dhcp

en: use pppoe
it: usa pppoe

en: use pptp
it: usa pptp

en: very nice
it: molto bello

en: weekly
it: settimanale

en: with /usr
it: con /usr

en: xfs restart
it: riavvia xfs
