DrakX 7.1 - en to ro translation catalogue (1829 entries)

en: 	Limit disk usage to %s MB
ro: 	Limitează utilizarea discului la %s MB

en: 	Use .backupignore files
ro: 	Foloseşte fişierele .backupignore

en: 
    Chances are, this partition is
    a Driver partition. You should
    probably leave it alone.
ro: 
    Sunt şanse ca această partiţie
    să fie una cu drivere, probabil
    ar trebui lăsată în pace.

en: 
    This special Bootstrap
    partition is for
    dual-booting your system.
ro: 
    Această partiţie specială
    Bootstrap este pentru
    demararea duală a sistemului.

en: 
    Welcome to the Printer Setup Wizard
    
    This wizard allows you to install local or remote printers to be used from this machine and also from other machines in the network.
    
    It asks you for all necessary information to set up the printer and gives you access to all available printer drivers, driver options, and printer connection types.
ro: 
    Bun venit la asistentul de configurare a imprimantelor
    
    Acest asistent permite instalarea imprimantelor locale sau la distanţă pentru a putea fi folosite de pe acest calculator sau de alte calculatoare din reţea.
    
    Veţi putea introduce toate informaţiile necesare pentru configurarea imprimantelor şi veţi avea acces la driverele de imprimantă, opţiunile de imprimare şi tipurile de conexiune.

en:          Restore Configuration
ro:            Restaurează configuraţia

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  | <Space> selects | <F12> next screen
ro:  <Tab>/<Alt-Tab> între elemente | <Space> selectează | <F12> următorul ecran

en:  (Default is all users)
ro: (Implicit este toţi utilizatorii)

en:  (Default)
ro:  (Implicit)

en:  Erase Now
ro:  Şterge acum

en:  Error while sending mail.
ro:  Eroare la trimitere mail.

en:  on Novell server "%s", printer "%s"
ro:  pe serverul Novell "%s", imprimanta "%s"

en:  on parallel port #%s
ro:  pe portul paralel #%s

en: "Menu" key
ro: Tasta "Menu"

en: %d comma separated numbers
ro: %d numere separate prin virgulă

en: %d comma separated strings
ro: %d şiruri separate prin virgulă

en: %d minutes
ro: %d minute

en: %d packages
ro: %d pachete

en: %d seconds
ro: %d secunde

en: %s already in use
ro: %s este deja folosit

en: %s fonts conversion
ro: conversie fonturi %s

en: %s formatting of %s failed
ro: %s Formatarea %s eşuată

en: %s found on %s, configure it automatically?
ro: Am găsit %s la %s, doriţi să configurare automată?

en: %s is not in the scanner database, configure it manually?
ro: %s nu este în baza de date de scannere, configuraţi manual?

en: %s is not installed
    Click "Next" to install or "Cancel" to quit
ro: %s nu este instalat
    Apăsaţi "Înainte" pentru a instala sau "Renunţă" pentru a ieşi

en: %s not found...
ro: %s nu a fost găsit...

en: %s not responding
ro: %s nu răspunde

en: %s on %s
ro: %s pe %s

en: (E)IDE/ATA controllers
ro: Controllere (E)IDE/ATA

en: (Note: Parallel ports cannot be auto-detected)
ro: (Notă: Porturile paralele nu au putut fi auto-detectate)

en: (This) DHCP Server IP
ro: Adresa IP pt. (acest) server DHCP

en: (already added %s)
ro: (deja adăugat %s)

en: (default value: %s)
ro: (valoare implicită: %s)

en: (module %s)
ro: (modul %s)

en: (on %s)
ro: (pe %s)

en: (on this machine)
ro: (pe această maşină)

en: , %s sectors
ro: , %s sectori

en: , TCP/IP host "%s", port %s
ro: , gazda TCP/IP "%s", port %s

en: , USB printer
ro: , imprimantă USB

en: , USB printer #%s
ro: , imprimantă USB #%s

en: , multi-function device on a parallel port
ro: , dispozitiv multifuncţional pe un port paralel

en: , multi-function device on parallel port #%s
ro: , dispozitiv multifuncţional pe portul paralel #%s

en: , printer "%s" on server "%s"
ro: , imprimanta "%s" pe serverul "%s"

en: , printing to %s
ro: , tipărire la %s

en: , using command %s
ro: , folosind comanda %s

en: /Autodetect _jaz drives
ro: /Auto-detecţie unităţi _JAZ

en: /Autodetect _modems
ro: /Auto-detecţie _MODEM-uri

en: /Autodetect _printers
ro: /Auto-detecţie im_primante

en: /File/-
ro: /Fişier/-

en: /File/Save _As
ro: /Fişier/S_alvează ca...

en: /File/_New
ro: /Fişier/_Nou

en: /File/_Open
ro: /Fişier/_Deschide

en: /File/_Quit
ro: /Fişier/_Termină

en: /File/_Save
ro: /Fişier/_Salvează

en: /Help/_About...
ro: /Ajutor/_Despre...

en: /Options/Test
ro: /Opţiuni/Testează

en: /Set as _Default
ro: /Setează ca _implicit

en: /_About...
ro: /Despre...

en: /_Actions
ro: /_Acţiuni

en: /_Add Printer
ro: /_Adaugă imprimantă

en: /_Configure CUPS
ro: /_Configurează CUPS

en: /_Delete
ro: /_Şterge

en: /_Edit
ro: /_Editează

en: /_Expert mode
ro: Mod /_expert

en: /_Fields description
ro: /Descriere câmpuri

en: /_File
ro: /_Fişier

en: /_Help
ro: /_Ajutor

en: /_Options
ro: /_Opţiuni

en: /_Quit
ro: /_Termină

en: /_Refresh
ro: /Actualiza_re

en: /_Report Bug
ro: /_Raportare eroare

en: 1 button
ro: 1 buton

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: 16 million colors (24 bits)
ro: 16 milioane de culori (24 biţi)

en: 2 buttons
ro: 2 butoane

en: 256 colors (8 bits)
ro: 256 de culori (8 biţi)

en: 3 buttons
ro: 3 butoane

en: 3 buttons with Wheel emulation
ro: 3 butoane cu rotiţă emulată

en: 32 thousand colors (15 bits)
ro: 32 mii de culori (15 biţi)

en: 64 MB or more
ro: 64 MB sau mai mult

en: 65 thousand colors (16 bits)
ro: 65 mii de culori (16 biţi)

en: <- Previous
ro: <- Precedentul

en: <-- Del User
ro: <-- Şterge utilizator

en: <-- Delete
ro: <-- Şterge

en: <-- Edit Client
ro: <-- Editare client

en: <b>Development Environments</b>
ro: <b>Medii de programare</b>

en: <b>Mandrakelinux Control Center</b>
ro: <b>Centrul de control Mandrakelinux</b>

en: <b>Servers</b>
ro: <b>Servere</b>

en: <b>Surf the Internet</b>
ro: <b>Navigare pe Internet</b>

en: A graphical environment with user-friendly set of applications and desktop tools
ro: Un mediu grafic cu un set de aplicaţii prietenoase şi unelte de birou

en: A library which defends against buffer overflow and format string attacks.
ro: O bibliotecă ce protejează contra atacurilor tip buffer overflow şi format string.

en: A problem occurred while restarting the network: 
    
    %s
ro: O problemă a avut loc la restartarea reţelei: 
    
    %s

en: A tool to monitor your logs
ro: Utilitar pentru monitorizarea jurnalelor

en: ADSL connection
ro: Conexiune ADSL

en: ALL existing partitions and their data will be lost on drive %s
ro: TOATE partiţiile existente şi datele lor se vor pierde pe unitatea %s

en: Abort
ro: Abandonează

en: About
ro: Despre

en: About Harddrake
ro: Despre HardDrake

en: Accept
ro: Acceptă

en: Accept user
ro: Acceptare utilizator

en: Accessing printers on remote CUPS servers
ro: Acesez imprimantele conectate la serverele CUPS

en: Account Login (user name)
ro: Cont: (nume utilizator)

en: Account Password
ro: Parola pt. cont

en: Across Network
ro: peste reţea

en: Activate now
ro: Activează acum

en: Activates/Deactivates all network interfaces configured to start
    at boot time.
ro: Activează/Dezactivează toate interfeţele de reţea configurate pentru fi
    iniţializate la demaraj.

en: Adapter %s: %s
ro: Adaptor %s: %s

en: Add
ro: Adaugă

en: Add Client -->
ro: Adaugă client -->

en: Add Printer
ro: Adaugă imprimantă

en: Add User -->
ro: Adăugă utilizator -->

en: Add a module
ro: Adaugă un modul

en: Add a new printer
ro: Adaugă o imprimantă nouă

en: Add a new printer to the system
ro: Adaugă o nouă imprimantă la sistem

en: Add a new rule at the end
ro: Adaugă o regulă nouă la sfârşit

en: Add a rule
ro: Adaugă o regulă

en: Add a scanner manually
ro: Adaugă manula un scanner

en: Add a user
ro: Adaugă un utilizator

en: Add an item
ro: Adăugă un element

en: Add host
ro: Adăugare gazdă

en: Add host/network
ro: Adaugă gazdă/reţea

en: Add server
ro: Adăugare server

en: Add to LVM
ro: Adaugă la LVM

en: Add to RAID
ro: Adaugă la RAID

en: Add user
ro: Adăugaţi un utilizator

en: Add/Del Clients
ro: Adăugare/ştergere clienţi

en: Add/Del Users
ro: Adăugare/ştergere utilizatori

en: Additional CUPS servers:
ro: Servere CUPS adiţionale:

en: Advanced
ro: Avansat(e)

en: Advanced Configuration
ro: Configurare avansată

en: Advanced preferences
ro: Preferinţe avansate

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: After changing type of partition %s, all data on this partition will be lost
ro: După schimbarea tipului de partiţie %s, toate datele de pe această partiţie se vor pierde

en: After formatting partition %s, all data on this partition will be lost
ro: După formatarea partiţiei %s toate datele de pe aceasta partiţie vor fi pierdute

en: After resizing partition %s, all data on this partition will be lost
ro: După redimensionarea partiţiei %s toate datele de pe aceasta partiţie vor fi pierdute

en: All
ro: Toate

en: All data on this partition should be backed-up
ro: Toate datele de pe aceasta partiţie ar trebui salvate mai întîi

en: All languages
ro: Toate limbile

en: All primary partitions are used
ro: Toate partiţiile principale sunt alocate

en: All remote machines
ro: Toate maşinile de la distanţă

en: Allow Thin Clients
ro: Permite clienţi Thin

en: Allow X Window connections
ro: Permine conexiuni X Window

en: Allow all users
ro: Permite tuturor utilizatorilor

en: Allow local hardware
    configuration.
ro: Permite configurarea
    hardware locală

en: Allow remote root login
ro: Permite logare de la distanţă ca root

en: Allow/Forbid direct root login.
ro: Permite/interzice logarea directă ca root.

en: Allow/Forbid remote root login.
ro: Permite/interzice logarea de la distanţă ca root.

en: Alt and Shift keys simultaneously
ro: Tastele Alt şi Shift simultan

en: Alternative drivers
ro: Drivere alternative

en: Alternative test page (A4)
ro: Pagină de test alternativă (A4)

en: Alternative test page (Letter)
ro: Pagină de test alternativă (Letter)

en: Always launch on startup
ro: Lansează întotdeauna la pornire

en: American Samoa
ro: Samoa americană

en: Amusement programs: arcade, boards, strategy, etc
ro: Programe de amuzament: arcade, boards, strategie etc.

en: An error occurred
ro: A apărut o eroare

en: An error occurred - no valid devices were found on which to create new filesystems. Please check your hardware for the cause of this problem
ro: A apărut o eroare - nu am găsit nici un periferic bun pentru a instala sisteme de fişiere noi. Verificaţi echipamentele pentru a detecta cauza acestei probleme.

en: An error occurred, but I don't know how to handle it nicely.
    Continue at your own risk.
ro: A apărut o eroare pe care nu ştiu să o interpretez în mod corect.
    Continuaţi pe riscul dumneavoastră.

en: An error occurred:
    %s
    Try to change some parameters
ro: A apărut o eroare:
    %s
    Încercaţi să schimbaţi câţiva parametri

en: Anacron is a periodic command scheduler.
ro: Anacron un orar de comandă periodică

en: Another one
ro: Încă una

en: Antigua and Barbuda
ro: Antigua şi Barbuda

en: Apache World Wide Web Server
ro: Server Apache-World Wide Web

en: Apache is a World Wide Web server. It is used to serve HTML files and CGI.
ro: Apache e un server World Wide Web. E folosit pentru a servi fişiere HTML
    şi CGI.

en: Append
ro: Adaugă

en: Application:
ro: Aplicaţie:

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply filter
ro: Aplică filtru

en: April
ro: Aprilie

en: Area:
ro: Zona :

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Authentication LDAP
ro: Autentificare prin LDAP

en: Authentication NIS
ro: Autentificare NIS

en: Authentication Windows Domain
ro: Autentificare în domeniu Windows

en: Authors:
ro: Autori:

en: Auto Install
ro: Auto-instalare

en: Auto Install Configurator
ro: Configurator auto-instalare

en: Auto allocate
ro: Auto alocare

en: Auto-detect
ro: Auto-detecţie

en: Auto-detect available ports
ro: Auto-detecţie porturi disponibile

en: Auto-detect printers connected directly to the local network
ro: Autodetectare imprimante conectate direct la reţeaua locală

en: Auto-detect printers connected to machines running Microsoft Windows
ro: Autodetectare imprimante conectate la maşini ce rulează Microsoft Windows

en: Auto-detect printers connected to this machine
ro: Autodetectare imprimante conectate direct la această maşină

en: Auto-detected
ro: Auto-detectat

en: Autologin
ro: Autologare

en: Automated
ro: Automatizat

en: Automatic Steps Configuration
ro: Configurare automată paşi

en: Automatic correction of CUPS configuration
ro: Corectare automată a configuraţiei CUPS

en: Automatic detection and configuration of hardware at boot.
ro: Detecţia şi configurarea automată a echipamentelor la demaraj.

en: Automatic reconfiguration
ro: Reconfigurare automată

en: Automatic regeneration of kernel header in /boot for
    /usr/include/linux/{autoconf,version}.h
ro: Regenerarea automata a antetelor nucleu în /boot pentru
    /usr/include/linux/{autoconf, versiune}.h

en: Automatic time synchronization
ro: Sincronizare automată a ceasului

en: Automatic time synchronization (using NTP)
ro: Sincronizare automată de timp (folosind NTP)

en: Automatically find available printers on remote machines
ro: Căutare automată imprimante disponibile pe maşinile la distanţă

en: Autoprobe
ro: Autosondare

en: Available printers
ro: Imprimante disponibile

en: Backup Other files...
ro: Backup fişiere diverse...

en: Backup User files...
ro: Backup fişiere utilizator...

en: Bad backup file
ro: Backup defectuos

en: Bad choice, try again
ro: Alegere greşită, încercaţi din nou

en: Bad package
ro: Pachet defectuos

en: Bad password on %s
ro: Parola eronată la %s

en: Basic
ro: De bază

en: Basic options
ro: Opţiuni de bază

en: Be careful: this operation is dangerous.
ro: Atenţie: aceasta operaţie e periculoasă.

en: Be sure a media is present for the device %s
ro: Asiguraţi-vă că există mediu (disketă) în dispozitivul: %s

en: Because you are doing a network installation, your network is already configured.
    Click on Ok to keep your configuration, or cancel to reconfigure your Internet & Network connection.
ro: Pentru că faceţi o instalare prin reţea, reţeaua dumneavoastră este deja configurată.
    Apăsaţi Ok pentru a păstra configuraţia, sau Anulare pentru a reconfigura conexiune la Internet şi reţeaua.

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bermuda
ro: Bermude

en: Books and Howto's on Linux and Free Software
ro: Cărţi şi HowTo despre Linux şi programele libere

en: Boot
ro: Demarare

en: Boot Floppy
ro: Dischetă de demaraj

en: Boot ISO
ro: CD de demaraj

en: Boot Protocol
ro: Protocol demaraj

en: Boot Style Configuration
ro: Configurare stil demarare

en: Boot device
ro: Periferic de demaraj

en: Boot disk creation
ro: Creare disc demaraj

en: Bootloader
ro: Gestionar de demarare

en: Bootloader installation in progress
ro: Se instalează gestionarul de demarare

en: Bootloader main options
ro: Opţiunile principale ale gestionarului de demaraj

en: Bootloader to use
ro: Gestionarul de demarare folosit

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia şi Herţegovina

en: Both Alt keys simultaneously
ro: Ambele taste Alt simultan

en: Both Control keys simultaneously
ro: Ambele taste Control simultan

en: Both Shift keys simultaneously
ro: Ambele taste Shift simultan

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Bridges and system controllers
ro: Punţi şi controllere de sistem

en: Bringing down the network
ro: Oprire reţea

en: Bringing up the network
ro: Pornire reţea

en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul britanic din oceanul Indian

en: Browse
ro: Navighează

en: Build All Kernels -->
ro: Construieşte toate nucleele -->

en: Build Single NIC -->
ro: Construieşte Interfaţă de reţea unică

en: Build Whole Kernel -->
ro: Construieşte tot nucleul -->

en: Bus
ro: Magistrală

en: Bus identification
ro: Identificare magistrală

en: Button 2 Emulation
ro: Emulare buton 2

en: Button 3 Emulation
ro: Emulare buton 3

en: Button `%s': %s
ro: Buton `%s': %s

en: Buttons emulation
ro: Emulare butoane

en: C and C++ development libraries, programs and include files
ro: Biblioteci de dezvoltare C şi C++, programe şi fişiere include

en: CD-R / DVD-R
ro: CDROM / DVDROM

en: CD/DVD burners
ro: Inscriptoare CD/DVD

en: CDROM
ro: Unităţi CDROM

en: CPU flags reported by the kernel
ro: Indicatorii procesorului raportaţi de nucleu

en: CUPS configuration
ro: Configurare CUPS

en: CUPS printer configuration
ro: Configurare imprimante CUPS

en: Cable connection
ro: Conexiune pe cablu

en: Cache size
ro: Mărime cache

en: Cambodia
ro: Cambogia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Can't access kernel modules corresponding to your kernel (file %s is missing), this generally means your boot floppy in not in sync with the Installation medium (please create a newer boot floppy)
ro: Nu pot accesa modulele corespunzătoare nucleului dvs. (fişierul %s lipseşte), în general aceasta înseamnă că discheta de demaraj nu este sincronizată cu mediul de instalare (vă rog creeaţi o nouă dischetă de demaraj)

en: Can't create catalog!
ro: Nu se poate creea catalogul!

en: Can't find %s on %s
ro: Nu găsesc %s pe %s

en: Can't login using username %s (bad password?)
ro: Nu pot face login folosind numele utilizator %s (parolă incorectă?)

en: Can't make screenshots before partitioning
ro: Nu pot captura ecranul înainte de partiţionare

en: Can't unset mount point as this partition is used for loop back.
    Remove the loopback first
ro: Nu pot să desfiinţez acest punct de montare pentru că partiţia e folosită pentru loopback.
    Ştergeţi loopback-ul mai întâi

en: Can't use broadcast with no NIS domain
ro: Nu pot să folosesc difuziunea fără nici un domeniu NIS

en: Canada (cable)
ro: Canada (cablu)

en: Cancel
ro: Renunţă

en: CapsLock key
ro: Tasta CapsLock

en: Card IO
ro: IO Placă

en: Card IO_0
ro: IO_0 Placă

en: Card IO_1
ro: IO_1 Placă

en: Card IRQ
ro: IRQ placă

en: Card mem (DMA)
ro: Memorie placă (DMA)

en: Card model:
ro: Model placă:

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Cd-Rom labeled "%s"
ro: Cd-Rom etichetat "%s"

en: Central African Republic
ro: Republica centr-africană

en: Chad
ro: Ciad

en: Change partition type
ro: Schimbă tipul partiţiei

en: Change the printing system
ro: Schimbă sistemul de tipărire

en: Change type
ro: Schimbă tipul

en: Channel
ro: Canal

en: Check bad blocks?
ro: Să verific blocurile defectuoase?

en: Check open ports
ro: Verifică porturile deschise

en: Checking %s
ro: Verific %s

en: Checking your system...
ro: Verific sistemul dvs...

en: China (broadcast)
ro: China (eter)

en: Chkconfig obey msec rules
ro: Chkconfig respectă regulile msec

en: Choose a file
ro: Selectaţi un fişier

en: Choose a mirror from which to get the packages
ro: Alegeţi o oglindă de la care să descărcaţi pachetele

en: Choose a monitor
ro: Alegeţi un  monitor

en: Choose a partition
ro: Alegeţi o partiţie

en: Choose action
ro: Alegeţi acţiunea

en: Choose an X server
ro: Alegeţi un server X

en: Choose an existing LVM to add to
ro: Alegeţi un LVM existent la care să adăugaţi

en: Choose an existing RAID to add to
ro: Alegeţi un RAID existent la care să adăugaţi

en: Choose another partition
ro: Alegeţi o altă partiţie

en: Choose color
ro: Alegeţi culoarea

en: Choose file
ro: Selectare fişier

en: Choose packages to install
ro: Alegeţi pachetele de instalat

en: Choose the applications that will support the fonts:
ro: Alegeţi aplicaţiile ce vor suporta fonturile:

en: Choose the connection you want to configure
ro: Alegeţi conexiunea pe care doriţi să o configuraţi

en: Choose the default user:
ro: Alegeţi utilizatorul implicit:

en: Choose the mount points
ro: Alegeţi punctele de montare

en: Choose the network interface
ro: Alegeţi interfaţa de reţea

en: Choose the new size
ro: Alegeţi noua mărime

en: Choose the packages you want to install
ro: Alegeţi pachetele pe care doriţi să le instalaţi

en: Choose the partitions you want to format
ro: Alegeţi partiţiile pe care doriţi sa le formataăi

en: Choose the resolution and the color depth
ro: Alegeţi rezoluţia şi adâncimea de culoare

en: Choose the sizes
ro: Alegeţi mărimile

en: Choose the window manager to run:
ro: Alegeţi managerul de ferestre:

en: Choose which services should be automatically started at boot time
ro: Alegeţi ce servicii doriţi să fie lansate automat la demaraj

en: Choose your CD/DVD device
ro: Alegeţi dispozitivul CD/DVD

en: Choose your filesystem encryption key
ro: Selectaţi cheia de criptare pt. sistemul de fişiere

en: Choose your keyboard
ro: Alegeţi tastatura

en: Choosing an arbitrary driver
ro: Alegere arbitrară pilot

en: Christmas Island
ro: Insulele Christmas

en: Circular mounts %s
ro: Montări circulare %s

en: Clean /tmp at each boot
ro: Curăţă /tmp la fiecare demaraj

en: Clear all
ro: Şterge tot

en: Click on a device in the left tree in order to display its information here.
ro: Clic pe un dispozitiv din arborele din stânga pentru a-i afişa informaţiile aici.

en: Clients for different protocols including ssh
ro: Clienţi pt. diverse protocoale, inclusiv ssh

en: Close
ro: Închide

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

en: Collapse Tree
ro: Restrângere arbore

en: Colombia
ro: Columbia

en: Color configuration
ro: Configurare culori

en: Color depth: %s
ro: Adâncime de culoare: %s:

en: Coma bug
ro: Eroare tip Coma

en: Command line
ro: Linia de comandă

en: Comoros
ro: Comore

en: Computing FAT filesystem bounds
ro: Calculez limitele sistemului de fişiere FAT

en: Computing the size of the Windows partition
ro: Calculez dimensiunea partiţiei Windows

en: Configuration
ro: Configuraţie

en: Configuration Wizards
ro: Asistenţi de configurare

en: Configuration changed - restart clusternfs/dhcpd?
ro: Configuraţia s-a schimbat - restartez clusternfs/dhcpd?

en: Configuration is complete, do you want to apply settings?
ro: Configurarea s-a terminat, doriţi să aplicaţi setările ?

en: Configure
ro: Configurează

en: Configure CUPS
ro: Configurează CUPS

en: Configure CUPS printing system
ro: Configurează sistemul de tipărire CUPS

en: Configure Local Area Network...
ro: Configurare reţea locală (Local Area Network)

en: Configure X
ro: Configurare X

en: Configure all heads independently
ro: Configurează toate capetele (ieşirile) independent

en: Configure bootsplash picture
ro: Configurare imagine de la demaraj

en: Configure hostname...
ro: Configurează nume gazdă...

en: Configure module
ro: Configurare module

en: Configure mouse
ro: Configurare mouse

en: Configure networking
ro: Configurare reţea

en: Configure only card "%s"%s
ro: Configurează numai placa "%s"%s

en: Configure services
ro: Configurare servicii

en: Configure the network now
ro: Configurează reţeaua acum

en: Configured on other machines
ro: Configurat pe alte maşini

en: Configured on this machine
ro: Configurat pentru această maşină

en: Configuring IDE
ro: Configuraţia IDE

en: Configuring PCMCIA cards...
ro: Configuraţie cartele PCMCIA...

en: Configuring printer "%s"...
ro: Configurez imprimanta "%s"...

en: Configuring scripts, installing software, starting servers...
ro: Configurare script-uri, instalare programe, pornire servere...

en: Configuring...
ro: Configurez...

en: Congratulations!
ro: Felicitări!

en: Congratulations, the network and Internet configuration is finished.
ro: Felicitări, configurarea reţelei si a conexiunii la Internet s-a terminat.

en: Connect %s
ro: Conectează %s

en: Connect to the Internet
ro: Conectare la Internet

en: Connect...
ro: Conectare...

en: Connected
ro: Conectat

en: Connecting to Internet
ro: Conectez la Internet

en: Connection Configuration
ro: Configurare conexiuni

en: Connection Type
ro: Tip conexiune

en: Connection complete.
ro: Conectare reuşită.

en: Connection failed.
    Verify your configuration in the Mandrakelinux Control Center.
ro: Conectare eşuată.
    Verificaţi configurarea în Centrul de control Mandrakelinux.

en: Connection name
ro: Nume de conexiune

en: Connection speed
ro: Viteză conexiune

en: Connection timeout (in sec)
ro: Timp expirare conexiune (în sec.)

en: Connection type:
ro: Tip conexiune:

en: Console Tools
ro: Unelte consolă

en: Contacting Mandrakelinux web site to get the list of available mirrors...
ro: Contactez situl Mandrakelinux pentru obţinerea listei oglinzilor disponibile...

en: Contacting the mirror to get the list of available packages...
ro: Contactez serverul oglindă pentru preluarea listei pachetelor disponibile...

en: Content of the file
ro: Conţinut fişier

en: Continue
ro: Continuă

en: Continue anyway?
ro: Continuaţi totuşi?

en: Control and Shift keys simultaneously
ro: Tastele Ctrl şi Shift simultan

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Copying %s
ro: Copiez %s

en: Cote d'Ivoire
ro: Coasta de fildeş

en: Couldn't access the floppy!
ro: Nu pot accesa discheta!

en: Country / Region
ro: Ţara

en: Cpuid family
ro: Familie CPUid

en: Cpuid level
ro: Nivel CPUid

en: Create
ro: Creează

en: Create a new partition
ro: Creează o nouă partiţie

en: Create new theme
ro: Creează o temă nouă

en: Creating and formatting file %s
ro: Crearea şi formatarea fişierului %s

en: Creating auto install floppy
ro: Creare dischetă de autoinstalare

en: Creating auto install floppy...
ro: Creez discheta de autoinstalare...

en: Croatia
ro: Croaţia

en: Ctrl and Alt keys simultaneously
ro: Tastele Ctrl şi Alt simultan

en: Current configuration of `%s':
    
    Network: %s
    IP address: %s
    IP attribution: %s
    Driver: %s
ro: Configuraţia curentă pt. `%s':
    
    Reţea: %s
    Adresa IP: %s
    Atribuire IP: %s
    Driver: %s

en: Current interface configuration
ro: Configuraţie interfaţă curentă

en: Current user
ro: Utilizator curent

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom & system settings
ro: Configurare personalizată şi sistem

en: Custom Restore
ro: Restaurare personalizată

en: Custom configuration
ro: Configurare personalizată

en: Custom disk partitioning
ro: Partiţionare disc personalizată

en: Custom settings
ro: Setări personalizate

en: Cylinder %d to %d
ro: De la cilindrul %d la cilindrul %d

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czech Republic
ro: Republica Cehă

en: DHCP client
ro: Client DHCP

en: DHCP host name
ro: Nume gazdă DHCP

en: DNS server address should be in format 1.2.3.4
ro: Adresa serverului DNS ar trebui să fie în formatul 1.2.3.4

en: DOS drive letter: %s (just a guess)
ro: Litera perifericului DOS: %s (doar o presupunere)

en: DVD-ROM
ro: Unităţi DVD-ROM

en: DVDRAM device
ro: Dispozitiv DVDRAM

en: Database
ro: Baze de date

en: Database Server
ro: Server de baze de date

en: Day
ro: Zi

en: Deactivate now
ro: Dezactivează acum

en: December
ro: Decembrie

en: Default
ro: Standard

en: Default OS?
ro: Sistem de operare implicit?

en: Default desktop
ro: Mediu implicit

en: Default printer
ro: Imprimanta implicită

en: Default user
ro: Utilizator implicit

en: Delay before booting default image
ro: Timp de aşteptare înaintea demarării imaginii standard

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete All NBIs
ro: Şterge toate NBI-urile

en: Delete Client
ro: Şterge client

en: Delete selected printer
ro: Şterge imprimanta selectată

en: Delete selected rule
ro: Şterge regula selectată

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Description
ro: Descriere

en: Description of the fields:
ro: Descrierea câmpurilor:

en: Detailed information
ro: Informaţii detaliate

en: Details
ro: Detalii

en: Detected %s
ro: Am detectat %s

en: Detected hardware
ro: Echipamente detectate

en: Detected model: %s
ro: Model detectat: %s

en: Detected model: %s %s
ro: Model detectat: %s %s

en: Detecting devices...
ro: Detecţia perifericelor...

en: Detection in progress
ro: Detecţia este în progres...

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device:
ro: Periferic:

en: Dialing mode
ro: Mod de formare număr

en: Did it work properly?
ro: A funcţionat corect?

en: Directory %s already contains data
    (%s)
ro: Directorul %s conţine deja date
    (%s)

en: Disable Server
ro: Dezactivare Server

en: Disabling servers...
ro: Dezactivez serverele...

en: Disconnect %s
ro: Deconectează %s

en: Disconnect...
ro: Deconectare...

en: Disconnecting from Internet
ro: Deconectare de la Internet

en: Disconnection from Internet complete.
ro: Deconectarea de la Internet terminată.

en: Disconnection from Internet failed.
ro: Deconectarea de la Internet a eşuat.

en: Disk
ro: Unităţi de disc

en: Display logo on Console
ro: Afişează logo pe consolă

en: Display theme
    under console
ro: Afişează tema
    sub consolă

en: Djibouti
ro: Djibuti

en: Do
ro: Execută

en: Do it!
ro: Fă-o

en: Do not print any test page
ro: Nu tipări nici o pagină de test

en: Do you have an ISA sound card?
ro: Aveţi o placă de sunet ISA?

en: Do you have another one?
ro: Aveţi o altă interfaţa?

en: Do you have any %s interfaces?
ro: Aveţi vreo interfaţă %s ?

en: Do you really want to remove the printer "%s"?
ro: Chiar doriţi să ştergeţi imprimanta "%s"?

en: Do you want the BackSpace to return Delete in console?
ro: Vreţi ca BackSpace să întoarcă Delete în consolă?

en: Do you want to click on this button?
ro: Vreţi să apăsaţi acest buton?

en: Do you want to save /etc/fstab modifications
ro: Doriţi să salvaţi modificările în /etc/fstab?

en: Do you want to start the connection at boot?
ro: Doriţi să pornesc conectarea la demaraj?

en: Do you want to test the configuration?
ro: Doriţi să testaţi configuraţia ?

en: Do you want to try to connect to the Internet now?
ro: Doriţi să încerc conectarea la Internet acum?

en: Do you want to use aboot?
ro: Vreţi să folosiţi aboot?

en: Do you want to use this feature?
ro: Vreţi să folosiţi această facilitate?

en: Documentation
ro: Documentaţie

en: Domain
ro: Domeniu

en: Domain Authentication Required
ro: Se cere autentificare în domeniu

en: Domain Name Resolver
ro: Rezolvitor nume de domeniu

en: Domain Name Server
ro: Server nume de domeniu

en: Domain Name and Network Information Server
ro: Server nume de domeniu (DNS) şi NIS

en: Domain Name:
ro: Nume domeniu:

en: Domain name
ro: Nume domeniu

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Don't rewind tape after backup
ro: Nu derula înapoi banda după efectuarea copiei

en: Done
ro: Gata

en: Down
ro: Jos

en: DrakSec Basic Options
ro: Opţiuni de bază DrakSec

en: Drakbackup Configuration
ro: Configurare DrakBackup

en: Drive capacity
ro: Capacitate unitate

en: Driver:
ro: Pilot:

en: Duplicate mount point %s
ro: Punct de montare duplicat %s

en: EIDE/SCSI channel
ro: Canal EIDE/SCSI

en: East Europe
ro: Europa de est

en: East Timor
ro: Timorul de est

en: Edit
ro: Editare

en: Edit current rule
ro: Editare regulă curentă

en: Edit selected host
ro: Editare gazdă selectată

en: Edit selected host/network
ro: Editează gazda/reţeaua selectată

en: Edit selected printer
ro: Editare imprimantă selectată

en: Edit selected server
ro: Editare server selectat

en: Editable
ro: Editabil

en: Editors, shells, file tools, terminals
ro: Editoare, interpretoare, terminale, unelte fişiere

en: Egypt
ro: Egipt

en: Empty
ro: Gol

en: Empty label not allowed
ro: Eticheta goală nu e permisă

en: Emulate third button?
ro: Emulare 3 Butoane?

en: Enable ACPI
ro: Activează ACPI

en: Enable CD Boot?
ro: Demarare de pe CD activă?

en: Enable OF Boot?
ro: Demarare OF activă?

en: Enable Server
ro: Activare Server

en: Enabling servers...
ro: Activez serverele...

en: Enabling swap partition %s
ro: Activez partiţia swap %s

en: Encryption key
ro: Cheia de criptare

en: Encryption key (again)
ro: Cheia de criptare (din nou)

en: Encryption key for %s
ro: Cheia de criptare pentru %s

en: Enter IP address and port of the host whose printers you want to use.
ro: Introduceţi adresa IP şi portul gazdei a cărui imprimante doriţi să le utilizaţi.

en: Enter a printer device URI
ro: Introduceţi un URI de dispozitiv de imprimare

en: Enter a user
    %s
ro: Introduceţi un utilizator
    %s

en: Entering step `%s'
ro: Începe etapa `%s'

en: Equatorial Guinea
ro: Guineea ecuatorială

en: Erase entire disk
ro: Şterge tot discul

en: Eritrea
ro: Eritreea

en: Error
ro: Eroare

en: Error installing aboot, 
    try to force installation even if that destroys the first partition?
ro: Eroare la instalrea lui aboot,
    să încerc să forţaţi instalarea chiar dacă aceasta distruge prima partiţie ?

en: Error opening %s for writing: %s
ro: Eroare la citirea  %s pentru a scrie: %s

en: Error reading file %s
ro: hEroare la citirea fişierului %s

en: Error writing to file %s
ro: Eroare la scrierea în fişierul %s

en: Error!
ro: Eroare!

en: Error: The "%s" driver for your sound card is unlisted
ro: Eroare: Pilotul "%s" pentru placa dvs. de sunet nu este în listă

en: Estimating
ro: Estimare

en: Etherboot ISO image is %s
ro: Imaginea ISO pt. EtherBoot este %s

en: Ethernetcard
ro: Plăci Ethernet

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: European protocol (EDSS1)
ro: Protocol European (EDSS1)

en: Execute
ro: Execută

en: Exit
ro: Ieşire

en: Exit install
ro: Ieşire din instalare

en: Expand Tree
ro: Expandare arbore

en: Expert Mode
ro: Mod expert

en: Extended partition not supported on this platform
ro: Partiţiile extended nu sunt suportate pe această platformă

en: External ISDN modem
ro: Modem ISDN extern

en: F00f bug
ro: Eroare tip F00F

en: FAT resizing failed: %s
ro: Redimensionarea FAT a eşuat: %s

en: Failed to configure printer "%s"!
ro: Nu am putut configura imprimanta "%s"!

en: Falkland Islands (Malvinas)
ro: Insulele Falkland (Malvine)

en: Faroe Islands
ro: Insulele Faroe

en: Fdiv bug
ro: Eroare tip FDIV

en: February
ro: Februarie

en: File Selection
ro: Selectare fişiere

en: File already exists. Use it?
ro: Fişierul există deja. Să-l folosesc ?

en: File is already used by another loopback, choose another one
ro: Fişierul este deja folosit de un alt loopback, alegeţi un altul

en: File sharing
ro: Partajare fişiere

en: Files Restored...
ro: Fişiere restaurate...

en: Filesystem encryption key
ro: Cheie criptare pt. sistemul de fişiere

en: Filesystem type:
ro: Tip sistem de fişiere:

en: Filesystem types:
ro: Tipul de fişiere sistem:

en: Finding packages to upgrade...
ro: Cautarea pachetelor de actualizat

en: Finish
ro: Finalizare

en: Finland
ro: Finlanda

en: Firewalling configuration detected!
ro: Am detectat o configuraţie de Firewall!

en: First DNS Server (optional)
ro: Primul server DNS (opţional)

en: First Time Wizard
ro: Asistent iniţial

en: First sector of drive (MBR)
ro: Primul sector al discului (MBR)

en: First sector of the root partition
ro: Primul sector al partiţiei root

en: Flags
ro: Indicatori

en: Floppy
ro: Unităţi de dischete

en: Floppy access error, unable to mount device %s
ro: Eroare la accesarea dischetei, nu pot monta dispozitivul %s

en: Floppy can be removed now
ro: Acum discheta poate fi scoasă

en: Floppy creation completed
ro: Crearea dischetei s-a terminat

en: Floppy format
ro: Formatează discheta

en: Font List
ro: Listă fonturi

en: Fonts copy
ro: Copiere fonturi

en: For security reasons, it will be disconnected now.
ro: Din motive de securitate va fi deconectat acum.

en: Format
ro: Formatează

en: Format partitions
ro: Formatare partiţii

en: Formatted
ro: Formatat

en: Formatting partition %s
ro: Formatez partiţia %s

en: Found %s interfaces
ro: Am găsit interfaţele %s

en: France
ro: Franţa

en: France [SECAM]
ro: Franţa [SECAM]

en: French Guiana
ro: Guyana franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia franceză

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile franceze de sud

en: Frequency (MHz)
ro: Frecvenţă (MHz)

en: Friday
ro: Vineri

en: Ftp Server
ro: Server FTP

en: GNOME Workstation
ro: Staţie de lucru Gnome

en: GPM adds mouse support to text-based Linux applications such the
    Midnight Commander. It also allows mouse-based console cut-and-paste operations,
    and includes support for pop-up menus on the console.
ro: GPM adaugă suport mouse la aplicaţii text Linux ca Midnight Commander.
    El permite de asemenea operaţii cu mouse-ul de copiere/lipire şi include
    suportul meniurilor contextuale în consolă.

en: Game station
ro: Staţie de lucru pt. jocuri

en: Gateway
ro: Pasarelă

en: Gateway (e.g. %s)
ro: Gateway (ex. %s)

en: Gateway address should be in format 1.2.3.4
ro: Adresa gateway-ului ar trebui să fie în formatul 1.2.3.4

en: Gateway device
ro: Periferic gateway

en: Gateway:
ro: Pasarelă:

en: Generate auto install floppy
ro: Generare dischetă de autoinstalare

en: Generating preview...
ro: Generez previzualizarea...

en: Generic
ro: Comun

en: Generic 2 Button Mouse
ro: Maus comun cu 2 butoane

en: Generic 3 Button Mouse
ro: Maus comun cu 3 butoane

en: Generic 3 Button Mouse with Wheel emulation
ro: Maus generic cu 3 butoane cu rotiţă emulată

en: Generic PS2 Wheel Mouse
ro: Maus PS/2 comun cu rotiţă

en: Generic Printers
ro: Imprimante generice

en: Geometry: %s cylinders, %s heads, %s sectors
ro: Geometrie: %s cylinders, %s heads, %s sectors

en: Germany
ro: Germania

en: Ghostscript referencing
ro: Referinţă Ghostscript

en: Give a file name
ro: Daţi un nume de fişier

en: Give the ram size in MB
ro: Introduceţi cantintatea de RAM în MB

en: Go on anyway?
ro: Să continui totuşi?

en: Go on without configuring the network
ro: Continuă cu configurarea reţelei

en: Graphic Card
ro: Placă grafică

en: Graphical Environment
ro: Mediu Grafic

en: Graphical Interface
ro: Interfaţă grafică

en: Graphical interface
ro: Interfaţa grafică

en: Graphical interface at startup
ro: Interfaţa grafică la demaraj

en: Graphics card: %s
ro: Placă grafică: %s

en: Graphics card: %s
ro: Placă grafică: %s

en: Graphics memory: %s kB
ro: Memorie grafică: %s KB

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Group
ro: Grup

en: Group:
ro: Grup :

en: Guinea
ro: Guineea

en: Guinea-Bissau
ro: Guineea-Bissau

en: Halt bug
ro: Eroare tip halt

en: Hard drive detection
ro: Detecţia discului fix

en: Hard drive information
ro: Informaţii despre discurile fixe

en: Harddrake help
ro: Ajutor HardDrake

en: Hardware
ro: Echipamente

en: Hardware clock set to GMT
ro: Ceas hardware fixat la GMT

en: Hardware probing in progress
ro: Detecţia echipamentelor este în progres...

en: Have a nice day!
ro: Vă urez o zi bună!

en: Heard and McDonald Islands
ro: Insulele Heard şi McDonald

en: Help
ro: Ajutor

en: Here are the entries on your boot menu so far.
    You can create additional entries or change the existing ones.
ro: Acestea sunt diferitele intrările.
    Puteţi să mai adăugaţi şi altele sau să schimbaţi cele existente.

en: Here is the full list of available countries
ro: Aici este lista tuturor ţărilor disponibile

en: Here you can choose the key or key combination that will 
    allow switching between the different keyboard layouts
    (eg: latin and non latin)
ro: Aici puteţi alege tasta sau combinaţia de taste ce va
    permite comutarea între diferitele dispuneri ale tastaturii
    (de ex. latină şi non-latină)

en: Hide files
ro: Ascunde fişiere

en: High
ro: Ridicată

en: Higher
ro: Foarte ridicată

en: Horizontal refresh rate
ro: Rata de actualizare orizontală

en: Host %s
ro: Nume gazdă %s

en: Host Name
ro: Nume gazdă

en: Host name
ro: Nume gazdă

en: Host name or IP.
ro: Nume gazdă sau IP.

en: Hostname required
ro: Nume gazdă necesar

en: Hostname:
ro: Nume gazdă:

en: Hour
ro: Oră

en: How is the printer connected?
ro: Cum e conectată imprimanta ?

en: Hungary
ro: Ungaria

en: I can set up your computer to automatically log on one user.
ro: Pot să configurez calculatorul să facă logare automată pt. un utilizator.

en: I can setup your computer to automatically start the graphical interface (Xorg) upon booting.
    Would you like Xorg to start when you reboot?
ro: Pot să configurez calculatorul sa demareze automat X la demaraj.
    Doriţi sa demaraţi X cînd redemaraţi ?

en: I can't add any more partitions
ro: Imposibil de adăugat o alta partiţie

en: I can't find any room for installing
ro: Nu am spaţiu suficient pentru instalare

en: I can't read the partition table of device %s, it's too corrupted for me :(
    I can try to go on, erasing over bad partitions (ALL DATA will be lost!).
    The other solution is to not allow DrakX to modify the partition table.
    (the error is %s)
    
    Do you agree to lose all the partitions?
ro: Nu pot citi tabela de partiţii a dispozitivului %s, este prea stricată pentru mine:(
    Pot încerca să continui, ştergând toate partiţiile greşite (TOATE DATELE se vor pierde!).
    Cealată soluţie ar fi să nu permit modificarea tabelei de partiţii.
    (eroarea este %s)
    
    Sunteţi de acord să pierdeţi toate partiţiile?

en: I don't know
ro: Nu ştiu

en: I don't know how to format %s in type %s
ro: Nu ştiu cum să formatez %s în tipul %s

en: IP address
ro: Adresă IP

en: IP address of host/network:
ro: Adresa IP a gazdei/reţelei:

en: IP address should be in format 1.2.3.4
ro: Adresa IP ar trebui să fie în formatul 1.2.3.4

en: ISDN Configuration
ro: Configurare ISDN

en: ISDN card
ro: Placă ISDN

en: ISDN connection
ro: Conexiune ISDN

en: Iceland
ro: Islanda

en: If you have all the CDs in the list below, click Ok.
    If you have none of those CDs, click Cancel.
    If only some CDs are missing, unselect them, then click Ok.
ro: Dacă aveţi toate CD-urile din lista de mai jos, apăsaţi Ok.
    Dacă nu aveţi nici unul din aceste CD-uri, apăsaţi Renunţă.
    Dacă nu vă lispsesc decît cîteva CD-uri, deselectaţi-le şi faceţi click pe Ok.

en: If you plan to use aboot, be careful to leave a free space (2048 sectors is enough)
    at the beginning of the disk
ro: Dacă doriţi să folosiţi aboot, asiguraţi-vă să lăsaţi un spaţiu liber
    (2048 de sectoare sunt de ajuns) la începutul discului

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Image
ro: Imagine

en: Importance:
ro: Importanţă:

en: In some cases, the %s driver needs to have extra information to work
    properly, although it normally works fine without them. Would you like to specify
    extra options for it or allow the driver to probe your machine for the
    information it needs? Occasionally, probing will hang a computer, but it should
    not cause any damage.
ro: În anumite cazuri, driverul %s necesită informaţii suplimentare pentru a
    funcţiona corect, dar funcţionează bine şi fără. Doriţi să specificaţi
    opţiuni suplimentare sau îi permiteţi să interogheze calculatorul pentru
    informaţiile necesare? Ocazional, interogarea poate bloca calculatorul,
    dar n-ar trebui să producă nici o deteriorare.

en: Individual package selection
ro: Selectare individuală a pachetelor

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Information
ro: Informaţii

en: Init Message
ro: Mesaj de iniţializare

en: Initial tests
ro: Teste iniţiale

en: Initrd-size
ro: Dimensiune Initrd

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s
ro: Introduceţi o dischetă formatată FAT în unitatea %s

en: Insert a FAT formatted floppy in drive %s with %s in root directory and press %s
ro: Introduceţi o dischetă formatată FAT în unitatea %s cu %s în directorul rădăcină şi apăsaţi %s

en: Insert a blank floppy in drive %s
ro: Introduceţi o dischetă goală în perifericul %s

en: Insert a floppy containing package selection
ro: Introduceţi o dischetă  ce conţine selecţia pachetelor

en: Insert a floppy in drive
    All data on this floppy will be lost
ro: Introduceţi o dischetă în unitate
    Toate datele de pe această dischetă se vor pierde

en: Insert floppy
ro: Introduceţi discheta

en: Install
ro: Instalare

en: Install bootloader
ro: Instalare gestionar de demaraj

en: Install system
ro: Instalare sistem

en: Install themes
ro: Instalare teme

en: Install updates
ro: Instalare actualizări pt. sistem

en: Install/Upgrade
ro: Instalare/Actualizare

en: Installation Server Configuration
ro: Configurare server de instalare

en: Installation image directory
ro: Directorul de instalare a imaginilor

en: Installation of bootloader failed. The following error occurred:
ro: Instalarea gestionarului de demaraj a eşuat. A apărut următoarea eroare :

en: Installing
ro: În curs de instalare

en: Installing %s...
ro: Instalez %s...

en: Installing HPOJ package...
ro: Instalare pachete HPOJ...

en: Installing SANE packages...
ro: Instalare pachete SANE...

en: Installing driver for %s card %s
ro: Instalarea driverului pentru placa %s - %s

en: Installing mtools packages...
ro: Instalare pachete mtools...

en: Installing package %s
ro: Instalarea pachetului  %s

en: Installing package %s
    %d%%
ro: instalarea pachetului %s
    %d%%

en: Installing packages...
ro: Instalare pachete...

en: Interface
ro: Interfaţă

en: Interface "%s"
ro: Interfaţă "%s"

en: Interface %s
ro: Interfaţă %s

en: Interface %s (on network %s)
ro: Interfaţă %s (în reţeaua %s)

en: Interface %s (using module %s)
ro: Interfaţă %s (folosind modulul %s)

en: Interface:
ro: Interfaţă:

en: Internal ISDN card
ro: Modem ISDN intern

en: Internet Connection Configuration
ro: Configurare conexiune la Internet

en: Internet Connection Sharing
ro: Partajare conexiune la Internet

en: Internet Connection Sharing currently disabled
ro: Partajarea conexiunii la Internet este dezactivată.

en: Internet Connection Sharing is now disabled.
ro: Partajarea conexiunii la Internet este acum dezactivată.

en: Internet Connection Sharing is now enabled.
ro: Partajarea conexiunii la Internet este acum activată.

en: Internet access
ro: Acces la Internet

en: Internet connection
ro: Conexiune la Internet

en: Internet connection configuration
ro: Configurare conexiune la Internet

en: Internet gateway
ro: Gateway Internet

en: Internet station
ro: Staţie de lucru în Internet

en: Iraq
ro: Irak

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Is FPU present
ro: Există FPU?

en: Is this an install or an upgrade?
ro: Este vorba de o instalare sau de o actualizare ?

en: Is this correct?
ro: E corect ?

en: Is this the correct setting?
ro: Configuraţia este corectă?

en: Italy
ro: Italia

en: January
ro: Ianuarie

en: Japan
ro: Japonia

en: Japan (broadcast)
ro: Japonia (eter)

en: Japan (cable)
ro: Japonia (cablu)

en: Japanese text printing mode
ro: Mod de tipărire text japonez

en: Jordan
ro: Iordania

en: Journalised FS
ro: Sistem de fişiere jurnalizat

en: Joystick
ro: Joystick-uri

en: July
ro: Iulie

en: June
ro: Iunie

en: KDE Workstation
ro: Staţie de lucru KDE

en: Kazakhstan
ro: Kazakstan

en: Keep the changes?
    The current configuration is:
    
    %s
ro: Păstrez modificările?
    Configuraţia curentă este:
    
    %s

en: Kensington Thinking Mouse with Wheel emulation
ro: Kensington Thinking Mouse cu rotiţă emulată

en: Kernel Boot Timeout
ro: Timp expirat demarare nucleu

en: Kernel version
ro: Versiune kernel

en: Kernel:
ro: nucleu:

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Keyboard layout: %s
ro: Tastatura: %s

en: Korea
ro: Coreea

en: Korea (North)
ro: Coreea de nord

en: Kuwait
ro: Kuweit

en: LAN Configuration
ro: Configurare LAN

en: LAN configuration
ro: Configuraţie LAN

en: LAN connection
ro: Conexiune LAN

en: LDAP Server
ro: Server LDAP

en: LILO with graphical menu
ro: LILO cu meniu grafic

en: LILO with text menu
ro: LILO cu meniu text

en: LILO/grub Installation
ro: Instalare LILO/grub

en: LPD server "%s", printer "%s"
ro: Server LPD "%s", imprimantă "%s"

en: LVM name?
ro: Nume LVM?

en: LVM-disks %s
ro: Discuri-LVM %s

en: Label
ro: Etichetă

en: Language
ro: Alegeţi limba

en: Latvia
ro: Letonia

en: Launch the ALSA (Advanced Linux Sound Architecture) sound system
ro: Lansează sistemul de sunet ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)

en: Launch the graphical environment when your system starts
ro: Lansează mediul grafic la pornirea sistemului dvs.

en: Launch the sound system on your machine
ro: Lansează sisemul de sunet pe maşina dvs.

en: Launch userdrake
ro: Lansează userdrake

en: Leaving in %d seconds
ro: terminare în %d secunde

en: Lebanon
ro: Liban

en: Left "Windows" key
ro: Tasta "Windows" stânga

en: Left Alt key
ro: Tasta Alt stânga

en: Left Control key
ro: Tasta Control stânga

en: Left Shift key
ro: Tasta Shift stânga

en: Let me pick any driver
ro: Permite alegerea oricărui pilot

en: Level
ro: Nivel

en: Level %s
ro: Nivel %s

en: Libya
ro: Libia

en: License agreement
ro: Termeni de licenţiere

en: Linux Standard Base. Third party applications support
ro: Baza standard Linux. Sprijin pentru aplicaţii ale altora.

en: List of data corrupted:
ro: Listă de date corupte:

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Load from floppy
ro: Încarcă de pe dischetă

en: Load setting
ro: Încarcă opţiune

en: Load the drivers for your usb devices.
ro: Încarcă driverele pentru dispozitivele USB.

en: Load/Save on floppy
ro: Încarcă/Înregistrează (de) pe dischetă

en: Loading from floppy
ro: Încarc de pe dischetă

en: Loading module %s failed.
    Do you want to try again with other parameters?
ro: Încăcarea modulului %s a eşuat.
    Doriţi să încercaţi cu alţi parametri ?

en: Loading printer configuration... Please wait
ro: Încarc configuraţia imprimantei... Vă rog aşteptaţi

en: Local Network adress
ro: Adresa reţea locală

en: Local Printer
ro: Imprimantă locală

en: Local Printers
ro: Imprimante locale

en: Local measure
ro: Măsuri locale

en: Local network(s)
ro: Reţele locale

en: Local printer
ro: Imprimantă locală

en: Location
ro: Locaţie

en: Location of auto_install.cfg file
ro: Poziţia fişierului auto_install.cfg

en: Location on the bus
ro: Poziţionarea pe magistrală

en: Logical volume name
ro: Nume volum logic

en: Login ID
ro: ID de login

en: Login name
ro: Nume login

en: Logitech CC Series with Wheel emulation
ro: Seria Logitech CC cu rotiţă emulată

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type)
ro: Logitech Mouse (serie, tip vechi C7)

en: Logitech Mouse (serial, old C7 type) with Wheel emulation
ro: Maus Logitech (serial, tip C7 vechi) cu rotiţă emulată

en: Logitech MouseMan with Wheel emulation
ro: Logitech MouseMan cu rotiţă emulată

en: Looking at packages already installed...
ro: Căutare pachetele instalate deja ...

en: Looking for available packages and rebuilding rpm database...
ro: Căutare pachete disponibile şi reconstrucţie bază de date RPM...

en: Looking for available packages...
ro: Căutarea pachetelor disponibile

en: Loopback file name:
ro: Numele fişierului loopback

en: Loopback file name: %s
ro: Numele fişierului loopback: %s

en: Loopback file(s):
       %s
ro: Fişier(e) loopback: 
       %s

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: MOVE YOUR WHEEL!
ro: MIŞCAŢI ROTIŢA!

en: Mail
ro: Poştă

en: Mail Server
ro: Server mail

en: Mail alert
ro: Alertare prin email

en: Mail alert configuration
ro: Configurare alertare prin email

en: Malaysia
ro: Malaezia

en: Maldives
ro: Maldive

en: Mandatory package %s is missing
ro: Pachetul obligatoriu %s lipseşte

en: Mandrakelinux Control Center
ro: Centrul de control Mandrakelinux

en: Mandrakelinux Installation %s
ro: Instalare Mandrakelinux %s

en: Mandrakelinux can support multiple languages. Select
    the languages you would like to install. They will be available
    when your installation is complete and you restart your system.
ro: Mandrakelinux permite folosirea mai multor limbi.
    Selectaţi limbile pe care doriţi să le instalaţi. Ele vor fi disponibile
    după terminarea instalării şi repornirea sistemului.

en: Manual configuration
ro: Configurare manuală

en: March
ro: Martie

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Martinique
ro: Martinica

en: May
ro: Mai

en: Media class
ro: Clasă de mediu

en: Mexico
ro: Mexic

en: Micronesia
ro: Micronezia

en: Minimal install
ro: Instalare minimă

en: Minute
ro: Minut

en: Model name
ro: Nume model

en: Model stepping
ro: Pasul modelului

en: Modem
ro: Modem-uri

en: Modify
ro: Modifică

en: Modify RAID
ro: Modifică RAID

en: Module name
ro: Nume modul

en: Module options:
ro: Opţiuni pentru module:

en: Monday
ro: Luni

en: Monitor HorizSync: %s
ro: Frecvenţa orizontală pentru monitor: %s

en: Monitor VertRefresh: %s
ro: Frecvenţa verticală pentru monitor: %s

en: Month
ro: Luna

en: More
ro: Mai multe

en: More Options
ro: Mai multe opţiuni

en: Morocco
ro: Maroc

en: Most of these values were extracted
    from your running system.
    You can modify as needed.
ro: Majoritatea valorilor au fost extrase din
    sistemul dvs. funcţional. Le puteţi schimba corespunzător.

en: Mount
ro: Montare

en: Mount options
ro: Opţiuni pentru montare:

en: Mount point
ro: Punct de montare

en: Mount point:
ro: Punct de montare:

en: Mount points must begin with a leading /
ro: Punctele de montare trebuie sa înceapă cu un /

en: Mount points should contain only alphanumerical characters
ro: Punctele de montare au trebui să conţină doar caractere alfanumerice

en: Mounted
ro: Montat

en: Mounting partition %s
ro: Montez partiţia %s

en: Mounts and unmounts all Network File System (NFS), SMB (Lan
    Manager/Windows), and NCP (NetWare) mount points.
ro: Montează şi demontează toate punctele de montare a Fişierelor sistem de Reţea
    (NFS), SMB (LanManager/Windows şi NCP (NetWare).

en: Mouse
ro: Maus

en: Mouse Port
ro: Port Mouse

en: Mouse device: %s
ro: Dispozitiv mouse: %s

en: Mouse test
ro: Test maus

en: Mouse type: %s
ro: Tip de mouse: %s

en: Move
ro: Mută

en: Move files to the new partition
ro: Mută fişierele pe partiţia nouă

en: Move selected rule down one level
ro: Mută regula selectată un nivel în jos

en: Move selected rule up one level
ro: Mută regula selectată un nivel în sus

en: Moving
ro: În mutare

en: Moving files to the new partition
ro: Mut fişierele pe partiţia nouă

en: Moving partition...
ro: Mut partiţia...

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: Multi-function device
ro: Dispozitiv multifuncţional

en: Multi-function device on HP JetDirect
ro: Dispozitiv multifuncţional pe HP JetDirect

en: Multi-function device on USB
ro: Dispozitiv multifuncţional pe USB

en: Multi-function device on a parallel port
ro: Dispozitiv multifuncţional pe un port paralel

en: Multi-function device on parallel port #%s
ro: Dispozitiv multifuncţional pe portul paralel #%s

en: Multi-head configuration
ro: Configurare multi-head (ieşiri multiple)

en: Multimedia station
ro: Staţie de lucru multimedia

en: Multisession CD
ro: CD multisesiune

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP
    networks. This service provides NFS file locking functionality.
ro: NFS e un protocol popular pentru a împărţi fişiere de-a lungul reţelelor
    TCP/IP. Acest serviciu furnizează funcţionalitatea blocării fişierelor NFS.

en: NFS is a popular protocol for file sharing across TCP/IP networks.
    This service provides NFS server functionality, which is configured via the
    /etc/exports file.
ro: NFS e un protocol popular pentru a împărţi fişiere de-a lungul reţelelor
    TCP/IP. Acest serviciu furnizează funcţionalitatea server-ului NFS, care e
    configurată via fişierului /etc/exports.

en: NFS server, SMB server, Proxy server, ssh server
ro: Server NFS, SMB, Proxy, SSH

en: NIS Domain
ro: Domeniu NIS

en: NIS Server
ro: Server NIS

en: NTP Server
ro: Server NTP

en: Name
ro: Nume

en: Name Servers:
ro: Servere de nume:

en: Name of printer
ro: Nume imprimantă

en: Name/IP address of host:
ro: Nume/adresă IP a gazdei:

en: Name:
ro: Nume:

en: Name:
ro: Nume:

en: Net Boot Images
ro: Imagini demaraj prin reţea

en: Net Device
ro: Dispozitiv reţea

en: NetWare Printer Options
ro: Opţiunei imprimantă NetWare

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Netherlands Antilles
ro: Antilele olandeze

en: Netmask
ro: Mască de reţea:

en: Netmask:
ro: Mască de reţea:

en: Network
ro: Reţea

en: Network %s
ro: Reţea %s

en: Network & Internet
ro: Reţea şi Internet

en: Network & Internet Configuration
ro: Configuraţie reţea şi Internet

en: Network Computer (client)
ro: Calculator în reţea (client)

en: Network Computer server
ro: Server în reţea

en: Network Configuration
ro: Configuraţia reţelei

en: Network Hotplugging
ro: Reconfigurarea "la cald" a reţelei

en: Network Monitoring
ro: Monitorizare reţea

en: Network Options
ro: Opţiuni reţea

en: Network configuration (%d adapters)
ro: Configuraţia reţelei (%d adaptoare)

en: Network functionality not configured
ro: Funcţionalitatea reţelei nu este configurată

en: Network interface
ro: Interfaţa de reţea

en: Network interface already configured
ro: Interfaţa de reţea este deja configurată

en: Network printer (TCP/Socket)
ro: Imprimantă de reţea (TCP/Socket)

en: New
ro: Nou

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: New devfs device
ro: Dispozitiv nou devfs

en: New printer name
ro: Nume imprimantă nouă

en: New size in MB:
ro: Noua mărime în MB:

en: Newzealand
ro: Noua Zeelandă

en: Next
ro: Următorul

en: Next ->
ro: Următorul ->

en: No
ro: Nu

en: No (experts only)
ro: Nu (mod expert)

en: No CD device defined!
ro: Nu a fost definit nici un dispozitiv CD!

en: No Mask
ro: Fără mască

en: No NIC selected!
ro: Nu e selectată nici o interfaţă de reţea!

en: No Sound Card detected!
ro: Nu am detectat nici o placă de sunet!

en: No TV Card detected!
ro: Nu am detectat nici o placă TV!

en: No TV Card has been detected on your machine. Please verify that a Linux-supported Video/TV Card is correctly plugged in.
    
    
    You can visit our hardware database at:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3
ro: Nu a fost detectată nici o placă TV în calculatorul dvs. Vă rog să verificaţi dacă placa TV cu susţinere în Linux este introdusă corect.
    
    
    Puteţi vizita baza de date de echipamente la:
    
    
    http://www.linux-mandrake.com/en/hardware.php3

en: No alternative driver
ro: Nu există driver alternativ

en: No browser is installed on your system, Please install one if you want to browse the help system
ro: Nu este instalat nici un navigator pe sistem, vă rog instalaţi unul pentru  a naviga în sistemul de ajutor

en: No details
ro: Fără detalii

en: No device found
ro: Nu am găsit nici un dispozitiv

en: No floppy drive available
ro: Nici o unitate de dischetă nu este disponibilă

en: No floppy drive available!
ro: Nici o unitate de dischetă nu este disponibilă!

en: No hard drives found
ro: Nu am găsit nici un disc fix

en: No image found
ro: Nu am găsit nici o imagine

en: No kernel selected!
ro: Nu e selectat nici un nucleu!

en: No known driver
ro: Nu există pilot cunoscut

en: No mouse
ro: Fără maus

en: No net boot images created!
ro: Nu a fost creată nici o imagine de demaraj prin reţea!

en: No network card
ro: Fără placă de reţea

en: No open source driver
ro: Nu există pilot open-source

en: No partition available
ro: nici o partiţie disponibilă

en: No password
ro: Nici o parolă

en: No password aging for
ro: Parola nu expiră pentru

en: No printer
ro: Fără imprimantă

en: No printer found!
ro: Nu am găsit nici o imprimantă!

en: No remote machines
ro: Nu există maşini la distanţă

en: No sharing
ro: Fără partajare

en: No sound card detected. Try "harddrake" after installation
ro: Nu am detectat nici o placă de sunet. Încercaţi "harddrake" după instalare

en: No test pages
ro: Fără pagini de test

en: No, I don't want autologin
ro: Nu, nu vreau autologare

en: NoVideo
ro: Fără imagine video

en: None
ro: Nimic

en: Norfolk Island
ro: Insulele Norfolk

en: Normal Mode
ro: Mod normal

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariane de nord

en: Norway
ro: Norvegia

en: Not connected
ro: Deconectat

en: Not enough free space for auto-allocating
ro: Spaţiu pe disc insuficient pentru auto-alocare

en: Not enough free space to allocate new partitions
ro: Spaţiu pe disc insuficient pentru alocarea de noi partiţii

en: Not enough partitions for RAID level %d
ro: Nu aveţi destule partiţii pentru nivelul RAID %d

en: Not enough swap space to fulfill installation, please add some
ro: Swap insuficient pentru a termina instalarea, mai adăugaţi ceva

en: Not formatted
ro: Neformatat

en: Not installed
ro: Nu este instalat

en: Nothing to do
ro: Nimic de făcut

en: Notice
ro: Notificare

en: November
ro: Noiembrie

en: Now, you can run xawtv (under X Window!) !
ro: Acum, puteţi rula xawtv (sub X Window!) !

en: Number of buttons
ro: Număr butoane

en: Number of capture buffers:
ro: Număr buffere de captură:

en: October
ro: Octombrie

en: Office Workstation
ro: Staţie de lucru de birou

en: Office programs: wordprocessors (kword, abiword), spreadsheets (kspread, gnumeric), pdf viewers, etc
ro: Programe gen Office: procesoare de text (kword, abiword), calcul tabelar (kspread, gnumeric), vizualizatoare de fişiere pdf etc.

en: Ok
ro: OK

en: Old device file
ro: Fişier dispozitiv vechi

en: On CD-R
ro: pe CDROM

en: On CUPS server "%s"
ro: Pe serverul CUPS "%s"

en: On Floppy
ro: Pe dischetă

en: On Tape Device
ro: pe bandă

en: On boot
ro: La demaraj

en: Open Firmware Delay
ro: Întârziere Open Firmware

en: Option ``Restrict command line options'' is of no use without a password
ro: Opţiunea ``Limitează opţiunile liniei de comandă'' e inutilă fără parolă

en: Options
ro: Opţiuni

en: Options: %s
ro: Opţiuni: %s

en: Other
ro: Alt tip

en: Other Graphical Desktops
ro: Alte desktopuri grafice

en: Other MultiMedia devices
ro: Alte dispozitive multimedia

en: Other OS (MacOS...)
ro: Alt SO (MacOS...)

en: Other OS (SunOS...)
ro: Alt SO (SunOS...)

en: Other OS (Windows...)
ro: Alt SO (Windows...)

en: Other ports
ro: Alte porturi

en: PCMCIA controllers
ro: Controllere PCMCIA

en: PCMCIA support is usually to support things like ethernet and
    modems in laptops.  It won't get started unless configured so it is safe to have
    it installed on machines that don't need it.
ro: Suportul PCMCIA e destinat pentru a suporta cartele ethernet şi modem-uri
    laptop-uri. Nu va demara decît dacă e configurat deci nu e nici o problemă
    dacă e instalat pe calculatoare care nu au nevoie de acesta.

en: PLL setting:
ro: Configurare PLL :

en: POP and IMAP Server
ro: Server POPşi IMAP

en: PXE Server Configuration
ro: Configurare server PXE

en: Package Group Selection
ro: Selectarea grupurilor de pachete

en: Package not installed
ro: Pachet neinstalat

en: Package selection
ro: Selectare pachete

en: Package:
ro: Pachet:

en: Palestine
ro: Palestina

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

en: Parallel port #%s
ro: Portul paralel #%s

en: Parameters
ro: Parametri

en: Paranoid
ro: Paranoică

en: Partition booted by default
        (for MS-DOS boot, not for lilo)
ro: Partiţia demarată din oficiu
        (pentru demaraj MS-DOS, nu pentru lilo)

en: Partition table of drive %s is going to be written to disk!
ro: Tabelul de partiţii al perifericului %s va fi scris pe disc!

en: Partition table type: %s
ro: Tip tabelă de partiţii: %s

en: Partitioning
ro: Partiţionare

en: Partitioning failed: %s
ro: Partiţionarea a eşuat: %s

en: Password
ro: Parola

en: Password (again)
ro: Parola (din nou)

en: Password history length
ro: Lungime istoric parolă

en: Password required
ro: Parolă necesară

en: Passwords are now enabled, but use as a networked computer is still not recommended.
ro: Parolele sunt acum activate, dar utilizarea lui ca un calculator într-o reţea tot nu recomandată.

en: Path
ro: Cale

en: Path or Module required
ro: Cale sau modul necesar

en: Path selection
ro: Selectare cale

en: Periodic Checks
ro: Verificări periodice

en: Permission problem accessing CD.
ro: Problemă de permisii la accesarea CD-ului.

en: Permissions
ro: Drepturi

en: Philippines
ro: Filipine

en: Phone number
ro: Număr de telefon

en: Photo test page
ro: Pagină de test Fotografie

en: Pipe into command
ro: Pipe în comanda

en: Please Wait... Applying the configuration
ro: Vă rog să aşteptaţi... Aplic configuraţia

en: Please choose a language to use.
ro: Vă rog să alegeţi limba folosită.

en: Please choose the desired security level
ro: Vă rog să alegeţi nivelul de securitate dorit

en: Please choose the media for backup.
ro: Vă rog alegeţi mediul pentru copie de siguranţă.

en: Please choose the port that your printer is connected to.
ro: Vă rog să specificaţi la ce port este conectată imprimanta dumneavoastră.

en: Please choose the printer to which the print jobs should go.
ro: Vă rog să specificaţi la ce imprimantă vor fi trimise lucrările.

en: Please choose which network interface will be used for the dhcp server.
ro: Vă rog să alegeţi ce interfaţă de reţea va fi utilizată de către serverul DHCP.

en: Please choose which serial port your modem is connected to.
ro: Pe ce port serial este conectat modemul dumneavoastră?

en: Please choose which serial port your mouse is connected to.
ro: Pe ce port serie este conectat mouse-ul?

en: Please choose your country.
ro: Vă rog să alegeţi ţara

en: Please choose your keyboard layout.
ro: Vă rog să alegeţi dispunerea tastaturii.

en: Please choose your mouse type.
ro: Vă rog să alegeţi tipul de mouse.

en: Please choose your type of mouse.
ro: Vă rog să alegeţi tipul de mouse folosit.

en: Please click on a partition
ro: Vă rog faceţi clic pe o partiţie

en: Please enter the IP configuration for this machine.
    Each item should be entered as an IP address in dotted-decimal
    notation (for example, 1.2.3.4).
ro: Vă rog să introduceţi configuraţia IP pentru acest calculator.
    Fiecare rubrică va trebui să fie completată ca o adresă IP în format
    zecimal-punctat (de exemplu 192.168.1.55).

en: Please enter the WebDAV server URL
ro: Vă rog să introduceţi URL-ul pentru serverul WebDAV

en: Please enter your email address below
ro: Vă rog să introduceţi mai jos adresa dvs. de email

en: Please enter your host name.
    Your host name should be a fully-qualified host name,
    such as ``mybox.mylab.myco.com''.
    You may also enter the IP address of the gateway if you have one.
ro: Vă rog introduceţi numele calculatorului.
    Numele calculatorului ar trebui să fie un nume întreg-calificat,
    ca de exemplu ``calculatorulmeu.laboratorulmeu.întreprindereamea.com''.
    Puteţi de asemenea introduce adresa IP a pasarelei, dacă aveţi una

en: Please enter your username, password and domain name to access this host.
ro: Vă rog să introduceţi numele utilizator, parola şi numele de domeniu pentru accesa această gazdă.

en: Please fill or check the field below
ro: Vă rog să completaţi câmpul de mai jos

en: Please give a user name
ro: Va rog înscrieţi numele utilizatorului

en: Please indicate where the installation image will be available.
    
    If you do not have an existing directory, please copy the CD or DVD contents.
ro: Vă rog să indicaţi unde va fi disponibilă imaginea instalării.
    
    Dacă nu aveţi un director existent, copiaţi conţinutul
    de pe CD sau DVD

en: Please insert floppy disk:
ro: Introduceţi discheta :

en: Please insert the Update Modules floppy in drive %s
ro: Introduceţi discheta cu module actualizate în perifericul %s

en: Please log out and then use Ctrl-Alt-BackSpace
ro: Vă rog delogaţi-vă şi folosiţi Ctrl-Alt-BackSpace

en: Please make a backup of your data first
ro: Vă rog faceţi mai întâi o copie a datelor dumneavoastră

en: Please select the correct port. For example, the "COM1" port under
    Windows is named "ttyS0" under GNU/Linux.
ro: Vă rog selectaţi portul corect. De exemplu, portul "COM1" din Windows e
    numit "ttyS0" în GNU/Linux.

en: Please select the device where your %s is attached
ro: Vă rog să selectaţi dispozitivul la care este conectat %s.

en: Please test the mouse
ro: Vă rog să testaţi mausul

en: Please test your mouse:
ro: Vă rog să testaţi mausul:

en: Please try again
ro: Încercaţi din nou

en: Please wait
ro: Vă rog să aşteptaţi

en: Please wait, preparing installation...
ro: Vă rog să aşteptaţi, pregătesc instalarea...

en: Please wait, setting security level...
ro: Vă rog să aşteptaţi, configurez nivelul de securitate...

en: Please wait, setting security options...
ro: Vă rog să aşteptaţi, configurez opţiunile de securitate...

en: Please,
    type in your tv norm and country
ro: Vă rog
    Introduceţi ţara şi norma TV

en: Please, choose your keyboard layout.
ro: Vă rog să alegeţi dispunerea tastaturii.

en: Plug'n Play probing failed. Please select the correct monitor
ro: Sondarea Plug'n'Play a eşuat. Vă rog să precizaţi un monitor

en: Poland
ro: Polonia

en: Poor
ro: Redusă

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Post Install
ro: Post-instalare

en: Post Uninstall
ro: Post-dezinstalare

en: Post-install configuration
ro: Configuraţie post-install

en: Postfix Mail Server
ro: Server de mail Postfix

en: Postfix is a Mail Transport Agent, which is the program that moves mail from one machine to another.
ro: Postfix est un Agent de Transport de Mail (MTA), care e programul care
    permite deplasarea mail-ului de la un calculator la altul.

en: Postfix mail server
ro: Server de poştă Postfix

en: PostgreSQL or MySQL database server
ro: Server de baze de date MySQL sau PostgreSQL

en: Potential LAN address conflict found in current config of %s!
ro: Am găsit un potenţial conflict de adrese LAN în configuraţia curentă a %s!

en: Precise RAM size if needed (found %d MB)
ro: Precizează cantintatea de  RAM dacă e necesar (am găsit %d MB)

en: Preference:
ro: Preferinţă:

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Preparing bootloader...
ro: Pegătirea gestionalului de demaraj...

en: Preparing installation
ro: Pregătesc instalarea

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Previous
ro: Precedentul

en: Print
ro: Tipăreşte

en: Print Queue Name
ro: Nume coadă de imprimare

en: Print option list
ro: Listă opţiuni tipărire

en: Print test pages
ro: Tipărire pagini de test

en: Printer
ro: Imprimantă

en: Printer "%s" on server "%s"
ro: Imprimanta "%s" pe serverul "%s"

en: Printer Management
ro: Administrare imprimare

en: Printer Name
ro: Nume imprimantă

en: Printer Server
ro: Server de imprimantă

en: Printer auto-detection
ro: Auto-detecţie imprimantă

en: Printer default settings
ro: Opţiuni implicite imprimantă

en: Printer model selection
ro: Selectare model imprimantă

en: Printer on NetWare server
ro: Imprimantă conectată la server Netware

en: Printer on SMB/Windows 95/98/NT server
ro: Imprimantă conectată la server SMB/Windows 95/98/NT

en: Printer on parallel port #%s
ro: Imprimantă pe portul paralel #%s

en: Printer on remote CUPS server
ro: Imprimantă conectată la server CUPS

en: Printer on remote lpd server
ro: Imprimantă conectată la server lpd:

en: Printer options
ro: Opţiuni imprimantă

en: Printer sharing on hosts/networks:
ro: Partajare imprimante pe gazde/reţele:

en: Printing
ro: Imprimare

en: Printing test page(s)...
ro: Imprimarea pagin(ei/lor) de test

en: Prints into %s
ro: Tipăreşte la %s

en: Problems installing package %s
ro: Probleme la instalarea pachetului  %s

en: Processor ID
ro: ID Procesor

en: Processors
ro: Procesoare

en: ProgressBar color selection
ro: Selectare culoare bară de evoluţie (ProgressBar)

en: Property
ro: Proprietate

en: Provider name (ex provider.net)
ro: Nume furnizor (ex. furnizor.ro)

en: Provider phone number
ro: Număr de telefon pt. furnizor

en: Proxies configuration
ro: Configurare Proxy-uri

en: Proxy should be http://...
ro: Proxy-ul ar trebui să fie http://...

en: Quit
ro: Terminare

en: Quit without saving
ro: Ieşire fără a înregistra

en: Quit without writing the partition table?
ro: Ieşire din program fără a scrie în tabela de partiţii ?

en: RAID-disks %s
ro: Discuri-RAID %s

en: Radio support:
ro: Sprijin radio:

en: Re-generating list of configured scanners...
ro: Re-generez lista de scannere configurate ...

en: Re-submit
ro: Re-trimite

en: Read
ro: Citire

en: Read carefully!
ro: Citiţi cu atenţie!

en: Read-only
ro: Numai citire

en: Reading data of installed printers...
ro: Citesc date despre imprimantele instalate...

en: Reading printer data...
ro: Citesc datele despre imprimante...

en: Reading printer database...
ro: Citesc baza de date a imprimantelor...

en: Real name
ro: Nume real

en: Reboot
ro: Repornire sistem

en: Refresh
ro: Actualizare

en: Refresh the list
ro: Actualizare listă utilizatori

en: Refuse
ro: Refuză

en: Release:
ro: Ediţia:

en: Reload partition table
ro: Reîncarcă tabelul de partiţii

en: Remember this password
ro: Memorează parola

en: Remote Administration
ro: Administrare de la distanţă

en: Remote CUPS server
ro: Coadă imprimare CUPS la distanţă

en: Remote Control
ro: Telecomandă

en: Remote host name
ro: Nume gazdă la distanţă

en: Remote lpd Printer Options
ro: Opţiuni pentru imprimanta lpd la distanţă

en: Remote printer
ro: Imprimantă la distanţă

en: Remote printer name
ro: Nume imprimantă la distanţă

en: Removable media automounting
ro: Automontare mediu detaşabil

en: Remove
ro: Şterge

en: Remove List
ro: Şterge listă

en: Remove Selected
ro: Şterge cele selectate

en: Remove Windows
ro: Şterge Windows

en: Remove Windows(TM)
ro: Şterge Windows(TM)

en: Remove a module
ro: Elimină un modul

en: Remove fonts on your system
ro: Şterge fonturi din sistemul dvs.

en: Remove from LVM
ro: Şterge din LVM

en: Remove from RAID
ro: Şterge din RAID

en: Remove printer
ro: Şterge imprimanta

en: Remove selected host
ro: Şterge gazda selectată

en: Remove selected host/network
ro: Şterge gazda/reţeaua selectată

en: Remove selected server
ro: Şterge serverul selectat

en: Remove the last item
ro: Elimină ultimul element

en: Remove the logical volumes first
ro: Şterge întâi volumele logice

en: Remove the loopback file?
ro: Doriţi ştergerea fişierului loopback?

en: Removing %s
ro: Şterg %s

en: Removing %s...
ro: Şterg %s...

en: Removing old printer "%s"...
ro: Şterg imprimanta veche "%s"...

en: Removing printer "%s"...
ro: Şterg imprimanta "%s"...

en: Report
ro: Raport

en: Report check result to syslog
ro: Raportează rezultatele verificării in syslog

en: Rescue partition table
ro: Salvează tabelul de partiţii

en: Reselect correct fonts
ro: Reselectaţi fonturile corecte

en: Resize
ro: Redimensionează

en: Resizing
ro: Redimensionare

en: Resizing Windows partition
ro: Redimensionez partiţia Windows

en: Resolution
ro: Rezoluţie

en: Resolution: %s
ro: Rezoluţie: %s

en: Resolutions
ro: Rezoluţii

en: Restart XFS
ro: Reporneşte XFS

en: Restarting CUPS...
ro: Repornesc CUPS...

en: Restore
ro: Restaurează

en: Restore Failed...
ro: Restaurare eşuată...

en: Restore From CD
ro: Restaurează de pe CD

en: Restore From Catalog
ro: Restaurează din catalog

en: Restore From Tape
ro: Restaurează de pe bandă

en: Restore Other
ro: Restaurare diverse

en: Restore Progress
ro: Evoluţie restaurare

en: Restore Selected
ro: Restaurează selecţia

en: Restore Selected
    Files
ro: Restaurează fişierele
    selectate

en: Restore Users
ro: Restaurare utilizatori

en: Restore Via Network
ro: Restaurează prin reţea

en: Restore Via Network Protocol: %s
ro: Restaurează prin protocolul de reţea: %s

en: Restore from Hard Disk.
ro: Restaurează de pe Hard Disk

en: Restore partition table
ro: Restaurează tabelul de partiţii

en: Restore system
ro: Restaurare sistem

en: Restoring from file %s failed: %s
ro: Restaurarea din fişierul %s a eşuat: %s

en: Restrict command line options
ro: Limitează opţiunile liniei de comandă

en: Right "Windows" key
ro: Tasta "Windows" dreapta

en: Right Alt key
ro: Tasta Alt dreapta

en: Right Control key
ro: Tasta Control dreapta

en: Right Shift key
ro: Tasta Shift dreapta

en: Romania
ro: România :-)

en: Root partition size in MB:
ro: Mărimea partiţiei root în MB:

en: Root password
ro: Parola de root

en: Root umask
ro: Umask root

en: Routers:
ro: Routere:

en: Run config tool
ro: Execută unealta de configurare

en: Runs commands scheduled by the at command at the time specified when
    at was run, and runs batch commands when the load average is low enough.
ro: Execută comenzi programate de comanda at la timpul specificat la
    demararea lui at şi lansează comenzi batch atunci cînd media de încărcare
    e suficient de scăzută.

en: Russia
ro: Rusia

en: Rwanda
ro: Ruanda

en: SCSI controllers
ro: Controllere SCSI

en: SECURITY WARNING!
ro: AVERTIZARE DE SECURITATE!

en: SMB (Windows 9x/NT) Printer Options
ro: Opţiuni pentru imprimanta SMB/Windows 95/NT

en: SMB server IP
ro: Adresa IP a serverului SMB

en: SMB server host
ro: Numele serverului SMB

en: SMBus controllers
ro: Controllere SMBus

en: SSH Server
ro: Server SSH

en: Saint Kitts and Nevis
ro: Saint Kitts şi Nevis

en: Saint Pierre and Miquelon
ro: Saint Pierre şi Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ro: Saint Vincent şi Grenadinele

en: Samba Server
ro: Server SAMBA

en: Samba share name missing!
ro: Lipseşte numele obiectului partajat Samba

en: Sao Tome and Principe
ro: Sao Tome şi Principe

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Saudi Arabia
ro: Arabia saudită

en: Save
ro: Salvează

en: Save as..
ro: Salvează ca...

en: Save on floppy
ro: Înregistrează pe dischetă

en: Save packages selection
ro: Înregistrare selecţie pachete

en: Save partition table
ro: Scrie tabelul de partiţii

en: Save theme
ro: Înregistrează tema

en: Saves and restores system entropy pool for higher quality random
    number generation.
ro: Salvează şi restaurează entropia sistemului pentru o mai mare calitate
    a generării de numere aleatoare.

en: Scanner
ro: Scannere

en: Scanner sharing
ro: Partajare scannere

en: Scanner sharing to hosts:
ro: Partajare scannere către gazdele:

en: Scanning for TV channels
ro: Scanez canalele TV

en: Scanning for TV channels in progress...
ro: Scanarea canalelor TV este în progres...

en: Scanning network...
ro: Scanare reţea...

en: Scanning partitions to find mount points
ro: Scanez partiţiile pentru a găsi punctele de montare

en: Screenshots will be available after install in %s
ro: Capturile ecran vor fi disponibile după instalare în %s

en: Script-based
ro: Bazat-pe-un-script

en: Search for files to restore
ro: Căutare fişiere ce vor fi restaurate

en: Search for fonts in installed list
ro: Caută fonturi în lista instalată

en: Search for new scanners
ro: Căutare de noi scannere ...

en: Search installed fonts
ro: Caută fonturi instalate

en: Search new servers
ro: Caută servere noi

en: Search servers
ro: Caută servere

en: Search:
ro: Căutare:

en: Searching for configured scanners...
ro: Caut scannere configurate ...

en: Searching for new printers...
ro: Caut noi imprimante...

en: Searching for new scanners...
ro: Caut noi scannere disponibile...

en: Searching for scanners...
ro: Căutare scannere ...

en: Second DNS Server (optional)
ro: Al doilea server DNS (opţional)

en: Security
ro: Securitate

en: Security Administrator (login or email)
ro: Administrator de securitate (logare sau email)

en: Security Administrator:
ro: Administrator de securitate:

en: Security Alerts:
ro: Alertări de securitate:

en: Security Level
ro: Nivel de securitate

en: Security Level:
ro: Nivel de securitate:

en: Security level
ro: Nivel de securitate

en: See hardware info
ro: Vezi info hardware

en: Select Printer Connection
ro: Selectaţi Conexiunea de imprimantă

en: Select a device!
ro: Alegeţi un dispozitiv!

en: Select a scanner model
ro: Alegeţi un model de scanner

en: Select file
ro: Selectează fişierul

en: Select installation class
ro: Alegeţi tipul de instalare

en: Select model manually
ro: Selectare manuală model

en: Select the memory size of your graphics card
ro: Alegeţi memoria pentru placa grafică

en: Selected All
ro: Toate cele selectate

en: Sending files by FTP
ro: Trimit fişierele via FTP

en: Sending files...
ro: Trimit fişierele...

en: September
ro: Septembrie

en: Server IP missing!
ro: Lipseşte IP-ul serverului

en: Server Name
ro: Nume server

en: Services
ro: Servicii

en: Services and daemons
ro: Servicii şi daemoni

en: Services: %d activated for %d registered
ro: Servicii: %d activate pentru %d înregistrate

en: Set as default
ro: Stabileşte ca implicit

en: Set root password
ro: Alegeţi parola pentru root

en: Set the root umask.
ro: Configuraţi umask root.

en: Set the user umask.
ro: Setaţi umask utilizator.

en: Setting Default Printer...
ro: Setez imprimanta implicită...

en: Settings
ro: Configurare

en: Share name
ro: Numele de access

en: Sharing of local printers
ro: Partajare imprimante locale

en: Sharing of local scanners
ro: Partajarea scannerelor locale

en: Shell
ro: Interpretor

en: Shell timeout
ro: Expirare shell

en: Show automatically selected packages
ro: Arată pachetele selectate automat

en: Show current interface configuration
ro: Afişează configuraţie interfaţă curentă

en: Show only for the selected day
ro: Afişează numai pentru ziua selectată

en: Size
ro: Dimensiune

en: Size in MB:
ro: Mărimea în MB:

en: Size:
ro: Mărime:

en: Size: %s
ro: Mărimea: %s

en: Size: %s
ro: Mărime: %s

en: Skip
ro: Sari peste

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: Software Manager
ro: Manager de programe (Software Manager)

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: Some devices in the "%s" hardware class were removed:
ro: Unele dispozitive din clasa de echipamente "%s" au fost şterse:

en: Some important packages didn't get installed properly.
    Either your cdrom drive or your cdrom is defective.
    Check the cdrom on an installed computer using "rpm -qpl media/main/*.rpm"
ro: Cîteva pachete importante nu s-au instalat corect.
    Sau aveţi o problemă cu perifericul de cdrom sau cu 
    cdrom-ul propriu-zis. Folosiţi comanda "rpm -qpl 
    media/main/*.rpm" pentru a verifica cdrom-ul pe un
    sistem instalat.

en: Some steps are not completed.
    
    Do you really want to quit now?
ro: Câteva etape nu au fost terminate.
    
    Chiar vreţi să abandonaţi acum?

en: Sound and video playing/editing programs
ro: Programe de editare/redare pt. sunet şi video

en: Sound card
ro: Placă de sunet

en: Sound configuration
ro: Configurare sunet

en: Sound trouble shooting
ro: Depanare sunet

en: Soundcard
ro: Plăci de sunet

en: South Africa
ro: Africa de sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ro: Insulele South Georgia şi South Sandwich

en: Spain
ro: Spania

en: Specify options
ro: Specificaţi opţiunile

en: Standalone Tools
ro: Unelte de sine stătătoare

en: Standard test page
ro: Pagină de test standard

en: Start
ro: Porneşte

en: Start Server
ro: Pornire Server

en: Start at boot
ro: Pornire la demaraj

en: Start sector:
ro: Sector de început:

en: Started on boot
ro: Pornit la demaraj

en: Starting network...
ro: Pornire reţea...

en: Starts the X Font Server (this is mandatory for Xorg to run).
ro: Porneşte serverul de fonturi X (obligatoriu pentru rularea Xorg)

en: State
ro: Stare

en: Status:
ro: Stare:

en: Stop
ro: Opreşte

en: Stop Server
ro: Oprire Server

en: Store the password for this system in drakbackup configuration.
ro: Păstrează parola pentru acest sistem în configuraţia drakbackup.

en: Subnet Mask:
ro: Mască subreţea:

en: Subnet:
ro: Subreţea:

en: Summary
ro: Sumar

en: Sun - Mouse
ro: Maus - Sun

en: Sunday
ro: Duminică

en: Suppress Temporary Files
ro: Elimină fişierele temporare

en: Suriname
ro: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ro: Insulele Svalbard şi Jan Mayen

en: Swap partition size in MB:
ro: Mărimea partiţiei swap în MB:

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switching from ext2 to ext3
ro: Trec de la ext2 la ext3

en: Switzerland
ro: Elveţia

en: Synchronization tool
ro: Unealtă de sincronizare

en: Syria
ro: Siria

en: Syslog is the facility by which many daemons use to log messages
    to various system log files.  It is a good idea to always run syslog.
ro: Syslog e facilitatea pe care multe procese o folosesc pentru a scrie
    mesaje de log în numeroaselor fişiere de log ale sistemului. E o idee
    bună să demaraţi întotdeauna syslog.

en: System
ro: Sistem

en: System Options
ro: Opţiuni sistem

en: System configuration
ro: Configurare sistem

en: System installation
ro: Instalare sistem

en: System mode
ro: Mod sistem

en: System settings
ro: Setări sistem

en: TCP/IP host "%s", port %s
ro: Gazda TCP/IP "%s", port %s

en: TV card
ro: Placă TV

en: TV norm:
ro: Norma TV :

en: Tajikistan
ro: Tadjikistan

en: Tape
ro: Unităţi de bandă

en: Terminal-based
ro: Bazat-pe-un-terminal

en: Test of the configuration
ro: Test de configuraţie

en: Test page(s) have been sent to the printer.
    It may take some time before the printer starts.
    Printing status:
    %s
ro: Pagin(a/ile) de test a/au fost trimisă la imprimantă.
    Aceasta va dura puţin timp înaintea pornirii imprimării
    Starea tipăririi:
    %s

en: Test pages
ro: Pagini de test

en: Testing your connection...
ro: Testez conexiunea dvs...

en: Thailand
ro: Tailanda

en: The %s is unsupported
ro: Scanner-ul %s nu este susţinut

en: The DHCP end ip
ro: IP de final pt. DHCP

en: The DHCP server will allow other computer to boot using PXE in the given range of address.
    
    The network address is %s using a netmask of %s.
ro: Serverul DHCP va permite altor calculatoare să demareze folosind PXE în gama de adrese dată.
    
    Adresa reţelei este %s folosind masca de reţea %s.

en: The DHCP start ip
ro: IP de inceput pt. DHCP

en: The DNS Server IP
ro: Adresa IP a serverulul DNS

en: The DrakX Partitioning wizard found the following solutions:
ro: Asistentul de partiţionare DrakX a găsit următoarele soluţii:

en: The K Desktop Environment, the basic graphical environment with a collection of accompanying tools
ro: Mediul de birou K, mediul grafic de bază cu o colecţie de unelte asociate

en: The URL must begin with http:// or https://
ro: URL-ul trebuie să înceapă cu http:// sau https://

en: The backup partition table has not the same size
    Still continue?
ro: Tabelul de partiţii salvat nu are aceeaşi mărime
    Să continui totuşi ?

en: The change is done, but to be effective you must logout
ro: Modificarea a fost făcută, dar pentru a intra în vigoare trebuie să vă delogaţi

en: The change is done, do you want to restart the dm service?
ro: Modificarea a fost efectuată, doriţi să repornesc serviciul dm ?

en: The encryption keys do not match
ro: Cheile de criptare nu corespund

en: The entered IP is not correct.
ro: Adresa IP introdusă nu este corectă.

en: The following packages are going to be installed
ro: Următoarele pachetele vor instalate

en: The following packages are going to be removed
ro: Următoarele pachete vor fi şterse

en: The following packages need to be installed:
ro: Este necesară instalarea următoarelor pachetele:

en: The following packages will be removed to allow upgrading your system: %s
    
    
    Do you really want to remove these packages?
ro: Următoarele pachete vor fi şterse pentru a permite actualizarea sistemului dvs: %s
    
    
    Chiar doriţi ştergerea acestor pachete?

en: The following printer
    
    %s%s
    are directly connected to your system
ro: Imprimantele
    
    %s%s
    sunt conectate direct la sistemul dvs.

en: The following printer
    
    %s%s
    is directly connected to your system
ro: Imprimanta
    
    %s%s
    este conectată direct la sistemul dvs.

en: The following printer was auto-detected.
ro: A fost detectată următoarea imprimantă

en: The following printers
    
    %s%s
    are directly connected to your system
ro: Imprimantele
    
    %s%s
    sunt conectate direct la sistemul dvs.

en: The following scanner
    
    %s
    is available on your system.
ro: Următorul scanner
    
    %s
    este disponibil pe sistemul dvs.

en: The following scanners
    
    %s
    are available on your system.
ro: Următoarele scannere
    
    %s
    sunt disponibile pe sistemul dvs.

en: The internal domain name
ro: Nume domeniu intern

en: The internet superserver daemon (commonly called inetd) starts a
    variety of other internet services as needed. It is responsible for starting
    many services, including telnet, ftp, rsh, and rlogin. Disabling inetd disables
    all of the services it is responsible for.
ro: Super-procesul Internet (numit în mod normal inetd) demarează o sumedenie
    de servicii, incluzînd telnet, ftp, rsh şi rlogin. Dezactivarea lui telnet
    dezactivează toate serviciile de care e responsabil.

en: The model is correct
ro: Modelul este corect

en: The network needs to be restarted. Do you want to restart it?
ro: Reţeaua trebuie repornită. Doriţi să o repornesc?

en: The package %s needs to be installed. Do you want to install it?
ro: Pachetul %s trebuie instalat. Doriţi să îl instalez?

en: The passwords do not match
ro: Parolele nu sunt identice

en: The per-user sharing uses the group "fileshare". 
    You can use userdrake to add a user to this group.
ro: Partajarea per-utilizator foloseşte grupul "fileshare".
    Puteţi folosi userdrake pentru adăuga un utilizator la acest grup.

en: The portmapper manages RPC connections, which are used by
    protocols such as NFS and NIS. The portmap server must be running on machines
    which act as servers for protocols which make use of the RPC mechanism.
ro: Portmapper-ul gestionează conexiunile RPC, care sunt folosite de protocoluri
    ca NFS şi NIS. Server-ul portmap trebuie demarat pe calculatoare care 
    funcţionează ca servere pentru protocoluri care folosesc mecanismul RPC.

en: The routed daemon allows for automatic IP router table updated via
    the RIP protocol. While RIP is widely used on small networks, more complex
    routing protocols are needed for complex networks.
ro: Serviciul de rutare permite actualizarea automată a tabelei IP de rutare
    via
     protocolul RIP. În timp de RIP este folosit pentru reţele mici,
    alte protocoale mai complexe sunt folosite pentru reţele mai complexe.

en: The rstat protocol allows users on a network to retrieve
    performance metrics for any machine on that network.
ro: Protocolul rstat permite utilizatorilor unei reţele să recupereze
    performanţele măsurate de la orice calculator de pe reţea.

en: The rusers protocol allows users on a network to identify who is
    logged in on other responding machines.
ro: Protocolul rusers permite utilizatorilor unei reţele să identifice
    cine e conectat la calculatoarele care răspund.

en: The rwho protocol lets remote users get a list of all of the users
    logged into a machine running the rwho daemon (similar to finger).
ro: Protocolul rwho permite utilizatorului să recupereze lista tuturor
    utilizatorului conectaţi la un calculator care foloseşte procesul rwho
    (similar cu finger).

en: The scanners on this machine are available to other computers
ro: Scanerele de pe această maşină sunt disponibile altor calculatoare

en: The setup of Internet connection sharing has already been done.
    It's currently disabled.
    
    What would you like to do?
ro: Configurarea partajării conexiunii la Internet a fost făcută deja.
    Acum este dezactivată.
    
    Ce doriţi să facem?

en: The system doesn't seem to be connected to the Internet.
    Try to reconfigure your connection.
ro: Sistemul dvs. nu pare a fi conectat la Internet.
    Încercaţi să reconfiguraţi conexiunea.

en: The system is now connected to the Internet.
ro: Sistemul este acum conectat la Internet.

en: The two critical parameters are the vertical refresh rate, which is the rate
    at which the whole screen is refreshed, and most importantly the horizontal
    sync rate, which is the rate at which scanlines are displayed.
    
    It is VERY IMPORTANT that you do not specify a monitor type with a sync range
    that is beyond the capabilities of your monitor: you may damage your monitor.
     If in doubt, choose a conservative setting.
ro: Cei doi parametri critici sunt rata de actualizare verticală, care este rata
    la care întregul ecran e actualizat şi mai important rata de sincronizare
    orizontală, care este rata la care liniile de scan sunt afişate.
    Este FOARTE IMPORTANT să nu specificaţi un tip de monitor cu interval de
    sincronizare care depăşeşte capabilităţile monitorului vostru: puteţi
    distruge monitorul în acest fel.
    Dacă nu sunteţi sigur, alegeţi parametri conservativi.

en: The user name is too long
ro: Numele de utilizator este prea lung

en: The user name must contain only lower cased letters, numbers, `-' and `_'
ro: Numele utilizatorului trebuie sa conţină numai caractere minuscule, numere, `-' şi `_'

en: Theme name
ro: Nume temă

en: There are already some restrictions, and more automatic checks are run every night.
ro: Deja există unele restricţii şi în fiecare noapte sunt executate mai multe verificări automate

en: There are no scanners found which are available on your system.
ro: Nu am gărit nici un scanner disponibil pe sistemul dvs.

en: There is already a partition with mount point %s
ro: Există deja o partiţie cu punctul de montare %s!

en: There is no existing partition to use
ro: Nu există partiţii utilizabile

en: There is no medium or it is write-protected for device %s.
    Please insert one.
ro: Nu există mediu (disketă) în dispozitivul %s sau mediul este protejat la scriere .
    Introduceţi una!

en: There was an error installing packages:
ro: A fost o eroare la instalarea pachetelor:

en: There was an error ordering packages:
ro: O eroare a apărut la ordonarea pachetelor:

en: There was an error while scanning for TV channels
ro: A fost detectată o eroare la căutarea canalelor TV

en: There's no free driver for your sound card (%s), but there's a proprietary driver at "%s".
ro: Nu există un pilot liber pentru placa dvs. de sunet (%s), dar exista unul proprietar la  "%s".

en: There's no known driver for your sound card (%s)
ro: Nu există un pilot cunoscut pentru placa dvs. de sunet (%s)

en: These are the machines from which the scanners should be used:
ro: Acestea sunt maşinile de pe care vor fi folosite scannerele:

en: Thin Client
ro: Client Thin

en: This directory should remain within the root filesystem
ro: Acest director ar trebui să rămână în sistemul de fişiere al rădăcinii

en: This encryption key is too simple (must be at least %d characters long)
ro: Această cheie e prea simplă (ar trebui să fie de cel puţin %d caractere)

en: This floppy is not FAT formatted
ro: Acestă dischetă nu este formatată FAT

en: This host is already in the list, it cannot be added again.
ro: Această gazdă este deja în listă, nu poate fi adăugată din nou.

en: This is HardDrake, a Mandrakelinux hardware configuration tool.
    <span foreground="royalblue3">Version:</span> %s
    <span foreground="royalblue3">Author:</span> Thierry Vignaud &lt;tvignaud@mandrakesoft.com&gt;
ro: Acesta este HardDrake, o unealtă Mandrakelinux de configurare a echipamentelor.
    <span foreground="royalblue3">Versiune:</span> %s
    <span foreground="royalblue3">Autor:</span> Thierry Vignaud &lt;tvignaud@mandrakesoft.com&gt;

en: This is a mandatory package, it can't be unselected
ro: Acesta este un pachet indispensabil şi nu poate fi deselectat

en: This is similar to the previous level, but the system is entirely closed and security features are at their maximum.
ro: Avem funcţionalităţile nivelului anterior de securitate, dar acum sistemul e complet închis şi securitatea e la maximum.

en: This is the standard security recommended for a computer that will be used to connect to the Internet as a client.
ro: Acesta este nivelul de securitate standard recomandat pentru un calculator care va fi conectat ca un client la Internet.

en: This label is already used
ro: Această etichetă nu e permisă

en: This level is to be used with care. It makes your system more easy to use,
    but very sensitive. It must not be used for a machine connected to others
    or to the Internet. There is no password access.
ro: Va trebui să folosiţi acest nivel cu grijă. Aceasta face ca sistemul să fie
    mai uşor de folosit, dar foarte sensibil: nu trebuie să fie folosit pentru un
    calculator conectat cu altele de pe Internet. Nu există nici o parolă de acces.

en: This machine
ro: (pe această maşină)

en: This package loads the selected keyboard map as set in
    /etc/sysconfig/keyboard.  This can be selected using the kbdconfig utility.
    You should leave this enabled for most machines.
ro: Acest pachet încarcă harta de tastatură selectată ca în
    /etc/sysconfig/keyboard. Aceasta poate fi selectată folosind kbdconfig.
    Ar trebuie să-l lăsaţi activat pentru majoritatea calculatoarelor.

en: This package must be upgraded.
    Are you sure you want to deselect it?
ro: Acest pachet trebuie actualizat
    Sunteţi sigur că doriţi să-l deselectaţi ?

en: This partition can't be used for loopback
ro: Această partiţie nu poate fi folosită pentru loopback

en: This partition is not resizeable
ro: Dimensiunea acestei partiţii nu poate fi modificată

en: This password is too short (it must be at least %d characters long)
ro: Această parolă e prea simplă (ar trebui să fie de cel puţin %d caractere)

en: This password is too simple
ro: Aceasta parolă e prea simplă

en: This user name has already been added
ro: Acest nume de utilizator e deja adăugat

en: This will take a few minutes.
ro: Va dura câteva minute.

en: Thursday
ro: Joi

en: Time remaining
ro: Timp rămas

en: Timezone
ro: Zona de timp

en: To activate the mouse,
ro: Pentru a activa mausul,

en: To have more partitions, please delete one to be able to create an extended partition
ro: Pentru a avea mai multe partiţii, ştergeţi una pentru a putea crea una de tip Extended

en: To print a file from the command line (terminal window) use the command "%s <file>".
ro: Pentru a imprima un fişier de la linia de comandă (fereastră terminal) folosiţi comanda "%s <fişier>".

en: To print on a NetWare printer, you need to provide the NetWare print server name (Note! it may be different from its TCP/IP hostname!) as well as the print queue name for the printer you wish to access and any applicable user name and password.
ro: Pentru a tipări pe o imprimantă NetWare, trebuie să furnizaţi
    numele serverului NetWare (nu e întotdeauna acelaşi cu cel TCP/IP)
    cît şi numele listei de aşteptare şi eventual utilizatorii care vor avea
    access şi parolele.

en: To print to a SMB printer, you need to provide the SMB host name (Note! It may be different from its TCP/IP hostname!) and possibly the IP address of the print server, as well as the share name for the printer you wish to access and any applicable user name, password, and workgroup information.
ro: Pentru a imprima  pe o imprimantă SMB, trebuie să furnizaţi
    numele calculatorului SMB (acesta nu este întotdeauna numele maşinii
    TCP/IP) si probabil adresa IP a serverului de imprimantă, cît şi 
    numele de access şi numele de utilizator, parola şi informaţia grupului de lucru.

en: To use a remote lpd printer, you need to supply the hostname of the printer server and the printer name on that server.
ro: Pentru a folosi a coadă de imprimare lpd la distanţă, trebuie să furnizaţi
    numele calculatorului serverului de imprimantă şi numele imprimantei de pe server.

en: Toggle between flat and group sorted
ro: Basculare între plat şi triere în funcţie de grup

en: Toggle between normal/expert mode
ro: Schimbă între modul normal/expert

en: Toggle to expert mode
ro: Trece în mod expert

en: Toggle to normal mode
ro: Trece în mod normal

en: Tools to ease the configuration of your computer
ro: Unelete pentru uşurarea configurării calculatorului dvs.

en: Total progress
ro: Progres total

en: Total size: %d / %d MB
ro: Mărime totală: %d / %d MB

en: Track network card id (useful for laptops)
ro: Urmăreşte id-ul plăcii de reţea (util pt. laptopuri)

en: Transfer
ro: Transferă

en: Transfer Now
ro: Transferă acum

en: Transferring %s...
ro: Transfer %s...

en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad şi Tobago

en: Trouble shooting
ro: Depanare

en: True Type fonts installation
ro: Instalare fonturi True Type

en: True Type install done
ro: Instalare True Type terminată

en: Truly minimal install
ro: Instalare cu adevărat minimă

en: Truly minimal install (especially no urpmi)
ro: Instalare cu adevărat minimă (în mod expres fără urpmi)

en: Trying to rescue partition table
ro: Încerc să refac tabelul de partiţii

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Tuner type:
ro: Tip tuner:

en: Turkey
ro: Turcia

en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks şi Caico

en: Tvcard
ro: Plăci TV

en: Type
ro: Tip

en: Type of install
ro: Tip instalare

en: Type:
ro: Tip:

en: UK keyboard
ro: Tastatura UK

en: URL should begin with 'ftp:' or 'http:'
ro: URL-ul trebuie să înceapă cu 'http:' sau 'ftp:'

en: US keyboard
ro: Tastatura US

en: US keyboard (international)
ro: Tastatură US (internaţional)

en: USA (broadcast)
ro: Statele unite (eter)

en: USA (cable)
ro: Statele unite (cablu)

en: USA (cable-hrc)
ro: Statele unite (cablu-hrc)

en: USB controllers
ro: Controllere USB

en: USB printer
ro: Imprimantă USB

en: USB printer #%s
ro: imprimantă USB #%s

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: Unable to contact mirror %s
ro: Nu pot executa serverul de oglindire %s

en: Unable to fork: %s
ro: Nu pot executa fork: %s

en: Unable to properly close mkbootdisk:
    
    <span foreground="Red"><tt>%s</tt></span>
ro: Nu pot termina corespunzător mkbootdisk:
    
    <span foreground="Red"><tt>%s</tt></span>

en: Undo
ro: Anulează

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele arabe unite

en: United Kingdom
ro: Marea Britanie

en: United States
ro: Statele Unite

en: United States Minor Outlying Islands
ro: Insulele minore de pe lângă SUA

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown Model
ro: Model necunoscut

en: Unknown driver
ro: Pilot necunoscut

en: Unknown model
ro: Model necunoscut

en: Unknown/Others
ro: Necunoscut/Altele

en: Unknown|Generic
ro: Necunoscut|Generic

en: Unmount
ro: Demontare

en: Unselect fonts installed
ro: Deselectează fonturile instalate

en: Unselected All
ro: Toate cele deselectate

en: Up
ro: Sus

en: Updating package selection
ro: Actualizare pachete selectate

en: Upgrade
ro: Actualizare

en: Upgrade %s
ro: Actualizare %s

en: Usage of remote scanners
ro: Folosirea scannerelor de la distanţă

en: Use .backupignore files
ro: Foloseşte fişiere .backupignore

en: Use Unicode by default
ro: Foloseşte implicit Unicode

en: Use Xinerama extension
ro: Foloseşte extensia Xinerama

en: Use ``%s'' instead
ro: Foloseşte ``%s'' în loc

en: Use ``Unmount'' first
ro: Foloseşte ``Demontare' mai întîi

en: Use a floppy
ro: Foloseşte o dischetă

en: Use daemon
ro: Utilizează daemonul

en: Use existing partition
ro: Foloseşte o partiţie existentă

en: Use existing partitions
ro: Foloseşte partiţionarea existentă

en: Use fdisk
ro: Foloseşte fdisk

en: Use for loopback
ro: Foloseşte pentru loopback

en: Use free space
ro: Foloseşte spaţiul liber

en: Use libsafe for servers
ro: Foloseşte libsafe pentru servere

en: Use my Windows partition
ro: Foloseşte partiţia Windows

en: Use scanners on remote computers
ro: Folosiţi scannere de pe alte calculatoare

en: Use tape to backup
ro: Foloseşte bandă pentru copii de siguranţă

en: Use the Windows partition for loopback
ro: Foloseşte partiţia Windows pentru loopback

en: Use the free space on the Windows partition
ro: Foloseşte spaţiul liber din partiţia Windows

en: Use the scanners on hosts:
ro: Folosiţi scannerele de pe gazdele:

en: User
ro: Utilizator

en: User name
ro: Numele utilizatorului

en: User umask
ro: Umask utilizator

en: User:
ro: Utilizator :

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Username required
ro: Nume utilizator necesar

en: Users
ro: Utilizatori

en: Uses command %s
ro: Foloseşte comanda %s

en: Various
ro: Diverse

en: Vendor
ro: Vânzător

en: Verify that %s is the correct path
ro: Verificaţi dacă %s este calea corectă

en: Version:
ro: Versiune:

en: Vertical refresh rate
ro: Rata de actualizare verticală

en: Video mode
ro: Mod video

en: Videocard
ro: Plăci video

en: Vietnam
ro: Viet Nam

en: View Configuration
ro: Vizualizare configuraţie

en: Virgin Islands (British)
ro: Insulele Virgine (Brit.)

en: Virgin Islands (U.S.)
ro: Insulele Virgine (SUA)

en: WARNING!
    
    DrakX will now resize your Windows partition. Be careful: this
    operation is dangerous. If you have not already done so, you
    first need to exit the installation, run "chkdsk c:" from a
    Command Prompt under Windows (beware, running graphical program
    "scandisk" is not enough, be sure to use "chkdsk" in a
    Command Prompt!), optionally run defrag, then restart the
    installation. You should also backup your data.
    When sure, press Ok.
ro: AVERTISMENT!
    
    DrakX va redimensiona acum partiţia Windows. Aveţi grijă: această
    operaţie este periculoasă. Dacă nu aţi făcut-o deja, trebuie să părăsiţi
    instalarea, să rulaţi "chkdsk c:" de la linia de comandă sub Windows
    (atenţie, rularea programului grafic "scandisk" nu ajunge, asiguraţi-vă
    că folosiţi "chkdsk" de la linia de comandă!), opţional rulaţi defrag, apoi
    reîncepeţi instalarea. Ar trebui de asemenea să faceţi o copie a datelor
    dumneavoastră. Când sunteţi sigur, apăsaţi Ok.

en: Wait please
ro: Vă rog să aşteptaţi

en: Wait please, testing your connection...
ro: Vă rog să aşteptaţi, testez conexiunea dvs...

en: Wallis and Futuna
ro: Insulele Wallis şi Futuna

en: Warning
ro: Avertisment

en: Warning! An existing firewalling configuration has been detected. You may need some manual fixes after installation.
ro: Avertisment! A fost detectată o configuraţie firewall existentă. Ar putea fi nevoie de unele ajustări manuale după instalare.

en: Warning: testing this graphic card may freeze your computer
ro: Atenţie: testul plăcii grafice poate bloca sistemul dvs.

en: Web Server
ro: Server Web

en: Webcam
ro: Webcam-uri

en: Webmin Service
ro: Serviciul Webmin

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Weekday
ro: Zi din săptămână

en: Welcome To Crackers
ro: Bun venit Piraţilor

en: Welcome to %s
ro: Bine aţi venit la %s

en: Welcome to <b>Mandrakelinux</b>!
ro: Bun venit la <b>Mandrakelinux</b>!

en: Welcome to the mail configuration utility.
    
    Here, you'll be able to set up the alert system.
ro: Bine aţi venit la utilitarul de configurare email.
    
    Aici puteţi configura sistemul dvs. de alertare.

en: Welcome to the operating system chooser!
    
    Choose an operating system from the list above or
    wait for default boot.
ro: Bun venit la gestionarul de sisteme de operare!
    
    Alegeti un sistem de operare din lista de mai sus sau
    asteptati pentru demararea din oficiu.

en: West Europe
ro: Europa de vest

en: Western Sahara
ro: Sahara de vest

en: What
ro: Ce

en: What kind of card do you have?
ro: Ce fel de placă aveţi?

en: What norm is your TV using?
ro: Ce normă foloseşte TV-ul dumneavoastră?

en: What type of partitioning?
ro: Ce tip de partiţionare?

en: Wheel
ro: Rotiţă

en: When
ro: Când

en: Where
ro: Unde

en: Where do you want to install the bootloader?
ro: Unde doriţi să instalaţi Gestionarul de demaraj ?

en: Where do you want to mount %s?
ro: Unde doriţi să montaţi %s?

en: Where do you want to mount device %s?
ro: Unde doriţi să montaţi perifericul %s?

en: Where do you want to mount the loopback file %s?
ro: Unde doriţi să montaţi fişierul loopback %s?

en: Whether the FPU has an irq vector
ro: Dacă FPU are un vector IRQ

en: Which %s driver should I try?
ro: Care driver %s să încerc?

en: Which configuration of Xorg do you want to have?
ro: Ce tip de configurare doriţi să aveţi pt. Xorg?

en: Which disk do you want to move it to?
ro: Pe ce disc doriţi să mutaţi ?

en: Which filesystem do you want?
ro: Ce sistem de fişiere doriţi?

en: Which is your timezone?
ro: Care este zona dvs. de timp?

en: Which partition do you want to resize?
ro: Care partiţie doriţi să o redimensionaţi?

en: Which partition do you want to use for Linux4Win?
ro: Ce partiţie doriţi să folosiţi pentru a instala Linux4Win?

en: Which printer model do you have?
ro: Ce model de imprimanta aveţi?

en: Which protocol do you want to use?
ro: Ce protocol doriţi să folosesc?

en: Which sector do you want to move it to?
ro: La ce sector doriţi să mutaţi?

en: Which size do you want to keep for Windows on
ro: Cât spaţiu doriţi să păstraţi alocat pentru Windows pe

en: Which type of entry do you want to add?
ro: Ce tip de intrări doriţi să adăugaţi ?

en: Which username
ro: Numele utilizatorului

en: Windows
ro: Window$

en: Windows Domain
ro: Domeniu Windows

en: Windows Domain:
ro: Domeniu Windows:

en: Windows Migration tool
ro: Unealta de migrare Windows

en: With X
ro: Cu X

en: With basic documentation
ro: Cu documentaţie de bază

en: With this option you will be able to restore any version
     of your /etc directory.
ro: Cu această opţiune veţi putea să restauraţi orice versiune
     a directorului /etc.

en: With this security level, the use of this system as a server becomes possible.
    The security is now high enough to use the system as a server which can accept
    connections from many clients. Note: if your machine is only a client on the Internet, you should choose a lower level.
ro: Cu acest nivel de securitate, utilizarea acestui calculator ca server
    devine posibilă. Securitatea este destul de ridicată pentru a folosi acest
    sistem ca server care acceptă conexiuni de la mulţi clienţi. Notă: dacă maşina este numai un client simplu la Internet, folosiţi un nivel mai scăzut.

en: Wizard
ro: Asistent

en: Wizard Configuration
ro: Configurare asistent

en: Workgroup
ro: Numele de grup

en: Workstation
ro: Staţie de lucru

en: Would you like to allow users to share some of their directories?
    Allowing this will permit users to simply click on "Share" in konqueror and nautilus.
    
    "Custom" permit a per-user granularity.
ro: Doriţi să permiteţi utilizatorilor să partajeze directoare din directorul lor acasă?
    Aceasta va permite utilizatorilor sa facă un click pe "Share" în konqueror şi nautilus.
    
    "Personalizat" permite configurarea per utilizator.

en: Would you like to try again?
ro: Doriţi să încercaţi din nou?

en: Write
ro: Scrie

en: Write Config
ro: Scrie configuraţie

en: Write protection
ro: Protecţie la scriere

en: X server
ro: Server X

en: Xinetd Service
ro: Serviciul xinetd

en: Xorg %s with 3D hardware acceleration
ro: Xorg %s cu accelerare 3D hardware

en: Xorg %s with EXPERIMENTAL 3D hardware acceleration
ro: Xorg %s cu accelerare 3D hardware EXPERIMENTALĂ

en: Xorg configuration
ro: Configurare Xorg

en: Xorg driver: %s
ro: Driver Xorg: %s

en: Yes
ro: Da

en: Yes, I want autologin with this (user, desktop)
ro: Da, vreau autologare cu acest (utilizator, desktop)

en: You can configure each parameter of the module here.
ro: Aici puteţi configura fiecare parametru al modulului.

en: You can export using NFS or SMB. Please select which you would like to use.
ro: Puteţi exporta fişiere folosind sistemul NFS sau SMB. Pe care îl alegeţi?

en: You can now partition %s.
    When you are done, don't forget to save using `w'
ro: Puteţi partiţiona acum discul %s 
    Cînd aţi terminat, nu uitaţi să înregistraţi folosind `w'

en: You can't create a new partition
    (since you reached the maximal number of primary partitions).
    First remove a primary partition and create an extended partition.
ro: Nu se poate creea o nouă partiţie
    (de vreme ce s-a atins numărul maxim de partiţii primare).
    Întâi ştergeţi o partiţie primară şi creeaţi o partiţie extinsă.

en: You can't install the bootloader on a %s partition
ro: Nu puteţi instala Gestionarul de demarare într-o partiţie %s

en: You can't select this package as there is not enough space left to install it
ro: Nu aveţi destul spaţiu pentru a instala acest pachet

en: You can't select/unselect this package
ro: Nu puteţi selecta/deselecta acest pachet

en: You can't unselect this package. It is already installed
ro: Nu puteţi deselecta acest pachet. E deja instalat

en: You can't unselect this package. It must be upgraded
ro: Nu puteţi deselecta acest pachet. Trebuie acualizat.

en: You can't use JFS for partitions smaller than 16MB
ro: Nu puteţi folosi JFS pentru partiţii mai mici de 16MB

en: You can't use ReiserFS for partitions smaller than 32MB
ro: Nu puteţi folosi ReiserFS pentru partiţii mai mici de 32MB

en: You can't use a LVM Logical Volume for mount point %s
ro: Nu puteţi folosi volumul logic LVM pentru punctul de montare %s

en: You can't use an encrypted file system for mount point %s
ro: Nu puteţi monta un sistem de fişiere criptat pentru punctul de montare %s

en: You decided to install the bootloader on a partition.
    This implies you already have a bootloader on the hard drive you boot (eg: System Commander).
    
    On which drive are you booting?
ro: Aţi decis să instalaţi gestionarul de demarare într-o partiţie.
    Aceasta înseamă că aveţi instalat deja un gestionar de demarare pe unitatea de disc de pe care demaraţi (ex. System Commander).
    
    De pe ce unitate de disc demaraţi?

en: You don't have a swap partition.
    
    Continue anyway?
ro: Nu aveţi nici o partiţie swap
    
    Să continui totuşi?

en: You don't have any configured interface.
    Configure them first by clicking on 'Configure'
ro: Nu aveţi configurată nici o interfaţă.
    Configuraţi-le prin click pe butonul 'Configurare'

en: You have a hole in your partition table but I can't use it.
    The only solution is to move your primary partitions to have the hole next to the extended partitions.
ro: Aveţi o gaură în tabela de partiţii dar nu pot să o folosesc.
    Singura soluţie e să deplasaţi partiţia principală pentru a avea gaura lîngă partiţia extinsă

en: You have configured multiple ways to connect to the Internet.
    Choose the one you want to use.
ro: Aţi configurat căi multiple de conectare la Internet.
    Alegeţi-o pe cea pe care doriţi să o folosiţi.

en: You have more than one hard drive, which one do you install linux on?
ro: Aveţi mai multe discuri fixe, pe care din ele doriţi să instalaţi Linux?

en: You have one big Microsoft Windows partition.
    I suggest you first resize that partition
    (click on it, then click on "Resize")
ro: Aveţi o singură partiţie mare Microsoft  Dos/Windows).
    Va sugerez să redimensionaţi mai întîi acea partiţie
    faceţi clic pe ea şi apoi pe "Redimensionează")

en: You may now provide options to module %s.
    Note that any address should be entered with the prefix 0x like '0x123'
ro: Acum puteţi furniza opţiunile pentru modulul %s.
    Reţineţi că orice adresă trebuie introdusă cu prefixul 0x ca în '0x123'

en: You may now provide options to module %s.
    Options are in format ``name=value name2=value2 ...''.
    For instance, ``io=0x300 irq=7''
ro: Puteţi furniza acum opţiunile modulului %s.
    Opţiunile sunt în formatul ``nume=valoare nume2=valoare2 ...''.
    de exemplu, ``io=0x300 irq=7''

en: You must also format %s
ro: Trebuie de asemenea formatat(ă) %s

en: You must choose an image file first!
ro: Trebuie ca mai întâi să alegeţi o imagine!

en: You must enter a host name or an IP address.
ro: Trebuie să introduceţi un nume de gazdă sau o adresă IP.

en: You must have a FAT partition mounted in /boot/efi
ro: Trebuie să aveţi o partiţie FAT montată în /boot/efi

en: You must have a root partition.
    For this, create a partition (or click on an existing one).
    Then choose action ``Mount point'' and set it to `/'
ro: Trebuie să aveţi o partiţie root.
    Pentru aceasta, creaţi o partiţie (sau faceţi clic pe un existentă).
    Alegeţi apoi acţiunea ``Punct de montare'' şi fixaţi-o la '/'

en: You must specify a kernel image
ro: Trebuie să specificaţi o imagine nucleu

en: You must specify a root partition
ro: Trebuie să specificaţi o partiţie rădăcină (root)

en: You need a true filesystem (ext2/ext3, reiserfs, xfs, or jfs) for this mount point
ro: Aveţi nevoie de un sistem de fişiere serios (ext2/ext3, reiserfs, xfs sau jfs) pentru acest punct de montare.

en: You need to reboot for the partition table modifications to take place
ro: Trebuie să redemaraţi pentru a înregistra modificările tabelei de partiţii

en: You will receive an alert if one of the selected services is no longer running
ro: Veţi fi anunţaţi dacă unul din serviciile selectate nu mai rulează

en: You will receive an alert if the load is higher than this value
ro: Veţi fi notificaţi dacă încărcarea este mai mare decăt această valoare

en: You'll need to reboot before the modification can take place
ro: Va trebui să redemaraţi pentru ca schimbările sa fie luate în considerare

en: You've not selected any font
ro: Nu aţi selectat nici un font

en: You've selected a software RAID partition as root (/).
    No bootloader is able to handle this without a /boot partition.
    Please be sure to add a /boot partition
ro: Aţi selectat o partiţie RAID software pentru root (/).
    Nici un gestionar de demaraj nu e capabil să folosească aceasta fără
    o partiţie /boot. Adăugaţi deci o partiţie /boot

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with Xorg %s,
    NOTE THIS IS EXPERIMENTAL SUPPORT AND MAY FREEZE YOUR COMPUTER.
ro: Placa dvs. poate avea suport pentru accelerarea 3D hardware cu Xorg %s, 
    ACEST SUPORT ESTE EXPERIMENTAL ŞI POATE BLOCA SISTEMUL DVS.

en: Your card can have 3D hardware acceleration support with Xorg %s.
ro: Placa dvs. poate avea suport pentru accelerarea 3D hardware cu Xorg %s.

en: Your choice? (0/1, default `%s')
ro: Ce alegeţi? (0/1, din oficiu `%s')

en: Your choice? (default %s)
ro: Ce alegeţi? (din oficiu %s)

en: Your choice? (default `%s'%s)
ro: Ce alegeţi? (din oficiu `%s'%s)

en: Your graphic card seems to have a TV-OUT connector.
    It can be configured to work using frame-buffer.
    
    For this you have to plug your graphic card to your TV before booting your computer.
    Then choose the "TVout" entry in the bootloader
    
    Do you have this feature?
ro: Placa dvs. grafică pare a avea un conector TV-OUT.
    Acesta poate fi configurat folosind frame-buffer-ul.
    
    Pentru aceasta trebuie să conectaţi placa grafică la un TV înainte de a demara calculatorul dvs.
    Atunci alegeţi intrarea "TVout" în gestionarul de demarare
    
    Cartela grafică are facilitatea TV-OUT?

en: Your modem isn't supported by the system.
    Take a look at http://www.linmodems.org
ro: Modemul dumneavoastră nu este suportat de sistem.
    Consultaţi http://www.linmodems.org

en: Your personal phone number
ro: Numarul dvs. personal de telefon

en: Your printer model
ro: Modelul dvs. de imprimantă

en: Your system does not have enough space left for installation or upgrade (%d > %d)
ro: Sistemul dumneavoastră nu are destul spaţiu disponibil pentru instalare
    sau actualizare (%d > %d)

en: Your system supports multiple head configuration.
    What do you want to do?
ro: Sistemul dvs. permite configurarea mai multor ieşiri de afişare.
    Ce doriţi să faceţi?

en: Zeroconf Host name
ro: Nume gazdă Zeroconf

en: Zeroconf host name must not contain a .
ro: Numele gazdei Zeroconf nu trebuie să conţină un .

en: Zip
ro: Unităţi ZIP

en: [--manual] [--device=dev] [--update-sane=sane_source_dir] [--update-usbtable] [--dynamic=dev]
ro: [--manual] [--device=disp] [--update-sane=dir_sursă_sane] [--update-usbtable] [--dynamic=disp]

en: [keyboard]
ro: [Tastatură]

en: _: keyboard
    Albanian
ro: Albaneză

en: _: keyboard
    Armenian (old)
ro: Armeană (vechi)

en: _: keyboard
    Armenian (phonetic)
ro: Armeană (fonetic)

en: _: keyboard
    Armenian (typewriter)
ro: Armeană (maşină de scris)

en: _: keyboard
    Belarusian
ro: Bielorus

en: _: keyboard
    Belgian
ro: Belgian

en: _: keyboard
    Brazilian (ABNT-2)
ro: Brazilian (ABNT-2)

en: _: keyboard
    Bulgarian (BDS)
ro: Bulgară (BDS)

en: _: keyboard
    Bulgarian (phonetic)
ro: Bulgară (fonetic)

en: _: keyboard
    Canadian (Quebec)
ro: Canadiană (Quebec)

en: _: keyboard
    Croatian
ro: Croată

en: _: keyboard
    Czech (QWERTY)
ro: Ceh (QWERTY)

en: _: keyboard
    Czech (QWERTZ)
ro: Ceh (QWERTZ)

en: _: keyboard
    Danish
ro: Daneză

en: _: keyboard
    Dutch
ro: Olandeză

en: _: keyboard
    Dvorak
ro: Dvorak

en: _: keyboard
    Dvorak (Norwegian)
ro: Dvorak (Norvegiană)

en: _: keyboard
    Dvorak (US)
ro: Dvorak (US)

en: _: keyboard
    Estonian
ro: Estonian

en: _: keyboard
    Finnish
ro: Finlandez

en: _: keyboard
    French
ro: Francez

en: _: keyboard
    Georgian ("Latin" layout)
ro: Georgian (dispunere "Latină")

en: _: keyboard
    Georgian ("Russian" layout)
ro: Georgian (dispunere "Rusă")

en: _: keyboard
    German
ro: German

en: _: keyboard
    German (no dead keys)
ro: German (făra taste moarte)

en: _: keyboard
    Greek
ro: Grec

en: _: keyboard
    Hungarian
ro: Ungar

en: _: keyboard
    Icelandic
ro: Islandeză

en: _: keyboard
    Iranian
ro: Iraniană

en: _: keyboard
    Israeli
ro: Izraeliană

en: _: keyboard
    Israeli (phonetic)
ro: Izraeliană (fonetic)

en: _: keyboard
    Italian
ro: Italiană

en: _: keyboard
    Kannada
ro: Kannada

en: _: keyboard
    Latin American
ro: Latin American

en: _: keyboard
    Latvian
ro: Letonă

en: _: keyboard
    Lithuanian "number row" QWERTY
ro: Lituanian QWERTY

en: _: keyboard
    Lithuanian "phonetic" QWERTY
ro: Lithuanian "fonetic" QWERTY

en: _: keyboard
    Lithuanian AZERTY (new)
ro: Lituanian AZERTY (nou)

en: _: keyboard
    Lithuanian AZERTY (old)
ro: Lituanian AZERTY (vechi)

en: _: keyboard
    Macedonian
ro: Macedoneană

en: _: keyboard
    Norwegian
ro: Norvegian

en: _: keyboard
    Polish
ro: Polonez

en: _: keyboard
    Polish (qwerty layout)
ro: Poloneză (dispunere qwerty)

en: _: keyboard
    Polish (qwertz layout)
ro: Poloneză (dispunere qwertz)

en: _: keyboard
    Portuguese
ro: Portugheză

en: _: keyboard
    Romanian (qwerty)
ro: Românească (qwerty)

en: _: keyboard
    Romanian (qwertz)
ro: Românească (qwertz)

en: _: keyboard
    Russian
ro: Rus

en: _: keyboard
    Russian (phonetic)
ro: Rusească (fonetic)

en: _: keyboard
    Saami (norwegian)
ro: Saami (norvegiană)

en: _: keyboard
    Serbian (cyrillic)
ro: Sârbă (dispunere chirilică)

en: _: keyboard
    Slovakian (QWERTY)
ro: Slovacă (QWERTY)

en: _: keyboard
    Slovakian (QWERTZ)
ro: Slovacă (QWERTZ)

en: _: keyboard
    Slovenian
ro: Slovenă

en: _: keyboard
    Spanish
ro: Spaniol

en: _: keyboard
    Swedish
ro: Suedez

en: _: keyboard
    Swiss (French layout)
ro: Elveţian (dispunere francezâ)

en: _: keyboard
    Swiss (German layout)
ro: Elveţian (dispunere germanâ)

en: _: keyboard
    Syriac
ro: Siriană

en: _: keyboard
    Syriac (phonetic)
ro: Siriană (fonetic)

en: _: keyboard
    Tajik
ro: Tastatură Tadjică

en: _: keyboard
    Tamil (ISCII-layout)
ro: Tamilă (TSCII)

en: _: keyboard
    Tamil (Typewriter-layout)
ro: Tamil (maşină de scris)

en: _: keyboard
    Telugu
ro: Telugu

en: _: keyboard
    Thai
ro: Tastatură Thai

en: _: keyboard
    Turkish (modern "Q" model)
ro: Turcă (model "Q" modern)

en: _: keyboard
    Turkish (traditional "F" model)
ro: Turcă (model tradiţional "F")

en: _: keyboard
    Ukrainian
ro: Ucrainiană

en: _: keyboard
    Uzbek (cyrillic)
ro: Uzbekă (chirilică)

en: _: keyboard
    Yugoslavian (latin)
ro: Iugoslavă (latină)

en: a number
ro: un număr

en: access to X programs
ro: acces la programele X

en: access to administrative files
ro: acces la fişierele administrative

en: access to compilation tools
ro: acces la uneltele de compilare

en: access to network tools
ro: acces la uneltele de reţea

en: access to rpm tools
ro: acces la uneltele rpm

en: activated
ro: activat

en: allow "su"
ro: permite "su"

en: and %d unknown printers
ro: şi %d imprimante necunoscute

en: and one unknown printer
ro: şi o imprimantă necunoscută

en: apmd is used for monitoring battery status and logging it via syslog.
    It can also be used for shutting down the machine when the battery is low.
ro: apmd e folosit pentru a monitoriza bateria şi login-ul via syslog.
    Poate de asemenea fi folosit pentru oprirea calculatorului dacă bateria e
    slabă.

en: authentication
ro: autentificare

en: average
ro: medie

en: browse
ro: navighează

en: burner
ro: inscriptor

en: busmouse
ro: Busmouse

en: but not matching
ro: dar nu conţine

en: choose device
ro: Alegeţi dispozitivul

en: choose image
ro: Selectaţi o imagine

en: choose image file
ro: Selectaţi un fişier imagine

en: class of hardware device
ro: clasă dispozitiv

en: click here if you are sure.
ro: Click aici dacă sunteţi sigur(ă).

en: comma separated numbers
ro: numere separate prin virgulă

en: comma separated strings
ro: şiruri separate prin virgulă

en: consolehelper missing
ro: lipseşte ajutorul de consolă

en: cpu #
ro: CPU #

en: cron is a standard UNIX program that runs user-specified programs
    at periodic scheduled times. vixie cron adds a number of features to the basic
    UNIX cron, including better security and more powerful configuration options.
ro: cron e un program UNIX standard care execută programe-utilizator
    specificate la intervale periodice. vixie cron adaugă o serie de funcţionalităţi la bazicul cron UNIX, printre care o mai bună securitate şi
    opţiuni de configurare mai avansate.

en: custom
ro: personalizat

en: daily
ro: zilnic

en: default
ro: Implicit

en: device
ro: dispozitiv

en: dhcpd Config...
ro: Configurare DHCPD

en: dhcpd Server Configuration
ro: Configurare server DHCPd

en: disable
ro: Dezactivează

en: disabled
ro: dezactivat

en: done
ro: Gata

en: due to unsatisfied %s
ro: datorită %s nesatisfăcute

en: early pentiums were buggy and freezed when decoding the F00F bytecode
ro: primele Pentium-uri aveau erori şi se blocau la decodarea secvenţei F00F

en: enable
ro: Activează

en: enable radio support
ro: activare sprijin radio

en: error unmounting %s: %s
ro: eroare la demontarea %s: %s

en: family of the cpu (eg: 6 for i686 class)
ro: familia procesorului (ex. 6 pt. clasa i686)

en: final resolution
ro: Rezoluţie finală

en: first step creation
ro: Creare primul pas

en: force
ro: Forţează

en: format of floppies supported by the drive
ro: formate de dischete suportate de unitate

en: generation of the cpu (eg: 8 for Pentium III, ...)
ro: generaţie procesor (ex. 8 pt. Pentium III,...)

en: hard disk model
ro: Model disc fix

en: here if no.
ro: aici dacă nu.

en: high
ro: Înaltă

en: hourly
ro: orar

en: if needed
ro: Dacă este necesar

en: if set to yes, check additions/removals of suid root files.
ro: dacă este activat, verifică adăugarea/eliminarea fişierelor suid root.

en: in order to keep %s
ro: pentru a păstra %s

en: kdesu missing
ro: lipseşte kdesu

en: level
ro: nivel

en: local config: false
ro: configurare locală: fals

en: local config: true
ro: configurare locală: true

en: lpd is the print daemon required for lpr to work properly. It is
    basically a server that arbitrates print jobs to printer(s).
ro: lpd este procesul de imprimare necesar pentru ca lpr să funcţioneze corect.
    E un server care arbitrează activitatea imprimantei(lor).

en: maybe
ro: poate

en: monthly
ro: lunar

en: mount failed:
ro: montare eşuată:

en: mounting partition %s in directory %s failed
ro: montarea partiţiei %s în directorul %s a eşuat

en: must have
ro: trebuie avut

en: named (BIND) is a Domain Name Server (DNS) that is used to resolve host names to IP addresses.
ro: named (BIND) este un server de nume de domeniu (DNS) folosit la rezolvarea asocierii numelor cu adresele IP.

en: network printer port
ro: Port Imprimantă de reţea

en: new
ro: nou

en: new dynamic device name generated by core kernel devfs
ro: nume dispozitiv dinamic nou generat de devfs din nucleu

en: nice
ro: simpatic:

en: none
ro: nici unul

en: not configured
ro: neconfigurat

en: not enough room in /boot
ro: nu e destul spaţiu în /boot

en: number of capture buffers for mmap'ed capture
ro: Număr buffere de captură pt. captura mmap

en: official vendor name of the cpu
ro: nume oficial vânzător pt. procesor

en: old static device name used in dev package
ro: nume dispozitiv static vechi folosit în pachetul dev

en: omit raid modules
ro: Omite modulele raid

en: omit scsi modules
ro: Omite modulele scsi

en: on channel %d id %d
ro: pe canalul %d id %d

en: paranoid
ro: Paranoică

en: parse all fonts
ro: parsează toate fonturile

en: partition %s
ro: partiţia %s

en: partition %s is now known as %s
ro: partiţia %s este cunoscută acum ca %s

en: please wait during ttmkfdir...
ro: Vă rog să aşteptaţi în timp ce execut ttmkfdir...

en: please wait, parsing file: %s
ro: Asteptaţi, parcurg fişierul: %s

en: primary
ro: principal

en: received:
ro: recepţionat:

en: reconfigure
ro: Reconfigurează

en: replay
ro: reluare

en: restrict
ro: limitează

en: running
ro: rulează

en: search
ro: Căutare

en: secondary
ro: secundar

en: sent:
ro: trimis:

en: simple
ro: simplu

en: size of the (second level) cpu cache
ro: dimensiune cache procesor (nivel doi)

en: stepping of the cpu (sub model (generation) number)
ro: stepping-ul procesorului (număr sub-model (generaţia))

en: stopped
ro: oprit

en: tape
ro: bandă

en: the list of alternative drivers for this sound card
ro: lista driverelor alternative pentru această placa de sunet

en: the module of the GNU/Linux kernel that handles the device
ro: modulul nucleului GNU/Linux ce va controla dispozitivul

en: the name of the CPU
ro: numele procesorului

en: the number of buttons the mouse has
ro: numărul de butoane pe care le are mausul

en: the number of the processor
ro: numărul de serie al procesorului

en: the type of bus on which the mouse is connected
ro: tipul de magistrală la care este conectat mausul

en: the vendor name of the device
ro: nume dat de vânzător pt. dispozitiv

en: the vendor name of the processor
ro: nume dat de vânzător pt. procesor

en: this field describes the device
ro: acest câmp descrie dispozitivul

en: this is the physical bus on which the device is plugged (eg: PCI, USB, ...)
ro: aceasta este magistrala fizică la care este conectat dispozitivul (ex. PCI, USB, ...)

en: trying to promote %s
ro: încerc să promovez %s

en: type: %s
ro: Tip: %s

en: type: fat
ro: tip: fat

en: type: thin
ro: tip: subţire

en: unknown
ro: Necunoscut

en: use DHCP
ro: Foloseşte DHCP

en: very nice
ro: foarte simpatic

en: weekly
ro: săptămânal

en: whether this cpu has the Cyrix 6x86 Coma bug
ro: dacă acest procesor are eroarea Cyrix 6x86 Coma

en: with /usr
ro: cu /usr

en: xfs restart
ro: repornire XFS

en: yes means the arithmetic coprocessor has an exception vector attached
ro: da, coprocesorul matematic are ataşat un vector de excepţii

en: yes means the processor has an arithmetic coprocessor
ro: da, procesorul are un coprocesor matematic
