DrakX - en to da translation catalogue (2453 entries)

en: 		 user name: %s
    		 on path: %s
da: 		 brugernavn: %s
    		 på sti: %s

en: 	-CDROM.
da: 	-cdrom.

en: 	-Hard drive.
da: 	-Diskdrev.

en: 	-Network by FTP.
da: 	-Netværk via FTP.

en: 	-Network by SSH.
da: 	-Netværk via SSH.

en: 	-Network by rsync.
da: 	-Netværk via rsync.

en: 	-Network by webdav.
da: 	-Netværk via webdav.

en: 	Backups use tar and bzip2
da: 	Sikkerhedskopiering bruger tar og bzip2

en: 	Backups use tar and gzip
da: 	Sikkerhedskopiering bruger tar og gzip

en: 	Do not include System Files
da: 	Medtag ikke systemfiler

en: 
    
    
    Note: if you've an ISA PnP sound card, you'll have to use the sndconfig program.  Just type "sndconfig" in a console.
da: 
    
    
    Bemærk: Hvis du har et ISA PnP lydkort skal du bruge programmet sndconfig.  Du skal blot indtaste "sndconfig" i et konsol-program.

en: 
    
    
    We are now going to configure the %s connection.
    
    
    Press OK to continue.
da: 
    
    
    Vi skal nu konfigurere opkoblingen '%s'.
    
    
    Tryk OK for at begynde.

en: 
    
     Thanks:
    	- LTSP Project http://www.ltsp.org
    	- Michael Brown <mbrown\@fensystems.co.uk>
da: 
    
     Tak til:
    	- LTSP-projektet http://www.ltsp.org
    	- Michael Brown <mbrown\@fensystems.co.uk>

en: 
    
    (WARNING! You're using XFS for your root partition,
    creating a bootdisk on a 1.44 Mb floppy will probably fail,
    because XFS needs a very large driver).
da: 
    
    (ADVARSEL! Du bruger XFS til din root-partition,
    oprettelse af en opstartsdiskette på en 1.44 Mb diskette vil formentlig
    mislykkes, fordi XFS kræver en meget stor driver).

en: 
    
    Enter a Zeroconf host name without any dot if you don't
    want to use the default host name.
da: 
    
    Indtast et Zeroconf-værtsnavn uden noget punktum hvis du ikke ønsker at bruge det forvalgte værtsnavn.

en: 
    
    Please check whether Printerdrake did the auto-detection of your printer model correctly. Find the correct model in the list when a wrong model or "Raw printer" is highlighted.
da: 
    
    Tjek venligst om Printerdrake udførte 
    autodetekteringen af din printermodel
    korrekt. Find den korrekte model i listen
    når en forkert model, eller 'Rå printer' er fremhævet.

en: 
    
    To submit a bug report, click on the button report.
    This will open  a web browser window  on https://drakbug.mandrakesoft.com
     where you'll find a form to fill in.The information displayed above will be 
    transferred to that server
da: 
    
    For at indsende en fejlrapport klik da på rapport-knappen.
    Dette vil åbne et vindue i en netlæser på https://drakbug.mandrakesoft.com
     hvor du vil finde en formular der kan udfyldes. Informationen vist ovenfor vil blive overført til den server

en: 
    
    Your card currently use the %s"%s" driver (default driver for your card is "%s")
da: 
    
    Dit kort bruger i øjeblikket %s"%s"-driveren (normal driver for dit kort er "%s")

en: 
                          DrakBackup Daemon Report
da: 
                          DrakBackup Dæmon-Rapport

en: 
                          DrakBackup Report
da: 
                          DrakBackup Rapport

en: 
                        DrakBackup Report Details
da: 
                        DrakBackup Rapportdetaljer

en: 
     Copyright (C) 2001-2002 by MandrakeSoft 
    	DUPONT Sebastien (original version)
            CHAUMETTE Damien <dchaumette\@mandrakesoft.com>
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
     it under the terms of the GNU General Public License as published by
     the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
     any later version.
    
     This program is distributed in the hope that it will be useful,
     but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
     MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
     GNU General Public License for more details.
    
     You should have received a copy of the GNU General Public License
     along with this program; if not, write to the Free Software
     Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
     Thanks:
        -  pfm2afm:   
    	 by Ken Borgendale:
    	    Convert a Windows .pfm  file to a .afm (Adobe Font Metrics)
        -  type1inst:
    	 by James Macnicol: 
    	    type1inst generates files fonts.dir fonts.scale & Fontmap.
        -  ttf2pt1:   
    	  by Andrew Weeks, Frank Siegert, Thomas Henlich, Sergey Babkin  
                 Convert ttf font files to afm and pfb fonts
da: 
     Copyright © 2001-2002 ved MandrakeSoft 
    	DUPONT Sebastien (oprindelige version)
            CHAUMETTE Damien <dchaumette\@mandrakesoft.com>
    
     Dette program er frit programmel; du kan redistribuere det og/eller ændre
     det i henhold til betingelserne i GNU General Public License, som publiceret af
     Free Software Foundation; enten version 2, eller enhver senere udgave
     af licensen.
    
     Dette program er udgivet i håb om at det vil være anvendeligt, men
     UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI; heller ikke garanti om
     SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU
     General Public License for flere detaljer.
    
     Du skulle have modtaget en kopi af GNU General Public License
     sammen med dette program; hvis ikke, skriv til Free Software
     Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
    
     Tak til:
        -  pfm2afm:   
    	 af Ken Borgendale:
    	    Konvertér en Windows .pfm-fil til en .afm (Adobe Font Metrics)
        -  type1inst:
    	 af James Macnicol: 
    	    type1inst genererer filerne fonts.dir fonts.scale & Fontmap.
        -  ttf2pt1:   
    	 af Andrew Weeks, Frank Siegert, Thomas Henlich, Sergey Babkin  
                 Konvertér ttf-skrifttypefiler til afm- og pfb-skrifttyper

en: 
     Copyright (C) 2002 by MandrakeSoft 
    	Stew Benedict sbenedict\@mandrakesoft.com
da: 
    Ophavsret © 2002 MandrakeSoft
    Stew Benedict sbenedict\@mandrakesoft.com

en: 
     FTP connection problem: It was not possible to send your backup files by FTP.
da: 
    FTP forbindelsesproblem: Det var ikke muligt at sende dine backupfiler via FTP.

en: 
     Some errors during sendmail are caused by 
     a bad configuration of postfix. To solve it you have to
     set myhostname or mydomain in /etc/postfix/main.cf
da: 
     Nogle fejl under sendmail kommer fra 
     en dårlig konfiguration af postfix. For at løse dette skal du
     sætte myhostname eller mydomain i /etc/postfix/main.cf

en: 
    - Burn to CD
da: 
    - Brænd på CD

en: 
    - Daemon (%s) include:
da: 
    - Dæmon (%s) indeholder:

en: 
    - Delete hard drive tar files after backup.
da: 
    - Slet tar-filer på disken efter sikkerhedskopiering.

en: 
    - Options:
da: 
    - Muligheder:

en: 
    - Other Files:
da: 
    - Andre filer:

en: 
    - Save on Hard drive on path: %s
da: 
    - Gem til diskdrev på stien: %s

en: 
    - Save to Tape on device: %s
da: 
    - Gem på bånd på enhed: %s

en: 
    - Save via %s on host: %s
da: 
    - Gem via %s på vært: %s

en: 
    - System Files:
da: 
    - Systemfiler:

en: 
    - User Files:
da: 
    - Brugerfiler:

en: 
    Also printers configured with the PPD files provided by their manufacturers or with native CUPS drivers cannot be transferred.
da: 
    Printere konfigureret med PPD-filerne, som producenten har lavet, eller med CUPS egne drivere kan heller ikke overflyttes.

en: 
    Backup Sources:
da: 
    Kilder for sikkerhedskopi:

en: 
    Chances are, this partition is
    a Driver partition. You should
    probably leave it alone.
da: 
    Denne partition er nok
    en driver-partition. Du skal
    nok bare lade den være.

en: 
    Congratulations, your printer is now installed and configured!
    
    You can print using the "Print" command of your application (usually in the "File" menu).
    
    If you want to add, remove, or rename a printer, or if you want to change the default option settings (paper input tray, printout quality, ...), select "Printer" in the "Hardware" section of the Mandrake Control Center.
da: 
    Tillykke, din printer er nu installeret og konfigureret!
    
    Du kan udskrive med 'Udskriv'-kommandoen i dit program (normalt i 'Filer'-menuen).
    
    Hvis du ønsker at tilføje, fjerne eller omdøbe en printer, eller hvis du ønsker at ændre på standard-indstillingerne (papirbakke, printkvalitet ...), så vælg 'Printer' i 'Udstyr'-afsnittet i Mandrake Kontrolcentret.

en: 
    Drakbackup activities via %s:
da: 
    Drakbackup aktiviteter via %s:

en: 
    Drakbackup activities via CD:
da: 
    Drakbackup aktiviteter via CD:

en: 
    Drakbackup activities via tape:
da: 
    Drakbackup aktiviteter via bånd:

en: 
    If you have an ISA card, the values on the next screen should be right.
    
    If you have a PCMCIA card, you have to know the "irq" and "io" of your card.
da: 
    Hvis du har et ISA kort burde værdiene i næste billede være rigtige.
    
    Hvis du har et PCMCIA kort skal du vide irq og io for kortet.

en: 
    Mark the printers which you want to transfer and click 
    "Transfer".
da: 
    Vælg printerene som du vil overflytte og klik
    "Overfør".

en: 
    Please check all options that you need.
da: 
    Markér alle muligheder som du behøver.

en: 
    Printers on remote CUPS servers do not need to be configured here; these printers will be automatically detected.
da: 
    Eksterne CUPS-servere behøves ikke at blive konfigureret her: 
    disse printere vil automatisk blive fundet.

en: 
    Restore Backup Problems:
    
    During the restore step, Drakbackup will verify all your
    backup files before restoring them.
    Before the restore, Drakbackup will remove 
    your original directory, and you will loose all your 
    data. It is important to be careful and not modify the 
    backup data files by hand.
da: 
    Problemer med genskabelse af sikkerhedskopier:
    
    I genskabelsestrinnet vil Drakbackup kontrollere alle dine
    backupfiler før genskabelse af dem.
    Før genskabelsen vil Drakbackup fjerne 
    dit nuværende katalog, og alle dine data vil gå tabt.
    Det er vigtigt at være forsigtig og ikke ændre sikkerhedskopieringens
    datafiler i hånden.

en: 
    Select the theme for
    lilo and bootsplash,
    you can choose
    them separately
da: 
    Vælg et tema for
    Lilo og opstartskærmen,
    du kan vælge
    dem separat

en: 
    The "%s" and "%s" commands also allow to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
da: 
    '%s'- og '%s'-kommandoerne tillader også ændring af indstillingsmulighederne for et bestemt udskriftsjob. Tilføj blot de ønskede indstillinger til kommandolinjen, fx '%s <fil>'.

en: 
    The "%s" command also allows to modify the option settings for a particular printing job. Simply add the desired settings to the command line, e. g. "%s <file>".
da: 
    '%s'-kommandoen tillader også ændring af indstillingsmulighederne for et bestemt udskriftsjob. Tilføj blot de ønskede indstillinger til kommandolinjen, fx '%s <fil>".

en: 
    There are %d unknown printers directly connected to your system
da: 
    Der findes %d ukendte printere direkte tilsluttet til dit system

en: 
    There is one unknown printer directly connected to your system
da: 
    Der findes en ukendt printer direkte tilsluttet til dit system

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
da: 
    Denne specielle Bootstrap-
    partition er for at
    dual-boote dit system.

en: 
    Usage: %s  [--auto] [--beginner] [--expert] [-h|--help] [--noauto] [--testing] [-v|--version]
da: 
    Brug: %s  [--auto] [--beginner] [--expert] [-h|--help] [--noauto] [--testing] [-v|--version]

en: 
    Warning
    
    Please read carefully the terms below. If you disagree with any
    portion, you are not allowed to install the next CD media. Press 'Refuse' 
    to continue the installation without using these media.
    
    
    Some components contained in the next CD media are not governed
    by the GPL License or similar agreements. Each such component is then
    governed by the terms and conditions of its own specific license. 
    Please read carefully and comply with such specific licenses before 
    you use or redistribute the said components. 
    Such licenses will in general prevent the transfer,  duplication 
    (except for backup purposes), redistribution, reverse engineering, 
    de-assembly, de-compilation or modification of the component. 
    Any breach of agreement will immediately terminate your rights under 
    the specific license. Unless the specific license terms grant you such
    rights, you usually cannot install the programs on more than one
    system, or adapt it to be used on a network. In doubt, please contact 
    directly the distributor or editor of the component. 
    Transfer to third parties or copying of such components including the 
    documentation is usually forbidden.
    
    
    All rights to the components of the next CD media belong to their 
    respective authors and are protected by intellectual property and 
    copyright laws applicable to software programs.
da: 
    Advarsel
    
    Læs venligst betingelserne nedenfor omhyggeligt. Hvis du ikke er enig i alt der står, må du ikke installere indholdet af CD-en. Tryk på 'Nægt'  for at fortsætte installationen uden disse cdrommer.
    
    
    Visse komponenter på den næste CD er ikke omfattet af GPL-licensen eller  andre lignende licenser. Hver enkelt komponent er derfor omfattet af  de betingelser der er beskrevet i dets egen licens.  Læs derfor venligst betingelserne omhyggeligt og følg de opstillede betingelser når du bruger og/eller videredistribuerer komponenterne. Sådanne licenser forhindrer normalt kopiering (sikkerhedskopiering undtaget),  videredistribuering, at folk skiller programmet ad, eller ændrer i komponenterne. Ethvert brud på licensen vil øjeblikkeligt fratage dig rettighederne beskrevet i den specifikke licens. Medmindre licensen giver dig lov hertil, vil det  normalt ikke være tilladt at installere programmet på mere end én maskine,  eller bruge det på et netværk. Hvis du er i tvivl, så kontakt venligst producenten af komponenten direkte. Overdragelse til tredjemand eller kopiering af sådanne komponenter inklusive  dokumentationen er normalt forbudt.
    
    
    Alle rettigheder til komponenterne på CD-en tilhører deres respektive skabere og er beskyttet af Lov om Ophavsret.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard allows you to install local or remote printers to be used from this machine and also from other machines in the network.
    
    It asks you for all necessary information to set up the printer and gives you access to all available printer drivers, driver options, and printer connection types.
da: 
    Velkommen til vejlederen for printeropsætning
    
    Denne vejleder lader dig installere lokale eller eksterne printere som skal bruges fra denne maskine, og også fra andre maskiner i netværket.
    
    Den spørger dig om alle nødvendige oplysninger til at opsætte printere og giver dig adgang til alle tilgængelige printerdrivere, drivermuligheder og opkoblingstyper for printere.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer or connected directly to the network.
    
    If you have printer(s) connected to this machine, Please plug it/them in on this computer and turn it/them on so that it/they can be auto-detected. Also your network printer(s) must be connected and turned on.
    
    Note that auto-detecting printers on the network takes longer than the auto-detection of only the printers connected to this machine. So turn off the auto-detection of network printers when you don't need it.
    
     Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" if you do not want to set up your printer(s) now.
da: 
    Velkommen til guiden for printerinstallation
    
    Denne guide lader dig installere printere sluttet til denne maskine eller direkte til netværket.
    
    Hvis du har printere sluttet til denne maskine, så tilslut og tænd dem nu så de kan identificeres automatisk. Netværksprinterne skal også være tilsluttede og tændte.
    
    Bemærk at det tager længere tid at identificere netværksprintere end at identificere lokalt tilsluttede printere. Så deaktivér autoidentifikation af netværksprintere hvis du ikke har brug for dette.
    
    Klik på "Næste" hvis du er klar og på "Annullér" hvis du ikke vil installere printere nu.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer, connected directly to the network or to a remote Windows machine.
    
    If you have printer(s) connected to this machine, Please plug it/them in on this computer and turn it/them on so that it/they can be auto-detected. Also your network printer(s) and your Windows machines must be connected and turned on.
    
    Note that auto-detecting printers on the network takes longer than the auto-detection of only the printers connected to this machine. So turn off the auto-detection of network and/or Windows-hosted printers when you don't need it.
    
     Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" if you do not want to set up your printer(s) now.
da: 
    Velkommen til guiden for printerinstallation
    
    Denne guide lader dig installere printere sluttet til denne maskine, direkte til netværket eller til en ekstern Windows-maskine.
    
    Hvis du har printere sluttet til denne maskine, så tilslut og tænd dem nu så de kan identificeres automatisk. Netværksprinterne og Windows-maskinerne skal også være tilsluttede og tændte.
    
    Bemærk at det tager længere tid at identificere netværksprintere end at identificere lokalt tilsluttede printere. Så deaktivér autoidentifikation af netværksprintere og/eller printere sluttede til Windows-maskiner hvis du ikke har brug for dette.
    
    Klik på "Næste" hvis du er klar og på "Annullér" hvis du ikke vil installere printere nu.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard will help you to install your printer(s) connected to this computer.
    
    If you have printer(s) connected to this machine, Please plug it/them in on this computer and turn it/them on so that it/they can be auto-detected.
    
     Click on "Next" when you are ready, and on "Cancel" if you do not want to set up your printer(s) now.
da: 
    Velkommen til guiden for printerinstallation
    
    Denne guide lader dig installere printere sluttet til denne maskine.
    
    Hvis du har printere sluttet til denne maskine, så tilslut og tænd dem nu så de kan identificeres automatisk.
    
    Klik på "Næste" hvis du er klar og på "Annullér" hvis du ikke vil installere printere nu.

en: 
    Welcome.
    
    The parameters of the auto-install are available in the sections on the left
da: 
    Velkommen.
    
    Parametrene for autokonfigurationen kan ses i afsnittene til venstre

en: 
    You can connect to the Internet or reconfigure your connection.
da: 
    Du kan lave forbindelse til Internettet eller omkonfigurere din forbindelse.

en: 
    You can disconnect or reconfigure your connection.
da: 
    Du kan lukke forbindelsen til Internettet eller genkonfigurere din forbindelse.

en: 
    You can reconfigure your connection.
da: 
    Du kan genkonfigurere din forbindelse

en:           All of your selected data have been
da:           Alle dine valgte data er blevet

en:           Successfuly Restored on %s
da:           genskabt uden fejl på %s

en:          Restore Configuration
da:         Genskab konfiguration

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
da:   <Tab>/<Alt-Tab> mellem elementer  | <Space> vælger  | <F12> næste skærm

en:   Transfer  
    Now
da:   Overfør   
    Nu

en:  (Default)
da:  (Forvalgt)

en:  (Make sure that all your printers are connected and turned on).
da:  (Forsikr dig om at alle dine printere er tilsluttede og tændte).

en:  (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
da: (parallelporte: /dev/lp0, /dev/lp1  ..., svarende til LPT1:, LPT2: ..., første USB-printer: /dev/usb/lp0, 2. USB-printer: /dev/usb/lp1 ...).

en:  (driver %s)
da:  (drivprogram %s)

en:  Copyright (C) 2001-2002 MandrakeSoft by DUPONT Sebastien <dupont_s\@epita.fr>
da:  Copyright (C) 2001-2002 MandrakeSoft ved DUPONT Sebastien <dupont_s\@epita.fr>

en:  Erase Now
da:  Slet nu

en:  Error while sending mail.
da:  Fejl ved afsendelse af post.

en:  If the desired printer was auto-detected, simply choose it from the list and then add user name, password, and/or workgroup if needed.
da:  Hvis den ønskede printer blev fundet, så vælg den fra listen og tilføj dernæst brugernavn, adgangskode og/eller arbejdsgruppe om nødvendigt.

en:  [everything]
           XFdrake [--noauto] monitor
           XFdrake resolution
da:  [everything]
           XFdrake [--noauto] skærm
           XFdrake opløsning

en:  enter `void' for void entry
da:  indtast 'void' for tom indgang

en:  on LPD server "%s", printer "%s"
da:  på LPD-server "%s", printer "%s"

en:  on Novell server "%s", printer "%s"
da:  på Novell-server "%s", printer "%s"

en:  on SMB/Windows server "%s", share "%s"
da:  på Windows-server "%s", deling "%s"

en:  on device: %s
da:  på enhed: %s

en:  on parallel port \#%s
da:  på parallelport \#%s

en:  updates 2002 MandrakeSoft by Stew Benedict <sbenedict\@mandrakesoft.com>
da:  opdateringer 2002 MandrakeSoft ved Stew Benedict <sbenedict\@mandrakesoft.com>

en: !!! Indicates the password in the system database is different than
     the one in the Terminal Server database.
    Delete/re-add the user to the Terminal Server to enable login.
da: !!! Indikere at adgangskoden i systemets database er forskelligt fra
     den i TerminalServer-databasen.
    Slet/tilføj brugeren igen il TerminalServeren for at muliggøre logind.

en: "%s" based winmodem detected, do you want to install needed software ?
da: "%s" baseret winmodem opdaget, ønsker du at installere krævet programmel?

en: "Country": check the current country selection. If you are not in this
    country, click on the button and choose another one.
da: 'Land': Tjek det aktuelle valg af land. Hvis du ikke er i dette land, så klik på knappen og vælg et andet.

en: "Menu" key
da: 'Menu'-tast

en: "Printer": clicking on the "No Printer" button will open the printer
    configuration wizard. Consult the corresponding chapter of the ``Starter
    Guide'' for more information on how to setup a new printer. The interface
    presented there is similar to the one used during installation.
da: 'Printer': Et klik på 'Ingen printer'-knappen vil åbne vejlederen for printerkonfigurering. Kig i det tilhørende kapitel i 'Startvejledningen' for mere information om hvordan man opsætter en ny printer. Grænsefladen
    præsenteret der ligner den som bruges på installationstidspunktet.

en: "Sound card": if a sound card is detected on your system, it is displayed
    here. If you notice the sound card displayed is not the one that is
    actually present on your system, you can click on the button and choose
    another driver.
da: 'Lydkort': Hvis et lydkort er blevet fundet på dit system, vil det blive vist her. Hvis du bemærker at det viste lydkort ikke er det som faktisk er til stede på systemet, kan du klikke på knappen og vælge en anden driver.

en: %d comma separated numbers
da: %d kommaseparerede tal

en: %d comma separated strings
da: %d kommaseparerede strenge

en: %d minutes
da: %d minutter

en: %d packages
da: %d pakker

en: %d seconds
da: %d sekunder

en: %s BootSplash (%s) preview
da: %s smugkig af opstartsskærm (%s)

en: %s exists, delete?
    
    Warning: If you've already done this process you'll probably
     need to purge the entry from authorized_keys on the server.
da: %s-eksisterer, skal den fjernes?
    
    Advarsel: Hvis du allerede har lavet denne proces skal du nok
     fjerne indgangen fra authorized_keys på serveren.

en: %s formatting of %s failed
da: %s formatering af %s mislykkedes

en: %s found on %s, configure it automatically?
da: %s fundet på %s, skal det konfigureres automatisk?

en: %s is not in the scanner database, configure it manually?
da: %s findes ikke skannerdatabasen, skal den konfigureres manuelt?

en: %s not responding
da: %s svarer ikke

en: (E)IDE/ATA controllers
da: (E)IDE/ATA kontrolkort

en: (Note: Parallel ports cannot be auto-detected)
da: (Bemærk: Parallelle porte kan ikke auto-detekteres)

en: (This) DHCP Server IP
da: (Denne) DHCP-servers IP-adresse

en: (already added %s)
da: (har allerede tilføjet %s)

en: (default value: %s)
da: (Forvalgt: %s)

en: (module %s)
da: (modul %s)

en: (on %s)
da: (på %s)

en: (on this machine)
da: (på denne maskine)

en: , %s sectors
da: , %s sektorer

en: , TCP/IP host "%s", port %s
da: , TCP/IP vært "%s", port %s

en: , host "%s", port %s
da: , vært "%s", port %s

en: , multi-function device
da: , multi-funktions-enhed

en: , multi-function device on HP JetDirect
da: , multi-funktions-enhed på HP JetDirect

en: , multi-function device on USB
da: , multi-funktions-enhed på USB

en: , multi-function device on parallel port \#%s
da: , multi-funktions-enhed på parallel port \#%s

en: , network printer "%s", port %s
da: , netværksprinter "%s", port %s

en: , printer "%s" on SMB/Windows server "%s"
da: , printer "%s" på SMB/Windows-server "%s"

en: , printer "%s" on server "%s"
da: , printer "%s" på server "%s"

en: , printing to %s
da: , skriver til %s

en: , using command %s
da: , med kommando %s

en: - PCI and USB devices: this lists the vendor, device, subvendor and subdevice PCI/USB ids
da: - PCI- og USB-enheder: dette viser producenten, enheden, underproducent og underenhed PCI/USB id'er

en: - pci devices: this gives the PCI slot, device and function of this card
    - eide devices: the device is either a slave or a master device
    - scsi devices: the scsi bus and the scsi device ids
da: - pci-enheder: dette giver PCI slottet, enheden og funktionen for dette kort
    - eide-enheder: enheden er enten en slave- eller mester-enhed
    - scsi-enheder: scsi-bussen og scsi enheds-id'er

en: /Autodetect _jazz drives
da: /Autodetektér _jazz-drev

en: /Autodetect _modems
da: /Auto-detektér modemmer

en: /Autodetect _printers
da: /Auto-detektér printere

en: /File/-
da: /Fil/-

en: /File/Save _As
da: /Fil/Gem _som

en: /File/_New
da: /Fil/_Ny

en: /File/_Open
da: /Fil/_Åbn

en: /File/_Quit
da: /Fil/_Afslut

en: /File/_Save
da: /Fil/_Gem

en: /Help/_About...
da: /Hjælp/_Om...

en: /Options/Test
da: /Indstillinger/Test

en: /_About...
da: /_Om...

en: /_Fields description
da: /_Feltbeskrivelse

en: /_File
da: /_Fil

en: /_Help
da: /_Hjælp

en: /_Options
da: /_Indstillinger

en: /_Quit
da: /_Afslut

en: /_Report Bug
da: /_Rapportér fejl

en: /etc/hosts.allow and /etc/hosts.deny already configured - not changed
da: /etc/hosts.allow og /etc/hosts.deny allerede konfigureret - ikke ændret

en: 1 MB
da: 1 Mb

en: 1 button
da: 1 knap

en: 1 minute
da: 1 minut

en: 16 MB
da: 16 Mb

en: 16 million colors (24 bits)
da: 16 millioner (24 bit)

en: 2 MB
da: 2 Mb

en: 2 buttons
da: 2 knapper

en: 256 colors (8 bits)
da: 256 farver (8 bit)

en: 256 kB
da: 256 kb

en: 3 buttons
da: 3 knapper

en: 32 MB
da: 32 Mb

en: 32 thousand colors (15 bits)
da: 32 tusinde farver (15 bit)

en: 4 MB
da: 4 Mb

en: 4 billion colors (32 bits)
da: 4 milliarder farver (32 bit)

en: 512 kB
da: 512 kb

en: 64 MB or more
da: 64 Mb eller mere

en: 65 thousand colors (16 bits)
da: 65 tusinde farver (16 bit)

en: 8 MB
da: 8 Mb

en: <- Previous
da: <- Forrige

en: <-- Del User
da: <-- Slet bruger

en: <-- Delete
da: <-- Slet

en: <-- Edit Client
da: <-- Redigér klient

en: => Notice, a label changed:
    %s
da: => Bemærk, en etikette ændredes:
    %s

en: => There are many things to choose from (%s).
da: => Der er mange ting at vælge imellem (%s).

en: A command line must be entered!
da: En kommandolinje skal opgives!

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    LILO (or grub) on your system, or another operating system removes LILO, or LILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures. Would you like to create a bootdisk for your system?
    %s
da: En tilpasset opstartsdiskette lader dig opstarte Linux systemet uden at være afhængig af den normale opstarter. Det kan være nyttigt, hvis du ikke vil installere LILO (eller grub) på dit system - eller hvis et andet operativsystem fjerner LILO, eller hvis LILO ikke virker med din hardware. En tilpasset opstartsdiskette kan også bruges sammen med Mandrakes `rescue image', hvilket gør det meget nemmere at reparere systemet i tilfælde af systemnedbrud. 
    Vil du lave en opstartsdiskette til dit system?
    %s

en: A custom bootdisk provides a way of booting into your Linux system without
    depending on the normal bootloader. This is useful if you don't want to install
    SILO on your system, or another operating system removes SILO, or SILO doesn't
    work with your hardware configuration. A custom bootdisk can also be used with
    the Mandrake rescue image, making it much easier to recover from severe system
    failures.
    
    If you want to create a bootdisk for your system, insert a floppy in the first
    drive and press "Ok".
da: En tilpasset opstartsdiskette lader dig starte Linux systemet op uden at være afhængig af den normale opstarter. Det kan være nyttigt, hvis du ikke vil installere SILO på dit system - eller hvis et andet operativsystem fjerner SILO, eller hvis SILO ikke virker med dit maskinel. En tilpasset opstartsdiskette kan også bruges sammen med Mandrakes `rescue image', hvilket gør det meget nemmere at reparere systemet i tilfælde af systemnedbrud.
    
    Hvis du ønsker at lave en opstartsdiskette til dit system, indsæt en diskette i dit første diskettedrev og tryk 'Ok'.

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
da: Et grafisk miljø med brugervenlig samling af programmer og værktøjer

en: A library which defends against buffer overflow and format string attacks.
da: Et bibliotek som beskytter mod angreb via bufferoverløb og formatstrenge.

en: A printer named "%s" already exists under %s. 
    Click "Transfer" to overwrite it.
    You can also type a new name or skip this printer.
da: En printer med navnet "%s" eksisterer allerede på %s. 
    Klik "Overfør" for at overskrive.
    Du kan også give et nyt printernavn, eller overspringe denne printer.

en: A problem occured while restarting the network: 
    
    %s
da: Et problem opstod ved genstart af netværket: 
    
    %s

en: A tool to monitor your logs
da: Et værktøj til at overvåge dine logfiler

en: A valid URI must be entered!
da: En korrekt URI skal opgives!

en: ADSL connection
da: ADSL opkobling

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
da: Alle eksisterende partitioner og deres data vil gå tabt på drev %s

en: Abort
da: Afbryd

en: About
da: Om

en: About Harddrake
da: Om Harddrake

en: Accept
da: Acceptér

en: Accept user
da: Acceptér bruger

en: Account Login (user name)
da: Konto-login (brugernavn)

en: Account Password
da: Adgangskode for konto

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
da: Aktiverer/deaktiverer alle netværks-kort som er konfigureret
    til at starte ved opstart

en: Add
da: Tilføj

en: Add Client -->
da: Tilføj klient -->

en: Add User -->
da: Tilføj bruger -->

en: Add a module
da: Tilføj et modul

en: Add a new printer
da: Tilføj en ny printer

en: Add a new rule at the end
da: Tilføj en ny regel i slutningen

en: Add a scanner manually
da: Håndpluk skanner

en: Add a user
da: Tilføj bruger

en: Add an item
da: Tilføj et element

en: Add host
da: Tilføj vært

en: Add host/network
da: Tilføj vært/netværk

en: Add this printer to Star Office/OpenOffice.org/GIMP
da: Tilføj denne printer til Star Office/OpenOffice.org/GIMP.org

en: Add to LVM
da: Tilføj til LVM

en: Add to RAID
da: Tilføj til RAID

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Add/Del Clients
da: Tilføj/slet klienter

en: Add/Del Users
da: Tilføj/slet brugere

en: Adding printer to Star Office/OpenOffice.org/GIMP
da: Tilføjer printer til Star Office/OpenOffice.org/GIMP.org

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Configuration
da: Avanceret konfiguration

en: Advanced Options
da: Avancerede muligheder

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
da: Efter type-ændring af partition %s vil alle data på denne partition gå tabt

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
da: Efter formatering af partitionen %s vil alle data på denne partition gå tabt

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
da: Efter ændring af størrelsen af partition %s vil alle data på denne partition gå tabt

en: After this is done, we recommend that you restart your X environment to avoid any hostname-related problems.
da: Derefter anbefaler vi at du genstarter dit X-miljø for
    at undgå problemer med det ændrede værtsnavn

en: After you have configured the general bootloader parameters, the list of
    boot options that will be available at boot time will be displayed.
    
    If there are other operating systems installed on your machine they will
    automatically be added to the boot menu. You can fine-tune the existing
    options by clicking "Add" to create a new entry; selecting an entry and
    clicking "Modify" or "Remove" to modify or remove it. "OK" validates
    your changes.
    
    You may also not want to give access to these other operating systems to
    anyone who goes to the console and reboots the machine. You can delete the
    corresponding entries for the operating systems to remove them from the
    bootloader menu, but you will need a boot disk in order to boot those other
    operating systems!
da: Efter du har konfigureret de generelle parametre for opstartsindlæseren, vil listen med opstartsmuligheder, som vil være tilgængeligt ved opstarten, blive vist.
    
    Hvis der er andre operativsystemer installeret på din maskine, vil de automatisk blive tilføjet til opstartsmenuen. Du kan finjustere de eksisterende muligheder ved at klikke 'Tilføj' for at oprette en ny indgang; vælg en indgang og klik på 'Ændr' eller 'Fjern' for at ændre eller fjerne den. 'O.k.' bekræfter dine ændringer.
    
    Måske vil du ikke ønske at givea dgang til disse andre operativsystemer til nogensomhelst, som har adgang til konsollen og genstarter maskinen. Du kan slette de tilsvarende indgange til operativsystemerne for at fjerne dem fra opstartsindlæserens menu, men du vil så have brug for en opstartsdiskette for at kunne starte disse andre operativsystemer op!

en: Albania
da: Albanien

en: Albanian
da: Albansk

en: Algeria
da: Algeriet

en: All
da: Alt

en: All data on this partition should be backed-up
da: Det bør laves en backup af alle data på denne partition

en: All incidents will be followed up by a single qualified MandrakeSoft technical expert.
da: Alle hændelser følges op af en teknisk kvalificeret MandrakeSoft-ekspert.

en: All primary partitions are used
da: Alle primære partitioner er brugt

en: All remote machines
da: Alle eksterne maskiner

en: Allow Thin Clients
da: Tillad tynde klienter

en: Allow all users
da: Tillad alle brugere

en: Alt and Shift keys simultaneously
da: Alt og Shift-taster samtidigt

en: Alternative drivers
da: Alternative drivprogrammer

en: Alternative test page (A4)
da: Alternativ testside (A4)

en: Alternative test page (Letter)
da: Alternativ testside (letter)

en: Alternatively, you can specify a device name/file name in the input line
da: Alternaltivt kan duangive et enhedsnavn/filnavn på inddatalinjen

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
da: Underholdnings-programmer: arkade, bræt, strategi, osv.

en: An error occurred
da: Der er opstået en fejl

en: An error occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
da: Der er opstået en fejl - der kunne ikke findes nogen gyldige enheder, hvor der kan oprettes nye filsystemer. Undersøg din maskine for at finde årsagen til problemet

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
da: Der opstod en fejl, men jeg ved ikke hvordan den kan håndteres på en
    pæn måde.
    Fortsæt på eget ansvar!

en: An error occurred:
    %s
    Try to change some parameters
da: En fejl indtraf:
    %s
    Prøv at ændre nogen parametre

en: An online platform to respond to company's specific support needs
da: En platform på nettet som tilgodesér firmaers specifikke supportbehov

en: Anacron is a periodic command scheduler.
da: Anacron en periodisk kommando planlægger

en: Another one
da: En anden

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Any partitions that have been newly defined must be formatted for use
    (formatting means creating a file system).
    
    At this time, you may wish to reformat some already existing partitions to
    erase any data they contain. If you wish to do that, please select those
    partitions as well.
    
    Please note that it is not necessary to reformat all pre-existing
    partitions. You must reformat the partitions containing the operating
    system (such as "/", "/usr" or "/var") but you do not have to
    reformat partitions containing data that you wish to keep (typically
    "/home").
    
    Please be careful when selecting partitions. After formatting, all data on
    the selected partitions will be deleted and you will not be able to recover
    it.
    
    Click on "Next ->" when you are ready to format partitions.
    
    Click on "<- Previous" if you want to choose another partition for your
    new Mandrake Linux operating system installation.
    
    Click on "Advanced" if you wish to select partitions that will be checked
    for bad blocks on the disk.
da: Enhver partition der netop er blevet defineret, skal formateres til brug (formatering betyder oprettelse af et filsystem).
    
    Nu kan du også ønske at omformatere nogle allerede eksisterende partitioner for at slette de data som de indeholder. Hvis du ønsker dette, så markér også de partitioner som du ønsker at formatere.
    
    Bemærk at det ikke er nødvendigt at omformatere alle allerede eksisterende partitioner. Det er nødvendigt at omformatere de partitioner, der indeholder operativsystemet (såsom '/', '/usr' og '/var', men du er ikke nødt til at omformatere partitioner som du ønsker at beholde (typisk /home).
    
    Vær forsigtig med valg af partitioner; efter formatering vil alle data være slettede på de valgte partitioner, og du vil ikke kunne redde nogetsomhelst af det.
    
    Klik på 'Næste ->' når du er klar til at formatere partitioner.
    
    Klik på '<- Forrige' hvis du ønsker at vælge andre partitioner til at installere dit nye Mandrake Linux operativsystem.
    
    Klik på 'Avanceret' for at vælge partitioner som du ønsker at tjekke for dårlige blokke.

en: Apache is a World Wide Web server. It is used to serve HTML files and CGI.
da: Apache er en webserver.  Den bruges til at betjene HTML-filer og CGI.

en: Apache, Pro-ftpd
da: Apache og Pro-ftpd

en: Append
da: Vedhæft

en: Application:
da: Applikation:

en: Apply
da: Anvend

en: Arabic
da: Arabisk

en: Are you sure that you want to set up printing on this machine?
da: Er du sikker på at du vil opsætte udskrift på denne maskine?

en: Area:
da: Område:

en: Arguments: ()
    
    If SERVER_LEVEL (or SECURE_LEVEL if absent) is greater than 3
    in /etc/security/msec/security.conf, creates the symlink /etc/security/msec/server
    to point to /etc/security/msec/server.<SERVER_LEVEL>. The /etc/security/msec/server
    is used by chkconfig --add to decide to add a service if it is present in the file
    during the installation of packages.
da: Argumenter: ()
    
    Hvis SERVER_LEVEL (eller SECURE_LEVEL hvis fraværende) er større end 3
    i /etc/security/msec/security.conf, oprettes symlænken /etc/security/msec/server
    til at pege til /etc/security/msec/server.<SERVER_LEVEL>. /etc/security/msec/server
    bruges af 'chkconfig --add' til at bestemme om en tjeneste skal tilføjes hvis den er til stede i filen under installationen af pakker.

en: Arguments: (arg)
    
     Accept/Refuse broadcasted icmp echo.
da: Argumenter: (arg)
    
     Acceptér/afvis rundkastet icmp echo.

en: Arguments: (arg)
    
     Accept/Refuse icmp echo.
da: Argumenter: (arg)
    
     Acceptér/afvis icmp echo.

en: Arguments: (arg)
    
     Activate/Disable daily security check.
da: Argumenter: (arg)
    
     Aktivér/deaktivér daglig sikkerhedskontrol.

en: Arguments: (arg)
    
     Enable/Disable sulogin(8) in single user level.
da: Argumenter: (arg)
    
     Aktivér/deaktivér sulogin(8) på enkeltbrugerniveau.

en: Arguments: (arg)
    
     Enabling su only from members of the wheel group or allow su from any user.
da: Argumenter: (arg)
    
     Aktiverer 'su' kun fra medlemmer af wheel-gruppen, eller tillad 'su' fra enhver bruger.

en: Arguments: (arg)
    
    Accept/Refuse bogus IPv4 error messages.
da: Argumenter: (arg)
    
    Acceptér/afvis falske IPv4-fejlmeddelelser.

en: Arguments: (arg)
    
    Activate/Disable ethernet cards promiscuity check.
da: Argumenter: (arg)
    
    Aktivér/deaktivér åbenhedstjek på ethernetkort.

en: Arguments: (arg)
    
    Allow/Forbid autologin.
da: Argumenter: (arg)
    
    Tillad/forbyd autologind.

en: Arguments: (arg)
    
    Allow/Forbid direct root login.
da: Argumenter: (arg)
    
    Tillad/forbyd direkte root-logind.

en: Arguments: (arg)
    
    Allow/Forbid reboot by the console user.
da: Argumenter: (arg)
    
    Tillad/forbyd genstart via konsolbruger.

en: Arguments: (arg)
    
    Allow/Forbid remote root login.
da: Argumenter: (arg)
    
    Tillad/forbyd ekstern root-logind.

en: Arguments: (arg)
    
    Allow/Forbid the list of users on the system on display managers (kdm and gdm).
da: Argumenter: (arg)
    
    Tillad/forbyd listen af brugere på systemet på skærmhåndteringer (kdm og gdm).

en: Arguments: (arg)
    
    Authorize all services controlled by tcp_wrappers (see hosts.deny(5)) if \fIarg\fP = ALL. Only local ones
    if \fIarg\fP = LOCAL and none if \fIarg\fP = NONE. To authorize the services you need, use /etc/hosts.allow
    (see hosts.allow(5)).
da: Argumenter: (arg)
    
    Autorisér alle tjenester kontrolleret af tcp_wrappers (se hosts.deny(5)) hvis \fIarg\fP = ALL. Kun de lokale
    hvis \fIarg\fP = LOCAL og ingen hvis \fIarg\fP = NONE. For at autorisere de tjenester du behøver, brug /etc/hosts.allow
    (se hosts.allow(5)).

en: Arguments: (arg)
    
    Enable/Disable crontab and at for users. Put allowed users in /etc/cron.allow and /etc/at.allow
    (see man at(1) and crontab(1)).
da: Argumenter: (arg)
    
    Aktivér/deaktivér 'crontab' og 'at' for brugere. Put tilladte brugere i /etc/cron.allow og /etc/at.allow
    (se man at(1) og crontab(1)).

en: Arguments: (arg)
    
    Enable/Disable libsafe if libsafe is found on the system.
da: Argumenter: (arg)
    
    Aktivér/deaktivér libsafe hvis libsafe findes på systemet.

en: Arguments: (arg)
    
    Enable/Disable msec hourly security check.
da: Argumenter: (arg)
    
    Aktivér/deaktivér msec timevise sikkerhedskontrol.

en: Arguments: (arg)
    
    Enable/Disable the logging of IPv4 strange packets.
da: Argumenter: (arg)
    
    Aktivér/deaktivér logning af IPv4 mærkelige pakker.

en: Arguments: (arg)
    
    If \fIarg\fP = ALL allow /etc/issue and /etc/issue.net to exist. If \fIarg\fP = NONE no issues are
    allowed else only /etc/issue is allowed.
da: Argumenter: (arg)
    
    Hvis \fIarg\fP = ALL tillades /etc/issue og /etc/issue.net at eksistere. Hvis \fIarg\fP = NONE er ingen problemer tilladt 
    ellers er kun /etc/issue tilladt.

en: Arguments: (arg)
    
    Set the password history length to prevent password reuse.
da: Argumenter: (arg)
    
    Sæt længden på adgangskodehistorik for at forhindre genbrug af adgangskoder.

en: Arguments: (arg)
    
    The argument specifies if clients are authorized to connect
    to the X server on the tcp port 6000 or not.
da: Argumenter: (arg)
    
    Argumentet angiver om klienter er autoriseret til at koble op til X-serveren på tcp-port 6000 eller ej.

en: Arguments: (arg)
    
    Use password to authenticate users.
da: Argumenter: (arg)
    
    Brug adgangskode til at autentificere brugere.

en: Arguments: (arg, alert=1)
    
    Enable/Disable IP spoofing protection.
da: Argumenter: (arg, alert=1)
    
    Aktivér/deaktivér beskyttlse mod IP-spoofing.

en: Arguments: (arg, alert=1)
    
    Enable/Disable name resolution spoofing protection.  If
    \fIalert\fP is true, also reports to syslog.
da: Argumenter: (arg, alert=1)
    
    Aktivér/deaktivér beskyttelse mod spoofning af navneopslag.  Hvis
    \fIalert\fP er sand rapporteres også til syslog.

en: Arguments: (arg, expr='*.*', dev='tty12')
    
    Enable/Disable syslog reports to console 12. \fIexpr\fP is the
    expression describing what to log (see syslog.conf(5) for more details) and
    dev the device to report the log.
da: Argumenter: (arg, udtryk='*.*', dev='tty12')
    
    Aktivér/deaktivér syslog-rapporter til konsol 12. \fIudtryk\fP er
    udtrykket der beskriver hvad der skal logges (se syslog.conf(5) for flere detaljer) og
    'dev' enheden som loggen skal rapporteres på.

en: Arguments: (arg, listen_tcp=None)
    
    Allow/Forbid X connections. First arg specifies what is done
    on the client side: ALL (all connections are allowed), LOCAL (only
    local connection) and NONE (no connection).
da: Argumenter: (arg, listen_tcp=None)
    
    Tillad/forbyd X-forbindelser. Første argangiver hvad der gøres
    på klientsiden: ALL (alle forbindelser er tilladt), LOCAL (kun
    lokale forbidelser) og NONE (ingen forbindelser).

en: Arguments: (length, ndigits=0, nupper=0)
    
    Set the password minimum length and minimum number of digit and minimum number of capitalized letters.
da: Argumenter: (længde, antalcifre=0, antalstore=0)
    
    Sæt mindste længde for adgangskoder, mindste antal cifre og mindste antal store bogstaver

en: Arguments: (max, inactive=-1)
    
    Set password aging to \fImax\fP days and delay to change to \fIinactive\fP.
da: Argumenter: (max, inaktiv=-1)
    
    Sæt adgangskodeforældelse til \fImax\fP dage og forsinkelse med ændring til til \fIinaktiv\fP.

en: Arguments: (name)
    
    Add the name as an exception to the handling of password aging by msec.
da: Argumenter: (navn)
    
    Tilføj navn som en undtagelse for håndteringen af adgangskodeforældelse af msec.

en: Arguments: (size)
    
    Set shell commands history size. A value of -1 means unlimited.
da: Argumenter: (størrelse)
    
    Set shell commands history size. A value of -1 means unlimited.

en: Arguments: (umask)
    
    Set the root umask.
da: Argumenter: (umask)
    
    Sæt umask for root.

en: Arguments: (umask)
    
    Set the user umask.
da: Argumenter: (umask)
    
    Sæt brugerens umask.

en: Arguments: (val)
    
    Set the shell timeout. A value of zero means no timeout.
da: Argumenter: (værdi)
    
    Sæt skallens tidsudløb. En værdi på nul betyder intet tidsudløb.

en: Armenia
da: Armenien

en: Armenian (old)
da: Armensk (gammel)

en: Armenian (phonetic)
da: Armensk (fonetisk)

en: Armenian (typewriter)
da: Armensk (skrivemaskine)

en: Assign raw devices to block devices (such as hard drive
    partitions), for the use of applications such as Oracle or DVD players
da: Tilordn rå enheder til blokenheder (som harddisk-
    partitioner) til brug af applikationer som Oracle eller DVD-afspillere

en: At the time you are installing Mandrake Linux, it is likely that some
    packages have been updated since the initial release. Bugs may have been
    fixed, security issues resolved. To allow you to benefit from these
    updates, you are now able to download them from the Internet. Choose
    "Yes" if you have a working Internet connection, or "No" if you prefer
    to install updated packages later.
    
    Choosing "Yes" displays a list of places from which updates can be
    retrieved. Choose the one nearest you. A package-selection tree will
    appear: review the selection, and press "Install" to retrieve and install
    the selected package( s), or "Cancel" to abort.
da: På det tidspunkt hvor du installerer Mandrake Linux er det sandsynligt at nogen af pakkerne er blevet opdaterede siden den oprindelige udgivelse. Fejl er måske blevet rettet, og sikkerhedsproblemer måske løst. Det er nu muligt for dig at hente disse ned fra internettet for at disse opdateringer kan komme dig til gode. Vælg 'Ja' hvis du har en fungerende internet- forbindelse eller 'Nej' hvis du foretrækker at installere opdaterede pakker senere.
    
    Valg af 'Ja' viser en liste af steder hvorfra opdateringer kan hentes. Vælg en der er nær ved dig. Så vil et træ med pakkevalg fremkomme:  gennemse valget og tryk 'Installér' for at modtage og installere den valgte pakke eller 'Annullér'for at afbryde.

en: At this point, DrakX will allow you to choose the security level desired
    for the machine. As a rule of thumb, the security level should be set
    higher if the machine will contain crucial data, or if it will be a machine
    directly exposed to the Internet. The trade-off of a higher security level
    is generally obtained at the expense of ease of use. Refer to the "msec"
    chapter of the ``Command Line Manual'' to get more information about the
    meaning of these levels.
    
    If you do not know what to choose, keep the default option.
da: Nu vil DrakX give dig mulighed for at vælge det ønskede sikkerhedsniveau for maskinen. Hovedreglen er at sikkerhedsniveauet bør sættes højere, hvis maskinen skal indeholde vigtige data, eller hvis makinen vil være direkte offentlig på Internettet. Men et højere sikkerhedsniveau vindes normalt på bekostning af letheden af anvendelsen. Kig i kapitlet MSEC i kommandolinjehåndbogen for mere information om betydningen af niveauerne.
    
    Hvis du ikke véd hvad du skal vælge, så behold den foreslåede mulighed.

en: At this point, you need to choose which partition(s) will be used for the
    installation of your Mandrake Linux system. If partitions have already been
    defined, either from a previous installation of GNU/Linux or from another
    partitioning tool, you can use existing partitions. Otherwise, hard drive
    partitions must be defined.
    
    To create partitions, you must first select a hard drive. You can select
    the disk for partitioning by clicking on ``hda'' for the first IDE drive,
    ``hdb'' for the second, ``sda'' for the first SCSI drive and so on.
    
    To partition the selected hard drive, you can use these options:
    
     * "Clear all": this option deletes all partitions on the selected hard
    drive
    
     * "Auto allocate": this option enables you to automatically create ext3
    and swap partitions in free space of your hard drive
    
    "More": gives access to additional features:
    
     * "Save partition table": saves the partition table to a floppy. Useful
    for later partition-table recovery, if necessary. It is strongly
    recommended that you perform this step.
    
     * "Restore partition table": allows you to restore a previously saved
    partition table from a floppy disk.
    
     * "Rescue partition table": if your partition table is damaged, you can
    try to recover it using this option. Please be careful and remember that it
    doesn't always work.
    
     * "Reload partition table": discards all changes and reloads the
    partition table that was originally on the hard drive.
    
     * "Removable media automounting": unchecking this option will force
    users to manually mount and unmount removable medias such as floppies and
    CD-ROMs.
    
     * "Wizard": use this option if you wish to use a wizard to partition
    your hard drive. This is recommended if you do not have a good
    understanding of partitioning.
    
     * "Undo": use this option to cancel your changes.
    
     * "Toggle to normal/expert mode": allows additional actions on
    partitions (type, options, format) and gives more information about the
    hard drive.
    
     * "Done": when you are finished partitioning your hard drive, this will
    save your changes back to disk.
    
    When defining the size of a partition, you can finely set the partition
    size by using the Arrow keys of your keyboard.
    
    Note: you can reach any option using the keyboard. Navigate through the
    partitions using [Tab] and the [Up/Down] arrows.
    
    When a partition is selected, you can use:
    
     * Ctrl-c to create a new partition (when an empty partition is selected)
    
     * Ctrl-d to delete a partition
    
     * Ctrl-m to set the mount point
    
    To get information about the different file system types available, please
    read the ext2FS chapter from the ``Reference Manual''.
    
    If you are installing on a PPC machine, you will want to create a small HFS
    ``bootstrap'' partition of at least 1MB which will be used by the yaboot
    bootloader. If you opt to make the partition a bit larger, say 50MB, you
    may find it a useful place to store a spare kernel and ramdisk images for
    emergency boot situations.
da: Nu skal du vælge hvor Mandrake Linux skal installeres. Hvis partitionerne allerede er lavet, enten fra en tidligere installation af GNU/Linux eller fra et andet partitioneringsværktøj), kan du bruge dem. Ellers skal disk-partitionerne laves først.
    
    For at lave partitioner skal du først vælge en harddisk. Du kan vælge disken der skal partitioneres ved at trykke på "hda" for den første IDE disk, "hdb" for den anden eller "sda" for den første SCSI disk og så videre.
    
    For at partitionere den valgte disk kan du bruge disse muligheder:
    
      * 'Slet alt': Dette valg sletter alle partitioner på den valgte disk.
    
      * 'Allokér automatisk': dette valg tillader dig automatisk at lave Ext3 og swappartitioner på den fri plads på din disk.
    
    * 'Mere': giver adgang til flere faciliteter:
    
        * 'Gem partitionstabel': Gemmer din partitionstabel på en diskette. Nyttigt ved senere redning af partitionstabellen, om nødvendigt. Det anbefales meget at du bruger dette trin.
    
        * 'Genskab partitionstabel': lader dig genskabe en tidligere gemt partitionstabel fra diskette.
    
        * 'Red partitionstabel': hvis din partitionstabel er beskadiget, kan du prøve at redde den med denne mulighed. Vær forsigtig og husk at det ikke altid virker.
        * 'Genindlæs partitionstabel': forkaster alle ændringer og genindlæser partitionstabellen som oprindeligt lå på disken
    
        * 'Automatisk montering af flytbart medie': fravalg af denne mulighed vil tvinge brugere til at manuelt montere og afmontere media såsom disketter og cdrommer
    
     * 'Vejleder': Hvis du ønsker at bruge vejlederen til at partitionere din disk, kan du bruge denne mulighed. Dette anbefales, hvis du ikke har den store forståelse om partitionering
    
     * 'Fortryd': Du kan bruge denne mulighed for at annullere dine ændringer
    
     * 'Skift mellem normal og ekspert-version': giver mulighed for flere handlinger med partitioner (type, valgmuligheder, format) og giver mere information om diskdrevet
    
     * 'Færdig': når du er færdig med partitionering af din disk, dette vil skrive ændringerne tilbage på disken.
    
    Ved definering af en partitionsstørrelse kan du finjustere denne ved at bruge piletasterne på tastaturet.
    
    Bemærk: du kan nå enhver valgmulighed ved brug af tastaturet: navigér gennem partitionerne med Tab og op- og ned-pilene.
    
    Når en partition er valgt kan du bruge:
    
     * Ctrl-c for at lave en ny partition (Når en tom partition er valgt)
    
     * Ctrl-d for at slette en partition
    
     * Ctrl-m for at sætte et monteringssti
    
    For at få information om de forskellige tilgængelige filsystemstyper kan du læse kapitlet ext2fs i 'Referencemanualen'.
    
    Hvis du er i gang med at installere på en PPC-maskine skal du lave en lille HFS-'bootstrap'-partition på mindst 1MB til  Yaboot-systemstarteren. Hvis du vælger at lave partitionen en smule større, f.eks. 50MB kan den være nyttig til at gemme en ekstra kerne og ramdisk-billede for nødsituationer ved opstart.

en: At this point, you need to decide where you want to install the Mandrake
    Linux operating system on your hard drive. If your hard drive is empty or
    if an existing operating system is using all the available space you will
    have to partition the drive. Basically, partitioning a hard drive consists
    of logically dividing it to create the space needed to install your new
    Mandrake Linux system.
    
    Because the process of partitioning a hard drive is usually irreversible
    and can lead to lost data if there is an existing operating system already
    installed on the drive, partitioning can be intimidating and stressful if
    you are an inexperienced user. Fortunately, DrakX includes a wizard which
    simplifies this process. Before continuing with this step, read through the
    rest of this section and above all, take your time.
    
    Depending on your hard drive configuration, several options are available:
    
     * "Use free space": this option will perform an automatic partitioning
    of your blank drive(s). If you use this option there will be no further
    prompts.
    
     * "Use existing partition": the wizard has detected one or more existing
    Linux partitions on your hard drive. If you want to use them, choose this
    option. You will then be asked to choose the mount points associated with
    each of the partitions. The legacy mount points are selected by default,
    and for the most part it's a good idea to keep them.
    
     * "Use the free space on the Windows partition": if Microsoft Windows is
    installed on your hard drive and takes all the space available on it, you
    have to create free space for Linux data. To do so, you can delete your
    Microsoft Windows partition and data (see `` Erase entire disk'' solution)
    or resize your Microsoft Windows FAT partition. Resizing can be performed
    without the loss of any data, provided you previously defragment the
    Windows partition and that it uses the FAT format. Backing up your data is
    strongly recommended.. Using this option is recommended if you want to use
    both Mandrake Linux and Microsoft Windows on the same computer.
    
       Before choosing this option, please understand that after this
    procedure, the size of your Microsoft Windows partition will be smaller
    then when you started. You will have less free space under Microsoft
    Windows to store your data or to install new software.
    
     * "Erase entire disk": if you want to delete all data and all partitions
    present on your hard drive and replace them with your new Mandrake Linux
    system, choose this option. Be careful, because you will not be able to
    undo your choice after you confirm.
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be deleted. !!
    
     * "Remove Windows": this will simply erase everything on the drive and
    begin fresh, partitioning everything from scratch. All data on your disk
    will be lost.
    
       !! If you choose this option, all data on your disk will be lost. !!
    
     * "Custom disk partitionning": choose this option if you want to
    manually partition your hard drive. Be careful -- it is a powerful but
    dangerous choice and you can very easily lose all your data. That's why
    this option is really only recommended if you have done something like this
    before and have some experience. For more instructions on how to use the
    DiskDrake utility, refer to the ``Managing Your Partitions '' section in
    the ``Starter Guide''.
da: Nu skal du vælge hvor på din harddisk du vil installere dit Mandrake Linux-operativsystem. Hvis disken er tom eller et eksisterende operativsystem bruger alt pladsen på den, bliver du nødt til at partitionere drevet. Partitionering vil sige at disken opdeles i logiske dele for at lave den plads der behøves til at installere dit nye Mandrake Linux-system.
    
    Da partitioneringen af en disk normalt ikke kan fortrydes og kan føre til tab af data, hvis der allerede er et eksisterende operativsystem installeret på drevet, kan det godt være  frustrerende og stressende for uøvede brugere. Heldigvis har DrakX en vejleder som forenkler denne proces. Før du fortsætter med dette trin kan du gennemlæse resten af dette afsnit, og mindst af alt tage dig god tid.
    
    Afhængig af din disks konfiguration er flere muligheder tilstede:
    
     * 'Brug fri plads': Denne mulighed vil udføre en automatisk opdeling af den ledige diskplads. Hvis du bruger denne mulighed vil du ikke blive spurgt om mere.
    
     * 'Brug eksisterende partition': vejlederen har fundet en eller flere eksisterende Linux-partitioner på din harddisk. Hvis du vil bruge dem, så vælg denne mulighed. Du vil så blive spurgt om monteringspunkter tilknyttet hver af partitionerne. De gamle monteringspunkter er forvalgt og i de fleste tilfælde er det en god idé at beholde dem.
    
     * 'Brug den fri plads på Windows-partitionen': hvis Microsoft Windows er installeret på din disk og bruger al pladsen, bliver du nødt til at lave fri plads til Linux-data. For at gøre det kan du slette dine Microsoft Windows partitioner og data (se "Slet hele disken") eller ændre størrelsen på din Microsoft Windows-FAT-partition. Størrelsesændringen kan fortages uden tab af data, hvis du i forvejen har defragmenteret Windows-partitionen. Denne løsning er anbefalet hvis du vil bruge både Mandrake Linux og Microsoft Windows på samme maskine.
    
      Før du vælger denne løsning, bør du forstå at størrelsen på din Microsoft Windows partition vil blive mindre end da du startede. Du vil have mindre fri plads under Microsoft Windows til at gemme dine data eller installere nyt programmel.
    
     * 'Slet hele disken': hvis du vil slette alle data på alle partitioner på denne disk og erstatte dem med dit nye Mandrake Linux-system, kan du vælge denne mulighed. Vær forsigtig med denne løsning, du vil ikke være i stand til at fortryde dine ændringer efter at du har sagt ja.
    
       !! Hvis du bruger denne mulighed vil alle eksisterende data på din disk gå tabt. !!
    
     * 'Fjern Windows': dette vil simpelthen slette alt på disken og begynde fra en frisk, og partitionere fra ny. Alle data på din disk vil gå tabt.
    
       !! Hvis du bruger denne mulighed vil alle eksisterende data på din disk gå tabt. !!
    
     * 'Tilret diskpartitioner': vælg denne mulighed hvis du vil partitionere disken i hånden. Vær forsigtig - det er en stærk , men også farlig mulighed. og du kan meget nemt komme til at slette alle dine data. Derfor er denne mulighed kun anbefalet hvis du har lavet noget lignende før. For at få viden om brugen af DiskDrake-programmet kan du se i afsnittet 'Administrér dine partitioner' i 'Startervejledningen'.

en: Audio-related tools: mp3 or midi players, mixers, etc
da: Lyd-relaterede værktøjer: mp3 eller midi-afspillere, mixere o.lign.

en: Australia
da: Australien

en: Australian Optus cable TV
da: Australsk Optus kabel-tv

en: Austria
da: Østrig

en: Authentication
da: Identifikation

en: Authentication LDAP
da: Autentificering LDAP

en: Authentication NIS
da: Autentificering NIS

en: Authentication Windows Domain
da: Autentifikations Windowsdomæne

en: Author:
da: Forfatter:

en: Auto Install
da: Autoinstallation

en: Auto Install Configurator
da: Autoinstallationskonfigurering

en: Auto allocate
da: Allokér automatisk

en: Auto-detect
da: Automatisk detektion

en: Auto-detect available ports
da: Auto-detektér tilgængelige porte

en: Auto-detect printers connected directly to the local network
da: Auto-opdagelse af printere tilsluttet direkte til det lokale netværk

en: Auto-detect printers connected to machines running Microsoft Windows
da: Auto-opdagelse af printere tilsluttet maskiner der køre Microsoft Windows

en: Auto-detect printers connected to this machine
da: Auto-opdagelse af printere tilsluttet denne maskine

en: Auto-detected
da: Auto-detekteret

en: Automated
da: Automatisk

en: Automatic IP
da: Automatisk IP

en: Automatic Steps Configuration
da: Konfiguration af automatiske skridt

en: Automatic correction of CUPS configuration
da: Automatisk rettelse af CUPS-konfiguration

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
da: automatisk opdagelse og konfigurering af maskinel ved opstart.

en: Automatic reconfiguration
da: Automatisk rekonfiguration

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
da: Automatisk regenerering af kernehoved i /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h

en: Automatic time synchronization (using NTP)
da: Automatisk tidssynkronisering (ved hjælp af NTP)

en: Automatically find available printers on remote machines
da: Find tilgængelige printere på eksterne maskiner automatisk

en: Automatically switch on numlock key locker under console
    and XFree at boot.
da: Aktiverer automatisk numlock-tast i konsol og XFree ved
    opstart.

en: Autoprobe
da: Automatisk sondering

en: Available printers
da: Tilgængelige printer

en: Azerbaidjani (latin)
da: Azerbaidiansk (latin)

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Backup %s to %s.old
da: Sikkerhedskopiér %s til %s.old

en: Backup Now
da: Lav sikkerhedskopiering nu

en: Backup Now from configuration file
da: Lav sikkerhedskopi nu ud fra konfigurationsfil

en: Backup Other files...
da: Sikkerhedskopiér andre filer...

en: Backup User files...
da: Sikkerhedskopiér brugerfiler...

en: Backup Users
da: Lav sikkerhedskopi af brugere

en: Backup files are corrupted
da: Sikkerhedskopifiler er ødelagte

en: Backup files not found at %s.
da: Sikkerhedskopier fandtes ikke på %s.

en: Backup other files
da: Lav sikkerhedskopi af andre filer

en: Backup system
da: Lav sikkerhedskopi af system

en: Backup system files
da: Lav sikkerhedskopi af systemfiler

en: Backup system files...
da: Sikkerhedskopiér systemfiler...

en: Backup the system files before:
da: Lav sikkerhedskopi af systemfiler før:

en: Backup user files
da: Lav sikkerhedskopi af brugerfiler

en: Backup your System files. (/etc directory)
da: Lav sikkerhedkopi af dine systemfiler. (/etc kataloget)

en: Bad backup file
da: Fejl i sikkerhedskopien

en: Bad choice, try again
da: Dårligt valg, prøv igen

en: Bad package
da: Dårlig pakke

en: Bad password on %s
da: Dårlig adgangskode på %s

en: Basic
da: Basal

en: Be careful: this operation is dangerous.
da: Vær forsigtig: denne operation er farlig.

en: Be sure a media is present for the device %s
da: Forsikr dig at der er et medie tilstede i enheden %s

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
da: Da du er i gang med en netværksinstallation er dit netværk allerede konfigureret.
    Klik OK for at beholde din konfiguration, eller annullér for at omkonfigurere din Internet- og netværksforbindelse.

en: Become a MandrakeExpert
da: Bliv en MandrakeExpert

en: Before continuing, you should carefully read the terms of the license. It
    covers the entire Mandrake Linux distribution. If you do agree with all the
    terms in it, check the "Accept" box. If not, simply turn off your
    computer.
da: Før du går videre bør du læse betingelserne i licensen omhyggeligt.  Den omfatter hele Mandrake Linux distributionen. Hvis du er enig i alle betingelserne i den, så klik på 'Acceptér'-knappen. Hvis ikke, så kan du bare slukke for maskinen.

en: Before installing any fonts, be sure that you have the right to use and install them on your system.
    
    -You can install the fonts the normal way. In rare cases, bogus fonts may hang up your X Server.
da: Før du installerer nogen skrifttyper bør du være sikker på at du har lov til at bruge og installere dem på dit system. 
    
    -Du kan installere skrifttyperne på normal måde. I sjældne tilfælde kan fejlbehæftede skrifttyper få din X-server til at hænge.

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belarusian
da: Hviderussisk

en: Belgian
da: Belgisk

en: Belgium
da: Belgien

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
da: Bøger og vejledninger om Linux og Frit Programmel

en: Boot
da: Opstart

en: Boot Floppy
da: Start fra diskette

en: Boot ISO
da: Start fra ISO

en: Boot Protocol
da: Opstartsprotokol

en: Boot Style Configuration
da: Konfiguration af opstartsudseende

en: Boot device
da: Opstartsenhed

en: Bootloader
da: Systemopstarter

en: Bootloader installation
da: Systemopstarterens installation

en: Bootloader main options
da: Systemopstarterens hovedindstillinger

en: Bootloader to use
da: Systemopstarter der skal bruges

en: Bootsplash
da: Opstartsskærm

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Bosnian
da: Bosnisk

en: Both Shift keys simultaneously
da: Begge taster samtidigt

en: Bouvet Island
da: Bouvet-øen

en: Brazil
da: Brasilien

en: Brazilian (ABNT-2)
da: Brasiliansk (ABNT-2)

en: Bridges and system controllers
da: Broer og system-kontrolkort

en: Bringing down the network
da: Lukker netværket ned

en: Bringing up the network
da: Bringer netværket op

en: Broadcast Address:
da: Rundkastningsadresse:

en: Browse
da: Bladr

en: Browse to new restore repository.
da: Bladr til nyt genskabelseslager.

en: Brunei Darussalam
da: Brunei

en: Build All Kernels -->
da: Byg alle kerner -->

en: Build Backup
da: Opbyg sikkerhedskopien

en: Build Single NIC -->
da: Byg enkel NIC -->

en: Build Whole Kernel -->
da: Opbyg hele kernen -->

en: Build the disk
da: Opbyg disken

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Bulgarian (BDS)
da: Bulgarsk (BDS)

en: Bulgarian (phonetic)
da: Bulgarsk (fonetisk)

en: Bus identification
da: Bus-identifikation

en: Button 2 Emulation
da: Emulering af knap 2

en: Button 3 Emulation
da: Emulering af knap 3

en: Button `%s': %s
da: Knap '%s': %s

en: Buttons emulation
da: Emulering af knapper

en: C and C++ development libraries, programs and include files
da: C og C++ udviklingsbiblioteker, programmer, og include-filer.

en: CD in place - continue.
da: Cd'en er på plads - fortsæt.

en: CD/DVD burners
da: CD/DVD-brændere

en: CDROM
da: cd-rom

en: CPU flags reported by the kernel
da: CPU flag rapporteret af kernen

en: CUPS configuration
da: CUPS-konfiguration

en: CUPS does not support printers on Novell servers or printers sending the data into a free-formed command.
da: CUPS understøtter ikke printere på Novellservere eller printere som sender dataene ind i en frit-formet kommando.

en: CUPS printer sharing configuration
da: Konfiguration af deling af CUPS-printere

en: Cable connection
da: Kabelforbindelse

en: Cache size
da: Størrelse på cachen

en: Calendar
da: Kalender

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Can't access kernel modules corresponding to your kernel (file %s is missing), this generally means your boot floppy in not in sync with the Installation medium (please create a newer boot floppy)
da: Kunne ikke få adgang til kernemoduler svarende til din kerne (fil %s mangler), dette betyder normalt at din opstartsdiskette ikke stemmer overens med installationsmediet (lav en nyere opstartsdiskette)

en: Can't add a partition to _formatted_ RAID md%d
da: Kan ikke tilføje en partition til _formatéret_ RAID md%d

en: Can't create catalog!
da: Kan ikke oprette katalog!

en: Can't find %s on %s
da: Kan ikke finde %s på %s

en: Can't launch mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s.
da: Kan ikke opstarte mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s.

en: Can't login using username %s (bad password?)
da: Kan ikke logge ind med brugernavn %s (forkert adgangskode?)

en: Can't make screenshots before partitioning
da: Kan ikke lave øjebliksbilleder før partitionering

en: Can't relaunch LiLo!
    Launch "lilo" as root in command line to complete LiLo theme installation.
da: Kan ikke genstarte LiLo!
    Start "lilo" som root på kommandolinjen for at færdiggøre installationen af Lilo-tema.

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
da: Kan ikke fjerne monteringssti, da denne partition bliver brugt til loopback.
    Fjern loopback først

en: Can't use broadcast with no NIS domain
da: Kan ikke bruge rundkastning uden noget NIS-domæne

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash
    File not found.
da: Kan ikke skrive /etc/sysconfig/bootsplash
    Fil ikke fundet.

en: Can't write /etc/sysconfig/bootsplash.
da: Kan ikke skrive /etc/sysconfig/bootsplash.

en: Canada (cable)
da: Canada (kabel)

en: Canadian (Quebec)
da: Canadisk (Québec)

en: Cancel
da: Annullér

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: CapsLock key
da: CapsLock-tast

en: Card IO
da: Kort IO

en: Card IO_0
da: Kort IO_0

en: Card IO_1
da: Kort IO_1

en: Card IRQ
da: Kort IRQ

en: Card mem (DMA)
da: Kort mem (DMA)

en: Card model:
da: Kortmodel:

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Cd-Rom labeled "%s"
da: Cdrom med etikette '%s'

en: Central African Republic
da: Centralafrikanske Republik

en: Certify yourself on Linux
da: Certificér dig på Linux.

en: Chad
da: Tchad

en: Change
    Restore Path
da: Ændr
    Genskabelsessti

en: Change Cd-Rom
da: Skift cdrom

en: Change partition type
da: Skift partitionstype

en: Change the printing system
da: Ændr printsystemet

en: Change type
da: Skift type

en: Change your Cd-Rom!
    
    Please insert the Cd-Rom labelled "%s" in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid installation from this Cd-Rom.
da: Skift din cdrom!
    
    Indsæt cdrom'en med navnet "%s" i dit cdrom-drev og tryk på Ok, når det gjort
    Hvis du ikke har den så tryk på Annullér, så undgås installation fra denne cd

en: Channel
da: Kanal

en: Check bad blocks?
da: Led efter beskadigede blokke?

en: Checking "Create a boot disk" allows you to have a rescue boot media
    handy.
    
    The Mandrake Linux CD-ROM has a built-in rescue mode. You can access it by
    booting the CD-ROM, pressing the >> F1<< key at boot and typing >>rescue<<
    at the prompt. If your computer cannot boot from the CD-ROM, there are at
    least two situations where having a boot floppy is critical:
    
     * when installing the bootloader, DrakX will rewrite the boot sector (MBR)
    of your main disk (unless you are using another boot manager), to allow you
    to start up with either Windows or GNU/Linux (assuming you have Windows on
    your system). If at some point you need to reinstall Windows, the Microsoft
    install process will rewrite the boot sector and remove your ability to
    start GNU/Linux!
    
     * if a problem arises and you cannot start GNU/Linux from the hard disk,
    this floppy will be the only means of starting up GNU/Linux. It contains a
    fair number of system tools for restoring a system that has crashed due to
    a power failure, an unfortunate typing error, a forgotten root password, or
    any other reason.
    
    If you say "Yes", you will be asked to insert a disk in the drive. The
    floppy disk must be blank or have non-critical data on it - DrakX will
    format the floppy and will rewrite the whole disk.
da: Valg af 'Opret en opstartsdiskette' giver dig mulighed for at få en rednings-opstartsmedie tilgængelig.
    
    Mandrake Linux-cdrommen har en indbygget rednings-tilstand. Du kan få fat i denne ved at starte op fra cdrommen, trykke 'F1'-tasten ved opstart, og indtaste 'rescue' ved opstartsledeteksten. Hvis din maskine ikke kan starte op fra cdrommen, er der i mindst to situationer, hvor det er nødvendigt at have en opstartsdiskette:
    
     * ved installering af opstartsindlæseren vil DrakX genskrive opstartssektoren (MBR) på din hoveddisk (medmindre du bruger en anden opstartshåndterer) så du kan starte enten Windows eller GNU/Linux (forudsat du har Windows på dit system). Hvis du har brug for at geninstallere Windows, vil Microsoft installeringsprocessen overskrive opstartssektoren, og fjerne din mulighed for at starte GNU/Linux!
    
     * Hvis der opstår et problem, og du ikke kan starte GNU/Linux op fra harddisken, vil denne diskette være den eneste måde at starte GNU/Linux op på. Den indeholder et pænt antal systemværktøjer til at genskabe et system som er gået ned pga. strømsvigt, en uheldig tastefejl, en glemt root-adgangskode, eller nogen anden årsag.
    
    Hvis du siger 'Ja', vil du blive bedt om at indsætte en diskette i drevet. Disketten skal være blank eller indeholde ikke-kritiske data på den - DrakX vil formatere disketten og overskrive hele disketten.

en: Checking %s
da: Tjekker %s

en: Checking device and configuring HPOJ...
da: Tjekker enhed og konfigurerer HPOJ...

en: Checking installed software...
da: Tjekker installeret programmel...

en: Checking your system...
da: Tjekker dit system...

en: China
da: Kina

en: China (broadcast)
da: Kina (broadcast)

en: Choose a file
da: Vælg en fil

en: Choose a mirror from which to get the packages
da: Vælg det spejl hvorfra pakkerne skal hentes

en: Choose a monitor
da: Vælg en skærmtype

en: Choose a partition
da: Vælg en partition

en: Choose action
da: Vælg handling

en: Choose an X server
da: Vælg en X-server

en: Choose an existing LVM to add to
da: Vælg en eksisterende LVM som skal udvides

en: Choose an existing RAID to add to
da: Vælg en eksisterende RAID som skal udvides

en: Choose another partition
da: Vælg en ny partition

en: Choose color
da: vælg farve

en: Choose file
da: Vælg fil

en: Choose one of the auto-detected printers from the list or enter the hostname or IP and the optional port number (default is 9100) in the input fields.
da: Vælg en af de fundne printere fra listen eller angiv værtsnavnet eller IP-adressen og eventuelt portnummer (standard er 9100) i indtastningsfelterne.

en: Choose packages to install
da: Vælg pakker til installation

en: Choose the applications that will support the fonts:
da: Vælg de programpakker som vil understøtte skrifttyperne:

en: Choose the connection you want to configure
da: Vælg den opkobling, du ønsker at konfigurere

en: Choose the default user:
da: Vælg den forvalgte bruger:

en: Choose the floppy drive you want to use to make the bootdisk
da: Vælg det diskette-drev, du vil benytte til at lave boot-disketten

en: Choose the hard drive you want to erase in order to install your new
    Mandrake Linux partition. Be careful, all data present on it will be lost
    and will not be recoverable!
da: Vælg det diskdrev som du vil slette for at installere din nye Mandrake Linux partition. Vær forsigtig, alle data som er på der, vil gå tabt og vil ikke kunne genskabes!

en: Choose the host on which the local scanners should be made available:
da: Vælg værten på hvilken de lokale skannere skal gøres tilgængelige:

en: Choose the mount points
da: Vælg monterings-stierne

en: Choose the network interface
da: Vælg netværksgrænsesnit

en: Choose the network or host on which the local printers should be made available:
da: Vælg netværket eller værten på hvilken de lokale printere skal gøres tilgængelige:

en: Choose the new size
da: Vælg den nye størrelse

en: Choose the packages you want to install
da: Vælg pakker som skal installeres

en: Choose the partitions you want to format
da: Vælg partitioner der skal formateres

en: Choose the profile to configure
da: Vælg profilen der skal konfigureres

en: Choose the resolution and the color depth
da: Vælg opløsning og farvedybde

en: Choose the sizes
da: Vælg størrelserne

en: Choose the window manager to run:
da: Vælg den vindueshåndtering du ønsker at benytte:

en: Choose which services should be automatically started at boot time
da: Vælg hvilke tjenester der skal startes automatisk ved opstart

en: Choose your country
da: Vælg dit land

en: Choose your filesystem encryption key
da: Vælg din krypteringsnøgle for filsystemet

en: Choose your keyboard
da: Vælg tastatur

en: Choosing a display manager
da: Vælger en fremvisningshåndtering

en: Choosing an arbitratry driver
da: Vælger en vilkårlig driver

en: Christmas Island
da: Juleøerne

en: Chunk size %s
da: Enhedsstørrelse %s

en: Circular mounts %s
da: Cirkulære monteringer %s

en: Clean /tmp at each boot
da: Rens /tmp ved hver systemopstart

en: Clear all
da: Slet alt

en: Click here to launch the wizard ->
da: Klik her for at starte vejlederen ->

en: Click on "Next ->" if you want to delete all data and partitions present
    on this hard drive. Be careful, after clicking on "Next ->", you will not
    be able to recover any data and partitions present on this hard drive,
    including any Windows data.
    
    Click on "<- Previous" to stop this operation without losing any data and
    partitions present on this hard drive.
da: Klik på 'Næste ->' hvis du ønsker at slette alle data og partitioner der ligger på dette diskdrev. Vær omhyggelig, efter klik på 'Næste ->' vil du ikke være i stand til at redde nogen data eller partitioner, der ligger på dette diskdrev, inklusive alle Windows data.
    Klik på '<- Forrige' for at stoppe denne handling uden at tabe nogen data og partitioner der er tilstede på dette diskdrev.

en: Click on a device in the left tree in order to display its information here.
da: Klik på en enhed i det venstre træ for at vise dets oplysninger hér.

en: Clients for different protocols including ssh
da: Klienter for forskellige protokoller inklusiv ssh

en: Close
da: Luk

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Kokosøerne

en: Collapse Tree
da: Sammenfold træ

en: Colombia
da: Columbia

en: Color configuration
da: Farve-konfiguration

en: Color depth: %s
da: Farvedybde: %s

en: Coma bug
da: Coma-fejl

en: Command line
da: Kommandolinje

en: Comoros
da: Comorerne

en: Compact
da: Kompakt

en: Computing FAT filesystem bounds
da: Udregner FAT-filsystemets grænser

en: Computing the size of the Windows partition
da: Beregner størrelsen på Windows-partitionen

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Configuration Wizards
da: Vejledere til konfiguration

en: Configuration of a remote printer
da: Konfiguration af en ekstern printer

en: Configure
da: Konfigurér

en: Configure Internet Access...
da: Konfigurér Internetadgang...

en: Configure Local Area Network...
da: Konfigurér lokalnetværk...

en: Configure X
da: Konfigurér X

en: Configure all heads independently
da: Konfigurér alle skærme uafhængigt

en: Configure bootsplash picture
da: Konfigurér startskærmsbilled

en: Configure module
da: Konfigurér modul

en: Configure mouse
da: Konfigurér mus

en: Configure networking
da: Konfigurér netværk

en: Configure only card "%s"%s
da: Konfigurér kun kort "%s"%s

en: Configure services
da: Konfigurér tjenester

en: Configure the connection
da: Konfigurér forbindelsen

en: Configure the network now
da: Konfigurér netværket nu

en: Configuring IDE
da: Konfigurerer IDE

en: Configuring PCMCIA cards...
da: Konfigurerer PCMCIA kort...

en: Configuring applications...
da: Konfigurerer programmer...

en: Configuring network
da: Konfigurerer netværk

en: Configuring network device %s
da: Konfigurerer netværksenheden %s

en: Configuring printer "%s"...
da: Konfigurerer printer '%s'...

en: Configuring printer ...
da: Konfigurerer printer ...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
da: Konfigurerer skript, installerer programmel, starter servere...

en: Configuring...
da: Konfigurerer...

en: Congratulations!
da: Tillykke!

en: Congratulations, installation is complete.
    Remove the boot media and press return to reboot.
    
    
    For information on fixes which are available for this release of Mandrake Linux,
    consult the Errata available from:
    
    
    %s
    
    
    Information on configuring your system is available in the post
    install chapter of the Official Mandrake Linux User's Guide.
da: Tillykke, installationen er færdig.
    Fjern boot-mediet og tryk retur for at genstarte.
    
    
    For information om rettelser til denne udgivelse af Mandrake Linux, se Errata på:
    
    
    %s
    
    
    Information om konfigurering af dit system kan du finde i kapitlet om efter-installation i den Officielle Mandrake Linux Brugervejledning.

en: Congratulations, the network and Internet configuration is finished.
    The configuration will now be applied to your system.
da: Tillykke, netværks- og internetkonfigurationen er færdig.
    Konfigurationen vil nu blive anvendt på dit system.

en: Connect
da: Tilslut

en: Connect %s
da: Tilslut %s

en: Connect to the Internet
da: Lav forbindelse til Internettet

en: Connect your printer to a Linux server and let your Windows machine(s) connect to it as a client.
    
    Do you really want to continue setting up this printer as you are doing now?
da: Forbind din printer til en Linux-server og lad dine Windows-maskiner tilslutte sig til den som klienter.
    
    Ønsker du virkelig at fortsætte med at opsætte din printer som du gør nu?

en: Connect...
da: Tilslut...

en: Connected
da: Tilsluttet

en: Connecting to the Internet
da: Forbindelse til Internettet

en: Connection Configuration
da: Forbindelses-konfiguration

en: Connection Time:
da: Tilslutningstid:

en: Connection complete.
da: Opkobling fuldført.

en: Connection failed.
    Verify your configuration in the Mandrake Control Center.
da: Tilslutning mislykkedes.
    Kontrollér konfigurationen i Mandrakes kontrolcentral.

en: Connection name
da: Navn på forbindelsen

en: Connection speed
da: Opkoblingshastighed

en: Connection timeout (in sec)
da: Opkoblingens tidsudløb (i sekunder)

en: Connection type:
da: Type af forbindelse

en: Console Tools
da: Konsolværktøjer

en: Contacting Mandrake Linux web site to get the list of available mirrors...
da: Kontakter Mandrake Linux netsted for at hente listen over tilgængelige spejle

en: Contacting the mirror to get the list of available packages...
da: Kontakter spejlet for at hente listen af tilgængelige pakker

en: Content of the file
da: Indhold af filen

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue anyway?
da: Fortsæt alligevel?

en: Control and Shift keys simultaneously
da: Kontrol- og skiftetaster samtidigt

en: Cook Islands
da: Cooks øer

en: Copy %s to %s
da: Kopiér %s til %s

en: Copy fonts on your system
da: Kopiér skrifttyper på dit system

en: Copying %s
da: Kopierer %s

en: Cote d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: Couldn't access the floppy!
da: Kunne ikke få adgang til disketten!

en: Country
da: Land

en: Cpuid family
da: Cpuid-familie

en: Cpuid level
da: CPUid-niveau

en: Create
da: Opret

en: Create a bootdisk
da: Opret opstartsdiskette

en: Create a new partition
da: Opret en ny partition

en: Create new theme
da: Opret nyt tema

en: Create/Transfer
    backup keys for SSH
da: Opret/overfør
    sikkerhedskopieringsnøgler for SSH

en: Creating and formatting file %s
da: Opretter og formaterer fil %s

en: Creating auto install floppy
da: Laver autoinstallations-diskette

en: Creating auto install floppy...
da: Laver autoinstallations-diskette

en: Creating bootdisk...
da: Opretter opstartsdiskette...

en: Croatia
da: Kroatien

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Cron not available yet as non-root
da: Cron er ikke tilgængelig endnu som ikke-root

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
da: Ctrl- og alt-taster samtidigt

en: Current configuration of `%s':
    
    Network: %s
    IP address: %s
    IP attribution: %s
    Driver: %s
da: Nuværende konfiguration af `%s':
    
    Netværk: %s
    IP-adresse: %s
    IP-attribut: %s
    Driver: %s

en: Current interface configuration
da: Aktuelle grænsesnitskonfiguration

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Currently, no alternative possibility is available
da: Der er for nærværende ingen alternative muligheder

en: Custom
da: Tilpasset

en: Custom Restore
da: Tilpasset genskabelse

en: Custom configuration
da: Tilrettet konfiguration

en: Custom disk partitioning
da: Brugerdefineret disk-opdeling

en: Cylinder %d to %d
da: Cylinder %d til %d

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech (QWERTY)
da: Tjekkisk (QWERTY)

en: Czech (QWERTZ)
da: Tjekkisk (QWERTZ)

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: DHCP Client
da: DHCP-Klient

en: DHCP Server Configuration.
    
    Here you can select different options for the DHCP server configuration.
    If you don't know the meaning of an option, simply leave it as it is.
da: Konfiguration af DHCP-server.
    
    Her kan du vælge forskellige muligheder for konfigurationen af DHCP-serveren.
    Hvis du ikke kender betydningen af en valgmulighed, så lad den blot være som den er.

en: DHCP client
da: DHCP-klient

en: DNS server
da: DNS-server

en: DNS server address should be in format 1.2.3.4
da: Adresse på DNS-server skal have formatet 1.2.3.4

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
da: DOS-drevbogstav: %s (bare et gæt)

en: Danish
da: Dansk

en: Database Server
da: Databaseserver

en: Default
da: Forvalgt

en: Default OS?
da: Forvalgt styresystem?

en: Default printer
da: Standard printer

en: Del profile...
da: Slet profil...

en: Delay before booting default image
da: Ventetid før opstart af forvalgt styresystem

en: Delete
da: Slet

en: Delete All NBIs
da: Slet alle NBI'er

en: Delete Client
da: Slet klient

en: Delete Hard Drive tar files after backup to other media.
da: Slet tar-filer på disken efter sikkerhedskopiering til andet medie.

en: Delete selected rule
da: Slet valgte regel

en: Denmark
da: Danmark

en: Depending on the default language you chose in Section , DrakX will
    automatically select a particular type of keyboard configuration. However,
    you might not have a keyboard that corresponds exactly to your language:
    for example, if you are an English speaking Swiss person, you may have a
    Swiss keyboard. Or if you speak English but are located in Quebec, you may
    find yourself in the same situation where your native language and keyboard
    do not match. In either case, this installation step will allow you to
    select an appropriate keyboard from a list.
    
    Click on the "More " button to be presented with the complete list of
    supported keyboards.
    
    If you choose a keyboard layout based on a non-Latin alphabet, the next
    dialog will allow you to choose the key binding that will switch the
    keyboard between the Latin and non-Latin layouts.
da: Afhængigt af det foretrukne sprog du har valgt vil DrakX automatisk vælge en bestemt type tastatur. Men du har måske ikke et tastatur som svarer nøjagtigt til dit sprog: for eksempel hvis du er en engelsktalende svejtser, vil du måske stadig ønske at dit tastatur skal være  et svejtsisk tastatur. Eller hvis du taler engelsk men bor i Québec, er du  måske i samme situation, hvor dit modersmål og tastatur ikke passer sammen. I begge tilfælde giver dette  installationstrin mulighed for at vælge et passende tastatur fra listen.
    
    Klik på 'mere'-tasten for at blive præsenteret for den fulde 
    liste af understøttede tastaturer.
    
    Hvis du vælger en tastaturudlægning baseret på et ikke-latinsk alfabet, vil den næste dialog give dig mulighed for at vælge den tastekombination, der vil skifte mellem den latinske og den ikke-latinske udlægning.

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description of the fields:
da: Beskrivelse af felterne:

en: Description:
    
      Drakbackup is used to backup your system.
      During the configuration you can select: 
    	- System files, 
    	- Users files, 
    	- Other files.
    	or All your system ...  and Other (like Windows Partitions)
    
      Drakbackup allows you to backup your system on:
    	- Harddrive.
    	- NFS.
    	- CDROM (CDRW), DVDROM (with autoboot, rescue and autoinstall.).
    	- FTP.
    	- Rsync.
    	- Webdav.
    	- Tape.
    
      Drakbackup allows you to restore your system to
      a user selected directory.
    
      Per default all backups will be stored on your
      /var/lib/drakbackup directory
    
      Configuration file:
    	/etc/drakconf/drakbackup/drakbackup.conf
    
    Restore Step:
      
      During the restore step, DrakBackup will remove 
      your original directory and verify that all 
      backup files are not corrupted. It is recommended 
      you do a last backup before restoring.
da: Beskrivelse:
    
      Drakbackup bruges til at lave sikkehedskopier af dit system.
      I konfigurationen kan du vælge: 
    	- Systemfiler, 
    	- Brugeres filer, 
    	- Andre filer.
    	eller Hele dit system ...  eller Andet (såsom Windows partitioner)
    
      Drakbackup lader dig tage sikkerhedskopier af dit system på:
    	- Ddisk.
    	- NFS.
    	- CDROM (CDRW), DVDROM (med autoboot, redning og autoinstallering.).
    	- FTP.
    	- Rsync.
    	- Webdav.
    	- Bånd.
    
      Drakbackup lader dig genskabe dit system på
      et katalog valgt af brugeren.
    
      Som standard vil alle sikkerhedskopier blive lagret i dit
      /var/lib/drakbackup katalog
    
      Konfigurationsfil:
    	/etc/drakconf/drakbackup/drakbackup.conf
    
    Genskabelsestrin:
      
      I genskabelsestrinnet vil Drakbackup fjerne dit nuværende katalog 
      og kontrollere at alle dine backupfiler ikke er ødelagte. Det 
      anbefales at du laver en sidste sikkerhedskopiering før genskabelse.

en: Detailed information
da: Detaljeret information

en: Details
da: Detaljer

en: Detected %s
da: Fandt %s

en: Detected hardware
da: Fundet maskinel

en: Detected model: %s
da: Fandt model: %s

en: Detected model: %s %s
da: Fandt model: %s %s

en: Detecting devices...
da: Detekterer enheder...

en: Detection in progress
da: Søgning udføres

en: Development
da: Udvikling

en: Development simplified
da: Nem udvikling

en: Device:
da: Enhed:

en: Dialing mode
da: Opringningsmåde

en: Dialup options
da: Opkaldsindstillinger

en: Did it work properly?
da: Fungerer det korrekt?

en: Directory %s already contains data
    (%s)
da: Katalog %s indeholder allerede nogen data
    (%s)

en: Disable Server
da: Deaktivér server

en: Disabling servers...
da: Slår servere fra...

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Disconnect %s
da: Frakobl %s

en: Disconnect...
da: Afbrud...

en: Disconnecting from the Internet
da: Afbryd forbindelse til Internettet

en: Disconnection from the Internet complete.
da: Nedkopling fra Internet klar.

en: Disconnection from the Internet failed.
da: Nedkopling fra Internet mislykkedes.

en: Discover MandrakeClub and Mandrake Corporate Club
da: Opdag MandrakeClub og Mandrake Corporate Club

en: Discover MandrakeSoft's training catalogue Linux-Campus
da: Opdag MandrakeSofts træningskatalog Linux-Campus

en: Discover the most up-to-date graphical and multimedia tools!
da: Opdag de mest moderne grafik- og multimedie-værktøjer!

en: Display logo on Console
da: Vis logo på konsol

en: Display theme
    under console
da: Visningstema
    under konsol

en: Do
da: Lav

en: Do it!
da: Gør det!

en: Do new backup before restore (only for incremental backups.)
da: Lav ny sikkerhedskopi før genskabning (kun for inkrementalbackupper).

en: Do not include critical files (passwd, group, fstab)
da: Medtag ikke kritiske filer (passwd, group, fstab)

en: Do not include the browser cache
da: Medtag ikke cache for netlæser

en: Do not print any test page
da: Udskriv ikke nogen testsider

en: Do not transfer printers
da: Overfør ikke printere

en: Do nothing
da: Gør ingenting

en: Do you have an ISA sound card?
da: Har du et ISA-lydkort?

en: Do you have another one?
da: Har du én til?

en: Do you have any %s interfaces?
da: Har du nogen %s grænsesnit?

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
da: Ønsker du virkelig at fjerne printeren "%s"?

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
da: Vil du have at Bak-tasten giver Delete i konsollen?

en: Do you want to click on this button?
da: Ønsker du at klikke på denne knap?

en: Do you want to enable printing on printers in the local network?
da: Vil du aktivere udskrift på printerne i det lokale netværk?

en: Do you want to enable printing on the printers mentioned above or on printers in the local network?
da: Vil du aktivere udskrift på printerne som nævnes ovenfor eller på printerne i det lokale netværk?

en: Do you want to enable printing on the printers mentioned above?
da: Vil du aktivere udskrift på printerne som nævnes ovenfor?

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
da: Ønsker du at gemme /etc/fstab-ændringerne?

en: Do you want to set this printer ("%s")
    as the default printer?
da: Ønsker du fremover at bruge printeren "%s"
    som standard?

en: Do you want to start the connection at boot?
da: Ønsker du at starte din forbindelse ved opstart?

en: Do you want to test the configuration?
da: Ønsker du at afprøve konfigurationen?

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
da: Ønsker du at forsøge at skabe forbindelse til Internettet nu?

en: Do you want to use aboot?
da: Ønsker du at bruge aboot?

en: Do you want to use this feature?
da: Ønsker du at bruge dene facilitet?

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Does not appear to be recordable media!
da: Ser ikke ud til at være et skrivbart medie!

en: Domain
da: Domæne

en: Domain Admin Password
da: Adgangskode for domæneadministrator

en: Domain Admin User Name
da: Brugernavn for domæneadministrator

en: Domain Authentication Required
da: Domænegodkendelse påkrævet

en: Domain Name Resolver
da: Løser for domænenavn

en: Domain Name Server
da: Server for domænenavne (DNS)

en: Domain Name and Network Information Server
da: Server for domænenavne (DNS) og netværksinformation (NIS)

en: Domain Name:
da: Domænenavn:

en: Domain name
da: Domænenavn

en: Dominican Republic
da: Dominikanske Republik

en: Done
da: Færdig

en: Down
da: Ned

en: DrakFloppy Error: %s
da: DrakFloppy fejl: %s

en: DrakSec Basic Options
da: Basale valgmuligheder for DrakSec

en: DrakX will first detect any IDE devices present in your computer. It will
    also scan for one or more PCI SCSI cards on your system. If a SCSI card is
    found, DrakX will automatically install the appropriate driver.
    
    Because hardware detection is not foolproof, DrakX will ask you if you have
    a PCI SCSI installed. Clicking " Yes" will display a list of SCSI cards
    to choose from. Click "No" if you know that you have no SCSI hardware in
    your machine. If you're not sure, you can check the list of hardware
    detected in your machine by selecting "See hardware info " and clicking
    the "Next ->". Examine the list of hardware and then click on the "Next
    ->" button to return to the SCSI interface question.
    
    If you had to manually specify your PCI SCSI adapter, DrakX will ask if you
    want to configure options for it. You should allow DrakX to probe the
    hardware for the card-specific options which are needed to initialize the
    adapter. Most of the time, DrakX will get through this step without any
    issues.
    
    If DrakX is not able to probe for the options to automatically determine
    which parameters need to be passed to the hardware, you'll need to manually
    configure the driver.
da: DrakX vil først finde alle IDE-enheder der er tilstede på din maskine. Den vil også lede efter en eller flere PCI SCSI-kort på dit system. Hvis et SCSI-kort findes, vil DrakX automatisk installere en driver til det.
    
    Da maskineleftersøgningen ikke er idiotsikker, vil DrakX spørge dig om du har et PCI-SCSI-kort installeret i din maskine. Klikkes 'Ja' præsenteres du for en liste af SCSI-kort, som du kan vælge fra. Svar 'Nej' hvis du ikke har noget SCSI-udstyr. Hvis du ikke er sikker, kan du også tjekke listen over udstyr i din maskine ved at vælge Se maskinelinfo og klikke O.k. Undersøg listen over udstyr og klik så på O.k.-knappen for at vende tilbage til spørgsmålet om SCSI-udstyr.
    
    Hvis du måtte angive din kort manuelt, vil DrakX spørge om du vil specificere nogle indstillingsmuligheder for den. Du bør dog lade DrakX spørge udstyret om opsætningen. Det virker som regel fint. 
    Hvis DrakX ikke kan få oplysninger om indstillinger ud af udstyret, som skal bruges til opsætningen, skal du angive opsætningsinformation til driveren. Se i brugervejledningen (kapitel 3, underafsnit "Collective informations on your hardware") om hjælp med at finde informationen i maskinel-dokumentationen, fra fabrikantens side (hvis du har Internet adgang) eller fra Microsoft Windows (hvis du brugte dette udstyr med Windows på dit system).

en: Drakbackup Configuration
da: Drakbackup konfiguration

en: Drakperm is used to see files to use in order to fix permissions, owners, and groups via msec.
    You can also edit your own rules which will owerwrite the default rules.
da: Drakperm bruges til at se filer i brug for at rette tilladelser, ejere og grupper via msec.
    Du kan også redigere dine egne regler som vil tilsidesætte standard-reglerne.

en: Driver
da: Drivprogram

en: Driver:
da: Drivprogram:

en: Duplicate mount point %s
da: Duplikér monterings-sti %s

en: Dutch
da: Hollandsk

en: Dvorak (Norwegian)
da: Dvorak (norsk)

en: Dvorak (Swedish)
da: Dvorak (svensk)

en: Dynamic IP Address Pool:
da: Adresse-rum for ynamisk IP

en: EIDE/SCSI channel
da: EIDE/SCSI-kanal

en: ERROR: Cannot spawn %s.
da: Fejl: Kan ikke starte %s.

en: Early Intel Pentium chips manufactured have a bug in their floating point processor which did not achieve the required precision when performing a Floating point DIVision (FDIV)
da: Tidlige Intel Pentium chips har en bug i deres flydendetalsprocessor, hvilket gør at de ikke kan lave den krævede precision når de udfører en flydendetalsdivision (FDIV)

en: Early pentiums were buggy and freezed when decoding the F00F bytecode
da: Tidlige pentiummer var fejlbehæftede og frøs vwd afkodning af bytekoden F00F

en: East Europe
da: Østeuropa

en: East Timor
da: Østtimor

en: Edit current rule
da: Redigér aktuelle regel

en: Edit selected host
da: Redigér valgte vært

en: Edit selected host/network
da: Redigér valgte vært/netværk

en: Editors, shells, file tools, terminals
da: Redigeringsværktøjer, skaller, filværktøjer, terminaler

en: Egypt
da: Egypten

en: Either the server name or the server's IP must be given!
da: Enten servernavnet eller serverens IP skal angives!

en: Empty
da: Tom

en: Empty label not allowed
da: Tom mærkat er ikke tilladt

en: Emulate third button?
da: Emulering af tredje knap?

en: Enable CD Boot?
da: Skal det være muligt at starte fra CD?

en: Enable OF Boot?
da: Skal det være muligt at starte fra OF?

en: Enable Server
da: Aktivér server

en: Enable multiple profiles
da: Aktivér multiprofiler

en: Enabling servers...
da: Aktiverer servere...

en: Enabling swap partition %s
da: Formaterer swap-partition %s

en: Encryption key
da: Krypteringsnøgle

en: Encryption key (again)
da: Krypteringsnøgle (igen)

en: Enter Printer Name and Comments
da: Indtast printernavn og kommentarer

en: Enter a printer device URI
da: Indtast en printerenheds-URI

en: Enter a user
    %s
da: Indtast en bruger
    %s

en: Entering step `%s'
da: Går til trin `%s'

en: Entries you'll have to fill:
    %s
da: Indgange som du skal udfylde:
    %s

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Erase entire disk
da: Slet hele disken

en: Error
da: Fejl

en: Error during sending file via FTP.
     Please correct your FTP configuration.
da: Fejl ved sending af fil via FTP.
     Ret venligst din FTP-konfiguration.

en: Error during sendmail.
      Your report mail was not sent.
      Please configure sendmail
da: Fejl ved sendmail.
     Din rapport blev ikke sendt.
     Konfigurér venligst sendmail

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
da: Fejl ved installation af aboot, 
    forsøg at gennemtvinge installation selv om dette kan ødelægge den første partition?

en: Error opening %s for writing: %s
da: Fejl ved åbning af %s for skrivning: %s

en: Error reading file %s
da: Fejl ved læsning af filen %s

en: Error writing to file %s
da: Fejl ved skrivning til fil %s

en: Error!
da: Fejl!

en: Error: The "%s" driver for your sound card is unlisted
da: Drivprogrammet %s for lydkortet er ikke listet

en: Estimating
da: Beregnes

en: Estonia
da: Estland

en: Estonian
da: Estisk

en: Etherboot Floppy/ISO
da: Etherboot diskette/ISO

en: Etherboot ISO image is %s
da: Etherboot ISO-aftryk er %s

en: Ethernet Card
da: Ethernet-kort

en: Ethernetcard
da: Ethernet-kort

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: European protocol
da: Europæisk protokol

en: European protocol (EDSS1)
da: Protokol for Europa (EDSS1)

en: Every printer needs a name (for example "printer"). The Description and Location fields do not need to be filled in. They are comments for the users.
da: Alle printere behøver et navn (f.eks. 'printer').
    Beskrivelsen og lokaliseringsfelterne behøver ikke 
    udfyldes. De er kommentarer til brugerne.

en: Everything (no firewall)
da: Alt (ingen brandmur)

en: Everything has been configured.
    You may now share Internet connection with other computers on your Local Area Network, using automatic network configuration (DHCP).
da: Alt er blevet konfigureret.
    Du kan nu dele din internetforbindelse med andre maskiner på dit lokale netværk, ved at bruge DHCP.

en: Examples for correct IPs:
da: Eksempler på korrekte IP'er:

en: Exit
da: Afslut

en: Exit install
da: Afslut installation

en: Expand Tree
da: Udvid træ

en: Expert Area
da: Ekspertområde

en: Expert Mode
da: Eksperttilstand

en: Extended partition not supported on this platform
da: Udvidet partition ikke understøttet på denne platform

en: External ISDN modem
da: Eksternt ISDN modem

en: F00f bug
da: F00f-fejl

en: FAT resizing failed: %s
da: FAT størrelsesændring mislykkedes: %s

en: FTP proxy
da: FTP-proxy

en: Failed to add the printer "%s" to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
da: Kunne ikke tilføje printeren "%s" til Star Office/OpenOffice.org/GIMP.org.

en: Failed to check filesystem %s. Do you want to repair the errors? (beware, you can loose data)
da: Kontrol af filsystem %s mislykkedes. Ønsker du at reparere fejlene (bemærk, du kan miste data)

en: Failed to configure printer "%s"!
da: Kunne ikke konfigurere printer '%s'!

en: Failed to remove the printer "%s" from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
da: Kunne ikke fjerne printeren "%s" fra Star Office/OpenOffice.org/GIMP.org.

en: Falkland Islands (Malvinas)
da: Falklandsøerne (Malvinas)

en: Family of the cpu (eg: 6 for i686 class)
da: Processorens familie (fx 6 for i686-klasse)

en: Faroe Islands
da: Færøerne

en: Fdiv bug
da: Fdiv-fejl

en: File Selection
da: Valg af filer

en: File already exists. Use it?
da: Filen findes allerede. Skal den bruges?

en: File is already used by another loopback, choose another one
da: Filen er allerede brugt af en anden loopback, vælg en anden fil

en: File sharing
da: Fildeling

en: Files Restored...
da: Filer genskabte...

en: Filesystem encryption key
da: Krypteringsnøgle for filsystem

en: Filesystem type:
da: Filsystemstype:

en: Filesystem types:
da: Filsystems-typer:

en: Finally, you will be asked whether you want to see the graphical interface
    at boot. Note this question will be asked even if you chose not to test the
    configuration. Obviously, you want to answer "No" if your machine is to
    act as a server, or if you were not successful in getting the display
    configured.
da: Til sidst vil du blive spurgt om du ønsker at se den grafiske grænseflade ved opstart. Bemærk at du vil blive spurgt om dette selvom du har valgt ikke at afprøve konfigurationen. Selvfølgelig vil du ønske at svare Nej, hvis din maskine skal bruges som server, eller hvis ikke lykkedes dig at få skærmen konfigureret.

en: Find the solutions of your problems via MandrakeSoft's online support platform
da: Find løsningerne på dine problemer via MandrakeSofts online-support.

en: Finding packages to upgrade...
da: Leder efter pakker som skal opgraderes

en: Finish
da: Afslut

en: Finnish
da: Finsk

en: Firewall
da: Brandmur

en: Firewall/Router
da: Brandmur/router

en: Firewalling configuration detected!
da: Brandmurkonfiguration fundet!

en: First DNS Server (optional)
da: Første DNS-server (valgfri)

en: First Time Wizard
da: Førstegangshjælper

en: First floppy drive
da: Første diskette-drev

en: First sector of boot partition
da: Første sektor af opstartspartition

en: First sector of drive (MBR)
da: Første sektor på disken (MBR)

en: Flags
da: Flag

en: Floppy
da: Diskette

en: Floppy can be removed now
da: Diskette kan fjernes nu

en: Floppy format
da: Disketteformat

en: Font List
da: Liste over skrifttyper

en: Fonts conversion
da: Konvertering af skrifttyper

en: Fonts copy
da: Kopi af skrifttyper

en: For most modern TV cards, the bttv module of the GNU/Linux kernel just auto-detect the rights parameters.
    If your card is misdetected, you can force the right tuner and card types here. Just select your tv card parameters if needed.
da: For de fleste moderne tv-kort vil bttv-modulet fra GNU/Linux-kernen blot automatisk finde de rette parametre.
    Hvis dit kort ikke findes korrekt, kan du gennemtvinge den rette tuner og korttyper her. Bare vælg dit tv-korts parametre om nødvendigt

en: For security reasons, it will be disconnected now.
da: Af sikkerhedsgrunde vil det blive afbrudt nu.

en: For this to work for a W2K PDC, you will probably need to have the admin run: C:\>net localgroup "Pre-Windows 2000 Compatible Access" everyone /add and reboot the server.
    You will also need the username/password of a Domain Admin to join the machine to the Windows(TM) domain.
    If networking is not yet enabled, Drakx will attempt to join the domain after the network setup step.
    Should this setup fail for some reason and domain authentication is not working, run 'smbpasswd -j DOMAIN -U USER%%PASSWORD' using your Windows(tm) Domain, and Admin Username/Password, after system boot.
    The command 'wbinfo -t' will test whether your authentication secrets are good.
da: For at dette kan virke på en W2K PDC skal du nok have administratoren til at køre: C:\>net localgroup "Pre-Windows 2000 Compatible Access" everyone /add og genstarte serveren.
    Du skal også have et brugernavn og en adgangskode for at maskinen kan tilsluttes Windows(TM)-domænet.
    Hvis netværket ikke er aktiveret vil Drakx prøve at slutte til domænet efter trinnet med opsætning af netværk.
    Skulle denne opsætning fejle af nogen årsag, og domæneautentifikation ikke virke, så kør 'smbpasswd -j DOMAIN -U USER%%PASSWORD' med dit Windows(tm) domæne og administrators brugernavn/adgangskode, efter genstart af systemet.
    Kommandoen 'wbinfo -t' vil afprøve om dine hemmelige autentifikationsdata er i orden.

en: Format
da: Formatér

en: Format of floppies supported by the drive
da: Disketteformater som drevet accepterer

en: Format partitions
da: Formatér partitioner

en: Formatted
da: Formateret

en: Formatting partition %s
da: Formaterer partition %s

en: Found "%s" interface do you want to use it ?
da: Fandt "%s" grænsesnit, ønsker du at bruge det?

en: Found %s %s interfaces
da: Fandt %s %s grænsesnit

en: France
da: Frankrig

en: France [SECAM]
da: Frankrig [SECAM]

en: French
da: Fransk

en: French Guiana
da: Fransk Guinea

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: French Southern Territories
da: Franske sydlige territorier

en: Freq should have the suffix k, M or G (for example, "2.46G" for 2.46 GHz frequency), or add enough '0' (zeroes).
da: Frek bør have endelsen k, M or G (for eksempel, "2.46G" for 2.46 GHz frekvens), eller tilføj nok '0'.

en: Frequency (MHz)
da: Frekvens (MHz)

en: Ftp Server
da: FTP-server

en: GB
da: Gb

en: GDI Laser Printer using the Zenographics ZJ-Stream Format
da: GDI Laserprinter med Zenographics ZJ-Stream-Format

en: GNU/Linux is a multi-user system, meaning each user can have their own
    preferences, their own files and so on. You can read the ``Starter Guide''
    to learn more about multi-user systems. But unlike "root", which is the
    system administrator, the users you add at this point will not be
    authorized to change anything except their own files and their own
    configuration, protecting the system from unintentional or malicious
    changes that impact the system as a whole. You will have to create at least
    one regular user for yourself -- this is the account which you should use
    for routine, day-to-day use. Although it is very easy to log in as "root"
    to do anything and everything, it may also be very dangerous! A mistake
    could mean that your system would not work any more. If you make a serious
    mistake as a regular user, the worst that will happen is that you will lose
    some information, but not affect the entire system.
    
    The first field asks you for a real name. Of course, this is not mandatory
    -- you can actually enter whatever you like. DrakX will use the first word
    you typed in and copy it to the "User name" field, which is the name this
    user will enter to log onto the system. If you like, you may override the
    default and change the username. The next step is to enter a password. From
    a security point of view, a non-privileged (regular) user password is not
    as crucial as the "root" password, but that is no reason to neglect it by
    making it blank or too simple: after all, your files could be the ones at
    risk.
    
    Once you click on "Accept user", you can add other users. Add a user for
    each one of your friends: your father or your sister, for example. Click
    "Next ->" when you have finished adding users.
    
    Clicking the "Advanced" button allows you to change the default "shell"
    for that user (bash by default).
    
    When you are finished adding all users, you will be asked to choose a user
    that can automatically log into the system when the computer boots up. If
    you are interested in that feature (and do not care much about local
    security), choose the desired user and window manager, then click "Next
    ->". If you are not interested in this feature, uncheck the "Do you want
    to use this feature?" box.
da: GNU/Linux er et flerbrugersystem, det vil sige at hver bruger kan have sine egne præferencer, sine egne filer og så videre. Du kan læse startvejledningen for at lære mere om flerbrugersystemer.
    I modsætning til root, som er administratoren, vil brugerne som du tilføjer her ikke have lov til at ændre nogetsomhelst undtagen deres egne filer og deres egen opsætning, hvilket beskytter systemet mod utilsigtede eller ondartede ændringer som påvirker hele systemet. Du skal oprette i det mindste én almindelig bruger til dig selv - dette er den konto som du bør bruge til almindelig dagligt brug. Selvom det er meget nemt at logge ind som root for at gøre alt, kan det også være meget farligt!
    En fejltagelse kan betyde at dit system ikke vil virke mere. Hvis du laver en alvorlig fejltagelse som almindelig bruger, vil det værste der kan ske at du vil tabe nogen information, men det vil ikke påvirke hele systemet.
    
    Det første felt spørger efter dit rigtige navn. Dette er naturligvis ikke krævet -du kan faktisk skrive hvad du lyster. DrakX vil bruge det første ord du indtastede i boksen og kopiere det til brugernavns-feltet, hvilket er navnet, som denne bruger skal indtaste for at logge ind på systemet. Hvis du ønsker det kan du overskrive det forvalgte of ændre brugernavnet. Det næste trin er at indtaste en adgangskode. Fra et sikkerhedsmæssigt synspunkt er adgangskoden for en ikke-priviligeret (normal) bruger er ikke så vigtigt som det for Root, men det er ingen grund til at negligere det alligevel, ved at lade det være blankt eller at gøre det for nemt - når det kommer til stykket er dine egne filer der er i fare.
    
    Når du har klikket på 'Acceptér bruger', kan du tilføje andre brugere. Tilføj en bruger for hver af dine venner: fx din far og din søster. Når du har tilføjet alle de brugere du ønsker, vælg da 'Næste ->'.
    
    Klik på Avanceret-knappen lader dig ændre standard-skál for denne bruger
    (bash er standard). 
    
    Når du er færdig med at tilføje alle brugere, vil du blive spurgt om at vælge en bruger som automatisk kan logge ind på systemet når maskinen startes op. Hvis du er interesseret i denne facilitet (og ikke kærer dig synderligt om lokal sikkerhed), så vælg den ønskede bruger og vindueshåndtering og klik 'Næste ->'.
    Hvis du ikke er interesseret i denne facilitet, så afmarkér boksen med 'Ønsker du at bruge denne facilitet?'

en: GNU/Linux manages time in GMT (Greenwich Mean Time) and translates it to
    local time according to the time zone you selected. If the clock on your
    motherboard is set to local time, you may deactivate this by unselecting
    "Hardware clock set to GMT ", which will let GNU/Linux know that the
    system clock and the hardware clock are in the same timezone. This is
    useful when the machine also hosts another operating system like Windows.
    
    The "Automatic time synchronization " option will automatically regulate
    the clock by connecting to a remote time server on the Internet. For this
    feature to work, you must have a working Internet connection. It is best to
    choose a time server located near you. This option actually installs a time
    server that can used by other machines on your local network.
da: GNU/Linux håndterer tiden i GMT (Greenwich Mean Time) og oversætter den til lokal tid ifølge den tidszone du har valgt. Hvis uret på bundkortet er sat til lokal tid, kan du deaktivere dette ved at fravælge 'Maskinens ur sat til GMT', hvilket vil lade GNU/Linux vide at systemuret og maskinens ur er i samme tidszone. Dette er nyttigt når maskinen også bruges til andre operativsystemer som Windows.
    
    Muligheden 'Automatisk tidssynkronisering' vil automatisk tilpasse uret ved at forbinde til en ekstern tidsserver på internettet. For at denne facilitet kan virke, skal du have en fungerende internetforbindelse. Det er bedst at vælge en tidsserver med en placering nær ved dig. Denne mulighed installerer faktisk en tidsserver som kan bruges af andre maskiner på dit lokalnetværk.

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
da: GPM tilføjer muse-support til tekst-baserede Linux applikationer såsom Midnight Commander. Den tillader muse-baseret kopiér-og-sætind operationer på konsollen og inkluderer support for pop-op-menuer i konsollen.

en: Game station
da: Spillemaskine

en: Games
da: Spil

en: Gateway (e.g. %s)
da: Gateway (fx %s)

en: Gateway address should be in format 1.2.3.4
da: Gateway-adresse skal have formatet 1.2.3.4

en: Gateway device
da: Gateway enhed

en: General
da: Generelt

en: Generate auto install floppy
da: Laver autoinstallations-diskette

en: Generating preview ...
da: Genererer smugkig ...

en: Generation of the cpu (eg: 8 for PentiumIII, ...)
da: Processorens generation ( fx 8 for PentiumIII,...)

en: Generic
da: Standard

en: Generic 2 Button Mouse
da: Standard 2-knaps mus

en: Generic 3 Button Mouse
da: Standard 3-knaps mus

en: Generic PS2 Wheel Mouse
da: Standard PS2 mus med hjul

en: Generic Printers
da: Generelle printere

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
da: Opbygning: %s cylindre, %s hoveder, %s sektorer

en: Georgia
da: Georgien

en: Georgian ("Latin" layout)
da: Georgisk (Latin layout)

en: Georgian ("Russian" layout)
da: Georgisk (russisk layout)

en: German
da: Tysk

en: German (no dead keys)
da: Tysk (ingen døde taster)

en: Germany
da: Tyskland

en: Get Windows Fonts
da: Hent skrifttyper fra Windows

en: Get involved in the Free Software world
da: Vær med i det frie programmels verden

en: Get the most from the Internet
da: Få det meste fra Internettet

en: Ghostscript referencing
da: Ghostscript referencer

en: Give a file name
da: Giv et filnavn

en: Give the ram size in MB
da: Angiv RAM-størrelse i Mb

en: Gnome Workstation
da: Gnome-arbejdsstation

en: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, etc
da: Gnome, Icewm, Window Maker, Enlightenment, Fvwm, o.lign.

en: Go on anyway?
da: Fortsæt alligevel?

en: Go on without configuring the network
da: Fortsæt med konfigurering af netværk

en: Graphic Card
da: Grafikkort

en: Graphic Card
    
       The installer can normally automatically detect and configure the
    graphic card installed on your machine. If it is not the case, you can
    choose in this list the card you actually own.
    
       In the case that different servers are available for your card, with or
    without 3D acceleration, you are then proposed to choose the server that
    best suits your needs.
da:    Installationsprogrammet kan normalt automatisk finde ud af at konfigurere grafikkortet installeret på din maskine. Hvis dette ikke er tilfældet kan du i denne liste vælge det kort du faktisk har.
       I tilfælde af at forskellige drivere er tilgængelige til dit kort, med eller uden 3D-accelleration, bliver du foreslået at vælge den server der bedst opfylder dine behov.

en: Graphical Environment
da: Grafisk miljø

en: Graphical interface
da: Grafisk grænseflade

en: Graphical interface at startup
da: Start X ved systemstart

en: Graphics card: %s
da: Grafikkort: %s

en: Graphics card: %s
da: Grafikkort: %s

en: Graphics memory: %s kB
da: Grafik-hukommelse: %s kb

en: Graphics programs such as The Gimp
da: Grafiske programmer som fx The Gimp

en: Greece
da: Grækenland

en: Greek
da: Græsk

en: Greenland
da: Grønland

en: HTTP proxy
da: HTTP-proxy

en: Halt bug
da: Halt-fejl

en: Hard Disk Backup Progress...
da: Fremdrift for sikkerhedskopiering af disk...

en: Hard Disk Backup files...
da: Sikkerhedskopifiler for disk...

en: Hard drive detection
da: Harddisk bestemmelse

en: Hard drive information
da: Drev-information

en: HardDrake runs a hardware probe, and optionally configures
    new/changed hardware.
da: HardDrake kører en søgning efter maskinel, og kan konfigurere nyt/ændret maskinel.

en: HardDrive / NFS
da: Diskdrev / NFS

en: Harddrake help
da: Harddrake hjælp

en: Hardware
da: Udstyr

en: Hardware clock set to GMT
da: Maskin-ur sat til GMT

en: Hardware probing in progress
da: Søgning efter udstyr udføres

en: Have a nice day!
da: Hav det godt!

en: Heard and McDonald Islands
da: Heard- og McDonald-øerne

en: Help
da: Hjælp

en: Here are Listed the existing Linux partitions detected on your hard drive.
    You can keep the choices made by the wizard, since they are good for most
    common installations. If you make any changes, you must at least define a
    root partition ("/"). Do not choose too small a partition or you will not
    be able to install enough software. If you want to store your data on a
    separate partition, you will also need to create a "/home" partition
    (only possible if you have more than one Linux partition available).
    
    Each partition is listed as follows: "Name", "Capacity".
    
    "Name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard drive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". For IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
da: Her er listet de eksisterende Linux-partitioner genkendt på din disk. Du kan beholde valgene gjort af vejlederen, de er velegnede til almindelig brug. Hvis du ændrer disse valg skal du i det mindste definere en rod-partition '/'. Lad være med at vælge en for lille partition, ellers vil du ikke kunne installere nok programmel. Hvis du ønsker at lagre data på en separat partition, skal du også vælge en '/home' (kun muligt hvis du har mere end én Linux-partition). 
    Hver partition er listet som følger: 'Navn', 'Kapacitet'.
    
    'Navn' er kodet som følger: 'drevtype', 'drevnummer', 'partitionsnummer' (for eksempel '/hda1').
    
    'drevtype' er 'hd' hvis dit diskdrev er et IDE drev, og 'sd' hvis det er et SCSI drev.
    
    'drevnummer' er altid et bogstav efter 'hd' eller 'sd'. For IDE drev:
    
       * 'a' betyder 'hoved-drev på den primære IDE controller',
    
       * 'b' betyder 'slave-drev på den primære IDE controller',
    
       * 'c' betyder 'hoved-drev på den sækundære IDE controller',
    
       * 'd' betyder 'slave-drev på den sækundære IDE controller'.
    
    For SCSI drev betyder 'a' det 'første drev', 'b' betyder det 'andet drev', osv.

en: Here are the entries on your boot menu so far.
    You can create additional entries or change the existing ones.
da: Her er følgende typer indgange.
    Du kan tilføje flere eller ændre de eksisterende.

en: Here is a list of all auto-detected printers.
da: Her er en liste med alle autodetekterede printere.

en: Here is a list of the available printing options for the current printer:
da: Her er en liste over tilgængelige printmuligheder for den aktuelle printer:

en: Here is the full list of available countries
da: Her er den komplette liste over tilgængelige lande

en: Here is the full list of keyboards available
da: Her er den komplette liste over tilgængelige tastaturer

en: Here you can choose the key or key combination that will 
    allow switching between the different keyboard layouts
    (eg: latin and non latin)
da: Her kan du vælge tasten eller tastekombinationen som 
    lader dig skifte mellem forskellige tastaturlayouter
    (dvs latinsk eller ikke-latinsk).

en: Here you can choose whether the printers connected to this machine should be accessable by remote machines and by which remote machines.
da: Her kan du vælge om printerne sluttet til denne maskine skal være tilgængelige fra eksterne maskiner, og fra hvilke eksterne maskiner.

en: Here you can choose whether the scanners connected to this machine should be accessable by remote machines and by which remote machines.
da: Hær kan du vælge om skannere koblede til denne maskine skal gøres tilgængelige for eksterne maskiner og i så fald på hvilke eksterne maskiner.

en: Here you can select an alternative driver (either OSS or ALSA) for your sound card (%s).
da: Her kan du vælge et alternativ drivprogram (enten OSS eller ALSA) for lydkortet (%s)

en: Here you can specify any arbitrary command line into which the job should be piped instead of being sent directly to a printer.
da: Her kan du angive en vilkårlig kommandolinje som jobbet skal kanaliseres ind i i stedet for at blive sendt direkte til en printer.

en: Hide files
da: Skjul filer

en: High
da: Høj

en: Higher
da: Højere

en: Horizontal refresh rate
da: Vandret opdateringsfrekvens

en: Host "%s", port %s
da: Vært "%s", port %s

en: Host %s
da: Vært %s

en: Host Name
da: Værtsnavn

en: Host Path or Module
da: Stil til vært eller modul

en: Host name
da: Værtsnavn

en: Hostname required
da: Værtsnavn krævet

en: Hostname:
da: Værtsnavn:

en: How is the printer connected?
da: Hvordan er printeren tilsluttet?

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: Hungary
da: Ungarn

en: I can keep your current configuration and assume you already set up a DHCP server; in that case please verify I correctly read the Network that you use for your local network; I will not reconfigure it and I will not touch your DHCP server configuration.
    
    The default DNS entry is the Caching Nameserver configured on the firewall. You can replace that with your ISP DNS IP, for example.
    		      
    Otherwise, I can reconfigure your interface and (re)configure a DHCP server for you.
da: Jeg kan beholde din aktuelle konfiguration og antage at du allerede har sat en DHCP-server op; i så tilfælde kontrollér da gerne at jeg har læst det netværk du bruger til dit lokalnet korrekt; jeg vil ikke genkonfigurere det og jeg vil ikke røre ved din konfiguration af DHCP-serveren.
    
    Den normale DNS-indgang er den cahcendde navneserver konfigureret på bransmuren. Du kan eksempelvis erstatte denne med din ISPs DNS-adresse.
    
    Ellers kan jeg genkonfigurere dit grænsesnit og genkonfigurere en DHCP-server for dig.

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
da: Jeg kan sætte din maskine op til automatisk at logge en bestemt bruger på.

en: I can setup your computer to automatically start the graphical interface (XFree) upon booting.
    Would you like XFree to start when you reboot?
da: Jeg kan sætte din maskine op til automatisk at starte X ved
    opstart. Ønsker du at starte X hver gang du genstarter?

en: I can't add any more partition
da: Kan ikke tilføje flere partitioner

en: I can't find any room for installing
da: Kan ikke finde plads til installering

en: I can't find needed image file `%s'.
da: Jeg kan ikke finde filen '%s' som jeg behøver.

en: I can't read the partition table of device %s, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on, erasing over bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to not allow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to loose all the partitions?
da: Jeg kan ikke læse partitionstabellen for enhed %s, den er for ødelagt for mig :( Jeg kan forsøge fortsat at udblanke dårlige partitioner (ALLE DATA vil gå tabt!). Den anden mulighed er at forbyde DrakX at ændre partitionstabellen. (fejlen er %s)
    
    Er du indforstået med at ødelægge alle partitionerne?

en: I don't know
da: Det ved jeg ikke

en: I don't know how to format %s in type %s
da: Ved ikke hvordan man formaterer %s som type %s

en: I have detected an ISDN PCI card, but I don't know its type. Please select a PCI card on the next screen.
da: Jeg har opdaget et ISDN PCI-kort, men jeg ved ikke hvilken type. Vælg et PCI-kort i næste skærmbillede.

en: INFO
da: INFORMATION

en: IP Range End:
da: Slut på IP-område:

en: IP Range Start:
da: Start på IP-område:

en: IP address
da: IP-adresse

en: IP address of host/network:
da: IP-adresse på vært eller netværk:

en: IP address should be in format 1.2.3.4
da: IP adresse bør have formatet 1.2.3.4

en: ISDN Configuration
da: ISDN konfiguration

en: ISDN connection
da: ISDN-forbindelse

en: Iceland
da: Island

en: Icelandic
da: Islandsk

en: Icon
da: Ikon

en: If it is not the one you want to configure, enter a device name/file name in the input line
da: Hvis det ikke er den du ønsker at opsætte så indtast et enhedsnavn/filnavn på inddatalinjen

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
da: Hvis du har alle cd'erne i listen nedenunder, klik Ok.
    Hvis du ikke har nogen af disse cd'er, klik Annullér.
    Hvis kun nogen cd'er mangler, fravælg dem, og klik så Ok.

en: If you plan to use aboot, be carefull to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
da: Hvis du planlægger at bruge Yaboot, skal du huske at efterlade fri plads på
    begyndelsen af disken (2048 sektorer skulle være nok)

en: If you really think that you know which driver is the right one for your card
    you can pick one in the above list.
    
    The current driver for your "%s" sound card is "%s"
da: Hvis du virkelig mener du véd hvilken driver der er den rette til dit kort kan du vælge én fra listen ovenfor.
    
    Den aktuelle driver for dit %s-lydkort er "%s"

en: If you told the installer that you wanted to individually select packages,
    it will present a tree containing all packages classified by groups and
    subgroups. While browsing the tree, you can select entire groups,
    subgroups, or individual packages.
    
    Whenever you select a package on the tree, a description appears on the
    right to let you know the purpose of the package.
    
    !! If a server package has been selected, either because you specifically
    chose the individual package or because it was part of a group of packages,
    you will be asked to confirm that you really want those servers to be
    installed. By default Mandrake Linux will automatically start any installed
    services at boot time. Even if they are safe and have no known issues at
    the time the distribution was shipped, it is entirely possible that that
    security holes are discovered after this version of Mandrake Linux was
    finalized. If you do not know what a particular service is supposed to do
    or why it is being installed, then click "No". Clicking "Yes " will
    install the listed services and they will be started automatically by
    default during boot. !!
    
    The "Automatic dependencies" option is used to disable the warning dialog
    which appears whenever the installer automatically selects a package to
    resolve a dependency issue. Some packages have relationships between each
    other such that installation of a package requires that some other program
    is already installed. The installer can determine which packages are
    required to satisfy a dependency to successfully complete the installation.
    
    The tiny floppy disk icon at the bottom of the list allows you to load a
    package list created during a previous installation. This is useful if you
    have a number of machines that you wish to configure identically. Clicking
    on this icon will ask you to insert a floppy disk previously created at the
    end of another installation. See the second tip of last step on how to
    create such a floppy.
da: Hvis du fortalte installeringen at du ønskede at vælge individuelle pakker, vil den vise et træ med alle pakker opdelt i grupper og undergrupper. Under gennembladring af træet kan du udvælge hele grupper, undergrupper eller individuelle pakker.
    
    Hver gang du udvælger en pakke i træet vil en beskrivelse fremkomme til højre for at lade dig vide formålet med pakken. 
    
    !! Når en server-pakke er blevet valgt, enten fordi du specielt valgte den individuelle pakke, eller fordi den var en del af en gruppe af pakker, vil du blive spurgt om at bekræfte atdu virkelig ønsker at installere disse servere. Som standard under Linux Mandrake bliver installerede servere startet op ved opstart af maskinen. Selvom de er sikre og ikke har nogen kendte problemer på udgivelsestidspunktet for distributionen, er det absolut muligt at sikkerhedshuller opdages efter at denne version af Mandrake Linux blev færdiggjort. Hvis du ikke véd hvad en bestemt tjeneste vil gøre eller hvorfor den skal installeres, så klik Nej her. Et klik med Ja her vil installere de nævnte servere og de vil som standard blive startet automatisk under opstarten!!
    
    Automatiske afhængigheder-valget deaktiverer advarselsdialogen, som vises hver gang installeringsprogrammet automatisk vælger en pakke for at løse et afhængighedsproblem Nogen pakker har relationer mellem hinanden så installation af en pakke kræver at nogen andre programmer allerede er installeret. Installationsprogrammet kan beregne hvilke pakker der er krævet for at tilfredsstille en afhængighed for at kunne færdiggøre en installation problemfrit.
    
    Det klejne disketteikon i bunden af listen muliggør indlæsning af en pakkeliste udvalgt ved en tidligere installation. Dette er nyttigt hvis du har et antal maskiner som du ønsker at konfigurere på samme måde. Klik på denne ikon vil bede dig om at indsætte en diskette tidligere frembragt ved slutningen på en anden installation. Se råd nr to i det sidste trin for hvordan en sådan diskette kan laves.

en: If your printer is not listed, choose a compatible (see printer manual) or a similar one.
da: Hvis din printer ikke er listet, så vælg en kompatibel (se printermanual) eller en lignende printer.

en: Image
da: Billede

en: Import Fonts
da: Import af skrifttyper

en: Importance: %s
da: Vigtighed: %s

en: In addition, queues not created with this program or "foomatic-configure" cannot be transferred.
da: Desuden kan køer lavet med dette program eller "foomatic -configure" ikke overflyttes.

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without them. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
da: I nogen tilfælde behøver %s driveren at have ekstra information for at virke
    ordentligt, selv om den normalt virker fint uden. Ønsker du at angive ekstra
    parametre for den eller tillade driveren at sondere din maskine for
    den information den behøver? Af og til vil sondering stoppe maskinen, men burde
    ikke forårsage nogen skader.

en: In the case that different servers are available for your card, with or
    without 3D acceleration, you are then proposed to choose the server that
    best suits your needs.
da: I tilfælde af at forskellige drivere er tilgængelige til dit kort, med eller uden 3D-accelleration, bliver du foreslået at vælge den server der bedst opfylder dine behov.

en: India
da: Indien

en: Individual package selection
da: Individuelt pakkevalg

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Information
da: Informationer

en: Information level that can be obtained through the cpuid instruction
da: Informationsniveau som kan opnås via cpuid-instruktionen

en: Init Message
da: Init-besked

en: Initial tests
da: Begyndelsestester

en: Initrd-size
da: Initrd-størrelse

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
da: Indsæt en tom diskette i diskette-drev %s

en: Insert a blank floppy in drive %s
da: Indsæt en tom diskette i drev %s

en: Insert a floppy containing package selection
da: Indsæt en diskette med pakkevalget

en: Insert a floppy in %s
da: Indsæt en diskette i %s

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
da: Indsæt en diskette i diskettedrevet
    Alle data på disketten vil blive slettet

en: Insert the CD with volume label %s
     in the CD drive under mount point /mnt/cdrom
da: Indsæt cd'en med volumetiket %s
     i cd-enheden monteret på /mnt/cdrom

en: Insert the tape with volume label %s
     in the tape drive device %s
da: Indsæt båndet med volumeetiket %s
     i båndenheden %s

en: Install
da: Installér

en: Install & convert Fonts
da: Installér og konvertér skrifttyper

en: Install List
da: Installationsliste

en: Install bootloader
da: Installér systemopstarter

en: Install rpm
da: Installér rpm

en: Install system
da: Installér system

en: Install themes
da: Installér temaer

en: Install/Upgrade
da: Installér/Opgradér

en: Installation Server Configuration
da: Konfiguration af installations-server

en: Installation image directory
da: Katalog for installationsaftryk

en: Installation of %s failed. The following error occured:
da: Installationen af %s mislykkedes. Følgende fejl opstod:

en: Installation of bootloader failed. The following error occured:
da: Installation af opstarter mislykkedes. Den følgende fejl opstod:

en: Installing
da: Installerer

en: Installing %s ...
da: Installerer %s...

en: Installing Foomatic...
da: Installerer Foomatic...

en: Installing HPOJ package...
da: Installerer HPOJ-pakke...

en: Installing SANE packages...
da: Installerer SANE-pakker...

en: Installing a printing system in the %s security level
da: Installerer et printersystem på sikkerhedsniveauet %s

en: Installing bootloader
da: Installerer systemopstarter

en: Installing driver for %s card %s
da: Installerer driver for %s kort %s

en: Installing mtools packages...
da: Installerer mtools-pakker...

en: Installing package %s
da: Installerer pakke %s

en: Installing package %s
    %d%%
da: Installerer pakke %s
    %d%%

en: Installing packages...
da: Installerer pakker...

en: Interface
da: Grænseflade

en: Interface "%s"
da: Grænseflade '%s'

en: Interface %s
da: Grænseflade %s

en: Interface %s (on network %s)
da: Grænseflade %s (på netværk %s)

en: Interface %s (using module %s)
da: Grænseflade %s (benytter modul %s)

en: Interface:
da: Grænseflade:

en: Internal ISDN card
da: Internt ISDN-kort

en: Internet Connection Configuration
da: Konfiguration af Internetforbindelse

en: Internet Connection Sharing
da: Deling af internetforbindelse

en: Internet Connection Sharing configuration
da: Konfiguration af deling af internetforbindelse

en: Internet Connection Sharing currently disabled
da: Deling af internetforbindelse er slået fra

en: Internet Connection Sharing currently enabled
da: Deling af internetforbindelse er slået til

en: Internet Connection Sharing is now disabled.
da: Deling af internetforbindelse er nu slået fra

en: Internet Connection Sharing is now enabled.
da: Deling af internetforbindelse er nu slået til

en: Internet access
da: Internetadgang

en: Internet configuration
da: Internet-konfiguration

en: Internet connection
da: Internet opkobling

en: Internet connection & configuration
da: Internetforbindelse & -konfiguration

en: Internet connection configuration
da: Konfiguration af Internetforbindelse

en: Internet gateway
da: Internetadgang

en: Internet station
da: Internet-station

en: Introduction
    
    The operating system and the different components available in the Mandrake Linux distribution 
    shall be called the "Software Products" hereafter. The Software Products include, but are not 
    restricted to, the set of programs, methods, rules and documentation related to the operating 
    system and the different components of the Mandrake Linux distribution.
    
    
    1. License Agreement
    
    Please read this document carefully. This document is a license agreement between you and  
    MandrakeSoft S.A. which applies to the Software Products.
    By installing, duplicating or using the Software Products in any manner, you explicitly 
    accept and fully agree to conform to the terms and conditions of this License. 
    If you disagree with any portion of the License, you are not allowed to install, duplicate or use 
    the Software Products. 
    Any attempt to install, duplicate or use the Software Products in a manner which does not comply 
    with the terms and conditions of this License is void and will terminate your rights under this 
    License. Upon termination of the License,  you must immediately destroy all copies of the 
    Software Products.
    
    
    2. Limited Warranty
    
    The Software Products and attached documentation are provided "as is", with no warranty, to the 
    extent permitted by law.
    MandrakeSoft S.A. will, in no circumstances and to the extent permitted by law, be liable for any special,
    incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without limitation damages for loss of 
    business, interruption of business, financial loss, legal fees and penalties resulting from a court 
    judgment, or any other consequential loss) arising out of  the use or inability to use the Software 
    Products, even if MandrakeSoft S.A. has been advised of the possibility or occurence of such 
    damages.
    
    LIMITED LIABILITY LINKED TO POSSESSING OR USING PROHIBITED SOFTWARE IN SOME COUNTRIES
    
    To the extent permitted by law, MandrakeSoft S.A. or its distributors will, in no circumstances, be 
    liable for any special, incidental, direct or indirect damages whatsoever (including without 
    limitation damages for loss of business, interruption of business, financial loss, legal fees 
    and penalties resulting from a court judgment, or any other consequential loss) arising out 
    of the possession and use of software components or arising out of  downloading software components 
    from one of Mandrake Linux sites  which are prohibited or restricted in some countries by local laws.
    This limited liability applies to, but is not restricted to, the strong cryptography components 
    included in the Software Products.
    
    
    3. The GPL License and Related Licenses
    
    The Software Products consist of components created by different persons or entities.  Most 
    of these components are governed under the terms and conditions of the GNU General Public 
    Licence, hereafter called "GPL", or of similar licenses. Most of these licenses allow you to use, 
    duplicate, adapt or redistribute the components which they cover. Please read carefully the terms 
    and conditions of the license agreement for each component before using any component. Any question 
    on a component license should be addressed to the component author and not to MandrakeSoft.
    The programs developed by MandrakeSoft S.A. are governed by the GPL License. Documentation written 
    by MandrakeSoft S.A. is governed by a specific license. Please refer to the documentation for 
    further details.
    
    
    4. Intellectual Property Rights
    
    All rights to the components of the Software Products belong to their respective authors and are 
    protected by intellectual property and copyright laws applicable to software programs.
    MandrakeSoft S.A. reserves its rights to modify or adapt the Software Products, as a whole or in 
    parts, by all means and for all purposes.
    "Mandrake", "Mandrake Linux" and associated logos are trademarks of MandrakeSoft S.A.  
    
    
    5. Governing Laws 
    
    If any portion of this agreement is held void, illegal or inapplicable by a court judgment, this 
    portion is excluded from this contract. You remain bound by the other applicable sections of the 
    agreement.
    The terms and conditions of this License are governed by the Laws of France.
    All disputes on the terms of this license will preferably be settled out of court. As a last 
    resort, the dispute will be referred to the appropriate Courts of Law of Paris - France.
    For any question on this document, please contact MandrakeSoft S.A.
da: Introduktion
    
    Operativsystemet og de forskellige komponenter tilgængelige i Mandrake Linux distributionen vil herefter blive kaldt "programmelprodukter". Programmelprodukterne inkluderer, men er ikke begrænset til: samlingen af værktøjer, metoder, regler og dokumentation relateret til operativsystemet og de forskellige komponenter i Mandrake Linux-distributionen.
    
    
    1. Licensaftale
    
    Læs venligst dette dokument omhyggeligt. Dette dokument er en licensaftale mellem dig og MandrakeSoft S.A., som gælder til disse programmelprodukter. Ved at installere, kopiere eller bruge disse programmelprodukter accepterer du udtrykkeligt og fuldt ud denne licensaftale med dens betingelser og regler. Hvis du er uenig i nogensomhelst del af denne licens, mister du retten til at installere, kopiere eller bruge disse programmelprodukter. Hvilket som helst forsøg på at installere, kopiere eller bruge disse programmelprodukter på en måde som ikke er i overensstemmelse med betingelserne og reglerne i denne licens er ulovlig og vil betyde at du mister dine rettighedder under denne licens. Hvis dette sker, skal du med det samme ødelægge alle kopier af disse programmelprodukter.
    
    
    2. Begrænset garanti
    
    Programmelprodukterne og tilhørende dokumenter leveres "som de er", uden nogen form for garanti, i den udstrækning lov tillader. MandrakeSoft S.A. vil under ingen omstændigheder undtagen hvad lov foreskriver være ansvarlig for specielle, tilfældige, direkte eller indirekte tab af nogen art (inkluderende uden begrænsninger, skader ved tab af forretning, forstyrrelser af forretning, finansielle tab, advokatbistand, erstatninger som resultat af en retssag eller nogen anden form for følgetab) opstået under brugen eller mangel på samme af disse programmelprodukter, selv hvis MandrakeSoft S.A. er blevet gjort opmærksom på muligheden for eller indtræffelsen af sådanne skader.
    
    BEGRÆNSET ANSVAR MED HENSYN TIL REGLER OM BESIDDELSE ELLER BRUG AF FORBUDT PROGRAMMEL I VISSE LANDE
    
    I den udstrækning som loven tillader vil MandrakeSoft S.A. eller deres distributører under ingen omstændigheder være ansvarlig for specielle, tilfældige, direkte eller indirekte tab af nogen art (inklusive uden begrænsninger skader ved tab af forretning, forstyrrelser af forretning, finansielle tab, advokatbistand, erstatninger som resultat af en retssag eller nogen anden form for tab) opstået ved besiddelse eller brug af programmelkomponenter eller opstået ved hentning af programmelkomponenter fra et af Mandrake Linux webstederne som er forbudt eller begrænset i visse lande ved lokal lov. Dette begrænsede ansvar gælder, men er ikke begrænset til, de stærke krypteringskomponenter inkluderet i programmelprodukterne.
    
    
    3. GPL-licensen og relaterede licenser
    
    Dette programmel består af komponenter lavet af forskellige personer eller enheder. De fleste af disse komponenter bliver reguleret efter vilkårene og aftalerne i GNU General Public License, herefter kaldet "GPL", eller lignende licenser. De fleste af disse licenser tillader dig at bruge, kopiere, tilpasse eller redistribuere komponenterne, de dækker. Læs venligst vilkårene og betingelserne i licensaftalen for hver komponent omhyggeligt før du bruger det. Alle spørgsmål angående en komponent bedes adresseret til komponentens forfatter og ikke til MandrakeSoft. Programmerne udviklet af MandrakeSoft S.A. bliver reguleret efter GPL-licensen. Dokumentationen skrevet af MandrakeSoft S.A. bliver reguleret efter en specifik licens. Referér venligst til dokumentationen for yderligere detaljer.
    
    
    4. Intellektuelle rettigheder
    
    Alle rettigheder til komponenterne i programmelproduktet tilhører deres respektive forfattere, og er beskyttet af intellektuelle rettigheds- og ophavsretslove, gældende for programmel. MandrakeSoft S.A. forbeholder sine rettigheder til at ændre eller tilpasse programmelprodukterne, helt eller delvist, med alle midler og til alle formål. "Mandrake", "Mandrake Linux" samt de tilhørende logoer er varemærker for MandrakeSoft S.A.  
    
    
    5. Styrende love
    
    Hvis dele af denne aftale bliver kendt ugyldig, ulovlig eller ubrugelig ved en domstolsafgørelse, vil disse dele blive ekskluderet fra denne kontrakt. Du vil forblive bundet af de andre gældende dele af aftalen. Vilkårene og aftalerne i denne licens er reguleret under fransk lov. Alle uenigheder vedrørende vilkårene i denne licens vil fortrinsvist blive løst udenfor domstolene. Som en sidste udvej vil uenighederne blive håndteret ved den rette domstol i Paris, Frankrig. Ved spørgsmål omkring dette dokument, kontakt venligst MandrakeSoft S.A.

en: Invalid port given: %s.
    The proper format is "port/tcp" or "port/udp", 
    where port is between 1 and 65535.
da: Ugyldig port angivet: %s.
    Det korrekte format er "port/tcp" eller "port/udp", 
    hvor port er mellem 1 og 65535.

en: Iranian
da: Iransk

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Is FPU present
da: Er FPU tilstede

en: Is this an install or an upgrade?
da: Er dette en nyinstallation eller en opgradering?

en: Is this correct?
da: Er dette korrekt?

en: Is this the correct setting?
da: Er dette den korrekte indstilling?

en: Is your printer a multi-function device from HP or Sony (OfficeJet, PSC, LaserJet 1100/1200/1220/3200/3300 with scanner, Sony IJP-V100), an HP PhotoSmart or an HP LaserJet 2200?
da: Er din printer en multi-funktionenhed fra HP eller Sony (OfficeJet, PSC, LaserJet 1100/1200/1220/3200/3300 med skanner, Sony IJP-V100), en HP PhotoSmart eller en HP LaserJet 2200?

en: Israeli
da: Israelsk

en: Israeli (Phonetic)
da: Israelsk (Fonetisk)

en: It is now time to specify which programs you wish to install on your
    system. There are thousands of packages available for Mandrake Linux, and
    to make it simpler to manage the packages have been placed into groups of
    similar applications.
    
    Packages are sorted into groups corresponding to a particular use of your
    machine. Mandrake Linux has four predefined installations available. You
    can think of these installation classes as containers for various packages.
    You can mix and match applications from the various containers, so a
    ``Workstation'' installation can still have applications from the
    ``Development'' container installed.
    
     * "Workstation": if you plan to use your machine as a workstation,
    select one or more of the applications that are in the workstation
    container.
    
     * "Development": if plan on using your machine for programming, choose
    the appropriate packages from the container.
    
     * "Server": if your machine is intended to be a server, select which of
    the more common services you wish to install on your machine.
    
     * "Graphical Environment": this is where you will choose your preferred
    graphical environment. At least one must be selected if you want to have a
    graphical interface available.
    
    Moving the mouse cursor over a group name will display a short explanatory
    text about that group. If you unselect all groups when performing a regular
    installation (as opposed to an upgrade), a dialog will pop up proposing
    different options for a minimal installation:
    
     * "With X": install the minimum number of packages possible to have a
    working graphical desktop.
    
     * "With basic documentation": installs the base system plus basic
    utilities and their documentation. This installation is suitable for
    setting up a server.
    
     * "Truly minimal install": will install the absolute minimum number of
    packages necessary to get a working Linux system. With this installation
    you will only have a command line interface. The total size of this
    installation is 65 megabytes.
    
    You can check the "Individual package selection" box, which is useful if
    you are familiar with the packages being offered or if you want to have
    total control over what will be installed.
    
    If you started the installation in "Upgrade" mode, you can unselect all
    groups to avoid installing any new package. This is useful for repairing or
    updating an existing system.
da: Det er nu tid til at angive hvilke pakker du vil installere på dit system. Der er tusindvis af pakker til dit Mandrake Linux system, og for at gøre det nemmere at håndtere dem er pakker blevet placeret i grupper af lignende programmer.
    
    Pakkerne er ordnet i grupper svarende til en bestemt anvendelse af din maskine. Mandrake Linux har 4 foruddefinerede installationer tilgængelige. Du kan tænke på installationsklasserne som beholdere for forskellige pakker. Du kan vælge og vrage programmer fra de forskellige beholdere, så en installation af 'Arbejdsstation' kan også have programmer fra udviklingsbeholderen installeret.
    
     * 'Arbejdsstation': Hvis din maskine skal bruges som en arbejdsstation, vælg da en eller flere af programmerne der er i arbejdsstationsbeholderen.
    
     * 'Udvikling': hvis du vil bruge maskinen til programmering vælg da de rigtige pakker fra beholderen.
    
     * 'Server': hvis det er planen at maskinen skal være en server, så vælg de mere almindelige tjenester, som du ønsker at installere på maskinen.
    
     * 'Grafisk miljø': her skal du vælge foretrukne grafiske miljø. Vælg mindst ét, hvis du ønsker at have en grafisk grænseflade tilgængelig.
    
    Ved flytning af musen over et gruppenavn vises en kort forklarende tekst om denne gruppe. Hvis du ikke vælger nogen grupper ved installation (i  modsætning til en opgradering), vil en dialog komme frem som foreslår dig  forskellige former for minimal installation: 
    
     * 'Med X' installerer de færrest mulige antal pakker for at få en fungerende grafisk arbejdsstation.
    
     * 'Med basal dokumentation' installerer det basale system plus basale nytteprogrammer og tilhørende dokumentation. Denne installation er passende til at sætte en server op.
    
     * 'Mindst mulige installering' vil installere det absolut mindst mulige antal pakker nødvendigt for at få et virkende Linux-system. Med denne installation fås kun en grænseflade med kommandolinjer. Den totale størrelse af denne installation er 65 megabyte.
    
    Du kan afkrydse boksen 'Individuelt pakkevalg', hvilket  er nyttigt, hvis du kender de tilbudte pakker godt, eller hvis du ønsker at have fuld kontrol over hvad der skal installeres.
    
    Hvis du har startet installationen i 'Opdatering'-tilstand, kan du fravælge alle grupper for at undgå at installere nogen nye pakker. Dette er nyttigt ved  reparation eller opdatering af det eksisterende system.

en: Italian
da: Italiensk

en: Italy
da: Italien

en: Japan (cable)
da: Japan (kabel)

en: Japanese 106 keys
da: Japansk 106 taster

en: Join the MandrakeSoft support teams and the Linux Community online to share your knowledge and help others by becoming a recognized Expert on the online technical support website:
da: Slut dig til MandrakeSofts supporthold og Linux-samfundet på nettet for at dele din viden og hjælpe andre ved at blive en anerkendt Ekspert på det tekniske supportnetsted:

en: Journalised FS
da: Journaliserende FS

en: KB
da: Kb

en: KDE Workstation
da: KDE-arbejdsstation

en: Keep the changes?
    The current configuration is:
    
    %s
da: Behold ændringer?
    Nuværende konfiguration er:
    
    %s

en: Kensington Thinking Mouse
da: Kensington Thinking-mus

en: Kernel Boot Timeout
da: Ventetid før kerneopstart

en: Kernel:
da: Kerne:

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keyboard layout: %s
da: Tastatur-type: %s

en: Korea (North)
da: Korea (Nord)

en: Korean keyboard
da: Koreansk tastatur

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: LAN Configuration
da: LAN konfiguration

en: LAN configuration
da: LAN konfiguration

en: LAN connection
da: Lokalnet-konfiguration

en: LDAP Base dn
da: LDAP grundlæggende dn

en: LDAP Server
da: LDAP-server

en: LILO and grub are GNU/Linux bootloaders. Normally, this stage is totally
    automated. DrakX will analyze the disk boot sector and act according to
    what it finds there:
    
     * if a Windows boot sector is found, it will replace it with a grub/LILO
    boot sector. This way you will be able to load either GNU/Linux or another
    OS.
    
     * if a grub or LILO boot sector is found, it will replace it with a new
    one.
    
    If it cannot make a determination, DrakX will ask you where to place the
    bootloader.
    
    "Boot device": in most cases, you will not change the default ("First
    sector of drive (MBR)"), but if you prefer, the bootloader can be
    installed on the second hard drive ("/dev/hdb"), or even on a floppy disk
    ("On Floppy").
    
    Checking "Create a boot disk" allows you to have a rescue boot media
    handy.
    
    The Mandrake Linux CD-ROM has a built-in rescue mode. You can access it by
    booting the CD-ROM, pressing the >> F1<< key at boot and typing >>rescue<<
    at the prompt. If your computer cannot boot from the CD-ROM, there are at
    least two situations where having a boot floppy is critical:
    
     * when installing the bootloader, DrakX will rewrite the boot sector (MBR)
    of your main disk (unless you are using another boot manager), to allow you
    to start up with either Windows or GNU/Linux (assuming you have Windows on
    your system). If at some point you need to reinstall Windows, the Microsoft
    install process will rewrite the boot sector and remove your ability to
    start GNU/Linux!
    
     * if a problem arises and you cannot start GNU/Linux from the hard disk,
    this floppy will be the only means of starting up GNU/Linux. It contains a
    fair number of system tools for restoring a system that has crashed due to
    a power failure, an unfortunate typing error, a forgotten root password, or
    any other reason.
    
    If you say "Yes", you will be asked to insert a disk in the drive. The
    floppy disk must be blank or have non-critical data on it - DrakX will
    format the floppy and will rewrite the whole disk.
da: Mandrake Linux-cdrommen har en indbygget rednings-tilstand. Du kan få fat i denne ved at starte op fra cdrommen, trykke 'F1'-tasten ved opstart, og indtaste 'rescue' ved opstartsledeteksten. Men i tilfælde af at din maskine ikke kan starte op fra cdrommen, er der mindst to situationer hvor det er kritisk at have en opstartsdiskette:
    
     * ved installering af opstartsindlæseren vil DrakX genskrive opstartssektoren (MBR) på din hoveddisk (medmindre du bruger en anden opstartshåndterer) så du kan starte enten Windows eller GNU/Linux (forudsat du har Windows på dit system). Hvis du på et tidspunkt har brug for at geninstallere Windows, vil Microsoft installeringsprocessen overskrive opstartssektoren, og dermed fjerne din mulighed for at starte GNU/Linux!
    
     * Hvis der opstår et problem, og du ikke kan starte GNU/Linux op fra harddisken, vil denne diskette være den eneste måde at starte GNU/Linux op på. Den indeholder et pænt antal systemværktøjer til at genskabe et system som er gået ned pga. strømsvigt, en uheldig tastefejl, en glemt root-adgangskode, eller nogen anden årsag.
    
    Hvis du siger 'Ja', vil du blive bedt om at indsætte en diskette i drevet. Disketten skal være blank eller have ikke-kritiske data på sig - DrakX vil formatere den og overskrive hele disketten.

en: LILO with graphical menu
da: LILO med grafisk menu

en: LILO with text menu
da: LILO med tekstmenu

en: LILO/grub Installation
da: LILO/grub-installering

en: LPD - Line Printer Daemon
da: LPD - Line Printer Dæmon

en: LPD and LPRng do not support IPP printers.
da: LPD og LPRng understøtter ikke IPP printere.

en: LVM name?
da: LVM-navn?

en: LVM-disks %s
da: LVM-diske %s

en: Label
da: Mærkat

en: Language
da: Vælg sprog

en: Laos
da: Lagos

en: Laotian
da: Laotisk

en: Latin American
da: Latinamerikansk

en: Latvia
da: Letland

en: Latvian
da: Lettisk

en: Launch packet filtering for Linux kernel 2.2 series, to set
    up a firewall to protect your machine from network attacks.
da: Start pakkefiltrering for Linux kerne 2.2 serien for at opsætte en brandmur til at beskytte din maskine mod netværksangreb.

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
da: Start ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) lydsystemet

en: Launch the graphical environment when your system starts
da: Start X-vinduessystemet efter opstart

en: Launch the sound system on your machine
da: Start lydsystemet på din maskine

en: Launch userdrake
da: Start userdrake

en: Learn how to use this printer
da: Lær hvordan denne printer bruges

en: Leaving in %d seconds
da: Forsvinder om %d sekunder

en: Lebanon
da: Libanon

en: Left "Windows" key
da: Venstre Windows-tast

en: Let me pick any driver
da: Lad mig vælge hvilkensomhelst driver

en: Level
da: Niveau

en: Level %s
da: Niveau %s

en: Lexmark inkjet configuration
da: Lexmark inkjet konfiguration

en: LiLo and Bootsplash themes installation successfull
da: Problemfri installation af temaer for LiLo- og opstartsskærm

en: Libya
da: Libyen

en: License
da: Licens

en: License agreement
da: Licensaftale

en: Lilo message not found
da: Lilo-besked ikke fundet

en: Lilo screen
da: Lilo-skærm

en: Lilo/grub mode
da: Lilo/grub modus

en: Linux Standard Base. Third party applications support
da: Linux Standard Base. Understøttelse for tredjeparts-programmer

en: Linux Virtual Server, used to build a high-performance and highly
    available server.
da: Linux Virtuel Server, brugt til at bygge en server med høj ydelse og
    tilgængelighed.

en: Linuxconf will sometimes arrange to perform various tasks
    at boot-time to maintain the system configuration.
da: Linuxconf vil nogen gange arrangere udførelse af forskellige opgaver ved opstart for at vedligeholde systemkonfigurationen.

en: List of data corrupted:
da: Liste over data der er ødelagt:

en: List of data to restore:
da: Liste over data som skal genskabes:

en: Lithuania
da: Litauen

en: Lithuanian "number row" QWERTY
da: Litauisk "talrække" QWERTY

en: Lithuanian "phonetic" QWERTY
da: Litauisk "fonetisk" QWERTY

en: Lithuanian AZERTY (new)
da: Litauisk AZERTY (ny)

en: Lithuanian AZERTY (old)
da: Litauisk AZERTY (gammel)

en: Load from floppy
da: Indlæs fra diskette

en: Load the drivers for your usb devices.
da: Indlæs driverne for dine usb-enheder.

en: Load/Save on floppy
da: Indlæs/gem på diskette

en: Loading from floppy
da: Indlæser fra diskette

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
da: Indlæsning af modul %s mislykkedes.
    Ønsker du at prøve igen med andre parametre?

en: Local Network adress
da: Adresse på lokalnetværk

en: Local Printer
da: Lokal printer

en: Local Printers
da: Lokale printere

en: Local files
da: Lokale filer

en: Local measure
da: Lokal måling

en: Local network(s)
da: Lokalnetværk

en: Local printer
da: Lokal printer

en: Location
da: Placering

en: Location of auto_install.cfg file
da: Placering af auto_installations .cfg-fil

en: Location on the bus
da: Plads på bussen

en: Login ID
da: Brugernavn

en: Logitech CC Series
da: Logitech CC Serien (seriel)

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
da: Logitech mus (seriel, gammel C7 type)

en: Logs
da: Logger

en: Looking at packages already installed...
da: Leder efter pakker der allerede er installeret...

en: Looking for available packages and rebuilding rpm database...
da: Leder efter tilgængelige pakker og genopbygger rpm-database...

en: Looking for available packages...
da: Leder efter tilgængelige pakker

en: Loopback file name:
da: Loopback-filnavn:

en: Loopback file name: %s
da: Loopback-filnavn: %s

en: Loopback file(s):
       %s
da: Loopback-fil(er):
       %s

en: Luxembourg
da: Luxemburg

en: MB
da: Mb

en: MM Series
da: MM Serien

en: MOVE YOUR WHEEL!
da: FLYT PÅ HJULET!

en: Macedonia
da: Makedonien

en: Macedonian
da: Makedonisk

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Mail Server
da: Postserver

en: Mail alert
da: Post-påmindelse

en: Mail alert configuration
da: Konfiguration af postpåmindelse

en: Make initrd 'mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s'.
da: Lav initrd 'mkinitrd -f /boot/initrd-%s.img %s'.

en: Make kernel message quiet by default
da: Skjul kernens beskeder som standard

en: Making printer port available for CUPS...
da: Gør printerport tilgængelig for CUPS...

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Maltese (UK)
da: Maltesisk (UK)

en: Maltese (US)
da: Maltesisk (US)

en: Mandatory package %s is missing
da: Krævet pakke %s mangler

en: Mandrake Bug Report Tool
da: Mandrake værktøj til fejlrapportering

en: Mandrake Control Center
da: Mandrake Kontrolcenter

en: Mandrake Linux 9.1 enables you to use the very latest software to play audio files, edit and handle your images or photos, and play videos
da: Mandrake Linux 9.1 giver dig mulighed for at bruge det allernyeste programmel til at afspille musik, redigere og organisere dine billeder eller foto, og se videoer.

en: Mandrake Linux 9.1 has selected the best software for you. Surf the Web and view animations with Mozilla and Konqueror, or read your mail and handle your personal information with Evolution and Kmail
da: Mandrake Linux 9.1 har udvalgt det bedste programmel til dig. Surf på nettet og se animationer med Mozilla og Konqueror, eller læs post og organisér dine personlige informationer med Evolution og Kmail.

en: Mandrake Linux 9.1 is the ultimate development platform
da: Mandrake Linux 9.1 er den ultimative udviklingsplatform.

en: Mandrake Linux 9.1 provides a powerful tool to fully customize and configure your machine
da: Mandrake Linux 9.1 tilbyder et stærkt værktøj til fuldt ud at tilpasse og konfigurere din maskine

en: Mandrake Linux 9.1 provides the best Open Source games - arcade, action, strategy, ...
da: Mandrake Linux 9.1 tilbyder det bedste i Åben Kildetekst-spil - arkade, action, strategi, ...

en: Mandrake Linux 9.1 provides you with 11 user interfaces that can be fully modified: KDE 3, Gnome 2, WindowMaker, ...
da: Mandrake Linux 9.1 tilbyder dig 11 brugergrænseflader hvor alt kan tilpasses: KDE 3, Gnome 2, WindowMaker...

en: Mandrake Linux can support multiple languages. Select
    the languages you would like to install. They will be available
    when your installation is complete and you restart your system.
da: Du kan vælge andre sprog der vil være tilgængelige efter installationen

en: Mandrake Terminal Server Configuration
da: Konfiguration af Mandrake Terminalserver

en: Mandrake Tools Explanation
da: Forklaringer til Mandrake-værktøjer

en: MandrakeClub and Mandrake Corporate Club were created for business and private users of Mandrake Linux who would like to directly support their favorite Linux distribution while also receiving special privileges. If you enjoy our products, if your company benefits from our products to gain a competititve edge, if you want to support Mandrake Linux development, join MandrakeClub!
da: MandrakeClub og Mandrake Corporate Club er blevet skabt til forretningsbrugere private brugere af Mandrake Linux, som gerne vil støtte deres foretrukne Linux-distribution direkte og samtidig også modtage særlige privilegier. Hvis du kan lide vores produkter, hvis dit firma har gavn af vores produkter til at få et konkurrencemæssigt forspring, eller hvis du ønsker at støtte udviklingen af Mandrake Linux, så slut dig til MandrakeClub!

en: MandrakeExpert Corporate
da: MandrakeExpert for firmaer

en: MandrakeSoft works alongside a selection of companies offering professional solutions compatible with Mandrake Linux. A list of these partners is available on the MandrakeStore
da: MandrakeSoft arbejder sammen med et antal firmaer som tilbyder professionelle løsninger kompatible med Mandrake Linux. En liste over disse samarbejdspartnere findes tilgængelig på MandrakeStore

en: Manual configuration
da: Manuel konfiguration

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Media class
da: Medieklasse

en: Messages
da: Beskeder

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Minimal install
da: Minimal installation

en: Model name
da: Modelnavn

en: Modify
da: Ændr

en: Modify RAID
da: Ændr RAID

en: Modify printer configuration
da: Ændr printerkonfiguration

en: Module
da: Modul

en: Module name
da: Modulnavn

en: Module options:
da: Modulindstillinger:

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Mongolian (cyrillic)
da: Mongolsk (kyrillisk)

en: Monitor
da: Skærm

en: Monitor
    
       The installer can normally automatically detect and configure the
    monitor connected to your machine. If it is not the case, you can choose in
    this list the monitor you actually own.
da: Skærm
    
       Installationsprogrammet kan normalt automatisk finde ud af at konfigurere skærmen tilsluttet din maskine. Hvis dette ikke er tilfældet kan du i denne liste vælge den skærm du faktisk har.

en: Monitor HorizSync: %s
da: Skærms vandrette frekvens: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
da: Skærms lodrette frekvens: %s

en: Monitor: %s
da: Skærm: %s

en: More
da: Mere

en: More Graphical Desktops (Gnome, IceWM)
da: Flere grafiske miljøer (Gnome, IceWM)

en: More Options
da: Flere muligheder

en: More than one Microsoft partition has been detected on your hard drive.
    Please choose the one you want to resize in order to install your new
    Mandrake Linux operating system.
    
    Each partition is listed as follows: "Linux name", "Windows name"
    "Capacity".
    
    "Linux name" is structured: "hard drive type", "hard drive number",
    "partition number" (for example, "hda1").
    
    "Hard drive type" is "hd" if your hard dive is an IDE hard drive and
    "sd" if it is a SCSI hard drive.
    
    "Hard drive number" is always a letter after "hd" or "sd". With IDE
    hard drives:
    
     * "a" means "master hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "b" means "slave hard drive on the primary IDE controller";
    
     * "c" means "master hard drive on the secondary IDE controller";
    
     * "d" means "slave hard drive on the secondary IDE controller".
    
    With SCSI hard drives, an "a" means "lowest SCSI ID", a "b" means
    "second lowest SCSI ID", etc.
    
    "Windows name" is the letter of your hard drive under Windows (the first
    disk or partition is called "C:").
da: Mere end én Microsoft Windows partition er blevet genkendt på dit diskdrev. Vælg den som du ønsker at ændre størrelse på for at kunne installere dit nye Mandrake Linux operativsystem.
    
    Hver partition er listet som følger: 'Linux navn', 'Windows navn', 'Kapacitet'.
    
    'Linux navn' er kodet som følger: 'drevtype', 'drevnummer', 'partitionsnummer' (for eksempel '/hda1').
    
    'drevtype' er 'hd' hvis dit diskdrev er et IDE drev, og 'sd' hvis det er et SCSI drev.
    
    'drevnummer' er altid et bogstav efter 'hd' eller 'sd'. For IDE drev:
    
       * 'a' betyder 'hoved-drev på den primære IDE controller',
    
       * 'b' betyder 'slave-drev på den primære IDE controller',
    
       * 'c' betyder 'hoved-drev på den sækundære IDE controller',
    
       * 'd' betyder 'slave-drev på den sækundære IDE controller'.
    
    For SCSI drev betyder 'a' det 'første drev', 'b' betyder det 'andet drev', osv.
    
    'Windows navn' er det bogstav som dit drev har under Windows (den første
    disk eller partition kaldes 'C:').

en: Morocco
da: Marokko

en: Most of these values were extracted
    from your running system.
    You can modify as needed.
da: De fleste af disse værdier blev fundet
    fra dit kørende system.
    Du kan ændre dem efter behov.

en: Mount
da: Montér

en: Mount options
da: Modulindstillinger

en: Mount point
da: Monteringssti

en: Mount point:
da: Monteringssti:

en: Mount points must begin with a leading /
da: Monteringsstier skal begynde med /

en: Mounted
da: Monteret

en: Mounting partition %s
da: Monterer partition %s

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
da: Monterer og afmonterer alle netværks filsystemer (NFS), SMB (LanManager/Windows) og NCP (NetWare) monterings-stier

en: Mouse
da: Mus

en: Mouse Port
da: Muse-port

en: Mouse device: %s
da: Muse-enhed: %s

en: Mouse type: %s
da: Muse-type: %s

en: Move
da: Flyt

en: Move files to the new partition
da: Flyt filer til den nye partition

en: Move selected rule down one level
da: Flyt valgte regel et niveau ned

en: Move selected rule up one level
da: Flyt valgte regel et niveau op

en: Moving
da: Flytter

en: Moving files to the new partition
da: Flytter filer til den nye partition

en: Moving partition...
da: Flytter partition...

en: Mozambique
da: Mocambique

en: Msec
da: Msek

en: Multi-head configuration
da: Flerskærms-konfiguration

en: Multimedia - CD Burning
da: Multimedie - CD-brænding

en: Multimedia - Graphics
da: Multimedie - Grafik

en: Multimedia - Sound
da: Multimedie - Lyd

en: Multimedia - Video
da: Multimedie - Video

en: Multimedia station
da: Multimedie-station

en: Myanmar (Burmese)
da: Myanmar (Burmesisk)

en: NCP queue name missing!
da: NCP-kønavn mangler!

en: NCP server name missing!
da: NCP-servernavn mangler!

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
da: NFS er en populær protokol til fildeling over TCP/IP
    netværk. Denne service giver NFS fillåsnings funktionalitet

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
da: NFS er en populær protokol til fildeling over TCP/IP netværk.
    Denne tjeneste giver NFS-serverfunktionalitet, som konfigureres gennem /etc/exports filen

en: NFS server, SMB server, Proxy server, ssh server
da: NFS-vært, SMB-vært, mellemvært (proxy), SSH-vært

en: NIS Domain
da: NIS-domæne

en: NIS Server
da: NIS-server

en: NOTE: Depending on the printer model and the printing system up to %d MB of additional software will be installed.
da: Bemærk: Afhængig af printermodel og udskriftssystem vil op til %d MB yderligere programmel blive installeret.

en: NTP Server
da: NTP-server

en: Name
da: Navn

en: Name Servers:
da: Navne-servere:

en: Name of printer
da: Navn på printer

en: Name of printer should contain only letters, numbers and the underscore
da: Navn på printer bør kun indeholde bogstaver, tal og understregen _

en: Name of the profile to create (the new profile is created as a copy of the current one) :
da: Navnet på profilen der skal oprettes (den nye profil oprettes som en 
    kopi af den nuværende) :

en: Name/IP address of host:
da: Navn eller IP-adresse på vært:

en: Name:
da: Navn:

en: Name: %s
da: Navn: %s

en: Need hostname, username and password!
da: Behøver værtsnavn, brugernavn og adgangskode!

en: Need to create /etc/dhcpd.conf first!
da: Skal oprette /etc/dhcpd.conf først!

en: Need to restart the Display Manager for full changes to take effect. 
    (service dm restart - at the console)
da: Skal genstarte Display Manager for at de fulde ændringer kan tage effekt. 
    (service dm restart - fra konsollen)

en: Net Boot Images
da: Opstartsbilleder for netopstart

en: Net Method:
da: Netmetode:

en: NetWare Printer Options
da: NetWare printer-parametre

en: Netherlands
da: Holland

en: Netherlands Antilles
da: Hollandske Antiller

en: Netmask
da: Netmaske

en: Netmask:
da: Netmaske:

en: Network
da: Netværk

en: Network %s
da: Netværk %s

en: Network & Internet
da: Netværk og Internet

en: Network Computer (client)
da: Netværksmaskine (klient)

en: Network Computer server
da: Netværksmaskine server

en: Network Configuration
da: Konfigurér netværk

en: Network Configuration Wizard
da: Konfigurér netværk

en: Network Hotplugging
da: Hotplugging af netværk

en: Network Monitoring
da: Overvågnings af netværk

en: Network Options
da: Netværkstilvalg

en: Network configuration
da: Netværks konfiguration

en: Network configuration (%d adapters)
da: Netværkskonfiguration (%d adaptorer)

en: Network functionality not configured
da: Netværksfunktionalitet ikke konfigureret

en: Network interface
da: Netværksgrænsesnit

en: Network interface already configured
da: Netværksgrænsesnit allerede konfigureret

en: Network printer "%s", port %s
da: Netværksprinter '%s', port %s

en: Network printer (TCP/Socket)
da: Netværksprinter (TCP/sokkel)

en: New
da: Ny

en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

en: New configuration (isdn-light)
da: Ny konfiguration (isdn-light)

en: New devfs device
da: Ny devfs-enhed

en: New printer name
da: Nyt printernavn

en: New profile...
da: Ny profil...

en: New size in MB:
da: Ny størrelse i Mb:

en: Newzealand
da: New Zealand

en: Next
da: Næste

en: Next ->
da: Næste ->

en: No
da: Nej

en: No (experts only)
da: Nej (kun eksperter)

en: No CD device defined!
da: Ingen cd-enhed defineret!

en: No CD or DVD image found, please copy the installation program and rpm files.
da: Intet CD- eller DVD-aftryk fundet, kopiér venligst installationsprogrammet og rpm-filerne.

en: No CDR/DVDR in drive!
da: Ingen CDR/DVDR i drevet!

en: No ISDN PCI card found. Please select one on the next screen.
da: Ingen ISDN PCI-kort fundet. Vælg ét i næste skærmbillede.

en: No Internet Connection Sharing has ever been configured.
da: Deling af Internetforbindelse har aldrig været konfigureret.

en: No NIC selected!
da: Ingen NIC valgt!

en: No Sound Card detected!
da: Intet lydkort genkendt!

en: No Sound Card has been detected on your machine. Please verify that a Linux-supported Sound Card is correctly plugged in.
    
    
    You can visit our hardware database at:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3
da: Intet lydkort blev genkendt på din maskine. Tjek venligst at et lydkort der understøttes af Linux er korrekt isat.
    
    
    Du kan besøge vores database over udstyr på:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3

en: No TV Card detected!
da: Intet tv-kort genkendt!

en: No TV Card has been detected on your machine. Please verify that a Linux-supported Video/TV Card is correctly plugged in.
    
    
    You can visit our hardware database at:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3
da: Intet tv-kort blev genkendt på din maskine. Tjek venligst at et video/tv-kort der understøttes af Linux er korrekt isat.
    
    
    Du kan besøge vores database over udstyr på:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3

en: No additional information
    about this service, sorry.
da: Beklager, der er ingen ekstra
    information om denne tjeneste.

en: No alternative driver
da: Intet alternativ drivprogram

en: No browser available! Please install one
da: Ingen netlæser til stede! Installér venligst én

en: No browser is installed on your system, Please install one if you want to browse the help system
da: Ingen weblæser er installeret på dit system. Installér venligst én hvis du ønsker at bladre i hjælpesystemet.

en: No changes to backup!
da: Ingen ændringer til sikkerhedskopi!

en: No configuration file found 
    please click Wizard or Advanced.
da: ingen konfigurationsfil fundet 
    klik på Vejleder eller Avanceret.

en: No configuration, please click Wizard or Advanced.
da: Ingen konfiguration, klik på Vejleder eller Avanceret.

en: No details
da: Ingen detaljer

en: No ethernet network adapter has been detected on your system.
    I cannot set up this connection type.
da: Der blev ikke fundet nogen ethernet netværksadapter på dit system.
    Kan ikke sætte denne forbindelsetype op.

en: No ethernet network adapter has been detected on your system. Please run the hardware configuration tool.
da: Ingen ethernet netværksadapter er blevet fundet på dit system. Kør venligst værktøjet til maskinel konfiguration.

en: No floppy drive available
da: Intet tilgængeligt diskettedrev

en: No floppy drive available!
da: Intet tilgængeligt diskettedrev!

en: No free space for 1MB bootstrap! Install will continue, but to boot your system, you'll need to create the bootstrap partition in DiskDrake
da: Det er ikke plads for 1 MB bootstrap! Installationen vil fortsætte, men for at starte dit system op, skal du lave en bootstrap partition i DiskDrake

en: No hard drives found
da: Ingen diskdrev fundet

en: No image found
da: Intet aftryk fundet!

en: No kernel selected!
da: Ingen kerne valgt!

en: No known driver
da: Ingen kendt driverrutine

en: No local printer found! To manually install a printer enter a device name/file name in the input line (Parallel Ports: /dev/lp0, /dev/lp1, ..., equivalent to LPT1:, LPT2:, ..., 1st USB printer: /dev/usb/lp0, 2nd USB printer: /dev/usb/lp1, ...).
da: Ingen lokal printer fundet! For at installere en printer i hånden skal du indtaste et enhedsnavn/filnavn i inddatalinjen (parallelporte: /dev/lp0, /dev/lp1  ..., svarende til LPT1:, LPT2: ..., første USB-printer: /dev/usb/lp0, 2. USB-printer: /dev/usb/lp1 ...).

en: No mouse
da: Ingen mus

en: No net boot images created!
da: Ingen opstartsbilleder oprettet!

en: No network adapter on your system!
da: Ikke nogen netværksadapter i dit system!

en: No network card
da: Intet netkort

en: No open source driver
da: Ingen open source driverrutine

en: No partition available
da: ingen ledige partitioner

en: No password
da: Ingen adgangskode

en: No password prompt on %s at port %s
da: Ingen forespørgsel om adgangskode på %s ved port %s

en: No printer
da: Ingen printer

en: No printer found!
da: Ingen printer fundet!

en: No remote machines
da: Ingen ekstern maskine

en: No sharing
da: Ingen fildeling

en: No sound card detected. Try "harddrake" after installation
da: Intet lydkort genkendt. Prøv at køre  "harddrake" efter installation

en: No tape in %s!
da: Intet bånd i %s.

en: No test pages
da: Ingen testsider

en: No, I don't want autologin
da: Nej, jeg ønsker ikke automatisk login

en: NoVideo
da: Ingen video

en: Norfolk Island
da: Norfolk Øen

en: Normal Mode
da: Normal udgave

en: Normal modem connection
da: Normal modemforbindelse

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Norwegian
da: Norsk

en: Not connected
da: Ikke tilsluttet

en: Not enough free space for auto-allocating
da: Ikke nok fri plads til at tildele nye partitioner automatisk

en: Not enough free space to allocate new partitions
da: Ikke nok fri plads til at tildele nye partitioner

en: Not enough partitions for RAID level %d
da: Ikke nok partitioner til at benytte RAID level %d

en: Not enough swap space to fulfill installation, please add some
da: Ikke nok swap-plads til at gennemføre installationen, tilføj mere

en: Not erasable media!
da: Ikke sletbart medie!

en: Not formatted
da: Ikke formateret

en: Not installed
da: Ikke installeret

en: Not the correct CD label. Disk is labelled %s.
da: Ikke korrekt cd-etiket. Cd'en har etiket %s.

en: Not the correct tape label. Tape is labelled %s.
da: Ikke korrekt båndetiket. Båndet har etiket %s.

en: Nothing to do
da: Ingenting at lave

en: Notice
da: Bemærk

en: Now, it's time to select a printing system for your computer. Other OSs may
    offer you one, but Mandrake Linux offers two. Each of the printing systems
    is best for a particular type of configuration.
    
     * "pdq" -- which is an acronym for ``print, don't queue'', is the choice
    if you have a direct connection to your printer, you want to be able to
    panic out of printer jams, and you do not have networked printers. ("pdq
    " will handle only very simple network cases and is somewhat slow when
    used with networks.) It's recommended that you use "pdq " if this is your
    first experience with GNU/Linux.
    
     * "CUPS" - `` Common Unix Printing System'', is an excellent choice for
    printing to your local printer or to one halfway around the planet. It is
    simple to configure and can act as a server or a client for the ancient
    "lpd " printing system, so it compatible with older operating systems
    that may still need print services. While quite powerful, the basic setup
    is almost as easy as "pdq". If you need to emulate a "lpd" server, make
    sure to turn on the "cups-lpd " daemon. "CUPS" includes graphical
    front-ends for printing or choosing printer options and for managing the
    printer.
    
    If you make a choice now, and later find that you don't like your printing
    system you may change it by running PrinterDrake from the Mandrake Control
    Center and clicking the expert button.
da: Nu er det tid til at vælge et udskrivningssystem for din maskine. Andre styresystemer tilbyder måske ét, men Mandrake tilbyder to.
    
    Printersystemerne er hver især bedst til en bestemt konfigurationstype.
    
     * 'pdq' - som betyder 'print, don't queue' (udskriv, kø ej), er valget, hvis du har en direkte forbindelse til din printer, og du ønsker at kunne klare printproblemer med det samme, og du ikke har nogen printere via netværk. ('pdq' vil kun behandle meget simple netværkstilfælde, og er lidt sløvt på netværk.) Vælg 'pdq' hvis dette er din første erfaring med GNU/Linux.
    
     * 'CUPS' - 'Common Unix Printing System' (Fælles printersystem for Unix) er fremragende til at udskrive på din lokale printer, og også på den, der står på den anden side af jordkloden. Det er nemt at konfigurere, og kan virke som en server eller klient for det bedagede 'lpd'-printsystem, så det er kompatibelt med de tidligere systemer, som stadig kan have brug for udskriftstjenester. Det er ganske stærkt, men den basale opsætning er næsten lige så nem som for 'pdq'. Hvis du har brug for at dette efterligner en 'lpd'-server, skal du aktivere 'cups-lpd'-dæmonen. CUPS har grafiske grænseflader for udskrivning og valg af printermuligheder, og for administration af printeren.
    
    Du kan ændre dit valg senere ved at køre PrinterDrake fra Mandrakes Kontrolcenter, og klikke på ekspert-knappen.

en: Now, you can run xawtv (under X Window!) !
da: Nu kan du køre xawtv (under X Window!)!

en: Number of buttons
da: Antal knapper

en: Number of capture buffers:
da: Antal fangningsbuffere:

en: OK
da: O.k.

en: OK to restore the other files.
da: O.k. at genskabe de andre filer.

en: OKI winprinter configuration
da: OKI konfiguration af winprinter

en: OSS (Open Sound System) was the first sound API. It's an OS independant sound API (it's available on most unices systems) but it's a very basic and limited API.
    What's more, OSS drivers all reinvent the wheel.
    
    ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) is a modularized architecture which
    supports quite a large range of ISA, USB and PCI cards.
    
    It also provides a much higher API than OSS.
    
    To use alsa, one can either use:
    - the old compatibility OSS api
    - the new ALSA api that provides many enhanced features but requires using the ALSA library.
da: OSS (Open Sound System) var den første lyd-API. Det er den første OS-uafhængige lyd-API (Den er tilgængelig på de fleste Unix-systemer) men den er en meget basal og begrænset API.
    Ydermere genopfandt alle OSS-drivere hjulet.
    
    ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) er en modulær arkitektur som
    understøtter en ganske stor mængde ISA-, USB- og PCI-kort.
    
    Den tilbyder også en meget højere API end OSS.
    
    For at bruge ALSA kan man enten bruge:
    - den gamle OSS-kompatibilitetes-api
    - den nye ALSA API som tilbyder mange forbedrede faciliteter men som kræver brug af ALSA-biblioteket.

en: Office
da: Kontor

en: Office Workstation
da: Kontor-arbejdsstation

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
da: Kontor-programmer: Tekstbehandler (kword, abiword), regneark (kspread, gnumeric), pdf-visere, o.lign.

en: Official vendor name of the cpu
da: Officielt producentnavn på processoren

en: Ok
da: O.k.

en: Old configuration (isdn4net)
da: Gammel konfiguration (isdn4net)

en: Old device file
da: Gammel enhedsfil

en: On CUPS server "%s"
da: På CUPS-server '%s'

en: On Floppy
da: På diskette

en: On boot
da: Ved opstart

en: Once you've selected a device, you'll be able to see the device information in fields displayed on the right frame ("Information")
da: Når du har valgt en enhed kan du se enhedsinformationen på felter som vises i den højre ramme ("Information")

en: Open Firmware Delay
da: Åben firmwareforsinkelse

en: Optimize your security
da: Optimér din sikkerhed

en: Option %s must be a number!
da: Valg %s skal være et tal!

en: Option %s must be an integer number!
da: Valg %s skal være et helt tal!

en: Option %s out of range!
da: Valg %s er udenfor område!

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
da: Indstillingen ``Begræns kommandolinie-indstillinger'' er intet værd uden
    en adgangskode

en: Options
da: Valg

en: Options: %s
da: Valg: %s

en: Other
da: Andet

en: Other (not drakbackup)
    keys in place already
da: Andet (ikke drakbackup)
    nøglerne findes allerede

en: Other Graphical Desktops
da: Andre grafiske miljøer

en: Other Media
da: Andet medie

en: Other MultiMedia devices
da: Andre multimedie-enheder

en: Other OS (MacOS...)
da: Andet styresystem (MacOS...)

en: Other OS (SunOS...)
da: Andet styresystem (SunOS...)

en: Other OS (windows...)
da: Andet styresystem (Windows...)

en: Other ports
da: Andre porte

en: Our full range of Linux solutions, as well as special offers on products and other "goodies," are available online on our e-store:
da: Vores komplette udvalg af Linux-løsninger, så vel som specialtilbud på produkter og andre godbidder, er tilgængelige via nettet i vores e-butik:

en: Output
da: Uddata

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
da: PCMCIA understøttelse er normalt til at understøtte ting som ethernet og modemer på bærbare.  Den vil ikke blive startet medmindre den er konfigureret, så det er sikkert at have den installeret på maskiner der ikke har behov for den.

en: PCMCIA support no longer exists for 2.2 kernels. Please use a 2.4 kernel.
da: PCMCIA-understøttelse eksisterer ikke længere for 2.2-kerner. Brug en 2.4-kerne.

en: PDQ only supports local printers, remote LPD printers, and Socket/TCP printers.
da: PDQ understøtter kun lokale printere, eksterne LPD printere, og Sokkel/TCP printere.

en: PLL setting:
da: PLL-opsætning:

en: POP and IMAP Server
da: POP- og IMAP-server

en: PXE Server Configuration
da: Konfiguration af PXE-server

en: Package Group Selection
da: Valg af pakkegrupper

en: Package not installed
da: Pakke ikke installeret

en: Package selection
da: Valg af pakker

en: Package:
da: Pakke:

en: Palestine
da: Palæstina

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Parameters
da: Parametre

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
da: Partition som opstartes som standard
        (gælder kun MS-DOS-opstart, ikke LILO)

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
da: Partitionstabellen for disk %s vil nu blive skrevet på disken!

en: Partition table type: %s
da: Partitionstabel-type: %s

en: Partitioning
da: Opdeling af disk

en: Partitioning failed: %s
da: Partitionering mislykkedes: %s

en: Password
da: Adgangskode

en: Password (again)
da: Adgangskode (igen)

en: Password required
da: Adgangskode krævet

en: Passwords are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
da: Kontrol af adgangskode er nu aktiveret, men brug som netværksmaskine er stadig ikke anbefalet.

en: Path
da: Sti

en: Path or Module required
da: Sti eller modul krævet

en: Path selection
da: Valg af sti

en: Periodic Checks
da: Periodiske kontroller

en: Permission denied transferring %s to %s
da: Adgang nægtet ved overførsel af %s til %s

en: Permission problem accessing CD.
da: Problem med rettigheder ved adgang til CD.

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Personal Finance
da: Personlig økonomi

en: Personal Information Management
da: Personlig informationshåndtering

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Photo memory card access on your HP multi-function device
da: Adgang til fotohukommelseskort på din HP-multifunktionsenhed

en: Photo test page
da: Fototestside

en: Pipe into command
da: kanalisér ind i kommando

en: Pipe job into a command
da: kanalisér opgave ind i kommando

en: Please Wait... Applying the configuration
da: Vent venligst... Sætter konfigurationen i anvendelse

en: Please be sure that the cron daemon is included in your services. 
    
    Note that currently all 'net' medias also use the hard drive.
da: Forsikr dig gerne om at cron-dæmonen er med i dine tjenester.
    Bemærk at alle 'net'-medier også bruger disken for nærværende.

en: Please check all users that you want to include in your backup.
da: Markér alle brugere som du vil have med i din sikkerhedskopi.

en: Please check for multisession CD
da: Markér om du bruger en multisessions-cd

en: Please check if you are using CDRW media
da: Markér om du bruger et CDRW-medie

en: Please check if you are using a DVDR device
da: Markér om du bruger en CDRW-enhed

en: Please check if you are using a DVDRAM device
da: Markér om du bruger en DVDRAM-enhed

en: Please check if you want to eject your tape after the backup.
da: Markér om du vil udskyde dit bånd før sikkerhedskopi laves

en: Please check if you want to erase your RW media (1st Session)
da: Markér om du vil slette dit CDRW-medie (1. session

en: Please check if you want to erase your tape before the backup.
da: Markér om du vil slette dit bånd før sikkerhedskopi laves

en: Please check if you want to use the non-rewinding device.
da: Markér om du vil bruge den ikke-tilbagespolende enhed.

en: Please choose a language to use.
da: Vælg det sprog, der skal bruges.

en: Please choose for each step whether it will replay like your install, or it will be manual
da: Vælg for hvert skridt om det skal være som under installationen, eller manuelt

en: Please choose load or save package selection on floppy.
    The format is the same as auto_install generated floppies.
da: Vælg indlæs eller gem pakkevalg på diskette.
    Formatet er det samme som for auto_install-genererede disketter.

en: Please choose the
    media for backup.
da: Vælg mediet for
    sikkerhedskopiering.

en: Please choose the desired security level
da: Vælg det ønskede sikkerhedniveau

en: Please choose the first number of the 10-range you wish to edit,
    or just hit Enter to proceed.
    Your choice?
da: Vælg det første tal i 10-området som du ønsker at redigere,
    Eller tryk retur for at fortsætte.
    Dit valg?

en: Please choose the port that your printer is connected to or enter a device name/file name in the input line
da: Angiv hvilken port din printer er forbundet til eller indtast et enhedsnavn/filnavn på inddatalinjen

en: Please choose the port that your printer is connected to.
da: Angiv hvilken port din printer er forbundet til.

en: Please choose the printer to which the print jobs should go or enter a device name/file name in the input line
da: Angiv hvilken printer som udskriftsopgaverne skal gå til eller indtast et enhedsnavn/filnavn på inddatalinjen

en: Please choose the printer to which the print jobs should go.
da: Angiv hvilken printer som udskriftsopgaverne skal gå til.

en: Please choose the printer you want to set up or enter a device name/file name in the input line
da: Angiv hvilken printer dine udskriftsopgaver skal gå til, eller indtast et enhedsnavn/filnavn på inddatalinjen

en: Please choose the printer you want to set up. The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
da: Vælg den printer du ønsker at opsætte. Konfigurationen af printeren vil ske fuldstændigt automatisk. Hvis din printer ikke blev fundet korrekt eller hvis du foretrækker en tilpasset printerkonfiguration, så slå 'Manuel konfiguration' til.

en: Please choose the time 
    interval between each backup
da: Vælg tidsinterval mellem
    hver sikkerhedskopiering

en: Please choose what network adapter will be connected to your Local Area Network.
da: Vælg hvilken netværksadapter som skal forbindes til dit lokalnet.

en: Please choose what you want to backup
da: Vælg hvad du vil sikkerhedkopiere

en: Please choose where you want to backup
da: Vælg hvor du ønsker at sikkerhedskopiere

en: Please choose which network adapter you want to use to connect to Internet.
da: Vælg hvilken netværksadapter du ønsker at bruge til at lave forbindelse til Internettet med.

en: Please choose which network interface will be used for the dhcp server.
da: Vælg hvilken netværksgrænseflade som skal bruges til dhcp-serveren.

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
da: Angiv hvilken seriel port dit modem er forbundet til.

en: Please choose which serial port your mouse is connected to.
da: Vælg hvilken seriel port din mus er forbundet til.

en: Please choose your CD/DVD device
    (Press Enter to propogate settings to other fields.
    This field isn't necessary, only a tool to fill in the form.)
da: Vælg cd/dvd-enhed.
    (Tryk Enter for at overføre indstillinger til andre felter.
    Dette felt behøves ikke, det er kun et værktøj for at udfylde formularen.)

en: Please choose your CD/DVD media size (Mb)
da: Vælg cd/dvd-mediastørrelse

en: Please choose your country.
da: Vælg dit land.

en: Please choose your keyboard layout.
da: Vælg dit tastaturlayout.

en: Please choose your mouse type.
da: Vælg muse-type.

en: Please choose your type of mouse.
da: Vælg muse-type.

en: Please click on a partition
da: Klik på en partition

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
da: Indtast IP konfigurationen for denne maskine. Hvert felt skal udfyldes
    med en IP adresse i `dotted-decimal' notation (for eksempel 1.2.3.4).

en: Please enter the WebDAV server URL
da: Indtast LRL for WebDAV-serveren

en: Please enter the device name to use for backup
da: Indtast endhedsnavnet der skal bruges til sikkerhedskopiering

en: Please enter the directory (or module) to
     put the backup on this host.
da: Indtast kataloget (eller modulet) hvori
     sikkerhedskopien skal lægges på denne maskine.

en: Please enter the directory to save to:
da: Indtast kataloget hvortil der skal gemmes:

en: Please enter the directory to save:
da: Indtast kataloget der skal gemmes:

en: Please enter the directory where backups are stored
da: Indtast kataloget hvor sikkerhedskopier gemmes

en: Please enter the host name or IP.
da: Indtast værtsnavn eller IP.

en: Please enter the maximum size
     allowed for Drakbackup
da: Indtast den maksimale størrelse
     tilladt for Drakbackup

en: Please enter your CD Writer device name
     ex: 0,1,0
da: Indtast din CD-brænders enhedsnavn
     fx: 0,1,0

en: Please enter your email address below
da: Indtast din adgangskode for epost nedenfor

en: Please enter your host name if you know it.
    Some DHCP servers require the hostname to work.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
da: Indtast dit værtsnavn hvis du kender det.
    Nogle DHCP-servere kræver værtsnavnet for at fungere.
    Dit værtsnavn bør være et fuldt kvalificeret værtsnavn,
    fx 'minpc.mitfirma.dk'.

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one.
da: Indtast domænenavn, værtsnavn og IP adressen for evt. ekstra navne-servere.
    Dit værtsnavn skal være et fuldt kvalificeret værtsnavn inklusive domæne,
    f.eks. minpc.mitfirma.dk. Hvis du ikke har nogen ekstra navne-servere,
    så lad navne-server-felterne være blanke.

en: Please enter your login
da: Indtast dit brugernavn

en: Please enter your password
da: Indtast din adgangskode

en: Please enter your username, password and domain name to access this host.
da: Indtast venligst dit brugernavn, din adgangskode og dit domænenavn for at få adgang til denne vært.

en: Please fill or check the field below
da: Udfyld eller markér feltet nedenunder

en: Please give a user name
da: Indtast et brugernavn

en: Please indicate where the auto_install.cfg file is located.
    
    Leave it blank if you do not want to set up automatic installation mode.
da: Angiv venligst hvor auto_install.cfg-filen er placeret.
    
    Lad den være blank hvis du ikke ønsker at opsætte en automatisk installationstilstand.

en: Please indicate where the installation image will be available.
    
    If you do not have an existing directory, please copy the CD or DVD contents.
da: Angiv venligst hvor installationsaftrykket vil være tilgængeligt.
    
    Hvis du ikke har et eksisterende katalog, så kopiér venligst indholdet af CD'en eller DVD'en.

en: Please insert floppy disk:
da: Indsæt diskette:

en: Please insert the Boot floppy used in drive %s
da: Indsæt opstartsdisketten i diskette-drevet %s

en: Please insert the Installation Cd-Rom in your drive and press Ok when done.
    If you don't have it, press Cancel to avoid live upgrade.
da: Indsæt installations-cdrom'en i dit cdrom-drev og tryk på Ok, når det gjort
    Hvis du ikke har den - tryk på Annullér, så undgås levende opgradering

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
da: Indsæt Opdater moduler-disketten i drev %s

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
da: Log ud og tryk herefter på Ctrl-Alt-Bak

en: Please make a backup of your data first
da: Lav gerne en sikkerhedkopi af dine data først

en: Please relog into %s to activate the changes
da: Log ind i %s igen for at aktivere ændringerne

en: Please select data to backup...
da: Vælg data for sikkerhedskopi...

en: Please select data to restore...
da: Udvælg de data du vil genskabe...

en: Please select media for backup...
da: Vælg medie for sikkerhedskopi...

en: Please select the correct port. For example, the "COM1" port under
    Windows is named "ttyS0" under GNU/Linux.
da: Vælg den rigtige port. For eksempel er navnet for COM1-porten  under MS Windows 'ttyS0' under GNU/Linux.

en: Please select the device where your %s is attached
da: Vælg venligst enheden hvor din %s er isat

en: Please select the test pages you want to print.
    Note: the photo test page can take a rather long time to get printed and on laser printers with too low memory it can even not come out. In most cases it is enough to print the standard test page.
da: Vælg testsiderne du ønsker at udskrive.
    Bemærk: fototestsiden kan tage ret lang tid at skrive ud, og på laserprintere med for lidt hukommelse vil den måske ikke skrives ud i det hele taget. Som regel vil det være nok at udskrive standard-testsiden.

en: Please test the mouse
da: Test musen

en: Please try again
da: Prøv igen

en: Please uncheck or remove it on next time.
da: Afmarkér eller fjern det gerne næste gang.

en: Please wait
da: Vent venligst

en: Please wait, preparing installation...
da: Vent venligst, forbereder installationen

en: Please wait, setting security level...
da: Vent venligst, sætter sikkerhedsniveau...

en: Please wait, setting security options...
da: Vent venligst, sætter sikkerhedstilvalg...

en: Please,
    type in your tv norm and country
da: Indtast din tv-standard og land

en: Please, choose your keyboard layout.
da: Vælg tastaturlayout.

en: Plug'n Play probing failed. Please select the correct monitor
da: Undersøgning for Plug'n Play mislykkedes. Vælg venligst den rigtige skærm

en: Poland
da: Polen

en: Polish
da: Polsk

en: Polish (qwerty layout)
da: Polsk (polsk layout)

en: Polish (qwertz layout)
da: Polsk (polsk layout)

en: Poor
da: Ringe

en: Port: %s
da: Vært: %s

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Post Install
da: Efterbehandling for installering

en: Post Uninstall
da: Efterbehandling for afinstallering

en: Post-install configuration
da: Konfiguration efter installation

en: Postfix Mail Server
da: Postfix postserver

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that moves mail from one machine to another.
da: Postfix er en transport-agent for post, som bruges af programmer der flytter post fra en maskine til en anden.

en: PostgreSQL or MySQL database server
da: PostgreSQL eller MySQL database-server

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
da: Mulig LAN-adresse konflikt fundet i konfigurationen til %s!

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
da: Præcis RAM-mængde, hvis påkrævet (fandt %d Mb)

en: Preference:
da: Præference:

en: Preparing bootloader...
da: Forbereder opstarter...

en: Preparing installation
da: Forbereder installationen

en: Preparing printer database...
da: Forbereder printerdatabase: ...

en: Press enter to boot the selected OS, 'e' to edit the
da: Tryk 'enter' for at starte det valgte OS, 'e' for at redigere

en: Preview
da: smugkig

en: Previous
da: Forrige

en: Print
da: Udskriv

en: Print Queue Name
da: Printerkø-navn

en: Print option list
da: Liste med printermuligheder

en: Print test pages
da: Udskriver testsider

en: Printer "%s" on SMB/Windows server "%s"
da: Printer '%s' på SMB/Windows server '%s'

en: Printer "%s" on server "%s"
da: Printer "%s" på server "%s"

en: Printer %s
    What do you want to modify on this printer?
da: Printer %s
    Hvad ønsker du at forandre på, på denne printer?

en: Printer Device URI
da: Printer-enheds URI

en: Printer Server
da: Printer-server

en: Printer auto-detection
da: Auto-opdagelse af printere

en: Printer auto-detection (Local, TCP/Socket, and SMB printers)
da: Automatisk identifikation af printere (Lokal, TCP/Socket og SMB-skrivere)

en: Printer connection type
da: Printeropkoblingstype

en: Printer default settings
    
    You should make sure that the page size and the ink type/printing mode (if available) and also the hardware configuration of laser printers (memory, duplex unit, extra trays) are set correctly. Note that with a very high printout quality/resolution printing can get substantially slower.
da: Standardprinterens indstillinger
    
    Du bør tjekke at sidestørrelsen og blæktypen/udskriftstilstanden (hvis til stede) og også konfigurationen af laserprinterudstyr (hukommelse, duplex-enhed, ekstra bakker) er sat rigtigt. Bemærk at en meget god udskriftskvalitet kan gøre udskriften betydeligt langsommere.

en: Printer host name or IP
da: Værtsnavn eller IP-adresse på printer mangler!

en: Printer host name or IP missing!
da: Værtsnavn eller IP-adresse på printer mangler!

en: Printer manufacturer, model
da: Printerproducent, model

en: Printer manufacturer, model, driver
da: Printerproducent, model, driver

en: Printer model selection
da: Valg af printermodel

en: Printer name, description, location
da: Printernavn, beskrivelse, sted

en: Printer on NetWare server
da: Printer på en NetWare server

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
da: Printer på SMB/Windows 95/98/NT server

en: Printer on parallel port \#%s
da: Printer på parallel port \#%s

en: Printer on remote CUPS server
da: Printer på ekstern CUPS server

en: Printer on remote lpd server
da: Printer på ekstern lpd server

en: Printer options
da: Printer-muligheder

en: Printer sharing
da: Printerdeling

en: Printer sharing on hosts/networks:
da: Printerdeling på vært eller netværk:

en: Printerdrake has compared the model name resulting from the printer auto-detection with the models listed in its printer database to find the best match. This choice can be wrong, especially when your printer is not listed at all in the database. So check whether the choice is correct and click "The model is correct" if so and if not, click "Select model manually" so that you can choose your printer model manually on the next screen.
    
    For your printer Printerdrake has found:
    
    %s
da: Printerdrake har sammenlignet modelnavnet fra den automatiske genkendelse af printeren med modellerne listet i dens printerdatabase for at finde den bedste match. Dette valg kan være forkert, især når din printer slet ikke er listet i databasen. Så tjek om valget er korrekt og klik "Modellen er korrekt" hvis den er, og hvis ikke så klik "Vælg model manuelt" så du kan udvælge din printermodel manuelt på den næste skærm.
    
    Som din printer har Printerdrake fundet:
    
    %s

en: Printing
da: Printning

en: Printing on the printer "%s"
da: Udskriver på printeren '%s'

en: Printing system:
da: Printsystem:

en: Printing test page(s)...
da: Udskriver testsider...

en: Printing/Photo Card Access on "%s"
da: Udskriver/Adgang til fotokort på '%s'

en: Printing/Scanning on "%s"
da: Udskriver/Skanner på '%s'

en: Printing/Scanning/Photo Cards on "%s"
da: Udskriver/Skanner/Fotokort på '%s'

en: Problems installing package %s
da: Problemer med installation af %s

en: Problems occured during configuration.
    Test your connection via net_monitor or mcc. If your connection doesn't work, you might want to relaunch the configuration.
da: Problemer indtraf under konfigurationen.
    Afprøv din forbindelse med net_monitor eller mcc. Hvis din forbindelse ikke virker, kan du prøve at genstarte konfigurationen.

en: Processor ID
da: Processor-ID

en: Processors
da: Processorer

en: Profile
da: Profil

en: Profile to delete:
da: Profil der skal slettes:

en: Profile:
da: Profil:

en: Programs to manage your finances, such as gnucash
da: Programmer til at håndtere din økonomi, som fx gnucash

en: ProgressBar color selection
da: Valg af farve for forløbslinje

en: Property
da: Egenskab

en: Protocol
da: Protokol

en: Protocol for the rest of the world
da: Protokol for resten af verden

en: Protocol for the rest of the world
    No D-Channel (leased lines)
da: Protokol for resten af verden 
     ingen D-kanal (lejet linje)

en: Provider dns 1 (optional)
da: Udbyder DNS 1 (valgfri)

en: Provider dns 2 (optional)
da: Udbyder DNS 2 (valgfri)

en: Provider name (ex provider.net)
da: Navn på udbyder (f.eks. udbyder.net)

en: Provider phone number
da: Udbyders telefonnummer

en: Proxies configuration
da: Konfiguration af mellemvært (proxy)

en: Proxy should be http://...
da: Proxy skal være http://...

en: Push multimedia to its limits!
da: Pres multimedie til det yderste!

en: Quit
da: Afslut

en: Quit without saving
da: Afslut uden at gemme

en: Quit without writing the partition table?
da: Afslut uden at skrive partitionstabellen?

en: RAID-disks %s
da: RAID-diske %s

en: Radio support:
da: Radio-understøttelse:

en: Rate should have the suffix k, M or G (for example, "11M" for 11M), or add enough '0' (zeroes).
da: Hastighed bør have endelsen k, M or G (for eksempel, "11M" for 11M), eller tilføj nok '0'.

en: Raw printer
da: Rå printer

en: Raw printer (No driver)
da: Rå printer (ingen driver)

en: Re-configure interface and DHCP server
da: Rekonfigurér grænsesnit og DHCP-server

en: Re-generating list of configured scanners ...
da: Regenererer liste af konfigurerede skannere ...

en: Re-submit
da: Indsend igen

en: Read carefully!
da: Læs omhyggeligt!

en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: Read-write
da: Læs-skriv

en: Reading data of installed printers...
da: Læser data for nye printere...

en: Reading printer data...
da: Læser printerdata ...

en: Reading printer database...
da: Læser database over printere ...

en: Real name
da: Rigtige navn

en: Reboot
da: Genstart

en: Receiving Speed:
da: Modtagelseshastighed:

en: Refresh printer list (to display all available remote CUPS printers)
da: Opfrisk printerliste (for at vise alle tilgængelige eksterne CUPS-printere)

en: Refreshing printer data...
da: Opfrisker printerdata ...

en: Refuse
da: Nægt

en: Relaunch 'lilo'
da: Genstart 'lilo'

en: Release:
da: Udgave:

en: Reload partition table
da: Genindlæs partitionstabel

en: Remember this password
da: Husk denne adgangskode

en: Remote Administration
da: Ekstern administration

en: Remote CUPS server
da: Ekstern CUPS server

en: Remote Control
da: Ekstern kontrol

en: Remote Printers
da: Eksterne printere

en: Remote host name
da: Eksternt værtsnavn

en: Remote host name missing!
da: Eksternt værtsnavn mangler

en: Remote lpd Printer Options
da: Parametre til ekstern lpd

en: Remote printer
da: Ekstern printer

en: Remote printer name
da: Eksternt printernavn

en: Remote printer name missing!
da: Det eksterne værtsnavn mangler!

en: Removable media automounting
da: Automontering af flytbare medier

en: Remove
da: Fjern

en: Remove List
da: Fjern liste

en: Remove Selected
da: Fjern valgte

en: Remove Windows(TM)
da: Fjern Windows(TM)

en: Remove a module
da: Fjern et modul

en: Remove fonts on your system
da: Fjern skrifttyper på dit system

en: Remove from LVM
da: Fjern fra LVM

en: Remove from RAID
da: Fjern fra RAID

en: Remove printer
da: Fjern printer

en: Remove selected host
da: Fjern valgte vært

en: Remove selected host/network
da: Fjern valgte vært/netværk

en: Remove the last item
da: Fjern det sidste element

en: Remove the logical volumes first
da: Fjern de logiske delarkiver først

en: Remove the loopback file?
da: Fjern loopback-filen?

en: Remove this printer from Star Office/OpenOffice.org/GIMP
da: Fjern denne printer fra Star Office/OpenOffice.org/GIMP.org

en: Remove user directories before restore.
da: Fjern brugerkataloger før genskabning.

en: Removing %s
da: Fjerner %s

en: Removing %s ...
da: Fjerner %s ...

en: Removing old printer "%s"...
da: Fjerner gammel printer "%s"...

en: Removing printer "%s"...
da: Fjerner printer "%s"...

en: Removing printer from Star Office/OpenOffice.org/GIMP
da: Fjerner printer fra Star Office/OpenOffice.org/GIMP.org

en: Replay
da: Afspil igen

en: Report
da: Rapport

en: Rescue partition table
da: Redder partitionstabel

en: Reselect correct fonts
da: Genvælg korrekte skrifttyper

en: Resize
da: Størrelsesændring

en: Resizing
da: Ændrer størrelsen

en: Resizing Windows partition
da: Udregner Windows-filsystemets grænser

en: Resolution
da: Opløsning

en: Resolution
    
       You can choose here resolutions and color depth between those available
    for your hardware. Choose the one that best suit your needs (you will be
    able to change that after installation though). A sample of the chosen
    configuration is shown in the monitor.
da: Opløsning
    
       Du kan hér vælge opløsninger og farvedybder ud af de tilgængelige muligheder for dit udstyr. Vælg dem som bedst opfylder dine behov (du vil dog kunne ændre dette efter installationen). Et eksempel på den valgte konfiguration vil blive vist på skærmen.

en: Resolution: %s
da: Opløsninger %s

en: Resolutions
da: Opløsninger

en: Restart XFS
da: Genstart XFS

en: Restarting printing system...
da: Genstarter printsystemet ...

en: Restore
da: Genskab

en: Restore Failed...
da: Genskabelse mislykkedes...

en: Restore From CD
da: Genskab fra cd

en: Restore From Catalog
da: Genskab fra katalog

en: Restore From Tape
da: Genskab fra bånd

en: Restore Other
da: Genskab andet

en: Restore Progress
da: Fremskridt for genskabelse

en: Restore Selected
    Catalog Entry
da: Genskab valgt
    katalogpost

en: Restore Selected
    Files
da: Genskab valgte
    filer

en: Restore Users
da: Genskab brugere

en: Restore Via Network
da: Genskab via netværk

en: Restore Via Network Protocol: %s
da: Genskab via netværksprotokol: %s

en: Restore all backups
da: Genskab alle sikkerhedskopier

en: Restore from Hard Disk.
da: Genskab fra disk.

en: Restore partition table
da: Genskaber partitionstabel

en: Restore system
da: Genskab system

en: Restoring from file %s failed: %s
da: Genskabning fra fil %s mislykkedes: %s

en: Restrict command line options
da: Begræns kommandolinie-indstillinger

en: Reunion
da: Réunion

en: Right "Windows" key
da: Højre Windows-tast

en: Right Alt key
da: Højre alt-tast

en: Romania
da: Rumænien

en: Romanian (qwerty)
da: Russisk (qwerty)

en: Romanian (qwertz)
da: Russisk (qwertz)

en: Root
da: Rod

en: Root partition size in MB:
da: Rod-partitions størrelse i Mb:

en: Routers:
da: Rutere:

en: Run "sndconfig" after installation to configure your sound card
da: Kør "sndconfig" efter installation for at konfigurere dit lydkort

en: Run config tool
da: Kør konfigurationsværktøj

en: Running "%s" ...
da: Kører "%s" ...

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
da: Kører planlagte kommandoer med 'at' kommandoen på tiden specificeret da 'at' blev kørt, og kører batch kommandoer når den gennemsnitlige systembelastning er lav nok

en: Russia
da: Rusland

en: Russian
da: Russisk

en: Russian (Yawerty)
da: Russisk (Yawerty)

en: SCSI controllers
da: SCSI-kontrolkort

en: SECURITY WARNING!
da: SIKKERHEDSADVARSEL!

en: SILO Installation
da: SILO-installering

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
da: SMB (Windows 9x/NT)-printer indstillinger

en: SMB server IP
da: SMB-serverens IP

en: SMB server host
da: SMB-servervært

en: SMBus controllers
da: SMBus-kontrollers

en: SSH Server
da: SSH-server

en: Sagem (using pppoa) usb
da: Sagem (der bruger pppoa) usb

en: Saint Helena
da: Sankt Helena

en: Saint Kitts and Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

en: Saint Lucia
da: Sankt Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Sankt Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Sankt Vincent og Grenadinerne

en: Samba Server
da: Samba-server

en: Samba share name missing!
da: Samba-delenavn mangler!

en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Save
da: Gem

en: Save as..
da: Gem som...

en: Save on floppy
da: Gem på diskette

en: Save packages selection
da: Gem pakke-valg

en: Save partition table
da: Gem partitionstabel

en: Save theme
da: gem temaer

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
da: Gemmer og henter systemets entropipøl for en højre kvalitet
    ved generering af tilfældige tal.

en: Scanner
da: Skanner

en: Scanner sharing
da: Skannerdeling

en: Scanner sharing to hosts:
da: Skannerdeling til værter:

en: Scannerdrake
da: Skannerdrake

en: Scanning for TV channels
da: Skanner for tv-kanaler

en: Scanning for TV channels in progress ...
da: Skanning for tv-kanaler i gang...

en: Scanning network...
da: Skanner netværk ...

en: Scanning on your HP multi-function device
da: Skanning på din HP-multifunktionsenhed

en: Scanning partitions to find mount points
da: Skanner partitioner for at finde monteringspunkter

en: Scientific Workstation
da: Videnskabelig arbejdsstation

en: Screenshots will be available after install in %s
da: Øjebliksbilleder vil være tilgængelige efter installation i %s

en: Script-based
da: Skript-baseret

en: Search for fonts in installed list
da: Søg efter skrifttyper i installeret liste

en: Search for new scanners
da: Søg efter nye skannere...

en: Search installed fonts
da: Søg efter installerede skrifttyper

en: Search servers
da: Søg efter servere

en: Searching for configured scanners ...
da: Søger efter konfigurerede skannere ...

en: Searching for new printers...
da: Søger efter nye printere...

en: Searching for new scanners ...
da: Søger efter nye skannere...

en: Searching for scanners ...
da: Søger efter skannere ...

en: Second DNS Server (optional)
da: Anden DNS-server (valgfri)

en: Second floppy drive
da: Andet diskette-drev

en: Sector
da: Sektor

en: Security
da: Sikkerhed

en: Security Administrator (login or email)
da: Sikkerhedsadministrator (brugernavne eller e-post)

en: Security Administrator:
da: Sikkerhedsadministrator:

en: Security Alerts:
da: Sikkerhedspåmindelser:

en: Security Level
da: Sikkerhedsniveau

en: Security Level:
da: Sikkerhedsniveau:

en: Security level
da: Sikkerhedsniveau

en: See hardware info
da: Se info for maskinel

en: Select Printer Connection
da: Vælg printer-forbindelse

en: Select Printer Spooler
da: Vælg printerkø-behandler

en: Select a device !
da: Vælg en enhed!

en: Select a scanner model
da: Vælg en skannermodel

en: Select another media to restore from
da: Vælg et andet medie at genskabe fra

en: Select file
da: Vælg fil

en: Select installation class
da: Vælg installations-metode

en: Select model manually
da: Vælg model manuelt

en: Select the files or directories and click on 'Add'
da: Vælg filerne eller katalogerne og klik på 'Tilføj'

en: Select the font file or directory and click on 'Add'
da: Vælg skrifttypefilen eller -kataloget oh klik på 'Tilføj'

en: Select the memory size of your graphics card
da: Vælg hukommelsesmængde for dit grafikkort

en: Select user manually
da: Håndpluk bruger

en: Select your provider.
    If it isn't listed, choose Unlisted.
da: Vælg din udbyder.
     Hvis de ikke er i listen, vælg Ikke listet

en: Selected All
da: Valgte alt

en: Selected size is larger than available space
da: Valgt størrelse er større end tilgængelig plads

en: Send mail report after each backup to:
da: Send epost-rapport efter hver sikkerhedskopiering til:

en: Sending Speed:
da: Sendehastighed:

en: Sending files...
da: Sender filer...

en: Serbia
da: Serbien

en: Serbian (cyrillic)
da: Serbisk (kyrillisk)

en: Services
da: Tjenester

en: Services and deamons
da: Tjenester og dæmoner

en: Services: %d activated for %d registered
da: Tjenester: %d aktiverede for %d registrerede

en: Set of tools for mail, news, web, file transfer, and chat
da: Samling af værktøjer til post, nyheder, filoverførsel og chat

en: Set of tools to read and send mail and news (pine, mutt, tin..) and to browse the Web
da: Værktøjssæt til at læse samt sende post og nyheder (pine, mutt, tin..) , og til at browse på nettet

en: Set root password
da: Sæt root-adgangskode

en: Set this printer as the default
da: Sæt printeren som standard-printer

en: Set up your Windows server to make the printer available under the IPP protocol and set up printing from this machine with the "%s" connection type in Printerdrake.
da: Opsæt din Windows-server til at gøre printeren tilgængelig under IPP-protokollen, og opsæt udskrift fra denne maskine med '%s'-opkoblingstypen i Printerdrake.

en: Setting Default Printer...
da: Sætter standard printer...

en: Settings
da: Indstillinger

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Share name
da: Dele-navn

en: Sharing of local printers
da: Deling af lokale printere

en: Sharing of local scanners
da: Deling af lokale skannere

en: Shell
da: Skal

en: Show automatically selected packages
da: Vis automatisk valgte pakker

en: Show current interface configuration
da: Vis aktuelle grænsesnitskonfiguration

en: Show only for the selected day
da: Vis kun for den valgte dag

en: Size
da: Størrelse

en: Size in MB:
da: Størrelse i Mb:

en: Size of the (second level) cpu cache
da: Størrelse på (andet niveau) cpu-mellemlagret

en: Size: %d KB
da: Størrelse: %d KB

en: Size: %s
da: Størrelse: %s

en: Size: %s
da: Størrelse: %s

en: Skip
da: Spring over

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovakian (QWERTY)
da: Slovakisk (QWERTY)

en: Slovakian (QWERTZ)
da: Slovakisk (QWERTZ)

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Slovenian
da: Slovensk

en: Software Manager
da: Programmeladministration

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: Some devices in the "%s" hardware class were removed:
da: Nogen enheder i maskinelklassen '%s' blev fjernet:

en: Some devices were added:
da: Nogen enheder blev tilføjet:

en: Some hardware on your computer needs ``proprietary'' drivers to work.
    You can find some information about them at: %s
da: Noget maskinel på din maskine skal bruge ''proprietære'' drivere for at virke.
    Du kan finde information om dem hos: %s

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"
da: Nogle vigtige pakker blev ikke installeret rigtigt.
    Enten er dit cdrom-drev eller din cdrom fejlbehæftet.
    Tjek cdrom'en på en færdiginstalleret maskine ved brug af "rpm -qpl Mandrake/RPMS/*.rpm"

en: Some of the early i486DX-100 chips cannot reliably return to operating mode after the "halt" instruction is used
da: Nogen af de tidlige i486DX-100-chip kan ikke altid returnere til kørende tilstand efter 'halt'-instruktionen er brugt

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
da: Nogen dele af installationen er ikke færdig
    
    Er du sikker på du ønsker du at lukke nu?

en: Something bad is happening on your drive. 
    A test to check the integrity of data has failed. 
    It means writing anything on the disk will end up with random, corrupted data.
da: Noget slemt sker på dit drev. 
    En test for at tjekke integriteten af data er mislykkedes. 
    Dette betyder at alt på disken vil ende som tilfældige beskadigede data.

en: Something went wrong! - Is mkisofs installed?
da: Noget gik galt! - er mkisofs installeret?

en: Sorry, no floppy drive available
da: Der er desværre ikke noget tilgængeligt diskette-drev

en: Sorry, we support only 2.4 kernels.
da: Desværre, vi understøtter kun 2.4-kerner.

en: Sound and video playing/editing programs
da: Lyd- og video-afspillere og redigeringsværktøjer

en: Sound card
da: Lydkort

en: Sound configuration
da: Lyd-konfiguration

en: Sound trouble shooting
da: Problemløsning omkring lyd

en: Soundcard
da: Lydkorl

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: Syd-Georgia og Syd-Sandwich-øerne

en: Spain
da: Spanien

en: Spanish
da: Spansk

en: Specify options
da: Specificér parametre

en: Splash selection
da: Valg af opstartsskærm

en: Standalone Tools
da: Fritstående værktøjer

en: Standard test page
da: Standard testside

en: Start Server
da: Start server

en: Start at boot
da: Start ved opstart

en: Start sector:
da: Startsektor:

en: Start: sector %s
da: Start: sektor %s

en: Started on boot
da: Startede med opstart

en: Starting network...
da: Starter netværk ...

en: Starting the printing system at boot time
da: Starter printsystemet ved opstart

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for XFree to run).
da: Starter X-font serveren (dette er obligatorisk for at XFree skal køre).

en: State
da: Status

en: Statistics
da: Statistik

en: Stop Server
da: Stop server

en: Strategic partners
da: Strategiske samarbejdspartnere

en: Sub generation of the cpu
da: Undergeneration af cpu'en

en: Subnet Mask:
da: Undernetmaske:

en: Subnet:
da: Undernet:

en: Summary
da: Oversigt

en: Sun - Mouse
da: Sun-mus

en: Support the OKI 4w and compatible winprinters.
da: Støtter OKI 4w og kompatible winprintere.

en: Suppress Fonts Files
da: Undertryk skrifttypefiler

en: Suppress Temporary Files
da: Undertryk midlertidige filer

en: Suriname
da: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
da: Svalbard og Jan Mayen øerne

en: Swap partition size in MB:
da: Swap-partitions størrelse i Mb:

en: Sweden
da: Sverige

en: Swedish
da: Svensk

en: Swiss (French layout)
da: Schweizisk (Fransk layout)

en: Swiss (German layout)
da: Schweizisk (Tysk layout)

en: Switching from ext2 to ext3
da: Skifter fra ext2 til ext3

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Synchronization tool
da: Synkroniseringsværktøj

en: Syria
da: Syrien

en: Syslog
da: System

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
da: Syslog er en facilitet som mange dæmoner bruger til log beskeder
    Det er en god idé altid at køre syslog

en: System Options
da: Systemtilvalg

en: System configuration
da: Systemkonfiguration

en: System installation
da: System-installering

en: System mode
da: Systemtilstand

en: TB
da: Tb

en: TCP/Socket Printer Options
da: TCP/Sokkel-printer-parametre

en: TV card
da: TV-kort

en: TV norm:
da: Tv-standard:

en: Table
da: Tabel

en: Tajik keyboard
da: Tajik tastatur

en: Tajikistan
da: Tadzjikistan

en: Tamil (Typewriter-layout)
da: Tamil (skrivemaskine-layout)

en: Tape
da: Bånd

en: Terminal-based
da: Terminal-baseret

en: Test
da: Afprøv

en: Test of the configuration
da: Test konfigurationen

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
da: Testsider er sendt til printeren.
    Det kan tage lidt tid før printeren starter.

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
da: Testsider er blevet sendt til printeren.
    Dette kan tage lidt tid før printeren starter.
    Udskrivningsstatus:
    %s

en: Test pages
da: Testsider

en: Testing your connection...
da: Tester din forbindelse...

en: Thai keyboard
da: Thailandsk

en: Thank you for choosing Mandrake Linux 9.1
da: Tak fordi du valgte Mandrake Linux 9.1

en: The %s is not known by this version of Scannerdrake.
da: %s kendes ikke af denne version af Scannerdrake.

en: The %s is not supported by this version of Mandrake Linux.
da: %s understøttes ikke af denne version af Mandrake Linux.

en: The %s is unsupported
da: Denne %s er ikke understøttet

en: The %s must be configured by printerdrake.
    You can launch printerdrake from the Mandrake Control Center in Hardware section.
da: Denne %s skal være konfigureret af printerdrake.
    Du kan starte printerdrake fra Mandrake Kontrolcenter i Udstyr-afsnittet.

en: The DHCP end ip
da: Stutnings-ip på DHCP

en: The DHCP end range
da: Stutningen på DHCP-området

en: The DHCP server will allow other computer to boot using PXE in the given range of address.
    
    The network address is %s using a netmask of %s.
da: DHCP-serveren vil muliggøre at andre maskiner kan starte op med PXE ved brug af det opgivne adresseområde.
    
    Netværksadressen er %s med en netmaske på %s.

en: The DHCP start ip
da: Begyndelses-ip på DHCP

en: The DHCP start range
da: Begyndelsen på DHCP-området

en: The DNS Server IP
da: DHCP-serverens IP-adresse

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
da: DrakX partitionerings-vejlederen fandt de følgende løsninger:

en: The FAT resizer is unable to handle your partition, 
    the following error occured: %s
da: Programmet til at ændre størrelse på FAT kan ikke behandle din partition, 
    den følgende fejl opstod: %s

en: The GNU/Linux kernel needs to run a calculation loop at boot time to initialize a timer counter.  Its result is stored as bogomips as a way to "benchmark" the cpu.
da: GNU/Linux-kernen skal køre en bergningsløkke ved opstaten for at initialisere en tidstæller. Dets resultat lagres som bogomips som en måde at måle hastigheden på cpu'en.

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
da: K Desktop -miljøet, det grundlæggende grafiske miljø, med en vifte af supplerende værktøjer.

en: The Local Network did not finish with `.0', bailing out.
da: Lokalnetværket endte ikke med `.0', står af.

en: The Mandrake Linux installation is distributed on several CD-ROMs. DrakX
    knows if a selected package is located on another CD-ROM so it will eject
    the current CD and ask you to insert the correct CD as required.
da: Mandrake Linux installationen er fordelt på flere cdrom-er. DrakX véd om en valgt pakke ligger på en anden cdrom, så den vil udskyde den aktuelle cd og bede dig om at isætte den rigtige, om nødvendigt.

en: The MandrakeSecurity range includes the Multi Network Firewall product (M.N.F.)
da: Produktkataloget MandrakeSecurity indeholder produktet Multi Network Firewall (M.N.F.).

en: The URL must begin with http:// or https://
da: URL'en skal begynde med http:// eller https://

en: The auto install can be fully automated if wanted,
    in that case it will take over the hard drive!!
    (this is meant for installing on another box).
    
    You may prefer to replay the installation.
da: Autoinstallation kan ske fuldautomatisk hvis ønsket. I så tilfælde vil den overtage hele harddisken!! (dette er beregnet til at installere på en anden maskine).
    
    Du foretrækker måske at afspille installationen igen

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
da: Kopien af partitionstabellen har ikke samme størrelse
    Fortsæt alligevel?

en: The change is done, but to be effective you must logout
da: Ændringen er fortaget, men for at være effektiv skal du logge ud

en: The configuration of the printer will work fully automatically. If your printer was not correctly detected or if you prefer a customized printer configuration, turn on "Manual configuration".
da: Konfigurationen af printeren vil ske helt automatisk. Hvis din printer ikke blev fundet korrekt eller hvis du foretrækker en tilpasset printerkonfiguration, så slå 'Manuel konfiguration' til.

en: The cpu frequency in Mhz (Mega herz which in first approximation may be coarsely assimilated to number of instructions the cpu is able to execute per second)
da: cpu-frekvensen i Mhz (Megaherz, hvilket som en første tilnærmelse kan groft regnes som antal instruktioner cpu'en kan udføre per sekund)

en: The default lease (in seconds)
da: Normal udlejningsperiode (i sekunder)

en: The encryption keys do not match
da: Krypteringsnøglerne stemmer ikke overens

en: The entered host/network IP is not correct.
da: Den indtastede vært/netværk er ikke korrekt.

en: The floppy has been successfully generated.
    You may now replay your installation.
da: Disketten er blevet genereret.
    Du kan nu gennemføre installationen igen.

en: The following options can be set to customize your
    system security. If you need an explanation, look at the help tooltip.
da: De følgende tilvalg kan sættes for at tilpasse din
    systemsikkerhed. Hvis du har brug for forklaringer kan du kigge på Hjælpetipsene.

en: The following packages are going to be installed
da: De følgende pakker vil blive installeret

en: The following packages are going to be removed
da: De følgende pakker vil blive afinstalleret

en: The following packages need to be installed:
da: De følgende pakker behøver at blive installeret

en: The following packages will be removed to allow upgrading your system: %s
    
    
    Do you really want to remove these packages?
da: De følgende pakker vil blive fjernet for at kunne opdatere systemet: %s
    
    
    Ønsker du virkelig at fjerne disse pakker?

en: The following printer
    
    %s%s
    are directly connected to your system
da: De følgende printere
    
    %s%s
    er direkte tilsluttet til dit system

en: The following printer
    
    %s%s
    is directly connected to your system
da: Den følgende printer
    
    %s%s
    er direkte tilsluttet til dit system

en: The following printer was auto-detected.
da: De følgende printere blev fundet automatisk:

en: The following printers
    
    %s%s
    are directly connected to your system
da: De følgende printere
    
    %s%s
    er direkte tilsluttet til dit system

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; or to view information about it.
da: De følgende printere er konfigureret. Dobbeltklik på en printer for at ændre dens indstillinger, for at gøre den til standard-printer, eller for at se information om den.

en: The following printers are configured. Double-click on a printer to change its settings; to make it the default printer; to view information about it; or to make a printer on a remote CUPS server available for Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
da: De følgende printere er konfigureret. Dobbeltklik på en printer for at ændre dens indstillinger; for at gøre den til standard-printer: for at se information om den; eller for at gøre en ekstern CUPS-printer tilgængelig for Star Office/OpenOffice.org/GIMP.org.

en: The following scanner
    
    %s
    is available on your system.
da: Den følgende skanner
    
    %s
    er tilgængelig på dit system.

en: The following scanners
    
    %s
    are available on your system.
da: De følgende skannere
    
    %s
    er tilgængelige på dit system.

en: The highlighted entry will be booted automatically in %d seconds.
da: Den fremhævede mulighed vil blive startet automatisk om %d sekunder.

en: The inkjet printer drivers provided by Lexmark only support local printers, no printers on remote machines or print server boxes. Please connect your printer to a local port or configure it on the machine where it is connected to.
da: Printerdriverne til inkjet som leveres af Lexmark understøtter kun lokale printere, ikke printere på eksterne maskiner eller printserverbokse. Forbind din printer til en lokal port eller konfigurér den på den maskine, den er forbundet til.

en: The internal domain name
da: Det interne domænenavn

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
da: Internet superserver-dæmonen (kaldet inetd) starter forskellige internet-tjenester efter behov. Den er ansvarlig for at starte tjenester som telnet, ftp, rsh og rlogin. Hvis inetd deaktiveres, deaktiveres alle de tjenester, den er ansvarlig for.

en: The maximum lease (in seconds)
da: Største udlejningsperiode (i sekunder)

en: The model is correct
da: Modellen er korrekt

en: The most common way to connect with adsl is pppoe.
    Some connections use pptp, a few use dhcp.
    If you don't know, choose 'use pppoe'
da: Den mest almindelige måde at forbinde med ADSL er pppoe.
    Nogen forbindelser bruger pptp, og nogle få bruger DHCP.
    Hvis du ikke ved noget, vælg 'brug pppoe'

en: The network access was not running and could not be started. Please check your configuration and your hardware. Then try to configure your remote printer again.
da: Netværksadgangen kørte ikke og kunne ikke startes. Tjek din konfiguration og dit udstyr. Prøv derefter at konfigurere din eksterne printer igen.

en: The network configuration done during the installation cannot be started now. Please check whether the network is accessable after booting your system and correct the configuration using the Mandrake Control Center, section "Network & Internet"/"Connection", and afterwards set up the printer, also using the Mandrake Control Center, section "Hardware"/"Printer"
da: Netværksopsætningen lavet under installationen kan ikke startes nu. Tjek om netværket bliver tilgængeligt efter opstart af dit system, og ret konfigurationen med Mandrake Kontrolcenter, afsnittet 'Netværk og internet'/ 'Forbindelse', og konfigurér derefter printeren også med Mandrake Kontrolcenter, afsnittet om 'Maskinel'/'Printer'

en: The network needs to be restarted. Do you want to restart it ?
da: Netværket skal være genstartet. Ønsker du at genstarte det?

en: The official MandrakeSoft store
da: Den officielle MandrakeSoft-butik

en: The old "%s" driver is blacklisted.
    
    It has been reported to oops the kernel on unloading.
    
    The new "%s" driver'll only be used on next bootstrap.
da: Den gamle "%s"-driver er sortlistet.
    
    Den er blevet rapporteret at lave fejl i kernen ved afslutningen.
    
    Den nye "%s"-driver vil først blive brugt ved næste systemopstart.

en: The package %s is needed. Install it?
da: Pakken %s kræves. Ønsker du at installere den?

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
da: Pakken %s skal være installeret. Ønsker du at installere den?

en: The passwords do not match
da: Adgangskoderne stemmer ikke overens

en: The per-user sharing uses the group "fileshare". 
    You can use userdrake to add a user to this group.
da: Deling per bruger bruger gruppen 'fileshare'. 
    Du kan bruge userdrake til at tilføje en bruger til denne gruppe.

en: The port number should be an integer!
da: Port-nummeret bør være et heltal!

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
da: Portmapper håndterer RPC tilslutninger, som bliver brugt af protokoller som NFS og NIS. Portmap serveren skal køre på maskiner som bruger protokoller der udnytter RPC mekanismen

en: The printer "%s" already exists,
    do you really want to overwrite its configuration?
da: Printeren "%s" eksisterer allerede,
    ønsker du virkelig at overskrive dens konfiguration?

en: The printer "%s" is set as the default printer now.
da: Printeren '%s' er nu sat som standard-printer.

en: The printer "%s" was successfully added to Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
da: Printeren "%s" blev tilføjet til Star Office/OpenOffice.org/GIMP.org.

en: The printer "%s" was successfully removed from Star Office/OpenOffice.org/GIMP.
da: Printeren "%s" blev fjernet fra Star Office/OpenOffice.org/GIMP.org.

en: The printers on this machine are available to other computers
da: Printerne på denne maskine er tilgængelige for andre maskiner

en: The printing system (%s) will not be started automatically when the machine is booted.
    
    It is possible that the automatic starting was turned off by changing to a higher security level, because the printing system is a potential point for attacks.
    
    Do you want to have the automatic starting of the printing system turned on again?
da: Printsystemet (%s) vil ikke blive startet automatisk, når maskinen startes op.
    Det er muligt at den automatiske opstart blev slået fra ved ændring til et højere sikkerhedsniveau, fordi printsystemet er et muligt angrebspunkt.
    
    Ønsker du at have den automatiske opstart af printsystemet slået til igen?

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
da: Routed dæmonen giver mulighed for automatisk IP rutetabel opdatering via RIP protokollen. RIP kan bruges til små netværk, men når det kommer til mere komplekse netværk er der behov for en mere kompleks protokol.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
da: rstat protokollen tillader brugere på et netværk at hente systeminformation fra enhver maskine på dette netværk.

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
da: rusers protokollen tillader brugere på et netværk a identificere
    hvem der er logget på andre maskiner

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similiar to finger).
da: rwho protokollen tillader eksterne brugere at hente en liste over alle brugere der er logget ind på en maskine, der kører rwho dæmonen (minder om finger).

en: The scanners on this machine are available to other computers
da: Skannerne på denne maskine er tilgængelige for andre maskiner

en: The setup has already been done, and it's currently enabled.
da: Indstilling er allerede gjort. og er for nærværende aktiv.

en: The setup has already been done, but it's currently disabled.
da: Indstilling er allerede gjort. men er de-aktiveret for nærværende.

en: The setup of Internet Connection Sharing has already been done.
    It's currently enabled.
    
    What would you like to do?
da: Indstilling af deling af internetforbindelse er allerede gjort.
    Deling er aktiveret.
    
    Hvad ønsker du at gøre?

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently disabled.
    
    What would you like to do?
da: Indstilling af deling af internetforbindelse er allerede gjort.
    Den er de-aktiveret for nærværende
    Hvad ønsker du at gøre?

en: The success of MandrakeSoft is based upon the principle of Free Software. Your new operating system is the result of collaborative work on the part of the worldwide Linux Community
da: MandrakeSofts succes er baseret på princippet om frit programmel. Dit nye operativsystem er resultatet af et samarbejde i det verdensomspændende Linux-samfund

en: The system doesn't seem to be connected to the Internet.
    Try to reconfigure your connection.
da: Det lader ikke til at dit system har forbindelse til Internettet.
    Prøv at omkonfigurere din forbindelse.

en: The system is now connected to the Internet.
da: Systemet er nu forbundet til Internettet.

en: The training program has been created to respond to the needs of both end users and experts (Network and System administrators)
da: Træningsprogrammet er blevet lavet for at tilgodese både brugeres og eksperters behov (netværk- and system-administration)

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
da: De to kritiske parametre er den lodrette frekvens, som angiver hvor mange gange (per sekund) hele skærmbilledet bliver genopfrisket, og (vigtigst af alt) den vandrette frekvens, som angiver antallet af vandrette linier der kan tegnes på skærmen hvert sekund.
    
    Det er MEGET VIGTIGT at du ikke angiver en skærmtype med opdateringsfrekvenser, der er større end din skærms formåen: du risikerer at ødelægge din skærm.
    Hvis du er i tvivl, bør du vælge en opsætning, som du med SIKKERHED ved
    at din skærm kan klare.

en: The type of bus on which the mouse is connected
da: Bustypen som musen er forbundet til

en: The user name is too long
da: Dette brugernavn er for langt

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
da: Brugernavnet må kun indeholde små bogstaver, tal, `-' og `_'

en: Theme installation failed!
da: Installation af tema mislykkedes

en: Theme name
da: Tema-navn

en: Themes
da: Temaer

en: There are already some restrictions, and more automatic checks are run every night.
da: Der er allerede nogle begrænsninger, og flere automatiske kontroller bliver kørt hver nat.

en: There are no printers found which are directly connected to your machine
da: Der blev ikke fundet nogen printere som er direkte tilsluttede til din maskine

en: There are no scanners found which are available on your system.
da: Der blev ikke fundet nogen skannere som er tilgængelige på dit system.

en: There is already a partition with mount point %s
da: Der findes allerede en partition med monterings-sti %s

en: There is no FAT partition to resize (or not enough space left)
da: Der er ingen FAT-partitioner at ændre størrelse på (eller ikke nok plads tilbage)

en: There is no FAT partition to use as loopback (or not enough space left)
da: Der er ingen FAT-partitioner at  bruge som loopback (eller ikke nok plads tilbage)

en: There is no existing partition to use
da: Der er ingen eksisterende partition der kan bruges

en: There is no medium or it is write-protected for device %s.
    Please insert one.
da: Der er ikke noget media, eller det er skrivebeskyttet, i enhed %s.
    Indsæt venligst noget.

en: There is only one configured network adapter on your system:
    
    %s
    
    I am about to setup your Local Area Network with that adapter.
da: Der er kun én konfigureret netværksadapter i dit system:
    
    %s
    
    Jeg skal til at sætte dit lokalnet på med den adapter.

en: There was an error installing packages:
da: Der opstod en fejl ved installeringen af pakkerne:

en: There was an error ordering packages:
da: Der opstod en fejl ved sorteringen af pakkerne:

en: There was an error while scanning for TV channels
da: Der opstod en fejl ved skanningen efter tv-kanaler

en: There you are. Installation is now complete and your GNU/Linux system is
    ready to use. Just click "Next ->" to reboot the system. The first thing
    you should see after your computer has finished doing its hardware tests is
    the bootloader menu, giving you the choice of which operating system to
    start.
    
    The "Advanced" button (in Expert mode only) shows two more buttons to:
    
     * "generate auto-install floppy": to create an installation floppy disk
    that will automatically perform a whole installation without the help of an
    operator, similar to the installation you just configured.
    
       Note that two different options are available after clicking the button:
    
        * "Replay". This is a partially automated installation. The
    partitioning step is the only interactive procedure.
    
        * "Automated". Fully automated installation: the hard disk is
    completely rewritten, all data is lost.
    
       This feature is very handy when installing a number of similar machines.
    See the Auto install section on our web site for more information.
    
     * "Save packages selection"(*): saves a list of the package selected in
    this installation. To use this selection with another installation, insert
    the floppy and start the installation. At the prompt, press the [F1] key
    and type >>linux defcfg="floppy" <<.
    
    (*) You need a FAT-formatted floppy (to create one under GNU/Linux, type
    "mformat a:")
da: Værsgo'. Installationen en nu færdig og dit GNU/Linux-system er nu klar til brug. Klik bare 'Næste ->' for at genstarte systemet. Den første ting, som du burde se efter din maskine hat lavet sit test af maskinel, er opstatsmenuen, som giver dig valg af det operativsystem der skal startes.
    
    Avanceret-knappen viser to ekstra knapper for at:
    
     * generere en auto-installeringsdiskette: for at oprette en installerings- diskette, som automatisk vil udføre en hel installation uden hjælp fra en operatør, magen til den installation du lige har konfigureret.
    
       Bemærk at to forskellige muligheder er tilstede efter klik på knappen:
    
       * Genafspil: Dette er en delvist automatiseret installering. Partitioneringstrinnet er den eneste interaktive procedure.
    
       * Automatisk: Fuldautomatisk installering: harddisken bliver fuldstændig genoverskrevet, alle data forsvinder.
    
       Denne facilitet er meget nyttig ved installering af et antal lignende maskiner. Se afsnittet om autoinstallering på vores websted for yderligere oplysninger.
    
     * Gem pakkevalg(*): Gemmer en liste med pakkevalget. For at bruge dette pakkevalg i en anden installation kan disketten indsættes i drevet og installeringen kan startes. Brug [F1]-tasten på opstartsskærmen og indtast >>linux defcfg="floppy"<<.
    
    (*) Du skal have en diskette formateret til FAT (denne oprettes i GNU/Linux ved at skive "mformat a:")

en: There's no free driver for your sound card (%s), but there's a proprietary driver at "%s".
da: Der findes ingen fri driver for lydkortet (%s) men der er en leverandørejet driver på '%s'

en: There's no known OSS/ALSA alternative driver for your sound card (%s) which currently uses "%s"
da: Der findes intet kendt alternativt OSS/ALSA-drivprogram for lydkortet (%s) som i øjeblikket bruger '%s'

en: There's no known driver for your sound card (%s)
da: Der findes intet kendt drivprogram for lydkortet (%s)

en: These are the machines and networks on which the locally connected printer(s) should be available:
da: Dette er maskinerne og netværkerne på hvilke de lokalt forbundne printere skal gøres tilgængelige:

en: These are the machines from which the scanners should be used:
da: Dette er maskinerne fra hvilke skannerne skal bruges:

en: These are the machines on which the locally connected scanner(s) should be available:
da: Dette er maskinerne på hvilke de lokalt forbundne skannere skal gøres tilgængelige:

en: These commands you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications, but here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
da: Disse kommandoer kan du også bruge fra 'udskrivningskommando'-feltet i udskriftsdialogerne i mange programmer, men lad være med at angive filnavnet her, fordi filen der skal udskrives leveres af programmet.

en: These options can backup and restore all files in your /etc directory.
da: Disse valgmuligheder kan sikkerhedskopiere og genskabe alle filer i dit /etc katalog.

en: Thin Client
da: Tynd klient

en: This command you can also use in the "Printing command" field of the printing dialogs of many applications. But here do not supply the file name because the file to print is provided by the application.
da: Denne kommando kan du også bruge fra 'udskrivningskommando'-feltet i udskriftsdialogerne i mange programmer, men lad være med at angive filnavnet her, fordi filen der skal udskrives leveres af programmet.

en: This dialog allows to finely tune your bootloader:
    
     * "Bootloader to use": there are three choices for your bootloader:
    
        * "GRUB": if you prefer grub (text menu).
    
        * "LILO with text menu": if you prefer LILO with its text menu
    interface.
    
        * "LILO with graphical menu": if you prefer LILO with its graphical
    interface.
    
     * "Boot device": in most cases, you will not change the default
    ("/dev/hda"), but if you prefer, the bootloader can be installed on the
    second hard drive ("/dev/hdb"), or even on a floppy disk ("/dev/fd0");
    
     * "Delay before booting the default image": after a boot or a reboot of
    the computer, this is the delay given to the user at the console to select
    a boot entry other than the default.
    
    !! Beware that if you choose not to install a bootloader (by selecting
    "Skip"), you must ensure that you have a way to boot your Mandrake Linux
    system! Be sure you know what you do before changing any of the options. !!
    
    Clicking the "Advanced" button in this dialog will offer advanced options
    that are reserved for the expert user.
da: Denne dialog giver dig mulighed for at finindstille din opstartsindlæser:
    
     * 'Opstartsindlæser der bruges': der er tre muligheder for din opstartsindlæser:
    
       * 'GRUB': hvis du foretrækker GRUB (tekstmenu).
    
       * 'LILO med tekstmenu': hvis du foretrækker LILO med tekstgrænseflade.
    
       * 'LILO med grafisk menu': hvis du foretrækker LILO med grafikgrænseflade.
    
     * 'Opstartsenhed': I de fleste tilfælde vil det ikke være nødvendigt at ændre standard (/dev/hda), men hvis du foretrækker det, kan opstartsindlæseren installeres på det andet diskdrev (/dev/hdb), eller endda på en diskette (/dev/fd0).
    
     * 'Forsinkelse før opstart af standardsystem': Efter opstart eller genstart af maskinen er dette den tid der gives til brugeren på konsollen til at vælge en anden opstartsindgang end den forvalgte.
    
    Vær opmærksom på at hvis du vælger ikke at installere en opstartsindlæser (ved at vælge 'Overspring'), skal du være sikker på at du har en anden måde at starte dit Mandrake Linux-system op på! Vær sikker på hvad du gør hvis du ændrer nogen af tilvalgene her!
    
    Et klik på 'Avanceret'-knappen i denne dialog vil tilbyde avancerede muligheder beregnet til ekspertbrugeren.

en: This directory should remain within the root filesystem
da: Dette katalog bør ligge på rod-filsystemet

en: This encryption key is too simple (must be at least %d characters long)
da: Denne krypteringsnøgle er for nem at gætte (skal mindst være på %d tegn)

en: This field describes the device
da: Dette felt beskriver enheden

en: This firewall product includes network features that allow you to fulfill all your security needs
da: Dette brandmursprodukt indholder netværksfunktioner som lader dig opfylde alle dine sikkerhedsbehov.

en: This floppy is not FAT formatted
da: Denne diskette er ikke formatteret til FAT

en: This host is already in the list, it cannot be added again.
da: Denne vært er allerede på listen, og kan ikke bilve tilføjet igen.

en: This host/network is already in the list, it cannot be added again.
da: Denne vært eller dette netværk er allerede på listen, og kan ikke bilve tilføjet igen.

en: This interface has not been configured yet.
    Launch the configuration wizard in the main window
da: Dette grænsesnit er ikke blevet konfigureret endnu.
    Start konfigurationsvejlederen i hovedvinduet

en: This is HardDrake, a Mandrake hardware configuration tool.
    Version:
da: Dette er HardDrake, et Mandrake-værktøj for konfigurering af maskinel.
    Version:

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
da: Dette er en nødvendig pakke, den kan ikke vælges fra

en: This is similar to the previous level, but the system is entirely closed and security features are at their maximum.
da: Baseret på det foregående niveau, men systemet er nu helt lukket.
    Sikkerhedsfaciliteterne er nu på deres højeste niveau.

en: This is the most crucial decision point for the security of your GNU/Linux
    system: you have to enter the "root" password. "Root" is the system
    administrator and is the only one authorized to make updates, add users,
    change the overall system configuration, and so on. In short, "root" can
    do everything! That is why you must choose a password that is difficult to
    guess - DrakX will tell you if the password that you chose too easy. As you
    can see, you are not forced to enter a password, but we strongly advise you
    against. GNU/Linux is as prone to operator error as any other operating
    system. Since "root" can overcome all limitations and unintentionally
    erase all data on partitions by carelessly accessing the partitions
    themselves, it is important that it be difficult to become "root".
    
    The password should be a mixture of alphanumeric characters and at least 8
    characters long. Never write down the "root" password -- it makes it too
    easy to compromise a system.
    
    One caveat -- do not make the password too long or complicated because you
    must be able to remember it!
    
    The password will not be displayed on screen as you type it in. To reduce
    the chance of a blind typing error you will need to enter the password
    twice. If you do happen to make the same typing error twice, this
    ``incorrect'' password will have to be used the first time you connect.
    
    If you wish access to this computer to be controlled by an authentication
    server, click the "Advanced" button.
    
    If your network uses either LDAP, NIS, or PDC Windows Domain authentication
    services, select the appropriate one as "authentication". If you do not
    know which to use, ask your network administrator.
    
    If you happen to have problems with reminding passwords, you can choose to
    have "No password", if your computer won't be connected to the Internet,
    and if you trust anybody having access to it.
da: Dette er den vanskeligste beslutning omkring sikkerheden af dit GNU/Linux- system: Du skal indtaste din root-adgangskode. Root er systemadministratoren og er den eneste der har lov til at lave opdateringer, tilføje brugere, ændre i den overordnede systemkonfiguration og så videre. Kort sagt, root kan gøre alt! Derfor skal du vælge en adgangskode der er svær at gætte - DrakX vil fortælle dig hvis adgangskoden du valgte er for nem. Som víst er du ikke tvunget til at indtaste en adgangskode, men vi advarer dig på det kraftigste mod dette. GNU/Linux er lige så udsat for behandlingsfejl som andre operativsystemer. Da root kan overvinde alle forhindringer og uforvarende slette alle data på partitioner ved sorgløst at behandle partitionerne selv, er det vigtigt at det er vanskeligt at blive root.
    
    Adgangskoden bør være en blanding af bogstaver og tal og mindst 8 tegn langt. Skriv aldrig en adgangskode ned for root - det gør det for nemt at bryde ind i et system.
    
    Gør dog ikke adgangskoden for lang eller kompliceret da du skal være i stand til at huske den uden for stort besvær!
    
    Adgangskoden vil ikke blive vist på skærmen når du indtaster den. Du skal derfor indtaste adgangskoden to gange, for at begrænse risikoen for tastefejl. Hvis du kommer til at lave den samme tastefejl to gange, vil denne 'ukorrekte' adgangskode være krævet den første gang du forbinder dig til systemet.
    
    Hvis du ønsker at adgang til denne maskine skal være styret af en autenticerings-server, så klik på Avanceret-knappen.
    
    Hvis dit netværk bruger LDAP, NIS eller PDC Windows domæne-autentificeringstjenester, vælg da den rigtige som 'autentificering'. Hvis du ikke véd hvilken der skal bruges, så spørg din systemadministrator.
    
    Hvis du har problemer med at huske adgangskoder, så kan du vælge 'Ingen adgangskoder' hvis din maskine ikke vil være forbundet til Internettet, og du stoler på alle som kan få adgang til maskinen.

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used to connect to the Internet as a client.
da: Dette er standard sikkerheds-anbefalingen for en maskine
     med forbindelse til Internettet som klient.

en: This label is already used
da: Denne mærkat er allerede brugt

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive. It must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
da: Dette niveau skal bruges med omtanke. Det gør dit system nemmere at bruge, men er meget sårbart: det må ikke bruges til en maskine der er i et netværk eller har forbindelse til Internettet. Der er ikke nogen kontrol af adgangskoder.

en: This machine
da: Denne maskine

en: This may take a moment to erase the media.
da: Det kan tage lidt tid at slette mediet.

en: This may take a moment to generate the keys.
da: Det kan tage lidt tid at generere nøglerne.

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
da: Denne pakke indlæser den valgte tastatur-tabel, som valgt i /etc/sysconfig/keyboard. Dette kan vælges i kbdconfig programmet. Dette bør være slået til på de fleste maskiner.

en: This package must be upgraded.
    Are you sure you want to deselect it?
da: Denne pakke skal opgraderes
    Er du sikker på at du vil fravælge den?

en: This partition can't be used for loopback
da: Denne partition kan ikke bruges til loopback

en: This partition is not resizeable
da: Størrelsen på denne partition kan ikke ændres

en: This password is too short (it must be at least %d characters long)
da: Denne adgangskode er for nemt at gætte (det skal mindst være på %d tegn)

en: This password is too simple
da: Adgangskoden er for simpel

en: This product is available on MandrakeStore website
da: Produktet findes tilgængeligt på MandrakeStores netsted

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2, or (at your option)
    any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
da: Dette program er gratis programmel; du kan redistribuere det og/eller ændre
    det i henhold til betingelserne i GNU General Public License, som publiceret af
    Free Software Foundation; enten version 2, eller enhver senere udgave
    af licensen.
    
    Dette program er udgivet i håb om at det vil være anvendeligt, men
    UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI; heller ikke garanti om
    SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Se GNU
    General Public License for flere detaljer.
    
    Du skulle have modtaget en kopi af GNU General Public License
    sammen med dette program; hvis ikke, skriv til Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: This step is used to choose which services you wish to start at boot time.
    
    DrakX will list all the services available on the current installation.
    Review each one carefully and uncheck those which are not always needed at
    boot time.
    
    A short explanatory text will be displayed about a service when it is
    selected. However, if you are not sure whether a service is useful or not,
    it is safer to leave the default behavior.
    
    !! At this stage, be very careful if you intend to use your machine as a
    server: you will probably not want to start any services that you do not
    need. Please remember that several services can be dangerous if they are
    enabled on a server. In general, select only the services you really need.
    !!
da: Dette trin bruges til at vælge hvilke tjenester du ønsker skal startes ved opstart af maskinen.
    
    DrakX vil præsentere alle de tjenester, som er med i den aktuelle installation. Gennemse hver enkelt omhyggeligt og vælg dem fra som ikke altid er nødvendige på opstartstidspunktet.
    
    En kort forklarende tekst om en tjeneste bliver vist når den vælges. Hvis du ikke er sikker på om en tjeneste er nyttig eller ej, er det dog sikrere at bruge den foreslåede opførsel.
    
    Vær specielt varsom på dette trin hvis du planlægger at bruge maskinen som server: du vil formentlig ønske ikke at starte nogensomhelst tjeneste op som du ikke har brug for. Husk at adskillige tjenester kan være farlige hvis de er aktiveret på en server. Vælg som hovedregel kun de tjenester som du virkelig behøver.

en: This theme does not yet have a bootsplash in %s !
da: Dette tema har endnu ikke nogen startskærm i %s!

en: This user name has already been added
da: Dette brugernavn eksisterer allerede

en: This will take a few minutes.
da: Dette vil tage nogle få minutter.

en: Time remaining
da: Resterende tid

en: Timezone
da: Tidszone

en: Title
da: Titel

en: To activate the mouse,
da: For at aktivere musen,

en: To be able to print with your Lexmark inkjet and this configuration, you need the inkjet printer drivers provided by Lexmark (http://www.lexmark.com/). Click on the "Drivers" link. Then choose your model and afterwards "Linux" as operating system. The drivers come as RPM packages or shell scripts with interactive graphical installation. You do not need to do this configuration by the graphical frontends. Cancel directly after the license agreement. Then print printhead alignment pages with "lexmarkmaintain" and adjust the head alignment settings with this program.
da: For at kunne udskrive på din Lexmark inkjet fra denne konfigurering skal du bruge inkjet printerdriverne leveret af Lexmark (http://www.lexmark.com/). Klik på 'Drivers'-knappen. Vælg så din model og derefter 'Linux' som operativsystem. Driverne kommer som RPM-pakker eller skal-skripter med interaktiv grafisk installation. Du behøver ikke lave denne konfiguration via de grafiske grænseflader. Annullér direkte efter licensaftalen. Udskriv derefter justeringssider for skrivehovedet med 'lexmarkmaintain', og justér opsætningen af justeringen af hovedet med dette program.

en: To get a list of the options available for the current printer click on the "Print option list" button.
da: For at få en liste af tilgængelige muligheder for den aktuelle printer kan du klikke på knappen 'Liste med printermuligheder'.

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
da: For at du kan få flere partitioner, skal du slette én, så der kan oprettes en udvidet partition

en: To know about the options available for the current printer read either the list shown below or click on the "Print option list" button.%s%s
da: Hvilke muligheder der er for den aktuelle printer kan du enten læse på listen vist nedenfor, eller klikke på knappen 'liste med printermuligheder'%s%s

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>" or "%s <file>".
da: For at udskrive en fil fra kommandolinjen (terminalvinduet) brug da kommandoen '%s <fil>' eller '%s <fil>'.

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
da: For at udskrive en fil fra kommandolinjen (terminalvinduet) brug da kommandoen '%s <fil>'.

en: To print a file from the command line (terminal window) you can either use the command "%s <file>" or a graphical printing tool: "xpp <file>" or "kprinter <file>". The graphical tools allow you to choose the printer and to modify the option settings easily.
da: For at skrive en fil fra kommandolinjen (terminalvinduet) kan du enten bruge programmet '%s <fil>' eller et grafisk printerværktøj: 'xpp <fil>' eller 'kprinter <fil>'. De grafiske værktøjer lader dig vælge printeren og ændre indstillingerne på en nem måde.

en: To print on a NetWare printer, you need to provide the NetWare print server name (Note! it may be different from its TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you wish to access and any applicable user name and password.
da: For at skrive til en NetWare printer skal du angive navnet på NetWare printerserveren (bemærk at dette navn kan være forskelligt fra TCP/IP-navnet!) såvel som kønavnet for den printer du vil benytte samt om nødvendigt et brugernavn og en adgangskode.

en: To print to a SMB printer, you need to provide the SMB host name (Note! It may be different from its TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as well as the share name for the printer you wish to access and any applicable user name, password, and workgroup information.
da: For at skrive til en SMB printer skal du angive værtsnavnet på SMB maskinen (bemærk at dette navn kan være forskelligt fra TCP/IP-navnet!) og muligvis IP-adressen på printerserveren, så vel som delenavnet for printeren du vil bruge samt nødvendig information om brugernavn, adgangskode og arbejdsgruppe.

en: To print to a TCP or socket printer, you need to provide the host name or IP of the printer and optionally the port number (default is 9100). On HP JetDirect servers the port number is usually 9100, on other servers it can vary. See the manual of your hardware.
da: For at skrive til en TCP eller sokkel-printer skal du angive værtsnavnet eller IP-adressen på printeren, og eventuelt portnummer (standard er 9100). På HP JetDirect-servere er portnummeret normalt 9100, på andre servere varierer det. Tjek manualen for dit udstyr.

en: To share your own knowledge and help build Linux tools, join the discussion forums you'll find on our "Community" webpages
da: For at dele din viden og hjælpe med at bygge Linux-værktøjer kan du være med i diskussionsfora som du finder på vores 'Samfunds'-netsider.

en: To use a remote lpd printer, you need to supply the hostname of the printer server and the printer name on that server.
da: For at bruge en ekstern printer, skal du opgive værtsnavnet
    for printerserveren og navnet på printeren på denne server.

en: To use this saved packages selection, boot installation with ``linux defcfg=floppy''
da: For at bruge dette gemte pakkevalg, start installationen op med``linux defcfg=floppy''

en: Toggle between flat and group sorted
da: Skift mellem flad og gruppesorteret

en: Toggle to expert mode
da: Normal -> Ekspert

en: Toggle to normal mode
da: Ekspert -> Normal

en: Tools for your Palm Pilot or your Visor
da: Værktøjer til Palm Pilot og Visor

en: Tools to create and burn CD's
da: Værktøjer til at skabe og brænde CD-er

en: Tools to ease the configuration of your computer
da: Værktøjer til at lette indstillingen af din maskine

en: Total Progress
da: Total fremdrift

en: Total progess
da: Total fremdrift

en: Total size: %d / %d MB
da: Total størrelse: %d / %d Mb

en: Track network card id (useful for laptops)
da: Følg id for netværkskort (nyttigt for bærbare)

en: Transfer
da: Overfør

en: Transfer printer configuration
da: Overfør printerkonfiguration

en: Transfer successful
    You may want to verify you can login to the server with:
    
    ssh -i %s %s\@%s
    
    without being prompted for a password.
da: Overførsel klar.
    Du vil måske kontrollere at du kan logge ind på serveren med:
    
    ssh -i %s %s\@%s
    
    uden at blive spurgt om en adgangskode.

en: Transferring %s...
da: Overfører %s ...

en: Transform your machine into a powerful Linux server with a few clicks of your mouse: Web server, mail, firewall, router, file and print server, ...
da: Lav din maskine om til en stærk server med bare nogen få klik med musen: Webserver, post, brandmur, ruter, fil- og print-server, ...

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Trouble shooting
da: Problemløsning

en: True Type fonts installation
da: Installation af True Type-skrifttyper

en: True Type install done
da: Installation af True Type færdig

en: Truly minimal install (especially no urpmi)
da: Virkelig minimal installation (specielt ingen urpmi)

en: Trying to rescue partition table
da: Forsøger at redde partitionstabellen

en: Tuner type:
da: Tuner-type:

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Turkish (modern "Q" model)
da: Tyrkisk (moderne "Q" model)

en: Turkish (traditional "F" model)
da: Tyrkisk (traditionel "F" model)

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: Turn your machine into a reliable server
da: Lav din maskine om til en pålidelig server

en: Tvcard
da: TV-kort

en: Type of install
da: Installationstype

en: UK keyboard
da: Britisk

en: URL should begin with 'ftp:' or 'http:'
da: Url burde begynde med 'ftp:' eller 'http:'

en: US keyboard
da: Amerikansk

en: US keyboard (international)
da: Amerikansk (internaltionalt)

en: USA (cable)
da: USA (kabel)

en: USA (cable-hrc)
da: USA (kabel-hrc)

en: USB controllers
da: USB-kontrolkort

en: USB printer \#%s
da: USB-printer \/#%s

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Unable to fork: %s
da: Kan ikke fork(): %s

en: Unable to properly close mkbootdisk: 
     %s 
     %s
da: Kan ikke lukke mkbootdisk ordentligt: 
     %s 
     %s

en: Unable to start live upgrade !!!
da: Kan ikke starte levende opgradering!!!

en: Under Devel ... please wait.
da: Under udvikling ... vent venligst:-)

en: Undo
da: Fortryd

en: Uninstall Fonts
da: Afinstallér skrifttyper

en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: U.S.A.

en: United States Minor Outlying Islands
da: Fjerne, mindre øer, USA

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Model
da: Ukendt model

en: Unknown model
da: Ukendt model

en: Unknown/Others
da: Ukendt|andre

en: Unknown|CPH05X (bt878) [many vendors]
da: Ukendt|CPH05X (bt878) [mange leverandører]

en: Unknown|CPH06X (bt878) [many vendors]
da: Ukendt|CPH06X (bt878) [mange leverandører]

en: Unknown|Generic
da: Ukendt|generisk

en: Unkown driver
da: Ukendt drivprogram

en: Unmount
da: Afmontér

en: Unsafe
da: Usikker

en: Unselect fonts installed
da: Fravælg installerede skrifttyper

en: Unselected All
da: Fravalgte alt

en: Up
da: Op

en: Updating package selection
da: Opdaterer pakkevalg

en: Upgrade %s
da: Opgradér %s

en: Usage of remote scanners
da: Brug skannere

en: Use CD/DVDROM to backup
da: Brug CD/DVDROM til sikkerhedskopiering

en: Use Expect for SSH
da: Brug Expect for SSH

en: Use Hard Disk to backup
da: Brug disk til sikkerhedskopiering

en: Use Incremental Backups  (do not replace old backups)
da: Brug inkrementalbackup (overskriv ikke gamle sikkerhedskopier)

en: Use Unicode by default
da: Brug ISO 10646 som standard

en: Use Xinerama extension
da: Brug Xinerama-udvidelse

en: Use ``%s'' instead
da: Benyt ``%s'' i stedet

en: Use ``Unmount'' first
da: Benyt ``Afmontér'' først

en: Use auto detection
da: Brug automatisk detektion

en: Use daemon
da: Brug dæmon

en: Use existing partitions
da: Brug eksisterende partition

en: Use fdisk
da: Brug fdisk

en: Use for loopback
da: Loopback anvendelse

en: Use free space
da: Brug fri plads

en: Use group id for execution
da: Brug gruppe-id ved udførelsen

en: Use incremental backup  (do not replace old backups)
da: Brug inkrementalbackup (overskriv ikke gamle sikkerhedskopier)

en: Use libsafe for servers
da: Brug libsafe for servere

en: Use network connection to backup
da: Brug netværksforbindelse til sikkerhedskopiering

en: Use owner id for execution
da: Brug ejers id ved udførelsen

en: Use quota for backup files.
da: Brug kvoter for sikkerhedskopieringsfiler

en: Use scanners on remote computers
da: Brug skannere på eksterne maskiner

en: Use tape to backup
da: brug bånd til sikkerhedskopieringen

en: Use the %c and %c keys for selecting which entry is highlighted.
da: Brug tasterne %c og %c til at vælge mellem mulighederne.

en: Use the Windows partition for loopback
da: Brug Windows partitionen til Loopback

en: Use the free space on the Windows partition
da: Brug den frie plads på Windows-partitionen

en: Use the full power of the GNU gcc 3 compiler as well as the best Open Source development environments
da: Brug den fulde styrke i GNU gcc 3-oversætteren og de bedste Åben Kildetekst-udviklingsmiljøer.

en: Use the scanners on hosts:
da: Brug skannerne på følgende værtsmaskiner:

en: Used for directory:
     only owner of directory or file in this directory can delete it
da: Brugt til katalog:
     kun ejeren af kataloget eller filen i dette katalog kan slette den

en: User
da: Bruger

en: User interfaces
da: Brugergrænseflader

en: User list to restore (only the most recent date per user is important)
da: Brugerliste at genskabe (kun den nyeste dato per bruger er vigtig)

en: User name
da: Brugernavn

en: Username
da: Brugernavn

en: Username required
da: Brugernavn krævet

en: Users
da: Brugere

en: Usually, DrakX has no problems detecting the number of buttons on your
    mouse. If it does, it assumes you have a two-button mouse and will
    configure it for third-button emulation. The third-button mouse button of a
    two-button mouse can be ``pressed'' by simultaneously clicking the left and
    right mouse buttons. DrakX will automatically know whether your mouse uses
    a PS/2, serial or USB interface.
    
    If for some reason you wish to specify a different type of mouse, select it
    from the provided list.
    
    If you choose a mouse other than the default, a test screen will be
    displayed. Use the buttons and wheel to verify that the settings are
    correct and that the mouse is working correctly. If the mouse is not
    working well, press the space bar or [Return] key to cancel the test and to
    go back to the list of choices.
    
    Wheel mice are occasionally not detected automatically, so you will need to
    select your mouse from a list. Be sure to select the one corresponding to
    the port that your mouse is attached to. After selecting a mouse and
    pressing the "Next ->" button, a mouse image is displayed on-screen.
    Scroll the mouse wheel to ensure that it is activated correctly. Once you
    see the on-screen scroll wheel moving as you scroll your mouse wheel, test
    the buttons and check that the mouse pointer moves on-screen as you move
    your mouse.
da: Normalt har DrakX ingen problemer med at finde ud af hvor mange knapper du har på din mus. Den antager at du har en to-knapsmus og vil lave en opsætning hvor den tredje knap emuleres. Den tredje knap for en to-knaps mus emuleres ved at trykke på den venstre og højre museknap samtidigt. DrakX vil automatisk vide om din mus bruger et PS/2 eller et USB-grænsesnit.
    
    Hvis du ønsker en anden type mus, vælg da den rigtige type mus fra den viste liste.
    
    Hvis du vælger en mus forskellig fra den forvalgte, vil du blive præsenteret for en skærm for museafprøvning. Brug knapperne og hjulet for at efterprøve, om indstillerne er korrekte, og at musen virker korrekt. Hvis musen ikke virker korrekt, tryk da på mellemrumstangenten eller vognretur for at annullere testen  og gå tilbage til listen med valg.
    
    Mus med hjul findes til tider ikke automatisk., så du vil behøve at vælge din mus fra en liste. Forsikr dig om at du vælger den der passer til porten som din mus er tilsluttet. Efter valg af en mus og tryknin på 'Næste ->'-knappen vises et billede med en mus på skærmen. Rul med musehjulet for at forsikre dig om at det aktiveres korrekt. Når du har set at musehjulet på skærmen bevæger sig som du ruller med musehjulet, så afprøv museknapperne og tjek at musemarkøren flytter sig når du flytter på musen.

en: Various
da: Diverse

en: Vatican
da: Vatikansk

en: Vendor
da: Producent

en: Vertical refresh rate
da: Lodret opdateringsfrekvens

en: Video mode
da: Videoindstilling

en: Video players and editors
da: Videoafspillere og redigeringsværktøjer

en: Videocard
da: Videokort

en: Vietnamese "numeric row" QWERTY
da: Vietnamesisk "talrække" QWERTY

en: View Backup Configuration.
da: Se konfiguration af sikkerhedskopiering.

en: Virgin Islands (British)
da: Jomfruøerne (britiske)

en: Virgin Islands (U.S.)
da: Jomfruøerne (USA)

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: WARNING!
    
    DrakX will now resize your Windows partition. Be careful:
    this operation is dangerous. If you have not already done
    so, you should first exit the installation, run scandisk
    under Windows (and optionally run defrag), then restart the
    installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
da: ADVARSEL!
    
    DrakX vil nu ændre størrelsen på din Windows-partition. Udvis forsigtighed: denne operation er farlig. Hvis du ikke allerede har gjort det, bør du først gå ud af denne installation,  køre scandisk under Windows (og eventuelt defrag) og så genstarte installationen. Du bør også tage en sikkerhedskopi af dine data. Tryk på Ok, hvis du er helt sikker.

en: WARNING: this device has been previously configured to connect to the Internet.
    Simply accept to keep this device configured.
    Modifying the fields below will override this configuration.
da: ADVARSEL: Denne enhed er tidligere blevet konfigureret til at lave forbindelse til Internettet.
    Ved kun at trykke på OK beholder du den nuværende konfiguration.
    Ændringer i felterne nedenunder vil overskrive denne konfiguration.

en: Wait please
da: Vent venligst

en: Wait please, testing your connection...
da: Tester din forbindelse, vent venligst...

en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futuna

en: Want to know more about the Open Source community?
da: Ønsker du at vide mere om Åben Kildetekst-samfundet?

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fixes after installation.
da: Advarsel! En eksisterende brandmurkonfiguration er blevet fundet. Du skal muligvis lave manuelle rettelser efter installationen.

en: Warning, another Internet connection has been detected, maybe using your network
da: Advarsel, en anden internetforbindelse er blevet fundet, der måske bruger dit netværk

en: Warning, another internet connection has been detected, maybe using your network
da: Advarsel, en anden internetforbindelse er blevet fundet, der måske bruger dit netværk

en: Warning, the network adapter (%s) is already configured.
    
    Do you want an automatic re-configuration?
    
    You can do it manually but you need to know what you're doing.
da: Advarsel, netværkskortet (%s) er allerede konfigureret.
    
    Ønsker du en automatisk re-konfiguration?
    
    Du kan gøre det i hånden, men du skal vide hvad du gør.

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
da: Advarsel: afprøvning af dette grafikkort kan få din maskine til at fryse

en: We are now going to configure the %s connection.
da: Vi skal nu konfigurere opkoblingen '%s'.

en: Web Server
da: Webserver

en: WebDAV is a protocol that allows you to mount a web server's directory
    locally, and treat it like a local filesystem (provided the web server is
    configured as a WebDAV server). If you would like to add WebDAV mount
    points, select "New".
da: WebDAV er en protokol som lader dig montere en webserver katalog lokalt
    og behandle det som et lokalt filsystem (givet at webserveren er konfigureret
    som en WebDAV-server). Hvis du ønsker at tilføje WebDAV-monteringspunkter,
    så vælg "Ny".

en: WebDAV remote site already in sync!
da: WebDAV eksternt netsted allerede synkroniseret!

en: WebDAV transfer failed!
da: WebDAV overførsel mislykkedes!

en: Webmin Service
da: Webmin-tjeneste

en: Welcome To Crackers
da: Velkommen til Crackere

en: Welcome to %s
da: Velkommen til %s

en: Welcome to %s the operating system chooser!
    
    Choose an operating system from the list above or
    wait %d seconds for default boot.
da: Velkommen til %s styresystems-vælgeren!
    
    Vælg et styresystem i den ovenstående liste eller
    vent %d sekunder for at starte standard.

en: Welcome to GRUB the operating system chooser!
da: Velkommen til GRUB styresystemsvælgeren!

en: Welcome to The Network Configuration Wizard.
    
    We are about to configure your internet/network connection.
    If you don't want to use the auto detection, deselect the checkbox.
da: Velkommen til Netværkskonfigurations-vejlederen
    
    Vi skal til at konfigurere din internet- eller netværksforbindelse.
    Hvis du ikke ønsker at bruge autodetektering, så fravælg afkrydsningsboksen

en: Welcome to the Internet Connection Sharing utility!
    
    %s
    
    Click on Configure to launch the setup wizard.
da: Velkommen til værktøjet til deling af internetforbindelse!
    %s
    
    Klik på Konfigurér for at starte programmet til at dele din internetforbindelse!

en: Welcome to the Open Source world
da: Velkommen til en verden af åben kildetekst

en: Welcome to the mail configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up the alert system.
da: Velkommen til programmet for postkonfigurering.
    
    Her vil du kunne opsætte påmindelsessystemet

en: West Europe
da: Vesteuropa

en: Western Sahara
da: Vestlig Sahara

en: What
da: Hvad

en: What kind is your ISDN connection?
da: Hvad slags type er din ISDN-forbindelse?

en: What kind of card do you have?
da: Hvad slags kort har du?

en: What norm is your TV using?
da: Hvilken standard bruger dit tv?

en: What type of partitioning?
da: Hvilken slags partitionering?

en: Wheel
da: Hjul

en: When
da: Hvornår

en: Where
da: Hvor

en: Where do you want to install the bootloader?
da: Hvor vil du placere opstartsprogrammet?

en: Where do you want to mount %s?
da: Hvor ønsker du at montere %s?

en: Where do you want to mount device %s?
da: Hvor ønsker du at montere partitionen %s?

en: Where do you want to mount the loopback file %s?
da: Hvor ønsker du at montere loopback-filen %s?

en: Whether the FPU has an irq vector
da: Om FPU-en har en irq-vektor

en: Whether this cpu has the Cyrix 6x86 Coma bug
da: Om denne processor har Cyrix 6x86 Coma-fejlen eller ej

en: Whether you choose to teach yourself online or via our network of training partners, the Linux-Campus catalogue prepares you for the acknowledged LPI certification program (worldwide professional technical certification)
da: Hvadenten du vælger at undervise dig selv på nettet eller via vores net af undervisningspartnere, vil Linux-Campus kataloget forberede dig til det anerkendte LPI-certificeringsprogram (verdensomspændende professionel teknisk certificering)

en: Which %s driver should I try?
da: Hvilken %s driver skal jeg prøve?

en: Which ISDN configuration do you prefer?
    
    * The Old configuration uses isdn4net. It contains powerful
      tools, but is tricky to configure, and not standard.
    
    * The New configuration is easier to understand, more
      standard, but with less tools.
    
    We recommand the light configuration.
da: Hvilken ISDN-konfigurering foretrækker du?
    
    * Den gamle konfiguration bruger isdn4net. Det har stærke
      værktøjer, men det er vanskeligt at konfigurere for en nybegynder,
      og er ikke standardbaseret.
    
    ' Det nye konfigurationsværktøj er enklere at forstå,
      mere standardiseret, men med færre værktøjer.
    
    Vi anbefaler den nye konfiguration.

en: Which configuration of XFree do you want to have?
da: Hvilken konfiguration af XFree ønsker du?

en: Which dhcp client do you want to use?
    Default is dhcp-client.
da: Hvilken DHCP klient ønsker du at bruge?
    Standard er dhcp-client

en: Which disk do you want to move it to?
da: Hvilken disk ønsker du at flytte den til?

en: Which filesystem do you want?
da: Hvilket filsystem ønsker du at bruge?

en: Which is your timezone?
da: Hvad er din tidszone?

en: Which of the following is your ISDN card?
da: Hvilket af de følgende er dit ISDN-kort?

en: Which partition do you want to resize?
da: Hvilken partition ønsker du at ændre størrelse på?

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
da: Hvilken partition vil du benytte som Linux4Win?

en: Which printer model do you have?
da: Hvilken printermodel har du?

en: Which printing system (spooler) do you want to use?
da: Hvilket printersystem (spooler) ønsker du at bruge?

en: Which protocol do you want to use?
da: Hvilken protokol ønsker du at bruge?

en: Which sector do you want to move it to?
da: Hvilken sektor ønsker du at flytte den til?

en: Which services would you like to allow the Internet to connect to?
da: Hvilke tjenester vil du tillade at Internettet kan koble op med?

en: Which size do you want to keep for Windows on
da: Hvilken størrelse ønsker du at at beholde Windows på?

en: Which type of entry do you want to add?
da: Hvilken type ønsker du at tilføje

en: Which username
da: Hvilket brugernavn

en: Windows Migration tool
da: Migrationsværktøj for MS Windows

en: Winmodem connection
da: Winmodem-forbindelse

en: With X
da: Med X

en: With basic documentation (recommended!)
da: Med basal dokumentation (anbefalet!)

en: With this option you will be able to restore any version
     of your /etc directory.
da: Med denne valgmulighed vil du være i stand til at kunne genskabe
    enhver version af dit /etc katalog.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which can accept
    connections from many clients. Note: if your machine is only a client on the Internet, you should choose a lower level.
da: Med dette sikkerhedsniveau kan brug som server komme på tale.
    Sikkerheden er nu høj nok til at systemet kan bruges som server som tillader forbindelser fra mange klienter. Bemærk: hvis din maskine kun er en klient på internettet bør du hellere vælge et lavere niveau.

en: Wizard
da: Vejleder

en: Wizard Configuration
da: Konfiguration med vejleder

en: Wizard...
da: Vejleder...

en: Workgroup
da: Arbejdsgruppe

en: Workstation
da: Arbejdsstation

en: Would you like to allow users to share some of their directories?
    Allowing this will permit users to simply click on "Share" in konqueror and nautilus.
    
    "Custom" permit a per-user granularity.
da: Ønsker du at tillade brugere at eksportere nogle kataloger i deres hjemmekatalog?
    Tilladelse af dette vil sætte brugere i stand til simpelthen at klikke på 'Fildeling' i konqueror og nautilus.

en: Write %s
da: Skriv %s

en: Write Config
da: Udskriv konfiguration

en: X (for X Window System) is the heart of the GNU/Linux graphical interface
    on which all the graphical environments (KDE, GNOME, AfterStep,
    WindowMaker, etc.) bundled with Mandrake Linux rely upon.
    
    You will be presented the list of different parameters to change to get an
    optimal graphical display: Graphic Card
    
       The installer can normally automatically detect and configure the
    graphic card installed on your machine. If it is not the case, you can
    choose in this list the card you actually own.
    
       In the case that different servers are available for your card, with or
    without 3D acceleration, you are then proposed to choose the server that
    best suits your needs.
    
    
    
    Monitor
    
       The installer can normally automatically detect and configure the
    monitor connected to your machine. If it is not the case, you can choose in
    this list the monitor you actually own.
    
    
    
    Resolution
    
       You can choose here resolutions and color depth between those available
    for your hardware. Choose the one that best suit your needs (you will be
    able to change that after installation though). A sample of the chosen
    configuration is shown in the monitor.
    
    
    
    Test
    
       the system will try to open a graphical screen at the desired
    resolution. If you can see the message during the test and answer "Yes",
    then DrakX will proceed to the next step. If you cannot see the message, it
    means that some part of the autodetected configuration was incorrect and
    the test will automatically end after 12 seconds, bringing you back to the
    menu. Change settings until you get a correct graphical display.
    
    
    
    Options
    
       You can here choose whether you want to have your machine automatically
    switch to a graphical interface at boot. Obviously, you want to check
    "No" if your machine is to act as a server, or if you were not successful
    in getting the display configured.
da: X (for X Window System) er hjertet af GNU/Linux' grafiske grænseflade som alle de grafiske miljøer (KDE, GNOME, AfterStep, WindowMaker, mv.) der kommer sammen med Mandrake Linux afhænger af.
    
    Du vil blive vist en liste med forskellige parametre der kan ændres for at få den bedst mulige grafiske fremvisning:
    
    Grafikkort
    
       Installationsprogrammet kan normalt automatisk finde ud af at konfigurere grafikkortet installeret på din maskine. Hvis dette ikke er tilfældet kan du i denne liste vælge det kort du faktisk har.
       I tilfælde af at forskellige drivere er tilgængelige til dit kort, med eller uden 3D-accelleration, bliver du foreslået at vælge den server der bedst opfylder dine behov.
    
    
    Skærm
    
       Installationsprogrammet kan normalt automatisk finde ud af at konfigurere skærmen tilsluttet din maskine. Hvis dette ikke er tilfældet kan du i denne liste vælge den skærm du faktisk har.
    
    
    Opløsning
    
       Du kan hér vælge opløsninger og farvedybder ud af de tilgængelige muligheder for dit udstyr. Vælg dem som bedst opfylder dine behov (du vil dog kunne ændre dette efter installationen). Et eksempel på den valgte konfiguration vil blive vist på skærmen.
    
    
    Test
    
       Systemet vil prøve at åbne en grafisk skærm i den ønskede opløsning. Hvis du kan se beskeden under afprøvningen og svarer 'Ja', så vil DrakX gå videre til næste trin. Hvis du ikke kan se beskeden, betyder det at en del af den automatisk fundne konfiguration var forkert og testen vil automatisk slutte efter 12 sekunder, og bringe dig tilbage til menuen. Ændr indstillingerne til du får en korrekt grafisk fremvisning.
    
    
    
    Valgmuligheder
    
       Du kan hér vælge om du ønsker at din maskine automatisk skal skifte til en grafisk grænseflade ved opstart. Selvfølgelig vil du ønske at svare Nej, hvis din maskine skal bruges som server, eller hvis ikke lykkedes dig at få skærmen konfigureret.   You can here choose whether you want to have your machine automatically
    switch to a graphical interface at boot. Obviously, you want to check
    "No" if your machine is to act as a server, or if you were not successful
    in getting the display configured.

en: X server
da: X-server

en: X11 Display Manager allows you to graphically log
    into your system with the X Window System running and supports running
    several different X sessions on your local machine at the same time.
da: X11 skærmhåndtering giver dig mulighed for grafisk indlogning på dit system med X Windowssystemet kørende, og understøtter flere forskellige X-sessioner på din lokale maskine samtidigt.

en: XFree %s with 3D hardware acceleration
da: XFree %s med 3D hardware acceleration

en: XFree %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
da: XFree %s med EKSPERMENTAL 3d hardware acceleration

en: XFree configuration
da: XFree konfiguration

en: XFree86 server: %s
da: XFree86-server: %s

en: XawTV isn't installed!
da: XawTV er ikke installeret!

en: XawTV isn't installed!
    
    
    If you do have a TV card but DrakX has neither detected it (no bttv nor saa7134
    module in "/etc/modules") nor installed xawtv, please send the
    results of "lspcidrake -v -f" to "install\@mandrakesoft.com"
    with subject "undetected TV card".
    
    
    You can install it by typing "urpmi xawtv" as root, in a console.
da: XawTV er ikke installeret!
    
    
    Hvis du har et tv-kort, men DrakX hverken har fundet det (intet bttv
    eller saa7134 modul i "/etc/modules") eller installeret xawtv, så indsend venligst
    resultaterne af "lspcidrake -v -f" til "install\@mandrakesoft.com"
    med emnet "undetected TV card".
    
    
    Du kan installere det ved at indtaste "urpmi xawtv" som root, på en kommandolinje.

en: Xinetd Service
da: Xinetd-tjeneste

en: Xpmac (installation display driver)
da: Xpmac (installations-skærmdriver)

en: Yaboot is a bootloader for NewWorld Macintosh hardware and can be used to
    boot GNU/Linux, MacOS or MacOSX. Normally, MacOS and MacOSX are correctly
    detected and installed in the bootloader menu. If this is not the case, you
    can add an entry by hand in this screen. Be careful to choose the correct
    parameters.
    
    Yaboot's main options are:
    
     * Init Message: a simple text message displayed before the boot prompt.
    
     * Boot Device: indicates where you want to place the information required
    to boot to GNU/Linux. Generally, you set up a bootstrap partition earlier
    to hold this information.
    
     * Open Firmware Delay: unlike LILO, there are two delays available with
    yaboot. The first delay is measured in seconds and at this point, you can
    choose between CD, OF boot, MacOS or Linux;
    
     * Kernel Boot Timeout: this timeout is similar to the LILO boot delay.
    After selecting Linux, you will have this delay in 0.1 second before your
    default kernel description is selected;
    
     * Enable CD Boot?: checking this option allows you to choose ``C'' for CD
    at the first boot prompt.
    
     * Enable OF Boot?: checking this option allows you to choose ``N'' for
    Open Firmware at the first boot prompt.
    
     * Default OS: you can select which OS will boot by default when the Open
    Firmware Delay expires.
da: Yaboot er en systemopstarter til NewWorld MacIntosh-maskinel. Den kan starte enten GNU/Linux, MacOS eller MacOSX, hvis de er til stede på din maskine. Sædvanligvis vil disse andre styresystemer blive korrekt opdaget og installeret. Hvis dette ikke skulle være tilfældet kan du her tilføje en indgang i hånden. Vær omhyggelig med at vælge de korrekte parametre.
    
    Yaboots hovedvalg er:
    
      * Init-besked: En enkel tekstbesked som vises før valg af opstart.
    
      * Opstartsenhed: Angiver hvor du ønsker at placere informationen som er nødvendig for at starte GNU/Linux. Du vil generelt have indstillet en bootstrap-partition tidligere til at have denne information.
    
      * Open firmwareforsinkelse: Til forskel fra LILO er der to forsinkelser mulige med yaboot. Den første forsinkelse bliver målt i sekunder og du kan ved det punkt vælge mellem CD, OF-opstart, MacOS eller Linux.
    
      * Ventetid før kerneopstart: Denne er lig LILO-opstartsforsinkelsen. Efter at have valgt Linux vil du have denne ventetid gange 0,1 sekunder før din forvalgte kernebeskrivelse bliver valgt.
    
      * Aktivér CD-opstart?: Hvis du vælger dette valg vil  du kunne trykke 'C' for CD ved det første opstartsvalg.
    
      * Aktiver OF-opstart?: Hvis du vælger dette valg vil du kunne trykke 'N' for 'Open Firmware' ved det første opstartsvalg.
    
      * Forvalgt styresystem: Du kan vælge hvilket forvalgt styresystem der skal startes når Open Firmwareforsinkelsen er udløbet.

en: Yaboot mode
da: Yaboot modus

en: Yes
da: Ja

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
da: Ja, jeg ønsker automatisk login med denne (bruger, skrivebord)

en: You appear to have an OldWorld or Unknown
     machine, the yaboot bootloader will not work for you.
    The install will continue, but you'll
     need to use BootX or some other means to boot your machine
da: Det virker som om du har en OldWorld eller ukendt maskine, yaboot opstartsindlæseren vil ikke virke for dig. Installationen vil fortsætte, men du skal bruge BootX eller en anden måde til at starte din maskine.

en: You are about to configure an Auto Install floppy. This feature is somewhat dangerous and must be used circumspectly.
    
    With that feature, you will be able to replay the installation you've performed on this computer, being interactively prompted for some steps, in order to change their values.
    
    For maximum safety, the partitioning and formatting will never be performed automatically, whatever you chose during the install of this computer.
    
    Do you want to continue?
da: Du er ved at konfigurere en automatisk installationsdiskette. Denne mulighed er lidt farlig, og må bruges med forsigtighed.
    
    Med denne mulighed vil du igen kunne køre installationen du gennemførte på denne maskine, med muligheden for at selv kunne ændre på nogen af indstillingerne.
    
    For maksimal sikkerhed vil partitioneringen og formateringen aldrig blive gennemført automatisk, uanset hvad du valgte under installationen.
    
    Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to configure your computer to install a PXE server as a DHCP server
    and a TFTP server to build an installation server.
    With that feature, other computers on your local network will be installable using from this computer.
    
    Make sure you have configured your Network/Internet access using drakconnect before going any further.
    
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
da: Du er ved at konfigurere din maskine til at installere en PXE-server som en DHCP-server og en TFTP-server for at bygge en installationsserver.
    Med denne mulighed vil andre maskiner på dit lokale netværk kunne installeres ved brug af denne maskine.
    
    Forsikr dig om at du har konfigureret din internetforbindelse med drakconnect før du går videre.
    
    Bemærk: du skal bruge en dediceret netværksadapter, for at lave et lokalt netværk (LAN).

en: You are about to configure your computer to share its Internet connection.
    With that feature, other computers on your local network will be able to use this computer's Internet connection.
    
    Make sure you have configured your Network/Internet access using drakconnect before going any further.
    
    Note: you need a dedicated Network Adapter to set up a Local Area Network (LAN).
da: Du er ved at konfigurere din maskine til at dele sin internetforbindelse.
    Med denne mulighed vil andre maskiner på dit lokale netværk kunne bruge internetforbindelsen på denne maskine.
    
    Forsikr dig om at du har konfigureret din internetforbindelse med drakconnect før du går videre.
    
    Bemærk: du skal bruge en dediceret netværksadapter, for at lave et lokalt netværk (LAN).

en: You are about to install the printing system %s on a system running in the %s security level.
    
    This printing system runs a daemon (background process) which waits for print jobs and handles them. This daemon is also accessable by remote machines through the network and so it is a possible point for attacks. Therefore only a few selected daemons are started by default in this security level.
    
    Do you really want to configure printing on this machine?
da: Du er ved at installere printsystemet %s på et system kørende på sikkerhedsniveau %s.
    
    Dette printsystem kører som en dæmon (baggrundsproces) som venter på printeropgaver og behandler dem. Denne dæmon er også tilgængelig for eksterne maskiner via netværket, og derfor er det et muligt angrebspunkt. Derfor bliver kun nogle få udvalgte dæmoner startet op som standard i dette sikkerhedsniveau.
    
    Ønsker du virkelig at konfigurere udskrivning på denne maskine?

en: You are about to set up printing to a Windows account with password. Due to a fault in the architecture of the Samba client software the password is put in clear text into the command line of the Samba client used to transmit the print job to the Windows server. So it is possible for every user on this machine to display the password on the screen by issuing commands as "ps auxwww".
    
    We recommend to make use of one of the following alternatives (in all cases you have to make sure that only machines from your local network have access to your Windows server, for example by means of a firewall):
    
    Use a password-less account on your Windows server, as the "GUEST" account or a special account dedicated for printing. Do not remove the password protection from a personal account or the administrator account.
    
    Set up your Windows server to make the printer available under the LPD protocol. Then set up printing from this machine with the "%s" connection type in Printerdrake.
da: Du er ved at opsætte udskrivning til en Windows-konto med adgangskode. Grundet en fejl i arkitekturen af Sambas klientprogrammel bliver adgangskoden lagt i klar tekst i Samba-klientens kommandolinje, som bruges til at sende printjobbet til Windows-serveren. Så det er muligt for enhver bruger på denne maskine at vise adgangskoden på skærmen ved at angive kommandoer som 'ps auxwww'.
    
    Vi anbefaler at bruge en af de følgende alternativer (i alle tilfælde skal du forsikre dig om at kun maskiner fra dit lokalnetværk har adgang til din Windows-server, for eksempel ved hjælp af en brandmur):
    
    Brug en konto uden adgangskode på din Windows-server, såsom 'GUEST'-kontoen eller en speciel konto som kun anvendes til udskrift. Fjern ikke adgangskodebeskyttelsen fra en personlig konto eller en administrator-konto.
    
    Opsæt din Windows-server så printeren er tilgængelig under LPD-protokollen. Opsæt dernæst udskrift fra denne maskine med '%s'-opkoblingstypen i Printerdrake.

en: You are configuring an OKI laser winprinter. These printers
    use a very special communication protocol and therefore they work only when connected to the first parallel port. When your printer is connected to another port or to a print server box please connect the printer to the first parallel port before you print a test page. Otherwise the printer will not work. Your connection type setting will be ignored by the driver.
da: Du konfigurerer en OKI laser-winprinter. Disse printere bruger en meget speciel kommunikationsprotokol og derfor virker de kun når de er forbundet til den første parallelle port. Når din printer er forbundet til en anden port eller til en printserverboks, så forbind printeren til den første parallelle port før du udskriver en prøveside. Ellers vil printeren ikke virke. Din opsætning af forbindelsestype vil blive ignoreret af driveren.

en: You are currently connected to the Internet.
da: Du har forbindelse til Internettet nu.

en: You are currently using %s as your boot manager.
    Click on Configure to launch the setup wizard.
da: Du bruger for øjeblikket % som opstartshåndterer.
    Klik på Konfigurér for at starte opsætnings-vejlederen.

en: You are going to configure a remote printer. This needs working network access, but your network is not configured yet. If you go on without network configuration, you will not be able to use the printer which you are configuring now. How do you want to proceed?
da: Du er ved at konfigurere en ekstern printer. Dette kræver en virkende netværksadgang, men dit netværk er endnu ikke konfigureret. Hvis du vil fortsætte uden en netværkskonfiguration, vil du ikke kunne bruge printeren som du konfigurerer nu. Hvordan ønsker du at fortsætte?

en: You are not currently connected to the Internet.
da: Du er ikke forbundet til Internettet nu.

en: You can add additional entries in yaboot for other operating systems,
    alternate kernels, or for an emergency boot image.
    
    For other OSs, the entry consists only of a label and the "root"
    partition.
    
    For Linux, there are a few possible options:
    
     * Label: this is the name you will have to type at the yaboot prompt to
    select this boot option.
    
     * Image: this would be the name of the kernel to boot. Typically, vmlinux
    or a variation of vmlinux with an extension.
    
     * Root: the "root" device or ``/'' for your Linux installation.
    
     * Append: on Apple hardware, the kernel append option is often used to
    assist in initializing video hardware, or to enable keyboard mouse button
    emulation for the missing 2nd and 3rd mouse buttons on a stock Apple mouse.
    The following are some examples:
    
             video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111
    hda=autotune
    
             video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
     * Initrd: this option can be used either to load initial modules before
    the boot device is available, or to load a ramdisk image for an emergency
    boot situation.
    
     * Initrd-size: the default ramdisk size is generally 4096 Kbytes. If you
    need to allocate a large ramdisk, this option can be used to specify a
    ramdisk larger than the default.
    
     * Read-write: normally the "root" partition is initially mounted as
    read-only, to allow a file system check before the system becomes ``live''.
    You can override the default with this option.
    
     * NoVideo: should the Apple video hardware prove to be exceptionally
    problematic, you can select this option to boot in ``novideo'' mode, with
    native frame buffer support.
    
     * Default: selects this entry as being the default Linux selection,
    selectable by pressing ENTER at the yaboot prompt. This entry will also be
    highlighted with a ``*'' if you press [Tab] to see the boot selections.
da: Du kan tilføje flere valgmuligheder i Yaboot, til andre styresystemer, andre kerner, eller til nød-opstart.
    
    For andre styresystemer består indgangen blot af et navn og rodpartitionen
    
    Der er for Linux nogen få valgmuligheder:
    
     * Label: dette er simpelthen navnet som du skal indtaste til ledeteksten fra Yaboot for at vælge denne opstartsmulighed.
    
     * Image: Dette vil være navnet på den kerne der skal opstartes. Typisk vmlinux eller en variation på vmlinux med en endelse.
    
     * Root: root enheden eller "/" for din Linux installation.
    
     * Append: på Apple udstyr bruges kerne-append muligheden ofte til at hjælpe med initialisering af billedudstyr, eller til at aktivere emulering af museknapper for de manglende knap-2 og knap-3 på musen på en typisk Apple mus. Det følgende er nogle eksempler:
    
             video=aty128fb:vmode:17,cmode:32,mclk:71 adb_buttons=103,111 hda=autotune
    
             video=atyfb:vmode:12,cmode:24 adb_buttons=103,111
    
     * Initrd: denne mulighed kan bruges enten til at indlæse de første moduler, før opstartsenheden er tilgængelig, eller til at indlæse en ramdisk ved opstart i en nødsituation.
    
     * Initrd-size: den almindelige størrelse på en ramdisk er generelt 4.096 kbyte. Hvis du har brug for at udlægge en stor ramdisk kan denne mulighed bruges til at angive en ramdisk større end standarden.
    
     * Read-write: normalt bliver rod-partitionen først monteret skrivebeskyttet for at muliggøre et filsystemstjek før systemet går i luften. Du kan tilsidesætte denne standard med denne valgmulighed.
    
     * NoVideo: skulle Apple-billedudstyret vise sig at være specielt problemfyldt kan du vælge denne mulighed for at starte op i 'novideo'-tilstand, med indbygget rammebufferunderstøttelse.
    
     * Default: vælger denne indgang som værende det normale Linux valg, som vælges ved at trykke RETUR ved yaboots ledetekst. Denne indgang vil også blive fremhævet med en '*', hvis du trykker Tab for at se opstartsvalgene.

en: You can also decide here whether printers on remote machines should be automatically made available on this machine.
da: Du kan også bestemme her om dine printere på eksterne maskiner bør være automatisk tilgængelige på denne maskine.

en: You can also decide here whether scanners on remote machines should be made available on this machine.
da: Du kan også her bestemme om skannere på eksterne maskiner skal gøres tilgængelige på denne maskine

en: You can also use the graphical interface "xpdq" for setting options and handling printing jobs.
    If you are using KDE as desktop environment you have a "panic button", an icon on the desktop, labeled with "STOP Printer!", which stops all print jobs immediately when you click it. This is for example useful for paper jams.
da: Du kan også bruge den grafiske grænseflade 'xpdq' til at sætte valgmuligheder og behandle udskriftsopgaver.
    Hvis du bruger KDE som skrivebordsmiljø, har du en 'panik-knap', en ikon på skrivebordet, benævnt med 'STOP printer!', som stopper alle udskriftsopgaver øjeblikkeligt når du klikker på den. Dette er fx nyttigt hvis papiret krøller sammen.

en: You can configure each parameter of the module here.
da: Du kan konfigurere hver parameter for modulet her.

en: You can copy the printer configuration which you have done for the spooler %s to %s, your current spooler. All the configuration data (printer name, description, location, connection type, and default option settings) is overtaken, but jobs will not be transferred.
    Not all queues can be transferred due to the following reasons:
da: Du kan kopiere printerkonfigurationen du har sat op for køserveren %s til %s, din nuværende køserver. Al konfigurationsdata (printernavn, beskrivelse, opkoblingstype og standardindstillinger) bliver overtaget, men ikke opgaver.
    Ikke alle køer kan overføres på grund af:

en: You can enter miscellaneous ports. 
    Valid examples are: 139/tcp 139/udp.
    Have a look at /etc/services for information.
da: Du kan angive diverse porte. 
    Gyldige eksempler er: 139/tcp 139/udp.
    Se /etc/services for information.

en: You can export using NFS or Samba. Please select which you'd like to use.
da: Du kan eksportere med NFS eller Samba. Hvilken vil du bruge

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
da: Du kan nu partitionere %s.
    Når du er færdig, så husk at gemme med 'w'

en: You can specify directly the URI to access the printer. The URI must fulfill either the CUPS or the Foomatic specifications. Note that not all URI types are supported by all the spoolers.
da: Du kan direkte opgive URI til printeren. URIen skal være i henhold til enten CUPS- eller Foomatic-standarden. Bemærk at ikke alle typer URIer understøttes af alle kø-behandlere.

en: You can't create a new partition
    (since you reached the maximal number of primary partitions).
    First remove a primary partition and create an extended partition.
da: Du kan ikke oprette en ny partition
    (fordi du er oppe på det maksimale antal primære partitioner)
    Fjern først en primær partition og opret en udvidet partition.

en: You can't install the bootloader on a %s partition
da: Du kan ikke installere opstartsindlæseren på en %s-partition

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
da: Du kan ikke vælge denne pakke, da der ikke er nok plads tilbage til at installere den

en: You can't select/unselect this package
da: Du kan ikke vælge/fravælge denne pakke

en: You can't unselect this package. It is already installed
da: Du kan ikke fravælge denne pakke. Den er allerede installeret

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
da: Du kan ikke fravælge denne pakke. Den skal opgraderes

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
da: Du kan ikke bruge JFS på partitioner mindre end 16Mb

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
da: Du kan ikke bruge ReiserFS på partitioner mindre end 32Mb

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
da: Du kan ikke bruge et LVM logisk delarkiv for monteringspunkt %s

en: You can't use an encrypted file system for mount point %s
da: Du kan ikke bruge et krypteret filsystem for monteringspunkt %s

en: You decided to install the bootloader on a partition.
    This implies you already have a bootloader on the hard drive you boot (eg: System Commander).
    
    On which drive are you booting?
da: Du besluttede at installere opstartsindlæseren på en partition.
    Dette indikerer at du allerede har en opstartsindlæser på disken som du starter op fra (fx System Commander).
    
    Hvilket drev starter du op fra?

en: You don't have a swap partition.
    
    Continue anyway?
da: Du har ingen Swap partition
    
    Fortsæt alligevel?

en: You don't have an Internet connection.
    Create one first by clicking on 'Configure'
da: Du har ingen internet-opkobling.
    Opret én først ved at klikke på 'Konfigurér'

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
da: Du har ingen konfigurerede grænsesnit.
    Konfigurér disse først ved at klikke på 'Konfigurér'

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions.
da: Du har plads tilovers i din partitionstabel, men jeg kan ikke udnytte den.
    Den eneste løsning er at flytte dine primære partitioner, således at
    "hullet" bliver placeret ved siden af de udvidede partitioner.

en: You have configured multiple ways to connect to the Internet.
    Choose the one you want to use.
da: Du har konfigureret flere måder at koble dig mod internet på.
    Venligst vælg den du ønsker at bruger.

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
da: Du har mere end et diskdrev, hvilken ønsker du at installere Linux på?

en: You have not configured X. Are you sure you really want this?
da: Du har ikke konfigureret X. Er du sikker på at du virkelig ønsker dette?

en: You have one big MicroSoft Windows partition.
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
da: Du har én stor MicroSoft Windows partition.
    Jeg foreslår at du først ændrer størrelsen på partitionen
    (klik på den, og klik herefter på "Størrelsesændring")

en: You have selected the following server(s): %s
    
    
    These servers are activated by default. They don't have any known security
    issues, but some new ones could be found. In that case, you must make sure
    to upgrade as soon as possible.
    
    
    Do you really want to install these servers?
da: Du har valgt følgende servere: %s
    
    
    Disse servere er aktiveret som standard. De har ingen kendte sikkerhedsproblemer, men nogen nye kan blive fundet. I så tilfælde skal du opgradere så snart som mulig.
    
    
    Ønsker du virkelig at installere disse servere?

en: You have transferred your former default printer ("%s"), Should it be also the default printer under the new printing system %s?
da: Du har overført din tidligere standard-printer '%s', skal den også være standard-printer under det nye printersystem %s?

en: You haven't selected any group of packages.
    Please choose the minimal installation you want:
da: Du har ikke valgt nogen gruppe af pakker.
    Vælg den minimale installation du ønsker

en: You may need to change your Open Firmware boot-device to
     enable the bootloader.  If you don't see the bootloader prompt at
     reboot, hold down Command-Option-O-F at reboot and enter:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Then type: shut-down
    At your next boot you should see the bootloader prompt.
da: Du behøver måske at ændre din Åben Firmware opstartsenhed for  at slå systemstarteren til. Hvis du ikke ser systemstarter-beskeden ved genstart, så hold Command-Option-O-F nede og indtast:
     setenv boot-device %s,\\:tbxi
     Skriv så: shut-down
    Ved næste opstart burde du se systemstarteren.

en: You may now provide options to module %s.
    Note that any address should be entered with the prefix 0x like '0x123'
da: Du kan nu angive parametre til modul %s.
    Bemærk at alle adresser bør indtastes med foranstillet 0x, fx '0x123'

en: You may now provide options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
da: Du kan nu sætte parametre til modulet %s.
    Parametrene er i formatet ``navn=værdi navn2=værdi2 ...''.
    F.eks., ``io=0x300 irq=7''

en: You must also format %s
da: Du skal også formatere %s

en: You must choose an image file first!
da: Du skal vælge en biledfil først!

en: You must choose/enter a printer/device!
da: Du skal vælge eller indtaste en printer/enhed!

en: You must enter a device or file name!
da: Du skal indtaste en enhed eller et filnavn!

en: You must enter a host name or an IP address.
da: Du skal indtaste et værtsnavn eller en IP-adresse.

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
da: Du skal have en FAT-partition monteret under /boot/efi

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
da: Du skal have en rod partition. For at få dette, lav en ny partition (eller vælg en eksisterende).
    Vælg så kommandoen "Monterings-sti" og sæt den til `/'

en: You must specify a kernel image
da: Du skal angive en kerne-fil

en: You must specify a root partition
da: Du skal angive en root-partition

en: You need a true filesystem (ext2/ext3, reiserfs, xfs, or jfs) for this mount point
da: Du skal have et rigtigt filsystem (ext2/ext3, reiserfs, xfs eller jfs) til dette monteringspunkt

en: You need the alcatel microcode.
    Download it at
    http://www.speedtouchdsl.com/dvrreg_lx.htm
    and copy the mgmt.o in /usr/share/speedtouch
da: Du behøver alcatel mikrokoden.
    Hjemhent den fra
    http://www.speedtouchdsl.com/dvrreg_lx.htm
    og kopiér filen mgmt.o i /usr/share/speedtouch

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
da: Du skal genstarte for at aktivere ændringerne i partitionstabellen

en: You now have the opportunity to download updated packages. These packages
    have been updated after the distribution was released. They may
    contain security or bug fixes.
    
    To download these packages, you will need to have a working Internet 
    connection.
    
    Do you want to install the updates ?
da: Du har nu mulighed for at hente opdaterede pakker som er blevet opdateret
    efter distributionen blev gjort tilgængelig.
    
    Du vil få sikkerhedsrettelser eller fejlrettelser, men du skal have en
    internet-opkobling for at fortsætte.
    
    Ønsker du at installere opdateringerne?

en: You will now set up your Internet/network connection. If you wish to
    connect your computer to the Internet or to a local network, click "Next
    ->". Mandrake Linux will attempt to autodetect network devices and modems.
    If this detection fails, uncheck the "Use auto detection" box. You may
    also choose not to configure the network, or to do it later, in which case
    clicking the "Cancel" button will take you to the next step.
    
    When configuring your network, the available connections options are:
    traditional modem, ISDN modem, ADSL connection, cable modem, and finally a
    simple LAN connection (Ethernet).
    
    We will not detail each configuration option - just make sure that you have
    all the parameters, such as IP address, default gateway, DNS servers, etc.
    from your Internet Service Provider or system administrator.
    
    You can consult the ``Starter Guide'' chapter about Internet connections
    for details about the configuration, or simply wait until your system is
    installed and use the program described there to configure your connection.
da: Du vil nu kunne opsætte din internet- eller netværksopkobling. Hvis du ønsker at forbinde din maskine til internettet eller til et lokalnetværk så klik på 'Næste'.
    
    Mandrake Linux vil prøve at automatisk finde netværksenheder og modemer. Hvis denne søgning mislykkes så fjern markeringen i boksen 'Brug automatisk detektion' næste gang. Du kan også vælge at ikke konfigurere netværket, eller gøre det senere; i så tilfælde vil klik på 'Annullér'-knappen føre dig til næste trin.
    
    Ved konfigurering af dit netværk er mulighederne for forbindelser: almindeligt modem, ISDN-modem, ADSL-forbindelse, kabel-modem, og endelig en simpel LAN-forbindelse (Ethernet).
    
    Vi vil ikke her gå i detaljer med hver konfigurationsmulighed, men forsikr dig om, at du har alle parametrene, såsom IP-adresse, standard gateway, DNS-servere mv., fra din internetudbyder eller systemadministrator.
    
    Du kan læse i kapitlet i håndbogen omkring internetforbindelser om detaljer omkring konfigureringen, eller simpelthen vente til dit system er installeret og så bruge programmet beskrevet dér til at konfigurere din forbindelse.

en: You will receive an alert if one of the selected services is no longer running
da: Du vil modtage en advarsel hvis en af de valgte tjenester ikke længere kører

en: You will receive an alert if the load is higher than this value
da: Du vil modtage en advarsel hvis belastningen er højere end denne værdi

en: You'll need to reboot before the modification can take place
da: Du skal genstarte maskinen for at aktivere ændringerne

en: You've selected a software RAID partition as root (/).
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    Please be sure to add a /boot partition
da: Du har valgt en programmeret RAID-partition som rod (/).
    Ingen systemopstarter kan håndtere dette uden en /boot partition.
    Vær sikker på at tilføje en /boot partition

en: Your %s has been configured.
    You may now scan documents using "XSane" from Multimedia/Graphics in the applications menu.
da: Din %s er blevet konfigureret.
    Du kan nu skanne dokumenter med 'XSane' fra Multimedie/grafik i programmenuen.

en: Your Windows partition is too fragmented. Please reboot your computer under Windows, run the ``defrag'' utility, then restart the Mandrake Linux installation.
da: Din Windows partition er for fragmenteret, kør 'defrag' først

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
da: Dit kort kan have 3D acceleration understøttelse, men kun med XFree %s.
    VIGTIGT: Dette er eksperimentelt og kan få din maskine til at låse eller gå ned.
    Dit kort er understøttet af XFree %s som kan have bedre understøttelse i 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support but only with XFree %s.
    Your card is supported by XFree %s which may have a better support in 2D.
da: Dit kort kan have 3D acceleration, men kun med XFree %s.
    Dit kort er understøttet af XFree %s som kan have bedre understøttelse i 2D.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
da: Dit kort kan have 3D acceleration understøttelse, men kun med XFree %s,
    VIGTIGT: Dette er eksperimentelt og kan få din maskine til at låse eller gå ned.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with XFree %s.
da: Dit kort kan have 3D hardware accelerations-understøttelse med XFree %s.

en: Your choice of preferred language will affect the language of the
    documentation, the installer and the system in general. Select first the
    region you are located in, and then the language you speak.
    
    Clicking on the "Advanced" button will allow you to select other
    languages to be installed on your workstation, thereby installing the
    language-specific files for system documentation and applications. For
    example, if you will host users from Spain on your machine, select English
    as the default language in the tree view and "Espanol" in the Advanced
    section.
    
    Note that you're not limited to choosing a single additional language. Once
    you have selected additional locales, click the "Next ->" button to
    continue.
    
    To switch between the various languages installed on the system, you can
    launch the "/usr/sbin/localedrake" command as "root" to change the
    language used by the entire system. Running the command as a regular user
    will only change the language settings for that particular user.
da: Dit valg af foretrukkent sprog vil påvirke sproget for dokumentationen, installationen og systemet.generelt. Vælg først den verdensdel du befinder dig i, og så det sprog, du taler.
    Hvis du klikker på Avanceret-knappen kan du vælge andre sprog, der installeres  på maskinen, og derved installeres de sprogspecifikke filer for systemdokumentation og programmer. Hvis du for eksempel beværter folk fra Spanien på din maskine, vælg da engelsk som standardsproget i træ-visningen, og 'Esapañol' i den avancerede afdeling.
    
    Bemærk at du ikke er begrænset til at vælge et enkelt yderligere sprog. Når du har valgt yderligere localer, så klik 'Næste ->' for at fortsætte.

en: Your choice? (0/1, default `%s')
da: Dit valg? (0/1, standard '%s')

en: Your choice? (default %s)
da: Dit valg? (standard %s)

en: Your choice? (default `%s'%s)
da: Dit valg? (standard '%s'%s)

en: Your graphic card seems to have a TV-OUT connector.
    It can be configured to work using frame-buffer.
    
    For this you have to plug your graphic card to your TV before booting your computer.
    Then choose the "TVout" entry in the bootloader
    
    Do you have this feature?
da: Grafikkortet ser ud til at have en TV-UD-forbindelse.
    Den kan konfigureres så den fungerer med billedbuffer
    
    Til dette skal du tilslutte grafikkortet til tv'et inden du starter maskinen.
    Vælg dernæst indgangen "TVout" i starthåntereren.
    
    Har du denne funktion?

en: Your modem isn't supported by the system.
    Take a look at http://www.linmodems.org
da: Dit modem ier ikke understøttet af systemet.
    Tag og kig på http://www.linmodems.org

en: Your multi-function device was configured automatically to be able to scan. Now you can scan with "scanimage" ("scanimage -d hp:%s" to specify the scanner when you have more than one) from the command line or with the graphical interfaces "xscanimage" or "xsane". If you are using the GIMP, you can also scan by choosing the appropriate point in the "File"/"Acquire" menu. Call also "man scanimage" on the command line to get more information.
    
    Do not use "scannerdrake" for this device!
da: Din multifunktionsenhed blev konfigureret automatisk til at kunne skanne. Nu kan du skanne med 'scanimage' ('scanimage -d hp:%s' for at angive skanneren hvis du har mere end én) fra kommandolinjen eller med de grafiske grænseflader 'xscanimage' eller 'xsane'. Hvis du bruger GIMP kan du også skanne ved at vælge det rigtige punkt i menuen 'Filer/Hent'. Brug også 'man scanimage' på kommandolinjen for at få mere information
    
    Brug ikke "scannerdrake" på denne enhed!

en: Your personal phone number
da: Dit personlige telefonnummer

en: Your printer belongs to the group of GDI laser printers (winprinters) sold by different manufacturers which uses the Zenographics ZJ-stream raster format for the data sent to the printer. The driver for these printers is still in a very early development stage and so it will perhaps not always work properly. Especially it is possible that the printer only works when you choose the A4 paper size.
    
    Some of these printers, as the HP LaserJet 1000, for which this driver was originally created, need their firmware to be uploaded to them after they are turned on. In the case of the HP LaserJet 1000 you have to search the printer's Windows driver CD or your Windows partition for the file "sihp1000.img" and upload the file to the printer with one of the following commands:
    
         lpr -o raw sihp1000.img
         cat sihp1000.img > /dev/usb/lp0
    
    The first command can be given by any normal user, the second must be given as root. After having done so you can print normally.
da: Din printer tilhører gruppen af GDI-laserprintere (winprintere) solgt af forskellige producenter som bruger Zenographics ZJ-stream rasterformat for data sendt til printeren. Drivprogrammet til disse printere er stadig i et meget tidligt udviklingstrin og det vil således måske ikke altid virke rigtigt. Især er det muligt at printeren kun virker når du har valgt papirstørrelsen A4.
    
    Nogen af disse printere, såsom HP Laserjet 1000, som dette drivprogram først blev udviklet til, behøver at deres programmel bliver lagt op på dem efter at de er blevet tændt. I tilfældet med HP LaserJet 1000 skal du søge i printerens Windows drivprogram-cd på din Windows-partition efter filen "sihp1000.img" og lægge den op på printeren med en af de følgende kommandoer:
    
         lpr -o raw sihp1000.img
         cat sihp1000.img > /dev/usb/lp0
    
    Den første kommando kan gives af enhver normal bruger, den anden skal gives som root. Efter at have gjort dette kan du udskrive normalt.

en: Your printer model
da: Din printermodel

en: Your printer was configured automatically to give you access to the photo card drives from your PC. Now you can access your photo cards using the graphical program "MtoolsFM" (Menu: "Applications" -> "File tools" -> "MTools File Manager") or the command line utilities "mtools" (enter "man mtools" on the command line for more info). You find the card's file system under the drive letter "p:", or subsequent drive letters when you have more than one HP printer with photo card drives. In "MtoolsFM" you can switch between drive letters with the field at the upper-right corners of the file lists.
da: Din printer blev konfigureret automatisk til at give dig adgang til fotokort-drevene fra din PC. Nu kan du få adgang til dine fotokort med det grafiske program 'MtoolsFM' (Menu: 'Programmer' -> 'Filværktøjer' -> 'Mtools Filadministration') eller kommandolinjeværktøjet 'mtools' (indtast 'man mtools' på kommandolinjen for mere information). Du finder kortets filsystem under drevbogstavet 'p:', eller følgende drevbogstaver hvis du har mere end én HP-printer med fotokortdrev. I 'MtoolsFM' kan du skifte mellem drevbogstaver med feltet i de øverste højre hjørner af fillisterne.

en: Your system does not have enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
da: Dit system har ikke nok plads tilbage til en installation eller opgradering (%d > %d)

en: Your system is low on resources. You may have some problem installing
    Mandrake Linux. If that occurs, you can try a text install instead. For this,
    press `F1' when booting on CDROM, then enter `text'.
da: Dit system har kun få resurser. Du kan få problemer med at installere
    Mandrake Linux. Hvis dette sker, kan du prøve en tekst-baseret installation i stedet
    Dette gøres ved at trykke 'F1' ved opstart fra cdrommen, og så skrive 'text'.

en: Your system supports multiple head configuration.
    What do you want to do?
da: Dit system understøtter konfiguration af flere skærme
    Hvad vil du gøre?

en: Yugoslavian (latin)
da: Jugoslavisk (latinsk)

en: Zeroconf Host name
da: Zeroconf-værtsnavn

en: Zeroconf host name must not contain a .
da: Zeroconf værtsnavn må ikke indeholde et .

en: [--config-info] [--daemon] [--debug] [--default] [--show-conf]
    Backup and Restore application
    
    --default             : save default directories.
    --debug               : show all debug messages.
    --show-conf           : list of files or directories to backup.
    --config-info         : explain configuration file options (for non-X users).
    --daemon              : use daemon configuration. 
    --help                : show this message.
    --version             : show version number.
da: [--config-info] [--daemon] [--debug] [--default] [--show-conf]
    Sikkerhedskopierings- og genskabelses-program
    
    --default             : gem standardkataloger.
    --debug               : vís alle fejlsøgningsbeskeder.
    --show-conf           : liste af filer eller kataloger at sikkerhedskopiere.
    --config-info         : forklar konfigurationsfilens muligheder (for non-X brugere).
    --daemon              : brug dæmon-konfiguration. 
    --help                : vís denne besked.
    --version             : vís versionsnummer.

en: [--file=myfile] [--word=myword] [--explain=regexp] [--alert]
da: [--file=minfil] [--word=mitord] [--explain=regudtryk] [--alert]

en: [--manual] [--device=dev] [--update-sane=sane_source_dir] [--update-usbtable] [--dynamic=dev]
da: [--manual] [--device=enhed] [--update-sane=sane_kilde_kat] [--update-usbtable] [--dynamic=enhed]

en: [OPTIONS] [PROGRAM_NAME]
    
    OPTIONS:
      --help            - print this help message.
      --report          - program should be one of mandrake tools
      --incident        - program should be one of mandrake tools
da: [VALGMULIGHEDER] [PROGRAM-NAVN]
    
    VALGMULIGHEDER:
      --help            - udskriv denne hjælpebesked.
      --report          - program bær være én af Mandrakes værktøjer
      --incident        - program bær være én af Mandrakes værktøjer

en: [OPTIONS]...
    Mandrake Terminal Server Configurator
    --enable         : enable MTS
    --disable        : disable MTS
    --start          : start MTS
    --stop           : stop MTS
    --adduser        : add an existing system user to MTS (requires username)
    --deluser        : delete an existing system user from MTS (requires username)
    --addclient      : add a client machine to MTS (requires MAC address, IP, nbi image name)
    --delclient      : delete a client machine from MTS (requires MAC address, IP, nbi image name)
da: [OPTIONS]...
    Mandrake TerminalServer konfigureringsprogram
    --enable         : aktivér MTS
    --disable        : deaktivér MTS
    --start          : start MTS
    --stop           : stop MTS
    --adduser        : tilføj en eksisterende systembruger til MTS (kræver brugernavn)
    --deluser        : slet en eksisterende systembruger fa MTS (kræver brugernavn)
    --addclient      : tilføj en klientmaskine til MTS (kræver MAC-adresse, IP, nbi aftryksnavn)
    --delclient      : tilføj en klientmaskine til MTS (kræver MAC-adresse, IP, nbi aftryksnavn)

en: [OPTION]...
      --no-confirmation      don't ask first confirmation question in MandrakeUpdate mode
      --no-verify-rpm        don't verify packages signatures
      --changelog-first      display changelog before filelist in the description window
      --merge-all-rpmnew     propose to merge all .rpmnew/.rpmsave files found
da: [OPTION]...
      --no-confirmation      spørg ikke det første bekræftelsesspørgsmål i MandrakeUpdate-tilstand
      --no-verify-rpm        efterprøv ikke pakke-signaturer
      --changelog-first      vís changelog før filliste i beskrivelsesvinduet
      --merge-all-rpmnew     foreslå at flette alle .rpmnew/.rpmsave filer fundet

en: [keyboard]
da: [tastatur]

en: a number
da: et tal

en: access to X programs
da: adgang til X-programmer

en: access to administrative files
da: adgang til administrative filer

en: access to compilation tools
da: adgang til oversættelsesværktøjer

en: access to network tools
da: adgang til netværksværktøjer

en: access to rpm tools
da: adgang til rpm-værktøjer

en: across Network
da: over netværk

en: activate now
da: aktivér nu

en: activated
da: aktiveret

en: add a rule
da: Tilføj en regel

en: alert configuration
da: advarsels-konfiguration

en: allow "su"
da: tillad "su"

en: and %d unknown printers
da: og %d ukendte printere

en: and one unknown printer
da: og en ukendt printer

en: apmd is used for monitoring battery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
da: apmd bruges til at overvåge batteristatus og skrive log til syslog.
    Den kan også bruges til at lukke maskinen når batteriet er på lav.

en: average
da: gennemsnit

en: boot disk creation
da: fremstilling af opstartsdiskette

en: browse
da: bladr

en: busmouse
da: Busmus

en: but not matching
da: Men ikke samstemmende

en: cable connection detected
da: Kabelopkobling detekteret

en: choose device
da: vælg enhed

en: choose image file
da: vælg billedfil

en: chunk size
da: enhedsstørrelse

en: class of hardware device
da: Klasse af maskinenhed

en: click here if you are sure.
da: Klik her hvis du er sikker.

en: comma separated numbers
da: kommaseparerede tal

en: comma separated strings
da: kommaseparerede strenge

en: commands before booting, or 'c' for a command-line.
da: kommandoerne før opstart, eller 'c' for en kommandolinie.

en: compact
da: kompakt

en: connecting to Bugzilla wizard ...
da: Opkobler til vejleder for Bugzilla

en: consolehelper missing
da: konsolhjælper mangler

en: could not find any font in your mounted partitions
da: Kunne ikke finde nogen skrifttyper i dine monterede partitioner

en: could not find any font.
da: Kunne ikke finde nogen skrifttyper.

en: cpu #
da: cpu-nummer

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
da: cron er et standard UNIX program der kører bruger-specifikke programmer på planlagte tidspunkter. Vixie cron tilføjer en del forbedringer til den basale UNIX cron, inklusive bedre sikkerhed og stærkere konfigurationsmuligheder.

en: daily
da: dagligt

en: deactivate now
da: deaktivér nu

en: default
da: standard

en: default:LTR
da: standard LTR

en: delete
da: slet

en: detected
da: Detekteret

en: detected %s
da: Detekteret %s

en: detected on port %s
da: Detekteret på port %s

en: device
da: enhed

en: dhcpd Config...
da: Konfigurér dhcpd...

en: dhcpd Server Configuration
da: Konfiguration af dhcp-server

en: disable
da: deaktivér

en: disabled
da: deaktiveret

en: dismiss
da: forkast

en: done
da: færdig

en: drakfirewall configurator
    
    Make sure you have configured your Network/Internet access with
    drakconnect before going any further.
da: konfigurering med drakfirewall
    
    Forsikr dig om at du har konfigureret din internetforbindelse med drakconnect før du går videre.

en: drakfirewall configurator
    
    This configures a personal firewall for this Mandrake Linux machine.
    For a powerful and dedicated firewall solution, please look to the
    specialized MandrakeSecurity Firewall distribution.
da: drakfirewall-konfigurator
    
    Dette konfigurerer en personlig brandmur for denne Mandrake Linux-maskine.
    For en stærk dedikeret brandmurs-løsning se venligst den specialiserede MandrakeSecurity Firewall-distribution.

en: edit
da: redigér

en: enable
da: aktivér

en: enable radio support
da: aktivér radio-understøttelse

en: error unmounting %s: %s
da: fejl ved afmontering af %s: %s

en: ethernet card(s) detected
da: ethernet-kort detekteret

en: file list sent by FTP: %s
da: filliste sendt via FTP: %s

en: files sending by FTP
da: Filer sendes via FTP

en: final resolution
da: endelig opløsning

en: first step creation
da: opretter første trin

en: force
da: tving

en: group
da: gruppe

en: group :
da: gruppe:

en: hard disk model
da: Disk-model

en: here if no.
da: Her hvis ikke.

en: high
da: høj

en: hourly
da: timeligt

en: if needed
da: hvis nødvendigt

en: if set to yes, check additions/removals of sgid files.
da: hvis sat til ja, så tjek tilføjelser og fjernelser af sgid-filer.

en: if set to yes, check additions/removals of suid root files.
da: hvis sat til ja, så tjek tilføjelser og fjernelser af suid root-filer.

en: if set to yes, check empty password in /etc/shadow.
da: hvis sat til ja, så tjek for tomme adgangskoder i /etc/shadow.

en: if set to yes, check files/directories writable by everybody.
da: hvis sat til ja, så kontrollér filer og kataloger skrivbare for alle.

en: if set to yes, check if the network devices are in promiscuous mode.
da: hvis sat til ja, så tjek om netværksgrænsesnittene er fuldstændigt åbne.

en: if set to yes, check open ports.
da: hvis sat til ja, så tjek åbne porte.

en: if set to yes, check permissions of files in the users' home.
da: hvis sat til ja, så tjek rettigheder på filer i brugernes hjemmekataloger.

en: if set to yes, report check result by mail.
da: hvis sat til ja, så rapportér kontrolresultat per epost.

en: if set to yes, report check result to syslog.
da: hvis sat til ja, så rapportér kontrolresultat til syslog.

en: if set to yes, report unowned files.
da: hvis sat til ja, så rapportér filer der ikke er ejede af nogen.

en: if set to yes, reports check result to tty.
da: hvis sat til ja, så rapportér kontrolresultat på tty-en.

en: if set to yes, run chkrootkit checks.
da: hvis sat til ja, så kør chkrootkit-kontroller.

en: if set to yes, run some checks against the rpm database.
da: hvis sat til ja, så kør nogle tjek på rpm-databasen.

en: if set to yes, run the daily security checks.
da: hvis sat til ja, så kør de daglige sikkerhedskontroller.

en: if set to yes, verify checksum of the suid/sgid files.
da: hvis sat til ja, så efterprøv tjeksummer på suid/sgid-filer.

en: if set, send the mail report to this email address else send it to root.
da: hvis sat, så send postrapporter til denne postadresse, ellers send dem til root.

en: important
da: vigtigt

en: kdesu missing
da: kdesu mangler

en: kernel version
da: kerne-version

en: level
da: niveau

en: load setting
da: indlæs opsætning

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
da: lpd er printer-dæmonen som er nødvendig for at lpr virker.
    Den er basalt en server der håndterer udskrifts-opgaver.

en: manual
da: manuel

en: matching
da: Samstemmende:

en: maybe
da: måske

en: mkinitrd optional arguments
da: mkinitrd valgfrie argumenter

en: mkraid failed
da: mkraid fejlede

en: mkraid failed (maybe raidtools are missing?)
da: mkraid fejlede (måske mangler raidtools?)

en: monthly
da: månedligt

en: mount failed:
da: montering mislykkedes:

en: mounting partition %s in directory %s failed
da: montering af partition %s i katalog %s mislykkedes

en: must have
da: skal have

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve host names to IP addresses.
da: named (BIND) er en domæne-navneserver (DNS) der bruges til opslag af IP-adresser for værtsnavne.

en: network printer port
da: port for netværksprinter

en: new
da: ny

en: new dynamic device name generated by core kernel devfs
da: Nyt dynamisk enhedsnavn genereret af den kørende kernes devfs

en: nice
da: rart

en: no fonts found
da: kunne ikke finde nogen skrifttyper

en: no network card found
da: kunne ikke finde noget netkort

en: none
da: ingenting

en: not configured
da: ikke konfigureret

en: not enough room in /boot
da: Ikke nok plads i /boot

en: number of capture buffers for mmap'ed capture
da: Antal fangningsbuffere for mmap-fangning

en: old static device name used in dev package
da: gammel statisk enhedsnavn brugt i dev-pakke

en: omit raid modules
da: undgå raid-moduler

en: omit scsi modules
da: undgå scsi-moduler

en: on CDROM
da: på cd-rom

en: on Hard Drive
da: på diskdrev

en: on Tape Device
da: på båndenhed

en: on channel %d id %d
da: på kanal %d id %d

en: options description:
    
     - Backup system files:
           
    	This option allows you to backup your /etc directory,
    	which contains all configuration files. Please be
    	careful during the restore step to not overwrite:
    		/etc/passwd 
    		/etc/group 
    		/etc/fstab
    
     - Backup User files: 
    
    	This option allows you select all users that you want 
    	to backup.
    	To preserve disk space, it is recommended that you 
    	do not include the web browser's cache.
    
     - Backup Other files: 
    
    	This option allows you to add more data to save.
    	With the other backup it's not possible at the 
    	moment to select incremental backup.		
     
     - Incremental Backups:
    
    	The incremental backup is the most powerful 
    	option for backup. This option allows you 
    	to backup all your data the first time, and 
    	only the changed data afterward.
    	Then you will be able, during the restore
    	step, to restore your data from a specified
    	date.
    	If you have not selected this option all
    	old backups are deleted before each backup.
da: beskrivelse af valgmuligheder:
    
     - Lav sikkerhedskopi af systemfiler:
           
    	Denne mulighed lader dig sikkerhedskopiere dit /etc katalog,
    	som indeholder alle konfigurationsfiler. Vær 
    	forsigtig på genskabelsestrinnet med ikke at overskrive:
    		/etc/passwd 
    		/etc/group 
    		/etc/fstab
    
     - Lav sikkerhedskopi af brugerfiler: 
    
    	Denne mulighed lader dig vælge alle de brugere som du vil lave
    	sikkerhedskopier for.
    	For at spare på diskplads anbefales du ikke medtager netlæseres
    	cache.
    
     - Lav sikkerhedskopi af andre filer: 
    
    	Denne mulighed lader dig tilføje mere data som skal gemmes.
    	Med denne sikkerhedskopieringsmåde er det ikke muligt i øjeblikket 
    	at vælge inkrementalbackup.		
     
     - Inkrementalbackupper:
    
    	Inkrementalbackup er den stærkeste valgmulighed for 
    	sikkerhedskopiering. Denne mulighed lader dig sikkerhedskopiere 
    	alle dine data den første gang, og derefter kun de ændrede data.
    	Så vil du i genskabelsestrinnet kunne genskabe dine data fra en 
    	angivet dato.
    	Hvis du ikke har valgt denne mulighed vil alle gamle
    	sikkerhedskopier blive slettet før hver sikkerhedskopiering.

en: options description:
    
     In this step Drakbackup allow you to change:
    
     - The compression mode:
        
          If you check bzip2 compression, you will compress
          your data better than gzip (about 2-10 %%).
          This option is not checked by default because
          this compression mode needs more time (about 1000%% more).
     
     - The update mode:
    
          This option will update your backup, but this
          option is not really useful because you need to
          decompress your backup before you can update it.
          
     - the .backupignore mode:
    
          Like with cvs, Drakbackup will ignore all references
          included in .backupignore files in each directories.
          ex: 
             #> cat .backupignore
             *.o
             *~
             ...
da: beskrivelse af valgmuligheder:
    
     På dette trin vil Drakbackup lade dig ændre:
    
     - Komprimeringsmåden:
        
          Hvis du markerer bzip2-komprimering, vil du komprimere
          dine data bedre end gzip (omkring 2-10 %%).
          Denne valgmulighed er ikke markeret som standard fordi
          denne komprimeringsmåde kræver mere tid (omkring 1000%% mere).
     
     - Opdateringsmåden:
    
          Denne valgmulighed vil opdatere din backup, men denne
          valgmulighed er ikke rigtigt nyttig fordi du skal
          dekomprimere din backup før du kan opdatere den.
          
     - Måden for .backupignore:
    
          som med cvs vil Drakbackup ignorere alle referencer
          indeholdt i .backupignore-filer i hvert katalog.
          fx: 
             #> cat .backupignore
             *.o
             *~
             ...

en: options description:
    
    Please be careful when you are using ftp backup, because only 
    backups that are already built are sent to the server.
    So at the moment, you need to build the backup on your hard 
    drive before sending it to the server.
da: beskrivelse af valgmuligheder:
    
    Vær forsigtig når du bruger ftp-backup, fordi kun 
    sikkerhedskopier som er opbygget allerede bliver sendt til serveren.
    Så for øjeblikket skal du bygge sikkerhedskopien på din disk 
    før den sendes til ftp-serveren.

en: package 'ImageMagick' is required to be able to complete configuration.
    Click "Ok" to install 'ImageMagick' or "Cancel" to quit
da: pakken ImageMagick kræves for at det skal fungere korrekt. Klik på 'O.k.' for at installere 'ImageMagick' eller 'Annullér' for at afslutte

en: parse all fonts
da: fortolk alle skrifttyper

en: partition %s is now known as %s
da: partition %s er nu kendt som %s

en: path
da: sti

en: permissions
da: rettigheder

en: pfm fonts conversion
da: Konvertering af pfm-skrifttyper

en: please choose the date to restore
da: Vælg dato for genskabning

en: please wait during ttmkfdir...
da: Vent venligst på ttmkfdir...

en: please wait, parsing file: %s
da: vent venligst, fortolker filen: %s

en: primary
da: primær

en: received
da: modtaget

en: received:
da: modtaget:

en: reconfigure
da: genkonfigurér

en: replay
da: afspil igen

en: restore description:
     
    Only the most recent date will be used, because with incremental 
    backups it is necessary to restore one by one each older backup.
    
    So if you don't want to restore a user please unselect all their
    check boxes.
    
    Otherwise, you are able to select only one of these.
    
     - Incremental Backups:
    
    	The incremental backup is the most powerful 
    	option to use. This option allows you to 
    	backup all of your data the first time, and 
    	only the changed data after.
    	So you will be able, during the restore
    	step, to restore your data from a specified
    	date.
    	If you have not selected this option all
    	old backups are deleted before each backup.
da: beskrivelse af genskabelse:
     
    Kun den nyeste dato vil blive brugt fordi med inkrementalbackup 
    er det nødvendigt at genskabe hver gammel sikkerhedskopi én for én.
    
    Så hvis du ikke ønsker at genskabe en bruger, så fravælg helt dennes bokse.
    
    Ellers kan du vælge kun én af disse.
    
     - Inkrementalbackupper:
    
    	Inkrementalbackup er den stærkeste valgmulighed for 
    	sikkerhedskopiering. Denne mulighed lader dig sikkerhedskopiere 
    	alle dine data den første gang, og derefter kun de ændrede data.
    	Så vil du i genskabelsestrinnet kunne genskabe dine data fra en 
    	angivet dato.
    	Hvis du ikke har valgt denne mulighed vil alle gamle
    	sikkerhedskopier blive slettet før hver sikkerhedskopiering.

en: restrict
da: begræns

en: running
da: kører

en: saving Bootsplash theme...
da: gemmer startskærmstema...

en: search
da: søg

en: secondary
da: sekundær

en: select path to restore (instead of /)
da: vælg sti at genskabe (i stedet for /)

en: select perm file to see/edit
da: vælg perm-fil at se eller redigere

en: sent:
da: sendt:

en: serial
da: seriel

en: service setting
da: opsætning af tjenester

en: simple
da: simpel

en: stopped
da: stoppet

en: text box height
da: højde på tekstrude

en: text width
da: tekstbredde

en: the color of the progress bar
da: farven på forløbslinjen

en: the height of the progress bar
da: højden på forløbslinjen

en: the list of alternative drivers for this sound card
da: listen af alternative drivprogrammer for dette lydkort

en: the module of the GNU/Linux kernel that handles the device
da: modulet i GNU/Linux-kernen som håndterer denne enhed

en: the number of the processor
da: nummmeret på processoren

en: the progress bar x coordinate
    of its upper left corner
da: x-koordinatet for forløbsindikatorens
    øvre venstre hjørne

en: the progress bar y coordinate
    of its upper left corner
da: y-koordinatet for forløbsindikatorens
    øvre venstre hjørne

en: the vendor name of the device
da: navnet på producenten af enheden

en: the vendor name of the processor
da: navnet på producenten af processoren

en: the width of the progress bar
da: bredden på forløbslinjen

en: this is the physical bus on which the device is plugged (eg: PCI, USB, ...)
da: dette er den fysiske bus som enheden er tilsuttet (fx PCI, USB, ...)

en: transmitted
da: transmitteret

en: ttf fonts conversion
da: Konvertering af ttf-skrifttyper

en: type1inst building
da: opbyg type1inst

en: unknown
da: ukendt

en: use dhcp
da: brug dhcp

en: use pppoe
da: brug pppoe

en: use pptp
da: brug pptp

en: user
da: bruger

en: user :
da: bruger:

en: very nice
da: meget rart

en: weekly
da: ugentligt

en: when checked, owner and group won't be changed
da: ved kontrol vil ejer og gruppe ikke blive ændret

en: with /usr
da: med /usr

en: x coordinate of text box
    in number of characters
da: antal tegn i tekstrudens x-led

en: xfs restart
da: genstart af xfs

en: y coordinate of text box
    in number of characters
da: antal tegn i tekstrudens y-led

en: yes means the arithmetic coprocessor has an exception vector attached
da: ja betyder at den aritmetiske koprocessor har tilknyttet en undtagelsesvektor

en: yes means the processor has an arithmetic coprocessor
da: ja betyder at processoren har en aritmetisk koprocessor
