DrakX - en to he translation catalogue (1339 entries)

en: 
    
    
    We are now going to configure the %s connection.
    
    
    Press OK to continue.
he: 
    
    
    אנו עומדים להגדיר את חיבור ה%s.
    
    
    יש ללחוץ אישור כדי להמשיך.

en: 
    
    Your card currently use the %s"%s" driver (default driver for your card is "%s")
he: 
    
    כרטיס הקול שלך משתמש כרגע במנהל ההתקן %s"%s" (ברירת מחדל למנהל התקן לכרטיסך "%s")

en: 
    Mark the printers which you want to transfer and click 
    "Transfer".
he: 
    יש לסמן את המדפסות שרוצים להעביר וללחוץ על
    "העברה".

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
he: 
    מחיצת רצועת האתחול 
    המיוחדת הזאת היא בשביל
    אתחול כפול של המערכת שלך.

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
he: 
    באפשרותך להתנתק או להגדיר מחדש את החיבור שלך.

en: 
    You can reconfigure your connection.
he: 
    יש באפשרותך להגדיר מחדש את את החיבור שלך.

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
he: <Tab>/<Alt-Tab>  בין אלמנטים  | <Space> בחירה | <F12> מסך הבא

en:  (Default)
he: (ברירת מחדל)

en:  (driver %s)
he: (מנהל התקן %s)

en:  on LPD server "%s", printer "%s"
he: על שרת LPD - "%s" מדפסת "%s"

en:  on Novell server "%s", printer "%s"
he: על שרת נובל "%s", מדפסת "%s"

en:  on SMB/Windows server "%s", share "%s"
he: על שרת SMB/חלונות "%s", שיתוף "%s"

en:  on parallel port \#%s
he: על פורט פרלאלי \#%s

en: "%s" based winmodem detected, do you want to install needed software ?
he: מודם "%s" מסוג winmodem זוהה, האם ברצונך להתקין את התוכנה הדרושה?

en: "Menu" key
he: מקש "תפריט"

en: %d minutes
he: דקות שנותרו: %d

en: %d packages
he: %d חבילות

en: %d seconds
he: שניות שנותרו: %d

en: %s formatting of %s failed
he: פירמוט %s של %s נכשל

en: %s is not in the scanner database, configure it manually?
he: %s לא נמצא במאגר הנתונים של סורקים, רוצה להגדיר זאת לבד?

en: (already added %s)
he: כבר נוסף %s

en: (module %s)
he: (מודול %s)

en: (on %s)
he: (על %s)

en: (on this machine)
he: (על המערכת הזו)

en: , %s sectors
he: , %s סקטורים

en: , TCP/IP host "%s", port %s
he: , מארח TCP/IP "%s", פורט %s

en: , USB printer \#%s
he: , מדפסת USB \#%s

en: , multi-function device
he: , התקן רב-אפשרויות

en: , multi-function device on HP JetDirect
he: , התקן רב-אפשרויות על HP JetDirect

en: , printing to %s
he: , הדפסה אל %s

en: , using command %s
he: , שימוש בפקודה %s

en: /Autodetect _jazz drives
he: /זיהוי אוטומטי של כונני _jazz

en: /Autodetect _modems
he: /זיהוי אוטומטי של _מודמים

en: /Autodetect _printers
he: /זיהוי _מדפסות אוטומטי

en: /File/-
he: /קובץ/-

en: /File/Save _As
he: /קובץ/שמירה _בשם

en: /File/_New
he: /קובץ/_חדש

en: /File/_Open
he: /קובץ/_פתיחה

en: /File/_Quit
he: /קובץ/_יציאה

en: /File/_Save
he: /קובץ/_שמירה

en: /Help/_About...
he: /עזרה/_על זה...

en: /Options/Test
he: /אפשרויות/בדיקה

en: /_About...
he: /_על זה...

en: /_File
he: /_קובץ

en: /_Help
he: /_עזרה

en: /_Options
he: /_אפשרויות

en: /_Quit
he: /_יציאה

en: /_Report Bug
he: /_דיווח באג

en: 1 button
he: כפתור אחד

en: 1 minute
he: דקה אחת

en: 16 million colors (24 bits)
he: 16 מליון צבעים (24 ביט)

en: 2 buttons
he: 2 כפתורים

en: 256 colors (8 bits)
he: 256 צבעים (8 ביט)

en: 3 buttons
he: 3 כפתורים

en: 32 thousand colors (15 bits)
he: 32 אלף צבעים (15 ביט)

en: 4 billion colors (32 bits)
he: 4 מליארד צבעים (32 ביט)

en: 64 MB or more
he: 64 MB או יותר

en: 65 thousand colors (16 bits)
he: 65 אלף צבעים (16 ביט)

en: <- Previous
he: <- קודם

en: <control>N
he: <Ctrl>N

en: <control>O
he: <Ctrl>O

en: <control>Q
he: <Ctrl>Q

en: <control>S
he: <Ctrl>S

en: => Notice, a label changed:
    %s
he: => יש לשים לב, תווית שונתה:
    %s

en: => There are many things to choose from (%s).
he: => יש דברים רבים לבחור מתוך (%s).

en: A command line must be entered!
he: שורת פקודה חייבת להיות מוכנסת!

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
he: סביבה גרפית עם סט של תוכנות ידידותיות למשתמש וכלי שולחן עבודה

en: A printer named "%s" already exists under %s. 
    Click "Transfer" to overwrite it.
    You can also type a new name or skip this printer.
he: מדפסת בשם "%s" כבר קיימת תחת %s.
    יש ללחוץ "העברה" כדי לדרוס אותה.
    באפשרותך גם לרשום שם חדש או לדלג על מדפסת זו.

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
he: קרתה תקלה בעת נסיון להפעיל מחדש את הרשת: 
    
    %s

en: A tool to monitor your logs
he: כלי להצגת לוגים

en: ADSL connection
he: חיבור ADSL

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
he: כל המחיצות הקיימות והמידע בהן יאבדו בדיסק %s

en: Abort
he: ביטול

en: About Harddrake
he: על חומרדרייק

en: Accept
he: מקבל

en: Accept user
he: קבלת משתמש

en: Account Login (user name)
he: כניסה לחשבון (שם משתמש)

en: Account Password
he: סיסמאת חשבון

en: Add
he: הוספה

en: Add User -->
he: הוספת משתמש -->

en: Add a module
he: הוספת מודול

en: Add a new printer
he: הוספת מדפסת חדשה

en: Add a new rule at the end
he: הוספה של חוק חדש בסוף

en: Add a user
he: הוספת משתמש

en: Add user
he: הוספת משתמש

en: Adding printer to Star Office/OpenOffice.org/GIMP
he: מוסיף מדפסת לStar Office/OpenOffice.org/GIMP.

en: Advanced
he: מתקדo

en: Afghanistan
he: אפגניסטן

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
he: אחרי שינוי סוג של מחיצה %s, כל המידע שעליה יאבד

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
he: אחרי פרמוט מחיצת %s, כל המידע במחיצה זו יאבד

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
he: אחרי שינוי גודל של מחיצה %s, כל המידע על מחיצה זו יאבד

en: Albania
he: אלבניה

en: Algeria
he: אלג~ריה

en: All
he: הכל

en: All data on this partition should be backed-up
he: כל המידע על מחיצה זו צריך להיות מגובה

en: All primary partitions are used
he: כל המחיצות הראשיות משומשות

en: Allow all users
he: הרשה לכל המשתמשים

en: Alt and Shift keys simultaneously
he: מקשי Alt וShift באותו זמן

en: Alternative drivers
he: התקנים אלטרנטיבים

en: Alternative test page (A4)
he: דף נסיון אלטרנטיבי (A4)

en: Alternative test page (Letter)
he: דף נסיון אלטרנטיבי (מכתב)

en: American Samoa
he: סמואה האמריקאית

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
he: תוכנות לבידור: ארקייד, לוח, אסטרטגיה, ועוד

en: An error occurred
he: שגיאה התרחשה

en: An error occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
he: שגיאה התרחשה - לא נמצאה חומרה ליצירת מערכת קבצים חדשה. נא לבדוק את החומרה שגרמה לבעיה

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
he: שגיאה התרחשה, אך איני יודע איך להתמודד איתה בעדינות.
    המשך התמודדות עם סיכון באחריותך

en: An error occurred:
    %s
    Try to change some parameters
he: שגיאה התרחשה:
    %s
    יש לנסות לשנות מספר פרמטרים

en: Andorra
he: אנדורה

en: Angola
he: אנגולה

en: Anguilla
he: אנגוויה

en: Another one
he: אחד אחר

en: Antarctica
he: אנטארקטיקה

en: Antigua and Barbuda
he: אנטיגה וברבודה

en: Append
he: הוספה

en: Area:
he: איזור:

en: Argentina
he: ארגנטינה

en: Armenia
he: ארמניה

en: Aruba
he: ארובה

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
he: כלים הקשורים לקול: נגני mp3 או midi, מיקסרים, ועוד

en: Australia
he: אוסטרליה

en: Austria
he: אוסטריה

en: Author:
he: עורך:

en: Auto allocate
he: הקצבה אוטומטית

en: Auto-detect
he: זיהוי-אוטומטי

en: Autologin
he: כניסה-אוטומטית

en: Automatic IP
he: IP אוטומטי

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
he: זיהוי אוטומטי והגדרת חומרה בזמן אתחול.

en: Automatic time synchronization (using NTP)
he: סינכרון זצם אוטומטי (בשימוש NTP)

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
he: הדלק אוטומטית מקש numlock במעטפת וXfree בזמן האתחול.

en: Autoprobe
he: חיפוש אוטומטי

en: Azerbaijan
he: אזרביג~אן

en: Backup %s to %s.old
he: מגבה %s ל%s.old

en: Bad backup file
he: קובץ גיבוי גרוע

en: Bad choice, try again
he: בחירה גרועה, יש לנסות שוב

en: Bad package
he: חבילה פגומה

en: Bahamas
he: איי בהאמה

en: Bahrain
he: בחריין

en: Bangladesh
he: בנגלדש

en: Barbados
he: ברבדוס

en: Basic
he: בסיסית

en: Be careful: this operation is dangerous.
he: השמר/י: פעולה זו מסוכנת.

en: Belarus
he: בלרוס

en: Belgian
he: בלגית

en: Belgium
he: בלגיה

en: Belize
he: בליז

en: Benin
he: בינן(דהומיי)

en: Bermuda
he: ברמודה

en: Bhutan
he: בהוטן

en: Bolivia
he: בוליביה

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
he: ספרים ו'איך לעשות בלינוקס' ותוכנה חופשית

en: Boot Style Configuration
he: הגדרת סגנון טעינת המערכת

en: Boot device
he: התקן אתחול

en: Bootloader
he: מאתחל המערכת

en: Bootloader installation
he: התקנת מאתחל המערכת

en: Bootloader main options
he: הגדרות ראשיות של מאתחל המערכת

en: Bootloader to use
he: מאתחל מערכת לשימוש

en: Bootsplash
he: טעינת ספלאש

en: Bosnia and Herzegovina
he: בוסניה-הרצגובינה

en: Both Shift keys simultaneously
he: שני מקשי הShift באותו הזמן

en: Botswana
he: בוטסואנה

en: Brazil
he: ברזיל

en: Bringing down the network
he: סוגר את הרשת

en: Bringing up the network
he: מעלה את הרשת

en: Browse
he: סייר

en: Build the disk
he: בניית הדיסק

en: Bulgaria
he: בולגריה

en: Burkina Faso
he: בורקינה פאסו

en: Burundi
he: בורונדי

en: Button 2 Emulation
he: הדמיית כפתור שני

en: Button 3 Emulation
he: הדמיית כפתור שלישי

en: Button `%s': %s
he: כפתור `%s': %s

en: Buttons emulation
he: הדמיית כפתורים

en: C and C++ development libraries, programs and include files
he: ספריות פיתוח בC וC++, תוכנות וקבצי include

en: CPU flags reported by the kernel
he: דגלי מעבד מדווחים על ידי הגרעין

en: CUPS - Common Unix Printing System
he: CUPS - מערת הדפסה נפוצה של יוניקס

en: CUPS configuration
he: הגדרת CUPS

en: Cable connection
he: חיבור כבלים

en: Cache size
he: גודל מטמון

en: Calendar
he: לוח שנה

en: Cambodia
he: קמבודיה

en: Cameroon
he: קמרון

en: Can't launch mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s.
he: לא יכול להפעיל mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s.

en: Can't login using username %s (bad password?)
he: אין אפשרות כניסה בשימוש שם משתמש %s (סיסמה שגויה?)

en: Can't make screenshots before partitioning
he: לא יכול לעשות תמונות מסך לפני ניפוי מחיצות

en: Can't relaunch LiLo!
    Launch "lilo" as root in command line to complete LiLo theme installation.
he: לא יכול להפעיל מחדש את LiLo!
    יש להריץ את "lilo" כמשתמש ראשי(root) משורת הפקודה להשלמת התקנת ערכת הנושא.

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash
    File not found.
he: לא יכול לרשום ל/etc/sysconfig/bootsplash
    הקובץ לא קיים.

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash.
he: לא יכול לכתוב אל /etc/sysconfig/bootsplash.

en: Canada
he: קנדה

en: Canada (cable)
he: קנדה (כבלים)

en: Cancel
he: ביטול

en: CapsLock key
he: מקש CapsLock

en: Card model:
he: מודל כרטיס:

en: Cayman Islands
he: איי קיימאן

en: Cd-Rom labeled "%s"
he: דיסק המסומן "%s"

en: Central African Republic
he: הרפובליקה המרכז-אפריקאית

en: Chad
he: צ~ד

en: Change Cd-Rom
he: החלפת Cd-Rom

en: Change partition type
he: שנה סוג מחיצה

en: Change the printing system
he: החלפת מערכת ההדפסה

en: Change type
he: שינוי סוג

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
he: נא להחליף דיסק!
    
    נא להכניס את הדיסק הנקרא "%s" לכונן וללחוץ אישור כאשר סיימת.
    אם אין לך אותו יש ללחוץ ביטול להתקנה תוך התעלמות מדיסק זה.

en: Channel
he: ערוץ

en: Check bad blocks?
he: לבדוק בלוקים עם שגיאות?

en: Checking device and configuring HPOJ...
he: בודק התקן ומגדיר HPOJ...

en: Checking installed software...
he: בודק תוכנה מותקנת...

en: Chile
he: צ~ילה

en: China
he: סין

en: Choose a file
he: בחר/י קובץ

en: Choose a mirror from which to get the packages
he: בחר/י מראה שברצונך להשיג ממנה את החבילות

en: Choose a monitor
he: בחר מסך

en: Choose a partition
he: בחר/י מחיצה

en: Choose action
he: בחר/י פעולה

en: Choose an X server
he: בחר שרת X

en: Choose another partition
he: בחר/י מחיצה אחרת

en: Choose color
he: בחר/י צבע

en: Choose file
he: בחר/י קובץ

en: Choose packages to install
he: נא לבחור חבילות להתקנה

en: Choose the connection you want to configure
he: בחר/י חיבור שברצונך לערוך

en: Choose the default user:
he: בחר משתמש ברירת מחדל:

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
he: יש לבחור בכונן דיסקטים שבו ברצונך ליצור את דיסקט האתחול

en: Choose the hard drive you want to erase in order to install your new
    Mandrake Linux partition. Be careful, all data present on it will be lost
    and will not be recoverable!
he: בחר כונן קשיח שברצונך למחוק כדי להתקין את מחיצת לינוקס מנדרייק החדשה
    זהירות: כל המידע הכלול הכונן הקשיח ימחק ולא ינתן לשחזור!

en: Choose the mount points
he: בחר/י את נקודות החיבור

en: Choose the new size
he: בחר/י את הגודל החדש

en: Choose the packages you want to install
he: בחר את החבילות שברצונך להתקין

en: Choose the partitions you want to format
he: בחר/י את המחיצה שברצונך לפרמט

en: Choose the profile to configure
he: בחר פרופיל להגדרה

en: Choose the resolution and the color depth
he: נא לבחור רזולוציה ורמת צבע

en: Choose the sizes
he: בחר את הגדלים

en: Choose the window manager to run:
he: בחר את מנהל החלונות שירוץ:

en: Choose which services should be automatically started at boot time
he: יש לבחור אילו שירותים יעלו אוטומטית בזמן אתחול המחשב

en: Choose your country
he: בחירת ארץ

en: Choose your filesystem encryption key
he: בחר/יאת מפתח ההצפנה של המערכת שלך

en: Choose your keyboard
he: נא לבחור מקלדת

en: Christmas Island
he: איי חַג הַמּוֹלָד

en: Clean /tmp at each boot
he: נקה /tmp בכל אתחול

en: Clear all
he: נקה הכל

en: Close
he: סגור

en: Collapse Tree
he: דחוס עץ

en: Colombia
he: קולומביה

en: Color configuration
he: הגדרות צבע

en: Color depth: %s
he: רמת צבע: %s

en: Command line
he: שורת פקודה

en: Comoros
he: איי קומורו

en: Compact
he: קומפקטי

en: Configuration
he: הגדרות

en: Configure
he: הגדרות

en: Configure X
he: הגדרת X

en: Configure module
he: הגדרת מודול

en: Configure mouse
he: הגדרת עכבר

en: Configure networking
he: הגדרת הרשת

en: Configure services
he: הגדרת שירותים

en: Configure the connection
he: הגדרת החיבור

en: Configuring IDE
he: מגדיר IDE

en: Configuring PCMCIA cards...
he: מגדיר כרטיסי PCMCIA...

en: Configuring applications...
he: מגדיר יישומים...

en: Configuring network
he: מגדיר רשת

en: Configuring network device %s
he: מגדיר התקן רשת %s

en: Configuring printer "%s"...
he: מגדיר את מדפסת "%s"...

en: Connect
he: התחברות

en: Connect %s
he: מחבר %s

en: Connect to the Internet
he: חיבור לאינטרנט

en: Connection Configuration
he: הגדרת חיבור

en: Connection Time:
he: זמן חיבור:

en: Connection complete.
he: התחברות הושלמה.

en: Connection failed.
    Verify your configuration in the Mandrake Control Center.
he: התחברות נכשלה.
    נא לבדוק את ההגדרות במרכז ההגדרות של מנדרייק.

en: Connection name
he: שם התחברות

en: Connection speed
he: מהירות חיבור

en: Console Tools
he: כלי מסוף

en: Contacting Mandrake Linux web site to get the list of available mirrors...
he: מתקשר עם אתר לינוקס מנדרייק כדי לקבל רשימה של מראות זמינות...

en: Contacting the mirror to get the list of available packages...
he: מתקשר עם המראה כדי לקבל את הרשימה של חבילות זמינות...

en: Content of the file
he: תכולת הקובץ

en: Continue
he: המשך

en: Continue anyway?
he: להמשיך בכל זאת?

en: Control and Shift keys simultaneously
he: מקשי Ctrl וShift באותו הזמן

en: Copy %s to %s
he: מעתיק %s ל%s

en: Copying %s
he: מעתיק %s

en: Costa Rica
he: קוסטה ריקה

en: Cote d'Ivoire
he: חוף השנהב

en: Create
he: יצירה

en: Create a bootdisk
he: יצירת דיסקט אתחול

en: Create a new partition
he: צור מחיצה חדשה

en: Create new theme
he: יצירת ערכת נושא חדשה

en: Creating and formatting file %s
he: יוצר ומפרמט את הקובץ %s

en: Creating auto install floppy...
he: יוצר דיסקט הפעלה אוטומטית...

en: Creating bootdisk...
he: יוצר דיסקט הפעלת מערכת...

en: Croatia
he: קרואטיה

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
he: מקשי Ctrl וAlt באותו הזמן

en: Cuba
he: קובה

en: Current configuration of `%s':
    
    Network: %s
    IP address: %s
    IP attribution: %s
    Driver: %s
he: ההגדרות הנוכחיות של `%s':
    
    רשת: %s
    כתובת IP: %s
    שיוך IP: %s
    התקן: %s

en: Current interface configuration
he: הגדרות הממשק הנוכחי

en: Current user
he: משתמש נוכחי

en: Custom
he: מותאם אישית

en: Custom disk partitioning
he: התאם אישית רת מיחוץ הדיסק

en: Cylinder %d to %d
he: צילינדר %d ל%d

en: Cyprus
he: קפריסין

en: Czech Republic
he: הרפובליקה הצ~כית

en: DNS server
he: שרת DNS

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
he: אות כונן דוס: %s (לפי ניחוש)

en: Database
he: מאגר נתונים

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Default OS?
he: מערכת הפעלה - ברירת מחדל?

en: Default printer
he: מדפסת ברירת מחדל

en: Delay before booting default image
he: המתנה לפני אתחול מערכת ברירת המחדל

en: Delete
he: מחיקה

en: Delete selected rule
he: למחוק את הכלל הנבחר

en: Denmark
he: דנמרק

en: Description
he: תיאור

en: Detailed information
he: מידע מפורט

en: Details
he: פרטים

en: Detected hardware
he: חומרה שזוהתה

en: Detected model: %s %s
he: זוהה מודל: %s %s

en: Detecting devices...
he: מזהה התקנים...

en: Detection in progress
he: זיהוי בתהליך

en: Development
he: פיתוח

en: Device:
he: התקן:

en: Dialing mode
he: מצב התקשרות

en: Dialup options
he: אפשרויות חיוג לרשת

en: Did it work properly?
he: האם זה עבד כרואי?

en: Directory %s already contains data
    (%s)
he: תיקייה %s כבר כוללת מידע
    (%s(

en: Disabling servers...
he: מבטל שרתים...

en: Disconnect
he: ניתוק

en: Disconnect %s
he: מנתק %s

en: Display logo on Console
he: הצג סמל במסוף

en: Display theme
    under console
he: הצגת ערכת נושא
    תחת מסוף

en: Djibouti
he: ג~יבוטי

en: Do it!
he: עשה זאת!

en: Do not print any test page
he: אין להדפיס אף דף נסיון

en: Do not transfer printers
he: נא לא להעביר את המדפסות

en: Do nothing
he: לא לעשות כלום

en: Do you have an ISA sound card?
he: האם יש לך כרטיס קול ISA?

en: Do you have another one?
he: האם יש לך עוד אחד?

en: Do you have any %s interfaces?
he: האם יש לך ממשקי %s כלשהם?

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
he: האם באמת ברצונך להסיר את המדפסת "%s"?

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
he: האם ברצונך להשתמש במקש הBackSpace (<-) כדי להחזיר מחיקה במסוף?

en: Do you want to click on this button?
he: האם ברצונך ללחוץ על כפתור זה?

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
he: האם ברצונך לשמור את שינויי /etc/fstab?

en: Do you want to set this printer ("%s")
    as the default printer?
he: האם ברצונך ש"%s" תהיה מדפסת
    ברירת המחדל?

en: Do you want to start the connection at boot?
he: האם ברצונך להתחיל את ההתחברות בזמן האתחול?

en: Do you want to test the configuration?
he: האם ברצונך לבדוק את ההגדרות?

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
he: האם ברצונך לנסות להתחבר לאינטרנט עכשיו?

en: Do you want to use aboot?
he: האם ברצונך להשתמש בaboot?

en: Documentation
he: מסמכים

en: Dominica
he: דומיניקה

en: Dominican Republic
he: הרפובליקה הדומיניקנית

en: Done
he: סיום

en: Down
he: להוריד

en: Driver:
he: מנהל התקן:

en: Duplicate mount point %s
he: משכפל נקודת חיבור %s

en: EIDE/SCSI channel
he: ערוץ EIDE/SCSI

en: East Timor
he: מזרח טימור

en: Ecuador
he: אקוודור

en: Editors, shells, file tools, terminals
he: עורכים, מעטפות, כלי קבצים, מסופים

en: Egypt
he: מצריים

en: El Salvador
he: אל סלבדור

en: Empty
he: ריק

en: Empty label not allowed
he: תווית ריקה אסורה

en: Emulate third button?
he: לדמות כפתור שלישי?

en: Enable CD Boot?
he: לאפשר אתחול עם דיסק(cd)?

en: Enable OF Boot?
he: לאפשר אתחול?

en: Enabling servers...
he: מאפשר שרתים...

en: Encryption key
he: מפתח הצפנה

en: Encryption key (again)
he: מפתח הצפנה (בשנית)

en: Enter Printer Name and Comments
he: נא להכניס שם למדפסת והערה

en: Enter a user
    %s
he: הכנסת משתמש
    %s

en: Entering step `%s'
he: נכנס לשלב `%s'

en: Equatorial Guinea
he: גיניאה המשוונית

en: Erase entire disk
he: מחק את כל הדיסק

en: Eritrea
he: אריתריאה

en: Error
he: שגיאה

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
he: שגיאה בהתקנת aboot,
    לנסות לכפות את ההתקנה אפילו אם זה הורס את המחיצה הראשונה?

en: Error opening %s for writing: %s
he: שגיאה בפתיחת %s לכתיבה של: %s

en: Error reading file %s
he: שגיאה בקריאת הקובץ %s

en: Error writing to file %s
he: שגיאה בכתיבה לקובץ %s

en: Estimating
he: נותרו

en: Estonia
he: אסטוניה

en: Ethiopia
he: אתיופיה

en: Everything (no firewall)
he: הכל (ללא חומת אש)

en: Exit
he: יציאה

en: Exit install
he: יציאה מההתקנה

en: Expand Tree
he: פרוס עץ

en: Expert Area
he: איזור מומחים

en: Expert Mode
he: מצב מומחה

en: Extended partition not supported on this platform
he: הרחבת מחיצה לא נתמכת בפלטפורמה הזאת

en: External ISDN modem
he: מודם ISDN חיצוני

en: FAT resizing failed: %s
he: שינוי גודל לFAT נכשל: %s

en: FTP proxy
he: פרוקסי FTP

en: Failed to add the printer "%s" to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
he: נכשל להוסיף את המדפסת "%s" לStar Office/OpenOffice.org/GIMP.

en: Failed to check filesystem %s. Do you want to repair the errors? (beware, you can loose data)
he: נכשל בבדיקת מערכת הקבצים %s. האם ברצונך לתקן את השגיאות? (עלול להינזק מידע)

en: Failed to remove the printer "%s" from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
he: נכשל בהסרת המדפסת "%s" מStar Office/OpenOffice.org/GIMP.

en: Falkland Islands (Malvinas)
he: איי פוקלנד

en: Family of the cpu (eg: 6 for i686 class)
he: המשפחה של המעבד (כמו 6 למעבדי i686)

en: Fiji
he: פיג~י

en: File already exists. Use it?
he: קובץ זה קיים כבר. להשתמש בו?

en: File sharing
he: שיתוף קבצים

en: Filesystem encryption key
he: מפתח ההצפנה של המערכת

en: Filesystem type:
he: סוג מערכת קבצים:

en: Filesystem types:
he: סוגי מערכות קבצים:

en: Finally, you will be asked whether you want to see the graphical interface
    at boot. Note this question will be asked even if you chose not to test the
    configuration. Obviously, you want to answer "No" if your machine is to
    act as a server, or if you were not successful in getting the display
    configured.
he: לבסוף, תישאל/י אם ברצונך לראות את הממשק הגרפי כשהמערכת תעלה.
    יש לשים לב ששאלה זו תישאל אפילו אם בחרת לא לבדוק את ההגדרות.
    ברור שהתשובה תהיה "לא" אם המכונה שלך צריכה לרוץ כשרת, או אם
    לא הצלחת להגדיר את התצוגה כראוי.

en: Finding packages to upgrade...
he: מוצא חבילות לשדרוג...

en: Finish
he: סיום

en: Finland
he: פינלנד

en: Firewalling configuration detected!
he: הגדרות חומת אש זוהו!

en: First DNS Server (optional)
he: שרת DNS ראשון (אופציה)

en: First floppy drive
he: כונן דיסקטים ראשון

en: First sector of boot partition
he: סקטור ראשון של מחיצת אתחול המערכת

en: First sector of drive (MBR)
he: סקטור ראשון של הכונן (MBR)

en: Flags
he: דגלים

en: Floppy format
he: פירמוט דיסקט

en: Format
he: פרמט

en: Format partitions
he: פירמוט מחיצות

en: Formatted
he: מפורמט

en: Formatting partition %s
he: מפרמט מחיצה - %s

en: Found "%s" interface do you want to use it ?
he: מצא ממשק "%s", האם ברצונך להשתמש בו?

en: Found %s %s interfaces
he: מצא %s %s ממשקים

en: France
he: צרפת

en: French
he: צרפתית

en: French Guiana
he: גיאנה הצרפתית

en: French Polynesia
he: פולינזיה הצָרְפָתִית

en: Ftp Server
he: שרת ftp

en: Gabon
he: גבון

en: Gambia
he: גמביה

en: Game station
he: תחנת עבודה למשחקים

en: Generate auto install floppy
he: בנה דיסקט הפעלה אוטומטית

en: Generating preview ...
he: תצוגה מקדימה...

en: Generation of the cpu (eg: 8 for PentiumIII, ...)
he: דור המעבד: (לדוגמא: 8 לפנטיום 3,...)

en: Generic
he: כללי

en: Generic 2 Button Mouse
he: עכבר כללי עם 2 מקשים

en: Generic 3 Button Mouse
he: עכשבר כליי עם 3 מקשים

en: Generic PS2 Wheel Mouse
he: כללי - עכבר PS2 עם גלגלת

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
he: תכונות: %s צילינדרים, %s ראשים, %s סקטורים

en: Georgia
he: ג~ורג~יה

en: German
he: גרמנית

en: German (no dead keys)
he: גרמנית (ללא מקשים מתים)

en: Germany
he: גרמניה

en: Ghana
he: גאנה

en: Gibraltar
he: ג~יברלטר

en: Give a file name
he: הכנס/י שם קובץ

en: Give the ram size in MB
he: תן את גודל הזכרון בMB

en: Gnome Workstation
he: תחנת עבודה של Gnome

en: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
he: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, ועוד

en: Go on anyway?
he: להמשיך בכל מקרה?

en: Graphic Card
he: כרטיס מסך

en: Graphical Environment
he: סביבה גרפית

en: Graphical interface
he: ממשק גרפי

en: Graphical interface at startup
he: ממשק גרפי בהתחלת המחשב

en: Graphics card: %s
he: כרטיס מסך: %s

en: Graphics card: %s
he: כרטיס מסך: %s

en: Graphics memory: %s kB
he: זיכרון כ. מסך: %s kB

en: Graphics programs such as The Gimp
he: תוכנות גרפיות כמו Gimp

en: Greece
he: יוון

en: Greenland
he: גרינלנד

en: Grenada
he: גרנדה

en: Guadeloupe
he: גוואדלופ

en: Guam
he: גואם

en: Guatemala
he: גואטמלה

en: Guinea
he: גינאה

en: Guinea-Bissau
he: גיניאה ביסאו

en: Guyana
he: גיאנה

en: HTTP proxy
he: פרוקסי HTTP

en: Haiti
he: האיטי

en: Halt bug
he: באג תקיעה

en: Hard drive detection
he: זיהוי דיסק קשיח

en: Hard drive information
he: מידע על הכונן הקשיח

en: HardDrake runs a hardware probe, and optionally configures
    new/changed hardware.
he: חומרדרייק מריצה חיפוש חומרה, ומאפשרת להגדיר חומרה חדשה/שהשתנתה.

en: Harddrake help
he: עזרת חומרדרייק

en: Harddrake2 version
he: גירסאת חומרדרייק2

en: Hardware clock set to GMT
he: שעון מערכת מוגדר לGNT

en: Hardware probing in progress
he: תהליך בדיקת חומרה

en: Have a nice day!
he: יום טוב!

en: Help
he: עזרה

en: Here is a list of the available printing options for the current printer:
he: הנה רשימה של אפשרויות הקיימות במדפסת הנוכחית:

en: Here is the full list of keyboards available
he: הנה הרשימה המלאה של המקלדות הזמינות

en: Here you can choose the key or key combination that will 
    allow switching between the different keyboard layouts
    (eg: latin and non latin)
he: כאן יש אפשרות לבחור את שילוב המקשים שירשה לך להחליף בין
    פלטים שונים של המקלדת (שפות)

en: Here you can select an alternative driver (either OSS or ALSA) for your sound card (%s).
he: כאן באפשרותך לבחור מנהל התקן אלטרנטיבי (גם OSS או ALSA) לכרטיס הקול שלך (%s).

en: Hide files
he: הסתר קבצים

en: Honduras
he: הונדורס

en: Hong Kong
he: הונג קונג

en: Horizontal refresh rate
he: קצב רענון אופקי

en: Host %s
he: מארח %s

en: Host name
he: שם מארח

en: Hungarian
he: הונגרית

en: Hungary
he: הונגריה

en: I can't add any more partition
he: אין באפשרותי להוסיף מחיצה נוספת

en: I can't find any room for installing
he: איני מוצא מקום להתקנה

en: I can't read the partition table of device %s, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on, erasing over bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to not allow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to loose all the partitions?
he: איני יכול לקרוא את שולחן המחיצות של התקן %s , זה יותר מידי מושחת בשבילי :(
    אני יכול להמשיך עם מחיקה על מחיצות שגויות (כל המידע יאבד!).
    הפתרון האחר הוא לא לאפשר לDrakX להגדיר את שולחן המחיצות.
    (השגיאה היא %s)
    
    הם את/ה מסכימ/ה  לאבד את כל המחיצות?

en: I don't know
he: לא ידוע

en: I don't know how to format %s in type %s
he: לא ידוע לי איך לפרמט את %s מסוג %s

en: IP address
he: כתובת IP

en: IP address should be in format 1.2.3.4
he: כתובת IP צריכה להראות ככה 1.2.3.4

en: ISDN Configuration
he: הגדרת ISDN

en: ISDN connection
he: חיבור ISDN

en: Iceland
he: איסלנד

en: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
he: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, ועוד

en: Icon
he: סמל

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
he: אם יש לך את כל הדיסקים הרשומים יש ללחוץ אישור.
    אם אין לך אף דיסק יש ללחוץ ביטול.
    אם חסרים לך דיסקים מסויימים יש לבטל בחירתם ואז ללחוץ אישור.

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
he: אם ברצונך להשתמש בaboot, יש להיזהר להשאיר מקום פנוי (2048 סקטורים זה  מספיק) 
    בתחילת הדיסק

en: If your printer is not listed, choose a compatible (see printer manual) or a similar one.
he: אם המדפסת שלך לא ברשימה, יש לבחור מדפסת תואמת (רשום במדריך של המדפסת) או דומה.

en: Image
he: תמונה

en: Importance: %s
he: חשיבות/ערך: %s

en: India
he: הודו

en: Individual package selection
he: בחירת חבילות באופן ספציפי

en: Indonesia
he: אינדונזיה

en: Info
he: מידע

en: Info:
he: מידע:

en: Information
he: מידע

en: Init Message
he: מזהה הודעה

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
he: הכנס דיסקט מפורמט FAT לכונן %s

en: Insert a blank floppy in drive %s
he: נא להכניס דיסקט ריק בכונן %s

en: Insert a floppy containing package selection
he: נא להכניס דיסקט הכולל בחירת חבילות

en: Insert a floppy in %s
he: נא להכניס דיסקט ב%s

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
he: הכנס/י דיסקט לכונן
    כל המידע על דיסקט זה יאבד

en: Install
he: התקנה

en: Install bootloader
he: התקנת טוען המערכת

en: Install rpm
he: התקן רפמ

en: Install system
he: התקנת המערכת

en: Install themes
he: התקנתערכות נושא

en: Install/Upgrade
he: התקנה/עדכון

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
he: התקנת מאתחל המערכת נכשלה. השגיאות הבאות התרחשו:

en: Installing
he: מתקין

en: Installing %s ...
he: מתקין את %s ...

en: Installing HPOJ package...
he: מתקין חבילת HPOJ...

en: Installing bootloader
he: מתקין את מאתחל המערכת

en: Installing driver for %s card %s
he: מתקין מנהל התקן לכרטיס %s  %s

en: Installing package %s
he: %s - מתקין חבילה

en: Installing package %s
    %d%%
he: מתקין חבילה %s
    %d%%

en: Installing packages...
he: מתקין חבילות...

en: Interface
he: ממשק

en: Interface "%s"
he: ממשק "%s"

en: Internal ISDN card
he: מודם ISDN פנימי

en: Internet
he: אינטרנט

en: Internet Connection Sharing
he: שיתוף אינטרנט

en: Internet Connection Sharing currently disabled
he: שיתוף חיבור אינטרנט כרגע מבוטל

en: Internet Connection Sharing currently enabled
he: שיתוף אינטרנט כרגע מותר

en: Internet configuration
he: הגדרת רשת

en: Internet connection
he: חיבור אינטרנט

en: Internet connection & configuration
he: חיבור אינטרנט והגדרות

en: Internet station
he: תחנת עבודה לאינטרנט

en: Iranian
he: אירנית

en: Iraq
he: עירק

en: Ireland
he: אירלנד

en: Is this an install or an upgrade?
he: האם זו התקנה או עדכון?

en: Is this correct?
he: האם זה נכון?

en: Israel
he: ישראל

en: Israeli
he: עברית

en: Israeli (Phonetic)
he: עברית (Phonetic)

en: Italy
he: איטליה

en: Jamaica
he: ג~מייקה

en: Japan
he: יפן

en: Japan (cable)
he: יפן (כבלים)

en: KDE Workstation
he: תחנת עבודה של KDE

en: Kazakhstan
he: קזחסטן

en: Keep the changes?
    The current configuration is:
    
    %s
he: לשמור את השינויים?
    ההגדרות הנוכחיות הן:
    
    %s

en: Kensington Thinking Mouse
he: העכבר החושב של Kensington

en: Kenya
he: קניה

en: Kernel Boot Timeout
he: פג זמן אתחול גרעין

en: Keyboard
he: מקלדת

en: Keyboard layout: %s
he: פלט מקלדת: %s

en: Kuwait
he: כווית

en: Kyrgyzstan
he: קירגיסטן

en: LAN connection
he: חיבור רשת פנימית

en: LDAP Server
he: שרת LDAP

en: LILO with graphical menu
he: LILO עם תפריט גרפי

en: LILO with text menu
he: LILO עם תפריט טקסט

en: LILO/grub Installation
he: התקנת LILO/grub

en: LPRng - LPR New Generation
he: LPRng - LPR הדור החדש של

en: LVM name?
he: שם LVM?

en: Label
he: תווית

en: Language
he: בחירת שפה

en: Latvia
he: לטוויה

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
he: הרץ את מערכת קול ALSA (ארכיטקטורת קול מתקדמת ללינוקס)

en: Launch the graphical environment when your system starts
he: הפעל את הסביבה הגרפית כאשר המערכת שלך מתחילה

en: Launch the sound system on your machine
he: טוען את מערכת הקול על המכונה שלך

en: Launch userdrake
he: הפעל משתמשדרייק

en: Lebanon
he: לבנון

en: Left "Windows" key
he: מקש "חלונות" השמאלי

en: Lesotho
he: לסוטו

en: Level
he: שלב

en: Level %s
he: שלב %s

en: Lexmark inkjet configuration
he: הגדרת Lexmark inkjet

en: LiLo and Bootsplash themes installation successfull
he: התקנת ערכות נושא לטוען הספלאש וLilo  הושלמה בהצלחה

en: Liberia
he: ליבריה

en: License agreement
he: הסכם רישוי

en: Liechtenstein
he: ליכטנשטיין

en: Lilo message not found
he: הודעת Lilo לא נמצאה

en: Lilo screen
he: מסך Lilo

en: Lilo/grub mode
he: מצב Lilo/grub

en: Linux
he: לינוקס

en: Linux Standard Base. Third party applications support
he: בסיס לינוקס סטנדרטי. תמיכה בתוכנות מפעילות חומרה (third party)

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
he: שרת וירטואלי של לינוקס, משומש כדי לבנות שרת בעל ביצועים גבוהים 
    ושרת זמין.

en: Lithuania
he: ליטא

en: Load from floppy
he: טעינה מדיסקט

en: Load the drivers for your usb devices.
he: טוען את מנהלי ההתקן לחומרת הusb שלך.

en: Load/Save on floppy
he: טען או שמור בדיסקט

en: Loading from floppy
he: טוען מהדיסקט

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
he: טעינת המודול %s נכשלה.
    האם ברצונך לנסות שוב עם פרמטרים אחרים?

en: Local Network adress
he: כתובת רשת מקומית

en: Local Printers
he: מדפסות מקומיות

en: Local files
he: קבצים מקומיים

en: Local network(s)
he: רשת/ות מקומיות

en: Local printer
he: מדפסת מקומית

en: Location
he: מיקום

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
he: עכבר logitech (סריאלי, מסוג C7 ישן)

en: Logs
he: לוגים

en: Looking at packages already installed...
he: מחפש חבילות שכבר מותקנות...

en: Looking for available packages and rebuilding rpm database...
he: מחפש חבילותת זמינות ובונה בסיס נתונים של rpm...

en: Looking for available packages...
he: מחפש חבילות זמינות...

en: Luxembourg
he: לוכסמבורג

en: MOVE YOUR WHEEL!
he: נא להזיז את הגלגלת שלך!

en: Macedonia
he: מקדוניה

en: Madagascar
he: מדגסקר

en: Mail Server
he: שרת דואל

en: Mail alert
he: התראות דואל

en: Mail alert configuration
he: בגדרות התראות דואל

en: Make kernel message quiet by default
he: הפוך הודעות גרעין לשקטות כברירת מחדל

en: Making printer port available for CUPS...
he: הופך את הפורט למדפסת לזמין בשביל CUPS...

en: Malawi
he: מלאווי

en: Malaysia
he: מלזיה

en: Maldives
he: האיים המלדיביים

en: Mali
he: מאלי

en: Malta
he: מלטה

en: Mandatory package %s is missing
he: חבילה בסיסית %s חסרה

en: Mandrake Linux Installation %s
he: התקנת לינוקס מנדרייק %s

en: Mandrake Linux can support multiple languages. Select
    the languages you would like to install. They will be available
    when your installation is complete and you restart your system.
he: לינוקס מנדרייק יכולה לתמוך בריבוי שפות. בחר
    את השפות שברצונך להתקין. הן יהיו זמינות כאשר
    תסיים את ההתקנה ותפעיל מחדש את המחשב.

en: Martinique
he: מרטיניק

en: Mauritania
he: מאוריטניה

en: Mauritius
he: מאוריציוס

en: Mayotte
he: מאיוט

en: Messages
he: הודעות

en: Mexico
he: מקסיקו

en: Micronesia
he: מיקרונזיה

en: Microsoft Explorer
he: מיקרוסופט אקספלורר

en: Minimal install
he: התקנה מינימלית

en: Model
he: מודל

en: Model name
he: שם מודל

en: Modify
he: שינוי

en: Modify printer configuration
he: שינוי הגדרות מדפסת

en: Module
he: מודול

en: Module options:
he: אפשרויו מודול:

en: Moldova
he: מולדובה

en: Monaco
he: מונקו

en: Mongolia
he: מונגוליה

en: Monitor
he: מסך

en: Monitor HorizSync: %s
he: רענון אופקי של המסך: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
he: רענון אנכי של המסך: %s

en: Monitor: %s
he: מסך: %s

en: Montserrat
he: מונסראט

en: More
he: עוד

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
he: עוד שולחנות גרפים (Gnome,IceWM)

en: Morocco
he: מרוקו

en: Mount
he: חיבור

en: Mount options
he: אפשרויות חיבור

en: Mount point
he: נקודת חיבור

en: Mount point:
he: נקודת חיבור:

en: Mount points must begin with a leading /
he: נקודות חיבור חייבות להתחיל בסלאש(/)

en: Mounted
he: מחובר

en: Mouse
he: עכבר

en: Mouse Port
he: פורט העכבר

en: Mouse Systems
he: מערכות עכבר

en: Mouse device: %s
he: התקן עכבר: %s

en: Mouse type: %s
he: סוג עכבר: %s

en: Move
he: העבר

en: Move files to the new partition
he: העבר קבצים למחיצה החדשה

en: Moving
he: מעביר

en: Moving files to the new partition
he: מעביר קבצים למחיצה החדשה

en: Moving partition...
he: מעביר מחיצה...

en: Mozambique
he: מוזמביק

en: Multi-head configuration
he: הגדרת מספר-ראשים

en: Multimedia - CD Burning
he: מולטימדיה - צריבת דיסקים

en: Multimedia - Graphics
he: מולטימדיה - גרפיקה

en: Multimedia - Sound
he: מולטימדיה - קול

en: Multimedia - Video
he: מולטימדיה - וידאו

en: Multimedia station
he: תחנת עבודה למולטימדיה

en: Myanmar
he: מיאנמר

en: NIS Domain
he: מרחב NIS

en: NIS Server
he: שרת NIS

en: NTP Server
he: שרת NTP

en: Name
he: שם

en: Name of printer
he: שם המדפסת

en: Name of printer should contain only letters, numbers and the underscore
he: שם המדפסת צריך להכיל רק אותיות, מספרים וקו תחתון

en: Name:
he: שם:

en: Name: %s
he: שם: %s

en: Namibia
he: נמיביה

en: Nauru
he: נאורו

en: Nepal
he: נפאל

en: Netherlands
he: הולנד

en: Network
he: רשת

en: Network %s
he: רשת %s

en: Network Computer (client)
he: מחשב רשת (לקוח)

en: Network Computer server
he: שרת מחשב רשת

en: Network Configuration
he: הגדרת הרשת

en: Network Configuration Wizard
he: אשף הגדרות הרשת

en: Network Monitoring
he: תצוגת מצב רשת

en: Network Options
he: אפשרויות רשת

en: Network configuration
he: הגדרת הרשת

en: Network functionality not configured
he: תפקוד הרשת לא הוגדר

en: Network printer (TCP/Socket)
he: מדפסת רשת (TCP/Socket)

en: New
he: חדש

en: New Caledonia
he: קלדוניה החדשה

en: New Zealand
he: ניו-זילנד

en: New configuration (isdn-light)
he: הגדרה חדשה (isdn-light)

en: New devfs device
he: התקן devfs חדש

en: New printer name
he: שם המדפסת החדשה

en: New size in MB:
he: גודל חדש בMB:

en: Newzealand
he: ניוזילנד

en: Next
he: הבא

en: Next ->
he: הבא ->

en: Nicaragua
he: ניקאראגואה

en: Niger
he: ניגר

en: Nigeria
he: ניגריה

en: No
he: לא

en: No Sound Card detected!
he: לא זוהה כרטיס קול!

en: No TV Card detected!
he: לא זוהה כרטיס טלוויזיה

en: No additional information
    about this service, sorry.
he: מצטער, אין מידע 
    נוסף על שירות זה.

en: No alternative driver
he: אין מנהל התקן אלטרנטיבי

en: No browser is installed on your system, Please install one if you want to browse the help system
he: לא מותקן סייר במערכת שלך, נא להתקין אחד אם ברצונך לסייר במערכת העזרה

en: No floppy drive available
he: אין כונן דיסקטים זמין

en: No hard drives found
he: לא נמצאו כוננים קשיחים

en: No known driver
he: אין מנהל התקן ידוע

en: No mouse
he: אין עכבר

en: No network card
he: אין כרטיס רשת

en: No partition available
he: אין מחיצות זמינות

en: No password
he: אין סיסמה

en: No printer
he: אין מדפסת

en: No sharing
he: ללא שיתוף

en: No sound card detected. Try "harddrake" after installation
he: לא זוהו כרטיסי קול. יש לנסות "חומרדרייק" אחרי ההתקנה

en: No test pages
he: אין דפי נסיון

en: No, I don't want autologin
he: לא, לא רוצה כניסה אוטומטית

en: NoVideo
he: אין תצוגה

en: Normal Mode
he: מצב נורמלי

en: Normal modem connection
he: חיבור מודם רגיל

en: Norway
he: נורבגיה

en: Not enough free space for auto-allocating
he: אין מספיק מקום חופשי למיקום אוטומטי

en: Not enough free space to allocate new partitions
he: אין מספיק מקום פנוי למקם את המחיצות החדשות

en: Not enough partitions for RAID level %d
he: אין מספיק מחיצות בשביל שלב הRAID %d

en: Not enough swap space to fulfill installation, please add some
he: אין מספיק זיכרון וירטואלי להטעין את ההתקנה, נא להוסיף קצת

en: Not formatted
he: לא מפורמט

en: Nothing to do
he: שום דבר לעשות

en: Notice
he: לשים לב

en: Now, you can run xawtv (under X Window!) !
he: עכשיו, אפשר להריץ xawtv (תחת חלון גרפי!) !

en: Number of buttons
he: מספר כפתורים

en: Number of capture buffers:
he: מספר של תפיסת חוצצים:

en: OK
he: אישור

en: OKI winprinter configuration
he: הגדרת OKI winprinter

en: Office
he: משרד

en: Office Workstation
he: תחנת עבודה משרדית

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
he: תוכנות משרד: מעבדי טקסט (kword, abiword), גליונות אלקטרונים (kspread, gnumeric),מציגי pdf, ועוד

en: Ok
he: אישור

en: Old configuration (isdn4net)
he: הגדרה ישנה (isdn4net)

en: Old device file
he: קובץ התקן ישן

en: Oman
he: עומן

en: On CUPS server "%s"
he: על שרת CUPS "%s"

en: On boot
he: בזמן אתחול

en: Option %s must be a number!
he: אפשרות %s חייבת להיות מספר!

en: Option %s must be an integer number!
he: אפשרות %s חייבת להיות מספר שלם!

en: Option %s out of range!
he: אפשרות %s יצאה מהגבולות!

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
he: אפשרות ''הגבלת אפשרויות שורת הפקודה'' לא שימושית ללא סיסמא

en: Options
he: אפשריות

en: Options: %s
he: אפשרויות: %s

en: Other
he: אחר

en: Other Graphical Desktops
he: שולחנות העבודה הגרפיים האחרים

en: Other OS (MacOS...)
he: מערכת הפעלה אחרת(MacOS...)

en: Other OS (SunOS...)
he: מערכת הפעלה אחרת (SunOS...)

en: Other OS (windows...)
he: מערכת הפעלה אחרת(windows...)

en: Other ports
he: פורטים אחרים

en: PDQ - Print, Don't Queue
he: PDQ - הדפס, אל תמתין

en: POP and IMAP Server
he: שרת POP וIMAP

en: Package Group Selection
he: בחירה של קבוצת חבילות

en: Package selection
he: בחירת חבילות

en: Pakistan
he: פקיסטן

en: Panama
he: פנמה

en: Papua New Guinea
he: פאפואה-גינאה החדשה

en: Paraguay
he: פרגוואי

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
he: מחיצה מאתחלת כברירת מחדל
        (לאתחול מדוס, לא מLilo)

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
he: שולחן מחיצות של כונן %s עומד להכתב לדיסק!

en: Partition table type: %s
he: סוג שולחן המחיצות: %s

en: Partitioning failed: %s
he: מיחוץ נכשל: %s

en: Password
he: סיסמה

en: Password (again)
he: סיסמה(שוב)

en: Path
he: מיקום תיקייה

en: Path selection
he: בחירת מיקום תיקייה

en: Permissions
he: הרשאות

en: Personal Finance
he: פיננסיה אישית

en: Personal Information Management
he: מנהל המידע האישי

en: Peru
he: פרו

en: Philippines
he: הפיליפינים

en: Phone number
he: מספר טלפון

en: Photo test page
he: דף נסיון של תמונה

en: Please Wait... Applying the configuration
he: נא להמתין... מקבל את ההגדרות

en: Please choose a language to use.
he: אנא בחר שפה לשימוש.

en: Please choose your keyboard layout.
he: נא לבחור את פלט המקלדת שלך.

en: Please click on a partition
he: נא ללחוץ על מחיצה

en: Please enter your email address below
he: נא להכניס את כתובת הדואל כאן

en: Please give a user name
he: אנא תן שם משתמש

en: Please insert the Boot floppy used in drive %s
he: נא להכניס את דיסקט האתחול המשומש בכונן %s

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
he: נא להכניס את דיסק ההתקנה בכונן שלך וללחוץ אישור לאחר מכן.
    אם אין לך אותו, יש ללחוץ ביטול כדי להמנע מעדכון חיי.

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
he: נא להכניס דיסקט עדכון מודולים לכונן %s

en: Please make a backup of your data first
he: נא לגבות את המידע שלך קודם לכן

en: Please select the correct port. For example, the "COM1" port under
    Windows is named "ttyS0" under GNU/Linux.
he: נא לבחור את הפורט הנכון. לדוגמא, פורט "COM1" תחת חלונות נקרא "ttyS0"
    תחת גנו/לינוקס.

en: Please select the test pages you want to print.
    Note: the photo test page can take a rather long time to get printed and on laser printers with too low memory it can even not come out. In most cases it is enough to print the standard test page.
he: נא לבחור את דפי הנסיון שברצונך להדפיס.
    חשוב: עלול לקחת זמן רב לדף הנסיון של התמונה להיות מודפס ובמדפסות לייזר עם זכרון נמוך זה עלול אפילו לא להיות מודפס בכלל. ברוב המקרים יש מספיק זכרון להדפסת דף נסיון רגיל.

en: Please test the mouse
he: נא לבדוק את העכבר

en: Please try again
he: אנא נסה שוב

en: Please wait
he: נא להמתין

en: Please wait, preparing installation...
he: אנא המתן, מכין את ההתקנה...

en: Please wait, setting security level...
he: נא להמתין, מגדיר רמת אבטחה...

en: Please wait, setting security options...
he: נא להמתין, מגדיר אפשרויות אבטחה...

en: Please, choose your keyboard layout.
he: נא לבחור את תצורת המקשים.

en: Plug'n Play
he: הכנס-הפעל

en: Poland
he: פולין

en: Portugal
he: פורטוגל

en: Post-install configuration
he: הגדרות לפני-התקנה

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
he: זכרון מדוייק אם דרוש (נמצאו %d MB)

en: Preference:
he: העדפות:

en: Preparing bootloader...
he: מכין את מאתחל המערכת...

en: Preparing installation
he: מכין את ההתקנה

en: Preparing printer database...
he: מכין את מאגר הנתונים של המדפסת...

en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
he: לחץ אנטר כדי לטעון את המערכת שנבחרה, 'e' לעריכה של ה

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Print
he: הדפסה

en: Print option list
he: הדפסת רשימת אפשרויות

en: Print test pages
he: הדפסת דפי נסיון

en: Printer
he: מדפסת

en: Printer %s
    What do you want to modify on this printer?
he: מדפסת %s
    מה ברצונך להגדיר במדפסת זו?

en: Printer connection type
he: סוג חיבור מדפסת

en: Printer default settings
    
    You should make sure that the page size and the ink type/printing mode (if available) and also the hardware configuration of laser printers (memory, duplex unit, extra trays) are set correctly. Note that with a very high printout quality/resolution printing can get substantially slower.
he: הגדרות ברירת המחדל של המדפסת
    
    עליך לבדוק שבאמת גודל הדף וסוג הדיו/מצב ההדפסה (אם אפשר) וגם כל ההגדרות מוגדרים נכון. יש לשים לב שעם הדפסה באיכות/רזולוציה גבוהה המדפסת עלולה להיות מוזנת באיטיות.

en: Printer manufacturer, model
he: יצרן מדפסת, מודל

en: Printer manufacturer, model, driver
he: יצרן מדפסת, מודל, מנהל התקן

en: Printer model selection
he: בחירת מודל מדפסת

en: Printer name, description, location
he: שם מדפסת, תיאור, מיקום

en: Printer on remote CUPS server
he: מדפסת על שרת cups מרוחק

en: Printer on remote lpd server
he: מדפסת על שרת lpd מרוחק

en: Printer options
he: אפשרויות מדפסת

en: Printer sharing
he: שיתוף מדפסת

en: Printerdrake
he: הדפסדרייק

en: Printing
he: הדפסה

en: Printing on the printer "%s"
he: מדפיס על המדפסת "%s"

en: Printing system:
he: מערכת ההדפסה:

en: Printing test page(s)...
he: מדפיס דפי נסיון...

en: Printing/Photo Card Access on "%s"
he: כניסה להדפסה/כרטיס-תמונה ב"%s"

en: Printing/Scanning on "%s"
he: מדפיס/סורק ב"%s"

en: Printing/Scanning/Photo Cards on "%s"
he: מדפיס/סורק/כרטיס-תמונה ב"%s"

en: Profile
he: פרופיל

en: ProgressBar color selection
he: בחירת צבע פס ההתקדמות

en: Protocol
he: פרוטוקול

en: Protocol for the rest of the world
he: פרוטוקול לשאר העולם

en: Provider name (ex provider.net)
he: שם הספק (לדוגמא provider.net)

en: Provider phone number
he: מספר הטלפון של הספק

en: Proxies configuration
he: הגדרות פרוקסים

en: Proxy should be http://...
he: פרוקסי צריך להיות http://...

en: Puerto Rico
he: פוארטו-ריקו

en: Qatar
he: קטאר

en: Quit
he: יציאה

en: Quit without saving
he: יציאה ללא שמירה

en: Quit without writing the partition table?
he: לצאת בלי לרשום לשולחן המחיצות?

en: Radio support:
he: תמיכת רדיו:

en: Re-submit
he: טען מחדש

en: Read carefully!
he: יש לקרוא בהקפדה!

en: Read-only
he: קריאה-בלבד

en: Read-write
he: קריאה-כתיבה

en: Reading printer data...
he: קורא את מידע המדפסת...

en: Reading printer database...
he: קורא את מאגר הנתונים של המדפסת...

en: Real name
he: שם אמיתי

en: Receiving Speed:
he: מהירות קבלה:

en: Refresh printer list (to display all available remote CUPS printers)
he: ריענון רשימת מדפסות (כדי להציג את כל מדפסות הCUPS המרוחקות הזמינות)

en: Refreshing printer data...
he: מרענן מידע על המדפסת...

en: Refuse
he: מסרב

en: Relaunch 'lilo'
he: טען מחדש 'lilo'

en: Reload partition table
he: טען מחדש את שולחן המחיצות

en: Remote CUPS server
he: שרת CUPS רחוק

en: Remote Printers
he: מדפסות רחוקות

en: Remote printer
he: מדפסת רחוקה

en: Removable media automounting
he: חיבור אוטומטי של מדיה נשלפת

en: Remove
he: הסרה

en: Remove Windows(TM)
he: הסר את חלונות(TM)

en: Remove a module
he: הסרת מודול

en: Remove printer
he: הסרת מדפסת

en: Removing %s
he: מסיר את %s

en: Removing %s ...
he: מסיר את %s ...

en: Removing old printer "%s"...
he: מסיר מדפסת ישנה - "%s"...

en: Removing printer "%s"...
he: מסיר את מדפסת "%s"...

en: Removing printer from Star Office/OpenOffice.org/GIMP
he: מסיר מדפסת מOffice/OpenOffice.org/GIMP.

en: Replay
he: הפעל מחדש

en: Rescue partition table
he: הצל את שולחן המחיצות

en: Resize
he: שנה גודל

en: Resizing
he: משנה גודל

en: Resizing Windows partition
he: משנה גודל למחיצת חלונות

en: Resolution
he: רזולוציה

en: Resolution: %s
he: רזולוציה: %s

en: Resolutions
he: רזולוציה

en: Restore partition table
he: שחזר את שולחן המחיצות

en: Restoring from file %s failed: %s
he: שחזuר מתוך קובץ %s נכשל: %s

en: Restrict command line options
he: הגבלת אפשרויות שורת הפקודה

en: Right "Windows" key
he: מקש "חלונות" הימני

en: Right Alt key
he: מקש Alt הימני

en: Romania
he: רומניה

en: Root
he: ראשי

en: Root partition size in MB:
he: גודל מחיצה ראשית בMB:

en: Run "sndconfig" after installation to configure your sound card
he: נא להריץ "sndconfig" אחרי ההתקנה בכדי להגדיר את כרטיס הקול שלך

en: Run config tool
he: הרצת כלי הגדרה

en: Running "%s" ...
he: מריץ "%s" ...

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
he: מריץ פקודות לפי זמנים שנקבעו להרצתן
    ומריץ פקודות אצוה כאשר יש עומס מערכת.

en: Russian
he: רוסית

en: Russian (Yawerty)
he: רוסית (Yawerty)

en: Rwanda
he: רואנדה

en: SILO Installation
he: התקנת SILO

en: SSH Server
he: שרת SSH

en: Saint Helena
he: סנט הלנה

en: Saint Kitts and Nevis
he: סנט קיטס נווים

en: Saint Lucia
he: סנט לוצ~יה

en: Saint Vincent and the Grenadines
he: סנט וינסנט והגרנידים

en: Samba Server
he: שרת samba

en: Samoa
he: סמואה

en: San Marino
he: סאן-מארינו

en: Sao Tome and Principe
he: סאו תומה ופרינסיפה

en: Saudi Arabia
he: ערב הסעודית

en: Save as..
he: שמירה בשם...

en: Save on floppy
he: שמירה על דיסקט

en: Save packages selection
he: שמירת בחירת החבילות

en: Save partition table
he: שמור את שולחן המחיצות

en: Save theme
he: שמירת ערכת נושא

en: Scanning for TV channels
he: מחפש ערוצי טלוויזיה

en: Scanning for TV channels in progress ...
he: חיפש ערוצי טלוויזיה בפעולה...

en: Scanning partitions to find mount points
he: סורק את המחיצות כדי למצוא נקודות חיבור

en: Scientific Workstation
he: תחנת עבודה מדעית

en: Screenshots will be available after install in %s
he: תמונות מסך יהיו זמינות לאחר התקנה ב%s

en: Search servers
he: חפש שרתים

en: Second DNS Server (optional)
he: שרת DNS שני (אופציה)

en: Second floppy drive
he: כונן דיסקטים שני

en: Sector
he: סקטור

en: Security
he: אבטחה

en: Security Administrator:
he: מנהל אבטחה:

en: Security Alerts:
he: התראות אבטחה:

en: Security Level:
he: רמת אבטחה:

en: See hardware info
he: צפייה במידע חומרה

en: Select a device !
he: בחר התקן!

en: Select file
he: בחר/י קובץ

en: Select model manually
he: בחירת עצמאית במודל

en: Select the memory size of your graphics card
he: בחר את כמות הזיכרון של כרטיס המסך שלך

en: Select your provider.
    If it isn't listed, choose Unlisted.
he: בחר/י את המספק שלך.
    אם זה לא ברשימה, בחר/י "לא ברשימה".

en: Selected size is larger than available space
he: הגודל הנבחר גדול יותר מהמקום הזמין

en: Sending Speed:
he: מהירות שליחה:

en: Senegal
he: סנגל

en: Server
he: שרת

en: Server:
he: שרת:

en: Services
he: שירותים

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
he: סט כלים לדואל, חדשות, אתרים, העברת קבצים, ושיחות

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
he: סט כלים לקריאה וכתיבת דואל וחדשות  (pine, mutt, tin..) ולגלישה באינטרנט

en: Set root password
he: הגדרת סיסמה ראשית (root)

en: Set this printer as the default
he: הגדרת המדפסת כברירת מחדל

en: Settings
he: הגדרות

en: Seychelles
he: איי סיישל

en: Shell
he: מעטפת

en: Show automatically selected packages
he: הראה חבילות שנבחרו אוטומטית

en: Show current interface configuration
he: הראה את הגדרות הממשק הנוכחי

en: Show only for the selected day
he: הראה רק את היום הנבחר

en: Sierra Leone
he: סיירה ליאונה

en: Singapore
he: סינגפור

en: Size
he: גודל

en: Size in MB:
he: גודל בMB:

en: Size of the (second level) cpu cache
he: גודל מטמון המעבד (שלב שני)

en: Size: %d KB
he: גודל: %d KB

en: Size: %s
he: גודל: %s

en: Size: %s
he: גודל: %s

en: Skip
he: דלג

en: Slovakia
he: סלובקיה

en: Slovakian (QWERTY)
he: סלובקית (QWERTY)

en: Slovakian (QWERTZ)
he: סלובקית (QWERTZ)

en: Slovenia
he: סלובניה

en: Solomon Islands
he: איי שלמה

en: Somalia
he: סומליה

en: Some devices were added:
he: מספר התקנים הוספו:

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
he: חלק מהחומרה על המחשב שלך צריכה מנהלי התקן ''מתאימים'' כדי לפעול.
    אפשר למצוא מידע עליהם ב%s

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
he: מספר חבילות חשובות לא הותקנו כראוי.
    כנראה שיש בעיה בדיסק או בcdrom שלך.
    יש לבדוק את הדיסק על מחשב מותקן בעזרת "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
he: חלק מהשלבים לא הושלמו.
    
    האם באמת ברצונך לצאת עכשיו?

en: Sorry, no floppy drive available
he: סליחה, אין כונן דיסקטים נגיש

en: Sorry, we support only 2.4 kernels.
he: סליחה, התמיכה היא בגרעיני 2.4 בלבד.

en: Sound and video playing/editing programs
he: תוכנות להשמעה או עריכה של קול ווידאו

en: Sound card
he: כרטיס קול

en: Sound configuration
he: הגדרות קול

en: Sound trouble shooting
he: פתירת בעיות קול

en: South Africa
he: דרום אמריקה

en: Spain
he: ספרד

en: Specify options
he: ציין אפשרויות

en: Splash selection
he: בחירת ספלאש

en: Sri Lanka
he: סרי לנקה

en: Standard
he: סטנדרטי

en: Standard test page
he: דף נסיון רגיל

en: Start
he: התחלה

en: Start at boot
he: התחל באתחול

en: Start sector:
he: סקטור התחלה:

en: Start: sector %s
he: התחלה: סקטור %s

en: Starting network...
he: מתחיל רשת...

en: Starting the printing system at boot time
he: מתחיל את מערכת ההפעלה בזמן אתחול

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
he: מתחיל את שרת הפונטים של  (זה דבר בסיסי לXfree כדי לרוץ)

en: Statistics
he: סטטיסטיקה

en: Stop
he: עצירה

en: Sudan
he: סודן

en: Summary
he: סיכום

en: Sun - Mouse
he: עכבר - Sun

en: Suriname
he: סורינאם

en: Swap
he: זיכרון וירטואלי

en: Swap partition size in MB:
he: גודל מחיצת זכרון וירטואלי בMB:

en: Swaziland
he: סווזילנד

en: Sweden
he: סודן

en: Switching from ext2 to ext3
he: מחליף מext2 לext3

en: Switzerland
he: שוויף

en: Syslog
he: לוג מערכת

en: System
he: מערכת

en: System Options
he: אפשרויות מערכת

en: System mode
he: מצב מערכת

en: TV card
he: כרטיס TV

en: Table
he: שולחן

en: Tajikistan
he: טאנ~יקיסטן

en: Terminal-based
he: מבוסס-מעטפת

en: Test
he: בדיקה

en: Test of the configuration
he: בדיקת ההגדרות

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
he: דפי הנסיון נשלחו להדפסה.
    יכול להיות שייקח כמה זמן עד שהמדפסת תתחיל בהדפסה.

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
he: דפי הנסיון נשלחו להדפסה.
    יכול להיות שייקח כמה זמן עד שהמדפסת תתחיל בהדפסה.
    מצב ההדפסה:
    %s

en: Test pages
he: דפי נסיון

en: Testing your connection...
he: בודק את המערכת שלך...

en: Thailand
he: תאילנד

en: The %s is not supported by this version of Mandrake Linux.
he: ה%s לא נתמך בגרסא הנוכחית של לינוקס מנדרייק.

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
he: אשף המיחוץ של DrakX מצא את הפתרונות הבאים:

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
he: משנה גודל הFAT אינו מסוגל להתמודד עם המחיצה שלך,
     השגיאה הבאה התרחשה: %s

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
he: סביבת שולחן העבודה K, סביבה גרפית בסיסית עם כלים

en: The URL must begin with http:// or https://
he: שם האתר חייב להתחיל בhttp:// או בhttps://

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
he: שולחן המחיצות אינו תואם בגודלו
    האם להמשיך בכל מקרה?

en: The change is done, but to be effective you must logout
he: השינוי הסתיים, אך כדי שיהיה בעל משמעות עליך לצאת

en: The encryption keys do not match
he: מפתחות ההצפנה לא תואמים

en: The following packages are going to be installed
he: עומד להתקין את החבילות הבאות

en: The following packages are going to be removed
he: עומד להסיר את החבילות הבאות

en: The following packages will be removed to allow upgrading your system: %s
    
    
    Do you really want to remove these packages?
he: החבילות הבאות יוסרו כדי לאפשר את עדכון המערכת: %s
    
    
    האם באמת ברצונך להסיר חבילות אלה?

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; or to view information about it.
he: המדפסות הבאות מוגדרות. יש ללחוץ פעמיים על מדפסת  כדי לשנות את הגדרותיה; כדי להפוך אותה למדפסת ברירת המחדל; או כדי לראות מידע עליה.

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; to view information about it; or to make a printer on a remote CUPS server available for Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
he: המדפסות הבאות מוגדרות. יש ללחוץ פעמיים על מדפסת  כדי לשנות את הגדרותיה; כדי להפוך אותה למדפסת ברירת המחדל; או כדי לראות מידע עליה; או להפוך מדפסת בשרת CUPS מרוחק להיות זמינה לStar Office/OpenOffice.org/GIMP.

en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
he: ה'כניסה' המסומנת טטען אוטומטית תוך %d שניות.

en: The model is correct
he: המודל נכון

en: The package %s is needed. Install it?
he: החבילה %s דרושה. האם להתקינה?

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
he: החבילה %s דרושה להיות מותקנת. האם ברצונך להתקינה?

en: The passwords do not match
he: הסיסמאות לא זהות

en: The printer "%s" already exists,
    do you really want to overwrite its configuration?
he: המדפסת "%s" כבר קיימת,
    האם באמת ברצונך לדרוס את ההגדרות הקודמות?

en: The printer "%s" is set as the default printer now.
he: המדפסת "%s" מוגדרת כעת כמדפסת ברירת מחדל.

en: The printer "%s" was successfully added to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
he: המדפסת "%s" הוספה בהצלחה לStar Office/OpenOffice.org/GIMP.

en: The printer "%s" was successfully removed from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
he: המדפסת "%s" הוסרה בהצלחה מOffice/OpenOffice.org/GIMP.

en: The setup has already been done, and it's currently enabled.
he: ההגדרות כבר נעשו, וכרגע הן אפשריות.

en: The user name is too long
he: שם המשתמש ארוך מידיי

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
he: שם המשתמש חייב להכיל אך ורק באותיות קטנות, מספרים, ב'-', וב'_'

en: Theme installation failed!
he: התקנת ערכת נושא נכשלה!

en: Theme name
he: שם ערכת נושא

en: Themes
he: ערכות נושא

en: There is already a partition with mount point %s
he: זוהי כבר מחיצה עם נקודת חיבור %s

en: There is no existing partition to use
he: אין מחיצה קיימת לשימוש

en: There was an error installing packages:
he: התרחשה שגיאה בהתקנת החבילות:

en: There was an error ordering packages:
he: התרחשה שגיאה בקריאה לחבילות (או סידור חבילות):

en: There was an error while scanning for TV channels
he: הייתה שגיאה בזמן סריקת ערוצי טלוויזיה

en: There's no known OSS/ALSA alternative driver for your sound card (%s) which currently uses "%s"
he: אין אלטרנטיבות OSS או ALSA לכרטיס הקול שלך (%s) אשר משתמש כרגע ב"%s"

en: There's no known driver for your sound card (%s)
he: אין פה מנהל התקן ידוע לכרטיס הקול שלך (%s)

en: This directory should remain within the root filesystem
he: תיקייה זו צריכה להישאר עם מערכת הקבצים הראשית (root).

en: This encryption key is too simple (must be at least %d characters long)
he: מפתח ההצפנה פשוט מידיי וחייב להיות באורך של לפחות %d תווים

en: This floppy is not FAT formatted
he: דיסקט זה אינו מפורמט FAT

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
he: זוהי חבילה בסיסית, אי אפשר לבטל את בחירתה

en: This label is already used
he: התווית הזאת כבר בשימוש

en: This package must be upgraded.
    Are you sure you want to deselect it?
he: חובה לשדרג חבילה זו.
    האם באמת ברצונך לבטל את בחירתה?

en: This partition is not resizeable
he: לא ניתן לשנות את גודלהה של מחיצה זו

en: This password is too short (it must be at least %d characters long)
he: הסיסמא הזו קצרה מידיי (חייבת להכיל לפחות %d אותיות או סימנים)

en: This password is too simple
he: הסיסמה פשוטה מידיי

en: This will take a few minutes.
he: זה יקח מספר דקות

en: Time remaining
he: זמן נותר

en: Timezone
he: אזור זמן

en: Title
he: כותרת

en: To activate the mouse,
he: להפעלת העכבר,

en: To get a list of the options available for the current printer click on the "Print option list" button.
he: כדי לדעת על האפשרויות הטמונות במדפסת שלך יש לקרוא את הרשימה שכאן או ללחוץ על כפתור "רשימת אפשרויות הדפסה".

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
he: כדי לאפשר יצירת מחיצות חדשות, נא למחוק אחת כדי לאפשר יצירת מחיצה נוספת

en: To know about the options available for the current printer read either the list shown below or click on the "Print option list" button.%s%s
he: כדי לדעת על האפשרויות הטמונות במדפסת שלך יש לקרוא את הרשימה שכאן או ללחוץ על כפתור "רשימת אפשרויות הדפסה". %s%s

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>" or "%s <file>".
he: כדי להדפיס קובץ משורת הפקודה (המעטפת) יש להשתמש בפקודה "%s <file>" or "%s <file>".

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
he: כדי להדפיס קובץ משורת הפקודה (המעטפת) יש להשתמש בפקודה "%s <file>".

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
he: כדי להשתמש בבחירת החבילות השמורה, יש להפעיל את ההתקנה  עם ``linux defcfg=floppy''

en: Toggle to expert mode
he: עבור למצב מומחה

en: Toggle to normal mode
he: עבור למצב רגיל

en: Togo
he: טוגו

en: Tonga
he: טונגה

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
he: כלים לPalm Pilot או לVisor שלך

en: Tools to create and burn CD's
he: כלים ליצירה וצריבה של דיסקים

en: Tools to ease the configuration of your computer
he: כלים להקלת הגדרות המחשב שלך

en: Total size: %d / %d MB
he: גודל כללי: %d / %d MB

en: Transfer
he: העברה

en: Transfer printer configuration
he: הגדרת העברת מדפסת

en: Transferring %s...
he: מעביר את %s...

en: Trinidad and Tobago
he: טרינידד ו טובגו

en: Trouble shooting
he: פתירת בעיות

en: Truly minimal install (especially no urpmi)
he: התקנה מינימלית אמיתית (בייחוד לא urpmi)

en: Trying to rescue partition table
he: מנסה להציל את שולחן המחיצות

en: Tuner type:
he: סוג מכוון:

en: Tunisia
he: טוניסיה

en: Turkey
he: טורקיה

en: Turkish (modern "Q" model)
he: טורקית (מודל "Q" מודרני)

en: Turkish (traditional "F" model)
he: טורקית (מודל "F" מסורתי)

en: Turkmenistan
he: טורקמניסטאן

en: Turks and Caicos Islands
he: איי קייקוס

en: Tuvalu
he: טובאלו

en: Type
he: סוג

en: Type of install
he: סוג להתקנה

en: Type:
he: סוג:

en: UK keyboard
he: מקלדת אנגליה

en: US keyboard
he: מקלדת ארה"ב

en: US keyboard (international)
he: מקלדת ארה"ב (בינלאומית)

en: USA (cable)
he: ארצות הברית (כבלים)

en: Uganda
he: אוגנדה

en: Ukraine
he: אוקראינה

en: Ukrainian
he: אוקריינית

en: Unable to start live upgrade !!!
he: לא מסוגל להתחיל עדכון חיי!!!

en: Undo
he: בטל

en: United Arab Emirates
he: איחוד הנסיכויות הערביות

en: United Kingdom
he: בריטניה

en: United States
he: ארצות הברית

en: Unknown Model
he: מודל לא ידוע

en: Unknown model
he: מודל לא ידוע

en: Unknown|Generic
he: לא ידוע|כללי

en: Unkown driver
he: מנהל התקן לא ידוע

en: Unmount
he: ניתוק

en: Unsafe
he: לא בטוח

en: Up
he: לעלות

en: Updating package selection
he: בחירת עדכון חבילות

en: Uruguay
he: אורוגוואי

en: Use ``%s'' instead
he: משתמש ב''%s''במקום

en: Use ``Unmount'' first
he: השתמש/י ב''ניתוק'' קודם

en: Use auto detection
he: שימוש בזיהוי אוטומטי

en: Use existing partitions
he: משתמש במחיצה קיימת

en: Use fdisk
he: השתמש בfdisk

en: Use free space
he: משתמש בשטח החופשי

en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
he: השתמש במקשים %c ו%c כדי לבחור איזה 'כניסה' תסומן.

en: Use the Windows partition for loopback
he: השתמש במחיצת חלונות לloopback

en: Use the free space on the Windows partition
he: השתמש בשטח החופשי על מחיצת חלונות

en: User
he: משתמש

en: User name
he: שם משתמש

en: Username
he: שם משתמש

en: Uzbekistan
he: אוזבקיסטן

en: Vanuatu
he: ונואטו

en: Various
he: מתקדם

en: Vendor
he: יצרן

en: Venezuela
he: ונצואלה

en: Version: %s
he: גירסה: %s

en: Vertical refresh rate
he: קצב רענון אנכי

en: Video mode
he: מצב תצוגה

en: Video players and editors
he: נגן וידאו ועורכים

en: Virgin Islands (British)
he: איי הבתולה הבריטיים

en: Virgin Islands (U.S.)
he: איי הבתולה האמקריים

en: Wait please, testing your connection...
he: נא להמתין, בודק את החיבור שלך...

en: Warning
he: אזהרה

en: Warning, another internet connection has been detected, maybe using your network
he: אזהרה, חיבור אינטרנט אחר זוהה, אולי משתמש ברשת שלך

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
he: אזהרה: בדיקת כרטיס המסך הזה עלולה לתקוע לך את המחשב

en: We are now going to configure the %s connection.
he: אנו עומדים להגדיר את חיבור ה%s.

en: Welcome to %s
he: ברוכים הבאים ל- %s

en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
he: ברוכים הבאים לבוחר מערכת ההפעלה - GRUB!

en: Welcome to the mail configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up the alert system.
he: ברוכים הבאים לכלי הגדרות הדואל.
    
    כאן, תוכלו להגדיר את מערכת ההַתְרָאָות.

en: Western Sahara
he: סהרה המערבית

en: What kind is your ISDN connection?
he: איזה סוג הוא סוג חיבור הISDN שלך?

en: What kind of card do you have?
he: איזה סוג כרטיס יש לך?

en: What type of partitioning?
he: איזה סוג מיחוץ?

en: Wheel
he: עם גלגלת

en: Where do you want to install the bootloader?
he: איפה ברצונך להתקין את מאתחל המערכת?

en: Where do you want to mount %s?
he: לאן ברצונך לחבר את %s?

en: Where do you want to mount device %s?
he: לאן ברצונך לחבר את ההתקן %s?

en: Which %s driver should I try?
he: איזה מנהל התקן %s אני צריך לנסות?

en: Which disk do you want to move it to?
he: לאיזה דיסק ברצונך להעביר את זה?

en: Which filesystem do you want?
he: איזו מערכת קבצים את/ה רוצה?

en: Which is your timezone?
he: איזה הוא איזור הזמן שלך?

en: Which partition do you want to resize?
he: לאיזו מחיצה ברצונך לשנות גודל?

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
he: באיזו מחיצה ברצונך להתשתמש בשביל Linux4Win?

en: Which printer model do you have?
he: איזה מודל מדפסת יש לך?

en: Which protocol do you want to use?
he: באיזה פרוטוקול ברצונך להשתמש?

en: Which sector do you want to move it to?
he: לאיזה סקטור ברצונך להעביר את זה?

en: Which size do you want to keep for Windows on
he: איזה גודל ברצונך להשאיר לחלונות ב-

en: Which type of entry do you want to add?
he: איזה סוג 'כניסה' ברצונך להוסיף?

en: Which username
he: איזה שם משתמש

en: Winmodem connection
he: חיבור מודם-חלונות (Winmodem)

en: With X
he: עם X

en: With basic documentation (recommended!)
he: עם מסמכים בסיסיים (מומלץ!)

en: Wizard
he: אשף

en: Workstation
he: תחנת עבודה

en: Would you like to allow users to share some of their directories?
    Allowing this will permit users to simply click on "Share" in konqueror and nautilus.
    
    "Custom" permit a per-user granularity.
he: האם ברצונך לאפשר למשתמשים לשתף חלק מהתיקיות שלהם?
    הסכמתך לעשות זאת תאפשר למשתמש פשוט ללחוץ על "שתף" בקונקיורור ובנאוטילס.
    
    " התאמה אישית" תאפשר התאמה לכל משתמש.

en: Write %s
he: כתוב %s

en: X server
he: שרת X

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
he: XFree %s עם חומרה מאיצת תלת מימד

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
he: XFree %s עם חומרה מאיצת תלת מימד נסיונית

en: XFree86 driver: %s
he: מנהל התקן Xfree86: %s

en: XFree86 server: %s
he: שרת Xfree86: %s

en: XawTV isn't installed!
he: XawTV לא מותקן!

en: Xpmac (installation display driver)
he: Xpmac (התקנת מנהל התקן לתצוגה)

en: Yaboot mode
he: מצב Yaboot

en: Yemen
he: תימן

en: Yes
he: כן

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
he: כן, ברצוני כניסה אוטומטית עם זה (משתמש, שולחן עבודה)

en: You are currently using %s as your boot manager.
    Click on Configure to launch the setup wizard.
he: השימוש הוא כרגע ב%s כמנהל טעינה.
    יש ללחוץ על הגדרות כדי להריץ את אשף ההגדרה.

en: You can configure each parameter of the module here.
he: באפשרותך להגדיר כל פרמטר מהמודול כאן.

en: You can export using NFS or Samba. Please select which you'd like to use.
he: אתה יכול ליצא בשימוש NFS או Samba. בבקשה בחר במה ברצונך להשתמש.

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
he: באפשרותך כרגע למחץ את %s.
    כאשר סיימת, לא לשכוח לשמור עם `w'

en: You can't install the bootloader on a %s partition
he: אי אפשר להתקין את מאתחל המערכת על מחיצת %s

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
he: אי אפשר לבחור בחבילה זו מכיוון שלא נותר מספיק מקום פנוי להתקינה

en: You can't select/unselect this package
he: אי אפשר לבחור/לבטל את חבילה זו

en: You can't unselect this package. It is already installed
he: אין אפשרות לבטל חבילה זו מכיוון שהיא כבר מותקנת

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
he: אי אפשר לבטל את בחירת חבילה זו, שידרוגה חובה

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
he: אינך יכול להשתמש בJFS בשביל מחיצה קטנה מ16 מגה

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
he: אסור להשתמש בReiserFS למחיצה קטנה מ32MB

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
he: אינך יכול/ה להשתמש בכרך לוגי של LVM לנקודת חיבור %s

en: You can't use an encrypted file system for mount point %s
he: אסור להשתמש במערכת קבצים מקודדת לנקודת החיבור %s

en: You decided to install the bootloader on a partition.
    This implies you already have a bootloader on the hard drive you boot (eg: System Commander).
    
    On which drive are you booting?
he: החלטת להתקין את מאתחל המערכת על מחיצה.
    זה רומז שיש לך כבר טוען מערכת על הדיסק הקשיח (מעלה מערכת)
    
    דרך איזה כונן את/ה מעלה את המערכת?

en: You don't have a swap partition.
    
    Continue anyway?
he: אין לך מחיצת זכרון וירטואלי

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions.
he: יש לך חור בשולחן המחיצות שלך אך איני יכול להשתמש בו.
    הפתרון היחידי הוא להזיז את המחיצה הראשית כדי לקבל את החור
    לייד המחיצות הנלוות.

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
he: יש לך יותר מכונן קשיח אחד, באיזה ברצונך להתקין לינוקס?

en: You haven't selected any group of packages.
    Please choose the minimal installation you want:
he: אינך בחרת אף קבוצה של חבילות.
    נא לבחור את ההתקנה המינימלית שברצונך לבצע:

en: You must also format %s
he: חובה עליך לפרמט גם את %s

en: You must choose an image file first!
he: עליך לבחור קובץ תמונה קודם!

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
he: FAT

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
he: חובה עליך תיקייה ראשית.
    בשביל כך יש ליצור מחיצה או ללחוץ על מחיצה קיימת.
    אז יש להפעיל ''נקודת חיבור''  ולהגדיר זאת ל/

en: You must specify a kernel image
he: אתה חייב לציין תמונת גרעין

en: You must specify a root partition
he: אתה חייב לציין מחיצה ראשית

en: You need a true filesystem (ext2/ext3, reiserfs, xfs, or jfs) for this mount point
he: חובה עליך מערכת קבצים אמיתית (ext2/ext3, reiserfs, xfs, or jfs) בשביל נקודת החיבור הזו

en: You need the alcatel microcode.
    Download it at
    http://www.speedtouchdsl.com/dvrreg_lx.htm
    and copy the mgmt.o in /usr/share/speedtouch
he: נא להוריד את המיקרו-קוד של alcatal.
    http://www.speedtouchdsl.com/dvrreg_lx.htm
    ולהעתיק הקובץ mgmt.o לתיקייה /usr/share/speedtouch

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
he: יש צורך בהפעלת המחשב מחדש כדי שהשינויים בשולחן המחיצות יתפסו מקום

en: You will receive an alert if the load is higher than this value
he: תקבל/י התראה אם הטעינה גבוהה מהערך הזה

en: You'll need to reboot before the modification can take place
he: תצתרכ/י להפעיל מחדש כדי שהשינויים יכנסו לתוקף

en: Your Windows partition is too fragmented. Please reboot your computer under Windows, run the ``defrag'' utility, then restart the Mandrake Linux installation.
he: מחיצת חלונות אינה מאוחה. נא להפעיל מחדש את המחשב ולהריץ איחוי דיסק, לאחר מכן יש להפעיל מחדש את התקנת לינוקס מנדרייק

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
he: כרטיסך יכול לתמוך בהאצת חומרת תלת מימד רק עם XFree %s. 
    זהירות: זוהי גירסה נסיונית העלולה לתקוע לך את המחשב.
    כרטיסך יכול לתמוך בהאצת חומרת דו מימד עם XFree %s.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
he: כרטיסך יכול לתמוך בהאצת חומרת תלת מימד רק עם XFree %s.
    כרטיסך נתמך על ידי XFree %s אשר יכול לתמוך בהאצת חומרת דו מימדית טובה יותר.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
he: הכרטיס שלך תומך בהאצת חומרת תלת מימד עם XFree %s,
    זהירות: זוהי גירסה נסיונית העלולה לתקוע לך את המחשב.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
he: כרטיסך יכול לתמוך בהאצת חומרת תלת מימד עם XFree %s.

en: Your choice? (0/1, default `%s')
he: בחירה שלך? (0/1, ברירת מחדל `%s')

en: Your choice? (default %s)
he: הבחירה שלך? ( ברירת מחדל %s)

en: Your choice? (default `%s'%s)
he: בחירה שלך? (ברירת מחדל `%s'%s)

en: Your modem isn't supported by the system.
    Take a look at http://www.linmodems.org
he: המודם שלך אינו נתמך על ידי המערכת.
    תעיפו מבט בhttp://www.linmodems.org

en: Your personal phone number
he: מספר הטלפון הפרטי שלך

en: Your printer model
he: המודל של המדפסת שלך

en: Your system does not have enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
he: למערכת שלך אין מספיק שטח פנוי להתקנה או שדרוג (%d > %d)

en: Your system is low on resources. You may have some problem installing
    Mandrake Linux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
he: המערכת שלך בעלת משאבים נמוכים. אולי יהיו לך כמה בעיות להתקין
    את לינוקס מנדרייק. אם זה קורה, את/ה יכול/ה להתקין דרך ממשק טקסט במקום. בשביל כך יש ללחוץ F1 כאשר מפעילים כניסה מדיסק ולהכניס 'text'.

en: Yugoslavian (latin)
he: יוגוסלבית (latin)

en: Zambia
he: זמביה

en: Zimbabwe
he: זימבבואה

en: [OPTIONS]
    Network & Internet connection and monitoring application
    
    --defaultintf interface : show this interface by default
    --connect : connect to internet if not already connected
    --disconnect : disconnect to internet if already connected
    --force : used with (dis)connect : force (dis)connection.
    --status : returns 1 if connected 0 otherwise, then exit.
    --quiet : don't be interactive. To be used with (dis)connect.
he: [OPTIONS]
    Network & Internet connection and monitoring application
    
    --defaultintf interface : הצג ממשק זה כברירת מחדל
    --connect : התחבר לאינטרנט אם לא מחובר כבר--disconnect : התנתק מהאינטרנט אם מחובר כבר
    --force : used with (dis)connect : force (dis)connection.
    --status : החזר 1 אם מחובר, 0 אחרת--quiet : לפעול בצורה בלתי אינטרקטיבית

en: [OPTIONS] [PROGRAM_NAME]
    
    OPTIONS:
      --help            - print this help message.
      --report          - program should be one of mandrake tools
      --incident        - program should be one of mandrake tools
he: [OPTIONS] [PROGRAM_NAME]
    
    OPTIONS:
      --help            - הצג הודעת עזרה זו
      --report          - התוכנה צריכה להיות אחד מכלי מנדרייק
      --incident        -  התוכנה צריכה להיות אחד מכלי מנדרייק

en: [OPTION]...
      --no-confirmation      don't ask first confirmation question in MandrakeUpdate mode
      --no-verify-rpm        don't verify packages signatures
      --changelog-first      display changelog before filelist in the description window
      --merge-all-rpmnew     propose to merge all .rpmnew/.rpmsave files found
he: [OPTION]...
      --no-confirmation      לא לבקש אישור במצב עדכון-מנדרייק
      --no-verify-rpm        לא לזהות חתימות חבילות
      --changelog-first      הצג לוג-שינוי לפני רשימת הקבצים בחלון התיאור
      --merge-all-rpmnew      שנמצאו .rpmnew/.rpmsave מיועד למזג את כל קבצי

en: [keyboard]
he: [מקלדת]

en: a number
he: מספר

en: access to X programs
he: כניסה לתוכניות X

en: access to administrative files
he: כניסה לקבצי ניהול

en: access to compilation tools
he: כניסה לכלי הידור

en: access to network tools
he: כניסה לכלי רשת

en: access to rpm tools
he: כניסה לכלי rpm

en: add a rule
he: הוספה של כלל

en: alert configuration
he: הגדרות התראות

en: allow "su"
he: הרשה "su"

en: average
he: ממוצע

en: boot disk creation
he: יצירת דיסקט הפעלת מערכת

en: browse
he: סייר

en: busmouse
he: עכבר bus

en: but not matching
he: אבל לא השוואה

en: cable connection detected
he: חיבור כבלים זוהה

en: choose device
he: בחר/י התקן

en: choose image file
he: בחר/י קובץ תמונה

en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
he: פקודות לפני כניסה למערכת, או 'c' בשביל שורת פקודה.

en: compact
he: קומפקטי

en: consolehelper missing
he: עוזר-המעטפת חסר(consolehelper)

en: cpu #
he: מעבד #

en: default
he: ברירת מחדל

en: default:LTR
he: default:RTL

en: delete
he: למחוק

en: detected
he: זוהה

en: detected %s
he: זוהה %s

en: detected on port %s
he: זוהה בפורט %s

en: device
he: התקן

en: disable
he: ביטול

en: dismiss
he: משוחרר

en: drakfloppy
he: דרקדיסקט

en: edit
he: לערוך

en: enable
he: הרשה

en: enable radio support
he: אפשר תמיכת רדיו

en: error unmounting %s: %s
he: שגיאה בניתוק %s: %s

en: ethernet card(s) detected
he: כרטיסי רשת זוהו

en: final resolution
he: רזולוציה סופית

en: first step creation
he: יצירת שלב ראשון

en: force
he: הכרח/י

en: group
he: קבוצה

en: group :
he: קבוצה :

en: hard disk model
he: מודל כונן קשיח

en: high
he: גבוהה

en: if needed
he: אם דרוש

en: important
he: חשוב

en: kdesu missing
he: חסר kdesu

en: kernel version
he: גירסת גרעין

en: level
he: רמה

en: load setting
he: טוען הגדרה

en: logdrake
he: לוגדרייק

en: matching
he: השוואה

en: maybe
he: אולי

en: mkraid failed
he: נכשל mkraid

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
he: נכשל mkraid (אולי כלי raid חסרים?)

en: mount failed:
he: חיבור נכשל:

en: mounting partition %s in directory %s failed
he: חיבור המחיצה %s לתיקייה %s נכשל

en: must have
he: חייב להיות

en: new
he: חדש

en: nice
he: יפה

en: no network card found
he: כרטיס רשת לא נמצא

en: none
he: כלום

en: not configured
he: לא מוגדר

en: not enough room in /boot
he: אין מספיק מקום ב/boot

en: old static device name used in dev package
he: שם ההתקן הסטטי הישן בשימוש בdev package

en: on channel %d id %d
he: בערוץ %d זיהוי %d

en: partition %s
he: מחיצת %s

en: partition %s is now known as %s
he: מחיצה %s ידועה עכשיו כ%s

en: path
he: מיקום תיקייה

en: permissions
he: הרשאות

en: primary
he: ראשי

en: received
he: התקבל

en: received:
he: התקבלו:

en: reconfigure
he: הגדר מחדש

en: restrict
he: הגבלה

en: running
he: רץ

en: search
he: חיפוש

en: secondary
he: משני

en: sent:
he: נשלחו:

en: serial
he: סריאלי

en: server
he: שרת

en: service setting
he: הגדרות שירות

en: simple
he: פשוט

en: stopped
he: נעצר

en: text box height
he: גובה תיבת טקסט

en: text width
he: רוחב טקסט

en: the color of the progress bar
he: צבע פס ההתקדמות

en: the list of alternative drivers for this sound card
he: הרשימה של התקנים אלטרנטיבים לכרטיס קול הזה

en: the number of the processor
he: מספר המעבד

en: the vendor name of the device
he: שם היצרן של ההתקן

en: the vendor name of the processor
he: שם היצרן של המעבד

en: the width of the progress bar
he: רוחב פס ההתקדמות

en: transmitted
he: הועבר

en: use dhcp
he: שימוש ב dhcp

en: use pppoe
he: שימוש ב pppoe

en: use pptp
he: שימוש ב pptp

en: user
he: משתמש

en: user :
he: משתמש :

en: very nice
he: יפה מאוד

en: with /usr
he: עם /usr
