DrakX - en to el translation catalogue (2368 entries)

en: 		 user name: %s
    		 on path: %s
el: 		 όνομα χρήστη: %s
    		 στη θέση: %s

en: 		Erase=%s
el: 		Σβήσιμο=%s

en: 	-Hard drive.
el: 	-Σκληρός Δίσκος.

en: 	-Network by FTP.
el: 	-Δίκτυο μέσω FTP.

en: 	-Network by SSH.
el: 	-Δίκτυο μέσω SSH.

en: 	-Network by rsync.
el: 	-Δίκτυο μέσω rsync.

en: 	-Network by webdav.
el: 	-Δίκτυο μέσω webdav.

en: 	-Tape
el: 	-Ταινία

en: 	Backups use tar and bzip2
el: 	Αντίγραφα Ασφαλείας ως tar και bzip2

en: 	Backups use tar and gzip
el: 	Αντίγραφα Ασφαλείας ως tar και gzip

en: 	Do not include System Files
el: 	Χωρίς το Αρχείο Συστήματος

en: 
    
    
    Note: if you've an ISA PnP sound card, you'll have to use the sndconfig program.  Just type "sndconfig" in a console.
el: 
    
    
    Σημείωση: Αν έχετε κάρτα ήχου ISA PnP, θα πρέπει να εκτελέσετε το πρόγραμμα sndconfig.  Απλά γράψτε "sndconfig" σε μια κονσόλα.

en: 
    
    
    We are now going to configure the %s connection.
    
    
    Press OK to continue.
el: 
    
    
    Τώρα θα ρυθμίσουμε την %s σύνδεση.
    
    
    Πατήστε το OK για να ξεκινήσετε

en: 
    
     Thanks:
    	- LTSP Project http://www.ltsp.org
    	- Michael Brown <mbrown\@fensystems.co.uk>
el: 
    
     Ευχαριστούμε:
    	- LTSP Project http://www.ltsp.org
    	- Michael Brown <mbrown\@fensystems.co.uk>

en: 
    
    (WARNING! You're using XFS for your root partition,
    creating a bootdisk on a 1.44 Mb floppy will probably fail,
    because XFS needs a very large driver).
el: 
    
    (Προσοχή!:Κάνετε χρήση του XFS στην κατάτμηση root
    η δημιουργία δισκέτα εκκίνησης μεγέθους 1.44 Mb μάλλον θα αποτύχει,
    επειδή το XFS χρειάζεται πολύ μεγάλους οδηγούς.)

en: 
    
    Printerdrake could not determine which model your printer %s is. Please choose the correct model from the list.
el: 
    
    Το Printerdrake δεν μπόρεσε να καθορίσει το μοντέλο του εκτυπωτή %s. Παρακαλώ επιλέξτε το σωστό μοντέλο από τη λίστα.

en: 
                          DrakBackup Daemon Report
el: 
                          Δαίμονας αναφοράς DrakBackup

en: 
                          DrakBackup Report
el: 
                          Αναφορά DrakBackup

en: 
                        DrakBackup Report Details
el: 
                        DrakBackup Λεπτομέρειες Αναφοράς

en: 
     FTP connection problem: It was not possible to send your backup files by FTP.
el: 
     Σφάλμα στη σύνδεση FTP . Δεν ήταν δυνατή η αποστολή των αντιγράφων ασφαλείας μέσω FTP.

en: 
    - Burn to CD
el: 
    - Εγγραφή σε CD

en: 
    - Daemon (%s) include:
el: 
    - Δαίμονας (%s) μαζί με :

en: 
    - Delete hard drive tar files after backup.
el: 
    - Διαγραφή αρχείων tar από τον δίσκο μετά το αντίγραφο ασφαλείας.

en: 
    - Options:
el: 
    - Επιλογές:

en: 
    - Other Files:
el: 
    - Άλλα Αρχεία:

en: 
    - Save on Hard drive on path: %s
el: 
    - Αποθήκευση στον σκληρό δίσκο στην θέση: %s

en: 
    - Save to Tape on device: %s
el: 
     Αποθήκευση σε Ταινία στη συσκευή: %s

en: 
    - Save via %s on host: %s
el: 
     Αποθήκευση μέσω %s στον υπολογιστή: %s

en: 
    - System Files:
el: 
    - Αρχεία Συστήματος:

en: 
    - User Files:
el: 
    - Αρχεία Χρηστών:

en: 
    Also printers configured with the PPD files provided by their manufacturers or with native CUPS drivers cannot be transferred.
el: 
    Επίσης εκτυπωτές που έχουν ρυθμιστεί με αρχεία PPD που παρέχονται από τους κατασκευαστές τους ή με τοπικούς οδηγούς CUPS δεν μπορούν να μεταφερθούν.

en: 
    Backup Sources:
el: 
    - Πηγές Αντιγράφων Ασφαλείας:

en: 
    Congratulations, your printer is now installed and configured!
    
    You can print using the "Print" command of your application (usually in the "File" menu).
    
    If you want to add, remove, or rename a printer, or if you want to change the default option settings (paper input tray, printout quality, ...), select "Printer" in the "Hardware" section of the Mandrake Control Center.
el: 
    Συγχαρητήρια, ο εκτυπωτής σας εγκαταστάθηκε και ρυθμίστηκε!
    
    Μπορείτε τώρα να εκτυπώσετε με την εντολή "Εκτύπωση" της εφαρμογής σας (συνήθως κάτω από το μενού "Αρχείο").
    
    Αν θέλετε να προσθέσετε, να αφαιρέσετε ή να μετονομάσετε τον εκτυπωτή σας  ή αν θέλετε να αλλάξετε τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις σας (θέση του χαρτιού, ποιότητα εκτύπωσης)  επιλέξτε "Εκτυπωτής" στο τμήμα "Υλικό"του Κέντρου Ελέγχου Mandrake.

en: 
    Drakbackup activities via %s:
el: 
    Δραστηριότητες Drakbackup μέσω %s:

en: 
    Drakbackup activities via CD:
el: 
    Δραστηριότητες Drakbackup μέσω CD:

en: 
    Drakbackup activities via tape:
el: 
    Δραστηριότητες Drakbackup μέσω ταινίας:

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the "irq" and "io" of your card.
el: 
    Εάν έχετε ISA κάρτα, οι τιμές στην επόμενη οθόνη θα πρέπει να είναι σωστές.
    
    Εάν έχετε PCMCIA κάρτα, πρέπει να ξέρετε το irq και το io της κάρτας σας.

en: 
    Mark the printers which you want to transfer and click 
    "Transfer".
el: 
    Επιλέξτε τους εκτυπωτές που θέλετε να μεταφέρετε και κάντε
    κλικ στο "Μεταφορά".

en: 
    Please check all options that you need.
el: 
    Παρακαλώ επιλέξτε όλες τις επιλογές που χρειάζεστε.

en: 
    Printers on remote CUPS servers do not need to be configured here; these printers will be automatically detected.
el: 
    Εκτυπωτές που είναι συνδεμένοι σε απομακρυσμένους εξυπηρετητές CUPS δεν χρειάζεται να ρυθμιστούν εδώ, θα ανιχνευθούν αυτόματα.

en: 
    Select the theme for
    lilo and bootsplash,
    you can choose
    them separately
el: 
    Επιλέξτε το θέμα 
    για το lilo και το
    bootsplash, μπορείτε
    να τα επιλέξετε και
    ξεχωριστά

en: 
    The "%s" and "%s" commands also allow to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
el: 
     Επίσης οι εντολές "%s" και "%s" σας επιτρέπουν να ορίσετε τις ρυθμίσεις επιλογών για μια συγκεκριμένη εργασία εκτύπωσης. Απλά προσθέστε τις επιθυμητές ρυθμίσεις από την γραμμή εντολών, π.χ. "%s <αρχείο>".

en: 
    The "%s" command also allows to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
el: 
    Η εντολή "%s" επίσης σας επιτρέπει να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις επιλογών για μια συγκεκριμένη εργασία εκτύπωσης. Απλά προσθέσετε τις επιθυμητές ρυθμίσεις στην γραμμή εντολών, π.χ. "%s<αρχείο>".

en: 
    There are %d unknown printers directly connected to your system
el: 
    Είναι %d εκτυπωτές συνδεμένοι απευθείας στο σύστημά σας

en: 
    There is one unknown printer directly connected to your system
el: 
    Ένας άγνωστος εκτυπωτής είναι συνδεμένος απευθείας στο σύστημά σας

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
el: 
    Αυτή είναι ειδική Bootstrap
    κατάτμηση για
    dual-booting το σύστημά σας.

en: 
    Usage: %s  [--auto] [--beginner] [--expert] [-h|--help] [--noauto] [--testing] [-v|--version]
el: 
    Χρήση: %s  [--auto] [--beginner] [--expert] [-h|--help] [--noauto] [--testing] [-v|--version]

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard allows you to install local or remote printers to be used from this machine and also from other machines in the network.
    
    It asks you for all necessary information to set up the printer and gives you access to all available printer drivers, driver options, and printer connection types.
el: 
    Καλώς ορίσατε στον Οδηγό Ρύθμισης Εκτυπωτή
    
    Ο οδηγός αυτός σας βοηθάει στην εγκατάσταση τοπικών ή απομακρυσμένων εκτυπωτών που θα χρησιμοποιηθούν σε αυτό και σε άλλα μηχανήματα στο δίκτυο
    
    Σας ζητά όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για να ρυθμίσετε τους εκτυπωτές και να αποκτήσετε πρόσβαση σε όλους τους διαθέσιμους οδηγούς εκτυπωτών, επιλογές των οδηγών και τους τύπους συνδέσεων.

en: 
    Welcome.
    
    The parameters of the auto-install are available in the sections on the left
el: 
     Καλώς Ορίσατε
    
    Οι παράμετροι για την αυτόματη εγκατάσταση υπάρχουν στα τμήματα αριστερά

en: 
    You can connect to the Internet or reconfigure your connection.
el: 
    Μπορείτε να συνδεθείτε στο Διαδίκτυο ή να επαναρυθμίσετε τη σύνδεσή σας.

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
el: 
    Μπορείτε να αποσυνδεθείτε ή να επαναρυθμίσετε τη σύνδεσή σας.

en: 
    You can reconfigure your connection.
el: 
    Μπορείτε να επαναρυθμίσετε τη σύνδεσή σας.

en:           All of your selected data have been
el:           Όλα τα επιλεγμένα δεδομένα έχουν

en:           Successfuly Restored on %s
el:          Ανακτηθεί με επιτυχία στο %s

en:          Restore Configuration
el:         Ρυθμίσεις Επαναφοράς

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
el:   <Tab>/<Alt-Tab> Αλλαγή πεδίου  | <Space> επιλογή | <F12> επόμενη οθόνη

en:   Transfer  
    Now
el:   Μεταφορά   
    Τώρα

en:  (Default)
el:  (Προεπιλεγμένος)

en:  (Make sure that all your printers are connected and turned on).
el:  (Βεβαιωθείτε ότι όλοι οι εκτυπωτές σας είναι συνδεμένοι και σε λειτουργία).

en:  (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
el: (Παράλληλες θύρες: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., αντίστοιχες των LPT1:, LPT2:, ..., 1ος εκτυπωτής USB: /dev/usb/lp0, 2ος USB εκτυπωτής: /dev/usb/lp1, ...).

en:  (driver %s)
el:  (οδηγός %s)

en:  Erase Now
el: Σβήσιμο Τώρα

en:  Error while sending mail.
el: Σφάλμα κατά την αποστολή μηνύματος.

en:  enter `void' for void entry
el: εισάγετε την λέξη `void' για κενή εισαγωγή

en:  on
el:  στο

en:  on LPD server "%s", printer "%s"
el: στον εξυπηρετητή LPD "%s", στον εκτυπωτή "%s"

en:  on Novell server "%s", printer "%s"
el: στον εξυπηρετητή Novell "%s", στον εκτυπωτή "%s"

en:  on SMB/Windows server "%s", share "%s"
el: στον εξυπηρετητή SMB/Windows "%s", κοινόχρηστο "%s"

en:  on device: %s
el: Στη Συσκευή : %s

en:  on parallel port \#%s
el:  στη παράλληλη θήρα \#%s

en:  updates 2002 MandrakeSoft by Stew Benedict <sbenedict\@mandrakesoft.com>
el: αναβαθμίσεις 2002 MandrakeSoft by Stew Benedict <sbenedict\@mandrakesoft.com>

en: "%s" based winmodem detected, do you want to install needed software ?
el: βρέθηκε ένα "%s" winmodem, θέλετε να εγκαταστήσετε το απαραίτητο λογισμικό ;

en: "Country": check the current country selection. If you are not in this
    country, click on the button and choose another one.
el: "Χώρα": ελέγξτε την επιλογή χώρας. Αν δεν είστε σε αυτή τη χώρα,
    κάντε κλικ στο πλήκτρο και επιλέξτε μια άλλη.

en: "Menu" key
el: Πλήκτρο "Μενού"

en: %d comma separated numbers
el: %d αριθμοί χωρισμένοι με κόμμα

en: %d minutes
el: %d λεπτά

en: %d packages
el: %d πακέτα

en: %d seconds
el: %d δευτερόλεπτα

en: %s (Port %s)
el: %s (Θύρα %s)

en: %s BootSplash (%s) preview
el: %s Προεπισκόπηση (%s)Bootsplash

en: %s formatting of %s failed
el: %s μορφοποίηση του %s απέτυχε

en: %s found on %s, configure it automatically?
el: Το %s βρέθηκε στο %s,να ρυθμιστεί αυτόματα;

en: %s is not in the scanner database, configure it manually?
el: το %s δεν είναι στη βάση δεδομένων των σαρωτών, να ρυθμιστεί χειροκίνητα;

en: %s not responding
el: το %s δεν ανταποκρίνεται

en: (E)IDE/ATA controllers
el: ελεγκτές (E)IDE/ATA

en: (Note: Parallel ports cannot be auto-detected)
el: (Σημείωση: Στις παράλληλες θύρες δεν μπορεί να γίνει αυτόματος εντοπισμός)

en: (This) DHCP Server IP
el: (Αυτή τη) IP του εξυπηρετητή DHCP

en: (already added %s)
el: (το %s έχει ήδη προστεθεί)

en: (default value: %s)
el: (Προεπιλεγμένη τιμή: %s)

en: (module %s)
el: (άρθρωμα %s)

en: (on %s)
el: (στον %s)

en: (on this machine)
el: (σε αυτό το μηχάνημα)

en: , %s sectors
el: , %s τομείς

en: , TCP/IP host "%s", port %s
el: , TCP/IP host "%s", θύρα %s

en: , USB printer
el: , εκτυπωτής USB

en: , USB printer \#%s
el: , εκτυπωτής USB \#%s

en: , host "%s", port %s
el: , host "%s",θύρα %s

en: , multi-function device
el: , πολυχρηστική συσκευή

en: , multi-function device on HP JetDirect
el: , πολυχρηστική συσκευή στο HP JetDirect

en: , multi-function device on USB
el: , πολυχρηστική συσκευή στην USB

en: , multi-function device on parallel port \#%s
el: , πολυχρηστική συσκευή στην παράλληλη θήρα \#%s

en: , network printer "%s", port %s
el: , εκτυπωτής δικτύου "%s", θύρα %s

en: , printer "%s" on SMB/Windows server "%s"
el: Εκτυπωτής "%s" σε εξυπηρετητή SMB/Windows "%s"

en: , printer "%s" on server "%s"
el: ,  εκτυπωτής "%s"στον εξυπηρετητή "%s"

en: , printing to %s
el: , εκτύπωση στο %s

en: , using command %s
el: , με την εντολή %s

en: - pci devices: this gives the PCI slot, device and function of this card
    - eide devices: the device is either a slave or a master device
    - scsi devices: the scsi bus and the scsi device ids
el: - συσκευές pci: δίνει τη θύρα PCI, τη συσκευή και λειτουργία αυτής της κάρτας
    - συσκευές eide: η συσκευή είναι συσκευή slave ή master
    - συσκευές scsi: ο δίαυλος scsi και τα χαρακτηριστικά της συσκευής scsi

en: /Autodetect _jazz drives
el: /Εντοπισμός _οδηγών jazz

en: /Autodetect _modems
el: /Εντοπισμός _μόντεμ

en: /Autodetect _printers
el: /Εντοπισμός _εκτυπωτών

en: /File/-
el: /Αρχείο/-

en: /File/Save _As
el: /Αρχείο/Αποθήκευση _Ως

en: /File/_New
el: /Αρχείο/_Νέο

en: /File/_Open
el: /Αρχείο/Ά_νοιγμα

en: /File/_Quit
el: /Αρχείο/Έ_ξοδος

en: /File/_Save
el: Αρχείο/Απο_θήκευση

en: /Help/_About...
el: /Βοήθεια/_Σχετικά με...

en: /Options/Test
el: /Επιλογές/Τεστ

en: /_About...
el: /_Σχετικά με...

en: /_Fields description
el: /_Περιγραφή Πεδίων

en: /_File
el: /_Αρχείο

en: /_Help
el: /_Βοήθεια

en: /_Options
el: /_Επιλογές

en: /_Quit
el: /_Έξοδος

en: /_Report Bug
el: /_Αναφορά Bug

en: /etc/hosts.allow and /etc/hosts.deny already configured - not changed
el: το /etc/hosts.allow και /etc/hosts.deny έχουν ήδη ρυθμιστεί - δεν μετατράπηκαν

en: 1 button
el: 1 πλήκτρου

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: 16 million colors (24 bits)
el: 16 εκατομμύρια χρώματα (24 bits)

en: 2 buttons
el: Δύο πλήκτρων

en: 256 colors (8 bits)
el: 256 χρώματα (8 bits)

en: 3 buttons
el: Τριών πλήκτρων

en: 32 thousand colors (15 bits)
el: 32 χιλιάδες χρώματα (15 bits)

en: 4 billion colors (32 bits)
el: 4 δισεκατομμύρια χρώματα (32 bits)

en: 64 MB or more
el: 64 MB ή περισσότερα

en: 65 thousand colors (16 bits)
el: 65 χιλιάδες χρώματα (16 bits)

en: <- Previous
el: <- Προηγούμενο

en: <-- Del User
el: <-- Διαγραφή Χρήστη

en: <-- Delete
el: <-- Διαγραφή

en: <-- Edit Client
el: <-- Επεξεργασία Πελάτη

en: => Notice, a label changed:
    %s
el: => Σημ.:μια ετικέτα άλλαξε:
    %s

en: => There are many things to choose from (%s).
el: => Υπάρχουν πολλά πράγματα από τα οποία μπορείτε να επιλέξετε (%s).

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
    %s
el: Μια προσαρμοσμένη δισκέτα εκκίνησης σας δίνει την δυνατότητα να εκκινήσετε
    το σύστημά σας χωρίς την χρήση του προγράμματος εκκίνησης. Αυτό είναι χρήσιμο εάν δεν θέλετε
    να εγκαταστήσετε το LILO (ή το grub), εάν κάποιο άλλο λειτουργικό καταστρέψει το LILO
    ή εάν οι ρυθμίσεις σας δεν επιτρέπουν τη χρήση LILO. Αυτή η δισκέτα μπορεί
    επίσης να χρησιμοποιηθεί σε συνδυασμό με την δισκέτα διάσωσης του Mandrake,
    κάνοντας ευκολότερη την επαναφορά του συστήματος μετά από σοβαρή βλάβη.
    Θέλετε να δημιουργήσετε δισκέτα εκκίνησης;
    %s

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    SILO on your system, or another operating system removes SILO, or SILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures.
    
    If you want to create a bootdisk for your system, insert a floppy in the first
    drive and press "Ok".
el: Μια προσαρμοσμένη δισκέτα εκκίνησης σας δίνει την δυνατότητα να εκκινήσετε
    το σύστημά σας χωρίς την χρήση του προγράμματος εκκίνησης. Αυτό είναι χρήσιμο εάν δεν θέλετε
    να εγκαταστήσετε το SILO , ή εάν κάποιο άλλο λειτουργικό καταστρέψει το SILOή εάν οι 
    ρυθμίσεις σας δεν επιτρέπουν τη χρήση SILO. Αυτή η δισκέτα μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί σε
     συνδυασμό με την δισκέτα διάσωσης του Mandrake, κάνοντας ευκολότερη την επαναφορά του συστήματος μετά από σοβαρή βλάβη.
    
    Αν θέλετε να δημιουργήσετε μια τέτοια δισκέτα εισάγετε μια κενή δισκέτα στον οδηγό
    δισκέτας και πατήστε "Εντάξει".

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
el: Γραφικό περιβάλλον με φιλικά εργαλεία και εφαρμογές

en: A printer named "%s" already exists under %s. 
    Click "Transfer" to overwrite it.
    You can also type a new name or skip this printer.
el: Ένας εκτυπωτής με το όνομα "%s" υπάρχει ήδη στο %s
    Κάντε κλικ στο "Μεταφορά" για να τον επικαλύψετε.
    Επίσης μπορείτε να του δώσετε ένα νέο όνομα ή να τον παραβλέψετε .

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
el: Ένα πρόβλημα εμφανίστηκε κατά την επανεκκίνηση του δικτύου: 
    
    %s

en: A tool to monitor your logs
el: Ένα εργαλείο για να βλέπετε τα log σας

en: A valid URI must be entered!
el: Ένα σωστό URI πρέπει να εισαχθεί!

en: ADSL connection
el: Σύνδεση ADSL

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
el: Όλες οι υπάρχουσες κατατμήσεις και τα δεδομένα τους στον δίσκο %s θα χαθούν

en: Abort
el: Ακύρωση

en: About
el: Περί

en: About Harddrake
el: Σχετικά με το Harddrake

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Accept user
el: Αποδοχή χρήστη

en: Account Login (user name)
el: Λογαριασμός Σύνδεσης (όνομα χρήστη)

en: Account Password
el: Κωδικός Πρόσβασης

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
el: Ενεργοποιεί/απενεργοποιεί όλα τα υποσυστήματα δικτύου που έχουν 
    ρυθμιστεί να ξεκινούν κατά την εκκίνηση.

en: Adapter %s: %s
el: Προσαρμογέας %s: %s

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add Client -->
el: Προσθήκη Πελάτη -->

en: Add User -->
el: Προσθήκη χρήστη -->

en: Add a module
el: Προσθήκη αρθρώματος

en: Add a new printer
el: Προσθήκη νέου εκτυπωτή

en: Add a new rule at the end
el: Προσθήκη νέου κανόνα στο τέλος

en: Add a scanner manually
el: Προσθήκη σαρωτή χειροκίνητα

en: Add a user
el: Προσθήκη χρήστη

en: Add an item
el: Προσθήκη στοιχείου

en: Add host
el: Προσθήκη υπολογιστή

en: Add host/network
el: Προσθήκη υπολογιστή/δίκτυο

en: Add server
el: Προσθήκη εξυπηρετητή

en: Add this printer to Star Office/OpenOffice.org/GIMP
el: Προσθήκη αυτού του εκτυπωτή στο Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: Add to LVM
el: Προσθήκη στο LVM

en: Add to RAID
el: Προσθήκη στο RAID

en: Add user
el: Προσθήκη χρήστη

en: Add/Del Clients
el: Προσθήκη/Αφαίρεση Πελατών

en: Add/Del Users
el: Προσθήκη/Αφαίρεση Χρηστών

en: Adding printer to Star Office/OpenOffice.org/GIMP
el: Γίνεται προσθήκη του εκτυπωτή στο Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: Additional CUPS servers:
el: Πρόσθετοι εξυπηρετητές CUPS:

en: Advanced
el: Για Προχωρημένους

en: Advanced Configuration
el: Προχωρημένες Ρυθμίσεις

en: Advanced Options
el: Προχωρημένες Επιλογές

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
el: Μετά την αλλαγή τύπου στην κατάτμηση %s, όλα τα δεδομένα σε αυτήν την κατάτμηση θα χαθούν

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
el: Μετά την μορφοποίηση της κατάτμησης %s, όλα τα δεδομένα σε αυτήν την κατάτμηση θα χαθούν

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
el: Μετά την αλλαγή μεγέθους στην κατάτμηση %s, όλα τα δεδομένα σε αυτήν την κατάτμηση θα χαθούν

en: After this is done, we recommend that you restart your X environment to avoid any hostname-related problems.
el: Αφού γίνει αυτό, προτείνουμε να επανεκκινήσετε το Χ περιβάλλον για να αποφύγετε τα προβλήματα αλλαγής δικτυακού ονόματος.

en: Albania
el: Αλβανία

en: Albanian
el: Αλβανικό

en: Algeria
el: Αλγερία

en: All
el: Όλα

en: All data on this partition should be backed-up
el: Πρέπει να γίνει αντίγραφο ασφαλείας όλων των δεδομένων σε αυτή την κατάτμηση

en: All languages
el: Όλες οι γλώσσες

en: All primary partitions are used
el: Όλες οι πρωτεύουσες κατατμήσεις είναι σε χρήση

en: All remote machines
el: Όλα τα απομακρυσμένα μηχανήματα

en: Allow all users
el: Επιτρέπεται για όλους τους χρήστες

en: Alt and Shift keys simultaneously
el: Ταυτόχρονα τα πλήκτρα Alt και Shift

en: Alternative drivers
el: Εναλλακτικοί οδηγοί

en: Alternative test page (A4)
el: Εναλλακτική δοκιμαστική σελίδα (A4)

en: Alternative test page (Letter)
el: Εναλλακτική δοκιμαστική σελίδα (Letter)

en: Alternatively, you can specify a device name/file name in the input line
el: Εναλλακτικά, μπορείτε να εισάγετε ένα όνομα συσκευής/αρχείου στη γραμμή εισαγωγής

en: American Samoa
el: Αμερικανική Σαμόα

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
el: Διασκέδαση (παιχνίδια)

en: An error occurred
el: Προκλήθηκε σφάλμα

en: An error occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
el: Προκλήθηκε σφάλμα - δεν βρέθηκαν συσκευές στις οποίες να είναι δυνατή η δημιουργία νέων συστημάτων αρχείων. Παρακαλώ ελέγξτε το υλικό σας για την αιτία αυτού του προβλήματος

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
el: Προκλήθηκε ένα σφάλμα που δεν ξέρω πώς να το χειριστώ.
    Συνεχίστε με δική σας ευθύνη.

en: An error occurred:
    %s
    Try to change some parameters
el: Παρουσιάστηκεένα σφάλμα:
    %s
    Δοκιμάστε να αλλάξετε μερικές παραμέτρους

en: Anacron is a periodic command scheduler.
el: Anacron, ένα πρόγραμμα περιοδικής εκτέλεσης εντολών.

en: Andorra
el: Ανδόρα

en: Angola
el: Αγκόλα

en: Anguilla
el: Αγκίλα

en: Another one
el: Και άλλο

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Antigua and Barbuda
el: Αντίγκουα και Μπαρμπούντα

en: Apache World Wide Web Server
el: Εξυπηρετητής Apache World Wide Web

en: Apache is a World Wide Web server. It is used to serve HTML files and CGI.
el: Ο Apache είναι ένας εξυπηρετητής WWW. Μπορεί να εξυπηρετήσει αρχεία
    HTML και CGI.

en: Append
el: Προσάρτηση

en: Application:
el: Εφαρμογή:

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Arabic
el: Αραβικό

en: Are you sure that you want to set up printing on this machine?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να ρυθμίσετε την εκτύπωση σε αυτό το μηχάνημα;

en: Area:
el: Περιοχή:

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Armenian (old)
el: Αρμενικό (παλιό)

en: Armenian (phonetic)
el: Αρμενικό (φωνητικό)

en: Armenian (typewriter)
el: Αρμενικό (γραφομηχανή)

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Assign raw devices to block devices (such as hard drive
    partitions), for the use of applications such as Oracle or DVD players
el: Ορισμός raw συσκευών ως block συσκευών (όπως κατατμήσεις σκληρών
    δίσκων), για τη χρήση τους από εφαρμογές όπως η Oracle ή συσκευές DVD

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
el: Εργαλεία ήχου:προγράμματα αναπαραγωγής mp3 ή midi, μίκτες κλπ

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Australian Optus cable TV
el: Καλωδιακή τηλεόραση Optus της Αυστραλίας

en: Austria
el: Αυστρία

en: Authentication
el: Πιστοποίηση

en: Authentication LDAP
el: Πιστοποίηση LDAP

en: Authentication NIS
el: Πιστοποίηση NIS

en: Authentication Windows Domain
el: Πιστοποίηση Τομέα Windows

en: Author:
el: Δημιουργός:

en: Auto Install
el: Αυτόματη εγκατάσταση

en: Auto Install Configurator
el: Ρυθμίσεις αυτόματης εγκατάστασης

en: Auto allocate
el: Αυτόματη κατανομή

en: Auto-detect
el: Αυτόματη ανίχνευση

en: Auto-detect available ports
el: Διαθέσιμες θύρες αυτόματου εντοπισμού

en: Auto-detect printers connected directly to the local network
el: Αυτόματη ανίχνευση εκτυπωτών συνδεμένοι στο τοπικό σας δίκτυο

en: Auto-detect printers connected to machines running Microsoft Windows
el: Αυτόματη ανίχνευση εκτυπωτών συνδεμένοι σε μηχανήματα που έχουν Microsoft Windows

en: Auto-detect printers connected to this machine
el: Αυτόματη ανίχνευση εκτυπωτών συνδεμένοι σε αυτό το μηχάνημα

en: Auto-detected
el: Εντοπίστηκαν αυτόματα

en: Autologin
el: Αυτόματη σύνδεση

en: Automated
el: Αυτόματο

en: Automatic IP
el: Αυτόματο IP

en: Automatic Steps Configuration
el: Ρύθμιση Αυτόματων Βημάτων

en: Automatic correction of CUPS configuration
el: Αυτόματη διόρθωση της ρύθμισης CUPS

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
el: Αυτόματη ανίχνευση και ρύθμιση συσκευών κατά την εκκίνηση του συστήματος.

en: Automatic reconfiguration
el: Αυτόματη επαναρύθμισης

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
el: Αυτόματη παραγωγή της επικεφαλίδας του πυρήνα στο /boot για το
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h

en: Automatic time synchronization (using NTP)
el: Αυτόματος συγχρονισμός ώρας (χρήση NTP)

en: Automatically find available printers on remote machines
el: Βρείτε αυτόματα διαθέσιμους εκτυπωτές σε απομακρυσμένα μηχανήματα

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
el: Αυτόματη ενεργοποίηση του numlock πλήκτρου στην κονσόλα
    και το XFree κατά την εκκίνηση του συστήματος.

en: Autoprobe
el: Αυτόματη εξέταση

en: Available printers
el: Διαθέσιμοι εκτυπωτής

en: Azerbaidjani (latin)
el: Αζερμπαϊτζάν (Λατινικό)

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαϊτζάν

en: Backup %s to %s.old
el: Αντίγραφο Ασφαλείας του %s σε %s.old

en: Backup Now
el: Αντίγραφα ασφαλείας Τώρα

en: Backup Now from configuration file
el: Δημιουργία Αντιγράφων Ασφαλείας από το αρχείο ρυθμίσεων

en: Backup Other files...
el: Αντίγραφο Ασφαλείας Άλλων αρχείων...

en: Backup User files...
el: Αντίγραφο Ασφαλείας των αρχείων Χρηστών...

en: Backup Users
el: Αντίγραφο Ασφαλείας Χρηστών

en: Backup files are corrupted
el: Τα αντίγραφα ασφαλείας είναι κατεστραμμένα

en: Backup files not found at %s.
el: Τα αντίγραφα ασφαλείας δεν βρέθηκαν στο %s.

en: Backup other files
el: Αντίγραφα ασφαλείας άλλων αρχείων

en: Backup system
el: Αντίγραφο Ασφαλείας Συστήματος

en: Backup system files
el: Αντίγραφα ασφαλείας του συστήματος αρχείων

en: Backup system files...
el: Αντίγραφο Ασφαλείας συστήματος αρχείων...

en: Backup the system files before:
el: Αντίγραφα ασφαλείας αρχείων συστήματος πριν από:

en: Backup user files
el: Αντίγραφα ασφαλείας αρχείων χρηστών

en: Backup your System files. (/etc directory)
el: Αντίγραφο ασφαλείας των αρχείων Συστήματος (κατάλογος  /etc )

en: Bad backup file
el: Κατεστραμμένο εφεδρικό αρχείο

en: Bad choice, try again
el: Κακή επιλογή, ξαναδοκιμάστε

en: Bad package
el: Λάθος πακέτο

en: Bad password on %s
el: Εσφαλμένος κωδικός στο %s

en: Bahamas
el: Μπαχάμες

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Bangladesh
el: Μπανγκλαντές

en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

en: Basic
el: Βασική

en: Be careful: this operation is dangerous.
el: Προσοχή: Αυτή η διαδικασία είναι επικίνδυνη.

en: Be sure a media is present for the device %s
el: Σιγουρευτείτε πως ένα μέσο είναι παρόν για τη συσκευή %s

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
el: Επειδή κάνετε μια δικτυακή εγκατάσταση, το δίκτυο είναι ήδη ρυθμισμένο.
    Κάντε κλικ στο Εντάξει για να διατηρήσετε τις ρυθμίσεις σας, ή άκυρο για να ξαναρυθμίσετε τη σύνδεση στο Διαδίκτυο.

en: Become a MandrakeExpert
el: Γίνετε MandrakeExpert

en: Before installing any fonts, be sure that you have the right to use and install them on your system.
    
    -You can install the fonts the normal way. In rare cases, bogus fonts may hang up your X Server.
el: Πριν εγκαταστήσετε τις γραμματοσειρές, βεβαιωθείτε ότι έχετε το δικαίωμα να κάνετε χρήση αυτών των γραμματοσειρών καθώς και να τις εγκαταστήσετε στον υπολογιστή σας
    
    -Μπορείτε να εγκαταστήσετε τις γραμματοσειρές κανονικά. Σε σπάνιες περιπτώσεις, εικονικές γραμματοσειρές μπορούν να παγώσουν τον εξυπηρετητή Χ.

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Belarusian
el: Λευκορωσίας

en: Belgian
el: Βελγικό

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Belize
el: Μπελίζ

en: Bengali
el: Βεγγαλικό

en: Benin
el: Μπενίν

en: Bermuda
el: Βερμούδες

en: Bhutan
el: Μπουτάν

en: Bolivia
el: Βολιβία

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
el: Βιβλία και οδηγοί για το Linux και το Ελεύθερο Λογισμικό

en: Boot
el: Εκκίνηση

en: Boot Floppy
el: Δισκέτα Εκκίνησης

en: Boot ISO
el: Εκκίνηση ISO

en: Boot Protocol
el: Πρωτόκολλο Εκκίνησης

en: Boot Style Configuration
el: Ρύθμιση Τύπου Εκκίνησης

en: Boot device
el: Συσκευή εκκίνησης

en: Bootloader
el: Προγράμματος εκκίνησης

en: Bootloader installation
el: Πρόγραμμα εκκίνησης

en: Bootloader main options
el: Βασικές επιλογές προγράμματος εκκίνησης

en: Bootloader to use
el: Χρήση προγράμματος εκκίνησης

en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία-Ερζεγοβίνη

en: Bosnian
el: Βοσνίας

en: Both Shift keys simultaneously
el: Ταυτόχρονα τα δύο πλήκτρα Shift

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Bouvet Island
el: Νήσος Μπουβέ

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: Brazilian (ABNT-2)
el: Βραζιλιάνικο (ABNT-2)

en: Bringing down the network
el: Διακοπή λειτουργίας δικτύου

en: Bringing up the network
el: Εκκίνηση δικτύου

en: British Indian Ocean Territory
el: Βρετανικά Εδάφη Ινδικού Ωκεανού

en: Broadcast Address:
el: Διεύθυνση Μετάδοσης:

en: Browse
el: Αναζήτηση

en: Brunei Darussalam
el: Μπρουνέι Νταρουσαλάμ

en: Build Backup
el: Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας

en: Build Single NIC -->
el: Δημιουργία Μονού NIC -->

en: Build Whole Kernel -->
el: Δημιουργία Ολόκληρου Πυρήνα -->

en: Build the disk
el: Δημιουργία δισκέτας

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Bulgarian (BDS)
el: Βουλγαρικό (BDS)

en: Bulgarian (phonetic)
el: Βουλγαρικό (φωνητικό)

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Burundi
el: Μπουρούντι

en: Bus identification
el: Αναγνωριστικό θύρας

en: Button 2 Emulation
el: Προσομοίωση 2 Κουμπιών

en: Button 3 Emulation
el: Προσομοίωση 3 Κουμπιών

en: Button `%s': %s
el: Πλήκτρο `%s': %s

en: Buttons emulation
el: Προσομοίωση Κουμπιών

en: C and C++ development libraries, programs and include files
el: Βιβλιοθήκες ανάπτυξης C και C++, προγράμματα και άλλα αρχεία

en: CD in place - continue.
el: Το CD είναι στη θέση του - συνέχεια

en: CD/DVD burners
el: Συσκευές εγγραφής CD/DVD

en: CUPS configuration
el: Ρύθμιση CUPS

en: CUPS printer sharing configuration
el: Ρυθμίσεις κοινής χρήσης εκτυπωτών CUPS

en: Cable connection
el: Καλωδιακή σύνδεση

en: Cache size
el: μέγεθος Cache

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Cambodia
el: Καμπότζη

en: Cameroon
el: Καμερούν

en: Can't access kernel modules corresponding to your kernel (file %s is missing), this generally means your boot floppy in not in sync with the Installation medium (please create a newer boot floppy)
el: Αδυναμία πρόσβασης των αρθρωμάτων που αντιστοιχούν στον πυρήνα σας (το αρχείο %s λείπει), γενικά αυτό σημαίνει ότι η δισκέτα εκκίνησης δεν είναι σε συγχρονισμό με το Μέσο εγκατάστασης ( παρακαλώ δημιουργήστε μια νέα δισκέτα εκκίνησης)

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
el: Δεν μπορώ να προσθέσω κατάτμηση στο _μορφοποιημένο_ RAID md%d

en: Can't create catalog!
el: Αδύνατη η δημιουργία καταλόγου!

en: Can't find %s on %s
el: Δεν βρέθηκε το %s στο %s

en: Can't launch mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s.
el: Αδυναμία εκκίνησης mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s.

en: Can't login using username %s (bad password?)
el: Αδυναμία προσπέλασης με το όνομα χρήστη %s  (λάθος κωδικός)

en: Can't make screenshots before partitioning
el: Αδύνατη η λήψη στιγμιοτύπων πριν από την δημιουργία κατατμήσεων

en: Can't relaunch LiLo!
    Launch "lilo" as root in command line to complete LiLo theme installation.
el: Αδυναμία επανεκκίνησης του LiLo!
    Εκτελέστε  "lilo" ως root στην γραμμή εντολών για να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του θέματος LiLo

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
el: Δεν μπορώ να αφαιρέσω το σημείο σύνδεσης καθώς αυτή η κατάτμηση χρησιμοποιείται
    για loopback. Αφαιρέστε πρώτα το loopback

en: Can't use broadcast with no NIS domain
el: Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω broadcast χωρίς τομέα NIS

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash
    File not found.
el: Αδυναμία εγγραφής /etc/sysconfig/bootsplash
    Το αρχείο δεν βρέθηκε.

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash.
el: Αδυναμία εγγραφής του /etc/sysconfig/bootsplash.

en: Canada
el: Καναδάς

en: Canada (cable)
el: Καναδικό (Καλωδιακή)

en: Canadian (Quebec)
el: Καναδικό (Κεμπέκ)

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cape Verde
el: Πράσινο Ακρωτήριο

en: CapsLock key
el: Πλήκτρο Capslock

en: Card IO
el: IO κάρτας

en: Card IO_0
el: IO_0 κάρτας

en: Card IO_1
el: IO_1 κάρτας

en: Card IRQ
el: IRQ κάρτας

en: Card mem (DMA)
el: DMA κάρτας

en: Card model:
el: Μοντέλο κάρτας:

en: Cayman Islands
el: Νήσοι Κέυμαν

en: Cd-Rom labeled "%s"
el: Cd-Rom ονόματι "%s"

en: Central African Republic
el: Δημοκρατία Κεντρικής Αφρικής

en: Chad
el: Τσαντ

en: Change
    Restore Path
el: Αλλαγή
    Θέση Επαναφοράς

en: Change Cd-Rom
el: Αλλαγή Cd-Rom

en: Change partition type
el: Αλλαγή τύπου κατάτμησης

en: Change the printing system
el: Αλλαγή συστήματος εκτύπωσης

en: Change type
el: Αλλαγή τύπου

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
el: Αλλαγή Cd-Rom!
    
    Παρακαλώ εισάγετε το Cd-Rom με όνομα "%s" στον οδηγό σας και πατήστε Εντάξει.
    Εάν δεν το έχετε, πατήστε Ακύρωση για αποφυγή εγκατάστασης από αυτό το CdRom.

en: Channel
el: Κανάλι

en: Check bad blocks?
el: Έλεγχος για χαλασμένα τμήματα;

en: Checking %s
el: Έλεγχος %s

en: Checking device and configuring HPOJ...
el: Έλεγχος και ρύθμιση της συσκευή HPOJ...

en: Checking installed software...
el: 'Έλεγχος εγκατεστημένων προγραμμάτων...

en: Checking your system...
el: Έλεγχος του συστήματος σας...

en: Chile
el: Χιλή

en: China
el: Κίνα

en: China (broadcast)
el: Κίνα (εναέρια)

en: Choose a file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: Choose a mirror from which to get the packages
el: Επιλέξτε τόπο από τον οποίο θα γίνει η λήψη πακέτων

en: Choose a monitor
el: Επιλέξτε οθόνη

en: Choose a partition
el: Επιλέξτε κατάτμηση

en: Choose action
el: Επιλέξτε πράξη

en: Choose an X server
el: Επιλέξτε τον εξυπηρετητή Χ

en: Choose an existing LVM to add to
el: Επιλέξτε ένα υπάρχον LVM στο οποίο θα γίνει η προσθήκη

en: Choose an existing RAID to add to
el: Επιλέξτε ένα υπάρχον RAID στο οποίο θα γίνει η προσθήκη

en: Choose another partition
el: Επιλέξτε άλλη κατάτμηση

en: Choose color
el: Επιλέξτε χρώμα

en: Choose file
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: Choose packages to install
el: Επιλογή πακέτων

en: Choose the applications that will support the fonts:
el: Επιλέξτε τις εφαρμογές που θα υποστηρίζουν τις γραμματοσειρές :

en: Choose the connection you want to configure
el: Επιλέξτε τη σύνδεση που θέλετε να ρυθμίσετε

en: Choose the default user:
el: Επιλέξτε τον προεπιλεγμένο χρήστη:

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
el: Επιλέξτε οδηγό δισκέτας για δημιουργία δισκέτας εκκίνησης

en: Choose the hard drive you want to erase in order to install your new
    Mandrake Linux partition. Be careful, all data present on it will be lost
    and will not be recoverable!
el: Επιλέξτε τον δίσκο που θέλετε να διαγράψετε για να εγκαταστήσετε 
    την νέα κατάτμηση Mandrake Linux. ΠΡΟΣΟΧΗ: Όλα τα δεδομένα θα διαγραφούν
    και θα είναι αδύνατη η επαναφορά τους!

en: Choose the host on which the local scanners should be made available:
el: Επιλέξτε τον υπολογιστή του οποίου οι τοπικοί σαρωτές θα γίνουν διαθέσιμοι:

en: Choose the mount points
el: Επιλέξτε σημεία σύνδεσης

en: Choose the network interface
el: Επιλέξτε συσκευή δικτύου

en: Choose the new size
el: Επιλέξτε το νέο μέγεθος

en: Choose the packages you want to install
el: Επιλέξτε τα πακέτα που θέλετε να εγκαταστήσετε

en: Choose the partitions you want to format
el: Επιλέξτε κατατμήσεις προς μορφοποίηση

en: Choose the profile to configure
el: Επιλέξτε το προφίλ για ρύθμιση

en: Choose the resolution and the color depth
el: Επιλέξτε ανάλυση και βάθος χρώματος

en: Choose the sizes
el: Επιλέξτε τα μεγέθη

en: Choose the window manager to run:
el: Επιλέξτε τον διαχειριστή παραθύρων που θέλετε να χρησιμοποιήσετε:

en: Choose which services should be automatically started at boot time
el: Επιλέξτε τις υπηρεσίες που θα ξεκινούν αυτόματα κατά την εκκίνηση

en: Choose your country
el: Επιλέξτε χώρα

en: Choose your filesystem encryption key
el: Επιλέξτε το κλειδί κρυπτογράφησης του συστήματος αρχείων

en: Choose your keyboard
el: Επιλέξτε πληκτρολόγιο

en: Choosing a display manager
el: Επιλέγοντας έναν διαχειριστή προβολής

en: Christmas Island
el: Νήσοι Χριστουγέννων

en: Chunk size %s
el: Μέγεθος chunk %s

en: Circular mounts %s
el: Κυκλικές συνδέσεις %s

en: Clean /tmp at each boot
el: Καθαρισμός /tmp σε κάθε εκκίνηση

en: Clear all
el: Καθαρισμός όλων

en: Click here to launch the wizard ->
el: Κάντε κλικ εδώ για να ξεκινήσει ο οδηγός ->

en: Click on "Next ->" if you want to delete all data and partitions present
    on this hard drive. Be careful, after clicking on "Next ->", you will not
    be able to recover any data and partitions present on this hard drive,
    including any Windows data.
    
    Click on "<- Previous" to stop this operation without losing any data and
    partitions present on this hard drive.
el: Κάντε κλικ στο "Επόμενο ->" εάν θέλετε να διαγράψετε όλα τα δεδομένα
    τις κατατμήσεις που βρίσκονται στον σκληρό σας δίσκο. Προσοχή μετά
    που θα κλικ στο "Επόμενο ->"δεν θα μπορείτε να ανακτήσετε τα δεδομένα
    και τις κατατμήσεις που βρίσκονται στον δίσκο μαζί και τα Windows
     Επόμενο
    
    Κάντε κλικ στο "<- Προηγούμενο" για να τερματίσετε τη λειτουργία αυτή
    χωρίς να χάσετε τα δεδομένα και τις κατατμήσεις σας στο δίσκο.

en: Click on a device in the left tree in order to display its information here.
el: Κάντε κλικ σε μια συσκευή στο αριστερό τμήμα για να δείτε εδώ τις πληροφορίες.

en: Clients for different protocols including ssh
el: Πελάτες για διαφορετικά πρωτόκολλα συμπεριλαμβανομένου του ssh

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Cocos (Keeling) Islands
el: Νήσοι Κόκος (Κήλινγκ)

en: Collapse Tree
el: Σύμπτυξη δέντρου

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Color configuration
el: Ρύθμιση χρωμάτων

en: Color depth: %s
el: Βάθος χρώματος: %s

en: Coma bug
el: Σφάλμα Coma

en: Command line
el: Γραμμή εντολών

en: Comoros
el: Κομόρες

en: Compact
el: Συμπαγής

en: Computing FAT filesystem bounds
el: Υπολογισμός FAT filesystem bounds

en: Computing the size of the Windows partition
el: Υπολογίζεται το μέγεθος της κατάτμησης των Windows

en: Configuration
el: Ρύθμιση

en: Configuration Wizards
el: Οδηγοί Ρύθμισης

en: Configuration of a remote printer
el: Ρύθμιση απομακρυσμένου εκτυπωτή

en: Configure
el: Ρύθμιση

en: Configure Internet Access...
el: Ρύθμιση Πρόσβασης στο Διαδίκτυο...

en: Configure Local Area Network...
el: Ρύθμιση τοπικού δικτύου...

en: Configure X
el: Ρύθμιση Χ

en: Configure all heads independently
el: Ρύθμιση όλων των κεφαλών ανεξάρτητα

en: Configure bootsplash picture
el: Ρύθμιση εικόνας bootsplash

en: Configure module
el: Ρύθμιση αρθρώματος

en: Configure mouse
el: Ρύθμιση ποντικιού

en: Configure networking
el: Ρύθμιση δικτύου

en: Configure only card "%s"%s
el: Ρύθμιση μόνο της κάρτας "%s" %s

en: Configure services
el: Ρύθμιση υπηρεσιών

en: Configure the connection
el: Ρύθμιση της σύνδεσης

en: Configure the network now
el: Ρύθμιση δικτύου τώρα

en: Configuring IDE
el: Ρύθμιση IDE

en: Configuring PCMCIA cards...
el: Ρύθμιση καρτών PCMCIA ...

en: Configuring applications...
el: Ρύθμιση εφαρμογών...

en: Configuring network
el: Ρύθμιση δικτύου

en: Configuring network device %s
el: Ρύθμιση συσκευής δικτύου %s

en: Configuring printer "%s"...
el: Ρύθμιση εκτυπωτή "%s"...

en: Configuring printer ...
el: Ρυθμίζεται ο εκτυπωτής ...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
el: Ρύθμιση, εγκατάσταση λογισμικού, εκκίνηση εξυπηρετητών...

en: Configuring...
el: Ρύθμιση...

en: Congratulations!
el: Συγχαρητήρια!

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    
    For information on fixes which are available for this release of Mandrake Linux,
    consult the Errata available from:
    
    
    %s
    
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Mandrake Linux User's Guide.
el: Συγχαρητήρια, η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε.
    Αφαιρέστε την δισκέτα ή το CD εκκίνησης και πατήστε return για επανεκκίνηση.
    
    
    Για πληροφορίες σχετικά με διορθώσεις αυτής της έκδοσης του Mandrake Linux,
    συμβουλευτείτε την σελίδα: 
    
    
    %s
    
    
    Πληροφορίες σχετικά με τις ρυθμίσεις του συστήματός σας υπάρχουν στο σχετικό
    κεφάλαιο του επίσημου οδηγού χρήσης του Mandrake Linux.

en: Congratulations, the network and Internet configuration is finished.
    The configuration will now be applied to your system.
el: Συγχαρητήρια, η ρύθμιση δικτύου και διαδικτύου τελείωσε.
    Οι ρυθμίσεις θα εφαρμοστούν τώρα στο σύστημά σας.

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Connect %s
el: Σύνδεση %s

en: Connect to the Internet
el: Σύνδεση στο Διαδίκτυο

en: Connect your printer to a Linux server and let your Windows machine(s) connect to it as a client.
    
    Do you really want to continue setting up this printer as you are doing now?
el: Συνδέστε τον εκτυπωτή σας σε έναν εξυπηρετητή Linux και συνδέστε σε αυτόν τα μηχανήματα Windows σαν πελάτες
    
    Θέλετε πραγματικά να συνεχίσετε τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή σας που κάνετε;

en: Connect...
el: Σύνδεση...

en: Connected
el: Συνδέθηκε

en: Connecting to the Internet
el: Σύνδεση στο Διαδίκτυο

en: Connection Configuration
el: Ρυθμίσεις σύνδεσης

en: Connection Time:
el: Ώρα Σύνδεσης:

en: Connection complete.
el: Η σύνδεση έγινε.

en: Connection failed.
    Verify your configuration in the Mandrake Control Center.
el: Η σύνδεση απέτυχε.
    Επαληθεύστε τις ρυθμίσεις σας στο Κέντρο Ελέγχου Mandrake.

en: Connection name
el: Όνομα σύνδεσης

en: Connection speed
el: Ταχύτητα σύνδεσης

en: Connection timeout (in sec)
el: Χρόνος εκτός σύνδεσης (σε δεύτερα)

en: Connection type:
el: Τύπος σύνδεσης:

en: Console Tools
el: Εργαλεία Κονσόλας

en: Contacting Mandrake Linux web site to get the list of available mirrors...
el: Σύνδεση με την τοποθεσία της Mandrake Linux για λήψη των διαθέσιμων τόπων λήψης...

en: Contacting the mirror to get the list of available packages...
el: Σύνδεση με τον τόπο για την λήψη των διαθέσιμων πακέτων...

en: Content of the file
el: Περιεχόμενο του αρχείου

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Continue anyway?
el: Να συνεχίσω;

en: Control and Shift keys simultaneously
el: Ταυτόχρονα τα πλήκτρα Control και Shift

en: Cook Islands
el: Νήσοι Κουκ

en: Copy %s to %s
el: Αντιγραφή %s σε %s

en: Copy fonts on your system
el: Αντιγραφή γραμματοσειρών στο σύστημά σας

en: Copying %s
el: Αντιγραφή %s

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Cote d'Ivoire
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Couldn't access the floppy!
el: Δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στη δισκέτα!

en: Country
el: Χώρα

en: Cpuid family
el: Οικογένεια Cpuid

en: Cpuid level
el: Επίπεδο Cpuid

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create a bootdisk
el: Δισκέτα εκκίνησης

en: Create a new partition
el: Δημιουργία νέας κατάτμησης

en: Create new theme
el: Δημιουργία νέου θέματος

en: Create/Transfer
    backup keys for SSH
el: Δημιουργία/Μεταφορά
    αντιγράφων ασφαλείας των κλειδιών SSH

en: Creating and formatting file %s
el: Δημιουργία και μορφοποίηση αρχείου %s

en: Creating auto install floppy
el: Δημιουργία δισκέτας αυτόματης εγκατάστασης

en: Creating auto install floppy...
el: Δημιουργία δισκέτας αυτόματης εγκατάστασης...

en: Creating bootdisk...
el: Δημιουργία δίσκου εκκίνησης...

en: Croatia
el: Κροατία

en: Croatian
el: Κροατικό

en: Cron not available yet as non-root
el: Το cron δεν είναι ακόμα διαθέσιμη στους μη-root

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
el: Ταυτόχρονα τα πλήκτρα Ctrl και Alt

en: Cuba
el: Κούβα

en: Current configuration of `%s':
    
    Network: %s
    IP address: %s
    IP attribution: %s
    Driver: %s
el: Τρέχουσες ρυθμίσεις του %s':
    
    Δίκτυο: %s
    Διεύθυνση IP : %s
    IP attribution: %s
    Οδηγός: %s

en: Current interface configuration
el: Ρύθμιση τρέχουσας διεπαφής

en: Current user
el: Τρέχον χρήστη

en: Currently, no alternative possibility is available
el: Προς το παρόν δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Custom Restore
el: Προσαρμοσμένη Επαναφορά

en: Custom configuration
el: Προσαρμοσμένη Ρύθμιση

en: Custom disk partitioning
el: Προσαρμοσμένες κατατμήσεις δίσκου

en: Cylinder %d to %d
el: Κύλινδρος από %d έως %d

en: Cyprus
el: Κύπρος

en: Czech (QWERTY)
el: Τσέχικο (QWERTY)

en: Czech (QWERTZ)
el: Τσέχικο (QWERTZ)

en: Czech Republic
el: Τσέχικη Δημοκρατία

en: DHCP Client
el: Πελάτης DHCP

en: DHCP Server Configuration.
    
    Here you can select different options for the DHCP server configuration.
    If you don't know the meaning of an option, simply leave it as it is.
el: Ρύθμιση Εξυπηρετητή DHCP
    
    Εδώ μπορείτε επιλέξετε τις διάφορες επιλογές στη ρύθμιση του εξυπηρετητή DHCP
    Αν δεν ξέρετε τι σημαίνει αυτό, απλά αφήστε το ως έχει

en: DHCP client
el: πελάτης DHCP

en: DNS server
el: Εξυπηρετητής DNS

en: DNS server address should be in format 1.2.3.4
el: Η IP διεύθυνση DNS πρέπει να είναι της μορφής 1.2.3.4

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
el: Πιθανό DOS γράμμα δίσκου: %s

en: Danish
el: Δανικό

en: Database
el: Βάση Δεδομένων

en: Database Server
el: Εξυπηρετητής Βάσης Δεδομένων

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Default OS?
el: Εξ ορισμού λειτουργικό;

en: Default printer
el: Προεπιλεγμένος εκτυπωτής

en: Del profile...
el: Διαγραφή προφίλ...

en: Delay before booting default image
el: Καθυστέρηση πριν την εκκίνηση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete All NBIs
el: Διαγραφή Όλων των NBIs

en: Delete Client
el: Διαγραφή Πελάτη

en: Delete Hard Drive tar files after backup to other media.
el: Διαγραφή των αρχείων tar από το δίσκο μετά τη μεταφορά σε άλλο μέσο.

en: Delete selected rule
el: Διαγραφή επιλεγμένου κανόνα

en: Denmark
el: Δανία

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description of the fields:
el: Περιγραφή των πεδίων:

en: Detailed information
el: Λεπτομερείς πληροφορίες

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Detected %s
el: Βρέθηκε ο %s

en: Detected hardware
el: Υλικό που ανιχνεύθηκε

en: Detected model: %s
el: Βρέθηκε το μοντέλο: %s

en: Detected model: %s %s
el: Βρέθηκε το μοντέλο: %s %s

en: Detecting devices...
el: Εντοπισμός συσκευών...

en: Detection in progress
el: Ανίχνευση σε εξέλιξη

en: Devanagari
el: Δεβαναγαρικό

en: Development
el: Ανάπτυξη

en: Development simplified
el: Απλοποίηση ανάπτυξης

en: Device:
el: Συσκευή:

en: Dialing mode
el: Τρόπος κλήσης

en: Dialup options
el: Επιλογές Σύνδεσης

en: Did it work properly?
el: Λειτούργησε σωστά;

en: Directory %s already contains data
    (%s)
el: Ο κατάλογος %s περιέχει ήδη δεδομένα
    (%s)

en: Disable Server
el: Απενεργοποίηση Εξυπηρετητή

en: Disabling servers...
el: Απενεργοποίηση εξυπηρετητών...

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Disconnect %s
el: Αποσύνδεση %s

en: Disconnect...
el: Αποσύνδεση...

en: Disconnecting from the Internet
el: Αποσύνδεση από το Διαδίκτυο

en: Disconnection from the Internet complete.
el: Η αποσύνδεση από το Διαδίκτυο ολοκληρώθηκε.

en: Disconnection from the Internet failed.
el: Η αποσύνδεση από το διαδίκτυο απέτυχε.

en: Discover MandrakeClub and Mandrake Corporate Club
el: Ανακαλύψτε το MandrakeClub και το Mandrake Corporate Club

en: Discover the most up-to-date graphical and multimedia tools!
el: Ανακαλύψτε τα ποιο πρόσφατα εργαλεία γραφικών και πολυμέσων!

en: Disk
el: Δίσκος

en: Display logo on Console
el: Εμφάνιση λογότυπου στην Κονσόλα

en: Display theme
    under console
el: Εμφάνιση θέματος
    στην κονσόλα

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Do
el: Κάντο

en: Do it!
el: Καν' το!

en: Do not include critical files (passwd, group, fstab)
el: Χωρίς τα κρίσιμα αρχεία ( κωδικοί, ομάδες, fstab)

en: Do not include the browser cache
el: Χωρίς την cache του περιηγητή

en: Do not print any test page
el: Χωρίς εκτύπωση δοκιμαστικής σελίδας

en: Do not transfer printers
el: Χωρίς μεταφορά εκτυπωτών

en: Do nothing
el: Μην κάνεις τίποτα

en: Do you have an ISA sound card?
el: Έχετε κάρτα ήχου ISA;

en: Do you have another one?
el: Έχετε άλλον;

en: Do you have any %s interfaces?
el: Έχετε κάποιον προσαρμογέα %s;

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
el: Είστε βέβαιοι για την αφαίρεση του εκτυπωτή "%s";

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
el: Θέλετε το BackSpace να επιστρέφει Delete στην κονσόλα;

en: Do you want to click on this button?
el: Θέλετε να κάνετε κλικ σε αυτό το κουμπί;

en: Do you want to enable printing on printers in the local network?
el: Θέλετε να ενεργοποιήσετε την εκτύπωση σε εκτυπωτές στο τοπικό σας δίκτυο;

en: Do you want to enable printing on the printers mentioned above or on printers in the local network?
el: Θέλετε να ενεργοποιήσετε την εκτύπωση στους παραπάνω εκτυπωτές ή σε κάποιον άλλον στο τοπικό σας δίκτυο;

en: Do you want to enable printing on the printers mentioned above?
el: Θέλετε να ενεργοποιήσετε την εκτύπωση στους παραπάνω εκτυπωτές ;

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές του /etc/fstab

en: Do you want to set this printer ("%s")
    as the default printer?
el: Θέλετε να ορίσετε αυτόν τον εκτυπωτή ("%s")
    σαν τον προεπιλεγμένο εκτυπωτή;

en: Do you want to start the connection at boot?
el: Θέλετε να συνδέεστε κατά την εκκίνηση;

en: Do you want to test the configuration?
el: Θέλετε να δοκιμάσετε τις ρυθμίσεις;

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
el: Θέλετε να δοκιμάσετε να συνδεθείτε στο Διαδίκτυο τώρα;

en: Do you want to use aboot?
el: Θέλετε να χρησιμοποιήσετε το aboot;

en: Do you want to use this feature?
el: Θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτή τη λειτουργία;

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Does not appear to be recordable media!
el: Φαίνεται να μην είναι εγγράψιμο μέσο!

en: Domain
el: Τομέας

en: Domain Admin Password
el: Κωδικός Πρόσβασης Διαχειριστή Τομέα

en: Domain Admin User Name
el: Όνομα Χρήστη Διαχειριστή Τομέα

en: Domain Authentication Required
el: Απαιτείται Πιστοποίηση Τομέα

en: Domain Name Server
el: Εξυπηρετητής Όνομα Τομέα

en: Domain Name and Network Information Server
el: Εξυπηρετητής Όνομα Τομέα και Πληροφοριών Δικτύου

en: Domain Name:
el: Όνομα Τομέα:

en: Domain name
el: Όνομα Τομέα

en: Dominica
el: Ντομίνικα

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: Down
el: Κάτω

en: DrakFloppy Error: %s
el: Σφάλμα DrakFloppy: %s

en: DrakSec Basic Options
el: Βασικές Επιλογές DrakSec

en: Drakbackup Configuration
el: Ρυθμίσεις Drakbackup

en: Drakperm is used to see files to use in order to fix permissions, owners, and groups via msec.
    You can also edit your own rules which will owerwrite the default rules.
el: Το Drakperm χρησιμοποιείται για να δείτε τα αρχεία που χρειάζεστε για να φτιάξετε δικαιώματα, ιδιοκτήτες και ομάδες με το msec.
    Επίσης μπορείτε να επεξεργαστείτε τους δικούς σας κανόνες που θα αντικαταστήσουν τους προεπιλεγμένους κανόνες.

en: Driver
el: Οδηγός

en: Driver:
el: Οδηγός:

en: Duplicate mount point %s
el: Διπλό σημείο σύνδεσης %s

en: Dutch
el: Ολλανδικό

en: Dvorak (Norwegian)
el: Dvorak (Νορβηγικό)

en: Dvorak (Swedish)
el: Dvorak (Σουηδικό)

en: Dvorak (US)
el: Dvorak (ΗΠΑ)

en: EIDE/SCSI channel
el: Κανάλι EIDE/SCSI

en: East Europe
el: Ανατολική Ευρώπη

en: East Timor
el: Ανατολικό Τιμόρ

en: Ecuador
el: Ισημερινός

en: Edit selected host
el: Επεξεργασία επιλεγμένου υπολογιστή

en: Edit selected host/network
el: Επεξεργασία επιλεγμένου υπολογιστή/δίκτυο

en: Edit selected server
el: Επεξεργασία επιλεγμένου εξυπηρετητή

en: Editors, shells, file tools, terminals
el: Επεξεργαστές κειμένου, κελύφη, εργαλεία αρχείων, τερματικά

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: Either the server name or the server's IP must be given!
el: Είτε το όνομα του εξυπηρετητή ή η IP του πρέπει να δοθούν!

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Empty
el: Άδειο

en: Empty label not allowed
el: Δεν επιτρέπεται άδεια ετικέτα

en: Emulate third button?
el: Εξομοίωση τρίτου πλήκτρου;

en: Enable CD Boot?
el: Ενεργοποίηση εκκίνησης από CD;

en: Enable OF Boot?
el: Ενεργοποίηση OF εκκίνησης;

en: Enable Server
el: Ενεργοποίηση Εξυπηρετητή

en: Enable multiple profiles
el: Ενεργοποίηση πολλαπλών προφίλ

en: Enabling servers...
el: Ενεργοποίηση εξυπηρετητών...

en: Enabling swap partition %s
el: Ενεργοποίηση κατάτμησης swap %s

en: Encryption key
el: Κλειδί κρυπτογράφησης

en: Encryption key (again)
el: Κλειδί κρυπτογράφησης (ξανά)

en: Enter Printer Name and Comments
el: Εισάγετε Όνομα Εκτυπωτή και Σχόλια

en: Enter a printer device URI
el: Εισάγετε συσκευή εκτυπωτή URI

en: Enter a user
    %s
el: Εισάγετε χρήστη
    %s

en: Entering step `%s'
el: Βήμα `%s'

en: Entries you'll have to fill:
    %s
el: Πεδία που θα πρέπει να συμπληρώσετε:
    %s

en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουϊνέα

en: Erase entire disk
el: Διαγραφή ολόκληρου του δίσκου

en: Eritrea
el: Ερυθραία

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error during sending file via FTP.
     Please correct your FTP configuration.
el: Σφάλμα κατά την αποστολή αρχείου μέσω FTP.
    Παρακαλώ διορθώστε τη ρύθμιση του FTP.

en: Error during sendmail.
      Your report mail was not sent.
      Please configure sendmail
el: Σφάλμα στο sendmail
      Η αναφορά δεν στάλθηκε
      παρακαλώ ρυθμίστε το sendmail

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
el: Σφάλμα κατά την εγκατάσταση του aboot, 
    προσπάθεια βεβιασμένης εγκατάστασης, ακόμα και αν αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την καταστροφή της πρώτης κατάτμησης;

en: Error opening %s for writing: %s
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του %s για εγγραφή: %s

en: Error reading file %s
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του αρχείου %s

en: Error writing to file %s
el: Σφάλμα εγγραφής στο αρχείο %s

en: Error!
el: Σφάλμα!

en: Error: The "%s" driver for your sound card is unlisted
el: Σφάλμα: Ο οδηγός "%s" της κάρτας ήχου σας δεν υπάρχει στη λίστα

en: Estimating
el: Εκτίμηση

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Estonian
el: Εσθονικό

en: Etherboot ISO image is %s
el: Η εικόνα Etherboot ISO είναι η %s

en: Ethernet Card
el: Κάρτα Ethernet

en: Ethernetcard
el: Κάρτα Δικτύου Ethernet

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: European protocol
el: Ευρωπαϊκό πρωτόκολλο

en: European protocol (EDSS1)
el: Ευρωπαϊκό Πρωτόκολλο (EDSS1)

en: Every printer needs a name (for example "printer"). The Description and Location fields do not need to be filled in. They are comments for the users.
el: Κάθε εκτυπωτής χρειάζεται ένα όνομα (π.χ. "εκτυπωτής").Τα πεδία Περιγραφή και Τοποθεσία δεν χρειάζεται να συμπληρωθούν. Είναι απλά σχόλια για τους χρήστες.

en: Everything (no firewall)
el: Όλες (χωρίς τοίχος προστασίας)

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
el: Όλα έχουν ρυθμιστεί.
    Μπορείτε τώρα να μοιράζεστε τη σύνδεσή σας στο Διαδίκτυο με άλλους υπολογιστές στο τοπικό σας δίκτυο, με την χρήση αυτόματης ρύθμισης δικτύου (DHCP).

en: Examples for correct IPs:
el: Παραδείγματα σωστών IP:

en: Exit
el: Έξοδος

en: Exit install
el: Έξοδος

en: Expand Tree
el: Ανάπτυξη δέντρου

en: Expert Area
el: Περιοχή Προχωρημένων

en: Expert Mode
el: Για Προχωρημένους

en: Extended partition not supported on this platform
el: Η εκτεταμένη κατάτμηση δεν υποστηρίζεται σε αυτόν τον τύπο συστήματος

en: External ISDN modem
el: Εξωτερικό ISDN modem

en: F00f bug
el: Σφάλμα F00f

en: FAT resizing failed: %s
el: Αλλαγή μεγέθους FAT απέτυχε: %s

en: FATAL
el: ΜΟΙΡΑΙΟ

en: Failed to add the printer "%s" to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
el: Απέτυχε η προσθήκη του εκτυπωτή "%s" στο Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: Failed to check filesystem %s. Do you want to repair the errors? (beware, you can loose data)
el: Απέτυχε ο έλεγχος του συστήματος αρχείων %s. Θέλετε να επισκευάσετε τα σφάλματα; (προσοχή, μπορεί να  χάσετε δεδομένα)

en: Failed to configure printer "%s"!
el: Απέτυχε η ρύθμιση του εκτυπωτή "%s"!

en: Failed to remove the printer "%s" from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
el: Απέτυχε η αφαίρεση του εκτυπωτή "%s" από το Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: Falkland Islands (Malvinas)
el: Νήσοι Φώκλαντ (Μαλβίνες)

en: Family of the cpu (eg: 6 for i686 class)
el: Οικογένεια του επεξεργαστή (π.χ. 6 για κλάση i686)

en: Faroe Islands
el: Νήσοι Φερόες

en: Fdiv bug
el: Σφάλμα Fdiv

en: Fiji
el: Φίτζι

en: File Selection
el: Επιλογή Αρχείου

en: File already exists. Use it?
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη. Να το χρησιμοποιήσω;

en: File is already used by another loopback, choose another one
el: Το αρχείο χρησιμοποιείται ήδη από άλλο loopback, επιλέξτε ένα άλλο

en: File sharing
el: Κοινόχρηστα αρχεία

en: Filesystem encryption key
el: Κλειδί κρυπτογράφησης συστήματος αρχείων

en: Filesystem type:
el: Τύπος συστήματος αρχείων:

en: Filesystem types:
el: Τύποι συστήματος αρχείων:

en: Finding packages to upgrade...
el: Αναζήτηση πακέτων προς αναβάθμιση...

en: Finish
el: Τέλος

en: Finland
el: Φινλανδία

en: Finnish
el: Φινλανδικό

en: Firewall
el: Τοίχος Προστασίας

en: Firewall/Router
el: Τοίχος Προστασίας/Δρομολογητής

en: Firewalling configuration detected!
el: Ανιχνεύθηκε ρύθμιση του Τοίχους Προστασίας!

en: First DNS Server (optional)
el: Πρώτος εξυπηρετητής DNS (προαιρετικό)

en: First Time Wizard
el: Οδηγός Πρώτης Φοράς

en: First floppy drive
el: Πρώτος οδηγός δισκέτας

en: First sector of boot partition
el: Πρώτος τομέας της κατάτμησης εκκίνησης

en: First sector of drive (MBR)
el: Πρώτος τομέας του δίσκου (MBR)

en: First sector of the root partition
el: Πρώτος τομέας της κατάτμησης εκκίνησης

en: Floppy
el: Δισκέτα

en: Floppy can be removed now
el: Τώρα μπορείτε να αφαιρέστε τη δισκέτα

en: Floppy format
el: Φορμά Δισκέτας

en: Font List
el: Λίστα Γραμματοσειρών

en: Fonts conversion
el: Μετατροπή Γραμματοσειρών

en: Fonts copy
el: Αντιγραφή Γραμματοσειρών

en: For security reasons, it will be disconnected now.
el: Για λόγους ασφαλείας, θα αποσυνδεθείτε τώρα.

en: Format
el: Μορφοποίηση

en: Format partitions
el: Μορφοπ. κατατμήσ.

en: Formatted
el: Μορφοποιημένος

en: Formatting partition %s
el: Μορφοποίηση κατάτμησης %s

en: Found "%s" interface do you want to use it ?
el: Βρέθηκε μια διεπαφή "%s" θέλετε να τη χρησιμοποιήσετε ;

en: Found %s %s interfaces
el: Βρέθηκαν %s %s προσαρμογείς

en: France
el: Γαλλία

en: France [SECAM]
el: Γαλλία [SECAM]

en: French
el: Γαλλικό

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουιάνα

en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

en: French Southern Territories
el: Γαλλικές Νότιες Περιοχές

en: Frequency (MHz)
el: Συχνότητα (MHz)

en: Ftp Server
el: Διακομιστής Ftp

en: GDI Laser Printer using the Zenographics ZJ-Stream Format
el: Εκτυπωτής GDI Laser που κάνει χρήση του Φορμά Zenographics ZJ-Stream

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
el: Το GPM προσθέτει υποστήριξη ποντικιού σε εφαρμογές βασισμένες σε κονσόλα
    κειμένου και επιτρέπει λειτουργίες αποκοπής και επικόλλησης με χρήση 
    ποντικιού στην κονσόλα, καθώς και υποστήριξη αναδυομένων μενού.

en: Gabon
el: Γκαμπόν

en: Gambia
el: Γκάμπια

en: Game station
el: Σταθμός παιχνιδιών

en: Games
el: Παιχνίδια

en: Gateway
el: Πύλη δικτύου

en: Gateway (e.g. %s)
el: Πύλη (π.χ. %s)

en: Gateway address should be in format 1.2.3.4
el: Η IP διεύθυνση της πύλης πρέπει να είναι της μορφής 1.2.3.4

en: Gateway device
el: Συσκευή πύλης

en: Gateway:
el: Πύλη δικτύου:

en: General
el: Γενικά

en: Generate auto install floppy
el: Δημιουργία δισκέτας αυτόματης εγκατάστασης

en: Generating preview ...
el: Δημιουργία προεπισκόπησης ...

en: Generation of the cpu (eg: 8 for PentiumIII, ...)
el: Γενιά του επεξεργαστή (π.χ. 8 για PentiumIII, ...)

en: Generic
el: Γενική

en: Generic 2 Button Mouse
el: Γενικού τύπου με 2 πλήκτρα

en: Generic 3 Button Mouse
el: Γενικού τύπου με 3 πλήκτρα

en: Generic PS2 Wheel Mouse
el: Γενικού τύπου ποντίκι PS2 με ροδάκι

en: Generic Printers
el: Γενικοί Εκτυπωτές

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
el: Γεωμετρία: %s κύλινδροι, %s κεφαλές, %s τομείς

en: Georgia
el: Γεωργία

en: Georgian ("Latin" layout)
el: Γεωργία ("Λατινική" διάταξη)

en: Georgian ("Russian" layout)
el: Γεωργία ("Ρώσικη" διάταξη)

en: German
el: Γερμανικό

en: German (no dead keys)
el: Γερμανικό (χωρίς νεκρά πλήκτρα)

en: Germany
el: Γερμανία

en: Get Windows Fonts
el: Λήψη Γραμματοσειρών Windows

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Give a file name
el: Δώστε ένα όνομα αρχείου

en: Give the ram size in MB
el: Εισάγετε μέγεθος μνήμης σε MB

en: Gnome Workstation
el: Σταθμός Εργασίας Gnome

en: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
el: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, κλπ

en: Go on anyway?
el: Να συνεχίσω;

en: Go on without configuring the network
el: Συνέχιση χωρίς την ρύθμιση του δικτύου

en: Graphic Card
el: Κάρτα Γραφικών

en: Graphical Environment
el: Γραφικό Περιβάλλον

en: Graphical interface
el: Γραφικό περιβάλλον

en: Graphical interface at startup
el: Γραφικό περιβάλλον στην εκκίνηση

en: Graphics card: %s
el: Κάρτα γραφικών: %s

en: Graphics card: %s
el: Κάρτα γραφικών: %s

en: Graphics memory: %s kB
el: Μνήμη κάρτας γραφικών: %s kB

en: Graphics programs such as The Gimp
el: Προγράμματα γραφικών όπως το Gimp

en: Greece
el: Ελλάδα

en: Greek
el: Ελληνικό

en: Greenland
el: Γροιλανδία

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Guam
el: Γκουάμ

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guinea
el: Γουινέα

en: Guinea-Bissau
el: Γουϊνέα-Μπισάου

en: Gujarati
el: Γκουτζαρατικό

en: Gurmukhi
el: Γκουρμούκι

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: Haiti
el: Αϊτή

en: Hard Disk Backup Progress...
el: Διαδικασία Αντιγράφων ασφαλείας στον Σκληρό Δίσκο...

en: Hard Disk Backup files...
el: Αντίγραφα Ασφαλείας Σκληρού Δίσκου

en: Hard drive detection
el: Εντοπισμός δίσκου

en: Hard drive information
el: Πληροφορίες σκληρού δίσκου

en: HardDrake runs a hardware probe, and optionally configures
    new/changed hardware.
el: Το HardDrake τρέχει μια ανίχνευση υλικού και προαιρετικά ρυθμίζει
    το νέο/αλλαγμένο υλικό.

en: HardDrive / NFS
el: Σκληρός Δίσκος / NFS

en: Harddrake help
el: Βοήθεια Harddrake

en: Harddrake2 version
el: Έκδοση Harddrake2

en: Hardware
el: Υλικό

en: Hardware clock set to GMT
el: Το ρολόι του υπολογιστή σας είναι ρυθμισμένο σε GMT (ώρα Γκρίνουιτς)

en: Hardware probing in progress
el: Ανίχνευση υλικού σε εξέλιξη

en: Have a nice day!
el: Καλή σας μέρα!

en: Heard and McDonald Islands
el: Νησί Χερντ και Νήσοι ΜακΝτόναλντ

en: Help
el: Βοήθεια

en: Here are the entries on your boot menu so far.
    You can create additional entries or change the existing ones.
el: Υπάρχουν οι ακόλουθες επιλογές.
    Μπορείτε να προσθέσετε κι άλλες ή να αλλάξετε τις υπάρχουσες.

en: Here is a list of all auto-detected printers.
el: Ορίστε η λίστα των εκτυπωτών που ανιχνεύτηκαν αυτόματα.

en: Here is a list of the available printing options for the current printer:
el: Αυτή είναι μια λίστα με τις διαθέσιμες επιλογές εκτύπωσης για τον τρέχον εκτυπωτή:

en: Here is the full list of available countries
el: Αυτή είναι η πλήρης λίστα των διαθέσιμων χωρών

en: Here is the full list of keyboards available
el: Αυτή είναι η πλήρης λίστα των διαθέσιμων πληκτρολογίων

en: Here you can choose the key or key combination that will 
    allow switching between the different keyboard layouts
    (eg: latin and non latin)
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε το πλήκτρο ή τον συνδυασμό
    πλήκτρων εναλλαγής των διατάξεων πληκτρολογίων
    (π.χ. Αγγλική ή Ελληνική)

en: Here you can choose whether the printers connected to this machine should be accessable by remote machines and by which remote machines.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν οι συνδεμένοι εκτυπωτές αυτού το μηχανήματος θα είναι προσβάσιμοι από απομακρυσμένα μηχανήματα και από ποια.

en: Here you can choose whether the scanners connected to this machine should be accessable by remote machines and by which remote machines.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε αν οι συνδεμένοι σαρωτές αυτού το μηχανήματος θα είναι προσβάσιμοι από απομακρυσμένα μηχανήματα και από ποια.

en: Here you can select an alternative driver (either OSS or ALSA) for your sound card (%s).
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε έναν εναλλακτικό οδηγό (OSS ή ALSA) για την κάρτα ήχου σας (%s)

en: Hide files
el: Απόκρυψη αρχείων

en: High
el: Υψηλό

en: Higher
el: Υψηλότερο

en: Honduras
el: Ονδούρα

en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

en: Horizontal refresh rate
el: Συχνότητα οριζόντιας ανανέωσης

en: Host "%s", port %s
el: Host "%s", θύρα %s

en: Host Name
el: Όνομα Συστήματος

en: Host name
el: Όνομα συστήματος

en: Host/network IP address missing.
el: Λείπει η διεύθυνση του Υπολογιστή/Δικτύου.

en: Hostname required
el: απαιτείται το δικτυακό όνομα

en: Hostname:
el: Όνομα συστήματος:

en: How is the printer connected?
el: Πώς είναι συνδεδεμένος ο εκτυπωτής σας;

en: Hungarian
el: Ουγγρικό

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
el: Μπορώ να ρυθμίσω το σύστημά σας έτσι ώστε να συνδέει αυτόματα έναν χρήστη.

en: I can setup your computer to automatically start the graphical interface (XFree) upon booting.
    Would you like XFree to start when you reboot?
el: Μπορώ να ρυθμίσω το σύστημά σας έτσι ώστε να ξεκινάει αυτόματα σε
    γραφικό περιβάλλον (XFree).
    Επιθυμείτε την αυτόματη εκκίνηση γραφικού περιβάλλοντος;

en: I can't add any more partition
el: Δεν μπορώ να προσθέσω κατατμήσεις

en: I can't find any room for installing
el: Δεν μπορώ να βρω αρκετό χώρο για εγκατάσταση

en: I can't find needed image file `%s'.
el: Δεν μπορώ να βρω το απαραίτητο αρχείο εικόνας `%s'.

en: I can't read the partition table of device %s, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on, erasing over bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to not allow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to loose all the partitions?
el: Δεν μπορώ να διαβάσω τον πίνακα κατατμήσεων της συσκευής %s,, είναι πολύ
    κατεστραμμένος :( Θα προσπαθήσω να συνεχίσω αφαιρώντας τις λανθασμένες 
    κατατμήσεις (ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ θα χαθούν!). Η άλλη επιλογή σας είναι να
    μην επιτρέψετε στο DrakX να αγγίξει τον πίνακα κατατμήσεων. 
    Το σφάλμα είναι: %s
    
    Συμφωνείτε να διαγραφούν όλες οι κατατμήσεις;

en: I don't know
el: Δεν ξέρω

en: I don't know how to format %s in type %s
el: δεν ξέρω πώς να μορφοποιήσω το %s σε τύπο %s

en: I have detected an ISDN PCI card, but I don't know its type. Please select a PCI card on the next screen.
el: Εντόπισα μια ISDN κάρτα, αλλά δεν ξέρω τον τύπο της. Παρακαλώ επιλέξτε μια κάρτα PCI από την παρακάτω οθόνη.

en: INFO
el: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

en: IP Range End:
el: Όριο Τερματισμού IP:

en: IP Range Start:
el: Όριο Εκκίνησης ΙΡ:

en: IP address
el: Διεύθυνση IP

en: IP address of host/network:
el: Διεύθυνση IP του υπολογιστή/δικτύου:

en: IP address should be in format 1.2.3.4
el: Η IP διεύθυνση πρέπει να είναι σε μορφή 1.2.3.4

en: ISDN Configuration
el: Ρυθμίσεις ISDN

en: ISDN connection
el: Σύνδεση ISDN

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: Icelandic
el: Ισλανδικό

en: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
el: Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, κλπ

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: If it is not the one you want to configure, enter a device name/file name in the input line
el: Αν δεν είναι αυτός που θέλετε να ρυθμίσετε, εισάγετε το όνομα συσκευής/όνομα αρχείου στη γραμμή εισαγωγής

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
el: Εάν έχετε όλα τα παρακάτω CDs, πατήστε Εντάξει.
    Εάν δεν έχετε κανένα από τα παρακάτω CDs, πατήστε Ακύρωση.
    Εάν δεν έχετε κάποια από αυτά, αποεπιλέξτε τα και πατήστε Εντάξει.

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
el: Εάν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε το aboot, προσέξτε να αφήσετε ελεύθερο χώρο (2048 τομείς είναι αρκετοί)
    στην αρχή του δίσκου

en: If your printer is not listed, choose a compatible (see printer manual) or a similar one.
el: Ο εκτυπωτής σας δεν υπάρχει στη λίστα, παρακαλώ διαλέξτε έναν συμβατό ή έναν παρόμοιο εκτυπωτή.

en: Image
el: Εικόνα

en: Import Fonts
el: Εισαγωγή Γραμματοσειρών

en: Importance: %s
el: Σπουδαιότητα: %s

en: In addition, queues not created with this program or "foomatic-configure" cannot be transferred.
el: Επίσης εργασίες που δεν δημιουργήθηκαν με αυτό το πρόγραμμα ή το "foomatic-configure" δεν μπορούν να μεταφερθούν.

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without them. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
el: Σε μερικές περιπτώσεις, ο οδηγός %s χρειάζεται επιπλέον παραμέτρους για
    να λειτουργήσει σωστά, παρ' όλο που συνήθως λειτουργεί και χωρίς αυτές.
    Θα θέλατε να δώσετε επιπλέον επιλογές ή να αφήσετε τον οδηγό να εξετάσει
    το υλικό σας για τις παραμέτρους που χρειάζεται; Η εξέταση αυτή ίσως
    προκαλέσει πάγωμα του συστήματος, αλλά δεν θα προκαλέσει βλάβη.

en: India
el: Ινδία

en: Individual package selection
el: Επιλογή ξεχωριστών πακέτων

en: Indonesia
el: Ινδονησία

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Info:
el: Πληροφορίες:

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Information level that can be obtained through the cpuid instruction
el: Επίπεδο πληροφοριών που μπορούν να βρεθούν μέσω των εντολών cpuid

en: Init Message
el: Μήνυμα Init

en: Initial tests
el: Αρχικά τεστ

en: Initrd-size
el: μέγεθος Initrd

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
el: Εισάγετε μια μορφοποιημένη δισκέτα FAT στον οδηγό %s

en: Insert a blank floppy in drive %s
el: Εισάγετε άδεια δισκέτα στον οδηγό %s

en: Insert a floppy containing package selection
el: Εισάγετε δισκέτα που περιέχει την επιλογή πακέτων

en: Insert a floppy in %s
el: Εισάγετε δισκέτα στον οδηγό %s

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
el: Εισάγετε μια δισκέτα στον οδηγό δισκέτας
    Όλα τα δεδομένα σε αυτή τη δισκέτα θα χαθούν

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Install & convert Fonts
el: Εγκατάσταση & μετατροπή Γραμματοσειρών

en: Install List
el: Λίστα Εγκατάστασης

en: Install bootloader
el: Πρόγραμμα εκκίνησης

en: Install rpm
el: Εγκατάσταση rpm

en: Install system
el: Εγκατάσταση συστήματος

en: Install themes
el: Εγκατάσταση θεμάτων

en: Install updates
el: Αναβαθμίσεις

en: Install/Upgrade
el: Εγκατάσταση/Αναβάθμιση

en: Installation Server Configuration
el: Εγκατάσταση Ρυθμίσεων Διακομιστή

en: Installation image directory
el: Εγκατάσταση καταλόγου εικόνας

en: Installation of %s failed. The following error occured:
el: Η εγκατάσταση του %s απέτυχε. Προκλήθηκε το ακόλουθο σφάλμα:

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
el: Η εγκατάσταση του προγράμματος εκκίνησης απέτυχε. Προκλήθηκε το ακόλουθο σφάλμα:

en: Installing
el: Εγκατάσταση

en: Installing %s ...
el: Εγκατάσταση %s ...

en: Installing Foomatic...
el: Εγκατάσταση Foomatic...

en: Installing HPOJ package...
el: Εγκατάσταση πακέτου HPOJ...

en: Installing SANE packages...
el: Εγκατάσταση πακέτου SANE...

en: Installing a printing system in the %s security level
el: Εγκατάσταση συστήματος εκτύπωσης στο επίπεδο ασφάλειας %s

en: Installing bootloader
el: Πρόγραμμα εκκίνησης

en: Installing driver for %s card %s
el: Εγκατάσταση οδηγού για %s κάρτα %s

en: Installing mtools packages...
el: Εγκατάσταση πακέτου mtools...

en: Installing package %s
el: Εγκατάσταση πακέτου %s

en: Installing package %s
    %d%%
el: Εγκατάσταση πακέτου %s
    %d%%

en: Installing packages...
el: Εγκατάσταση πακέτων...

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Interface "%s"
el: Διεπαφή "%s"

en: Interface %s
el: Διεπαφή %s

en: Interface %s (on network %s)
el: Διεπαφή %s (στο δίκτυο %s)

en: Interface %s (using module %s)
el: Διεπαφή %s (χρήση αρθρώματος %s)

en: Interface:
el: Διεπαφή:

en: Internal ISDN card
el: Εσωτερική κάρτα ISDN

en: Internet
el: Διαδίκτυο

en: Internet Connection Configuration
el: Ρύθμιση Σύνδεσης Διαδικτύου

en: Internet Connection Sharing
el: Κοινή Σύνδεση Διαδικτύου

en: Internet Connection Sharing configuration
el: Ρύθμιση Κοινής σύνδεσης Διαδικτύου

en: Internet Connection Sharing currently disabled
el: Κοινή Σύνδεση Διαδικτύου απενεργοποιημένη

en: Internet Connection Sharing currently enabled
el: Κοινή Σύνδεση Διαδικτύου ενεργοποιημένη

en: Internet Connection Sharing is now disabled.
el: Η Κοινή Σύνδεση Διαδικτύου τώρα απενεργοποιήθηκε.

en: Internet Connection Sharing is now enabled.
el: Η Κοινή Σύνδεση στο Διαδίκτυο τώρα ενεργοποιήθηκε.

en: Internet access
el: Πρόσβαση στο Διαδίκτυο

en: Internet configuration
el: Ρυθμίσεις Διαδικτύου

en: Internet connection
el: Σύνδεση Διαδικτύου

en: Internet connection & configuration
el: Σύνδεση και ρύθμιση Διαδικτύου

en: Internet connection configuration
el: Ρύθμιση σύνδεσης Διαδικτύου

en: Internet gateway
el: Πύλη Διαδικτύου

en: Internet station
el: Σταθμός Διαδικτύου

en: Invalid port given: %s.
    The proper format is "port/tcp" or "port/udp", 
    where port is between 1 and 65535.
el: Δόθηκε άκυρη θήρα: %s.
    Το σωστό φορμά είναι "θύρα/tcp" ή "θύρα/udp", 
    όπου θήρα είναι είναι αριθμός  μεταξύ 1 και 65535.

en: Iran
el: Ιράν

en: Iranian
el: Ιρανικό

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Is FPU present
el: Το FPU είναι παρόν

en: Is this an install or an upgrade?
el: Πρόκειται για εγκατάσταση ή για αναβάθμιση;

en: Is this correct?
el: Σωστό;

en: Is this the correct setting?
el: Είναι σωστή η ρύθμιση;

en: Is your printer a multi-function device from HP or Sony (OfficeJet, PSC, LaserJet 1100/1200/1220/3200/3300 with scanner, Sony IJP-V100), an HP PhotoSmart or an HP LaserJet 2200?
el: Είναι ο εκτυπωτής σας μια πολυχρηστική συσκευή από την HP ή την Sony (OfficeJet, PSC, LaserJet 1100/1200/1220/3200/3300 with scanner, Sony IJP-V100), an HP PhotoSmart or an HP LaserJet 2200;

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Israeli
el: Ισραήλ

en: Israeli (Phonetic)
el: Ισραήλ (φωνητικό)

en: Italian
el: Ιταλικό

en: Italy
el: Ιταλία

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Japan (broadcast)
el: Ιαπωνία (εναέρια)

en: Japan (cable)
el: Ιαπωνία (Καλωδιακή)

en: Japanese 106 keys
el: Ιαπωνικό 106 πλήκτρων

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: KDE Workstation
el: Σταθμός εργασίας KDE

en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

en: Keep the changes?
    The current configuration is:
    
    %s
el: Διατήρηση υπαρχόντων ρυθμίσεων;
    Οι τρέχουσες ρυθμίσεις είναι:
    
    %s

en: Kenya
el: Κένυα

en: Kernel Boot Timeout
el: Τέλος Χρόνου Εκκίνησης Πυρήνα

en: Kernel:
el: Πυρήνας:

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: Keyboard layout: %s
el: Διάταξη πληκτρολογίου: %s

en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

en: Korea
el: Κορέα

en: Korea (North)
el: Κορέα (Βόρεια)

en: Korean keyboard
el: Κορεάτικο Πληκτρολόγιο

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kyrgyzstan
el: Κιργιστάν

en: LAN Configuration
el: Ρύθμιση LΑΝ

en: LAN configuration
el: Ρύθμιση LAN

en: LAN connection
el: Σύνδεση LAN

en: LDAP Server
el: Εξυπηρετητής LDAP

en: LILO with graphical menu
el: LILO με γραφικό μενού

en: LILO with text menu
el: LILO με μενού κειμένου

en: LILO/grub Installation
el: Εγκατάσταση LILO/grub

en: LPD and LPRng do not support IPP printers.
el: Το LPD και το LPRng δεν υποστηρίζουν εκτυπωτές IPP.

en: LVM name?
el: όνομα LVM;

en: LVM-disks %s
el: Δίσκοι LVM %s

en: Label
el: Ετικέτα

en: Language
el: Επιλέξτε γλώσσα

en: Laos
el: Λάος

en: Latin American
el: Λατινικής Αμερικής

en: Latvia
el: Λεττονία

en: Latvian
el: Λετονικό

en: Launch packet filtering for Linux kernel 2.2 series, to set
    up a firewall to protect your machine from network attacks.
el: Εκκίνηση πακέτου φίλτρου για τον πυρήνα Linux της σειράς 2.2, για την ρύθμιση
    ενός Τοίχους Προστασίας που θα προστατεύει το μηχάνημά σας από δικτυακές επιθέσεις.

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
el: Εκκίνηση του ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) συστήματος ήχου

en: Launch the graphical environment when your system starts
el: Λειτουργία γραφικού περιβάλλοντος κατά την εκκίνηση του συστήματος

en: Launch the sound system on your machine
el: Εκκίνηση του συστήματος ήχου στο μηχάνημά σας

en: Launch userdrake
el: Εκκίνηση userdrake

en: Learn how to use this printer
el: Μάθετε πως να χειρισθείτε αυτόν τον εκτυπωτή

en: Leaving in %d seconds
el: Έξοδος σε %d δευτερόλεπτα

en: Lebanon
el: Λίβανος

en: Left "Windows" key
el: Αριστερό πλήκτρο "Windows"

en: Lesotho
el: Λεσότο

en: Let me pick any driver
el: Θα διαλέξω εγώ οδηγό

en: Level
el: Επίπεδο

en: Level %s
el: Επίπεδο %s

en: Lexmark inkjet configuration
el: Ρυθμίσεις εκτυπωτή μελάνης Lexmark

en: LiLo and Bootsplash themes installation successfull
el: Επιτυχής εγκατάσταση θεμάτων LiLo και Bootsplash

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Libya
el: Λιβύη

en: License
el: Άδεια Χρήσης

en: License agreement
el: Άδεια χρήσης

en: Liechtenstein
el: Λιχτενστάιν

en: Lilo message not found
el: Δεν βρέθηκε το μήνυμα lilo

en: Lilo screen
el: Οθόνη Lilo

en: Lilo/grub mode
el: Λειτουργία Lilo/grub

en: Linux Standard Base. Third party applications support
el: Linux Standard Base. Υποστήριξη εφαρμογών τρίτων

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
el: Linux Virtual Server, χρησιμοποιείται για να δημιουργήσει έναν υψηλής
    απόδοσης και διαθεσιμότητας εξυπηρετητή.

en: Linuxconf will sometimes arrange to perform various tasks
    at boot-time to maintain the system configuration.
el: Το Linuxconf καμιά φορά κάνει διάφορες εργασίες
    κατά την εκκίνηση του συστήματος για να διατηρήσει τη ρύθμιση του συστήματος.

en: List of data corrupted:
el: Λίστα των κατεστραμμένων δεδομένων:

en: List of data to restore:
el: Λίστα των δεδομένων προς επαναφορά:

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Lithuanian "number row" QWERTY
el: Λιθουανικό "number row" QWERTY

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
el: Λιθουανικό "φωνητικό" QWERTY

en: Lithuanian AZERTY (new)
el: Λιθουανικό AZERTY (νέο)

en: Lithuanian AZERTY (old)
el: Λιθουανικό AZERTY (παλιό)

en: Load from floppy
el: Φόρτωση από δισκέτα

en: Load the drivers for your usb devices.
el: Φόρτωση των οδηγών για τις usb συσκευές σας.

en: Load/Save on floppy
el: Φόρτωση/Αποθήκευση σε δισκέτα

en: Loading from floppy
el: Φορτώνεται από δισκέτα

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
el: Η φόρτωση του αρθρώματος %s απέτυχε.
    Θέλετε να δοκιμάσετε ξανά με διαφορετικές παραμέτρους;

en: Local Network adress
el: Τοπική διεύθυνση δικτύου

en: Local Printer
el: Τοπικός Εκτυπωτής

en: Local Printers
el: Τοπικοί εκτυπωτές

en: Local files
el: Τοπικά αρχεία

en: Local measure
el: Τοπική μέτρηση

en: Local network(s)
el: Τοπικό Δίκτυο(α)

en: Local printer
el: Τοπικός εκτυπωτής

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Location of auto_install.cfg file
el: Θέση του αρχείου auto_install.cfg

en: Location on the bus
el: Θέση του διαύλου

en: Login ID
el: 'Όνομα Χρήστη

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
el: Logitech Mouse (σειριακό, παλιός C7 τύπος)

en: Logs
el: Ημερολόγια

en: Looking at packages already installed...
el: Ψάχνω για ήδη εγκατεστημένα πακέτα...

en: Looking for available packages and rebuilding rpm database...
el: Ψάχνω για διαθέσιμα πακέτα και δημιουργώ ξανά τη βάση δεδομένων rpm...

en: Looking for available packages...
el: Ψάχνω για διαθέσιμα πακέτα...

en: Loopback file name:
el: Όνομα αρχείου loopback:

en: Loopback file name: %s
el: Όνομα αρχείου loopback: %s

en: Loopback file(s):
       %s
el: Αρχείο (α) loopback:
       %s

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: MOVE YOUR WHEEL!
el: ΚΙΝΗΣΤΕ ΤΟ ΡΟΔΑΚΙ!

en: Macedonia
el: Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας

en: Macedonian
el: Μακεδονικό Π.Γ Δ.

en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

en: Mail Server
el: Εξυπηρετητής Ταχυδρομείου

en: Mail alert
el: Ειδοποίηση Ταχυδρομείου

en: Mail alert configuration
el: Ρύθμιση ειδοποίησης Ταχυδρομείου

en: Make initrd 'mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s'.
el: Δημιουργία initrd 'mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s'.

en: Making printer port available for CUPS...
el: Γίνονται διαθέσιμες οι θύρες στο CUPS...

en: Malawi
el: Μαλάουι

en: Malayalam
el: Μαλαγιαλαμικό

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Maldives
el: Μαλδίβες

en: Mali
el: Μάλι

en: Malta
el: Μάλτα

en: Mandatory package %s is missing
el: Ένα απαραίτητο αρχείο (το %s ) δεν υπάρχει

en: Mandrake Bug Report Tool
el: Εργαλείο Αναφοράς Σφαλμάτων Mandrake

en: Mandrake Control Center
el: Κέντρο Ελέγχου Mandrake

en: Mandrake Linux 9.1 is the ultimate development platform
el: Το Mandrake Linux 9.1 είναι η υπέρτατη πλατφόρμα ανάπτυξης

en: Mandrake Linux 9.1 provides a powerful tool to fully customize and configure your machine
el: Το Mandrake Linux 9.1 σας παρέχει ισχυρά εργαλεία για την πλήρη προσαρμογή και ρύθμιση του μηχανήματός σας

en: Mandrake Linux 9.1 provides you with 11 user interfaces that can be fully modified: KDE 3, Gnome 2, WindowMaker, ...
el: Το Mandrake Linux 9.1 σας παρέχει 11 διαφορετικά γραφικά περιβάλλοντα που μπορούν να μετατραπούν πλήρως: KDE 3, Gnome 2, WindowMaker, ...

en: Mandrake Linux Installation %s
el: Εγκατάσταση Mandrake Linux %s

en: Mandrake Linux can support multiple languages. Select
    the languages you would like to install. They will be available
    when your installation is complete and you restart your system.
el: Το Mandrake Linux υποστηρίζει πολλαπλές γλώσσες.Επιλέξτε 
    τις άλλες γλώσσες που θα είναι διαθέσιμες μετά το πέρας της 
    εγκατάστασης και την επανεκκίνηση του συστήματός σας.

en: Mandrake Terminal Server Configuration
el: Ρύθμιση του Διακομιστή Τερματικού Mandrake

en: Mandrake Tools Explanation
el: Επεξήγηση Εργαλείων της Mandrake

en: Manual configuration
el: Χειροκίνητη ρύθμιση

en: Marshall Islands
el: Νήσοι Μάρσαλ

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Mauritania
el: Μαυριτανία

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Mayotte
el: Μαγιότ

en: Media class
el: Κλάση Μέσου

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Micronesia
el: Μικρονησία

en: Minimal install
el: Ελάχιστη Εγκατάσταση

en: Model
el: Μοντέλο

en: Model name
el: Όνομα μοντέλου

en: Modem
el: Μόντεμ

en: Modify
el: Τροποποίηση

en: Modify RAID
el: Τροποποίηση RAID

en: Modify printer configuration
el: Αλλαγή ρυθμίσεων εκτυπωτή

en: Module
el: Άρθρωμα

en: Module name
el: Όνομα αρθρώματος

en: Module options:
el: Επιλογές αρθρώματος:

en: Moldova
el: Μολδαβία

en: Monaco
el: Μονακό

en: Mongolia
el: Μογγολία

en: Mongolian (cyrillic)
el: Μογγολικό (Κυριλλική)

en: Monitor
el: Οθόνη

en: Monitor HorizSync: %s
el: Συχνότητα οριζόντιας ανανέωσης: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
el: Συχνότητα κατακόρυφης ανανέωσης: %s

en: Monitor: %s
el: Οθόνη: %s

en: Montserrat
el: Μονσεράτ

en: More
el: Άλλα

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
el: Περισσότερα γραφικά περιβάλλοντα (Gnome, IceWM)

en: More Options
el: Περισσότερες Επιλογές

en: More than one Microsoft partition has been detected on your hard drive.
    Please choose the one you want to resize in order to install your new
    Mandrake Linux operating system.
    
    Each partition is listed as follows: "Linux name", "Windows name"
    "Capacity".
    
    "Linux name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard dive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". With IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
    
    "Windows name" is the letter of your hard drive under Windows (the first
    disk or partition is called "C:").
el: Περισσότερες των μία κατατμήσεις Windows βρέθηκαν στον δίσκο σας. Παρακαλώ 
    επιλέξτε ποια θέλετε να συρρικνώσετε για να εγκαταστήσετε το Mandrake Linux.
    
    Κάθε κατάτμηση αναφέρεται ως: "Όνομα Linux", "Όνομα Windows"
    "Χωρητικότητα".
    
    Το όνομα Linux σημαίνει τα εξής: "Τύπος δίσκου","αριθμός δίσκου",
    "αριθμός κατάτμησης για παράδειγμα, "hda1").
    
    Ο "Τύπος δίσκου" είναι "hd" εάν πρόκειται για δίσκο IDE και "sd" 
    για SCSI δίσκο.
    
    Ο " αριθμός δίσκου"είναι πάντα ένα γράμμα μετά το "hd" ή "sd". Για
    τους IDE δίσκους: 
    
      * "a" είναι ο "master δίσκος στον πρώτο ελεγκτή IDE",
    
     * "b" είναι ο "slave δίσκος στον πρώτο ελεγκτή IDE",
    
     * "c" είναι ο "master δίσκος στον δεύτερο ελεγκτή IDE",
    
     * "d" είναι ο "slave δίσκος στον δεύτερο ελεγκτή IDE".
    
    Για δίσκους SCSI, "a" είναι ο πρώτος δίσκος, "b" είναι ο δεύτερος δίσκος
     κλπ...
    
    Το "Όνομα Windows" είναι το γράμμα της κατάτμησης όπως φαίνεται από τα
    Windows (ο πρώτος δίσκος ή κατάτμηση λέγεται "C:").

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Most of these values were extracted
    from your running system.
    You can modify as needed.
el: Οι περισσότερες τιμές έχουν εξαχθεί 
    από το σύστημά σας
    Αλλάξτε τις αν χρειάζεται.

en: Mount
el: Σύνδεση

en: Mount options
el: Επιλογές σύνδεσης

en: Mount point
el: Σημείο σύνδεσης

en: Mount point:
el: Σημείο σύνδεσης:

en: Mount points must begin with a leading /
el: Το σημείο σύνδεσης πρέπει να ξεκινάει με /

en: Mounted
el: Συνδεδεμένος

en: Mounting partition %s
el: Προσάρτηση κατάτμησης %s

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
el: Συνδέει και αποσυνδέει όλα τα δικτυακά συστήματα αρχείων (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), και NCP (NetWare)

en: Mouse
el: Ποντίκι

en: Mouse Port
el: Θύρα ποντικιού

en: Mouse device: %s
el: Συσκευή ποντικιού: %s

en: Mouse type: %s
el: Τύπος ποντικιού: %s

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Move files to the new partition
el: Μετακίνηση αρχείων στην νέα κατάτμηση

en: Move selected rule down one level
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου κανόνα ένα επίπεδο κάτω

en: Move selected rule up one level
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου κανόνα ένα επίπεδο πάνω

en: Moving
el: Μετακίνηση σε εξέλιξη

en: Moving files to the new partition
el: Μετακίνηση αρχείων στην νέα κατάτμηση

en: Moving partition...
el: Μετακίνηση κατάτμησης σε εξέλιξη...

en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

en: Multi-head configuration
el: Ρύθμιση πολλών κεφαλών

en: Multimedia - CD Burning
el: Πολυμέσα - Εγγραφή CD

en: Multimedia - Graphics
el: Πολυμέσα - Γραφικά

en: Multimedia - Sound
el: Πολυμέσα - Ήχος

en: Multimedia - Video
el: Πολυμέσα - Video

en: Multimedia station
el: Σταθμός πολυμέσων

en: Myanmar
el: Μιανμάρ

en: NCP queue name missing!
el: Το όνομα της NCP ουράς λείπει!

en: NCP server name missing!
el: Το όνομα του εξυπηρετητή NCP λείπει!

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
el: Το NFS είναι ένα δημοφιλές πρωτόκολλο για τον διαμοιρασμό αρχείων σε 
    δίκτυα TCP/IP. Αυτή η υπηρεσία προσφέρει λειτουργίες κλειδώματος αρχείων.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
el: Το NFS είναι ένα δημοφιλές πρωτόκολλο για τον διαμοιρασμό αρχείων σε 
    δίκτυα TCP/IP. Αυτή η υπηρεσία προσφέρει λειτουργίες εξυπηρετητή, ο 
    οποίος ρυθμίζεται από το αρχείο /etc/exports.

en: NFS server, SMB server, Proxy server, ssh server
el: εξυπηρετητής NFS, εξυπηρετητής SMB, εξυπηρετητής Proxy, εξυπηρετητής ssh

en: NIS Domain
el: Τομέας NIS

en: NIS Server
el: Εξυπηρετητής NIS

en: NOTE: Depending on the printer model and the printing system up to %d MB of additional software will be installed.
el: Σημ.: Ανάλογα με το μοντέλο του εκτυπωτή και το σύστημα εκτύπωσης θα εγκατασταθεί επιπλέον μέχρι και %d MB λογισμικό

en: NTP Server
el: Εξυπηρετητής NTP

en: Name
el: Όνομα

en: Name Servers:
el: Όνομα Εξυπηρετητών:

en: Name of printer
el: Όνομα εκτυπωτή

en: Name of printer should contain only letters, numbers and the underscore
el: Το όνομα του εκτυπωτή πρέπει να περιέχει μόνο γράμματα, αριθμούς και τον χαρακτήρα underscore

en: Name of the profile to create (the new profile is created as a copy of the current one) :
el: Όνομα για το προφίλ που θα δημιουργηθεί (το νέο προφίλ δημιουργείται σαν αντίγραφο του υπάρχοντος):

en: Name/IP address of host:
el: Όνομα/IP διεύθυνση του υπολογιστή:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Name: %s
el: Όνομα: %s

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: Nauru
el: Ναούρου

en: Need hostname, username and password!
el: Χρειάζεται το δικτυακό όνομα, όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης!

en: Need to create /etc/dhcpd.conf first!
el: Πρέπει να δημιουργήσω πρώτα το /etc/dhcpd.conf!

en: Need to restart the Display Manager for full changes to take effect. 
    (service dm restart - at the console)
el: Πρέπει να εκκινηθεί ξανά ο Διαχειριστής Προβολής για να ισχύσουν όλες οι αλλαγές. 
    (από την κονσόλα - service dm restart)

en: Nepal
el: Νεπάλ

en: Net Boot Images
el: Εικόνες Net Boot

en: Net Method:
el: Μέθοδος δικτύου:

en: NetWare Printer Options
el: Επιλογές Εκτυπωτή NetWare

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: Netherlands Antilles
el: Ολλανδικές Αντίλλες

en: Netmask
el: Μάσκα δικτύου

en: Netmask:
el: Μάσκα δικτύου:

en: Network
el: Δίκτυο

en: Network %s
el: Δίκτυο %s

en: Network & Internet
el: Δίκτυο & Διαδίκτυο

en: Network Computer (client)
el: Υπολογιστής Δικτύου (πελάτης)

en: Network Computer server
el: Εξυπηρετητής δικτύου

en: Network Configuration
el: Ρυθμίσεις δικτύου

en: Network Configuration Wizard
el: Οδηγός Ρύθμισης Δικτύου

en: Network Monitoring
el: Παρακολούθηση Δικτύου

en: Network Options
el: Επιλογές Δικτύου

en: Network configuration
el: Ρυθμίσεις δικτύου

en: Network configuration (%d adapters)
el: Ρύθμιση δικτύου (%d προσαρμογείς)

en: Network functionality not configured
el: Η λειτουργικότητα του δικτύου δεν ρυθμίστηκε

en: Network interface
el: Συσκευή δικτύου

en: Network interface already configured
el: Η διεπαφή Δικτύου έχει ήδη ρυθμιστεί

en: Network printer "%s", port %s
el: Εκτυπωτής δικτύου "%s", θύρα %s

en: Network printer (TCP/Socket)
el: Εκτυπωτής δικτύου (TCP/Socket)

en: New
el: Νέο

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: New configuration (isdn-light)
el: Νέα ρύθμιση (isdn-light)

en: New devfs device
el: Νέα συσκευή devfs

en: New printer name
el: Κανένα όνομα εκτυπωτή

en: New profile...
el: Νέο προφίλ...

en: New size in MB:
el: Νέο μέγεθος σε MB:

en: Newzealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: Next
el: Επόμενο

en: Next ->
el: Επόμενο -»

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Niger
el: Νίγηρας

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: Niue
el: Νίουε

en: No
el: Όχι

en: No (experts only)
el: Όχι (μόνο για ειδικούς)

en: No CD device defined!
el: Δεν καθορίστηκε συσκευή CD

en: No CD or DVD image found, please copy the installation program and rpm files.
el: Δεν βρέθηκαν εικόνες CD ή DVD, παρακαλώ αντιγράψτε το πρόγραμμα εγκατάστασης και τα αρχεία rpm.

en: No CDR/DVDR in drive!
el: Δεν υπάρχει CDR/DVDR στον οδηγό!

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
el: Δεν βρέθηκε κάρτα ISDN. Παρακαλώ επιλέξτε μια από την παρακάτω οθόνη.

en: No Internet Connection Sharing has ever been configured.
el: Η Κοινή Σύνδεση Διαδικτύου δεν έχει ρυθμιστεί ποτέ.

en: No NIC selected!
el: Δε επιλέχτηκε NIC!

en: No Sound Card detected!
el: Δεν βρέθηκε Κάρτα Ήχου!

en: No Sound Card has been detected on your machine. Please verify that a Linux-supported Sound Card is correctly plugged in.
    
    
    You can visit our hardware database at:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3
el: Δεν βρέθηκε συσκευή Κάρτας 'Ήχου στο μηχάνημά σας. Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι η υποστηριζόμενη Κάρτα Ήχου σας είναι σωστά τοποθετημένη.
    
    
    Μπορείτε να επισκεφτείτε τη βάση δεδομένων υλικού στο:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3

en: No TV Card detected!
el: Δεν βρέθηκε κάρτα τηλεόρασης!

en: No TV Card has been detected on your machine. Please verify that a Linux-supported Video/TV Card is correctly plugged in.
    
    
    You can visit our hardware database at:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3
el: Δεν βρέθηκε κάρτα τηλεόρασης στο μηχάνημά σας.Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι μια υποστηριζόμενη κάρτα στο Linux είναι συνδεμένη.
    
    
    Μπορείτε να επισκεφτείτε την βάση δεδομένων στο: 
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3

en: No additional information
    about this service, sorry.
el: Χωρίς επιπλέον πληροφορίες
    για αυτή την υπηρεσία.

en: No alternative driver
el: Κανένας εναλλακτικός οδηγός

en: No browser available! Please install one
el: Δεν βρέθηκε περιηγητής! Παρακαλώ εγκαταστήστε τον

en: No browser is installed on your system, Please install one if you want to browse the help system
el: Δεν βρέθηκε περιηγητής στο σύστημά σας, Παρακαλώ εγκαταστήστε έναν αν θέλετε να περιηγηθείτε στο σύστημα βοήθειας

en: No changes to backup!
el: Δεν υπάρχουν αλλαγές για να γίνουν αντίγραφα ασφαλείας!

en: No configuration file found 
    please click Wizard or Advanced.
el: Δεν βρέθηκε ρύθμιση
    παρακαλώ κάντε κλικ στο Οδηγό ή στο Προχωρημένο.

en: No configuration, please click Wizard or Advanced.
el: Καμία ρύθμιση, κάντε κλικ στον Οδηγό ή στο Προχωρημένα.

en: No details
el: Χωρίς λεπτομέρειες

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
el: Δεν βρέθηκε προσαρμογέας δικτύου Ethernet στο σύστημά σας.
    Δεν μπορώ να ρυθμίσω αυτού του τύπου τη σύνδεση.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
el: Δεν βρέθηκε προσαρμογέας δικτύου Ethernet στο σύστημά σας. Παρακαλώ χρησιμοποιείστε το πρόγραμμα ρύθμισης υλικού.

en: No floppy drive available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος οδηγός δισκέτας

en: No floppy drive available!
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος οδηγός δισκέτας!

en: No free space for 1MB bootstrap! Install will continue, but to boot your system, you'll need to create the bootstrap partition in DiskDrake
el: Δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος για 1MB bootstrap! Η εγκατάσταση θα συνεχιστεί, αλλά για να ξεκινήσετε το σύστημά σας, θα χρειαστεί να δημιουργήσετε μια κατάτμηση bootstrap με το DiskDrake

en: No hard drives found
el: Δεν βρέθηκαν δίσκοι!

en: No image found
el: Δεν βρέθηκε εικόνα

en: No kernel selected!
el: Δεν επιλέχτηκε πυρήνας!

en: No known driver
el: Κανένας γνωστός οδηγός

en: No local printer found! To manually install a printer enter a device name/file name in the input line (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
el: Δεν βρέθηκαν τοπικοί εκτυπωτές! Για να ρυθμίσετε μόνοι σας έναν εκτυπωτή δώστε το όνομα εκτυπωτή/όνομα αρχείου στη γραμμή εισαγωγής (Παράλληλες θύρες: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., αντίστοιχες των LPT1:, LPT2:, ..., 1ος εκτυπωτής USB: /dev/usb/lp0, 2ος USB εκτυπωτής: /dev/usb/lp1, ...).

en: No mouse
el: Χωρίς ποντίκι

en: No net boot images created!
el: Δεν δημιουργήθηκαν εικόνες εκκίνησης δικτύου!

en: No network adapter on your system!
el: Δεν βρέθηκε προσαρμογέας δικτύου στο σύστημά σας!

en: No network card
el: δεν βρέθηκε κάρτα δικτύου

en: No open source driver
el: Κανένας οδηγός ανοιχτού κώδικα

en: No partition available
el: δεν υπάρχουν διαθέσιμες κατατμήσεις

en: No password
el: Χωρίς κωδικό πρόσβασης

en: No password prompt on %s at port %s
el: Χωρίς ερώτηση κωδικού στο %s στη θύρα %s

en: No printer
el: Κανένας εκτυπωτής

en: No printer found!
el: Δεν βρέθηκε εκτυπωτής!

en: No sharing
el: Χωρίς κοινή χρήση

en: No sound card detected. Try "harddrake" after installation
el: Δεν βρέθηκε κάρτα ήχου. Δοκιμάστε το "harddrake" μετά την εγκατάσταση

en: No tape in %s!
el: Καμιά ταινία στο %s!

en: No test pages
el: Χωρίς δοκιμαστικές σελίδες

en: No, I don't want autologin
el: Όχι, δεν επιθυμώ αυτόματη προσπέλαση

en: NoVideo
el: ΧωρίςVideo

en: None
el: Κανένας

en: Norfolk Island
el: Νήσοι Νόρφολκ

en: Normal Mode
el: Κανονική Κατάσταση

en: Normal modem connection
el: Απλή σύνδεση με μόντεμ

en: Northern Mariana Islands
el: Νήσοι Βορείων Μαριάννων

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Norwegian
el: Νορβηγικό

en: Not connected
el: Δε συνδέθηκε

en: Not enough free space for auto-allocating
el: Δεν υπάρχει αρκετός ελεύθερος χώρος για την αυτόματη δημιουργία νέων κατατμήσεων

en: Not enough free space to allocate new partitions
el: Δεν υπάρχει αρκετός ελεύθερος χώρος για δημιουργία νέων κατατμήσεων

en: Not enough partitions for RAID level %d
el: Δεν υπάρχουν αρκετές κατατμήσεις για RAID επιπέδου %d

en: Not enough swap space to fulfill installation, please add some
el: Δεν υπάρχει αρκετός χώρος swap για την ολοκλήρωση της εγκατάστασης, παρακαλώ προσθέστε

en: Not erasable media!
el: Το μέσο δεν μπορεί να σβηστεί!

en: Not formatted
el: Αμορφοποίητος

en: Not installed
el: Μη εγκατεστημένο

en: Nothing to do
el: Καμία ενέργεια προς εκτέλεση

en: Notice
el: Σημείωση

en: Now, you can run xawtv (under X Window!) !
el: Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το xawtv (μέσα από τα Χ Window!) !

en: Number of buttons
el: Αριθμός πλήκτρων

en: OK
el: Εντάξει

en: OK to restore the other files.
el: Εντάξει για την επαναφορά των άλλων αρχείων.

en: OKI winprinter configuration
el: Ρυθμίσεις OKI winprinter

en: Office
el: Γραφείο

en: Office Workstation
el: Σταθμός Εργασίας Γραφείου

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
el: Εργαλεία γραφείου: Επεξεργαστές κειμένου(kword, abiword), λογιστικά φύλλα (kspread, gnumeric), αρχεία pdf κλπ

en: Official vendor name of the cpu
el: Το επίσημο όνομα κατασκευαστή του επεξεργαστή

en: Ok
el: Εντάξει

en: Old configuration (isdn4net)
el: Παλιά ρύθμιση (isdn4net)

en: Old device file
el: Παλαιό αρχείο συσκευής

en: Oman
el: Ομάν

en: On CUPS server "%s"
el: Στον εξυπηρετητή CUPS "%s"

en: On Floppy
el: Στην Δισκέτα

en: On boot
el: Στην εκκίνηση

en: Once you've selected a device, you'll be able to see the device information in fields displayed on the right frame ("Information")
el: Μόλις επιλέξετε μια συσκευή, θα μπορείτε να δείτε τις πληροφορίες σε πεδία που εμφανίζονται στο δεξί τμήμα με όνομα("Πληροφορίες")

en: Open Firmware Delay
el: Άνοιγμα Καθυστέρησης Firmware

en: Optimize your security
el: Βελτιστοποιήστε την ασφάλειά σας

en: Option %s must be a number!
el: Η επιλογή %s πρέπει να είναι αριθμός!

en: Option %s must be an integer number!
el: Η επιλογή %s πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός!

en: Option %s out of range!
el: Επιλογή %s εκτός ορίου!

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
el: Η επιλογή ``Απαγόρευση επιλογών γραμμής εντολής'' είναι άχρηστη χωρίς κωδικό πρόσβασης

en: Options
el: Επιλογές

en: Options: %s
el: Επιλογές: %s

en: Other
el: Άλλο

en: Other Graphical Desktops
el: Άλλα γραφικά περιβάλλοντα

en: Other Media
el: Άλλα Μέσα

en: Other MultiMedia devices
el: Άλλα συσκευές Πολυμέσων

en: Other OS (MacOS...)
el: Άλλο λειτουργικό (MacOS...)

en: Other OS (SunOS...)
el: Άλλο λειτουργικό (SunOS...)

en: Other OS (windows...)
el: Άλλο λειτουργικό (windows...)

en: Other ports
el: Άλλες θύρες

en: Output
el: Έξοδος

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
el: Η υποστήριξη PCMCIA προσφέρει υποστήριξη για κάρτες δικτύου, μόντεμ κλπ 
    συνήθως σε συστήματα laptop. Δεν θα εκκινήσει εκτός αν αυτό ζητηθεί από τον 
    χρήστη, οπότε είναι ασφαλές να εγκατασταθεί σε συστήματα που δεν το χρειάζονται.

en: PCMCIA support no longer exists for 2.2 kernels. Please use a 2.4 kernel.
el: Δεν υπάρχει πλέον υποστήριξη PCMCIA για τους πυρήνες 2.2. Κάντε χρήση του πυρήνα 2.4.

en: PDQ only supports local printers, remote LPD printers, and Socket/TCP printers.
el: Το PDQ υποστηρίζει μόνο τοπικούς εκτυπωτές, Απομακρυσμένος εκτυπωτές LPD και εκτυπωτές Sockete/TCP.

en: PLL setting:
el: Ρυθμίσεις PLL:

en: POP and IMAP Server
el: Εξυπηρετητής POP και IMAP

en: PXE Server Configuration
el: Ρυθμίσεις Διακομιστή PXE

en: Package Group Selection
el: Επιλογή Ομάδων Πακέτων

en: Package not installed
el: Το πακέτο δεν είναι εγκατεστημένο

en: Package selection
el: Επιλογή πακέτων

en: Package:
el: Πακέτο:

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Palau
el: Παλάου

en: Panama
el: Παναμάς

en: Papua New Guinea
el: Παπούα-Νέα Γουϊνέα

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Paranoid
el: Παρανοϊκό

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
el: Κατάτμηση εκκίνησης εξ ορισμού
        (από MS-DOS, όχι από lilo)

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
el: Ο πίνακας κατατμήσεων του δίσκου %s θα αποθηκευτεί στον δίσκο!

en: Partition table type: %s
el: Τύπος πίνακα κατατμήσεων: %s

en: Partitioning
el: Καταμερισμός

en: Partitioning failed: %s
el: Η κατάτμηση απέτυχε: %s

en: Password
el: Κωδικός Πρόσβασης

en: Password (again)
el: Κωδικός Πρόσβασης (ξανά)

en: Password required
el: Απαιτείται κωδικός πρόσβασης

en: Passwords are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
el: Τώρα υπάρχουν κωδικοί πρόσβασης, αλλά η χρήση του συστήματος σε δίκτυο ακόμα δεν συνίσταται.

en: Path
el: Θέση

en: Path or Module required
el: Η Θέση ή το Άρθρωμα απαιτείται

en: Path selection
el: Επιλογή Θέσης

en: Periodic Checks
el: Περιοδικοί Έλεγχοι

en: Permission denied transferring %s to %s
el: Άρνηση πρόσβασης κατά τη μεταφορά του %s στο %s

en: Permission problem accessing CD.
el: Πρόβλημα δικαιωμάτων στην πρόσβαση του CD.

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: Personal Finance
el: Προσωπικά οικονομικά

en: Personal Information Management
el: Διαχείριση Προσωπικών Δεδομένων

en: Peru
el: Περού

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Phone number
el: Αριθμός τηλεφώνου

en: Photo test page
el: Δοκιμαστική σελίδα φωτογραφίας

en: Pipe into command
el: Διασωλήνωση εργασίας σε εντολή

en: Pipe job into a command
el: Διασωλήνωση εργασίας σε εντολή

en: Pitcairn
el: Νήσοι Πίτκαιρν

en: Please Wait... Applying the configuration
el: Παρακαλώ περιμένετε... Εφαρμογή ρυθμίσεων

en: Please check all users that you want to include in your backup.
el: Παρακαλώ επιλέξτε όσους χρήστες θέλετε να υπάρχουν στα αντίγραφα ασφαλείας

en: Please check if you are using CDRW media
el: Παρακαλώ ορίστε αν κάνετε χρήση συσκευής CDRW

en: Please check if you are using a DVDR device
el: Παρακαλώ ορίστε αν κάνετε χρήση συσκευής DVDR

en: Please check if you are using a DVDRAM device
el: Παρακαλώ ορίστε αν κάνετε χρήση συσκευής DVDRAM

en: Please choose a language to use.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τη γλώσσα.

en: Please choose for each step whether it will replay like your install, or it will be manual
el: Παρακαλώ καθορίστε εάν για κάθε βήμα θα γίνει επανάληψη της εγκατάστασης, ή εάν γίνει χειροκίνητα

en: Please choose load or save package selection on floppy.
    The format is the same as auto_install generated floppies.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τη φόρτωση ή αποθήκευση των επιλογής πακέτων στη δισκέτα.
    Η μορφοποίηση είναι η ίδια με τις δισκέτες αυτόματης εγκατάστασης.

en: Please choose the
    media for backup.
el: Παρακαλώ επιλέξτε το 
    μέσο για τα αντίγραφα 
    ασφαλείας

en: Please choose the desired security level
el: Επιλέξτε το επιθυμητό επίπεδο ασφαλείας

en: Please choose the port that your printer is connected to or enter a device name/file name in the input line
el: Παρακαλώ επιλέξτε τη θύρα όπου είναι συνδεδεμένος ο εκτυπωτή σας ή εισάγετε ένα όνομα συσκευής/αρχείου στη γραμμή εισαγωγής

en: Please choose the port that your printer is connected to.
el: Επιλέξτε σε ποία θήρα είναι συνδεδεμένος ο εκτυπωτής σας.

en: Please choose the printer to which the print jobs should go or enter a device name/file name in the input line
el: Παρακαλώ επιλέξτε τον εκτυπωτή στον οποίο θα αποστέλλονται οι εργασίες εκτύπωσης ή δώστε το όνομα συσκευής/αρχείου στη γραμμή εισαγωγής

en: Please choose the printer to which the print jobs should go.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τον εκτυπωτή στον οποίο θα αποστέλλονται οι εργασίες εκτύπωσης.

en: Please choose the printer you want to set up or enter a device name/file name in the input line
el: Παρακαλώ επιλέξτε τον εκτυπωτή που θέλετε να ρυθμίσετε ή εισάγετε ένα όνομα συσκευής/αρχείου στη γραμμή εισαγωγής

en: Please choose the time 
    interval between each backup
el: Παρακαλώ επιλέξτε το 
    διάστημα μεταξύ του κάθε
    αντίγραφου ασφαλείας

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τι προσαρμογέας δικτύου θα συνδεθεί στο τοπικό σας δίκτυο.

en: Please choose what you want to backup
el: Παρακαλώ επιλέξτε τι θέλετε να πάρετε σε αντίγραφα ασφαλείας

en: Please choose where you want to backup
el: Παρακαλώ επιλέξτε την θέση των αντιγράφων ασφαλείας

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ποια συσκευή δικτύου θέλετε να χρησιμοποιήσετε για την σύνδεση στο Διαδίκτυο

en: Please choose which network interface will be used for the dhcp server.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ποια διεπαφή δικτύου θα χρησιμοποιήσετε για τον εξυπηρετητή dhcp.

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
el: Σε ποια σειριακή πόρτα είναι συνδεδεμένο το μόντεμ σας;

en: Please choose which serial port your mouse is connected to.
el: Παρακαλώ επιλέξτε σειριακή θύρα στην οποία είναι συνδεδεμένο το ποντίκι σας.

en: Please choose your CD/DVD media size (Mb)
el: Παρακαλώ ορίστε τον χώρο του CD/DVD

en: Please choose your country.
el: Παρακαλώ επιλέξτε την χώρα σας.

en: Please choose your keyboard layout.
el: Παρακαλώ επιλέξτε την διάταξη πληκτρολογίου.

en: Please choose your mouse type.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τύπο ποντικιού.

en: Please choose your type of mouse.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τύπο ποντικιού.

en: Please click on a partition
el: Παρακαλώ κάντε κλικ σε μια κατάτμηση

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
el: Παρακαλώ εισάγετε τις IP ρυθμίσεις για αυτό το σύστημα.
    Κάθε στοιχείο πρέπει να εισαχθεί ως IP διεύθυνση με αριθμούς
    χωρισμένους με τελείες (παράδειγμα: 1.2.3.4).

en: Please enter the WebDAV server URL
el: Παρακαλώ εισάγετε την  διεύθυνση του εξυπηρετητή WebDAV

en: Please enter the device name to use for backup
el: Παρακαλώ εισάγεται το όνομα συσκευής για τη χρήση των αντιγράφων ασφαλείας

en: Please enter the directory to save to:
el: Παρακαλώ ορίστε τον κατάλογο αποθήκευσης:

en: Please enter the directory to save:
el: Παρακαλώ ορίστε τον κατάλογο αποθήκευσης:

en: Please enter the directory where backups are stored
el: Παρακαλώ εισάγετε τον κατάλογο που βρίσκονται τα αντίγραφα ασφαλείας

en: Please enter the host name or IP.
el: Παρακαλώ ορίστε τον δικτυακό όνομα ή την IP

en: Please enter the maximum size
     allowed for Drakbackup
el: Παρακαλώ επιλέξτε το μέγιστο μέγεθος
    που επιτρέπεται στο Drakbackup

en: Please enter your CD Writer device name
     ex: 0,1,0
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα της συσκευής εγγραφής CD
    π.χ. : 0,1,0

en: Please enter your email address below
el: Παρακαλώ εισάγετε την ηλεκτρονική σας διεύθυνση

en: Please enter your host name if you know it.
    Some DHCP servers require the hostname to work.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα του συστήματος εάν το ξέρετε.
    Ορισμένοι εξυπηρετητές DHCP δεν λειτουργούν χωρίς αυτό.
    Το όνομα αυτό πρέπει να είναι ένα πλήρες όνομα συστήματος,
    όπως π.χ. ``mybox.mylab.myco.com''.

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα του συστήματος.
    Το όνομα αυτό πρέπει να είναι ένα πλήρες όνομα συστήματος,
    όπως π.χ. ``mybox.mylab.myco.com''.
    Μπορείτε επίσης να εισάγετε και την διεύθυνση IP της πύλης δικτύου

en: Please enter your login
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα χρήστη

en: Please enter your password
el: Παρακαλώ εισάγετε τον κωδικό πρόσβασης

en: Please enter your username, password and domain name to access this host.
el: Παρακαλώ εισάγετε το όνομα χρήστη τον κωδικό πρόσβασης και το όνομα τομέα για τη σύνδεση στον host.

en: Please fill or check the field below
el: Παρακαλώ ελέγξτε ή συμπληρώστε το παρακάτω πεδίο

en: Please give a user name
el: Παρακαλώ εισάγετε όνομα χρήστη

en: Please indicate where the auto_install.cfg file is located.
    
    Leave it blank if you do not want to set up automatic installation mode.
el: Παρακαλώ δηλώστε τη θέση του αρχείου auto_install.cfg file is located.
    
    Αφήστε το κενό αν δεν θέλετε να κάνετε χρήση της αυτόματης εγκατάστασης.

en: Please indicate where the installation image will be available.
    
    If you do not have an existing directory, please copy the CD or DVD contents.
el: Παρακαλώ δηλώστε τη θέση που θα είναι προσβάσιμη η εικόνας εγκατάστασης.
    
    Αν δεν έχετε έναν υπάρχον κατάλογο, παρακαλώ αντιγράψετε τα περιεχόμενα του CD or DVD.

en: Please insert floppy disk:
el: Παρακαλώ εισάγετε δισκέτα Εκκίνησης:

en: Please insert the Boot floppy used in drive %s
el: Παρακαλώ εισάγετε τη δισκέτα Εκκίνησης στον οδηγό %s

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
el: Παρακαλώ εισάγετε το CD εγκατάστασης στον οδηγό σας και πατήστε Εντάξει .
    Εάν δεν το έχετε, πατήστε Ακύρωση για την αποφυγή δικτυακής αναβάθμισης.

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
el: Παρακαλώ εισάγετε τη δισκέτα Αναβάθμισης Αρθρωμάτων στον οδηγό %s

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
el: Παρακαλώ αποσυνδεθείτε και μετά πατήστε Ctrl-Alt-BackSpace

en: Please make a backup of your data first
el: Παρακαλώ κάντε πρώτα ένα αντίγραφο ασφαλείας των δεδομένων σας

en: Please relog into %s to activate the changes
el: Παρακαλώ επανασυνδεθείτε ως %s για ενεργοποίηση των αλλαγών

en: Please select data to backup...
el: Παρακαλώ επιλέξτε τα αρχεία που θα γίνουν αντίγραφα ασφαλείας

en: Please select data to restore...
el: Παρακαλώ επιλέξτε τα δεδομένα προς επαναφορά...

en: Please select media for backup...
el: Παρακαλώ επιλέξτε το μέσο για τα αντίγραφα ασφαλείας...

en: Please select the correct port. For example, the "COM1" port under
    Windows is named "ttyS0" under GNU/Linux.
el: Παρακαλώ επιλέξτε την κατάλληλη θύρα. Για παράδειγμα,
    η"COM1"  στα Windows ονομάζεται "ttyS0" στο GNU/Linux.

en: Please select the device where your %s is attached
el: Παρακαλώ επιλέξτε την συσκευή στην οποία είναι συνδεμένο το %s

en: Please select the test pages you want to print.
    Note: the photo test page can take a rather long time to get printed and on laser printers with too low memory it can even not come out. In most cases it is enough to print the standard test page.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τις δοκιμαστικές σελίδες που θα εκτυπωθούν.
    Σημ.: Η δοκιμαστική σελίδα φωτογραφίας μπορεί να διαρκέσει αρκετό χρόνο για να εκτυπωθεί και σε εκτυπωτές laser με μικρή μνήμη μπορεί και να μην εκτυπωθεί. Στις περισσότερες περιπτώσεις η εκτύπωση τις τυπικής δοκιμαστικής σελίδας αρκεί.

en: Please test the mouse
el: Παρακαλώ δοκιμάστε το ποντίκι

en: Please try again
el: Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά

en: Please uncheck or remove it on next time.
el: Παρακαλώ αφαιρέστε το την επόμενη φορά.

en: Please wait
el: Παρακαλώ περιμένετε

en: Please wait, preparing installation...
el: Παρακαλώ περιμένετε, προετοιμασία εγκατάστασης...

en: Please wait, setting security level...
el: Παρακαλώ περιμένετε, ρυθμίζεται το επίπεδο ασφαλείας...

en: Please wait, setting security options...
el: Παρακαλώ περιμένετε, ορίζονται οι επιλογές ασφαλείας...

en: Please, choose your keyboard layout.
el: Παρακαλώ επιλέξτε την διάταξη του πληκτρολογίου.

en: Plug'n Play
el: Άμεσης τοποθέτησης και λειτουργίας

en: Poland
el: Πολωνία

en: Polish
el: Πολωνικό

en: Polish (qwerty layout)
el: Πολωνικό (διάταξη qwerty)

en: Polish (qwertz layout)
el: Πολωνικό (διάταξη qwertz)

en: Poor
el: Φτωχό

en: Port
el: Θύρα

en: Port: %s
el: Θύρα: %s

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Portuguese
el: Πορτογαλικό

en: Post-install configuration
el: Ρυθμίσεις μετά την εγκατάσταση

en: Postfix Mail Server
el: Εξυπηρετητής Ταχυδρομείου Postfix

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that moves mail from one machine to another.
el: Το postfix είναι ένα πρόγραμμα μεταφοράς αλληλογραφίας, το 
    πρόγραμμα που φροντίζει για την μεταφορά αλληλογραφίας από το 
    ένα σύστημα στο άλλο.

en: PostgreSQL or MySQL database server
el: Εξυπηρετητής βάσης δεδομένων PostgreSQL ή MySQL

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
el: Πιθανή διπλής διεύθυνσης LAN στην τρέχουσα ρύθμιση του %s!

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
el: Ακριβής ποσότητας μνήμης αν χρειάζεται (εντοπίστηκαν %d MB)

en: Preference:
el: Προτίμηση:

en: Preparing bootloader...
el: Προετοιμασία προγράμματος εκκίνησης...

en: Preparing installation
el: Προετοιμασία εγκατάστασης

en: Preparing printer database...
el: Ανάγνωση βάσης δεδομένων εκτυπωτών...

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print Queue Name
el: Όνομα Ουράς Εκτυπωτή

en: Print option list
el: Εκτύπωση λίστα επιλογών

en: Print test pages
el: Εκτύπωση δοκιμαστικών σελίδων

en: Printer
el: Εκτυπωτής

en: Printer "%s" on SMB/Windows server "%s"
el: Εκτυπωτής "%s" σε εξυπηρετητή SMB/Windows "%s"

en: Printer "%s" on server "%s"
el: Εκτυπωτής "%s"στον εξυπηρετητή "%s"

en: Printer %s
    What do you want to modify on this printer?
el: Εκτυπωτής  %s
    Τι θέλετε να αλλάξετε σε αυτόν τον εκτυπωτή;

en: Printer Device URI
el: Συσκευή εκτυπωτή URI

en: Printer Server
el: Εξυπηρετητής Εκτυπώσεων

en: Printer auto-detection
el: Αυτόματη ανίχνευση εκτυπωτών

en: Printer auto-detection (Local, TCP/Socket, and SMB printers)
el: Αυτόματη ανίχνευση εκτυπωτές (Τοπικοί,  TCP/Socket, και εκτυπωτές SMB)

en: Printer connection type
el: Τύπο σύνδεση εκτυπωτή

en: Printer host name or IP
el: Δικτυακό όνομα εκτυπωτή ή IP

en: Printer host name or IP missing!
el: Το δικτυακό όνομα του εκτυπωτή  ή το IP λείπει!

en: Printer manufacturer, model
el: Κατασκευαστή εκτυπωτή, μοντέλο

en: Printer manufacturer, model, driver
el: Κατασκευαστή εκτυπωτή, μοντέλο, οδηγό

en: Printer model selection
el: Επιλογή μοντέλου εκτυπωτή

en: Printer name, description, location
el: Όνομα εκτυπωτή, περιγραφή, θέση

en: Printer on NetWare server
el: Εκτυπωτή σε εξυπηρετητή NetWare

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
el: Εκτυπωτής σε εξυπηρετητή SMB/Windows 95/98/NT

en: Printer on parallel port \#%s
el: Εκτυπωτής στην παράλληλη θήρα \#%s

en: Printer on remote CUPS server
el: Απομακρυσμένος εκτυπωτής σε εξυπηρετητή CUPS

en: Printer on remote lpd server
el: Απομακρυσμένος εκτυπωτής σε εξυπηρετητή lpd

en: Printer options
el: Επιλογές εκτυπωτή

en: Printer sharing
el: Κοινή χρήση εκτυπωτών

en: Printer sharing on hosts/networks:
el: Κοινόχρηστοι εκτυπωτές στους υπολογιστές/δίκτυα:

en: Printerdrake has compared the model name resulting from the printer auto-detection with the models listed in its printer database to find the best match. This choice can be wrong, especially when your printer is not listed at all in the database. So check whether the choice is correct and click "The model is correct" if so and if not, click "Select model manually" so that you can choose your printer model manually on the next screen.
    
    For your printer Printerdrake has found:
    
    %s
el: Το Printerdrake συνέκρινε το όνομα του μοντέλου από τον αυτόματο εντοπισμό με τη λίστα των μοντέλων από την βάση δεδομένων εκτυπωτών για να την καλύτερη επιλογή. Αυτή η επιλογή μπορεί να είναι λάθος, ειδικά εάν ο εκτυπωτής σας δεν είναι καταχωρημένος στην βάση δεδομένων. Δείτε λοιπόν αν η επιλογή του εκτυπωτή είναι σωστή και κάντε κλικ στο "Το μοντέλο είναι σωστό" εάν όχι κάντε κλικ στο "Επιλέξτε το μοντέλο χειροκίνητα" για να επιλέξετε χειροκίνητα το μοντέλο από την επόμενη οθόνη
    Για τον εκτυπωτή σας το Printerdrake βρήκε:
    
    %s

en: Printing
el: Εκτύπωση

en: Printing on the printer "%s"
el: Εκτύπωση στον εκτυπωτή "%s"

en: Printing system:
el: Σύστημα εκτύπωσης:

en: Printing test page(s)...
el: Εκτύπωση δοκιμαστικών σελίδων...

en: Printing/Photo Card Access on "%s"
el: Εκτύπωση/Πρόσβαση Κάρτας Φωτογραφιών στο "%s"

en: Printing/Scanning on "%s"
el: Εκτύπωση/Σάρωση στο "%s"

en: Printing/Scanning/Photo Cards on "%s"
el: Εκτύπωση/Σάρωση/Κάρτες Φωτογραφιών στο"%s"

en: Problems installing package %s
el: Πρόβλημα κατά την εγκατάσταση του πακέτου %s

en: Problems occured during configuration.
    Test your connection via net_monitor or mcc. If your connection doesn't work, you might want to relaunch the configuration.
el: Προβλήματα κατά τη ρύθμιση.
    Δοκιμάστε τη σύνδεση με το net_monitor ή το mcc. Αν δεν λειτουργήσει η σύνδεση, τότε θα πρέπει να εκκινήσετε ξανά τη ρύθμιση.

en: Processor ID
el: Ταυτότητα επεξεργαστή

en: Processors
el: Επεξεργαστές

en: Profile
el: Προφίλ

en: Profile to delete:
el: Προφίλ για διαγραφή:

en: Profile:
el: Προφίλ:

en: Programs to manage your finances, such as gnucash
el: Προγράμματα οικονομικής διαχείρισης, όπως το gnucash

en: ProgressBar color selection
el: Επιλογή χρώματος γραμμής προόδου

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Protocol
el: Πρωτόκολλο

en: Protocol for the rest of the world
el: Πρωτόκολλο υπόλοιπου κόσμου

en: Protocol for the rest of the world
    No D-Channel (leased lines)
el: Πρωτόκολλο υπόλοιπου κόσμου
     χωρίς D-Channel (μισθωμένες γραμμές)

en: Provider dns 1 (optional)
el: dns 1 Παροχέα (προαιρετικό)

en: Provider dns 2 (optional)
el: dns 2 Παροχέα (προαιρετικό)

en: Provider name (ex provider.net)
el: Όνομα παροχέα (π.χ. provider.net)

en: Provider phone number
el: Αριθμός τηλεφώνου παροχέα

en: Proxies configuration
el: Ρυθμίσεις proxies

en: Proxy should be http://...
el: Ο proxy πρέπει να είναι http://...

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Quit
el: Έξοδος

en: Quit without saving
el: Έξοδος χωρίς αποθήκευση

en: Quit without writing the partition table?
el: Έξοδος χωρίς αποθήκευση του πίνακα κατατμήσεων;

en: RAID-disks %s
el: Δίσκοι RAID %s

en: Radio support:
el: Υποστήριξη ραδιοφώνου:

en: Raw printer
el: Ακατέργαστος εκτυπωτής

en: Raw printer (No driver)
el: Ακατέργαστος εκτυπωτής (Χωρίς οδηγό)

en: Re-configure interface and DHCP server
el: Επαναρύθμιση διεπαφής και του εξυπηρετητή DHCP

en: Re-generating list of configured scanners ...
el: Επαναδημιουργία λίστας με τους ρυθμισμένους σαρωτές ...

en: Re-submit
el: Εισάγετε ξανά

en: Read carefully!
el: Διαβάστε προσεκτικά!

en: Read-only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Reading data of installed printers...
el: Ανάγνωση δεδομένων των εγκατεστημένων εκτυπωτών...

en: Reading printer data...
el: Ανάγνωση δεδομένων εκτυπωτή...

en: Reading printer database...
el: Ανάγνωση βάσης δεδομένων εκτυπωτών...

en: Real name
el: Πραγματικό όνομα

en: Reboot
el: Επανεκκίνηση

en: Receiving Speed:
el: Ταχύτητα Λήψης:

en: Refresh printer list (to display all available remote CUPS printers)
el: Ανανέωση λίστας εκτυπωτών ( για να εμφανίσει όλους τους διαθέσιμους απομακρυσμένους εκτυπωτές)

en: Refreshing printer data...
el: Ανανέωση δεδομένων εκτυπωτή...

en: Refuse
el: Άρνηση

en: Relaunch 'lilo'
el: Επανεκκίνηση 'lilo'

en: Release:
el: Έκδοση:

en: Reload partition table
el: Ανανέωση πίνακα κατατμήσεων

en: Remember this password
el: Απομνημόνευση του κωδικού πρόσβασης

en: Remote Administration
el: Απομακρυσμένη διαχείριση

en: Remote CUPS server
el: Απομακρυσμένος εξυπηρετητής CUPS

en: Remote Control
el: Απομακρυσμένος Έλεγχος

en: Remote Printers
el: Απομακρυσμένοι εκτυπωτές

en: Remote host name
el: Απομακρυσμένο δικτυακό όνομα

en: Remote host name missing!
el: Το απομακρυσμένο δικτυακό όνομα λείπει!

en: Remote lpd Printer Options
el: Επιλογές απομακρυσμένου lpd εκτυπωτή

en: Remote printer
el: Απομακρυσμένος εκτυπωτής

en: Remote printer name
el: Απομακρυσμένος όνομα εκτυπωτή

en: Remote printer name missing!
el: Το απομακρυσμένο όνομα εκτυπωτή λείπει!

en: Removable media automounting
el: Αυτόματη σύνδεση αποσπώμενων μονάδων

en: Remove
el: Αφαίρεσης

en: Remove List
el: Λίστα Αφαίρεσης

en: Remove Selected
el: Αφαίρεση Επιλεγμένων

en: Remove Windows(TM)
el: Αφαίρεση Windows(TM)

en: Remove a module
el: Απομάκρυνση αρθρώματος

en: Remove fonts on your system
el: Αφαίρεση γραμματοσειρών από το σύστημά σας

en: Remove from LVM
el: Αφαίρεση από το LVM

en: Remove from RAID
el: Αφαίρεση από το RAID

en: Remove printer
el: Αφαίρεση εκτυπωτή

en: Remove selected host
el: Αφαίρεση επιλεγμένου υπολογιστή

en: Remove selected host/network
el: Αφαίρεση επιλεγμένου υπολογιστή/δίκτυο

en: Remove selected server
el: Αφαίρεση επιλεγμένου εξυπηρετητή

en: Remove the last item
el: Αφαίρεση του τελευταίου στοιχείου

en: Remove the logical volumes first
el: Αφαιρέστε πρώτα τις λογικές μονάδες

en: Remove the loopback file?
el: Να αφαιρεθεί το αρχείο loopback;

en: Remove this printer from Star Office/OpenOffice.org/GIMP
el: Αφαίρεση αυτού του εκτυπωτή από το Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: Remove user directories before restore.
el: Αφαίρεση καταλόγων χρηστών πριν από την επαναφορά.

en: Removing %s
el: Αφαίρεση %s

en: Removing %s ...
el: Αφαιρείται ο %s...

en: Removing old printer "%s"...
el: Αφαίρεση παλαιού εκτυπωτή  "%s"...

en: Removing printer "%s"...
el: Γίνεται αφαίρεση του εκτυπωτή "%s"...

en: Removing printer from Star Office/OpenOffice.org/GIMP
el: Γίνεται αφαίρεση του εκτυπωτή από το Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: Replay
el: Επαναφόρτωση

en: Report
el: Αναφορά

en: Rescue partition table
el: Πίνακας κατατμήσεων διάσωσης

en: Reselect correct fonts
el: Ξαναεπιλέξτε τις σωστές γραμματοσειρές

en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

en: Resizing
el: Αλλαγή μεγέθους

en: Resizing Windows partition
el: Γίνεται αλλαγή τις κατάτμησης των Windows

en: Resolution
el: Ανάλυση

en: Resolution: %s
el: Ανάλυση: %s

en: Resolutions
el: Αναλύσεις

en: Restart XFS
el: Επανεκκίνηση XFS

en: Restarting printing system...
el: Επανεκκίνηση του συστήματος εκτύπωσης...

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Restore Failed...
el: Η Επαναφορά Απέτυχε...

en: Restore From CD
el: Επαναφορά από CD

en: Restore From Catalog
el: Επαναφορά από Κατάλογο

en: Restore From Tape
el: Επαναφορά Από Ταινία

en: Restore Other
el: Επαναφορά Άλλων

en: Restore Progress
el: Πρόοδος Ανάκτησης

en: Restore Selected
    Files
el: Επαναφορά Επιλεγμένων
    Αρχείων

en: Restore Users
el: Επαναφορά Χρηστών

en: Restore Via Network
el: Επαναφορά μέσω δικτύου

en: Restore Via Network Protocol: %s
el: Επαναφορά Μέσω Πρωτόκολλο Δικτύου: %s

en: Restore all backups
el: Επαναφορά όλων των αντιγράφων ασφαλείας

en: Restore from Hard Disk.
el: Επαναφορά από τον σκληρό δίσκο.

en: Restore partition table
el: Επαναφορά πίνακα κατατμήσεων

en: Restore system
el: Επαναφορά συστήματος

en: Restoring from file %s failed: %s
el: Η επαναφορά από το αρχείο %s απέτυχε: %s

en: Restrict command line options
el: Απαγόρευση επιλογών γραμμής εντολής

en: Reunion
el: Ρεουνιόν

en: Right "Windows" key
el: Δεξιό πλήκτρο "Windows"

en: Right Alt key
el: Δεξιό πλήκτρο Alt

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Romanian (qwerty)
el: Ρουμανικό (qwerty)

en: Romanian (qwertz)
el: Ρουμανικό (qwertz)

en: Root partition size in MB:
el: Μέγεθος βασικής κατάτμησης συστήματος σε MB:

en: Root password
el: Κωδικός Root

en: Routers:
el: Δρομολογητές:

en: Run "sndconfig" after installation to configure your sound card
el: Εκτελέστε  "sndconfig" μετά την εγκατάσταση για την ρύθμιση της κάρτας

en: Run config tool
el: Εκτέλεση εργαλείο ρύθμισης

en: Running "%s" ...
el: Εκτέλεση του "%s"...

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
el: Εκτελεί εντολές προγραμματισμένες από την εντολή at και δέσμες εντολών
    όταν ο φόρτος του συστήματος είναι αρκετά χαμηλός.

en: Russia
el: Ρωσία

en: Russian
el: Ρωσικό

en: Russian (Yawerty)
el: Ρωσικό (Yawerty)

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: SCSI controllers
el: ελεγκτές SCSI

en: SECURITY WARNING!
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ!

en: SILO Installation
el: Εγκατάσταση SILO

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
el: Επιλογές εκτυπωτή SMB (Windows 9x/NT)

en: SMB server IP
el: IP διεύθυνση SMB εξυπηρετητή

en: SMB server host
el: Δικτυακό όνομα SMB εξυπηρετητή

en: SMBus controllers
el: Ελεγκτές SMBus

en: SSH Server
el: Εξυπηρετητής SSH

en: Sagem (using pppoa) usb
el: Sagem (με χρήση του pppoa) usb

en: Saint Helena
el: Νήσος Αγίας Ελένης

en: Saint Kitts and Nevis
el: Σαιντ Κιτς και Νέβις

en: Saint Lucia
el: Άγιος Λουκάς

en: Saint Pierre and Miquelon
el: Σαιντ Πιερ και Μικελόν

en: Saint Vincent and the Grenadines
el: Άγιος Βικέντιος και Γρεναντίνες

en: Samba Server
el: Εξυπηρετητής Samba

en: Samba share name missing!
el: Το όνομα για το Samba λείπει!

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Marino
el: Άγιος Μαρίνος

en: Sao Tome and Principe
el: Σάο Τόμε και Πρίντσιπε

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save as..
el: Αποθήκευση Ως..

en: Save on floppy
el: Αποθήκευση σε δισκέτα

en: Save packages selection
el: Αποθήκευση επιλογής πακέτων

en: Save partition table
el: Αποθήκευση πίνακα κατατμήσεων

en: Save theme
el: Aποθήκευση θέματος

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
el: Αποθηκεύει και επαναφέρει την πηγή εντροπίας του συστήματος για 
    την δημιουργία καλύτερης ποιότητας τυχαίων αριθμών.

en: Scanner
el: Σαρωτής

en: Scanner sharing
el: Κοινή χρήση σαρωτών

en: Scanner sharing to hosts:
el: Κοινόχρηστοι σαρωτές στους υπολογιστές:

en: Scanning for TV channels
el: Αναζήτηση σταθμών τηλεόρασης

en: Scanning for TV channels in progress ...
el: Γίνεται αναζήτηση σταθμών τηλεόρασης ...

en: Scanning network...
el: Αναζήτηση στο δίκτυο...

en: Scanning on your HP multi-function device
el: Σάρωση στη πολυχρηστική συσκευή HP που διαθέτετε

en: Scanning partitions to find mount points
el: Ανάλυση κατατμήσεων για προσδιορισμό σημείων σύνδεσης.

en: Scientific Workstation
el: Σταθμός Εργασίας Επιστημονικών εφαρμογών

en: Scientific applications such as gnuplot
el: Επιστημονικές εφαρμογές όπως το gnuplot

en: Screenshots will be available after install in %s
el: Τα στιγμιότυπα θα είναι διαθέσιμα μετά την εγκατάστασης στο %s

en: Script-based
el: Χρήση script

en: Search for fonts in installed list
el: Αναζήτηση γραμματοσειρών στην λίστα εγκατάστασης

en: Search for new scanners
el: Αναζήτηση για νέους σαρωτές

en: Search installed fonts
el: Αναζήτηση εγκατεστημένων γραμματοσειρών

en: Search servers
el: Αναζήτηση διακομιστών

en: Searching for configured scanners ...
el: Γίνεται αναζήτηση για ρυθμισμένους σαρωτές ...

en: Searching for new printers...
el: Αναζήτηση για νέους εκτυπωτές...

en: Searching for new scanners ...
el: Γίνεται αναζήτηση για νέους σαρωτές ...

en: Searching for scanners ...
el: Γίνεται αναζήτηση για σαρωτές ...

en: Second DNS Server (optional)
el: Δεύτερος εξυπηρετητής DNS (προαιρετικό)

en: Second floppy drive
el: Δεύτερος οδηγός δισκέτας

en: Sector
el: Τομέας

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Security Administrator (login or email)
el: Διαχειριστής Ασφαλείας (προσπέλαση ή ταχυδρομείο)

en: Security Administrator:
el: Διαχειριστής Ασφαλείας:

en: Security Alerts:
el: Ειδοποιήσεις Ασφαλείας:

en: Security Level
el: Επίπεδο Ασφαλείας

en: Security Level:
el: Επίπεδο ασφαλείας:

en: Security level
el: Επίπεδο ασφαλείας

en: See hardware info
el: Προβολή πληροφοριών υλικού

en: Select Printer Connection
el: Τρόπος σύνδεσης εκτυπωτή

en: Select Printer Spooler
el: Επιλογή Spooler Εκτυπωτή

en: Select a device !
el: Επιλέξτε μια συσκευή !

en: Select a scanner model
el: Επιλέξτε ένα μοντέλο σαρωτή

en: Select another media to restore from
el: Επιλέξτε άλλο μέσο για την ανάκτηση

en: Select file
el: Επιλέξτε αρχείο

en: Select installation class
el: Επιλέξτε εγκατάσταση

en: Select model manually
el: Επιλέξτε το μοντέλο χειροκίνητα

en: Select the files or directories and click on 'Add'
el: Παρακαλώ επιλέξτε τα αρχεία ή τους καταλόγους και κάντε κλικ στο 'προσθήκη'

en: Select the font file or directory and click on 'Add'
el: Επιλέξτε το αρχείο γραμματοσειρές ή τον κατάλογο και κάντε κλικ στο 'Προσθήκη'

en: Select the memory size of your graphics card
el: Επιλέξτε το μέγεθος μνήμης της κάρτας γραφικών

en: Select user manually
el: Επιλογή χρήστη χειροκίνητα

en: Select your provider.
    If it isn't listed, choose Unlisted.
el: Επιλέξτε τον παροχέα σας
     Εάν δεν είναι στον κατάλογο, επιλέξτε Unlisted

en: Selected All
el: Επιλογή Όλων

en: Selected size is larger than available space
el: Το επιλεγμένο μέγεθος είναι μεγαλύτερο από το διαθέσιμο χώρο

en: Send mail report after each backup to:
el: Αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος μετά από κάθε λήψη αντιγράφων ασφαλείας στο:

en: Sending Speed:
el: Ταχύτητα Αποστολής:

en: Sending files...
el: Αποστολή αρχείων...

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Serbia
el: Σερβία

en: Serbian (cyrillic)
el: Σέρβικο (κυριλλικό)

en: Server
el: Εξυπηρετητής

en: Server IP missing!
el: Λείπει η IP του εξυπηρετητή!

en: Server:
el: Εξυπηρετητής:

en: Services
el: Υπηρεσίες

en: Services and deamons
el: Υπηρεσίες και δαίμονες

en: Services: %d activated for %d registered
el: Υπηρεσίες: %d ενεργοποιημένες για %d εγγεγραμμένες

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
el: Εργαλεία για αλληλογραφία, ειδήσεις, ιστοσελίδες, μεταφορά αρχείων και συνομιλία

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
el: Εργαλεία για αποστολή και λήψη αλληλογραφίας και ειδήσεων (pine, mutt, tin...) και περιήγηση στο Διαδίκτυο

en: Set root password
el: Κωδικός πρόσβασης root

en: Set this printer as the default
el: Ορισμός αυτού του εκτυπωτή ως προεπιλεγμένου

en: Set up your Windows server to make the printer available under the IPP protocol and set up printing from this machine with the "%s" connection type in Printerdrake.
el: Ρυθμίστε τον εξυπηρετητή Windows ώστε να είναι διαθέσιμος ο εκτυπωτής στο πρωτόκολλο IPP και ρυθμίστε τις εκτυπώσεις από αυτό το μηχάνημα με τον τύπο σύνδεσης "%s" στο Printerdrake.

en: Set-GID
el: Ορισμός GID

en: Set-UID
el: Ορισμός UID

en: Setting Default Printer...
el: Ορισμός Προεπιλεγμένου Εκτυπωτή...

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Seychelles
el: Σεϋχέλλες

en: Share name
el: Όνομα πόρου:

en: Sharing of local printers
el: Κοινή χρήση τοπικών εκτυπωτών

en: Sharing of local scanners
el: Κοινή χρήση τοπικών σαρωτών

en: Shell
el: Φλοιός (shell)

en: Show automatically selected packages
el: Αυτόματη προβολή επιλεγμένων πακέτων

en: Show current interface configuration
el: Προβολή της τρέχουσας ρύθμισης διεπαφή

en: Show only for the selected day
el: Εμφάνιση μόνο για την επιλεγμένη ημέρα

en: Sierra Leone
el: Σιέρρα Λεόνε

en: Singapore
el: Σιγγαπούρη

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size in MB:
el: Μέγεθος σε MB

en: Size of the (second level) cpu cache
el: Μέγεθος της (δευτέρου επιπέδου) cpu cache

en: Size: %d KB
el: Μέγεθος: %d KB

en: Size: %s
el: Μέγεθος: %s

en: Size: %s
el: Μέγεθος: %s

en: Skip
el: Παράλειψη

en: Slovakia
el: Σλοβακία

en: Slovakian (QWERTY)
el: Σλοβακίας (QWERTY)

en: Slovakian (QWERTZ)
el: Σλοβακίας (QWERTZ)

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Slovenian
el: Σλοβενίας

en: Software Manager
el: Διαχειριστής Λογισμικού

en: Solomon Islands
el: Νήσοι Σολομώντος

en: Somalia
el: Σομαλία

en: Some devices in the "%s" hardware class were removed:
el: Ορισμένες συσκευές στο τμήμα υλικού "%s" αφαιρέθηκαν:

en: Some devices were added:
el: Ορισμένες συσκευές προστέθηκαν:

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
el: Ένα μέρος του υλικού σας χρειάζεται ``ιδιόκτητους'' οδηγούς για να λειτουργήσει.
    Μπορείτε να βρείτε σχετικές πληροφορίες στο: %s

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
el: Μερικά σημαντικά πακέτα δεν εγκαταστάθηκαν σωστά.
    Ο οδηγός CD-ROM ή το CD-ROM είναι ελαττωματικό.
    Ελέγξτε το CD-ROM σε ένα άλλο σύστημα χρησιμοποιώντας την εντολή "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
el: Μερικά βήματα δεν ολοκληρώθηκαν.
    
    Θέλετε σίγουρα να εγκαταλείψετε τώρα;

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random, corrupted data.
el: Κάτι κακό συμβαίνει στο δίσκο σας. 
    Ένα τεστ ελέγχου της ακεραιότητας των δεδομένων απέτυχε. 
    Αυτό σημαίνει πως η οποιαδήποτε εγγραφή στο δίσκο θα καταλήξει σαν τυχαία σκουπίδια.

en: Something went wrong! - Is mkisofs installed?
el: Κάτι δεν πήγε καλά! Είναι το mkisofs εγκατεστημένο;

en: Sorry, no floppy drive available
el: Λυπάμαι, δεν υπάρχει διαθέσιμος οδηγός δισκέτας

en: Sorry, we support only 2.4 kernels.
el: Λυπάμαι, υποστηρίζονται μόνο οι πυρήνες 2.4

en: Sound and video playing/editing programs
el: Προγράμματα αναπαραγωγής και διαχείρισης video και ήχου

en: Sound card
el: Κάρτα ήχου

en: Sound configuration
el: Ρύθμιση ήχου

en: Sound trouble shooting
el: Επίλυση προβλημάτων Ήχου

en: Soundcard
el: Κάρτα ήχου

en: South Africa
el: Νότιος Αφρική

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
el: Νότια Γεωργία και Νότια Νησιά Σάντουιτς

en: Spain
el: Ισπανία

en: Spanish
el: Ισπανικό

en: Specify options
el: Προσδιορισμός παραμέτρων

en: Splash selection
el: Τμήμα Splash

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: Standalone Tools
el: Ξεχωριστά Εργαλεία

en: Standard
el: Τυπικό

en: Standard test page
el: Τυπική δοκιμαστική σελίδα

en: Standard: This is the standard security recommended for a computer that will be used to connect
                   to the Internet as a client.
    
    High:       There are already some restrictions, and more automatic checks are run every night.
    
    Higher:    The security is now high enough to use the system as a server which can accept
                  connections from many clients. If your machine is only a client on the Internet, you
               should choose a lower level.
    
    Paranoid:  This is similar to the previous level, but the system is entirely closed and security
                    features are at their maximum
    
    Security Administrator:
                   If the 'Security Alerts' option is set, security alerts will be sent to this user (username or
                email)
el: Τυπικό: Αυτή είναι η τυπική ασφάλεια που συνιστάται σε για υπολογιστή που θα συνδέεται στο                 Διαδίκτυο ως πελάτης.
    
     Υψηλό:      Υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί, και εκτελούνται περισσότερες αυτόματοι έλεγχοι κάθε βράδυ.
    
    Υψηλότερο:    Η ασφάλεια είναι αρκετά υψηλή για να κάνετε το σύστημα εξυπηρετητής που μπορεί να δεχτεί
                 συνδέσεις από πολλούς πελάτες. Αν το μηχάνημα είναι μόνο πελάτης στο Διαδίκτυο, επιλέξτε
               το χαμηλότερο επίπεδο
    
     Παρανοϊκό επίπεδο: Όμοιο με το παραπάνω επίπεδο, αλλά με το σύστημα εντελώς κλειστό και με τις επιλογές
                   ασφαλείας στο μέγιστο
    
    Διαχειριστής Ασφαλείας:
                   Αν έχει επιλεγεί  το 'Ειδοποιήσεις Ασφαλείας' τότε θα αποστέλλονται ειδοποιήσεις ασφαλείας στον χρήστη (όνομα χρήστη
                ή ηλεκτρονικό μήνυμα)

en: Start
el: Εκκίνηση

en: Start Server
el: Εκκίνηση Εξυπηρετητής

en: Start at boot
el: Στην εκκίνηση συστήματος

en: Start sector:
el: Αρχικός τομέας:

en: Start: sector %s
el: Αρχή: τομέας %s

en: Started on boot
el: Ξεκίνησαν στην εκκίνηση

en: Starting network...
el: Εκκίνηση δικτύου...

en: Starting the printing system at boot time
el: Εκκίνηση του συστήματος εκτύπωσης κατά την εκκίνηση

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
el: Ξεκινάει την υπηρεσία εξυπηρετητή γραμματοσειρών X (αυτό είναι απαραίτητο για να εκτελεστεί το XFree).

en: State
el: Κατάσταση:

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Stop
el: Τερματισμός

en: Stop Server
el: Τερματισμός Εξυπηρετητή

en: Strategic partners
el: Στρατηγικοί συνεργάτες

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Summary
el: Περίληψη

en: Support the OKI 4w and compatible winprinters.
el: Υποστήριξη των OKI 4w και συμβατών winprinters.

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
el: Νήσοι Σβάλμπαρντ και Γιαν Μάγιεν

en: Swap partition size in MB:
el: Μέγεθος κατάτμησης swap σε MB

en: Swaziland
el: Σουαζιλάνδη

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Swedish
el: Σουηδικό

en: Swiss (French layout)
el: Ελβετικό (Γαλλική διάταξη)

en: Swiss (German layout)
el: Ελβετικό (Γερμανική διάταξη)

en: Switching from ext2 to ext3
el: Αλλαγή από ext2 σε ext3

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Synchronization tool
el: Εργαλείο Συγχρονισμού

en: Syria
el: Συρία

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
el: Το Syslog είναι η υπηρεσία που χρησιμοποιούν πολλές άλλες υπηρεσίες 
    για να κάνουν εγγραφές στα αρχεία παρακολούθησης συστήματος (log files)
    Συνίσταται η συνεχής λειτουργία αυτής της υπηρεσίας.

en: System
el: Σύστημα

en: System Options
el: Επιλογές Συστήματος

en: System configuration
el: Ρύθμιση συστήματος

en: System installation
el: Εγκατάσταση

en: System mode
el: Κατάσταση συστήματος

en: TCP/Socket Printer Options
el: Επιλογές εκτυπωτή TCP/Socket

en: TV card
el: Κάρτα TV

en: Table
el: Πίνακας

en: Taiwan
el: Ταϊβάν

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Tamil (ISCII-layout)
el: Ταμιλικό (διάταξη ISCII)

en: Tamil (Typewriter-layout)
el: Ταμιλικό (διάταξη γραφομηχανή)

en: Tanzania
el: Τανζανία

en: Tape
el: Ταινία

en: Terminal-based
el: Χρήση τερματικού

en: Test
el: Δοκιμή

en: Test of the configuration
el: Δοκιμή ρυθμίσεων

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
el: Μία ή περισσότερες δοκιμαστικές σελίδες στάλθηκαν στον εκτυπωτή.
    Μπορεί να περάσει κάποιος χρόνος μέχρι η εκτύπωση να ξεκινήσει.

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
el: Μία ή περισσότερες δοκιμαστικές σελίδες στάλθηκαν στον εκτυπωτή.
    Μπορεί να περάσει κάποιος χρόνος μέχρι η εκτύπωση να ξεκινήσει.
    Κατάσταση εκτύπωσης:
    %s

en: Test pages
el: Δοκιμαστικές σελίδες

en: Testing your connection...
el: Δοκιμή σύνδεσης...

en: Thai keyboard
el: Ταϊλανδέζικο

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: Thank you for choosing Mandrake Linux 9.1
el: Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε το Mandrake Linux 9.1

en: The %s is not known by this version of Scannerdrake.
el: Το %s δεν είναι γνωστό από αυτή την έκδοση του Scannerdrake.

en: The %s is not supported by this version of Mandrake Linux.
el: Το %s δεν υποστηρίζεται από αυτή την έκδοση του Mandrake Linux.

en: The %s is unsupported
el: Το %s δεν υποστηρίζεται

en: The %s must be configured by printerdrake.
    You can launch printerdrake from the Mandrake Control Center in Hardware section.
el: Το %s πρέπει να ρυθμιστεί από το printerdrake.
    Μπορείτε να εκκινήσετε το printerdrake από το Κέντρο Ελέγχου Mandrake από το τμήμα Υλικό.

en: The DHCP end ip
el: Η τελευταία ip του DHCP

en: The DHCP end range
el: To όριο τερματισμού DHCP

en: The DHCP server will allow other computer to boot using PXE in the given range of address.
    
    The network address is %s using a netmask of %s.
el: Ο εξυπηρετητής DHCP θα επιτρέπει άλλους υπολογιστές να ξεκινούν με τη χρήση του PXE με μια δοθείσα διεύθυνση
    
    Η διεύθυνση δικτύου είναι %s με χρήση μάσκα δικτύου%s.

en: The DHCP start ip
el: Η IP εκκίνησης του DHCP

en: The DHCP start range
el: To όριο εκκίνησης DHCP

en: The DNS Server IP
el: Η IP του εξυπηρετητή DHCP

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
el: Ο Οδηγός Κατάτμησης DrakX βρήκε τις παρακάτω λύσεις:

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
el: Δεν μπορώ να αλλάξω μέγεθος στην κατάτμηση FAT, 
    προκλήθηκε το παρακάτω λάθος: %s

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
el: Το περιβάλλον γραφείου KDE με μια συλλογή συνοδευτικών εργαλείων

en: The Local Network did not finish with `.0', bailing out.
el: Το Τοπικό Δίκτυο δεν τελειώνει με `.0', τερματισμός.

en: The URL must begin with http:// or https://
el: Η διεύθυνση πρέπει να ξεκινά με http:// ή https://

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
el: Η αυτόματη εγκατάσταση μπορεί να είναι πλήρως αυτόματη,
    σε αυτήν την περίπτωση θα αναλάβει το σκληρό δίσκο!!
    (αυτό αναφέρεται για περιπτώσεις εγκατάστασης σε άλλο υπολογιστή).
    
    Μπορεί να προτιμάτε να επαναλάβετε την εγκατάσταση.

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
el: Ο εφεδρικός πίνακας κατατμήσεων έχει διαφορετικό μέγεθος
    Να συνεχίσω;

en: The change is done, but to be effective you must logout
el: Η αλλαγή έγινε, αλλά για να ισχύσει θα πρέπει να γίνει αποσύνδεση

en: The default lease (in seconds)
el: Η προκαθορισμένη μίσθωση (σε δευτερόλεπτα)

en: The encryption keys do not match
el: Τα κλειδιά κρυπτογράφησης είναι ανόμοια

en: The entered IP is not correct.
el: Η διεύθυνση IP που εισάγατε δεν είναι σωστή.

en: The floppy has been successfully generated.
    You may now replay your installation.
el: Η δισκέτα δημιουργήθηκε με επιτυχία.
    Μπορείτε τώρα να επαναλάβετε την εγκατάσταση.

en: The following options can be set to customize your
    system security. If you need an explanation, look at the help tooltip.
el: Οι παρακάτω επιλογές ασφαλείας μπορούν να επιλεγούν
    για την προσαρμογή της ασφάλειας. Για επεξηγήσεις δείτε την βοήθεια.

en: The following packages are going to be installed
el: Θα εγκατασταθούν τα παρακάτω πακέτα

en: The following packages are going to be removed
el: Θα αφαιρεθούν τα παρακάτω πακέτα

en: The following packages need to be installed:
el: Τα παρακάτω πακέτα πρέπει να εγκατασταθούν:

en: The following packages will be removed to allow upgrading your system: %s
    
    
    Do you really want to remove these packages?
el: Τα παρακάτω πακέτα θα αφαιρεθούν για να αναβαθμιστεί το σύστημά σας: %s
    
    
    Θέλετε πραγματικά να αφαιρέστε αυτά τα πακέτα;

en: The following printer
    
    %s%s
    are directly connected to your system
el: Ο παρακάτω εκτυπωτής
    
    %s%s
    είναι άμεσα συνδεμένοι στο σύστημά σας

en: The following printer
    
    %s%s
    is directly connected to your system
el: Ο παρακάτω εκτυπωτής
    
    %s%s
    είναι άμεσα συνδεμένος στο σύστημά σας

en: The following printer was auto-detected.
el: Οι παρακάτω εκτυπωτές βρέθηκαν αυτόματα.

en: The following printers
    
    %s%s
    are directly connected to your system
el: Οι παρακάτω εκτυπωτές
    
    %s%s
    είναι άμεσα συνδεμένοι στο σύστημά σας

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; or to view information about it.
el: Oι παρακάτω εκτυπωτές έχουν ρυθμιστεί. Κάντε διπλό κλικ σε έναν εκτυπωτή για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις του, να τον ορίσετε ως προεπιλεγμένο ή για να προβάλετε πληροφορίες για αυτόν.

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; to view information about it; or to make a printer on a remote CUPS server available for Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
el: Oι παρακάτω εκτυπωτές έχουν ρυθμιστεί. Κάντε διπλό κλικ σε έναν εκτυπωτή για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις του, να τον ορίσετε ως προεπιλεγμένο, να προβάλετε πληροφορίες για αυτόν η για να κάνετε διαθέσιμο έναν απομακρυσμένο εκτυπωτή σε έναν εξυπηρετητή CUPS στο Star Office/OpenOffice.org/GIMP.

en: The following scanner
    
    %s
    is available on your system.
el: Ο παρακάτω σαρωτής
    
    %s
    είναι διαθέσιμος στο σύστημά σας

en: The following scanners
    
    %s
    are available on your system.
el: Οι παρακάτω σαρωτές
    
    %s
    είναι διαθέσιμοι στο σύστημά σας

en: The inkjet printer drivers provided by Lexmark only support local printers, no printers on remote machines or print server boxes. Please connect your printer to a local port or configure it on the machine where it is connected to.
el: Οι οδηγοί των εκτυπωτών μελάνης που παρέχονται από τη Lexmark υποστηρίζουν μόνο τοπικούς εκτυπωτές, δεν υποστηρίζουν εκτυπωτές σε απομακρυσμένους υπολογιστές ή εξυπηρετητές εκτυπώσεων. Παρακαλώ συνδέστε τον εκτυπωτή σας σε μια τοπική θύρα ή ρυθμίστε τον στο μηχάνημα που είναι συνδεδεμένος.

en: The internal domain name
el: Το εσωτερικό όνομα τομέα

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
el: Η υπηρεσία υπερεξυπηρετητή Διαδικτύου (inetd) ξεκινάει μια ποικιλία
    άλλων υπηρεσιών διαδικτύου όποτε χρειάζονται. Είναι υπεύθυνη για την 
    εκκίνηση πολλών υπηρεσιών, όπως telnet, ftp, rsh και rlogin. Η απενεργοποίηση
    αυτής της υπηρεσίας απενεργοποιηθεί επίσης και τις υπηρεσίες για τις οποίες
    είναι υπεύθυνη.

en: The maximum lease (in seconds)
el: Η μέγιστη μίσθωση (σε δευτερόλεπτα)

en: The model is correct
el: Το μοντέλο είναι σωστό

en: The most common way to connect with adsl is pppoe.
    Some connections use pptp, a few use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
el: Ο πιο κοινός τρόπος σύνδεσης adsl είναι pppoe.
    Ορισμένες συνδέσεις χρησιμοποιούν pptp, κάποιες λίγες dhcp.
    Εάν δεν ξέρετε, επιλέξτε 'χρήση pppoe'

en: The network access was not running and could not be started. Please check your configuration and your hardware. Then try to configure your remote printer again.
el: Η πρόσβαση δικτύου δεν εκτελείτο και δεν μπόρεσε να εκκινηθεί. Παρακαλώ ελέγξτε την ρύθμιση του υλικού σας. Μετά προσπαθήστε να ρυθμίσετε τον απομακρυσμένο εκτυπωτή σας.

en: The network configuration done during the installation cannot be started now. Please check whether the network is accessable after booting your system and correct the configuration using the Mandrake Control Center, section "Network & Internet"/"Connection", and afterwards set up the printer, also using the Mandrake Control Center, section "Hardware"/"Printer"
el: Η ρύθμιση δικτύου που έγινε κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης δεν ήταν δυνατόν να εκκινηθεί. Παρακαλώ ελέγξτε εάν το δίκτυο είναι προσβάσιμο μετά την εκκίνηση και διορθώστε τις ρυθμίσεις με την χρήση του Κέντρου Ελέγχου της Mandrake, στο τμήμα "Δίκτυο & Διαδίκτυο" / "Σύνδεση" και μετά ρυθμίστε τον εκτυπωτή επίσης με το Κέντρο Ελέγχου Mandrake στο τμήμα "Υλικό"/"Εκτυπωτής"

en: The network needs to be restarted. Do you want to restart it ?
el: Το δίκτυο πρέπει να επανεκκινηθεί, Θέλετε να το επανεκκινήσετε ;

en: The official MandrakeSoft store
el: Το επίσημο κατάστημα της MandrakeSoft

en: The package %s is needed. Install it?
el: Το πακέτο %s είναι απαραίτητο. Να εγκατασταθεί;

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
el: Το πακέτο %s πρέπει να αναβαθμιστεί. Θέλετε να το εγκαταστήσετε;

en: The passwords do not match
el: Οι κωδικοί πρόσβασης είναι ανόμοιοι

en: The per-user sharing uses the group "fileshare". 
    You can use userdrake to add a user to this group.
el: Το κοινόχρηστο ανά χρήστη κάνει χρήση της ομάδας "fileshare". 
    Μπορείτε να την προσθέσετε στον κάθε χρήστη σε αυτή την ομάδα με το userdrake.

en: The port number should be an integer!
el: Ο αριθμός θύρας πρέπει να είναι ακέραιος αριθμός!

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
el: Ο portmapper διαχειρίζεται συνδέσεις RPC, οι οποίες χρησιμοποιούνται
    από πρωτόκολλα όπως το NFS και το NIS. Πρέπει να είναι ενεργοποιημένο σε 
    συστήματα που δρουν ως εξυπηρετητές τέτοιων πρωτοκόλλων.

en: The printer "%s" already exists,
    do you really want to overwrite its configuration?
el: Ο εκτυπωτής "%s" υπάρχει ήδη,
    Είστε βέβαιοι για την επικάλυψη των ρυθμίσεων;

en: The printer "%s" is set as the default printer now.
el: Ο εκτυπωτής  "%s" είναι πλέον ο προεπιλεγμένος εκτυπωτής.

en: The printer "%s" was successfully added to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
el: Ο εκτυπωτής "%s" προστέθηκε με επιτυχία στο Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: The printer "%s" was successfully removed from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
el: Ο εκτυπωτής "%s" αφαιρέθηκε με επιτυχία από το Star Office/OpenOffice.org/GIMP

en: The printers on this machine are available to other computers
el: Οι εκτυπωτές σε αυτό το μηχάνημα είναι διαθέσιμοι σε άλλους υπολογιστές

en: The printing system (%s) will not be started automatically when the machine is booted.
    
    It is possible that the automatic starting was turned off by changing to a higher security level, because the printing system is a potential point for attacks.
    
    Do you want to have the automatic starting of the printing system turned on again?
el: Το σύστημα εκτύπωσης (%s) δεν θα ξεκινά αυτόματα κατά την εκκίνηση του μηχανήματος
    
    Υπάρχει η πιθανότητα να έχει απενεργοποιηθεί η αυτόματη εκκίνηση με την αλλαγή σε υψηλότερο επίπεδο ασφαλείας, επειδή το σύστημα εκτύπωσης είναι ένα εν δυνάμει σημείο επίθεσης
    
    Θέλετε να ξαναενεργοποιηθεί η αυτόματη εκκίνηση του συστήματος εκτύπωσης;

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
el: Η υπηρεσία routed επιτρέπει την αυτόματη ενημέρωση του πίνακα δρομολόγησης 
    IP μέσω του πρωτοκόλλου RIP. Παρ' όλο που το RIP είναι ευρέως διαδεδομένο σε 
    μικρά δίκτυα, μεγαλύτερα δίκτυα απαιτούν περιπλοκότερα πρωτόκολλα.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
el: Το πρωτόκολλο rstat επιτρέπει στους χρήστες ενός δικτύου την
    συλλογή μετρήσεων επιδόσεων για οποιοδήποτε σύστημα σε αυτό 
    το δίκτυο.

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
el: Το πρωτόκολλο rusers επιτρέπει στους χρήστες ενός δικτύου να 
    προσδιορίσουν τους συνδεδεμένους χρήστες άλλων συστημάτων.

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
el: Το πρωτόκολλο rwho επιτρέπει σε απομακρυσμένους χρήστες να δουν έναν 
    κατάλογο των χρηστών του συστήματος (παρόμοιο με το finger).

en: The scanners on this machine are available to other computers
el: Οι σαρωτές αυτού του μηχανήματος είναι διαθέσιμοι σε άλλους υπολογιστές

en: The setup has already been done, and it's currently enabled.
el: Η ρύθμιση έχει ήδη γίνει, και αυτή τη στιγμή είναι ενεργοποιημένη.

en: The setup has already been done, but it's currently disabled.
el: Η ρύθμιση έχει ήδη γίνει, αλλά αυτή τη στιγμή είναι απενεργοποιημένη.

en: The setup of Internet Connection Sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
el: Η ρύθμιση της κοινής σύνδεσης του Διαδικτύου έχει ήδη γίνει.
    Αυτή τη στιγμή είναι ενεργή.
    
    Τι θέλετε να κάνετε;

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently disabled.
    
    What would you like to do?
el: Η ρύθμιση της κοινής χρήσης διαδικτύου έχει ήδη γίνει.
    Είναι απενεργοποιημένη.
    
    Τι θέλετε να κάνετε:

en: The system doesn't seem to be connected to the Internet.
    Try to reconfigure your connection.
el: Το σύστημα φαίνεται να μην είναι συνδεμένο στο Διαδίκτυο
    Προσπαθήστε να ξαναρυθμίσετε τη σύνδεσή σας.

en: The system is now connected to the Internet.
el: Το σύστημα είναι τώρα συνδεμένο στο Διαδίκτυο.

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
el: Οι δύο κρίσιμες παράμετροι είναι η συχνότητα κατακόρυφης ανανέωσης είναι η
    συχνότητα με την οποία ανανεώνεται ολόκληρη η οθόνη, καθώς και η συχνότητα
    οριζόντιας ανανέωσης, η οποία είναι η συχνότητα με την οποία ανανεώνονται
    οι οριζόντιες γραμμές.
    
    Είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να μην επιλέξετε τύπο οθόνης του οποίου οι συχνότητες
    ανανέωσης είναι εκτός των ορίων της οθόνης σας: υπάρχει κίνδυνος καταστροφής
    της οθόνης σας. Αν δεν είστε σίγουροι, κάντε μια συντηρητική επιλογή.

en: The type of bus on which the mouse is connected
el: Ο τύπος της θύρα στην οποία είναι συνδεδεμένο το ποντίκι σας.

en: The user name is too long
el: Αυτό το όνομα χρήστη είναι πολύ μακρύ

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
el: Το κωδικό όνομα μπορεί να περιέχει μόνο πεζά γράμματα, αριθμούς, `-' και `_'

en: Theme installation failed!
el: Η εγκατάσταση θέματος απέτυχε!

en: Theme name
el: Όνομα θέματος

en: Themes
el: Θέματα

en: There are already some restrictions, and more automatic checks are run every night.
el: Υπάρχουν ήδη κάποιοι περιορισμοί, και περισσότεροι έλεγχοι εκτελούνται κάθε βράδυ.

en: There are no printers found which are directly connected to your machine
el: Δεν βρέθηκαν εκτυπωτές που να είναι συνδεμένοι στον υπολογιστή σας

en: There are no scanners found which are available on your system.
el: Δεν βρέθηκαν σαρωτές που να είναι διαθέσιμοι στο σύστημά σας.

en: There is already a partition with mount point %s
el: Υπάρχει ήδη κατάτμηση με σημείο σύνδεσης %s

en: There is no FAT partition to resize (or not enough space left)
el: Δεν υπάρχει κατάμτηση FAT για αλλαγή μεγέθους (ή δεν υπάρχει αρκετός χώρος)

en: There is no FAT partition to use as loopback (or not enough space left)
el: Δεν υπάρχει κατάτμηση FAT για χρήση ως loopback (ή δεν υπάρχει αρκετός χώρος)

en: There is no existing partition to use
el: Δεν υπάρχουν κατατμήσεις προς χρήση

en: There is no medium or it is write-protected for device %s.
    Please insert one.
el: Δεν υπάρχει μέσο ή υπάρχει προστασία εγγραφής για τη συσκευή %s.
    Παρακαλώ εισάγετε ένα.

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
el: Υπάρχει μόνο ένας ρυθμισμένος προσαρμογέας δικτύου στο σύστημά σας:
    
    %s
    
    Θα ρυθμιστεί το Τοπικό σας Δίκτυο με αυτόν τον προσαρμογέα.

en: There was an error installing packages:
el: Προκλήθηκε σφάλμα κατά την εγκατάσταση των πακέτων:

en: There was an error ordering packages:
el: Προκλήθηκε σφάλμα κατά την ταξινόμηση των πακέτων:

en: There was an error while scanning for TV channels
el: Προκλήθηκε σφάλμα κατά την αναζήτηση σταθμών τηλεόρασης

en: There's no known driver for your sound card (%s)
el: Δεν υπάρχει κάποιος γνωστός οδηγός για την κάρτα ήχου σας (%s)

en: These are the machines and networks on which the locally connected printer(s) should be available:
el: Αυτά είναι τα μηχανήματα όπου οι τοπικά συνδεμένοι εκτυπωτές(ης) πρέπει να είναι διαθέσιμοι:

en: These are the machines from which the scanners should be used:
el: Αυτά είναι τα μηχανήματα από όπου οι σαρωτές θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν:

en: These are the machines on which the locally connected scanner(s) should be available:
el: Αυτά είναι τα μηχανήματα όπου οι τοπικά συνδεμένοι σαρωτές(ης) πρέπει να είναι διαθέσιμοι:

en: These commands you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications, but here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
el: Τις εντολές αυτές μπορείτε επίσης να τις χρησιμοποιήσετε στο πεδίο "Εντολή εκτυπώσεων" των διαλόγων εκτυπώσεων σε πολλές εφαρμογές, αλλά μην παρέχετε το όνομα αρχείου εδώ επειδή το αρχείο προς εκτύπωση το παρέχει η εφαρμογή.

en: These options can backup and restore all files in your /etc directory.
el: Αυτές οι επιλογές μπορούν να πάρουν αντίγραφα ασφαλείας και να επαναφέρουν το /etc

en: This directory should remain within the root filesystem
el: Αυτός ο κατάλογος πρέπει να παραμείνει στο ριζικό σύστημα αρχείων (root)

en: This encryption key is too simple (must be at least %d characters long)
el: Αυτός ο κωδικός πρόσβασης είναι πολύ απλός (πρέπει να έχει τουλάχιστον %d χαρακτήρες)

en: This field describes the device
el: Αυτό πεδίο περιγραφή τη συσκευή

en: This firewall product includes network features that allow you to fulfill all your security needs
el: Αυτό το προϊόν τοίχους προστασίας περιέχει λειτουργίες δικτύου που θα ικανοποιήσουν όλες σας τις απαιτήσεις σε ασφάλεια

en: This floppy is not FAT formatted
el: Αυτή η δισκέτα δεν έχει μορφοποίηση FAT

en: This host is already in the list, it cannot be added again.
el: Ο υπολογιστής είναί ήδη στη λίστα, δεν μπορείτε να τον προσθέσετε ξανά.

en: This host/network is already in the list, it cannot be added again.
el: Αυτός ο υπολογιστής/δίκτυο είναι ήδη στη λίστα, δεν μπορεί να προστεθεί ξανά.

en: This interface has not been configured yet.
    Launch the configuration wizard in the main window
el: Η διεπαφή δεν έχει ρυθμιστή ακόμα. 
    Εκτελέστε τον οδηγό ρύθμισης στην κυρίως οθόνη

en: This is HardDrake, a Mandrake hardware configuration tool.
    Version:
el: Αυτό είναι το HardDrake, ένα εργαλείο ρύθμισης της Mandrake
    Έκδοση:

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
el: Αυτό είναι απαιτούμενο πακέτο, δεν μπορεί να αποεπιλεγεί

en: This is similar to the previous level, but the system is entirely closed and security features are at their maximum.
el: Η ασφάλεια είναι ίδια του προηγούμενου επιπέδου, με το σύστημα τελείως κλειστό. Η ασφάλεια είναι στο μέγιστο δυνατό.

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used to connect to the Internet as a client.
el: Αυτό είναι το συνηθισμένο επίπεδο ασφαλείας για ένα σύστημα που θα συνδεθεί ως πελάτης στο Διαδίκτυο.

en: This label is already used
el: Αυτή η ετικέτα χρησιμοποιείται ήδη

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive. It must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
el: Αυτό το επίπεδο πρέπει να χρησιμοποιηθεί με προσοχή. Κάνει το σύστημά σας
    πιο εύχρηστο, αλλά πολύ ευαίσθητο. Δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί σε σύστημα
    συνδεδεμένο στο Διαδίκτυο ή LAN. Δεν υπάρχουν κωδικοί πρόσβασης.

en: This machine
el: Αυτό το μηχάνημα

en: This may take a moment to erase the media.
el: Ίσως χρειαστούν μερικά λεπτά για να σβηστεί το μέσο.

en: This may take a moment to generate the keys.
el: Μπορεί να χρειαστούν μερικά λεπτά για τη δημιουργία των κλειδιών:To ../../standalone/drakbackup:1

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
el: Αυτό το πακέτο φορτώνει την επιλεγμένη διάταξη πληκτρολογίου που έχει 
    επιλεγεί στο /etc/sysconfig/keyboard. Αυτό μπορεί να ρυθμιστεί με την 
    χρήση του εργαλείου kbdconfig. Πρέπει σχεδόν πάντα να είναι ενεργοποιημένο.

en: This package must be upgraded.
    Are you sure you want to deselect it?
el: Αυτό το πακέτο πρέπει να αναβαθμιστεί
    Είστε σίγουρος ότι θέλετε να το αποεπιλέξετε;

en: This partition can't be used for loopback
el: Αυτή η κατάτμηση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για loopback

en: This partition is not resizeable
el: Αυτή η κατάτμηση δεν μπορεί ν' αλλάξει μέγεθος.

en: This password is too short (it must be at least %d characters long)
el: Αυτός ο κωδικός πρόσβασης είναι πολύ απλός (πρέπει να έχει τουλάχιστον %d χαρακτήρες)

en: This password is too simple
el: Ο κωδικός πρόσβασης είναι πολύ απλός

en: This product is available on MandrakeStore website
el: Αυτό το προϊόν είναι διαθέσιμο στην ιστοσελίδα του MandrakeStore

en: This server is already in the list, it cannot be added again.
el: O εξυπηρετητής είναι ήδη στη λίστα, δεν μπορείτε να τον προσθέσετε ξανά.

en: This theme does not yet have a bootsplash in %s !
el: Αυτό το θέμα δεν έχει ακόμα κάποιο bootsplash στο %s !

en: This user name has already been added
el: Αυτό το όνομα χρήστη υπάρχει ήδη

en: This will take a few minutes.
el: Αυτό θα διαρκέσει μερικά λεπτά.

en: Time remaining
el: Εναπομένων χρόνος

en: Timezone
el: Ωρολογιακή Ζώνη

en: Title
el: Τίτλος

en: To activate the mouse,
el: Για ενεργοποίηση ποντικιού

en: To get a list of the options available for the current printer click on the "Print option list" button.
el: Για μια λίστα με τις διαθέσιμες εντολές για τον τρέχον εκτυπωτή κάντε κλικ στο πλήκτρο "Εκτύπωση λίστας εντολών".

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
el: Για να προσθέσετε κατατμήσεις, παρακαλώ διαγράψτε μία έτσι ώστε να είναι δυνατή η προσθήκη εκτεταμένης κατάτμησης

en: To know about the options available for the current printer read either the list shown below or click on the "Print option list" button.%s%s
el: Για να μάθετε περισσότερα για τις διαθέσιμες εντολές για τον τρέχον εκτυπωτή διαβάστε την λίστα που φαίνετε παρακάτω ή κάντε κλικ στο "Εκτύπωση λίστας επιλογών"%s%s

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>" or "%s <file>".
el: Για να εκτυπώσετε από τη γραμμή εντολών (παράθυρο τερματικού) κάντε χρήση της εντολής "%s <αρχείο>" ή "%s<αρχείο>".

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
el: Για να εκτυπώσετε από τη γραμμή εντολών (παράθυρο τερματικού) κάντε χρήση της εντολής "%s <αρχείο>".

en: To print a file from the command line (terminal window) you can either use the command "%s <file>" or a graphical printing tool: "xpp <file>" or "kprinter <file>". The graphical tools allow you to choose the printer and to modify the option settings easily.
el: Για να εκτυπώσετε από τη γραμμή εντολών (παράθυρο τερματικού) μπορείτε να κάνετε χρήση της εντολής "%s <αρχείο>" ή μπορείτε να κάνετε χρήση γραφικού εργαλείο εκτύπωσης: "xpp <αρχείο>" ή " kprinter <αρχείο>". Το γραφικό εργαλείο σας επιτρέπει να αλλάξετε εύκολα τις ρυθμίσεις επιλογών.

en: To print on a NetWare printer, you need to provide the NetWare print server name (Note! it may be different from its TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you wish to access and any applicable user name and password.
el: Για να εκτυπώσετε σε έναν εκτυπωτή NetWare, πρέπει να δώσετε το όνομα του εξυπηρετητή εκτυπώσεων NetWare (Σημείωση! Μπορεί να είναι διαφορετικό από το δικτυακό όνομα TCP/IP!), το όνομα του εκτυπωτή στον οποίο επιθυμείτε πρόσβαση, καθώς και
    οποιαδήποτε απαραίτητη πληροφορία περί χρήστη και κωδικού πρόσβασης.

en: To print to a SMB printer, you need to provide the SMB host name (Note! It may be different from its TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as well as the share name for the printer you wish to access and any applicable user name, password, and workgroup information.
el: Για να εκτυπώσετε σε έναν SMB εκτυπωτή, πρέπει να δώσετε το  δικτυακό όνομα SMB (Σημείωση! Μπορεί να είναι διαφορετικό από το δικτυακό όνομα TCP/IP!) και ίσως την διεύθυνση IP του εξυπηρετητή εκτυπώσεων, το όνομα του εκτυπωτή στον οποίο επιθυμείτε πρόσβαση, καθώς και οποιαδήποτε απαραίτητη πληροφορία περί κωδικού χρήστη, κωδικού πρόσβασης και τομέα ή ομάδας εργασίας.

en: To print to a TCP or socket printer, you need to provide the host name or IP of the printer and optionally the port number (default is 9100). On HP JetDirect servers the port number is usually 9100, on other servers it can vary. See the manual of your hardware.
el: Για να εκτυπώσετε σε έναν εκτυπωτή socket ή TCP , πρέπει να δώσετε το 
    δικτυακό όνομα του εκτυπωτή και προαιρετικά τον αριθμό θύρας ( εξ ορισμού 9100). Στους εξυπηρετητές HP JetDirect ή θύρα συνήθως είναι 9100, σε άλλους εξυπηρετητές ποικίλη. Δείτε το εγχειρίδιο χρήσης του υλικού σας.

en: To use a remote lpd printer, you need to supply the hostname of the printer server and the printer name on that server.
el: Για να χρησιμοποιήσετε έναν απομακρυσμένο εκτύπωση πρέπει να δώσετε το δικτυακό όνομα του εξυπηρετητή εκτυπώσεων, καθώς και το όνομα του εκτυπωτή σε αυτόν τον εξυπηρετητή.

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
el: Για να χρησιμοποιήσετε αυτήν την αποθηκευμένη επιλογή πακέτων, ξεκινήστε την εγκατάσταση με ``linux defcfg=floppy''

en: Toggle between flat and group sorted
el: Εναλλαγή μεταξύ επίπεδης και ομαδικής ταξινόμησης

en: Toggle to expert mode
el: Αλλαγή σε προχωρημένο τρόπο λειτουργίας

en: Toggle to normal mode
el: Αλλαγή σε κανονικό τρόπο λειτουργίας

en: Togo
el: Τόγκο

en: Tokelau
el: Τοκελάου

en: Tonga
el: Τόγκα

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
el: Εργαλεία για Palm Pilot ή Visor

en: Tools to create and burn CD's
el: Εργαλεία για δημιουργία και εγγραφή CD

en: Tools to ease the configuration of your computer
el: Εργαλεία για διευκόλυνση της ρύθμισης του υπολογιστή σας

en: Total Progress
el: Συνολική Πρόοδος

en: Total progess
el: Συνολική πρόοδος

en: Total size: %d / %d MB
el: Συνολικό μέγεθος: %d / %d MB

en: Track network card id (useful for laptops)
el: Αναζήτηση ταυτότητας της κάρτας δικτύου (χρήσιμο για φορητούς υπολογιστές)

en: Transfer
el: Μεταφορά

en: Transfer printer configuration
el: Μεταφορά ρυθμίσεων εκτυπωτή

en: Transfer successful
    You may want to verify you can login to the server with:
    
    ssh -i %s %s\@%s
    
    without being prompted for a password.
el: Επιτυχής μεταφορά
    Ίσως να χρειαστεί να επαληθεύσετε ότι μπορείτε να προσπελάσετε τον διακομιστή με:
    
    ssh -i %s %s\@%s
    
    χωρίς να ζητηθεί κωδικός πρόσβασης.

en: Transferring %s...
el: Μεταφέρεται ο %s...

en: Transform your machine into a powerful Linux server with a few clicks of your mouse: Web server, mail, firewall, router, file and print server, ...
el: Μεταμορφώστε το μηχάνημά σας σε έναν δυνατό διακομιστή Linux με μερικά κλικ τουποντικιού σας: Διακομιστής Ιστού, ταχυδρομείου, δρομολογητής, εξυπηρετητής αρχείων και εκτυπωτών, ...

en: Trinidad and Tobago
el: Τρινιντάντ και Τομπάγκο

en: Trouble shooting
el: Επίλυση προβλημάτων

en: True Type fonts installation
el: Εγκατάσταση γραμματοσειρών True Type

en: True Type install done
el: Η εγκατάστασης True Type ολοκληρώθηκε

en: Truly minimal install (especially no urpmi)
el: Πραγματικά ελάχιστη εγκατάσταση (ειδικά χωρίς urpmi)

en: Trying to rescue partition table
el: Προσπάθεια διάσωσης πίνακα κατατμήσεων

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Turkish (modern "Q" model)
el: Τουρκικό (μοντέρνο "Q" μοντέλο)

en: Turkish (traditional "F" model)
el: Τουρκικό (παραδοσιακό "F" μοντέλο)

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Turks and Caicos Islands
el: Νήσοι Τούρκς και Καΐκος

en: Turn your machine into a reliable server
el: Μετατρέψτε το μηχάνημά σας σε έναν αξιόπιστο διακομιστή

en: Tuvalu
el: Τουβαλού

en: Tvcard
el: Κάρτα TV

en: Type
el: Τύπος

en: Type of install
el: Τύπος εγκατάστασης

en: Type:
el: Τύπος:

en: Type:
el: Τύπος:

en: UK keyboard
el: Μεγάλη Βρετανία (UK)

en: URL should begin with 'ftp:' or 'http:'
el: Το URL πρέπει να ξεκινά με 'http:' ή 'ftp:'

en: US keyboard
el: Η.Π.Α. (US)

en: US keyboard (international)
el: US διεθνές

en: USA (broadcast)
el: USA (εναέρια)

en: USA (cable)
el: USA (καλωδιακή)

en: USB controllers
el: Ελεγκτές USB

en: USB printer \#%s
el: εκτυπωτής USB \#%s

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: Ukrainian
el: Ουκρανικό

en: Unable to fork: %s
el: Αδυναμία fork: %s

en: Unable to properly close mkbootdisk: 
     %s 
     %s
el: Αδυναμία σωστού τερματισμού του mkbootdisk: 
     %s 
     %s

en: Unable to start live upgrade !!!
el: Δεν μπορώ να ξεκινήσω το live upgrade!!!

en: Under Devel ... please wait.
el: Υπό Ανάπτυξη ... παρακαλώ περιμένετε.

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Uninstall Fonts
el: Απεγκατάσταση Γραμματοσειρών

en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: United States
el: Η.Π.Α.

en: United States Minor Outlying Islands
el: Μικρά απομονωμένα νησιά Ηνωμένων Πολιτειών

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown Model
el: Άγνωστο Μοντέλο

en: Unknown model
el: Άγνωστο μοντέλο

en: Unknown/Others
el: Άγνωστο/Άλλο

en: Unknown|CPH05X (bt878) [many vendors]
el: Άγνωστο|CPH05X (bt878) [πολλοί κατασκευαστές]

en: Unknown|CPH06X (bt878) [many vendors]
el: Άγνωστο|CPH06X (bt878) [πολλοί κατασκευαστές]

en: Unknown|Generic
el: Άγνωστο|Γενικό

en: Unkown driver
el: Άγνωστος οδηγός

en: Unmount
el: Αποσύνδεση

en: Unsafe
el: Ανασφαλές

en: Unselect fonts installed
el: Οι αποεπιλεγμένες γραμματοσειρές εγκαταστάθηκαν

en: Unselected All
el: Αποεπιλογή Όλων

en: Up
el: Πάνω

en: Updating package selection
el: Ανανέωση επιλεγμένων πακέτων

en: Upgrade %s
el: Αναβάθμιση %s

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Usage of remote scanners
el: Χρήση των απομακρυσμένων σαρωτών

en: Use CD/DVDROM to backup
el: Χρήση CD/DVDROM για τα αρχεία ασφαλείας

en: Use Hard Disk to backup
el: Χρήση σκληρού δίσκου για τα αντίγραφα ασφαλείας

en: Use Unicode by default
el: Προεπιλεγμένη η χρήση Unicode

en: Use Xinerama extension
el: Χρήση επέκτασης Xinerama

en: Use ``%s'' instead
el: Χρησιμοποιήστε ``%s'' στη θέση του

en: Use ``Unmount'' first
el: Κάντε πρώτα ``Αποσύνδεση''

en: Use auto detection
el: Χρήση αυτόματης ανίχνευσης

en: Use daemon
el: Χρήση δαίμονα

en: Use existing partitions
el: Χρήση υπαρχουσών κατατμήσεων

en: Use fdisk
el: Χρήση fdisk

en: Use for loopback
el: Χρήση για loopback

en: Use free space
el: Χρήση ελεύθερου χώρου

en: Use group id for execution
el: Χρήση id ομάδας για εκτέλεση

en: Use libsafe for servers
el: Χρήση libsafe για διακομιστές

en: Use network connection to backup
el: Χρήση σύνδεση δικτύου για τα αρχεία ασφαλείας

en: Use owner id for execution
el: Χρήση id κατόχου για εκτέλεση

en: Use scanners on remote computers
el: Χρήση σαρωτών σε απομακρυσμένους υπολογιστές

en: Use tape to backup
el: Χρήση ταινίας για τα αρχεία ασφαλείας

en: Use the Windows partition for loopback
el: Χρήση κατάτμησης Windows για loopback

en: Use the free space on the Windows partition
el: Χρήση του ελεύθερου χώρου στην κατάτμηση των Windows

en: Use the scanners on hosts:
el: Χρήση των σαρωτών στους υπολογιστές:

en: User
el: Χρήστης

en: User interfaces
el: Διεπαφές Χρηστών

en: User name
el: Όνομα χρήστη

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Username required
el: Απαιτείται όνομα χρήστη

en: Users
el: Χρήστες

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: Vanuatu
el: Βανουάτου

en: Various
el: Διάφορα

en: Vendor
el: Κατασκευαστής

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: Version: %s
el: Έκδοση: %s

en: Vertical refresh rate
el: Συχνότητα κατακόρυφης ανανέωσης

en: Video mode
el: Ανάλυση οθόνης

en: Video players and editors
el: Προγράμματα αναπαραγωγής και επεξεργασίας βίντεο

en: Videocard
el: Κάρτα οθόνης

en: Vietnam
el: Βιετνάμ

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
el: Βιετνάμ "numeric row" QWERTY

en: View Backup Configuration.
el: Προβολή Ρυθμίσεων Αντιγράφων Ασφαλείας

en: Virgin Islands (British)
el: Παρθένοι Νήσοι(Βρετανικές)

en: Virgin Islands (U.S.)
el: Παρθένοι Νήσοι(Αμερικανικές)

en: WARNING
el: ΠΡΟΣΟΧΗ

en: WARNING!
    
    DrakX will now resize your Windows partition. Be careful:
    this operation is dangerous. If you have not already done
    so, you should first exit the installation, run scandisk
    under Windows (and optionally run defrag), then restart the
    installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ!
    
    Το DrakX πρέπει τώρα να αλλάξει το μέγεθος της κατάτμησης των Windows.
    Η διαδικασία αυτή εμπεριέχει κινδύνους. Εάν δεν το έχετε κάνει ήδη,
    βγείτε από την εγκατάσταση ελέγξετε την κατάτμηση με το 
    scandisk μέσα από τα Windows και κατά περίπτωση την αποκατακερμάτιση 
    (defragment). Μετά ξεκινήστε ξανά την εγκατάσταση.
    Μετά θα πρέπει να κρατήσετε αντίγραφο ασφαλείας των δεδομένων σας.
    Εάν είστε σίγουροι, πατήστε Εντάξει.

en: WARNING: this device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτή η συσκευή είναι ήδη ρυθμισμένη για να συνδέεται με το  Διαδίκτυο.
    Απλά πατήστε OK για να κρατήσετε τις υπάρχουσες ρυθμίσεις.
    Αλλάζοντας τα παρακάτω πεδία θα αλλάξετε την υπάρχουσα ρύθμιση.

en: Wait please
el: Παρακαλώ περιμένετε

en: Wait please, testing your connection...
el: Παρακαλώ περιμένετε, δοκιμάζεται η σύνδεση...

en: Wallis and Futuna
el: Νήσοι Γουάλις και Φουτούνα

en: Want to know more about the Open Source community?
el: Θέλετε να μάθετε περισσότερα για την κοινότητα Ανοιχτού Κώδικα;

en: Warning
el: Προσοχή

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fixes after installation.
el: Προσοχή! Ανιχνεύθηκε μια ήδη υπάρχουσα ρύθμιση Τοίχους Προστασίας. Ίσως χρειαστούν ορισμένες χειροκίνητες ρυθμίσεις μετά την εγκατάσταση.

en: Warning, another Internet connection has been detected, maybe using your network
el: Προειδοποίηση, εντοπίστηκε μια άλλη σύνδεση Διαδικτύου που ίσως χρησιμοποιεί το δίκτυό σας

en: Warning, another internet connection has been detected, maybe using your network
el: Προσοχή ανιχνεύθηκε μια άλλη σύνδεση στο διαδίκτυο, που ίσως χρησιμοποιεί το δίκτυό σας

en: Warning, the network adapter (%s) is already configured.
    
    Do you want an automatic re-configuration?
    
    You can do it manually but you need to know what you're doing.
el: Προειδοποίηση, ο προσαρμογέας δικτύου (%s) έχει ήδη ρύθμιση
    
    Θέλετε να ξαναρυθμιστεί αυτόματα ;
    
    Μπορείτε να το κάνετε και μόνοι σας αλλά πρέπει να ξέρετε τι κάνετε.

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
el: Προσοχή: Η δοκιμή σε αυτή την κάρτα γραφικών μπορεί να παγώσει τον υπολογιστή σας

en: We are now going to configure the %s connection.
el: Τώρα θα ρυθμίσουμε την %s σύνδεση.

en: Web Server
el: Εξυπηρετητής Ιστοσελίδων

en: WebDAV remote site already in sync!
el: Το απομακρυσμένο WebDAV είναι ήδη σε συγχρονισμό!

en: WebDAV transfer failed!
el: Η μεταφορά WebDAV απέτυχε!

en: Webmin Service
el: Υπηρεσία Webmin

en: Welcome To Crackers
el: Καλώς ορίσατε στους Crackers

en: Welcome to %s
el: Καλώς ορίσατε στο %s

en: Welcome to %s the operating system chooser!
    
    Choose an operating system from the list above or
    wait %d seconds for default boot.
el: KALOS HRTHATE STON EPILOGEA LEITOURGIKOU SYSTHMATOS %s!
    
    EPILEXTE LEITORGIKO SYSTHMA APO TON PARAPANO KATALOGO 
    H PERIMENETE %d DEUTEROLEPTA GIA THN AYTOMATH EPILOGH.

en: Welcome to The Network Configuration Wizard.
    
    We are about to configure your internet/network connection.
    If you don't want to use the auto detection, deselect the checkbox.
el: Καλώς ήλθατε στον Οδηγό Ρύθμισης Δικτύου
    
    Είμαστε έτοιμοι να ρυθμίσουμε τη σύνδεσή σας στο διαδίκτυο/δίκτυο.
    Αν δεν θέλετε να χρησιμοποιήσετε την αυτόματη ανίχνευση, αποεπιλέξτε το κουτάκι.

en: Welcome to the Internet Connection Sharing utility!
    
    %s
    
    Click on Configure to launch the setup wizard.
el: Καλώς ορίσατε στο εργαλείο ρύθμισης της Κοινής Σύνδεσης του Διαδικτύου!
    
    %s
    
    Κάντε κλικ στο Ρύθμιση για να ξεκινήσετε τον οδηγό εγκατάστασης.

en: Welcome to the Open Source world
el: Καλώς ορίσατε στον κόσμο του Ανοιχτού Κώδικα

en: Welcome to the mail configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up the alert system.
el: Καλώς ορίσατε στο εργαλείο ρύθμισης ταχυδρομείου.
    
    Εδώ, θα μπορέσετε να ρυθμίσετε το σύστημα ειδοποίησης

en: West Europe
el: Δυτική Ευρώπη

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: What
el: Τι

en: What kind is your ISDN connection?
el: Τι είδους είναι η ISDN σύνδεσή σας;

en: What kind of card do you have?
el: Τι είδους κάρτας έχετε;

en: What norm is your TV using?
el: Ποιο σύστημα χρησιμοποιεί η τηλεόραση σας;

en: What type of partitioning?
el: Τι τύπος κατάτμησης;

en: Wheel
el: Με ροδάκι

en: When
el: Πότε

en: Where
el: Που

en: Where do you want to install the bootloader?
el: Πού θέλετε να εγκαταστήσετε το πρόγραμμα εκκίνησης;

en: Where do you want to mount %s?
el: Πού θέλετε να συνδέσετε το %s;

en: Where do you want to mount device %s?
el: Πού θέλετε να συνδέσετε την συσκευή %s;

en: Where do you want to mount the loopback file %s?
el: Πού θέλετε να συνδέσετε το αρχείο loopback %s;

en: Whether this cpu has the Cyrix 6x86 Coma bug
el: Αν αυτή η συσκευή έχει το σφάλμα Cyrix 6x86 Coma

en: Which %s driver should I try?
el: Ποιόν οδηγό %s να δοκιμάσω;

en: Which ISDN configuration do you prefer?
    
    * The Old configuration uses isdn4net. It contains powerful
      tools, but is tricky to configure, and not standard.
    
    * The New configuration is easier to understand, more
      standard, but with less tools.
    
    We recommand the light configuration.
el: Ποια ISDN ρύθμιση προτιμάτε;
    
    * Η παλιά ρύθμιση χρησιμοποιεί το isdn4net. Περιέχει χρήσιμα εργαλεία,
      αλλά είναι λίγο δύσκολο για έναν αρχάριο να ρυθμιστεί και όχι στερεότυπο.
    
    * Η Νέα ρύθμιση είναι ευκολότερη στην κατανόηση, περισσότερο στερεότυπη,
      αλλά με λιγότερα εργαλεία.
    
    Προτείνουμε την ελαφριά ρύθμιση.

en: Which configuration of XFree do you want to have?
el: Τι ρύθμιση XFree θέλετε να έχετε;

en: Which dhcp client do you want to use?
    Default is dhcp-client.
el: Ποιόν πελάτη dhcp θέλετε να χρησιμοποιήσετε;
    Η προεπιλογή είναι dhcp-client

en: Which disk do you want to move it to?
el: Σε ποιόν δίσκο θέλετε να μετακινηθείτε;

en: Which filesystem do you want?
el: Ποιο σύστημα αρχείων προτιμάτε;

en: Which is your timezone?
el: Ποια είναι η ζώνη ώρας;

en: Which of the following is your ISDN card?
el: Ποια από τις παρακάτω κάρτες ISDN είναι η δικιά σας;

en: Which partition do you want to resize?
el: Σε τι τύπο κατάτμησης θέλετε να αλλάξετε μέγεθος;

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
el: Ποια κατάτμηση θέλετε να χρησιμοποιήσετε για το Linux4Win;

en: Which printer model do you have?
el: Τι μοντέλο εκτυπωτή έχετε;

en: Which printing system (spooler) do you want to use?
el: Ποιο σύστημα εκτύπωσης θέλετε να χρησιμοποιήσετε;

en: Which protocol do you want to use?
el: Ποιο πρωτόκολλο θέλετε να χρησιμοποιήσετε;

en: Which sector do you want to move it to?
el: Σε ποιόν τομέα θέλετε να μετακινηθείτε;

en: Which services would you like to allow the Internet to connect to?
el: Ποιες υπηρεσίες θέλετε να επιτρέπονται να συνδέονται στο Διαδίκτυο;

en: Which size do you want to keep for Windows on
el: Τι χώρο θέλετε να κρατήσετε για τα windows στο

en: Which type of entry do you want to add?
el: Τι τύπου επιλογή θέλετε να προσθέσετε;

en: Which username
el: Ποίο όνομα χρήστη

en: Windows Domain
el: Τομέας Windows

en: Windows Migration tool
el: Εργαλείο Μετάβασης Windows

en: Winmodem connection
el: Σύνδεση Winmodem

en: With X
el: Με Χ

en: With basic documentation (recommended!)
el: Με την βασική τεκμηρίωση (συνιστάται!)

en: With this option you will be able to restore any version
     of your /etc directory.
el: Με αυτή την επιλογή θα μπορείτε να επαναφέρετε οποιαδήποτε
    έκδοση του καταλόγου  /etc.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which can accept
    connections from many clients. Note: if your machine is only a client on the Internet, you should choose a lower level.
el: Με αυτό το επίπεδο ασφαλείας είναι δυνατή η χρήση του συστήματος στο ως εξυπηρετητή.
    Η ασφάλεια είναι αρκετά υψηλή ώστε να δέχεται ταυτόχρονες συνδέσεις από πολλούς πελάτες.
    Σημ: Αν το μηχάνημα είναι μόνο για την χρήση ως πελάτη στο Διαδίκτυο τότε καλύτερα να επιλέξετε χαμηλότερο επίπεδο ασφάλειας

en: Wizard
el: Οδηγός

en: Wizard Configuration
el: Ρυθμίσεις Οδηγού

en: Wizard...
el: Οδηγός...

en: Workgroup
el: Ομάδα εργασίας:

en: Workstation
el: Σταθμός Εργασίας

en: Would you like to allow users to share some of their directories?
    Allowing this will permit users to simply click on "Share" in konqueror and nautilus.
    
    "Custom" permit a per-user granularity.
el: Θέλετε να επιτρέψετε στους χρήστες να έχουν κοινόχρηστους καταλόγους;
    Αν ναι τότε οι χρήστες θα μπορούν απλά να κάνουν κλικ στο "Κοινόχρηστο" στον konqueror και το nautilus.
    
    Το "Προσαρμοσμένο" επιτρέπει την ανά χρήστη ρύθμιση.

en: Write %s
el: Εγγραφή %s

en: Write Config
el: Εγγραφή Ρύθμισης

en: X server
el: εξυπηρετητής X

en: X11 Display Manager allows you to graphically log
    into your system with the X Window System running and supports running
    several different X sessions on your local machine at the same time.
el: Ο Διαχειριστής Προβολής X11 σας επιτρέπει να συνδεθείτε
    με γραφικό τρόπο στο σύστημά σας με το Σύστημα Παραθύρου Χ να υποστηρίζει
    ταυτόχρονες διαφορετικές συνεδρίες Χ στο μηχάνημά σας.

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
el: XFree %s με επιτάχυνση τρισδιάστατων γραφικών

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
el: XFree %s με ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ επιτάχυνση τρισδιάστατων γραφικών

en: XFree configuration
el: Ρυθμίσεις XFree

en: XFree86 driver: %s
el: Οδηγός XFree86: %s

en: XFree86 server: %s
el: Εξυπηρετητής XFree86: %s

en: XawTV isn't installed!
el: Το XawTV εγκαταστάθηκε!

en: XawTV isn't installed!
    
    
    If you do have a TV card but DrakX has neither detected it (no bttv nor saa7134
    module in "/etc/modules") nor installed xawtv, please send the
    results of "lspcidrake -v -f" to "install\@mandrakesoft.com"
    with subject "undetected TV card".
    
    
    You can install it by typing "urpmi xawtv" as root, in a console.
el: Το XawTV δεν είναι εγκατεστημένο!
    
    
    Αν έχετε κάρτα Τηλεόρασης αλλά το DrakX δεν την βρήκε (χωρίς bttv
    module στο "/etc/modules") και δεν εγκατέστησε ούτε το xawtv, παρακαλώ
    στείλτε τα αποτέλεσμα του "lspcidrake -v -f" στο "install\@mandrakesoft.com"
    με θέμα  "undetected TV card".
    
    
    Μπορείτε να εγκαταστήσετε το xawtv με την εντολή "urpmi xawtv" σαν
    root, από την κονσόλα.

en: Xinetd Service
el: Υπηρεσία Xinetd

en: Xpmac (installation display driver)
el: Xpmac (οδηγός προβολής εγκατάστασης)

en: Yaboot mode
el: Λειτουργία Yaboot

en: Yemen
el: Υεμένη

en: Yes
el: Ναι

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
el: Ναι, επιθυμώ αυτόματη προσπέλαση με (χρήστης, περιβάλλον)

en: You appear to have an OldWorld or Unknown
     machine, the yaboot bootloader will not work for you.
    The install will continue, but you'll
     need to use BootX or some other means to boot your machine
el: Φαίνεται πως έχετε ένα Αρχαίο ή Άγνωστο
    μηχάνημα, ο yaboot bootloader δεν θα δουλέψει για σας.
    Η εγκατάσταση θα συνεχιστεί, αλλά
    θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε το BootX για να ξεκινήσετε το μηχάνημά σας

en: You are about to configure your computer to install a PXE server as a DHCP server
    and a TFTP server to build an installation server.
    With that feature, other computers on your local network will be installable using from this computer.
    
    Make sure you have configured your Network/Internet access using drakconnect before going any further.
    
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
el: Πρόκειται να ρυθμίστε τον υπολογιστή σας για την εγκατάσταση το διακομιστή PXE ως εξυπηρετητή DHCP 
    και διακομιστή TFTP ως διακομιστή εγκαταστάσεων.
    Με αυτή την επιλογή, άλλοι υπολογιστές στο τοπικό σας δίκτυο θα μπορούν να εγκατασταθούν με τη χρήση αυτού του υπολογιστή.
    
    Βεβαιωθείτε ότι έχετε ρυθμίσει την πρόσβαση στο Δίκτυο/Διαδίκτυο με τη χρήση του drakconnect πριν προχωρήσετε.
    
    Σημ. Θα πρέπει να έχετε μια κάρτα δικτύου για να ρυθμίσετε το Τοπικό σας Δίκτυο (LAN).

en: You are about to configure your computer to share its Internet connection.
    With that feature, other computers on your local network will be able to use this computer's Internet connection.
    
    Make sure you have configured your Network/Internet access using drakconnect before going any further.
    
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
el: Πρόκειται να ρυθμίσετε τον υπολογιστή σας για να μοιράζεται την σύνδεσή του στο Διαδίκτυο.
    Με αυτή τη δυνατότητα άλλοι υπολογιστές στο τοπικό σας δίκτυο θα μπορούν νακάνουν χρήση της σύνδεσης αυτού του υπολογιστή στο Διαδίκτυο.
     
    Βεβαιωθείτε ότι έχετε ρυθμίσει το Δίκτυο/Πρόσβαση Διαδικτύου με τη χρήση του drakconnect πριν προχωρήσετε.
    
    Σημ. Θα πρέπει να έχετε μια κάρτα δικτύου για να ρυθμίσετε το Τοπικό σας Δίκτυο (LAN).

en: You are about to install the printing system %s on a system running in the %s security level.
    
    This printing system runs a daemon (background process) which waits for print jobs and handles them. This daemon is also accessable by remote machines through the network and so it is a possible point for attacks. Therefore only a few selected daemons are started by default in this security level.
    
    Do you really want to configure printing on this machine?
el: Πρόκειται να εγκαταστήσετε το σύστημα εκτύπωσης %s σε ένα σύστημα που έχει επίπεδο ασφαλείας %s
    
    Αυτό το σύστημα εκτύπωσης εκτελεί έναν δαίμονα (διεργασία στο φόντο) που περιμένει τις εργασίες εκτύπωσης και τις διαχειρίζεται. Αυτός ο δαίμονας είναι επίσης προσβάσιμος από ένα απομακρυσμένο μηχάνημα από το δίκτυο και επίσης είναι ένα εν δυνάμει σημείο επίθεσης. Για αυτό ένας περιορισμένος αριθμός δαιμόνων ξεκινά εξ ορισμού σε αυτό το επίπεδο ασφαλείας.
    
    Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να ρυθμίσετε την εκτύπωση σε αυτό το μηχάνημα;

en: You are configuring an OKI laser winprinter. These printers
    use a very special communication protocol and therefore they work only when connected to the first parallel port. When your printer is connected to another port or to a print server box please connect the printer to the first parallel port before you print a test page. Otherwise the printer will not work. Your connection type setting will be ignored by the driver.
el: Ρυθμίζετε έναν εκτυπωτή laser OKI winprinter. Αυτοί οι εκτυπωτές
    κάνουν χρήση ενός πολύ ειδικού πρωτοκόλλου επικοινωνίας και γι' αυτό λειτουργούν μόνο αν είναι συνδεμένοι στην πρώτη παράλληλη θύρα. Αν είναι συνδεμένος σε άλλη θύρα ή σε έναν εξυπηρετητή εκτυπώσεων παρακαλώ στην πρώτη παράλληλη πριν εκτυπώσετε την πρώτη δοκιμαστική σελίδα. Διαφορετικά ο εκτυπωτής δεν θα λειτουργήσει. Η ρυθμίσεις του τύπου σύνδεσης θα αγνοηθούν από τον οδηγό.

en: You are currently connected to the Internet.
el: Αυτή τη στιγμή είστε συνδεδεμένοι στο Διαδίκτυο.

en: You are currently using %s as your boot manager.
    Click on Configure to launch the setup wizard.
el: Χρησιμοποιείτε τον %s ως πρόγραμμα εκκίνησης.
    Κάντε κλικ στο Ρύθμιση για να ξεκινήσετε τον οδηγό εγκατάστασης.

en: You are going to configure a remote printer. This needs working network access, but your network is not configured yet. If you go on without network configuration, you will not be able to use the printer which you are configuring now. How do you want to proceed?
el: Θα ρυθμίσετε έναν απομακρυσμένο εκτυπωτή. Αυτό απαιτεί ένα προσβάσιμο δίκτυο, αλλά το δίκτυο δεν έχει ρυθμιστεί ακόμα. Αν συνεχίσετε χωρίς να ρυθμίσετε το δίκτυο δεν θα μπορέσετε να κάνετε χρήση του εκτυπωτή που ρυθμίζετε. Τι θέλετε να κάνετε;

en: You are not currently connected to the Internet.
el: Αυτή τη στιγμή δεν είστε συνδεδεμένοι στο Διαδίκτυο.

en: You can also decide here whether printers on remote machines should be automatically made available on this machine.
el: Επίσης εδώ μπορείτε να ορίσετε αν οι εκτυπωτές που βρίσκονται σε απομακρυσμένα μηχανήματα θα είναι αυτόματα διαθέσιμοι και σε αυτό το μηχάνημα.

en: You can also decide here whether scanners on remote machines should be made available on this machine.
el: Επίσης εδώ μπορείτε να ορίσετε αν σαρωτές που βρίσκονται σε απομακρυσμένα μηχανήματα θα είναι διαθέσιμα σε αυτό το μηχάνημα.

en: You can configure each parameter of the module here.
el: Εδώ μπορείτε να ρυθμίσετε τις παραμέτρους του αρθρώματος.

en: You can enter miscellaneous ports. 
    Valid examples are: 139/tcp 139/udp.
    Have a look at /etc/services for information.
el: Μπορείτε να εισάγετε διάφορες θήρες.
    Έγκυρα παραδείγματα είναι: 139/tcp 139/udp.
    Δείτε το /etc/services για πληροφορίες.

en: You can export using NFS or Samba. Please select which you'd like to use.
el: Μπορείτε να γίνει εξαγωγή με την χρήση NFS ή Samba. Παρακαλώ επιλέξτε ποίο θέλετε.

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
el: Μπορείτε τώρα να κατατμήσετε τον δίσκο %s
    Όταν τελειώσετε, μην ξεχάσετε να αποθηκεύσετε πατώντας `w'

en: You can specify directly the URI to access the printer. The URI must fulfill either the CUPS or the Foomatic specifications. Note that not all URI types are supported by all the spoolers.
el: Μπορείτε να ορίσετε κατευθείαν το URI για την πρόσβαση στον εκτυπωτή. Το URI πρέπει να τηρεί είτε τις CUPS είτε τις Foomatic προδιαγραφές. Όχι πως δεν υποστηρίζονται όλοι οι URI τύποι από όλα τα spoolers.

en: You can't install the bootloader on a %s partition
el: Δεν μπορείτε να εγκαταστήσετε το πρόγραμμα εκκίνησης σε κατάτμηση %s

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
el: Δεν μπορείτε να επιλέξετε αυτό το πακέτο διότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος

en: You can't select/unselect this package
el: Δεν μπορείτε να επιλέξετε/αποεπιλέξετε αυτό το πακέτο

en: You can't unselect this package. It is already installed
el: Δεν μπορείτε να αποεπιλέξετε αυτό το πακέτο. Είναι ήδη εγκατεστημένο

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
el: Δεν μπορείτε να αποεπιλέξετε αυτό το πακέτο. Πρέπει να αναβαθμιστεί

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
el: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το JFS για κατατμήσεις μικρότερες από 16MB

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
el: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το ReiserFS για κατατμήσεις μικρότερες από 32MB

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
el: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μια κατάτμηση LVM για προσάρτηση %s

en: You can't use an encrypted file system for mount point %s
el: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κρυπτογραφημένο σύστημα αρχείων για προσάρτηση %s

en: You decided to install the bootloader on a partition.
    This implies you already have a bootloader on the hard drive you boot (eg: System Commander).
    
    On which drive are you booting?
el: Επιλέξατε να εγκαταστήσετε το πρόγραμμα εκκίνησης σε μια κατάτμηση.
    Εννοείτε ότι έχετε ήδη εγκατάσταση ένα άλλο πρόγραμμα εκκίνησης στον σκληρό  σας δίσκο (π.χ. System Commander).
    
    Από ποιόν δίσκο ξεκινάτε;

en: You don't have a swap partition.
    
    Continue anyway?
el: Δεν έχετε ορίσει κατάτμηση swap
    
    Να συνεχίσω;

en: You don't have an Internet connection.
    Create one first by clicking on 'Configure'
el: Δεν έχετε σύνδεση με το διαδίκτυο.
    Δημιουργήστε μία κάνοντας κλικ στο 'Ρύθμιση'

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
el: Δεν έχετε κάποια ρυθμισμένη διεπαφή.
    Ρυθμίστε την κάνοντας κλικ στο 'Ρύθμιση'

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions.
el: Υπάρχει ένα κενό στον πίνακα κατατμήσεων μα δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω.
    Η μοναδική λύση είναι να μετακινήσετε τις πρωτεύουσες κατατμήσεις σας έτσι ώστε το κενό να βρεθεί δίπλα στην εκτεταμένη κατάτμηση

en: You have configured multiple ways to connect to the Internet.
    Choose the one you want to use.
el: Έχετε ρυθμίσει πολλούς τρόπους για να συνδέεστε στο Διαδίκτυο.
    Επιλέξτε αυτόν που θέλετε να χρησιμοποιήσετε.

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
el: Έχετε περισσότερους από έναν δίσκους, σε ποιόν θέλετε να εγκαταστήσετε το Linux;

en: You have not configured X. Are you sure you really want this?
el: Δεν έχετε ρυθμίσει το Χ. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να το κάνετε;

en: You have one big MicroSoft Windows partition.
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
el: Έχετε μια μεγάλη κατάτμηση των MicroSoft Windows 
    Προτείνω πρώτα να αλλάξετε το μέγεθός της
    (Κάντε κλικ επάνω της και επιλέξτε "Αλλαγή Μεγέθους")

en: You have selected the following server(s): %s
    
    
    These servers are activated by default. They don't have any known security
    issues, but some new ones could be found. In that case, you must make sure
    to upgrade as soon as possible.
    
    
    Do you really want to install these servers?
el: Έχετε επιλέξει τους παρακάτω διακομιστές(η): %s
    
    
    Αυτοί οι διακομιστές είναι εξ ορισμού ενεργεί. Δεν έχουν κάποιο γνωστό πρόβλημα
    ασφάλειας, αλλά μπορούν να βρεθούν νέα. Σε αυτή την περίπτωση βεβαιωθείτε ότι
    έχετε εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση το συντομότερο.
    
    
    Είστε βέβαιοι για την εγκατάσταση αυτών των διακομιστών;

en: You have transferred your former default printer ("%s"), Should it be also the default printer under the new printing system %s?
el: 'Έχετε μεταφέρει τον πρώην προεπιλεγμένο εκτυπωτής σας ("%s"), Να είναι ο προεπιλεγμένος εκτυπωτής και στο νέο νέο σύστημα εκτύπωσης %s;

en: You haven't selected any group of packages.
    Please choose the minimal installation you want:
el: Δεν έχετε επιλέξει ομάδα πακέτων.
    Παρακαλώ επιλέξτε την ελάχιστη εγκατάσταση που θέλετε:

en: You may need to change your Open Firmware boot-device to
     enable the bootloader.  If you don't see the bootloader prompt at
     reboot, hold down Command-Option-O-F at reboot and enter:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Then type: shut-down
    At your next boot you should see the bootloader prompt.
el: Μπορεί να χρειαστεί να αλλάξετε την Open Firmware boot-συσκευή ώστε να
     ενεργοποιήσετε το πρόγραμμα εκκίνησης.  Αν στην επανεκκίνηση δεν δείτε την προτροπή του πρόγραμμα εκκίνησης,
    πατήστε το Command-Option-O-F κατά την επανεκκίνηση και εισάγετε:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Μετά γράψτε: shut-down
    Στην επόμενη εκκίνηση θα πρέπει να δείτε την προτροπή του προγράμματος εκκίνησης .

en: You may now provide options to module %s.
    Note that any address should be entered with the prefix 0x like '0x123'
el: Μπορείτε τώρα να δώσετε τις παραμέτρους για το άρθρωμα %s.
    Σημειώστε ότι κάθε διεύθυνση πρέπει να εισάγεται με το πρόθεμα  0x όπως '0x123'

en: You may now provide options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
el: Μπορείτε τώρα να δώσετε τις παραμέτρους για το άρθρωμα %s.
    Οι παράμετροι έχουν την μορφή ``όνομα=τιμή όνομα2=τιμή2 ...''.
    Για παράδειγμα, ``io=0x300 irq=7''

en: You must also format %s
el: Πρέπει επίσης να μορφοποιήσετε το %s

en: You must choose an image file first!
el: Πρέπει να επιλέξτε πρώτα μια εικόνα!

en: You must choose/enter a printer/device!
el: Πρέπει να επιλέξτε/ορίσετε μια συσκευή/εκτυπωτή!

en: You must enter a device or file name!
el: Πρέπει να ορίσετε μια συσκευή ή ένα όνομα αρχείου!

en: You must enter a host name or an IP address.
el: Πρέπει να ορίστε τον δικτυακό όνομα ή την IP διεύθυνση.

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
el: Πρέπει να έχετε μια κατάτμηση FAT mounted στο /boot/efi

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
el: Πρέπει να έχετε μια βασική κατάτμηση.
    Δημιουργήστε ή επιλέξτε μια κατάτμηση.
    Μετά ορίστε ως σημείο σύνδεσης το `/'

en: You must specify a kernel image
el: Πρέπει να ορίσετε μια εικόνα πυρήνα

en: You must specify a root partition
el: Πρέπει να ορίσετε μια κατάτμηση root

en: You need a true filesystem (ext2/ext3, reiserfs, xfs, or jfs) for this mount point
el: Χρειάζεστε ένα πραγματικό σύστημα αρχείων (ext2/ext3, reiserfs, xfs, or jfs) για αυτό το σημείο σύνδεσης

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
el: Απαιτείται επανεκκίνηση για να ενεργοποιηθούν οι αλλαγές στον πίνακα κατατμήσεων

en: You now have the opportunity to download updated packages. These packages
    have been updated after the distribution was released. They may
    contain security or bug fixes.
    
    To download these packages, you will need to have a working Internet 
    connection.
    
    Do you want to install the updates ?
el: Τώρα έχετε τη δυνατότητα να εγκαταστήσετε πακέτα αναβάθμισης. Αυτά τα
    πακέτα έχουν αναβαθμιστεί μετά την έκδοση της διανομής. Μπορεί να περιέχουν
    διορθώσεις σφαλμάτων ή αναβαθμίσεις ασφάλειας.
    
    Για να κάνετε λήψη αυτών των πακέτων πρέπει να έχετε μια σύνδεση στο Διαδίκτυο
    που να λειτουργεί.
    
    Θέλετε να εγκαταστήσετε τις αναβαθμίσεις ;

en: You will receive an alert if one of the selected services is no longer running
el: Θα λάβετε μια ειδοποίηση εάν μια από τις επιλεγμένες υπηρεσίες πάψει να εκτελείται

en: You will receive an alert if the load is higher than this value
el: Θα λάβετε μια ειδοποίηση εάν το φορτίο είναι μεγαλύτερο από αυτή την τιμή

en: You'll need to reboot before the modification can take place
el: Απαιτείται επανεκκίνηση για να εφαρμοστούν οι αλλαγές

en: Your %s has been configured.
    You may now scan documents using "XSane" from Multimedia/Graphics in the applications menu.
el: Το %s σας έχει ρυθμιστεί. 
    Μπορείτε τώρα να σαρώσετε έγγραφα με το "XSane" από το Πολυμέσα/Γραφικά από μενού εφαρμογών.

en: Your Windows partition is too fragmented. Please reboot your computer under Windows, run the ``defrag'' utility, then restart the Mandrake Linux installation.
el: Η κατάτμηση των Windows είναι πολύ κατακερματισμένη, παρακαλώ τρέξτε πρώτα το ``defrag'' μέσα από τα Windows και ξεκινήστε ξανά την εγκατάσταση του  Mandrake Linux

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
el: Η κάρτα γραφικών σας υποστηρίζει επιτάχυνση τρισδιάστατων γραφικών μόνο με τα XFree %s.
    ΠΡΟΣΟΧΗ: ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ - ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΓΩΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΑΣ!
    Η κάρτα σας υποστηρίζεται από τα XFree %s τα οποία μπορεί να δίνουν καλύτερη υποστήριξη για διδιάστατα γραφικά

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
el: Η κάρτα γραφικών σας υποστηρίζει επιτάχυνση τρισδιάστατων γραφικών μόνο με τα XFree %s.
    Η κάρτα σας υποστηρίζεται από τα XFree %s τα οποία μπορεί να δίνουν καλύτερη υποστήριξη για διδιάστατα γραφικά.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
el: Η κάρτα γραφικών σας υποστηρίζει επιτάχυνση τρισδιάστατων γραφικών στα XFree %s,
    ΠΡΟΣΟΧΗ: ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ - ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΓΩΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΑΣ.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
el: Η κάρτα γραφικών σας υποστηρίζει επιτάχυνση τρισδιάστατων γραφικών στα XFree %s.

en: Your choice? (0/1, default `%s')
el: Η επιλογή σας; (0/1, εξ ορισμού %s)

en: Your choice? (default %s)
el: Η επιλογή σας; (εξ ορισμού %s)

en: Your choice? (default `%s'%s)
el: Η επιλογή σας; (εξ ορισμού `%s'%s)

en: Your modem isn't supported by the system.
    Take a look at http://www.linmodems.org
el: Το μόντεμ σας δεν υποστηρίζεται από το σύστημα.
    Ρίξτε μια ματιά στο http://www.linmodems.org

en: Your personal phone number
el: Προσωπικός αριθμός τηλεφώνου

en: Your printer model
el: Το μοντέλο εκτυπωτή σας

en: Your printer was configured automatically to give you access to the photo card drives from your PC. Now you can access your photo cards using the graphical program "MtoolsFM" (Menu: "Applications" -> "File tools" -> "MTools File Manager") or the command line utilities "mtools" (enter "man mtools" on the command line for more info). You find the card's file system under the drive letter "p:", or subsequent drive letters when you have more than one HP printer with photo card drives. In "MtoolsFM" you can switch between drive letters with the field at the upper-right corners of the file lists.
el: Ο εκτυπωτής ρυθμίστηκε αυτόματα για πρόσβαση στις κάρτες αποθήκευσης φωτογραφιών του από τον υπολογιστή σας. Μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε αυτές χρησιμοποιώντας το γραφικό πρόγραμμα "MtoolsFM" (Μενού: "Εφαρμογές" -> "Εργαλεία Αρχείων" -> "MTools File Manager") ή την εντολή "mtools" (για περισσότερες πληροφορίες πληκτρολογήστε "man mtools" στη γραμμή εντολών). Θα βρείτε τις φωτογραφίες σας στον δίσκο "p:", ή σε δίσκους με τα επόμενα γράμματα αν έχετε περισσότερους από έναν εκτυπωτές HP με κάρτες αποθήκευσης φωτογραφιών. Σε αυτήν την περίπτωση, στο πρόγραμμα "MtoolsFM" μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ των διαθέσιμων γραμμάτων δίσκου με το πεδίο στην άνω δεξιά γωνία του καταλόγου αρχείων.

en: Your system does not have enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
el: Δεν επέμεινε αρκετός χώρος στο σύστημά σας για εγκατάσταση ή αναβάθμιση (%d > %d)

en: Your system is low on resources. You may have some problem installing
    Mandrake Linux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
el: Το σύστημά σας δεν έχει αρκετούς πόρους. Μπορεί να αντιμετωπίσετε προβλήματα
    στην εγκατάσταση του Mandrake Linux. Εάν συμβεί αυτό, μπορείτε να δοκιμάσετε εγκατάσταση κειμένου.
    Πατήστε F1 κατά την εκκίνηση από CDROM, μετά γράψτε `text'.

en: Yugoslavian (latin)
el: Γιουγκοσλαβικό (λατινικό)

en: Zambia
el: Ζάμπια

en: Zeroconf Host name
el: Δικτυακό Όνομα Zeroconf

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: [keyboard]
el: [πληκτρολόγιο]

en: a number
el: ένας αριθμός

en: access to X programs
el: πρόσβαση σε προγράμματα Χ

en: access to administrative files
el: πρόσβαση σε διαχειριστικά αρχεία

en: access to network tools
el: πρόσβαση σε εργαλεία δικτύου

en: access to rpm tools
el: πρόσβαση σε εργαλεία rpm

en: across Network
el: στο Δίκτυο

en: activate now
el: ενεργοποίηση τώρα

en: activated
el: ενεργοποιημένο

en: add a rule
el: Προσθήκη ενός κανόνα

en: alert configuration
el: Ρύθμιση ειδοποιήσεων

en: allow "su"
el: δυνατότητα "su"

en: and %d unknown printers
el: και %d άγνωστοι εκτυπωτές

en: and one unknown printer
el: και ένας άγνωστος εκτυπωτής

en: apmd is used for monitoring battery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
el: Το apmd παρακολουθεί και καταγράφει την κατάσταση της μπαταρίας.
    Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί για το αυτόματο κλείσιμο του συστήματος σε 
    περίπτωση χαμηλής φόρτισης της μπαταρίας.

en: average
el: μέσος όρος

en: boot disk creation
el: δημιουργία δισκέτας εκκίνησης

en: browse
el: αναζήτηση

en: but not matching
el: αλλά δεν ταιριάζει

en: cable connection detected
el: ανιχνεύθηκε καλωδιακή σύνδεση

en: choose device
el: Επιλέξτε συσκευή

en: choose image file
el: Επιλέξτε μια εικόνα

en: chunk size
el: μέγεθος chunk

en: class of hardware device
el: κλάση της συσκευής

en: click here if you are sure.
el: κάντε κλικ εδώ αν είστε βέβαιοι

en: comma separated numbers
el: αριθμοί χωρισμένοι με κόμμα

en: compact
el: συμπαγής

en: connecting to Bugzilla wizard ...
el: σύνδεση στον οδηγό Bugzilla ...

en: consolehelper missing
el: το consolehelper λείπει

en: could not find any font in your mounted partitions
el: δεν βρέθηκαν γραμματοσειρές στις προσαρτημένες κατατμήσεις

en: could not find any font.
el: δεν βρέθηκε καμία γραμματοσειρά

en: cpu #
el: επεξεργαστής #

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
el: Το cron είναι μια βασική υπηρεσία UNIX που τρέχει εντολές καθορισμένες από 
    τον χρήστη σε τακτά χρονικά διαστήματα. Το vixie cron προσθέτει έναν αριθμό 
    επιπλέον δυνατοτήτων που περιλαμβάνουν καλύτερη ασφάλεια και πιο ισχυρές ρυθμίσεις.

en: daily
el: καθημερινά

en: deactivate now
el: απενεργοποίηση τώρα

en: default
el: εξ' ορισμού

en: delete
el: διαγραφή

en: detected
el: ανιχνεύθηκε

en: detected %s
el: ανιχνεύθηκε το %s

en: detected on port %s
el: ανιχνεύθηκε στην πόρτα %s

en: device
el: συσκευή

en: dhcpd Config...
el: Ρύθμιση dhcpd...

en: dhcpd Server Configuration
el: Ρυθμίσεις Εξυπηρετητή dhcpd

en: disable
el: απενεργοποίηση

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: dismiss
el: άκυρο

en: done
el: Ολοκληρώθηκε

en: drakfirewall configurator
    
    Make sure you have configured your Network/Internet access with
    drakconnect before going any further.
el: Ρυθμιστής drakfirewall
    
    Βεβαιωθείτε ότι έχετε ρυθμίσει το Δίκτυο/Πρόσβαση Διαδικτύου με τη χρήση του drakconnect πριν προχωρήσετε.

en: drakfirewall configurator
    
    This configures a personal firewall for this Mandrake Linux machine.
    For a powerful and dedicated firewall solution, please look to the
    specialized MandrakeSecurity Firewall distribution.
el: ρύθμιση tinyfirewall
    
    Αυτό ρυθμίζει το προσωπικό σας firewall για αυτό το μηχάνημα Mandrake Linux.
    Για μια ισχυρή αφοσιωμένη λύση firewall, παρακαλώ κοιτάξτε στην
    ειδικευμένη MandrakeSecurity Firewall διανομή.

en: edit
el: επεξεργασία

en: enable
el: ενεργοποίηση

en: enable radio support
el: ενεργοποίηση ραδιοφώνου

en: error unmounting %s: %s
el: σφάλμα κατά την αποσύνδεση του %s: %s

en: ethernet card(s) detected
el: ανιχνεύθηκαν κάρτα(ες) ethernet

en: file list sent by FTP: %s
el: αποστολή λίστας αρχείων μέσω FTP: %s

en: files sending by FTP
el: αποστολή αρχείων μέσω FTP

en: final resolution
el: τελική ανάλυση

en: first step creation
el: πρώτο βήμα δημιουργίας

en: force
el: μετά βίας

en: group
el: oμάδα

en: group :
el: ομάδα :

en: hard disk model
el: μοντέλο σκληρού δίσκου

en: here if no.
el: εδώ αν όχι.

en: high
el: Υψηλό

en: hourly
el: ωριαία

en: if needed
el: αν χρειάζεται

en: if set to yes, check additions/removals of sgid files.
el: αν οριστεί ναι, έλεγχος για προσθήκη/αφαίρεση αρχείων sgid.

en: if set to yes, check additions/removals of suid root files.
el: αν οριστεί ναι, έλεγχος για προθέσεις/αφαιρέσεις αρχείων suid root.

en: if set to yes, check empty password in /etc/shadow.
el: αν οριστεί ναι, έλεγχος κενών κωδικών πρόσβασης στο /etc/shadow.

en: if set to yes, check files/directories writable by everybody.
el: αν οριστεί ναι, έλεγχος των αρχείων/καταλόγων για εγγραφή από όλους.

en: if set to yes, check for empty passwords, for no password in /etc/shadow and for users with the 0 id other than root.
el: αν οριστεί ναι, έλεγχος για κενούς κωδικούς πρόσβασης, για κανέναν κωδικό πρόσβασης στο /etc/shadow και για χρήστες με id 0 εκτός από τον root.

en: if set to yes, check if the network devices are in promiscuous mode.
el: αν οριστεί ναι, έλεγχος των συσκευών δικτύου για αδιάκριτη κατάσταση λειτουργίας.

en: if set to yes, check open ports.
el: αν οριστεί ναι, έλεγχος για ανοιχτές θύρες.

en: if set to yes, check permissions of files in the users' home.
el: αν οριστεί ναι, έλεγχος δικαιωμάτων των αρχείων στον αρχικό κατάλογο χρήστη.

en: if set to yes, report check result by mail.
el: αν οριστεί ναι, αποτέλεσμα αναφοράς ελέγχου μέσω ταχυδρομείου.

en: if set to yes, report check result to syslog.
el: αν οριστεί ναι, αποτέλεσμα αναφοράς ελέγχου στο syslog.

en: if set to yes, report unowned files.
el: αν οριστεί ναι, αναφορά άγνωστων αρχείων.

en: if set to yes, reports check result to tty.
el: αν οριστεί ναι, αποτέλεσμα αναφοράς ελέγχου στο tty

en: if set to yes, run chkrootkit checks.
el: αν οριστεί ναι, εκτέλεση ελέγχων chkrootkit

en: if set to yes, run some checks against the rpm database.
el: αν οριστεί ναι, έλεγχος της βάσης δεδομένων rpm.

en: if set to yes, run the daily security checks.
el: αν οριστεί ναι, εκτέλεση ελέγχων ασφαλείας καθημερινά.

en: if set to yes, verify checksum of the suid/sgid files.
el: αν οριστεί ναι, επαλήθευση checksum για τα αρχεία suid/sgid.

en: if set, send the mail report to this email address else send it to root.
el: αν ναι, αποστολή της αναφοράς ταχυδρομείου σε αυτήν την διεύθυνση ή αλλιώς στον root.

en: important
el: σημαντικό

en: kdesu missing
el: το kdesu λείπει

en: kernel version
el: έκδοση πυρήνα

en: level
el: επίπεδο

en: load setting
el: Φόρτωση ρυθμίσεων

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
el: Το lpd είναι η υπηρεσία εκτυπώσεων που απαιτείται για να λειτουργεί 
    η εντολή lpd. Είναι βασικά ένας εξυπηρετητής που προωθεί τα αρχεία 
    στους εκτυπωτές.

en: manual
el: χειροκίνητα

en: matching
el: ταιριάζει

en: maybe
el: ίσως

en: mkinitrd optional arguments
el: προαιρετικές επιλογές του mkinitrd

en: mkraid failed
el: αποτυχία mkraid

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
el: αποτυχία mkraid (μήπως απουσιάζουν τα raidtools;)

en: monthly
el: μηνιαία

en: mount failed:
el: σύνδεση απέτυχε:

en: mounting partition %s in directory %s failed
el: η σύνδεση της κατάτμησης %s στον κατάλογο %s απέτυχε

en: must have
el: πρέπει να υπάρχει

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve host names to IP addresses.
el: Ο named (BIND) είναι ένας Εξυπηρετητής Ονόματος Τομέα (DNS) που χρησιμοποιείται
    για να μετατρέπει ονόματα σε διευθύνσεις IP.

en: network printer port
el: θύρα εκτυπωτή δικτύου

en: new
el: νέο

en: new dynamic device name generated by core kernel devfs
el: δημιουργήθηκε νέα δυναμική συσκευή από τον κεντρικό πυρήνα devfs

en: nice
el: καλό

en: no fonts found
el: δεν βρέθηκαν γραμματοσειρές

en: no network card found
el: δεν βρέθηκε προσαρμογέας δικτύου

en: none
el: κανένα

en: not configured
el: δεν ρυθμίστηκε

en: not enough room in /boot
el: δεν υπάρχει αρκετός χώρος στο /boot

en: old static device name used in dev package
el: παλαιά στατική όνομα συσκευής του πακέτου dev

en: omit raid modules
el: παράλειψη των αρθρωμάτων raid

en: omit scsi modules
el: παράλειψη των αρθρωμάτων scsi

en: on CDROM
el: στο CDROM

en: on Hard Drive
el: στον Σκληρό Δίσκο

en: on Tape Device
el: στη Συσκευή Ταινίας

en: on channel %d id %d
el: στο κανάλι %d id %d

en: package 'ImageMagick' is required to be able to complete configuration.
    Click "Ok" to install 'ImageMagick' or "Cancel" to quit
el: το πακέτο 'ImageMagick' είναι απαραίτητο για την ολοκλήρωση της ρύθμισης.
    Κάντε κλικ στο "Εντάξει" για να εγκαταστήσετε το ή "Άκυρο" για έξοδο

en: paranoid
el: Παρανοϊκό

en: parse all fonts
el: ανάλυση όλων των γραμματοσειρών

en: partition %s
el: κατάτμηση %s

en: partition %s is now known as %s
el: Η κατάτμηση %s είναι τώρα γνωστή ως %s

en: path
el: θέση

en: permissions
el: δικαιώματα

en: pfm fonts conversion
el: μετατροπή γραμματοσειρών pfm

en: please choose the date to restore
el: Παρακαλώ επιλέξτε την ημερομηνία επαναφοράς

en: please wait during ttmkfdir...
el: παρακαλώ περιμένετε κατά το ttmkfdir...

en: please wait, parsing file: %s
el: παρακαλώ περιμένετε, επεξεργασία αρχείου: %s

en: primary
el: πρωτεύουσα

en: received
el: ληφθέντα

en: received:
el: ληφθέντα:

en: reconfigure
el: επαναρύθμιση

en: replay
el: επανάληψη

en: restrict
el: απαγόρευση

en: running
el: εκτελείται

en: saving Bootsplash theme...
el: αποθήκευση θέματος Bootsplash ...

en: search
el: αναζήτηση

en: secondary
el: δευτερεύουσα

en: select path to restore (instead of /)
el: επιλέξτε τη θέση επαναφοράς (αντί του /)

en: select perm file to see/edit
el: επιλέξτε το αρχείο perm για να το δείτε/επεξεργαστείτε

en: sent:
el: αποστολή:

en: serial
el: σειριακό

en: server
el: εξυπηρετητής

en: service setting
el: Ρυθμίσεις υπηρεσίας

en: simple
el: απλό

en: stopped
el: δεν εκτελείται

en: text box height
el: ύψος πλαισίου κειμένου

en: text width
el: πλάτος κειμένου

en: the color of the progress bar
el: Το χρώμα της γραμμής προόδου

en: the height of the progress bar
el: το ύψος της γραμμής προόδου

en: the list of alternative drivers for this sound card
el: η λίστα με εναλλακτικούς οδηγούς για την κάρτα ήχου σας

en: the module of the GNU/Linux kernel that handles the device
el: το άρθρωμα του πυρήνα GNU/Linux που χειρίζεται την συσκευή

en: the number of the processor
el: Ο αριθμός του επεξεργαστή

en: the progress bar x coordinate
    of its upper left corner
el: συντεταγμένη y της γραμμής προόδου
    από την επάνω αριστερή γωνία

en: the progress bar y coordinate
    of its upper left corner
el: συντεταγμένη y της γραμμής προόδου
    από την επάνω αριστερή γωνία

en: the vendor name of the device
el: το όνομα κατασκευαστή της συσκευής

en: the vendor name of the processor
el: το όνομα κατασκευαστή του επεξεργαστή

en: the width of the progress bar
el: το πλάτος της γραμμής προόδου

en: this is the physical bus on which the device is plugged (eg: PCI, USB, ...)
el: αυτή είναι η φυσική θέση στην οποία είναι συνδεμένη η συσκευή (π.χ.PCI, USB, ...)

en: transmitted
el: απεσταλμένα

en: ttf fonts conversion
el: μετατροπή γραμματοσειρών ttf

en: type1inst building
el: δημιουργία type1inst

en: type: %s
el: τύπος: %s

en: unknown
el: Άγνωστο

en: use dhcp
el: χρήση dhcp

en: use pppoe
el: χρήση pppoe

en: use pptp
el: χρήση pptp

en: user
el: χρήστης

en: user :
el: χρήστης :

en: very nice
el: πολύ καλό

en: weekly
el: εβδομαδιαία

en: when checked, owner and group won't be changed
el: όταν επιλεγεί, ο ιδιοκτήτης και ομάδα δεν θα αλλάξουν

en: with /usr
el: με /usr

en: x coordinate of text box
    in number of characters
el: συντεταγμένη x του πλαισίου κειμένου
    σε αριθμό χαρακτήρων

en: xfs restart
el: επανεκκίνηση xfs

en: y coordinate of text box
    in number of characters
el: συντεταγμένη y του πλαισίου κειμένου
    σε αριθμό χαρακτήρων
